NAFTOVÝ SPORÁK

Palubní instalace, zařízení a výbava lodě pro plavbu.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Uživatelský avatar
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 617
Registrován: ned led 21, 2007 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

NAFTOVÝ SPORÁK

Příspěvekod Wlady » čtv bře 08, 2007 3:50 am

Libor píše:No na malých lodích se o kuchyňce moc mluvit nedá. Něco jiného je to na velkých - tam je to vět?inou luxus na druhou. U malých je to spí? jen kout (i německy se tomu říká party nebo tak nějak).


No, budu se tvářit, že tohle upřesnění posílám v zájmu věci, ale ve skutečnosti mi dělá neobyčejné a nezřízené potěšení nachytat našeho moudrého admina na hruškách :lol: :lol: :lol:
Lodní kuchyňce se Něměcky říká Pantry. Pravda ale je, že na těch větších lodích jsou tak dabře vybavené, že se i příprava párty zvládne bez potíží... :)

Ale měl bych něco i k tématu, jen nevím, zda by to nebylo lepší do nového topicu? Případně to, prosím, Libore přehoď.

Mám trochu husí kůži z PB na lodi, a velmi zvažuju v rámci své případné stavby (ale asi i v případě koupě budu výrobce nutit k) instalaci NAFTOVÉHO SPORÁKU. Vím, že je to komplikovanější instalace (odtah..) a vyšší cena. Ale má to dvě NEODDISKUTOVATELNÉ přednosti. BEZPEČNOST (to asi netřeba ani rozebírat) a DOSTUPNOST (mám na mysli potíže s plněním a to nejen nutnost různých redukcí, ale především relativní nedostupnost PB v některých lokalitách).
Velice by mě zajímaly jakékoli podněty a zkušenosti...Díky.

Wlady [/quote]
Uživatelský avatar
MARIS
moderátor
Příspěvky: 1090
Registrován: sob říj 21, 2006 2:00 am
Reputace: 5
Bydliště: zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod MARIS » čtv bře 08, 2007 8:50 am

Hm,to doma asi také vaříš na naftě,jako většina lidí,že?
Ale vážně.Protoře ta myrteria jaký vařič do lodi je nejlepší,jsem si už dávno prošel,tak moje zkušenost je,že nejlepší je plyn.Na své první lodi jsem začínal s petrolejem,později to byl benzin,pak zase líh,až jsem zakotvil u plynu.Všechno má nějaké svoje nevýhody i výhody,záleží co převažuje,a jak umím být svědomitý v používání toho kterého přístroje,protože vždy se jedná o otevřený oheň.To,že většina lodí používá plynové vařiče,vyplynulo z jeho přednosti proti jiným palivům,a to je jednoduché používání,láce,mezinárodní dostupnost,dlouhodobá skladovatelnost,a možná ještě něco jiného,teď mě nic nenapadá.A vem si karavany,chaty,a vlastě většina domácností.
Když jsem měl malou loď,tak jsem praktikoval výměnu dvoukilových PB lahví tak,že každá nová posádka si láhev dovezla.Teď mám na lodi 5ti a 3 l bomby,které mě vystačí na celou sezónu.Je pravda,že jednou za rok musím zajet do plnírny(v chorvatsku např.Šibenik,Zadar) je naplnit,ale to je jediné negativum.
Samozřejmě že pokud by se jednalo o veliké plavby třeba kolem koule,je asi lepší alternativa líh,protože ten je dostupný,sice v různé kvalitě,na celém světě.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 8792
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 122
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » čtv bře 08, 2007 1:59 pm

To Wlady: nachytal jsi mě :D , tak jsem ti to za to přesunul. No je pravda, že jsem to jen zaslechl (asi špatně slyším :? ) a nikam jsem se nedíval, do slovníku apod. Asi jsem měl, když jsem nucen tu němčinu používat i pracovně. No to ale byla chyba ! Ještě že máme pozorné čtenáře :lol:
Jinak na lodi také používám plyn. 2kg bomba mi vystačí na 2 sezóny (= 2 dovolené na Jadranu). Je to velice skladné a praktické. Ani jsem nějak nevolil co namontovat, bylo to téměř vše nainstalované, jen jsem si koupil potřebný regulátor tlaku s hlavním uzávěrem s rozměrem závitu na naši používanou bombu. V Evropě s plynem není problém a dá se jednoduše i díky pumpám LPG plnit (v Polsku jezdí s bombami na čerpačky LPG a mají tam potředné redukce na plnění). Za druhé vozím malinký vařiček, který se šroubuje přímo na láhev (dlouho jsem ho už neviděl v tak malém provední), je to železná rezerva pro všechny případy kdyby něco (bez plamenu se kafe težko uvaří :( ), pak také je to vhodné na grilování apod v kokpitu.
Jinde ve světě nevím, ale stálo by zato, kdyby nám své postřehy k tomu napsal Fanda - co kde viděl, co je kde dostupné a tak.
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » čtv bře 08, 2007 3:20 pm

To all,
Také jsem pro plyn. Je to nejčistší. Nikde nerozléváš smrdutý benzin, při doplňování paliva.
Na plyn se musí dát bacha, to je jasný. To ale na všechno.

Používám mimo jiné, také malý záložní vařič jako Libor.
Také se to šroubuje přímo na kartuš, Obrázek nebo přes redukci na dvoulitrovou láhev.
Zrovna zkouším tréninkově výdrž. Úplně jsem odstavil sporák a vařím jenom na něm. Dvou-kilovka, vydrží v pohodě měsíc. Jsem spokojen.
Je to od firmy COLOMAN. Tady jeden e-shop: http://www.trekshop.cz/varice-a-kartuse-c-19.html
Stojí to za prohlédnutí. Mají tam i jiné užitečné věcičky. Např. vodotěsné futrály na mapy, foťáky a tak.

Jinak firma PRIMUS vyrábí vařiče kde hoří snad vše, vyjma vody.
To by bylo asi NEJ řešení. Je to ale o několik tříd dražší. Jeden hořák ca. 7 000Kč.

Ahoj, :wink: alffa
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » pát bře 09, 2007 12:10 am

Denis píše: Nemci ak žijú na lodi, vyviazaný v maríne, tak ich vymieňajú za plynové a lieháče lacno predávajú.

Ahoj Denisi,
neptal jsi se jich někdy, proč je vyměňují za ty plynové?
:?: alffa
Uživatelský avatar
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 617
Registrován: ned led 21, 2007 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

to ALL

Příspěvekod Wlady » pát bře 09, 2007 2:04 am

Ahoj.
Chlapi, já se z Vás picnu. Kdykoli se na něco zeptám, tak skončíme úplně někde jinde. Poptával jsem zkušenosti s naftovým sporákem a vy mi tady vychvalujete špiritus (nic proti němu, ale v jiné souvislosti ) :o . Tenhle topic už je zase zralej na přejmenování na něco jako "použití různých vařících médií na lodi".
Hodlám si pořídit první a vzhledem k věku asi taky bohužel poslední vlastní loď a chtěl bych bejt pokud možno relativně nezávislej na vnějších zdrojích. A vybavenej tak, abych byl schopen, pokud mi prdne v mé kouli, třeba objet i tu "velkou" kouli. A to bez nějakých technických dodělávek a předělávek. I proto mi připadá, zejména na lodi s většími nádržemi, nafta jako ideální. Má ji např. Račan na SW a jelikož má tanky na 1000l, tak si "pár" kafí určitě uvaří...Kromě toho, ale to znám právě bohužel jen z prospektů, mají ty dnešní sporáky nezávislej přívod vnějšího vzduchu i uzavřenej odtah spalin a plamen je vlastně "schovanej" pod jakousi varnou deskou = nemůže to v lodi smrdět a vlastně tam ani není otevřenej plamen :!:
To všechno mi připadá, vzdor vyšší ceně a složitější instalaci, dost hodný zamyšlení.
Kdybych uvažoval jen o dovolenkovejch pobytech, tak ten PB asi skousnu. I když, upřímně řečeno, kombinace AL lodi a Cu plynovejch trubek mi taky nepřipadá úplně ideální (možná existujou nějaké z vhodnějšího = kompatibilnějšího materiálu, ale o tom nevím)...a představa periodickejch revizí mě přímo děsí!
Wlady
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » pát bře 09, 2007 9:10 pm

No; máš Wlady pravdu.
Nezlob se na nás. My tady asi máme neustále na mysli tu šrajtofli. Tak se halt nějak podvědomě, neustále snažíme, všechny náklady, srazit na minimum.
Třeba se z toho někdy vyhrabeme.
To víš kdyby nám na nějaké té koruně nezáleželo, také bychom chtěli pro své lodě, jen to nejlepší.

Přidávám sem obrázky co jsi poskytl:

Obrázek

Obrázek

Snad jsem se strefil. Jinak domovská stránka zde: www.svb.de

Škoda že to nemůžu využít. Ten šporák je dražší než celá moje loď.
alffa :wink:
P.S.
Jen tam nějak není vidět to nezávislé sání a odtah.
Také nevidím žádné napojení na nějakou centrální nádž.
Pokud se to musí dolévat, ubryndnutí a následnému smradu se asi ubrání jen nějaký kouzelník.
No třeba je to nějak zezadu (utajeně) aby to někdo neokopčil.
Obrázky mají chráněné proti kopírování. Tak asi jo! :wink:
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7182
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 107
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pát bře 09, 2007 10:02 pm

Wlady, trochu by som ťa poopravil, kdykoli se kdokoli cokoli zeptá, tak skončíme nekde úplne jinde. No holt to v diskusiách tak býva, asi ako v hospode. Dalo by sa o tom polemizovať, ale načo, je to tak ako to je.
Uživatelský avatar
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 617
Registrován: ned led 21, 2007 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

to ALL

Příspěvekod Wlady » ned bře 11, 2007 12:45 am

To Denis : Jasně, já to myslel spíš v legraci. Máš pravdu, tak už to v životě chodí...
To alffa : Díky za laskavou pomoc a vložení obrázků. Napojení toho sporáku je popsáno v tištěném katalogu prodejce jachtařského příslušenství SVB, z jehož webovek tu máme ty fotky. Musí (má) to mít samostatný přívod čerstvého vzduchu a odtah spalin mimo obytný prostor. Aby to mohlo být v kardanovém závěsu, jsou v příslušenství i ty přívodní hadice (na ty spaliny pancéřovaná). Přívod paliva se předpokládá přímo z motorového tanku. Mám dokonce pocit, že to má k tomuto účelu jakési vlastní palivové čerpadélko. Šlo by to jistě řešit i nějakou malou spádovou nádržkou, protože spotřeba je celkem malá 0,1-0,25 l/h. To že je plamen ukrytý pod jakousi sklokeramickou deskou je vidět z obráků. Jo a pro menší lodě to má ještě jednu výhodu. Dá se k tomu dokoupit nějaká specielní krycí deska, (není to žádné monstrum, vypadá to jako trochu tlustší "normální" víko) a s ní to slouží jako lokální topení. Ale právě s tou výhodou, že hoření nijak neovlivňuje kvalitu vzduchu v interieru.
Wlady
Uživatelský avatar
dodo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 516
Registrován: pon lis 06, 2006 1:00 am
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dodo » pon kvě 07, 2007 1:33 pm

nekde jsem se docetl ze naftovy sporaky maji nevyhodu v tom ze nejakou dobu od zapnuti trva nez zacnou hrat (ta vrchni deska) .

...nevim jak dlouho to trva ani jestli ten problem pretrvava i u soucasnych nejnovejsich modelu ale psaly tam ze naftovy sporaky obecne jsou vhodnejsi do chladejsich oblasti kde se nechavaji bezet v podstate nepretrzite na minimalni vykon jako topeni a rpi vareni se jim vykon zvysi a tak nabeh do provozni teploty na vareni uz netrva tak dlouho.

pepa
Uživatelský avatar
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 617
Registrován: ned led 21, 2007 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

to dodo

Příspěvekod Wlady » pon kvě 07, 2007 9:51 pm

Ahoj
a díky za reakci po dlouhé době :lol: .

Na druhý starně aby Tě husa kopla, to co píšeš zní odporně logicky a pravděpodobně a docela by mě to otrávilo :cry: .

Nevzpoměl by sis, prosím, na pramen téhle informace? Doufal jsem, že se do diskuse zapojí někdo kdo má s tímto vařičem osobní zkušenost, ale asi nemám štěstí...Já sice doufám, že se na nějakou delší cestu taky vydám, ale protože jsem silně teplomilnej, Severní ledovej nehrozí...A že bych měl chuť čekat na uvaření kafe zrovna hodinu, to teda opravdu nemám.
Měj se Wlady
Uživatelský avatar
dodo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 516
Registrován: pon lis 06, 2006 1:00 am
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dodo » stř kvě 09, 2007 10:47 am

uz si nepamatuju kde jsem to cetl (mozna v knize Bruce Robertse Complete Guide to Metal Boats) ale zkusil jsem pohledat na webu nasel jsem napr.:

na :

http://www.boatdesign.net/forums/showthread.php?t=736&page=2

pisou:

Diesel stoves weigh more and they take longer to heat up and take longer to cool off, so they heat up the cabin more


a na :

http://trawler.ca/cooking&.htm

pisou

The diesel galley stove can safely keep going even when you are gone for a while and the boat is always kept warm. But, they don't throw enough heat when it gets really cold, and the problem with them is if you want to cook something they take too long to heat up. You may not want all that heat inside the boat on a hot summer day.

..neco na tom tedy nejspis asi bude :) ...ale urcite bude taky zalezet na konkretnim typu.

pepa

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti