Úhořovec

Vše co můžeme vidět kolem vody a ve vodě.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Úhořovec

Příspěvekod Pepa » stř úno 14, 2007 8:46 pm

Obrázek
Naposledy upravil(a) Pepa dne pon úno 26, 2007 9:15 pm, celkem upraveno 4 x.
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » stř úno 14, 2007 8:48 pm

Obrázek
Naposledy upravil(a) Pepa dne pon úno 26, 2007 9:16 pm, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » čtv úno 15, 2007 8:26 am

Pepo, konstruktivní reakce :idea: :D
Ještě fotku, jak tě kosatka žužlá na 2 půlky :wink:
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » čtv úno 15, 2007 1:22 pm

Promiň,napravil jsem to.
Nebylo to nic proti tobě ani knize, jen jsem chtěl vykouzlit úsměv na vašich tvářích,nebo třeba ukázat, že je mnohé v přírodě, o čem ani nemáme tušení.
Je však nepatřičné, abych nekostruktivně reagoval na tuto konstruktivní literaturu. :?
Někdy mi dělá potíže, být neustále konstruktivní. Jsem si toho vědom. :D
Věř že Science fiction je moje nejoblíbeňejší oddechová literatura.
Kosatky bohužel zatím nemám, ale pár fotek o životě pod hladinou na které plujem jsem udělal, tak kdyby jsi měl zájem...
P.S. na těch pbrázcích byl úhořovec mořský. takto ho lze vidět jen na dvou místech na světě.Kdesi v Rudém moři u městečka jménem Dahab a to místo má název eel garden /zahrada úhořů/. druhé místo je kdesi u břehů Jižní Ameriky. Pluješ li tak půl metru ode dna mezi nimi, pozorují tě a přitom se vlní jako tulipány ve větru, cca 3 m před tebou se během jediné vteřiny po zadu zavrtají do písku a když se vzdálíš na 3 metry, zase se vynoří, jsou jich tam tisíce na místě tak 100x100 m
Naposledy upravil(a) Pepa dne pon úno 26, 2007 9:18 pm, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » čtv úno 15, 2007 1:30 pm

Pepo, neplaš. Já to myslel v dobrém :lol:
Klidně ty fotky žížal dej zpět.
Ono o literárních tipech se moc diskutovat nedá 8)
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » čtv úno 15, 2007 2:08 pm

Pepa píše:obrázek
Naposledy upravil Pepa dne čt únor 15, 2007

Pepiku, Pepiku. To nám nedělej, takto mazat příspěvky :!: To bych muset omezit práva k mazaní. Zase to tam vrať :D
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » čtv úno 15, 2007 2:33 pm

Já se k tomu vrácení Pepo přidávám.
Byli to zajímavé fotky. Možná by si to zasloužilo i samostatný topic. Třeba by se ještě někdo zapojil.
Mořská fauna a flora je vůbec krásná záležitost. Těch obrázků nebude nikdy moc.
Kdybys to ještě doprovodil tím vtipným komentářem, jako výše,……..to by nemělo chybu. :wink: alffa
Uživatelský avatar
Fanda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 78
Registrován: stř lis 29, 2006 1:00 am
Reputace: 1

Re: sci-fi

Příspěvekod Fanda » úte úno 20, 2007 6:10 am

"Hejna vysoce jedovatých medúz obléhají břehy Austrálie."

Jedovate meduzy na brezich Queenslandu, kde se prave nachazime, nejsou zas az takove sci-fi. Opravdu jedovate "boxjely fisch" , tj. jedovata meduza, nebo spousty jakoby portugalskych galer zamoruji plaze, takze je mnohdy zakazano koupani.
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » úte úno 20, 2007 5:56 pm

Pepa píše:Promiň,napravil jsem to.
Nebylo to nic proti tobě ani knize, jen jsem chtěl vykouzlit úsměv na vašich tvářích,nebo třeba ukázat, že je mnohé v přírodě, o čem ani nemáme tušení.
Je však nepatřičné, abych nekostruktivně reagoval na tuto konstruktivní literaturu. :?
Někdy mi dělá potíže, být neustále konstruktivní. Jsem si toho vědom. :D
Věř že Science fiction je moje nejoblíbeňejší oddechová literatura.
Kosatky bohužel zatím nemám, ale pár fotek o životě pod hladinou na které plujem jsem udělal, tak kdyby jsi měl zájem...
P.S. na těch pbrázcích byl úhořovec mořský. takto ho lze vidět jen na dvou místech na světě.Kdesi v Rudém moři u městečka jménem Dahab a to místo má název eel garden /zahrada úhořů/. druhé místo je kdesi u břehů Jižní Ameriky. Pluješ li tak půl metru ode dna mezi nimi, pozorují tě a přitom se vlní jako tulipány ve větru, cca 3 m před tebou se během jediné vteřiny po zadu zavrtají do písku a když se vzdálíš na 3 metry, zase se vynoří, jsou jich tam tisíce na místě tak 100x100 m


Pepo.Promiň moji troufalost,ale na těch obrázkách zcela jistě není úhořovec mořský(conger conger).Ač jsou ty fotky pěkné, nejde na nich jednoznačně identifikovat druh dle morfologických znaků.Jde to ale tak trochu identifikovat dle chování.V tomhle případě se pravděpodobně jedná o úhořovce štíhlého(heteroconger longissimus) ang. Garden eel a nebo,což se mně zdá i dle fotek pravděpodobnější gorgasia sillneri.A tyhle zahrady najdeš na vícero místách na kouli.Já osobně jsem jich pár viděl na Kanárech na písečných lavicích.Konkrétně pod Grand Canaria (heteroconger longissimus)a u Lanzarote .Kamarád jich přinesl na fotkách z Kapverd. A gorgasia sillneri se v Rudém moři nachází i jinde,než u Dahabu.U conger conger absentuje důvod k podobnému chování,nehledě na to,že i z fyziologického hlediska by to byl pro ně docela obtížnej výkon.Heteroconger longissimus a Gorgasia sillneri takhle ale filtruje z vody plankton a v písku je zavrtán v jakoby takových pískových schránkách,které si tvoří sám pomocí výměšků na konci ocasu.Tyhle,jakoby trubky ze slepeného písku,mu dovolují takle ve vodě setrvat a spokojeně se krmit.Conger conger k úkrytu vyhledává pevné dno, štěrbiny a často vraky lodí.Neumí se zahrabat do písku.Alespoň pokud je mně známo.Nehledě na to,že dorůstá až do délky přes tři metry,kdežto heteroconger longissimus stěží 50-60 cm a u Gorgasia sillneri do 90 cm.Inu...Nevím,kde jsi ty fotky pořídil a jěstli se pletu,promiň. :roll:Čeleď congridae,do niž patří tyhle tři druhy, čítá myslím 172 druhů.Podobné chování je mně ale známo jenom u těchhle dvou druhů,což ale neznamená,že se takhle nechová i ještě nějakej jinej druh z čeledě congridae.Najde se pár druhů z této čeledi,kterým ale z písku nebo bahna trčí jenom hlavy(heteroconger hassi,Heteroconger taylori a jiné).O congre congre ale velice vážně pochybuju.Nehledě na to,že mi o výskytu conger conger u jižní Ameriky opravdu není nic známo. A v Rudém moři, no nevím....možná nějakej uprchlík,co to vzal Suezem z Mediteránu.Záměna ale je teoreticky možná.
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » úte úno 20, 2007 10:27 pm

Ahoj Monty.
Je mi velmi líto, ale v tonto úhlu pohledu, který jso nasadil, si rozhodně nepopovídáme. Neznám ty názvy ani v latině a ani v angličtině. Nikdy jsem se je nučil a ani učit nebudu /mimochodem, i kdybych se je pokoušel učit, nikdy bych si jenezapamatoval. Upřímě řečeno, neměj mi za zlé, ale je mi úplně jedno je-li to conger conger nebo heteroconger longissimus nebo gorgasia sillneri, případně heteroconger hassi, nebo snad dokonce heteroconger tailori. Doufám, že jsem to opsal správně-trvalo mi to půl hodiny. Já znám jen pár českých názvů a pokud je mám uvést, jdu se raději podívat do atlasu. Nemám žádné vědomosti v oblasti ichtiologie, batrachologie, herpatologie a dokonce ani ornitologie. Jsem jen člověk, ktrému se šnorchlem pomalu dochází dech a tak jsem si před pár lety vrazil do pusy automatiku a nokoukl trochu lépe pod hladinu moře. To co jsem viděl, bylo tak nádherné a tak mi to učarovalo, že vždy, když to jen trochu jde, tak se velmi rád vracím. podmořský svět ve mě zanechává hluboké dojmy a mnění to mé vnímání přírody a moře jako celku. Aby jste mi rozuměli, například pokaždé, když házím do moře kotvu, je mi úzko z toho, že bych mohl trefil gorgonii, korálový útes či sasanku s hnízdem klaunů. Někdy mám touhu se poděli o tu nádheru, kterou se snažím i fotografova. Je mi líto, že jsem tě jako bezesporu znalce asi zklamal a neohajoval své odborné bludy. To je vše Monty.

Nebo neí, ještě něco pro radost.....první je ta sasanka s klauny..jinak bez komentáře

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » úte úno 20, 2007 10:54 pm

Tak pánové a co teď s tím :?:
To jsem zvědav kdo bude hledat Montyho vyčerpávající informace a Pepovo krásný fotky, v topicu sci-fi.
Řekl bych že to by prostě nenapadlo nikoho. K těmto krásným informacím, se člověk dostane jen náhodou. A to je velká škoda. :!:
:cry: alffa
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » úte úno 20, 2007 10:57 pm

No trochu to škoda je. Ale pro Pepu a podobné máme už dávno topic: http://jachting.info/modules.php?name=Forums&file=viewforum&f=40
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » stř úno 21, 2007 12:57 am

Off topic.

To Pepa:No,Pepo,mrzí mně,že jsi to patrně špatně pochopil.Nechtěl jsem se a ani nemám důvod se tady snad nad tebou vytahovat,nebo tak něco.Latinu jsem nepoužil pro dobrej dojem,ale ze zcela prozaičtějších důvodů.Za prvé...Nemám ani zdání,jak se některé tyhle ryby jmenujou česky a myslím,že některé českej název ani nemají a za druhé,nemůže dojít k mýlce a každej si může najít tyhle ryby na netu nebo v literatuře.To u názvů českých a ani jiných není vždy možné.Ono totiž jedna ryba má někdy i deset českých názvů a synonym,jenž polovina z nich je totožná z názvem nebo synonymem jiné ryby.Je nutno si uvědomit,že třeba s názvem morčák,mořan,úhoř,štikozubec,ploskozubec,kanic,chobotnice cípal,pyskoun,slizoun a jiním stěží vystačím v české hospodě,ale vůbec ne jinde ve světě.A tam se právě potřebuji domluvit.Jak s potapěčema,tak s rybářema a hlavně sám ze sebou..Ne,že by všichni věděli latinsky,to ani zdaleka ne,ale dle latinského názvu se ty ryby dají vyhledat na netu,nebo v knižnici.A dopátrat se pak názvu místního není problém.Někdy totiž člověk ze sebe dělá pak trochu pitomce.Jinak fotky máš pěkné a i kvůli tomu by jsi mohl přemýšlet o mírné formě studia ichtiologie.U potápění a rybaření je to někdy i otázka zdraví.Opravdu to za to stojí a pak Ti nemůžou ani domácí tlačit kedlubny do hlavy.No a že o zrovna těchhle,nebo eněch rybách něco vím je proto,že jsem si vyhledal info o nich( a nejen o nich)hned potom,co jsem je poprvé spatřil.A pak se to časem nabaluje a člověk hledá, pozoruje a porovnává.Ale latinské názvy většiny si ani já nepamatuji.Ale když něco o tom píšu,jsou více méně nezbytné.Když ale vím a jsu si jistej,přidám i název českej.

P.S.:Znát alespoň anglické názvy ryb a živočichů mně dojde u moře docela k věci.S Českou třeba "treskou" se daleko nedostanete.A ve všeobecnosti je asi anglické názvosloví lépe chápáno,nežli latinské( s výjimkou některých románských krajin např.Frantíci a pod).A ani v angličtině nedochází k tomu,že si rybu každej pojmenuje dle svého(v drtivé většině) .Jsou to názvy více méně oficiální,na rozdíl od češtiny,která nic v tomhle oficielně neustanovuje a i nejodbornější ichtiologické publikace se v tomhle často různí.Proto v drtivé většině se ani o české pojmenování málo známých druhů nepokouší. :!:

To Libor:Co takhle udělat topic "Fauna a flora vod a břehů"...???Nebo tak nějak.V hlavním menu.A pak to rozkouskovat na třeba :fauna vody slané,(sladké,bratické)nebo život na břehu moře(přehrad) a podobně.A nebo jenom něco jednoduchšího... :roll:
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř úno 21, 2007 9:40 am

Monty píše:To Libor:Co takhle udělat topic "Fauna a flora vod a břehů"...???Nebo tak nějak.V hlavním menu.A pak to rozkouskovat na třeba :fauna vody slané,(sladké,bratické)nebo život na břehu moře(přehrad) a podobně.A nebo jenom něco jednoduchšího... :roll:

Máte to nachystané.
Těším se na příspěvky a hlavně fotky. Ryby mě zajímají jako první, protože jsem v tom nevzdělanec :oops: a chtěl bych vědět cože to vlastně potkávám - zatím nechytám :? (když nevím jestli jsou k jídlu :D . Aby to nebylo jako s hříbkama - "Všechny jsou jedlé, ale některé jen jednou").
Edit: jen nevím kam se při přesunu topicu poděli. Pepo vlož je ještě jednou, třeba do 2. příspěvku. Dík.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů