Solární zdroje a jejich použití na lodi

Palubní instalace, zařízení a výbava lodě pro plavbu.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Uživatelský avatar
sedivak
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 360
Registrován: čtv zář 18, 2008 2:00 am
Reputace: 6
Bydliště: Stará Boleslav

Příspěvekod sedivak » pát led 18, 2013 10:47 pm

Takže chlapi dík za postřehy, koupím asi teda ten hlídač napětí a na solár zatím zapomenu. Třeba časem pokročej technologie a solár se vyplatí koupit i pro mé použití ;)
Uživatelský avatar
hruby4
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 80
Registrován: ned srp 09, 2009 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Žďár nad Sázavou - Tes 678 BT

Příspěvekod hruby4 » pát led 18, 2013 10:49 pm

kdyby každý uměl všechno,tak nikdo nikoho nepotřebuje.take jsem si myslel že solarko 25 W je dost ,a byl jsem vyveden z omylu že je málo,tak skončím u 60W
Uživatelský avatar
Surcouf
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 491
Registrován: ned lis 23, 2008 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Praha

Příspěvekod Surcouf » sob led 19, 2013 1:05 pm

Šediváku,
Úplně nejjednodušší řešení je mít tam jednu baterku startovací a pak ještě jednu provozní, či palubní, na svícení a to ostatní. Dobíjení z motoru pak propojit tak, aby při motorování byly dobíjeny obě současně.
Uživatelský avatar
sedivak
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 360
Registrován: čtv zář 18, 2008 2:00 am
Reputace: 6
Bydliště: Stará Boleslav

Příspěvekod sedivak » sob led 19, 2013 8:40 pm

Surcouf - bylo by to určitě nejlepší, já ale na své malé lodičce musím šetřit místem a kilama :(
Uživatelský avatar
Surcouf
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 491
Registrován: ned lis 23, 2008 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Praha

Příspěvekod Surcouf » sob led 19, 2013 9:38 pm

Šediváku, nevím, jak máš velkou, nebo malou lodičku, ale jedna 44AH moc místa nezabere váží tak do 15 ti kg. Já taky na svém pidigumáčku vozím dvě, kdybych doplul příliš daleko, abych nemusel zpátky pádlovat. vejdou se obě pod přední sedačku.
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Příspěvekod david » sob led 19, 2013 9:42 pm

sedivak píše:Třeba časem pokročej technologie a solár se vyplatí koupit i pro mé použití ;)


už se to blíží - 46% účinnost a bez křemíku:

http://newenergyandfuel.com/http:/newen ... olar-cell/
Uživatelský avatar
sedivak
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 360
Registrován: čtv zář 18, 2008 2:00 am
Reputace: 6
Bydliště: Stará Boleslav

Příspěvekod sedivak » sob led 19, 2013 9:57 pm

David - tak jen ještě počkat až to bude cenově dostupný... :)
Surcouf- mám laminát s kajutkou 4,5 m a je tam každý kilčo znát hlavně protože mám motor jen 25 hp :(
Uživatelský avatar
mysacek
s/y Kirké
Příspěvky: 752
Registrován: stř říj 24, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Martinique
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mysacek » ned led 20, 2013 9:03 am

Njn, tak tam dej pětikoňák, pořádnej solár a pěkný baterky a neřeš píčoviny. Jezdit s kajutovkou 4,5 metru ve skluzu a tahat za sebou lyžaře mi příjde trošku extrém...
Myšák
Uživatelský avatar
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2304
Registrován: ned led 02, 2011 1:00 am
Reputace: 43
Bydliště: Tynec n/L
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » ned led 20, 2013 10:00 am

Mysaku to neni pravda, naopak takhle kratka lod musi jet ve skluzu, jinak se vlece jako snek.
Uživatelský avatar
mysacek
s/y Kirké
Příspěvky: 752
Registrován: stř říj 24, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Martinique
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mysacek » ned led 20, 2013 1:52 pm

Nevím proč, ale automaticky jsem bral, že to je plachetnička, ale to asi nee, co? :hmm:
Tak to by byla fakt nuda, ale zase, kam spěchat?
Myšák
Beda
radioamatér
radioamatér
Příspěvky: 2300
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » ned led 20, 2013 3:13 pm

sedivak píše:Takže chlapi dík za postřehy, koupím asi teda ten hlídač napětí a na solár zatím zapomenu. Třeba časem pokročej technologie a solár se vyplatí koupit i pro mé použití ;)


Cekat na cenu ....... chce se to divat treba na
http://www.gme.cz/stitek/solarni-panel/
treba tenhle je za hubicku...1710 kc 12V/40Wp, pisou novinka, tak asi zavadeci cena.
maji tam i kde maji kram a jde to tam hned objednat.
http://www.gme.cz/-/fotovoltaicky-solar ... -p522-051/

Treba tenhle je take za hubicku
http://www.gme.cz/-/fotovoltaicky-solar ... -p522-022/
5W 12V za 365 kc.....
Ten se bezva hodi na seznameni se s tim, co to umi, jak to pri jakem slunicku nabiji, jak p[od mrakem atd. Kdyz to vynasobis 10x tak uvidis kolik proudu da 50W panel. Je to male a hodi se to napajeni vselijakech malejch bazmeku...telefony, GPS . Take pri odstaveni lodi to dokaze udrzovat AKU a kdyz to nekdo ukradne, neni to nestesti. Regulator k nemu jde udelat z IO 7812 podepreny zelenou LED. Ta zvysi napeti na 14V. Dnes jsou uz i novejsi IO.
Mam k tomu pripojenou 12V/8Ah gelovku a tak mam na nabijeni telefonu atd porad v zasobe elektriku. Ten mam doma za oknem a nabijim tim ruzna sviticka na AAA AKU. K nabijeni clanku AAA a AA pouzivam starou nabijecku telefonu ( na setkanich je i za 5 kc..). Najednou me prestala fungovat, tak jsem udelal rozborku a IO byl rozsterleny. Tak jsem do serie dal ampermetr a posuvny odpor a reguluju nabijeci proud na 400 mA a zatim to zije. Na to nabijeni AAA a AA clanku pouzivam drzaky na 2-3-4 clanky
Ten mam doma za oknem a nabijim tim ruzna sviticka na AAA AKU.
Jde to povesit na chate za okno k nabijeni AKU ( samo pres regulator ) a pohani me to celou zimu 2 plasice mysi.
Uživatelský avatar
sedivak
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 360
Registrován: čtv zář 18, 2008 2:00 am
Reputace: 6
Bydliště: Stará Boleslav

Příspěvekod sedivak » ned led 20, 2013 6:31 pm

Viky_CZ píše:Mysaku to neni pravda, naopak takhle kratka lod musi jet ve skluzu, jinak se vlece jako snek.

A hlavně táhne za zrcadlem vodu, takže spotřeba je skoro stejná, jako ve skluzu no a ještě se ve výtlaku dost špatně kormidluje, protože kličkuje ze strany na stranu.
Dík Bédo za odkazy podívám se na to ;)
Solár jsem chtěl vždycky, jde mi jen o to, aby ale nabyl jen na okrasu.
Uživatelský avatar
mysacek
s/y Kirké
Příspěvky: 752
Registrován: stř říj 24, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Martinique
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mysacek » pon led 21, 2013 2:57 am

Beda píše:....a pohani me to celou zimu 2 plasice mysi.

Jo a chudáci myši pak musí do teplejch krajin... :hmm:
Myšák
Uživatelský avatar
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2304
Registrován: ned led 02, 2011 1:00 am
Reputace: 43
Bydliště: Tynec n/L
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » čtv led 24, 2013 4:00 pm

Mel bych zde dotaz.

Koukal jsem na ty experimantalni paneliky z GME, ale nelibi se mi, jsou osklivy. Mam nejakej duvod misto toho nekoupit tohle? Nejsem schopny porovnat technologii tech panelu, elektricky vlastnosti vypadaji snesitelne, aby pokrmily nejakou tu batercicku.

http://www.conrad.cz/amorfni-fotovoltai ... -w.k110467
Beda
radioamatér
radioamatér
Příspěvky: 2300
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » čtv led 24, 2013 4:31 pm

Podivej se na ten odkaz co dal TataS ve vlakne elektropohon.
http://www.i4wifi.cz/gridfree-panel-230 ... n=gridfree


Tak jsem poslal odkaz na CEZ, tak uvidime co napisou. Nasel jsem i odkaz na bazmek co pri vypadku site prepne na AKU a doda 230V. Je otazka zda to tak jde udelat. Na tom WEBu meli odkaz na dalsi informace a datashed, ale nebylo to funkcni. Jeste zkusim napsat tomu prodejci. Ono je pekne popsat jak to funguje, ale uz nepisou jak je to s tim pripojenim na sit, CEZ si to chrani. Mozna je tam nejaky limit do kdy to jde bez povoleni.
Naposledy upravil(a) Beda dne pát led 25, 2013 8:53 am, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » čtv led 24, 2013 7:16 pm

to Viky: Moje osobní zkušenost s věcmi od Conráda CZ je ta, že jsou to většinou staré šunty, které jsou v DE ve výprodeji. Podívej se co Conrád.de nabízí
v Německu. Mnohem větší sortiment, lepší ceny, dodání a pod. Tady vyprodávají hodně zastaralé a prakticky nezajímavé krámy. Hlavně ty v letácích
"super cena a koupě".
Beda
radioamatér
radioamatér
Příspěvky: 2300
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » pát led 25, 2013 10:27 am

Beda píše:Podivej se na ten odkaz co dal TataS ve vlakne elektropohon.
http://www.i4wifi.cz/gridfree-panel-230 ... n=gridfree


Tak jsem poslal odkaz na CEZ, tak uvidime co napisou. Nasel jsem i odkaz na bazmek co pri vypadku site prepne na AKU a doda 230V. Je otazka zda to tak jde udelat. Na tom WEBu meli odkaz na dalsi informace a datashed, ale nebylo to funkcni. Jeste zkusim napsat tomu prodejci. Ono je pekne popsat jak to funguje, ale uz nepisou jak je to s tim pripojenim na sit, CEZ si to chrani. Mozna je tam nejaky limit do kdy to jde bez povoleni.


Tak prvni reakce od prodejce i4wifi

http://www.ev-power.eu/docs/web/GridFree-Info-Czech.pdf

tak podle nich by byl jediny konflikt s CEZ ze se nesmi dodavat elektrika do site, jen ji spotrebovat sam.

Tak uvidime co na to CEZ. Ten na to muze mmit jiny nazor, nez prodejce.
Beda
radioamatér
radioamatér
Příspěvky: 2300
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » pát led 25, 2013 12:28 pm

Tak solarko je doma, dobre zabalene, na drevene palete....

Na stitku ma

110W
17,6 V kdy dava max. vykon
6.25A max. proud
21.6V max. napeti
7.1A zkratovy proud
a provoz -40 C az +85 C

Vypada to slusne, ma to solidni hlinikovy ram, jen asi na vodu by to chtelo dat okolo vyvodu z panelu nejaky tmel.

Pokud to da pri plnem slunci 5A tak MPPT regulator doda o 18W do aku vic nez klasicky regulator. To pocitam pri 14V na AKU. Pri 12V ( skoro vybite AKU ) o 28W vic.

Na pozemske vyuziti bude OK, na vodu kde by se to casto sundavalo a uklizelo asi dost velke a neskladne. Tam by se to hodilo rozdelit alespon na dve mensi. Za ty penize asi dobra koupe.
Beda
radioamatér
radioamatér
Příspěvky: 2300
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » úte led 29, 2013 11:20 am

prodejce zacal nabizet set solarko-menic s pripojenin do site CEZ, nebo jineho dodavatele.
Obchodnik pise ze to jde a odvolava se na zeme kde to funguje, ale my zijeme zde.

dnesni elektromery Made in China elektronicke uz poznaji ruzne veci, kdyz se provadi neco co se nema. Tak by jiste prisla brzo rana od CEZ ne nepovolenou pripojku

---------- Původní zpráva ----------
Od: Vojtěch Milan <milan.vojtech@cezdistribuce.cz>
Datum: 29. 1. 2013
Předmět: GWL/Power: GridFree: Panel 230Wp + Měnič 230V/230W




Dobrý den,



jelikož se jedná o výrobní zařízení elektrické energie, které bude paralélně připojeno k distribuční soustavě, je nutné toto zařízení připojit v souladu s připojovacími podmínkami http://www.cezdistribuce.cz/cs/technick ... minky.html a dále toto zařízení provozovat v souladu s provozními podmínkami http://www.cezdistribuce.cz/cs/energeti ... ni-ds.html tj.:



Nově zřizovat, podstatně rozšiřovat a upravovat výrobnu připojovanou k DS je možno jen se souhlasným stanoviskem ČEZ Distribuce, a. s., které je vydáváno pouze na základě vyplněné „Žádosti výrobce elektřiny o připojení k distribuční soustavě a „Dotazníku pro vlastní výrobnu“ včetně povinných příloh k těmto formulářům.



Pro upozornění: obchodník se odlišně prezentuje: na stránkách uvádí, že zařízení nelze provozovat v ostrovním režimu a v http://www.ev-power.eu/docs/web/GridFree-Info-Czech.pdf je uvedeno, že je galvanicky oddělen od sítě (ostrovní provoz)? Z popisu technologie GridFree s řízením odběru pomocí proudových relé – nelze jednoznačně zabránit přetoku do distribuční soustavy – jelikož takto fungují síťové střídače v zapojení s watroutrem?



Pro další postup schválení připojení požadovaného zařízení je nutné postupovat dle výše uvedených kroků a ověřit si u obchodníka certifikáty popř. si nechat zpracovat projekt.


S pozdravem



Milan Vojtěch

Technik připojování - Východ
ČEZ Distribuce, a.s., Teplická 874/8

405 02 Děčín

tel.: +420 462 112 151 fax.: +420 462 112 098

mobil: +420 720 733 043

e-mail: milan.vojtech@cezdistribuce.cz.

www.cezdistribuce.cz
Uživatelský avatar
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1655
Registrován: stř led 09, 2013 1:00 am
Reputace: 73
Bydliště: Lysá nad Labem

Příspěvekod Zdenda12345 » úte led 29, 2013 11:29 am

Jsme ještě pořád na lodích? :whist:
Beda
radioamatér
radioamatér
Příspěvky: 2300
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » úte led 29, 2013 11:38 am

No nejsme, ale par dotazu na to pripojeni solarniho systemu k siti tady bylo. Tak jen aby to pripojeni nekomu neublizilo a take je videt ze obchodnik ma zajem prodavat a nemusi to byt OK s nasima predpisama a zakonama. Jiste to potom jde resit ruzne, ale jsou to zbytecne nervy a ztraceny cas.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » úte led 29, 2013 12:00 pm

:admin: Ano Zdendo, máš pravdu že se zde odbočuje. Nakonec jsem rád, když sám uživatel rozpozná něco, co není tak úplně košér. Chválím.

Zde ale cítím, že problém napájení na lodích úzce souvisí s tím samým problémem na domě a naopak. Ty věci jsou provázané a většinou použitelné v obou případech, zaměnitelné.

Proto bych se za sebe přimlouval k toleranci. Každý si zde i díky Béďovi může vybrat z nekonečného množství zařízení jak na loď, tak na dům.
Naposledy upravil(a) Anonym dne úte led 29, 2013 2:00 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1655
Registrován: stř led 09, 2013 1:00 am
Reputace: 73
Bydliště: Lysá nad Labem

Příspěvekod Zdenda12345 » úte led 29, 2013 1:19 pm

Co říkáte na tyto panely? Cena je dost nízká a prodejce neznám.

http://www.ebay.de/itm/Solarmodul-20W-M ... 4aac437b2f

nebo

http://www.ebay.de/itm/SOLARMODUL-20W-P ... 337a7fe15f
Beda
radioamatér
radioamatér
Příspěvky: 2300
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » úte led 29, 2013 2:53 pm

Sezona toho je hlavne v lete, tak to muze byt vyprodej. Za podobne ceny to je obcas i tady.
Kup 2 ks a uvidis. Muzes k tomu dat panty a z druhe strany nejaky papundekl a budes mit prenosny kufrik. Vyuziti to mit bude. Ta cena za postovne je v nemecku, k nam to muze byt za vetsi penize, treba i cenu jako za solarko. Obcas ma levne solarka GM elektronik a to ma dost pobocek po republice a nebo ten odkaz co dal Tatas, uz je doma 110W a vypada slusne. Maji i mensi. To je jiste take vyprodej, byla na nem slusna vrstva prachu. Tak o takove solarka asi velky zajem neni. ale u tech vyprodeju se asi nesmi moc studovat, kdyz je to z hubicku byva to hned pryc.

Treba to co dal Tatas. Set 230W na 230V. Samotne solarko za ty penize nesezenes, k siti jak oni pisou to dat nesmis ( podle prodejce muzes, podle CEZ ne ), tak vyprodej. Ten cajk na 230V zahodis a mas solarko. Na lod mozna velke. Maji tam samotne i mensi ze hubicku. Neni potreba to hledat za hranicema.
Naposledy upravil(a) Beda dne úte led 29, 2013 2:57 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
bomba
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 512
Registrován: stř úno 27, 2008 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod bomba » úte led 29, 2013 2:54 pm

Ahoj
Klasický panely nic super,ale nabíjet to bude,cena je taková normální pro západní Evropu.Už jednou jsem tu psal,bacha na nákup spojovacího materiálu,aby nepřevyšoval cenu panelů.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů