Komunikace z cest

Vysílání a příjem na amatérských pásmech na lodi. Zkušenosti, technika, rady atd.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pon úno 26, 2007 9:41 pm

icom SSB rádio stojí v USA cca 1500 USD
Uživatelský avatar
jerryx
Site Admin
Příspěvky: 2450
Registrován: pát čer 16, 2006 12:00 am
Reputace: 87

Příspěvekod jerryx » pon úno 26, 2007 9:49 pm

tak jsem hledal to levnejsi a nasel, ale je to hnusna reklama ;-)

tak tady je SANGEAN ATS-909 W za 4690,- s dph
Uživatelský avatar
jerryx
Site Admin
Příspěvky: 2450
Registrován: pát čer 16, 2006 12:00 am
Reputace: 87

Příspěvekod jerryx » pon úno 26, 2007 10:09 pm

OT: 2 monty: mas plne mapy do maxsea 11 nebo 12 ?
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » pon úno 26, 2007 10:51 pm

To Richard:Já jsem si dělal kozy...Tomuhle prd rozumím...A do plechovky furt něco cpu...Za chvilku nebudu mít kde spát.Ono,jak se začneš na lodi zabydlovat,tak se to začne hromadit.A kromě toho lidi rádi pouštějí rádio.No a to bych asi někoho rychle poslal přes palubu. :D To bych si rovnou mohl pořídit satelitní televizi.:D Ale jinak, je to dobrá věc a já nezpochybňuju to,že dokáže být náležitě užitečná a v mnoha případech možná i nezbytná.

ToDenis:Dlouho jsem na Ty ceny nedíval.Vím,že to kdysi bylo přes 100 Kč/min.A satelitní telefony tenkrát nešli pod 3000,-éček. :? A k datovému přenosu jsi myslím potřeboval modem a rychlost byla max.64Kb/s.Pokud si to nepletu,bylo to už před nějakým pátkem.

To Jerryx:Mám.CM93 ed.3.Jdou jenom do MaxSea 11 a 12.Jsou prý moc dobré.Nejdou ale bohužel s verzí 10.Na 11 a 12 zatím není crack.No.Na soft jo,ale na mapy ne.A do verze 11 a 12 nedáš CM93 ed1 a ani 2.Ty mám taky.Čekám cca půl roku,že někdo na světě přijde s crackem,ale zatím nic. :evil:Jenom zoufalé volání asi poloviny koule po tom cracku.Ale zatím je pro mně desítka dostatečná.A hlavně jdou v ní už prognózy. 8)
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » pon úno 26, 2007 10:58 pm

Denis píše:Tak som si to zo zvedavosti našiel, v sieti Iridium sú predplatné karty. Najvýhodnejšie sa mi vidí karta 500 min/12 mesiacov kde stojí volanie na pevnú linku alebo mobil 45,60 sk/min, 22,80 pri volaní na satelitný tel. v sieti iridium a SMS stojí 15,20 Sk/min. Keď pozriem čo stojí hovor mobilom z HR na Slovensko, tak to je ešte lacnejšie cez satelit.
Samozrejme pre čartrových yachtárov to nie je zaujímavé. Ale ak vyrazíš niekam ďalej, tak to stojí za úvahu.


Ahoj Denisi,

ObrázekSatelitní telefon Iridium 9505A 50 203,72 Kč s DPH

Příslušenství:
ObrázekExterní anténa na moře [5 952,98 Kč s DPH]

---------------------------------------------------------
Anténní kabel 8 m .............. [2 134,86 Kč s DPH]
---------------------------------------------------------

ObrázekAC cestovní nabíječka [2 258,03 Kč s DPH]


Obrázek Adaptétr 12V [1 436,93 Kč s DPH]

Obrázek
Datový kit [3 448,62 Kč s DPH]

Dále:
Předplacená SIM + aktivace 161,80 Kč bez DPH
Kredit 500 minut 18400,00 Kč bez DPH :!:
Kredit 75 minut 3565,00 Kč bez DPH
Kredit 50 minut 1610,00 Kč bez DPH
Prodloužení platnosti o 30 dní 805,00 Kč bez DPH

Vím že cena peněz je relativní. No mě se to zdá relativně drahé! alffa
Uživatelský avatar
jerryx
Site Admin
Příspěvky: 2450
Registrován: pát čer 16, 2006 12:00 am
Reputace: 87

Příspěvekod jerryx » pon úno 26, 2007 11:04 pm

Monty píše:To Jerryx:Mám.CM93 ed.3.Jdou jenom do MaxSea 11 a 12.Jsou prý moc dobré.Nejdou ale bohužel s verzí 10.Na 11 a 12 zatím není crack.No.Na soft jo,ale na mapy ne.A do verze 11 a 12 nedáš CM93 ed1 a ani 2.Ty mám taky.Čekám cca půl roku,že někdo na světě přijde s crackem,ale zatím nic. :evil:Jenom zoufalé volání asi poloviny koule po tom cracku.Ale zatím je pro mně desítka dostatečná.A hlavně jdou v ní už prognózy. 8)


tak to na tom jsme uplne stejne :-( (ze by podobne zdroje? - ten svet s tema dratama je fakt maly ;-) ), kdyby si to mel driv nez ja, tak dej vedet !
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pon úno 26, 2007 11:11 pm

Alffa, nesmuť, než my vyplávame na šíre moria, zas to bude lacnejšie. :)
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pon úno 26, 2007 11:52 pm

Ten kredit je 1824,-Kč na mesiac a je to 40 min mesačne, alebo 150 sms správ. To nie je až tak drahé, ale ten telefon je sakramentsky drahý, aj keď to príslušenstvo okrem nabíjačky v podstate nepotrebuješ. Za cenu toho telefonu už dostaneš pomaly 2 ks SSB vysielačky / v USA/ a kecáš zadarmo a máš aj predpovede počasia.
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » úte úno 27, 2007 12:01 am

Denis píše:Ten kredit je 1824,-Kč na mesiac a je to 40 min mesačne, alebo 150 sms správ. To nie je až tak drahé, ale ten telefon je sakramentsky drahý, aj keď to príslušenstvo okrem nabíjačky v podstate nepotrebuješ. Za cenu toho telefonu už dostaneš pomaly 2 ks SSB vysielačky / v USA/ a kecáš zadarmo a máš aj predpovede počasia.

Denis píše:
Tak som si to zo zvedavosti našiel, v sieti Iridium sú predplatné karty. Najvýhodnejšie sa mi vidí karta 500 min/12 mesiacov


Kredit 500 minut 18400,00 Kč bez DPH
Zdroj:
http://www.navigacegps.cz/iridium/hovorne/ :wink:
Uživatelský avatar
Frantisek
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 265
Registrován: čtv srp 24, 2006 9:00 pm
Reputace: 0
Bydliště: Presov
Kontaktovat uživatele:

data cez SSB

Příspěvekod Frantisek » úte úno 27, 2007 12:13 am

Datove prenosy cez rdst niesu problem pokial sa jedna o textove spravy, uz spominana modulacia RTTY, ktoru pouziva aj NAVTEX alebo aj PSK31 je pomerne rychla, problemom pre nas ostava predsa len ta legislativa. Velkosti a schopnosti zariadenia pracovat v datovom rezime by som sa neobaval, prepojenie s notebookom cez line-in, s 3,5 jackom, softu je na nete kopec, takze tu sa to da lahko zvladnut (kupit) a naucit.

Mozne problemy:
- Antenna zostava - pre KV sa vyzaduje dostatocny priestor, ten na lodi chyba povedzme v segmente 8MHz cini dlzka dipolu 1/2 lambdy teda cca 20m, takze povacsine sa montuju kratene vertikaly 1/4 lambdy, alebo kratene dratove anteny ktore su sucastou takelaze, tie sa doladzuju pre pozadovane pasmo roznymi prisposobovacimi prvkami, ktore nas oberaju dosah a o vyziareny vykon na antene, nie vsak v radiostanici.
- Zdroj - Ak mi chyba vykon na antene, snazim sa ho pridat na radiostanici (jej koncovom stupni) kde sa cast z neho meni na teplo, to mi ale stavi bateriu a energie na lodi nieje nikdy dost.
- Posluch - Nie kazdy kto pocuva, dokaze aj skutocne pocut a SSB cvrlika (sumi) svojim chrakteristickym vysokym sumom, aj ti najotrlejsi ho casom vypnu. Pri mobilnej stanici a to mi predsa sme (Maritimemobil) sa tento sum nasobi a kolise kmitmi kotre lod a teda aj antena robi.

Odporucanie:
Zladit antennu zostavu (antenny vystup z radiostanice - ladiaci clanok - vedenie (koaxial) - antenu) do jedneho frekvencneho pasma, tak aby nebolo treba pouzivat vysoke vykony a vysielat hlavne v nom. Plati tu zasada: Najlepsi zosilovac je zladena antena! Ostatne to plati aj v FM-ke.

To Denis: Do Viedne to mas na skok a predava tam pani Eva Sulirova OM8AES myslim, ze je z Bratislavy, urcite ti budu vediet poradit z prvej ruky, nie ako ja :) tu je adresa: http://www.point.at/
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » úte úno 27, 2007 4:39 pm

Ahoj František.
S pani Evou Surilovou som rozprával o tomto minulý rok na výstave v Tulne a moc o tom nevedela, ale horšie bolo že ani privolaný Rakúšan. Skúsim to teraz novu, snaď tam bude ten pravý predavač. Výstava v Tulne začína teraz vo štvrtok a je do nedele.
Môže byť anténa aj zadný steh? Ak máš 15m sťažeň, tak to ocelové antikorové lano môže mať od hlavy sťažňa po kormové zábradlie kludne 20m, dole býva to lano prerušené keramickým izolantom.
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » úte úno 27, 2007 7:04 pm

Denis píše:Môže byť anténa aj zadný steh? Ak máš 15m sťažeň, tak to ocelové antikorové lano môže mať od hlavy sťažňa po kormové zábradlie kludne 20m, dole býva to lano prerušené keramickým izolantom.


Ahoj Denisi,
Nerozumím…………………. Ty máš stěhy izolované keramikou??? :?:
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » úte úno 27, 2007 7:21 pm

Nemám stehy izolované keramikou, ale už som to videl a neviem na čo to je, myslel som že by to mohla byť anténa. :?:
K tomu kreditu, ak máš 500 min predplatené na 12 mesiacov tak to vychádza v priemere na jeden mesiac 41,66 min :idea: a tých 18400,-Kč ak by si neprevolal viac, je na mesiac 1533,-Kč bez DPH. DPH máte v ČR 19%? Som presvedčený, že večšina čitatelov tohto fóra má večší mesačný účet za mobil. Je ale pravda že ak niekto ide na cestu okolo sveta, tak vie čo by za tých 18400 kúpil dôležitejšie ako je telefonovanie. Napríklad skoro celú jednu novú kosatku.
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » úte úno 27, 2007 8:30 pm

Ahoj Denisi,
No na parníku (motoráku) by mě ty izolované stěhy asi nepřekvapili. Na plachetnici bych se toho ale bál.
Třeba jsou už ale takové materiály, že je to OK. Nevím.
Pak je tu ještě otázka polarizace, té antény.
Vertikální? Horizontální? Jako parchanti, jsme natahovali na půdách HORIZONTÁLNÍ.
Pravda na krystalky. To je také asi moje jediná zkušenost. :lol:

Jinak máš pravdu. Než takhle drahou komunikaci, to raději tu kosatku.
Ušiju si praporky a naučím se prastaré, datové komunikaci. :lol: alffa
Uživatelský avatar
Frantisek
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 265
Registrován: čtv srp 24, 2006 9:00 pm
Reputace: 0
Bydliště: Presov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Frantisek » úte úno 27, 2007 9:58 pm

Denis píše:Môže byť anténa aj zadný steh? Ak máš 15m sťažeň, tak to ocelové antikorové lano môže mať od hlavy sťažňa po kormové zábradlie kludne 20m, dole býva to lano prerušené keramickým izolantom.


Ano, moze byt, sam som tieto konstrukcie nevidel, ale napr: tato vyuziva zadny steh ako bezkontaktny ziaric: http://www.rf-systems.nl/direct/E_frame ... rt_34.html
predpokladam, ze este existuju aj kostrukcie LongWire a v tvare obrateneho V (inverted v) kedy je napajac (koax) vedeny v telese stazna a von vedu samostatne stehy dopredu a dozadu. Samozrejme kazdu treba naladit, naptr T clankom (cievka/kondenzator/cievka v T zapojeni), kazdy radioamater z tvojho okolia by ti mohol poradit.

Na vhf napr tu: http://www.diamond-ant.jp/com_pro/eng_com_pro_4.asp
mne osobne sa najviac pozdava colinear 2x5/8 lambda: 150MV II, ale vyska 2,8m na stazni asi pre male lode nebude, kazdopadne by som s dlzkou anteny pod 1/2, alebo 5/8 lambda nesiel. Dalej, dal by som si pozor na konstrukci, cim vacsi priehyb ziarica vo vetre, tym vacsi rozkmit pri vysielani, nehovoriac o tom ze od toho moze zavisiet v burke moznost privolat si zachranu.

V ponuke ma tieto anteny napr: http://www.ddamtek.cz/firma.php

Otazka polarizacie:
pre VHF jednoznacne vertikal, dosah pri dobrych podmienkach do 50km
pre HF je otazka polarizacie takmer zanedbatelna, kedze sa prenosy robia na velke vzdialenosti, samozrejme horizontal leti zvycajne dalej, ale predpokladam, ze pocuvat vlastne volanie, ked sa nam signal po obleteni zemegule vrati na antenu nebudeme a malokto ma dostatok miesta na taku konstrukciu.

Zase musim zopakovat: Kazda antena musi byt zladena!

PS: este ma napadlo, ze existuju aj aktivne sirokopasmove anteny, ktore sluzia na dialkovy prijem, pre radia, V ZIADNOM PRIPADE SA NA NE NEVYSIELA! hrozi znicenie koncoveho stupna vysielaca.
Uživatelský avatar
Frantisek
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 265
Registrován: čtv srp 24, 2006 9:00 pm
Reputace: 0
Bydliště: Presov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Frantisek » sob bře 10, 2007 12:31 am

Davam do pozornosti stranku http://DXTuners.com , kde je pripravenych mnozstvo virtualnych primacov z roznych odvetvi v celom frekvencnom spektre. Spravca pri prilezitosti 10-tich narodenin odblokoval inak spoplatnovane funkcie primu a tak si po po registracii a zvoleni oblasti nasho zaujmu mozme vypocut napriklad prevadzku na Long Beach, Florida, v Norfolku, v Edinburghu Scotland, atd.
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » pát bře 23, 2007 3:31 pm

Denis píše:S témy "komunikace s cest" sme sa dostali na predpoveď počasia.
Vrátme sa k téme, aké sú možnosti komunikovať z blízkymi z ďalekej cudziny?
Ako Fanda napísal, je to len z pobrežia, a to mobil a internet. Čo máme ešte k dispozícii v dobe informačných technológií? Satelitný telefón, je to blbina? Kolko stojí prevádzka? Máte niekto o tom vedomosti?
Ďalej tá SSB vysielačka. Ak jednu bude mať moja mamina doma a ja druhú na Atlantiku, môžme spolu vykecávať?
Ešte k tomu rádiu na lodi čo robí rámus. Doma rádio vôbec nepočúvam. V aute sem tam. Ale na lodi to mám rád.


Ahoj Denisi,
Tak si říkám, jestli by na komunikaci s blízkymi nebylo lepší tohle ???
Cobra 19-DX-IV
Your Price : $47.12


................... Obrázek
http://www.zalmar.com/detail-Communicat ... _DX_IV.htm

Jsou tam pochopitelně i dražší modely. Hlavně to nepodléhá zákonu.
Nevím jak, z které části Atlantiku, dosah dle meteo-podmínek, zhruba: Praha-Norsko.
alffa
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » pát bře 23, 2007 5:18 pm

Nejsem odborník na elektroniku . mám k ní naprosto spotřebitelský přístup, ale k této vysílačce mohu něco říci. CB = Lidově síbíčko, docela se u nás rozmohly před nástupem mobilních telefonů a v jejich počátcích. následně se z éteru vytrácely. Ceny u nás od 800,- do 4000,-Kč dle kvalita, značky a vybavení. Jejich předností je, že jedou v občanském pásmu /bez zkoušek a licencí/ myslín ,,c,, = 40 kanálů, jdou rozšířit o další pásma,/nelegální/ ale jsou občas používané, protože tam již není tolik lidí. Dosah z auta cca15 km, se zesilovačem /40-60w/ 30-40km. dosah z domova s velkou anténou /měl jsem ješště lepší než je sirtelka 7/8 / dosah cca 30-40 km, se zesilovačem cca 60-80 km. Bez zesilovače je výkon 4 w. Zesilovač je samozřejmě nelegální ale dost lidí si jej občas zapnulo. Ten dosah byl dost proměnlivý, dle počsí a nálady duchů. Jednou za rok udělal někdo spojení i 200 km /odrazem od atmosféry/Používají je řidiči kamionů. Vautě příjemná věc, minimálně z toho důvodu, že se hlásí kontroly policajtů, nebu při jízdě více aut /dovolená/. Údajně se používají na plachetnicích na našich vnítřních vodách /Slapy Orlík ale asi i jinde/.Domovní anténu jsem pře měsícem prodal, ale asi 3 vysílačky ještě mám - a to velmi kvalitní, rozšířené, včetně topení 80 a 100w /kód pro zesilovač :D / jenom nevím jestli bych je našel. :D
Závěr: na spojení z moře to nebude to pravé. Na krátké vzdálenosti pro spojení s kamarády - proč ne.
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » pát bře 23, 2007 5:58 pm

Ahoj Pepo, to all,
Zrovna dnes jsem byl kámošovi zprovoznit počítač. Tak mě za odměnu udělal školení na to síbíčko.
On ho opravdu používá hlavně na tom Orlíku.
Ovšem co se týká toho dosahu, říkal že chytal kamioňáky v Rusku a Norsku.
Při zapnutém topení. Jasně. :lol:
Jemu bych docela věřil.

Další „známý“, mě kdysi vyprávěl daleko divočejší historky. Dokonce něco o Jižní Americe.
No jemu moc nevěřím, vlastně vůbec.
alffa
Uživatelský avatar
jerryx
Site Admin
Příspěvky: 2450
Registrován: pát čer 16, 2006 12:00 am
Reputace: 87

Příspěvekod jerryx » pát bře 23, 2007 6:00 pm

malinko bych doplnil 'vnitrni vody'. v pripade, ze jezdite reky na motorovych,
tak je cb nutnost. clovek se sibickem hlasi dopredu na komoru, kdyz ji chce
projet. u nas to zas tolik nefunguje - nekde maji proste svoje hodiny a kaslou
na vas :-(. ale treba kdyz jsme projizdeli francii, tak jsme se kilometr dopredu
nahlasili a kdyz to slo, tak na nas uz cekala otevrena komora, proste super.

BTW sice to nejsou plachty, ale kdyz jedete se spravnou partou, tak je to super!! (ale toho alkoholu :D)
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » pát bře 23, 2007 6:09 pm

A jak jste s nimi komunikovali? Frantícky?
alffa :?:
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » pát bře 23, 2007 6:26 pm

To síbíčko jsem měl zapnuté asi 6 let na stole /z trochu specifických důvodů/ale už před 5 lety jsem to zrušil, takže pokud mohu posoudit spojení s Ruskem a podobné dálavy - občas k tomu opravdu docházelo. Ovšem vím proč, ti šílenci měli v kamionech topení s výkonem 1000, ale i 2000 w. Zaklíčovali s tím celou republiku /rozumněj zablokovali hovor v daném kmitočtu všech ostatních stanic/. Kdyby jsi toměl doma, ale asi i na lodi, radikomunikace tě druhý den za úsvitu zastřelí i s rodinnými příslušníky, Ten kamion jede a oni jej nejsou schopni tak přesně llokalizovat. Naštěstí to většinou používali v těch dalších rozšířených pásmech d,e,f, atd,, což už tolik lidí němělo, takž síbíčkářům to tolik nevadilo, ale radikomunikace museli šílet. Ta Amerika nevím, ale je to možné, osobně jsem jednou uděla spjení s někým ve Francii - ale to jsou ty odrazy - zniče nic jej slyšíš, třeba minutu, a potm se to povede někam jinam za pět let. To je duchařina a ne standardní spojení.
Uživatelský avatar
jerryx
Site Admin
Příspěvky: 2450
Registrován: pát čer 16, 2006 12:00 am
Reputace: 87

Příspěvekod jerryx » pát bře 23, 2007 6:44 pm

alffa píše:A jak jste s nimi komunikovali? Frantícky?
alffa :?:


my s nima anglicky, oni mlceli - frantici anglicky neodpovidaji!!, ale pravda je,
ze byli pripraveny snad vzdycky. vyjimka byla, kdyz jela velka lod proti (ta
ma vzdy prednost) a nebo na mensich pruplavech, kdyz zrali bagetu! :D (to
tam totiz zasadne nejsou, zerou ji v klidu mimo vez)

kdyz jeli kamaradi po nas - ti umeli franticky - tak s temi uz i komunikovali,
ale zase jen franticky :-)
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pát bře 23, 2007 7:26 pm

Jsem na tom přesně tak, jak píše Pepa. Před nástupem mobilů jsem byl velký fanda a u CBíčka jsem seděl každý večer, tak jako teď u PC. Na střeše osmipatráku obrovskou anténu a jel jsem teda bez topení. Tu anténu už nevím, ale mohla mít tak kolem 5 metrů. Druhou stanici jsem měl ručku.
Brno jsme tu chytali téměř bez problémů, když byly v r. 1997 povodně, pslouchaly se zprávy z horního toku Moravy, jak jdou povodňové vlny. Dala se Kroměříž, s vypětím sil Olomouc. Hodně jsme pomohly kamioňákům s holíčským mostem. Pořád se nevědělo kdy jej přesně zavřou, média spekulovala a tak jsme to tu trochu řídili. Po nástupu mobilů šla z domu i ze střechy.
Ještě k těm příjmům z velkých vzdáleností. Ty opravdu vznikají nedopatřením, odrazem vln od jedné části atmosféry, nebývají kvalitní a většinou trvají pár minut, nebo i vteřin.
Naopak krátké vzálenosti: přes to, co jsem napsal výše, třeba takový Kyjov je vzdálen cca 20 km, ale protože je v dost velké dolině, bývalo dost těžké se tam dobouchat. Já jsem se s ručkou ze zahrady (cca5 km) na tu mou stacionárku v 8. patře také někdy těžko dovolával.
Toto všechno na moři neplatí, neb vlny nemají překážek. Přesto si myslím, že to je celkem zbytečná investice. Pro naše potřeby, dle mého názoru, naprosto postačuje třída vysilaček označená "PMR". Stojí nesrovnatelně méně peněz, staničky jsou poloviční (do náprsní kapsy) a pokud jim nic nestíní, dosáhnou cca 5 km, podobně jaku ručka CB. Dají se použít na lyžích, v koloně aut na dovolenou i pro zábavu v rodině, na chatě, atd. V městské zástavbě dosah tak do jednoho km.
Ale pokud někdo má dost peněz, CBíčkem nic nepokazí. Je to dobrá věc a vzpomínám na ně s láskou. :D
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » pát bře 23, 2007 7:35 pm

jerryx píše:my s nima anglicky, oni mlceli - frantici anglicky neodpovidaji!!,

kdyz jeli kamaradi po nas - ti umeli franticky - tak s temi uz i komunikovali,
ale zase jen franticky :-)


Ahoj jerryx,
Něco takového jsem právě zaslechl. Proto jsem se ptal.
Zatím mě z toho vyplívá, že když s nimi budu komunikovat čeééésky, tak to vyjde na stejno.

No dejme tomu že si na pytlík od mouky napíšu pár FRANTÍCKÝCH frází.
Jak by takové fráze měli vypadat? Co obsahovat?
A Hlavně,…………… co na mě asi budou chrlit?

„Hele woe, ……. otevři ty vrata, potřebuji proplout, tak ať se ti do nich netrefíím“.
To asi nebude to pravé boubelaté. :lol:

Možná zavaď i trochu o technickou stránku věci. Na jakém kanále (či čem?), se s nima kecá?
Lépe řečeno jak se to zjistí?
Uvědom si že mluvíš s blbem. Tak bych prosil hezky po lopatě. :oops:
alffa

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů