kmitocet 14320 kHz USB

Vysílání a příjem na amatérských pásmech na lodi. Zkušenosti, technika, rady atd.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Beda
radioamatér
radioamatér
Reputace: 12
Kontaktovat uživatele:

kmitocet 14320 kHz USB

Příspěvekod Beda » pon bře 01, 2010 8:05 am

Na kmitoctu 14320 kHz USB se kazdy den v 0600 UTC schazi krouzek stanic ktery vede Vlada OK1ATQ ze Dvora Kralove a schazeji se tady radioamateri , cesi a slovaci kteri jsou po svete. Jsou tady kazdy den. Bezi to nekolik hodin, dokud se necha komunikovat. Ted je na kmitoctu Emil VK2FHC a Australie, je 0702 UTC.

http://websdr.ewi.utwente.nl:8901/
tady je SDR prijimac ovladany pres internet a tak to tam muzete zkusit poslechnout.
Beda
radioamatér
radioamatér
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » úte bře 02, 2010 9:12 am

dnes 2. brezna v 0905 UTC mam spojeni se stanici EA5HID/MM Albert, vysila nedalko Malaga ze Spanelska z S/Y KAPR , lod je typ LUMARE 36, ocelovka 11 m dlouha
Antenu na izolovany zadni steh asi 9 m, zarizeni ma ICOM-725 a tuner MFJ-041D. Slibil ze popise co na lodi pouziva. Jinak si n ejaky rok zpet dojel do Holic na kurz a udelal si tady zkousky, dostal potvrzeni o zkousce HAREC a na jeho zaklade si pozadal o znacku v EA.

http://www.yachtworld.com/boats/1987/Lu ... eria/Spain

Lod prodava, rika ze uz toho pojezdil hodne a chce se usadit.
alffa
Site building team
Reputace: 2

Příspěvekod alffa » úte bře 02, 2010 9:38 am

Budeš s ním udržovat spojení? Nebo to byla jen náhoda?
Moc by mě zajímala zejména ta anténa. :?
alffa
Beda
radioamatér
radioamatér
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » úte bře 02, 2010 9:55 am

Pise ze ma izolovany zadni steh asi 9 m a doladuje to rucnim tunerem MFJ 041D ( stary 20 let ) tak jsem ho nenasel na internetu.
Ted se byl na lodi jen podivat, od cervna bude na lodi zase pres leto bydlet.

Je to na tom kmitoctu 14320 kHz USB ktery startuje kazdy den v 0700 SEC, 0600 UTC a stanice se hlas ipostupne, jak to kam chodi do ktere casti sveta chodi . Ted je 10 SEC 0900 UTC a porad to jede
Beda
radioamatér
radioamatér
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » ned kvě 15, 2011 8:25 am

Tak jsem mluvil s EA5HID/MM Albert, vysila nedalko Malaga ze Spanelska z S/Y KAPR , lod je typ LUMARE 36, ocelovka 11 m dlouha a ma dve anteny 9 m zadni steh a 6 m laminatovy rybarsky prut jako vertikal. Zarizeni ma IC-756
http://www.rigpix.com/icom/ic756.htm
V cervnu vypluje na Madeiru

Z S/Y Lavinia se ozval Pavel OK1BD a Honza OK1XEX. Zarizeni maji IC-M801GMDSS
http://www.sailcom.co.uk/transceivers/
Na tom odkazu je pekne namalovano umisteni anteny, zadnin steh a umisteni ATU ( automaticky anteni tuner )
pluje ted okolo Turecka na
http://www.emyr.org/
Jak ma cas, tak bez problemu pracuje se stanicema nejen v OK

V Chorvatku je ted na lodi MartinB. Zarizeni vzal sebou a tak to zkusi. Ma IC-706 MKIIG s ATU AT-4. Antenu ma dipol.
http://www.rigpix.com/icom/ic706mkiig.htm

Na plavbu na Balt se pripravuje Stanislav OK4ETE s S/Y Eterniti. Zarizeni ma take IC-706 MKIIG s ATU AT-4. Antenu ma zadni steh.

Na kmitoctu 14320 kiHz USB je nekdy ruseni a tak se presouvaji na 14325 kHz
Kdyz je vic stanic, tak se jachtari presouvaji na 14315 kHz
Provoz zacina ted uz v 0545 naseho casu.
tatinecek
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 4

Příspěvekod tatinecek » ned kvě 15, 2011 3:23 pm

Mám dotaz. Pokud se do konferece na frekvenci 14320 zapojí loď s volací značkou OL a nikoli OK , dopouští se něčeho nepovoleného ve vztahu k zákonům nebo dobré praxi??? Nebo je vše v pořádku a může se zapojit? Předpokládám, že 14320 je pro HAM.
Předpokládám , že OL se nemusí hlásit /MM. Nebo v tom mám hokej?
Beda
radioamatér
radioamatér
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » ned kvě 15, 2011 10:25 pm

Radioamateri take pouzivaji OL znacky, ale s cislam OL1AA az OL9ZZ. Ty asi myslis znacky OL pro velke lode jako OLAA.
Amateri muzou pracovat vyhradne jen se stanicema radioamateru, ale po celem svete, jen se to nesmi vyuzivat komercne. Zavadne je treba kdyz se budu s jinym domlouvat ze pojedeme na ryby......
V dost zemich si to hlidaji postovni spravy a to z jednoducheho duvodu, ze to co nepatri do provozu stanic se ma vyrizovat pres postu, telefon a podobne za penize. Takze ani nehlidaji nazavadnost provozu, ale aby jim neutikali penize.
Ted jsem mluvil s Jirkou OK1BI, slouzil u veke plavby jako radiak a rika ze oni take mohli pracovat jen se stanicema okolo namorniho provozu. Kdyz pracoval pri zachrane akci s jinou sluzbou,treba pri navadeni letadla tak dostal kmitocet a znacky s kteryma mohl po cas akce.

tady si CTU na befel z EU postavila na vybranem kopci v kazdem kraji odposlechovou stanici, dalkove ovladanou vcetne smerovani anten a tak muzou kontrolovat co chteji. Hlavne VHF/UHF HF jde kontrolovat jinak.
tatinecek
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod tatinecek » pon kvě 16, 2011 2:14 pm

Protože u nás existuje skvělý námořní zákon a jachta nad 12 m je zapsána do nám.rejstříku,a je jí přidělen "call sign" OLxxxx, pokud nese na palubě kromě VKV i KV,SV vysílačku a ta není obsluhována radioamatérem, ale LRC, může vstupovat do pásma 14320 a zapříst hovor např. o předpovědi počasí s radioamatérem z pobřežního sdtátu, kolem kterého zrovna jede? Nebo do tohoto pásma nesmí vstoupit a jen vysílat na frekvencích určených pro lodní pohyblivou službu?

Já vím, že ten dotaz je spíš na ČTÚ, ale to by chvíli trvalo, než by mi odpověděli.
Beda
radioamatér
radioamatér
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » ned kvě 22, 2011 12:47 pm

Pro vysilani na radioamaterskych pasmech musi byt radioamaterska licence a ta je ok1aaa az ok9zzz. OL znacky se vydavaji na prilezitostne vysilani a do zavodu a jsou OL1AAA az OL0ZZZ Lode maji OLAAA az OLZZZ bez cisla. Letadla maji OKAAA az OKZZZ.
Kdyby to bylo jak pises tak by rada jachtaru nedelala licenci na radioamaterske vysilani. Je to tak po celem svete, to neni napad CTU. Pri kazdem kurzu by meli rict jake spojeni a s kym se muze navazovat.
Dneska neni problem se prihlasit na kurz OK, trva asi 5 dni a hned se tam delaji zkousky.
Mirek OK4SW ( snehurkia ) se to naucil sam bez kurzu za tyden doma a AMA radi8o videl poprve u Standy na setkani a to jeste behem rumovych prehanek. Delalo to posledni roky asi 20 jachtaru a vsichni uspeli. Neni treba se toho bat. Mozna nekdo z nich napise jak to probihalo.

jsem na cetach a tak odpoved meskala.
alffa
Site building team
Reputace: 2

Příspěvekod alffa » ned kvě 22, 2011 8:07 pm

Beda píše: Mozna nekdo z nich napise jak to probihalo.

Tak já to klidně napíšu.
Na rozdíl od Mirka, jsem na kurzu byl. Zkoušky jsem zdárně vykonal.
Pokud by si ale někdo myslel, že si z toho něco pamatuji, to by řádně přestřelil. :D

Všechno se to člověk stejně naučí, až praxí. V pohodě se přiznám, že nebýt Bédy,
tak jsem v řit.. :hmm: To on mě do všeho zasvěcuje. Že mu to dá práci, tomu tedy věřte.
Já jsem ale extra případ. :D Jinými slovy, „když to zvládnu já, zvládne to každý“. ;)
Výhoda:
S amatérskou licencí neřešíš, jestli jsi se náhodou, spojil letadlem, kamarádem doma, raketoplánem, nebo třeba s ponorkou, či si zavoláš, na plavební komoru.
OK4AHA alffa
P.S.
Téma hovoru by mělo být pochopitelně radio-amatérské.
Tedy nějaký ten report, jak ho bereš (slyšíš), jakou máš anténu, stanici, QTH (posici), meteo situaci a podobně.
Nakonec to stejně skončí recenzí na včerejší vysílání TV, jak udělat ty nejlepší švestkový knedlíky, že měla Maruš včera 50tiny, atd.
Pokud je to vedeno slušně a moc se to nepřehání, nikdo za to hlavy netrhá. :)
tatinecek
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod tatinecek » pon kvě 23, 2011 12:37 pm

Díky za zprávy. Zkoušek se nebojím, to není asi zásadní na co jsem se ptal, jenom ten čas na školení i na zkoušky na ČTÚ mi nějak chybí. Možná v zimě. Můj problém spíš byl , co mohu s rádiem vysílat a na jakých pásmech a zda mohu i mezi radioamatéry , pokud mám LRC. Poslouchat mohu zřejmě všechno, ale musím dodržovat pravidla .
Po přečtení zahaničních odkazů, vím, že mezi radioamatéry nesmím. Smím však na pásma , kde jachtaři mají svoje forum. A pak samozřejmě mohu využívat pásma pro lodní pohyblivou službu. Tak až v zimě udělám HAREC zkoušky , přesunu se i do HAM frekvencí.
Beda
radioamatér
radioamatér
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » pon kvě 23, 2011 2:51 pm

Tak je to OK. Na konci zari bude kurs a zkouskyv Hradci Kralove.
Beda
radioamatér
radioamatér
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » ned čer 26, 2011 1:57 pm

V soucasne dobe krouzek na 14320 kHz zacina v okolo 0430 UTC. Ono se to posunuje podle rocni doby, jak se meni podminky sireni. td se tam objevoval Pavel OK1BD/MM . Obcas se tam bavime beze znacek, ale cesky, jak nektera stanice konci relaci houknete brejkdokud nekdo nezareaguje., i nekolikrat. je velka sance na spojeni. Nekteri maji otocne smerove anteny a tak si vas nasmeruji.
Pawell
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Praktické použití SSB/HAM

Příspěvekod Pawell » ned črc 03, 2011 10:27 am

Ahoj vespolek,
Jsem "na skok" doma z lodi, proběhl jsem pár příspěvků tady a nezbývá mi než jen potvrdit informace od Bédy - pro dlouhodobější plavby je stanice SSB velkou pomoci pro jachtaře. Počasí, výměna zpráv, zábava, společnost, bezpečná plavba.
Pavel OK1BD
Monterey
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Eton G3

Příspěvekod Monterey » pon črc 04, 2011 2:37 pm

Nasiel som toto radio Eton G3 s prepojenim na notebook zistuje aj pocasie a vidiet mapy na displayi. Poznate to niekto? Da sa s nim chytat vsetky pasma o ktorom sa hore bavite?
Cena je relativne dobra....
http://www.sailcom.co.uk/receivers/index.html#g3
Beda
radioamatér
radioamatér
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » pon črc 04, 2011 8:41 pm

Ten prijimac se hodi na DIGI provoz, ale na fone SSB se to asi hodit nebude. LADI TO PO 1 kHZ A POTREBA JE 0.1 kHZ. Tak by se to spatne ladilo. Je to skoda, jinak rozsahem kmitoctu to obsahne cele HF pasma. Vidis ze ty lepsi prijimace maji nekolikanasobne vetsi cenu.
Beda
radioamatér
radioamatér
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » pon říj 24, 2011 9:29 am

Krouzek na 14320 kHz USB zacal poslouchat Jakub na MV Anette
http://www.minship.com/uploads/tx_cpshiplist/Anette.pdf
ted je na ceste z USA do Brazilie krouzek zacina v 0500 UTC a povida se i dve hodiny, podle toho kolik se sejde stanic Cechu ze sveta.
Beda
radioamatér
radioamatér
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » sob říj 29, 2011 9:31 am

Ahoj vcera v 1800 UTC se zdarilo spojeni Petra OK4SNG/mm a OK1BD/mm mezi sebou a i s OK stanicema. Petr stoji na 5 stupni v bezvetri.
Tento vikend je nejvetsi SSB zavod CQ WW SSB ktery konci v nedeli ve 2400 UTC, tak krouzek 14320 a ani namornici nebudou.
Libor PY/OK2PEN ( PY je Brazilie kde zije ) napsal obsluze SDR prijimace ( dalkove rizeny prijimac, pristupny z internetu )
v Rakousku
http://sdr.dyndns.org/ oprava...spravne je je http://www.websdr.at/
a on roztahl prijimac az do 14340 kHz. Na dobu raniho krouzku ale byva prepnuty na pasmo 3.7 MHz.
Psal jeste obsluze
http://sdr.dyndns.org/
to je prijimac v Brazilii ktery bezi na 14 MHz nepretrzite, ale momentalne maji odeslou zvukovke, ta musi zpracovavat kmitocty az 190 kHz a tak ji ma odjednanou a bude az za mesic. Take to roztahne na 14340 kHz.
Na tom prijimaci v Rakousku si muzete poslechnout jak to v takovem zavode vypada.
Beda
radioamatér
radioamatér
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » pát lis 11, 2011 3:54 pm

Asi obcas nekdo z vas zabrousi obcas na internetovy prijimac SDR
http://www.websdr.at/
u nej byva nekdy problem ze je prepnuty na jine pasmo
nebo
http://websdr.ewi.utwente.nl:8903/
tam muze byt jen 25 ucastniku a tak je nekdy problem se tam dostat.
Zobrazuje to kdo je pripojeny, jmeno, znacku a nebo IP adtresu PC. Tak si do kolonky jmeno napiste prezdivku kterou pouzivate zde na foru.
Casy pro spojeni s namornikama jsou 1600 UTC, 1800 UTC a 2000 UTC. Byvaji tam jak jim lod dovoli. V ranim krouzku ktery zacina v o600 UTC byva Ondra OK1MAJ/mm je ted asi 500 NM na zapad od Noveho Zelandu.
Beda
radioamatér
radioamatér
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » úte bře 26, 2013 9:37 am

Tak jsem se dnes ptal Vladi co vede krouzek pod znackou kolektivni stanice OK1KTI kdy ted zacina rani krouzek na 14320 , pri ruseni na 14325. On se ten cas posouva podle toho jak se s rocni dobou meni podminky sireni. Zacinaji v 0530 UTC. Dnes to bezelo do 0800 UTC.
Pokud nekdo budete chtit info pred vyplutim tak muzete napsat na ok1atq@volny.cz
tatinecek
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod tatinecek » úte bře 26, 2013 10:49 am

Už se těším, jak si s vámi popovídám. Nejdřív to bude kolem 21.4 z TA4/ OK4xx/mm. Pokud tedy tomu kopce nezabránía ČTÚ vydá včas všechna povolení.
Doufám , že budeš první značka , která se mi zapíše do deníku stanice.
Beda
radioamatér
radioamatér
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » úte bře 26, 2013 6:48 pm

Ten rani krouzek vzniknul z povidani australanu, ceskeho puvodu s OK stanicema. Potom se pridalo par stanic cechu po svete. Objevujou se tam stanice z Francie, USA, Anglie, Noveho Zelandu, USVI a nekdy i lidi co jsou na sluzebni ceste a par jachtaru. Vlada je duchodce a tak je tam kazdy den pokud nemusi z domu. Dost zalezi ne podminkach sireni, na rocni dobe.
Finglow
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Re: kmitocet 14320 kHz USB

Příspěvekod Finglow » stř říj 18, 2017 11:22 am

Chtel bych se zeptat jestli tato frekvence jeste funguje a kdy. Díky.
Beda
radioamatér
radioamatér
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » stř říj 18, 2017 4:33 pm

Castecne funguje. Ted neni nikdo na mori kdo by s nima urdzoval spojeni. Tak se tam amateri okolo Trutnova a Vlada ze Dvora Kralove schazeji. Obcas je zavola Lubos KP2AD s USVI. Pokud nekdo vypluje na more tak budou cihat.
Finglow
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Finglow » čtv říj 19, 2017 9:12 am

Super diky za info, zkusim obcas poslouchat :-)

Zpět na