Kotva na malej plachetnici

Vše o "parkování" lodě.
Problematika kotvení lodě, vyvazování na bóji, na molo, v maríně.

Moderátoři: Pepa, vilma

Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » pát dub 27, 2007 10:11 pm

Ahoj Baharis
Ten článek jsem sem nedal, aby útočil no tovoje přesvědčení hledně kvality kotev :D . Je zde především proto, že může někomu pomoci orientovat se v základních, nejvíce používaných typech kotev a je zde možnost bezprostředního porovnání tvarů. Následná diskuse pak bude přínosem pro větší okruh případných zájemců o toto téma.
Ani já nepovažuji podobné testy za konečné rezumé kvality. Také nosím v hlavě určitý kompilát kotvy /kotev/ o jejíž účinnosti jsem přesvdčen a v nejbližší době jej zde předložím k posouzení, už s ohledem na to, že máme ochotné výrobce. Řekl bych, že s těmi kotvami to je jako s motory, vždy zvolit o řád větší, než doporučují velcí výrobci lodí.
Uživatelský avatar
Frantisek
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 265
Registrován: čtv srp 24, 2006 9:00 pm
Reputace: 0
Bydliště: Presov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Frantisek » pát dub 27, 2007 10:19 pm

Naposledy upravil(a) Frantisek dne pát dub 27, 2007 10:26 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
berty
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 254
Registrován: sob led 06, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod berty » pát dub 27, 2007 10:23 pm

"Řekl bych, že s těmi kotvami to je jako s motory, vždy zvolit o řád větší, než doporučují velcí výrobci lodí."
Rozumný závěr- nebo snad ne? Ale na druhou stranu každá vlastní zkušenost je lepší než hodnocení výrobců. Praxe a každá další zkušenost se přibližuje přežití a bezpečnosti.

Berty.
Uživatelský avatar
MARIS
moderátor
Příspěvky: 1090
Registrován: sob říj 21, 2006 2:00 am
Reputace: 5
Bydliště: zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

lodě

Příspěvekod MARIS » sob dub 28, 2007 7:34 am

Plně souhlasím s názorem Baharise,i mě se kotva typu Bruce plně osvědčila (pominu li čtyřramennou kotvu,kterou jsem sem na web uvedl již dříve),a proto jsem ji také doporučoval Olafovi.Ale přidám ještě něco,co tu nikdo zatím nezmínil a to "PSANÍČKO".Hlavně pro malé lodi,které používají lano místo řetězu,je toto vylepšení užitečné.Je to přídavné závaží buď ve tvaru válečku nebo krychle o váze asi 5 kg,které má oko pro uchycení karabiny.Může to být odlitek z litiny,nebo třeba z betonu,záleží,jaké má kdo možnosti.K oku pro karabinu je připevněn provaz asi 5-6,kterým se závaží spouští a vytahuje.Karabinou připneme psaníčko na kotevní lano,a spustíme ke dnu.Tím dojde prakticky k položení kotevního lana na dno,to znamená zmenšení úhlu lana vzhledem ke dnu a zvětšení tak přídržné síly kotvy.Výborně také kompenzuje škubání kotvou při vlnobití.Při vytahování kotvy je nutno nejdříve vytáhnout psaníčko.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » sob dub 28, 2007 11:26 am

Ne Pepi, já to tak nebral. Dokonce si ani nejsem jistý, jestli při zakládání pluhovky třeba nedělám nějakou chybu. Ale když si představím noční změnu větru, stejně mě vychází, že vypadne. Nevím..... Jen jsem chtěl říct, že "laboratorní" zkoušky nemusí odpovídat skutečné praxi. Tam potom nastupuje velké množství dalších faktorů.
Maris: S tím psaníčkem máš pravdu. Souběžně sleduji ještě fórum Navigatour a tam je o tom dost psané (jaká váha, materiál, vzdálenost od kotvy...). Aleš je s úspěchem používá. Já pomalu ztrácím přehled kde je co napsané a kde jsem na co reagoval. :D
Uživatelský avatar
Olda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 100
Registrován: pát pro 09, 2005 2:26 pm
Reputace: 0
Bydliště: Sobotín

Příspěvekod Olda » stř kvě 02, 2007 7:42 am

Psaníčko.
Vypadá to lákavě, ale připadá mě, že by to byl další krám na lodi navíc, který musí být někde dobře uložen a musí s ním být extra manipulováno. Není lepší kus řetězu o podobné váze? Ten mám napevno na kotvě, a nemusím se o něj starat. Navíc mám jednu docela drsnou zkušenost, když se mi při jedné trošku divočejší noci předřelo, zřejmě o kámen, lano od kotvy, která tentokrát dobře držela. Kdyby tam byl řetěz, mohl jsem mít o jednu kotvu víc a jeden mindrák míň. Ale zase by nebylo o čem vykládat........ :)
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř kvě 02, 2007 1:40 pm

Používám podobný systém asi 2 roky. Někde jsem na zahraničním webu četl podobnou informaci. Mám "závaží" ve tvaru soudku s uchem necelých 5kg. Dávám ho na šekl, který spojuje řetěz s lanem a eliminuji tak krátký řetěz, mám jen 4m. Nechávám to trvale upevněné, tak se o žádný další krám nejedná. Je pravda, že po 4 překotvení toho mám plné zuby. Spolu s 10kg kotvou Britany se to někdy např. z trávy nebo bahna blbě ručně tahá. Psaníčko má své výhody a od určité váhy by to ani jinak nešlo ručně tahat. Nejdříve psaníčko a pak kotva. Ale nemusí to viset v konkrétní vzdálenosti od kotvy, jak jsem někde četl. Na konci řetězu zvýším přítlačnou sílu, jako by bylo více řetězu.
Já s tímto kotvením a typem mám jen tu nejlepší zkušenost. Zpravidla se kotva chytne napoprvé a drží na všem (v Chorvatsku a na Hartě). Bahno, mořská tráva, písek, skála (zpravidla se jeden zub zaklíní, až se bojím, že už ji nevytáhnu), snad i štěrk. Loni jsem kotvil na čistém písku na severu Rabu a měl jsem trochu obavy, že to nebude dobře držet. Přesně naopak, čím byl větší tah , tím více se zahrabala. V noci přišla bora a do rána byla "zábava". Kontroloval jsem po zbytek noci jak drží. Trochu jsme spuli, ale to bylo tím jak šla hloub. Ráno jsem ji šel hledat, kotvili jsme totiž asi na 1,3m hloubce. Nebyla vidět kotva, ani řetěz. Kotva včetně 4m řetezu byla zarytá v písku. Dle kresby na dně v písku "chodil" řetěz dlouho v půl oblouku spolu se závažím po dně. Tehdy jsem byl za tento typ kotvy velmi rád a neměnil bych.
Uživatelský avatar
Olda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 100
Registrován: pát pro 09, 2005 2:26 pm
Reputace: 0
Bydliště: Sobotín

Příspěvekod Olda » stř kvě 02, 2007 2:49 pm

Pro Libora
Budu o tom uvažovat.

Když už jsme u toho vytahování kotvy, používáte taky vytahovací šňůru. To si myslím, že je praktická věc. Taková čtyřramenná kotva na Hartě pod kořenem to je věc. Pokud si dobře pamatuju, od kdy používám vytahovací šňůru, nemusel jsem se pro kotvu potápět. Trochu nemám jasno kam s tou slabou šňůrou. Na jedné kotvě ji mám spolu s lanem spojenou kroužky z bužírky. Na druhé volně a zauzluju ji dodatečně nad hladinou kde plave jako bójka (plovoucí šňůra). Je to ovšem zase otravná manipulace navíc. Nemáte vyzkoušeno něco lepšího? Někdo, asi Denis, mi tuším vykládal o bójce s mechanizmem na vyrovnání délky šňůry.
Uživatelský avatar
MARIS
moderátor
Příspěvky: 1090
Registrován: sob říj 21, 2006 2:00 am
Reputace: 5
Bydliště: zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

lodě

Příspěvekod MARIS » stř kvě 02, 2007 6:36 pm

Libor napsal prakticky totéž,co jsem se ráno pokoušel napsat 3x za sebou!!!! a vždy když jsem to odeslal,tak se mě objevilo,že jsem nezadal postup,tak jsem to vzdal.Jen bych připoměl to cojsem napsal v první zmínce o psaníčku,že nejsou ani zanedbatelné zmírněné rázy při vlnobití.
Uživatelský avatar
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 617
Registrován: ned led 21, 2007 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

kotevní bóje

Příspěvekod Wlady » čtv kvě 03, 2007 2:53 am

Ahoj Oldo.
To o čem mluvíš naješ ve většině katalogů dodavatelů jachtařského zboží pod názvem selbstaufrollende Boje (jsem spíš na Němčinu), což lze volně přeložit asi jako samostavitelná bóje. Vypadá to jako bílé vajíčko, nahoře oko, dole leze lano (asi 20 m). Uvnitř je zřejmě cívka s nějakým vratným mechanismem, který zajišťuje, že se odvine pouze délka lana odpovídající hloubce a díky tomu bójka "stojí" přímo nad kotvou. Ta sranda ale stojí cca 226 eu. Dá se přikoupit i držák na přední koš, cca další stovka.
(no to si mě zase Denis vychutná) :lol:
Moc se mi to zamlouvá, ale když vidím některé charterové takykapitány "ohleduplně" projíždět přecpaná kotviště, bál bych se, že mi to vezmou sebou i s kotvou. Takže bych to viděl používat spíš asi někde v soukromí, v místech kde hrozí, že kotvu na něco nevhodně pověsíš (kořeny, skalnaté dno), ale přesně tam, kde to katalogy používat doporučují, tj. v přeplněných kotvištích, aby každý věděl kamže jsem tu svoji kotvu hodil, bych se toho právě bál !
Já to řeším paušálně. Pokud se někam pověsím, tak si zopakuju potápěčský minimum. :lol:
Jen jednou se mi nechtělo kvůli zimě a špinavé vodě a stálo mě to 100 kun a pivo. Pro výstrahu všem, bylo to ve Starém Gradu na Hvaru. Mooringy obsazené skupinovou přeplavbou nějakých Anglánů. Ti mi mezi sebou udělali škvírku a volali ať hodím kotvu a vecpu se mezi ně. Nedělejte to! Ten místní potápěč co tu moji kotvu potom lovil mi říkal, že tam jsou na dně zbytky starých mooringových lan. Musím uznat, že drží zatraceně dobře.
Wlady
:cry:
Uživatelský avatar
Olda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 100
Registrován: pát pro 09, 2005 2:26 pm
Reputace: 0
Bydliště: Sobotín

Příspěvekod Olda » čtv kvě 03, 2007 7:47 am

226 Euro.. :( Já žiju z výplaty.
To mi přijde jednodušší občas vyrobit novou kotvu. Jak říkám - "milionářský sport".
Ale zase z druhé strany, právě ten navíjecí mechanizmus by měl zaručit, že se nic nestane, když přes to někdo přejede. Takže v přístavech by teoreticky neměl být problém. Navíc by ta bójka mohla i trošku odhánět ty, co si nedovedou v hlavě srovnat, kde máš kotvu. I když já se stejně snažím být raději sám v zátoce, teda sám ve dvou.
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Re: kotevní bóje

Příspěvekod alffa » čtv kvě 03, 2007 10:42 am

Wlady píše:Uvnitř je zřejmě cívka s nějakým vratným mechanismem,
:cry:


Ahoj Wlady,
Právě ten „nějaký“ vratný mechanismus by nás zajímal..
To víš, pro Denise to bude dobrá zpráva, že se to dá koupit za eura.
No mi ostatní „milionáři“, se musíme spolehnout na průmyslovou špionáž a urob si sám.

Takže pokud někdo víte jak to funguje, tak sem s tím.
Stačí princip (obyčejná čmáranice). :wink:
alffa
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » čtv kvě 03, 2007 1:11 pm

No. V amatérských podmínkávh bych to viděl jako něco podobného navyjáku na ryby. Špulka nějakého "špagátu" se seřiditelnou brzdičkou, která povolí odvíjet vlivem výtlaku kontrolní bojky, ale už ne při jejím splouvání. Nejhorší to asi bude s výběrem materiálu s ohledem na slanou vodu...
Ale Vlady. Proč si myslíš, že charteroví kapitáni jsou takoví tupouni a poplují mezi barevnou (většinou jsem viděl červenou) bojku a loď? Já bych rozděloval na dobré a špatné, všechno ostatní je zcestné. :wink:
Zakotvení u takto označené lodě je vždy jednodušší, protože vím kde má opravdu kotvu, jak má vypuštěný řetěz a jak se tedy budeme točit při změnách větru. Já bych to dal jako povinné vybavení. Použít se dá odhadem i bez navijáku, ne?
Uživatelský avatar
berty
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 254
Registrován: sob led 06, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod berty » čtv kvě 03, 2007 1:49 pm

Překlopný mechanizmus,
V Yachtu cca před 6lety byl obrázek kotvy která funguje na principu rohatka západka.Hlavní kotevní lano + lanko které ovládá západku rohatky Pochází z Anglie a je chráněna patentovým úřadem Pošlu čmáranici.

Berty
Uživatelský avatar
Olda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 100
Registrován: pát pro 09, 2005 2:26 pm
Reputace: 0
Bydliště: Sobotín

Příspěvekod Olda » čtv kvě 03, 2007 2:16 pm

Baharisi
Bez mechanizmu to sice jde, ale musí se plavat, nebo se jinak dostat nad kotvu, což je celkem otravné. Upozorňuju, že s lodí většinou manipuluju sám a navíc jsem strašně línej.
Berty
Na ten mechanizmus si vzpomínám, ale upřímně řečeno se trošku bojím takové "hodinářské" techniky na tak důležité a namáhané věci, jako je kotva. Co když se to odjistí samo, třeba tím, že slabé lanko za za něco zachytne. Tahle kotva už znova nechytne. U klasiky, ať už jakékoliv, můžeš doufat :). A když už bych si měl vybrat, jestli přijt o kotvu kterou nevytáhnu nebo o loď, když se mi odjistí kotva........... :?: :!:
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » čtv kvě 03, 2007 3:59 pm

Ahoj Baharis,
O to právě jde, jak zajistit aby proudy a vítr, nebyli účinnější než vztlak?

To berty, Olda,
Jinak teď už jste mě úplně zpitoměli.
Mluvíme ještě o té boji, nebo o nějakém zařízení na kotvě :?:
Na kotvu bych tedy také žádné hodinky nemontoval.
alffa
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » čtv kvě 03, 2007 5:03 pm

Na Baltu jsem jsem u místních jachtařů vídal velmi jednoduché zařízení, jež elegantně řeší diskutovaný problém kotevní bóje. Druhé, slabé lanko od kotvy vedlo k bojce,pod kterou byla zavěšena malá kladky.Lanko oběhlo kladku a na jeho konci, někde mezi hladinou a dnem bylo malé cca 1 kg závaží /dle velikosti boje, odpovídala by tak 5 litrů/. Bójka mohla stoupat dle odlivu či přílivu nebo aktuelní hloubky - závažíčko si vytáhla, přitom však byla stále nad kotvou.
On ten princip tedy není nic převratného. Ve větším provedení se desítky let používá na Slapech u velkých kotevních bójí /kompenzuje se tak klesání hladiny.
Jinak, osobně se domnívám, že kotevní bójka, jak je mnohými jachtaři přímo opovrhována, je věc velmi dobrá. Sebevětší zkušenost nepomůže, pokud připlujete večer na kotviště a za slabého vánku vedou všem řetězy dolů, všechny lodě sice míří jedním směrem, ale dopoledne mohl být vítr o 90 st. jinak a nyní v tom slabém větru mohou mít kotvy vedle sebe, lodě udrží jen část řetězu na dně. Potom se člověk nemůže divit, že když si najede nad svoje místo vhození kotvy, tak z vedlejší lodě začnou řvát jako pominutý. Bójka by vše řešila.
Naposledy upravil(a) Pepa dne čtv kvě 03, 2007 7:26 pm, celkem upraveno 1 x.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » čtv kvě 03, 2007 6:27 pm

Olda: Proč plavat? Kam? Má představa je, že dojedu na kotviště, kouknu na log jaká je tam hloubka a podle toho odměřím délku špagátu od kotvy, metr přidám a spouštím kotvu dolů. :wink:

Alffa: Nejsem sice rybář, ale ten mnou vzpomínaný naviják má brzdičku. A neměl by být přeci problém ji seřídit tak, aby povolovala jen při větším tahu - pokud by bóje měla tendenci se nořit...

Pepa: To s tou kladkou vypadá zajímavě. Je to jednoduché, řekl bych bezzávadové. Hold, nebyl jsem na Baltu, ani na Slapech. Jinak si myslím, že se shodujeme....
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » čtv kvě 03, 2007 6:56 pm

Ahoj Baharis,
Já jsem sice rybář na baterky, jedno je mě ale jasné.
Ta brzdička těžko pozná, kdo tu sílu vyvíjí.
Co vlna, to další vztlak. Ráno může být bójka (dle délky špagátu a ostatních podmínek), buď na místní navigaci, nebo u protějšího ostrova.
To je to, co mě vrtá hlavou.
Jinak s tím logem máš recht. No už to není automatická bójka. :lol:
Také je trochu problém, kdo kormidluje, zatím co ty odměřuješ a spouštíš. :?:
Jde mě o jednomužnou posádku, podobný problém jako Olda.
alffa
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » čtv kvě 03, 2007 7:24 pm

Ano Alffe, to máš pravdu. Jednotlivými nápory na brzdičku by se mohla neustále po kouskách povolovat, až.....
Ale na druhou stranu ve slušně chráněné zátoce i když funí přes 20 knots, hladina bývá celkem klidná. No, kdo ví. To byl jen takový nápad, jistější by bylo, kdyby to mělo i nějaký inštrument, aby se to dokázalo zase vrátit. Tak jako psal Pepa o té kladce...
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » čtv kvě 03, 2007 7:37 pm

Mimo téma.
On ten sever by vám leckomu hodně přinesl.
Jiné vztahy mezi jachtaři
jiná příroda a moře
jiné lodě
jiné přístavy a maríny
všechno takové opravdové až drsné, ale užasně přátelské a soudružné.
Třeba příští plavba jachting info bude na Baltu.
Umím tam zajistit loď za 12 000 kč /celou - ne jedno lůžko/ :D
Naposledy upravil(a) Pepa dne čtv kvě 03, 2007 11:07 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » čtv kvě 03, 2007 9:22 pm

Aj v Čechách sa hovorí, že za peníze v Praze dúm? Tak to som to dopracoval, podla Wladyho to odsúdim lebo je to drahé a podla alffa sa tej správe poteším, hurá jak málo euro to stojí. :) My mákáči chodíme domov najskorej o 20,00 a nestačím sa divit kolko sa tu vykecávate, keď sa dá vonku robiť.
Ta samonavíjacia bójka je dobrá vec. Videl som u nas čartrového kapitána, čo si ju kúpil, aby bol na kotvisku klud a vozí ju v kufri do Chorvátska. Na malú loď je ale dosť velká, ak by vám ju náhodou ježíško chcel šupnúť pod stromček.
Alff, čo prosím ťa plačeš, v Čechách máte priemernú mzdu cez 20.000,-Kč to je našich 25 o čom sa u nás 3/4 populácie ani nesníva, to sa ti žije jak prasaťu v žite s takej výplaty. :D
Uživatelský avatar
olaf
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 58
Registrován: ned úno 04, 2007 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod olaf » čtv kvě 03, 2007 9:26 pm

ahojky všichni
sleduji vaši debatu a s tou kladkou to je docela dobré
já jsem rybář a rybáři používají na označení zakrmeného místa také bojky
tyto bojky jsou takové H z nějaké asi pěnové gumy které je v prostředku
zůžené a v tom zůženém místě je navinutá šnůra a na konci je závaží
když se to hodí do vody tak to Hačko protože je placaté asi 2cm a širokéasi 15 nebo 20 cm tak se otáčí dokud závaží nedopadne na dno apotom ta guma leží naplacato na hladině a naní je navinut zbytek provázku /odmotá se jenom hloubka vody a provázku tam může být navinuto mnohem více/ tato bojka stojí ca 100kč a možná bude fungovat i na kotvě
ahoj alffa
ceny na karabiny a šekly zatím nemám, zkouším ho ukecat
chci sem dát kotvu od marise ale nevím ještě jak
olaf
Uživatelský avatar
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 617
Registrován: ned led 21, 2007 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

kotevní bóje

Příspěvekod Wlady » čtv kvě 03, 2007 10:38 pm

Ahoj.
Ta bójka je samostavitelná = odvíjí i navíjí dle potřeby, takže tam musí být nějaká špulka s přesně dimenzovaným vratným pérem. Rád bych to popsal přesněji, ale rozebrané jsem to neviděl a nikde o tom nic nepíšou.

to Olda: Souhlasím. Opuštěné zátoky mě k jachtingu přilákaly zejména, bohužel je jich čím dál tím míň. I nesouhlasím. Ta odvíjecí špulka nic moc v případě zachycení jinou lodí nezachrání. Je tam tuším max 20 m, pak to škubne a už se vezeš taky...

to Pepa: Přesně tohle mě taky napadlo a myslím, že je to v amatérských podmínkách jediná možnost. Nebude to sice tak přesné a musíš si zvolit nějaký omezenější použitelný rozsah = dáš-li 10 m lanka, máš to ideální na pěti metrech, použitelný do deseti a pak už máš smůlu, ale bude to za hubičku. Je jenom otázka, jestli se ta lanka v místě kde poběží těsně u sebe nebudou zamotávat (zejména v tom intervalu 6-10), bojím se že jo, ale to se asi musí risknout a zkusit.

to Baharis: Ano, promiň, máš pravdu. Kapitáni se dělí, stejně jako veškeré ostatní lidstvo a nikoli jinak, tj. na dobré a špatné. Dokonce bych mohl posloužit pár historkami "kolizí" i kolizí s majitelskými loděmi. Jenže když jsem tohle psal, vzpoměl jsem na noční kotvení na rejdě ve Hvaru. Je to nádherný a tudíž přecpaný místo (jako kotviště naprosto na houby). Mimochodem byl jsem tam loni právě proto, že si chci pořídit vlastní loď a manželce jsem to prezentoval jako poslední náštěvu, protože s vlastní bych tam nekotvil! No a tam to v noci, potmě profrčeli totálně ožralí Taliáni s charterovkou a nekoukali napravo nalevo. Mít tam někdo kotevní bójku v jejich dráze, tak byl jasnej. Jinak samo souhlasím, je zlatý když soudně uvažující skiper vidí, kdo to kam opravdu hodil. I když v případě tebou popisovaném a na hodně přecpaném místě (třeba zmíněný Hvar) to nerozluštíš asi ani tak...

Wlady
Uživatelský avatar
janovec
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 6
Registrován: stř bře 29, 2006 2:58 pm
Reputace: 0

Příspěvekod janovec » pát kvě 04, 2007 12:53 am

Ahoj všichni.
Napadlo mě ,zda by se nemohl samonavíjecí mechanismus bójky řešit pomocí samonavíjecího vodítka pro psy - 10m. u Jimramovského jsem viděl hodně zajímavý mechanismus na vyproštění kotvy - vypadal velice spolehlivě - pro lodě do 5tun. Cena 2200,-Kč
Ahoj Luboš. :D

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů