Dovoz lodí z Polska - zkušenosti

Tipy a návody k výběru lodě. Zkušenosti druhých s výběrem lodě.

Moderátoři: Pepa, david, smike, vilma

Uživatelský avatar
bokal
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 528
Registrován: ned dub 13, 2008 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Třinec

Příspěvekod bokal » sob pro 10, 2011 4:03 pm

Pod názvem Romana je těch motoráčků hodně

mi se jeví zajímavý tento : http://otomoto.pl/lodz-motorowa-super-r ... 06216.html

důvod - považuji za lepší tohle klasické řešení s plochou částí přídě, po níž se dobře dá chodit, navíc se zábradlím. Je to lepší pro vystupování na břeh, vyvazování apod.
Cena je zde s motorem 60 koní a vozíkem, samotná loď by mohla být za dobrou cenu.

PS. pokud budeš potřebovat něco přeložit, dej vědět
Uživatelský avatar
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2304
Registrován: ned led 02, 2011 1:00 am
Reputace: 43
Bydliště: Tynec n/L
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » sob pro 10, 2011 5:03 pm

Pekna je, ale ten dodelavanej interier bych z toho vyrizl jako prvni. Bohuzel to takhle hnusne delaji casto.

Obrázek

Kdyz to srovnam s timhle.... (mimochodem, pro mne momentalne velka inspirace)

http://img10.allegroimg.pl/photos/orygi ... 72758028_2
Uživatelský avatar
bokal
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 528
Registrován: ned dub 13, 2008 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Třinec

Příspěvekod bokal » sob pro 10, 2011 6:23 pm

Až tak velký rozdíl tam zas nevidím,
zajeď si na výstavu lodí do Waršavy, tam teprve uvidíš inspirace :)

VIKY - je vidět, že jsi do své Romany 430 pořádně zamilovaný, tak bacha aby Ti to žena nezatrhla :D
Uživatelský avatar
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2304
Registrován: ned led 02, 2011 1:00 am
Reputace: 43
Bydliště: Tynec n/L
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » sob pro 10, 2011 7:29 pm

To uz prosvihla. Umis si predstavit jeji nadseni, kdyz jsem to po 1600km anabazi dovezl domu a slozil na dvore na tujky? :mad:
Uživatelský avatar
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1805
Registrován: čtv zář 27, 2007 2:00 am
Reputace: 152
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » ned pro 11, 2011 1:24 am

Viky_CZ píše:... Umis si predstavit jeji nadseni, kdyz jsem to po 1600km anabazi dovezl domu a slozil na dvore na tujky? :mad:

Je to intimní dotaz a pochopím, když na něj neodpovíš: svatozář si Tvá žena na noc odkládá nebo jenom posunuje do čela, aby ji vleže netlačila?
Uživatelský avatar
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2304
Registrován: ned led 02, 2011 1:00 am
Reputace: 43
Bydliště: Tynec n/L
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » ned pro 11, 2011 10:23 pm

Tezko se na to odpovida, manzelka rika, ze ma tech svatozari dokonce vic, jednu na lod, jednu na auto, jednu na mne a jednu na deti.

Muzes si treba myslet ze jsem dobrej diplomat. ;)
Uživatelský avatar
PEPO
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 313
Registrován: stř lis 23, 2011 1:00 am
Reputace: 13
Bydliště: Furt pri vode

Příspěvekod PEPO » čtv pro 15, 2011 7:07 pm

No nič vhodnejšie som pre mňa nenašiel :? :? :? :?
Takže zajtra večer vyrážam na 800 km štreku pozrieť čo som si to vybral za zázrak ;)
Uživatelský avatar
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2304
Registrován: ned led 02, 2011 1:00 am
Reputace: 43
Bydliště: Tynec n/L
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » čtv pro 15, 2011 8:27 pm

Preju hodne stesti a budu se tesit na fotky a reportaz z cesty! ;-)
Uživatelský avatar
PEPO
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 313
Registrován: stř lis 23, 2011 1:00 am
Reputace: 13
Bydliště: Furt pri vode

Příspěvekod PEPO » pon pro 19, 2011 6:51 pm

Viky_CZ píše:Preju hodne stesti a budu se tesit na fotky a reportaz z cesty! ;-)


Kedže sa ma viacerý pýtali formou SS ako som dopadol s tým člnom,tak sen skúsim napísať svoj príbeh ako som si splnil svoj sen o ktorom som sníval už ako malý chlapec.
.S majitelom firmi v polsku som bol dohodnutý na odber v sobotu ráno cca o 8 hodine.Cestu som plánoval niečo okolo 12 hodín.Pri odchode silno pršalo a fučal nepríjemný silny vietor.Na cestu som sa vybral v piatok večer o 16.30 hodine s tým že dorazím tam nad ránom a niečo pospíme a naberieme sily na spiatočnú cestu.Ale to som ešte nevedel že čo ma čaká.Cca po hodine cesty nastala prvá a dosť vážna komplikácia po výjazde z Banskej Bystrice pri križovatke na Donovali.Policajné majáky neveštili nič dobré.Po čas e prišiel ku mne policajt a oznámil mi že horský prechod Donovali a aj susedný prechod Šturec ktorý som mal v zálohe sú uzavreté kôli snehu pre všetku dopravu. To poteší!!!Najbližší horský prechod bol Čertovica ale ten mi policajt neodporučil nakolko som ťahal vozík a tam tiež hlásili poľadovicu a neskôr husté sneženie.A tak som bol pripravený spraviť prvých 100 kilometrov navyše- no ved čo by rybár nespravil kôli svojmu koníčku.Samozrejme to už boli minimálne o dve hodiny navyše oproti plánu!!!A samozrejme menej odpočinku.Horko ťažko ale predsa som sa preklučkoval pomedzi kamiony ktoré už beznádejne stáli zaviate snehom alebo bezúspešne brúsili asfalt na jednom mieste.Pred príchodom na slovensko-poľskú hranicu sa spustil lejak a neskôr sa pridal silný nárazový vietor.Kôli slabej viditelnosti som prepásol zmenáreň a domnení že cestou ešte najaké budú som pokračoval dalej.No ale to som sa zmýlil a neskôr som aj to oľutoval-ale len tak trochu.Predné okno sa neustále rosilo a pokial som chcel cez sklo niečo vidieť tak som musel mať neustále zapnutý na plné gule ventilátor+cirkulácia vzduchu v kabíne+klimatizácia.Mal som strach že na mojom staručkom 12 ročnom autíčku niečo vypovie,ale musím si zaklopať na drevo.Auto to zvládlo ľavou zadnou!!!Bol to asi pre neho šok,lebo pri mojej intenzite jazdenia kde mi plná nádrž vydrží aj mesiach a teraz som tankoval 2x za den!!!Cesta po Varšavu ubiehala docela fajne,aj ked dosť pomaly a náš príchod sa neustále predlžoval čo mi signalizovalo na gps.Podla tej mašinky som šiel prvý krát v živote a zopár krát ma dokázala zmiasť ale potom som jej dohovoril a všetko bolo ok.Pred Varšavou som odbočil pri meste Grojec na Minsk Mazowiecky a takto som sa chcel vyhnúť prejazdu cez hlavné mesto poľska.Táto cesta preverí kto má aké skúsenosti s jazdením .Miestami cesta úzka a bez krajnice a špinavá.Napriek tomu som pri rýchlosti 90-95 km mimo obce a 70 km za hodinu v obci som bol prekážka dokonca aj pre kamiony !!!!Neustále sa za mnou tvorili dlhšie a dlhšie kolóny a pripadal som si ako rušeň na dlhom vlaku.Ale nedal som sa vykolajiť,ved nieje to až tak dávno čo som zavesil volat z kamionu na klinec.A môžem potvrdiť že takú hustú premávku kde som po pár minútach napočítal cez stovku kamionov idúcich šialeným štýlom jazdy oproti mne ešte .Poniektorý aj precenili svoje schopnosti a jazdili asi bez pauzy čoho výsledkom bolo zopár kamionov prevrátených na boku vedľa cesty kde mali už potom asi dostatočne dlhý čas na prestávku a zamyslieť sa nad svojou hlúposťou. Lebo ich vyťahovali z priekop až keď sme sa vracali naspäť.Na tomto úseku sa o slovo už začala hlásiť aj únava.Ktorú som zahnať častejšími prestávkami .Veď hladieť celú noc cez zasvinené okná na mokrú cestu si vypýtalo svoju daň.Už sme vedeli že zo spánku nebude nič a budeme radi ked tam vôbec dorazíme načas.Cez husté oblaky konečne začalo svitať a ked bola aspon ako taká viditelnosť sme zostali priam prekvapený v cez aké končiny prechádzame. Všade sa dačo budovalo a stavalo a všade bol ruch ako by ani nebol víkend.Ked sme už konečne vchádzali do na miesto určenia-Bialystok tak sme už niečo meškali ale mali sme radosť že sme konečne po 15 hodinách a 30 minútach v meste ktoré už len na pohlade na mapu bolo daleko!!!Táto cesta mi pripada a aj som jej dal názov-Nekonečný príbeh 2!!!Chvílu sme ešte pobehali po štrkových cestách pokial sme našli našu vytúženú firmu.Ked sme prichádzali už z dialky sa nám otvárala brána.Na dvore bolo vidieť množstvo vyrobených člnov a na vozíku už na gurtni visel ON pre ktorý som sa tam trieskal 930 km!!!Ani som nestihol vypnúť motor a čln už bol položený na vozíku. Zvítali sme sa a nadviazali konverzáciu.Zistili sme že majitel je mladý ochotný chalan a so všetkým ochotne pomohol a poradil pri zabezpečení člnu aby vydržal otrasnú cestu domov.Vôbec nerobil drahoty že som mal podstatne kratší vozík ako je zdravé.V predu som mal čln natolko vystrčený že som musel demontovať rezervu ktorú mám na zadných dverách auta.Na druhom konci čln prečnieval niečo cez 1 meter. Ale ked sme na maximum vysunuli nárazník tak to bolo len nejakých 70 cm.Čln som riadne označil reflexnou tabulou ktorá označuje nadrozmerný náklad.Ked bol čln konečne zabezpečený tak za ochotu som daroval majitelovi 2 kartony kvalitného slovenského pivka a prešli sme do kancelárii kde sme sa venovali administratíve.Až tam som zistil že cena ktorú mi písal bola bez dph!!!!Aj som to tak tušil a bol som aj na to pripravený.Ale aj to sme nejako vyriešili k spokojnosti oboch strán a spoločne sme si dali riadne silnú kávu.Certifikáty a ostatné náležitosti už boli nachystané čo ma milo prekvapilo.Počas rozhovoru sme zistili že aj on je rybár a kecali by sme asi velmi ,velmi dlho keby nezachytil správy v rádiu.Tam práve hlásili výstrahy na večer práve na území cez ktoré máme práve v tom čase prechádzať.Hlásili víchricu.Tak sme si len rýchlo podali ruky a z firmi sme mastili takou rýchlosťou akoby sme ten čln ukradli.Chceli sme za svetla prejsť aspon ten najkritickejší úsek.Cesta naspäť ubiehala už ovela rýchlejšie a aj atmosféra bola priam parádna!!Neustále sme sa smiali z jednej tabule ktorá bola cca pred každou cca piatou obcou s názvom –Kontrola prekošči ktorú som ja prvý krát omylom prečítal ako- Kontrola predkožky!!!!No kto by to tak mohol kontrolovať???Veselo bolo -teda až do chvíle ked som potreboval natankovať a personál mi povedal že eurami platiť nemôžem!!Ešteže kamarát Martin mal pri sebe nejaké platobné karty a jedna z nich im vyhovovala.Narýchlo sme tam aj kúpili niečo ako hot-dog,bolo to docelá chutné až do chvíle pokial to nezačali spracovávať naše žalúdky!!!Najkritickejší úsek sme prešli podla plánu a Krakow a štátna hranica bola čoraz bližšie.Už sme si mysleli že ako dobre sme pochodili,ale čo čert nechcel začalo stále viac a viac snežiť!!Ked sme už mali hranicu na dosah spustilo sa také sneženie že bolo vidno ani na kraj cesty.To že som vlastne na nejakej ceste,tak to som vedel len podla GPS a že je zle som zistil ked aparát začal prepočítavať trasu!!!Ale pekne pomali na 2.rýchlostnom stupni som sa nejako doplazil až do Dolného Kubína kde síce tiež snežilo, ale podstatne menej. GPS nám zahlásil že náš príchod sa zasa oddialil a príchod domov avizoval až po polnoci a my sme začali uvažovať či má vôbec zmysel pokračovať dalej a nebude múdrejšie to dakde odstaviť a prečkať do rána a dúfať že počasie sa umúdry!!S čoraz častejšími prestávkami sme boli odhodlaný potiahnuť až domov,ved nás od domova delilo len posledných ani nie 160 kilometrov ked sme v rádiu započuli že znovu je horský prechod uzavretý kôli hustému sneženiu.Ale čoskoro to bolo sprejazdnené-síce len pre osobnú dopravu ale predsa!!S problémami sme sa vyškrabali až na samí vrch ale pri jazde z kopca mi až tak všetko jedno nebolo.Vozík ma neúprostne tlačil dole prudkým kopcom a ked som už v rádiu započul že v Banskej Bystrici a v okolí je poľadovica bolo rozhodnuté že to vzdám a cca 100 kilometrov od domu a prečkáme do rána.Naše telesné schránky boli doslova a do písmena rozbité na sračky!!!Pohodlie nepohodlie, zima nezima do minúty sme boli tvrdý. Ani sme sa nenazdali a začalo svitať!!!Auto síce celé zapadané snehom ale perfektne oddýchnutý sme sa ráno posilnili kávou a spanilou jazdou sme konečne dorazili domov v nedelu ráno o 8 hodine.Doma ma už netrpezlivo čakala moja polovička ktorá nechápala že čo som schopný urobiť kôli svojmu koníčku a deti už mali nachystané veci aby sa mohli ísť ubytovať do kajuty.Až doma som si dovolil pozrieť čo sme vlastne kúpili,lebo celá loď bola dôkladne zabalená vo folii aby sa počas transportu nezašpinila.Ale chvála bohu všetko bolo presne tak ako na fotkách a bol som velmi milo prekvapený kvalitou o ktorej som najskôr pochyboval!!!Ale čln je doma!!A už nikdy viac si to nechcem zopakovať!!Celý den som sa cítil ako keby ma práve požula a vypľula krava a až po pár hodinovom spánku som sa ako tak cítil OK.Moji juniori sa až do neskorého večera dokázali hrať v kajute a slúbili že sa zlepšia výsledky v škole ked ich budem nosiť so sebou.Teraz neostáva už nič iné len ju previazať s veľkou mašlou a počkať na Vianoce .A samozrejme jej dať jej nejaké pekné meno.Ale o tom snád už niekdy inokedy!!!
Uživatelský avatar
PEPO
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 313
Registrován: stř lis 23, 2011 1:00 am
Reputace: 13
Bydliště: Furt pri vode

Příspěvekod PEPO » pon pro 19, 2011 6:54 pm

No a ked prídem ako sa sem vkladajú fotky,tak nejaké vložím :?
Uživatelský avatar
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2304
Registrován: ned led 02, 2011 1:00 am
Reputace: 43
Bydliště: Tynec n/L
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » pon pro 19, 2011 7:29 pm

Gratulace! Ja sem to mel jen 800km a nastesti jsem si vzpomel v lete. :D Rozhodne lepsi napad, sice bylo zrovna hnusne, ale to je dobry proti prehrivani.

Fotky: Nejvic blbuvzdorny je udelat si album na rajceti (http://rajce.idnes.cz) a hodit sem odkaz.
Uživatelský avatar
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2504
Registrován: čtv říj 26, 2006 2:00 am
Reputace: 201
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » pon pro 19, 2011 9:17 pm

PEPO, gratuluji.... :good:
s polákama mám jen ty nejlepší zkušenosti, alespoň co se tyká lodí.
Trochu mě to připomíná mojí cestu pro loď v roce 2006. :whist:

http://jachting.info/modules.php?name=N ... le&sid=374
fotky : http://ger.rajce.idnes.cz/06_11_06_01_Cesta_pro_lod/
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pon pro 19, 2011 10:48 pm

PEPO píše:No a ked prídem ako sa sem vkladajú fotky,tak nejaké vložím :?

modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=599&start=all
Uživatelský avatar
Ave
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 216
Registrován: pát dub 04, 2008 2:00 am
Reputace: 1

Příspěvekod Ave » úte pro 20, 2011 7:36 am

No kdyz to tak procitam, tak si musim vzpomenout na svou cestu pro lod do Polska (k Varsave). Cesta tam byla naprosto v pohode. Cesta zpet uz byla trosku narocnejsi. Nemela jsem primo vlek na lode, ale jela jsem s platakem na auta a lod se musela podlozit pneumatikama.
Nejhorsi bylo vubec usadit lod na vlek. Neustale se nam dotykala blatniku jedna strana a tak jsme podkladali a podkladali. Pak se lod nejak povedla usadit, ale na vleku byla stejne trosku sikmo. Takze cesta zpet probihala rychlosti 70km. Vic jsem to pustit nemohla, protoze pak mi byla docela mala silnice.
Z cesty jsem mela strach, ale vse dobre dopadlo.
Uživatelský avatar
PEPO
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 313
Registrován: stř lis 23, 2011 1:00 am
Reputace: 13
Bydliště: Furt pri vode

Příspěvekod PEPO » úte pro 20, 2011 9:15 am

Konečne po viac ako po 15 hodinách vchádzam do vytúženého mesta ;) ;) Obrázek
Uživatelský avatar
PEPO
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 313
Registrován: stř lis 23, 2011 1:00 am
Reputace: 13
Bydliště: Furt pri vode

Příspěvekod PEPO » úte pro 20, 2011 9:17 am

Pokial som niekde nechcel čakať,tak sme to obchádzali aj po takýchto cestách :D :D :D
Obrázek
Uživatelský avatar
PEPO
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 313
Registrován: stř lis 23, 2011 1:00 am
Reputace: 13
Bydliště: Furt pri vode

Příspěvekod PEPO » úte pro 20, 2011 9:18 am

Loď bola za pár minút naložená,upevnená,označená a pripravená na cestu domov ;) ;)
Obrázek
Uživatelský avatar
PEPO
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 313
Registrován: stř lis 23, 2011 1:00 am
Reputace: 13
Bydliště: Furt pri vode

Příspěvekod PEPO » úte pro 20, 2011 9:20 am

Cestou domov už špecialy vyťahovali z priekop prevrátené kamiony :hmm:
Obrázek
Uživatelský avatar
PEPO
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 313
Registrován: stř lis 23, 2011 1:00 am
Reputace: 13
Bydliště: Furt pri vode

Příspěvekod PEPO » úte pro 20, 2011 9:21 am

Čím bližšie som bol k domovu,tak stále viac a viac snežilo :hmm:
Obrázek
Uživatelský avatar
PEPO
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 313
Registrován: stř lis 23, 2011 1:00 am
Reputace: 13
Bydliště: Furt pri vode

Příspěvekod PEPO » úte pro 20, 2011 9:24 am

Riskol som to a čln som ani nerozbaloval a stačilo mi slovo majitela že všetko je tam čo má byť .Spravil som dobre,lebo by som ho doniesol špinavý a určite aj počkodený od kamienkov s ktorými bola posypaná cesta ;)
Obrázek
Uživatelský avatar
PEPO
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 313
Registrován: stř lis 23, 2011 1:00 am
Reputace: 13
Bydliště: Furt pri vode

Příspěvekod PEPO » úte pro 20, 2011 9:26 am

A je to tuuuuuuuu!!!!!
Konečne je čln tam,kde som ho chcel mať :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Obrázek
Uživatelský avatar
vasaditkavasa
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 92
Registrován: ned kvě 23, 2010 2:00 am
Reputace: 9
Bydliště: Studénka

Příspěvekod vasaditkavasa » úte pro 20, 2011 7:40 pm

A já jsem si myslel, že jsem si prožil strastiplnou cestu s lodí z Polska :?

Někdy až budu mít chvilku, tak napíši co jsem si prožil a zažil zase já...

Než jsem loď přivezl, tak jsem byl na Mazurách 3 x, ale byly to apoň pěkné výlety ;)
Uživatelský avatar
bokal
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 528
Registrován: ned dub 13, 2008 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Třinec

Příspěvekod bokal » stř pro 21, 2011 10:21 pm

Mnozí z nás kupovali lodě v polsku v listopadu - prosinci, kdy je tam největší nabídka a dobré ceny.

Ani já nejsem výjimkou, už dvakrát. poprvé až z Gdaňska, cesta zpět za hustého sněžení dodávkou s plaťákem a na něm 6-metrový motorák cca 600kg.

podruhé pro plachetnici Tes na sever Mazurských jezer - mám to "jen" 700km, cesta tam celou noc, ještě po suchých cestách, zpátky s naloženou lodí opět za silného sněžení , vlek s lodí 2,3tuny,
PEPO - to by sis teprve užil s touhle váhou,
pravda neměl jsem nutnost zvládnout takové kopce jako Donovaly, ale i tak jsem byl šťastný, když jsem dorazil po asi 18 hodinách ve zdraví domů.

Po čase si říkám, jestli to není vyloženě nerozum a zoufalství takhle riskovat, cestovat s takovým nákladem ve hrozném počasí a ještě v noci. Asi bych příště raději přenocoval v hotelu a ráno jel odpočinutý v příznivějším počasí, snad uklizených cestách dál.
Uživatelský avatar
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2504
Registrován: čtv říj 26, 2006 2:00 am
Reputace: 201
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » pon úno 18, 2013 3:34 pm

Jelikož se o víkendu udělalo "ideální " počasí, přivezli jsme z Polska pěknou TES 720 BT.
Opět výborná komunikace i domluva, ochota pomoci, dokonce jsme dostali na cestu i svačinu a termosku s kafem.... :good:

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
RACEK
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1114
Registrován: pát čer 26, 2009 2:00 am
Reputace: 100
Bydliště: Praha

Příspěvekod RACEK » pon úno 18, 2013 8:19 pm

Moc pěkný je ten jeřáb na to nakládání :good:

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů