Oprava drevene jachty oblaminovanim

Věčné téma - opravy lodí všeho druhy a všemi dostupnými prostředky. Materiály, postupy. Dobré rady atd.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
JakubV
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 1
Registrován: úte dub 24, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Oprava drevene jachty oblaminovanim

Příspěvekod JakubV » úte dub 24, 2007 3:34 pm

Ahoj vsem, mame malou drevenou jachtu (mahagonova preklizka) a prestoze hlidame a opravujeme poskozeni laku na dne, letos jsme nasli nekolik dosti hlubokych poskozeni spojenych i s hnilobou a tak jsme se rozhodli dolni cast lodi oblaminovat. Moje predstava je takova, ze cely spodek bude oblaminovan jednou vrstvou a na podvodni cast pridame jednu nebo dve. V podstate mi jde jen o ochranu dreva pred poskozenim. Vidite v tom nekdo nejaky problem, neco na co bychom si meli dat pozor? Bude pod jednou vrstvou laminatu videt jeste drevo, nebo bude treba vse nalakovat barevnym lakem? Je postup: obrouseni stareho laku, vyspraveni lodi, vrstvy tkaniny a pryskyrice, obrouseni a lakovani spravny, nebo je potreba nejaka jina povrchova uprava? Predem diky za rady a pripominky. Jakub
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » úte dub 24, 2007 5:16 pm

Ahoj JakubV,
Porozhlédni se trochu po foru na toto thema, je zde hodně příspěvků.
Například zde:
http://jachting.info/modules.php?name=F ... =4030#4030
Ale i jinde.
Osobně se domnívám že když nějakou hnilobu přikryješ laminátem, že ničemu nepomůžeš. Spíš naopak.
alffa
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » úte dub 24, 2007 9:12 pm

Dosť sme už na túto tému popísali, ale je pravda že niekedy dosť chaoticky a dosť často sa až principiálne nedržíme témy, takže niekedy sa dosť ťažko hladá konkrétna vec. K tomu postupu, ja by som to robil následovne: 1. obrúsiť lak 2. riešiť nahnité miesta, ak je hniloba hlbšia vysekať preglejku, prípadne aj drevo a nahradiť ho novým, ak je len povrchová tak odbrúsiť, napustiť fungicídom, vyspraviť epoxi tmelom, nie polyesterovým na auta. 3. ak sú na trupe niekde kolmice plôch, napr. tam kde je kýl, tak je potrebné vytvoriť rádiusy, teda obliny. 4. napenetrovať napúšťacím epoxidom. 4.olaminovať. 5. pretmeliť epoxidovým tmelom a prebrúsiť. 6.podponorovú časť natrieť 2x epoxidovou základovou farbou, 1-2x PU základovou a 2x PU email. 6. nadponorovú časť jemne prebrúsiť a natrieť niekolkými vrstvami PU laku UV stabilného /podla návodu výrobcu laku/ Použiť treba lak najvyššej kvality, pozri dikusiu, už sme to preberali. Prajem vela úspechov. A nezabudni napísať svoje skúsenosti a postrehy, prípadne sem daj aj foto do galérie.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host