Solární zdroje a jejich použití na lodi

Palubní instalace, zařízení a výbava lodě pro plavbu.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Uživatelský avatar
jenda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 103
Registrován: pát srp 11, 2006 2:26 pm
Reputace: 0

Příspěvekod jenda » úte led 15, 2008 8:49 pm

david píše:takové drama, když propjuješ startovacíma kabelama dvě auta, zčehož jedno ani nerozsvítí žárovky, taky tam k převratným optickým ani zvukovám efektům nedochází. jen si to malinko prskne. Protože potenciály obou baterek se při propojení velmi rychle srovnají (hlavně ta vybitá skočí rychle nahoru) a pak tam nemá dohromady co téct. Proto se taky nechává to zdravý auto natočený, aby napětí podržel alternátor a do chcíplý baterky se něco proudu přelilo. Je to furt o zákonu pana Ohma.

Pravda, záleží, v jaké kondici jsou ty baterky. Pokud jsou obě nové, mají vnitřní odpor klidně 1 miliohm a právě podle zákonu pana Ohma je hezky vidět, že to klidně dá stovky ampér na dvou voltech rozdílu mezi nabitou a vybitou. Startovací kabely jsou většinou potřeba, když už ta vybitá má na kahánku, takže vnitřní odpor je už daleko větší. Novým baterkám tohle opravdu škodí, ale je pravda, že u starší už to až tak vadit nemusí. Neplánovaně jsem si to jednou zkusil s novými baterkami a ten kabel tam tím bleskem zůstal přilepený :-), takže asi tak.
Ono je taky rozdíl vzít několik metrů startovacího kabelu a třiceticentimetrovou propojku, ale to už je zase ten pan Ohm...
Uživatelský avatar
martas
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 5
Registrován: čtv led 24, 2008 1:00 am
Reputace: 0

solární článek

Příspěvekod martas » čtv led 24, 2008 4:13 pm

Pokud by se chtěl někdo pustit do vlastní výroby solárního panelu,tak můžu sehnat články 125*125 mm 2-2,6W 0,5.-0,7V 4-4,3 A
eventuelně i s propojovacíma páskama.
Stačí pospojovat a nalepit na sklo,plexi a pod.
Je možné si z nich složit v podstatě libovolný panel.
Cena je do dvaceti kusů 150,-za kus
Od dvaceti do padesáti 140,- za kus
Od padesáti 130,-za kus.
Panel 12,5v 4A 50W 65*65 cm by vyšel zhruba 4000,-i ze sklem.
Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Příspěvekod halladin » čtv led 24, 2008 5:10 pm

Jaký je to druh ? Monokrystal , polykrystal, amorfní ?
Uživatelský avatar
martas
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 5
Registrován: čtv led 24, 2008 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod martas » sob led 26, 2008 8:19 pm

Polykristal.
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » sob led 26, 2008 8:35 pm

Promiňte moji nevědomost,ale chtěl bych vědět,jakej je mezi těma panelama rozdíl...Vyslechl jsem si už mnoho teorií a nevím,čemu věřit.Mono,poly atd....Se mně to zdá docela zajímavé,to skládání těch panelů...Teda finančně....Jeno bych potřeboval upřesnit jakej je v nich rozdíl... :oops:
Uživatelský avatar
MaPa
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 131
Registrován: čtv říj 04, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Znojmo Beluga "MOANA" Vranovská přehrada

solární panely

Příspěvekod MaPa » sob led 26, 2008 9:09 pm

Něco málo jsem našel na: http://www.jiranek.cz/solarni_panely.htm
Není to moc,ale alespoň něco :)
Uživatelský avatar
bernau1
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 204
Registrován: pát dub 07, 2006 2:51 pm
Reputace: 9
Bydliště: Most

Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod bernau1 » sob led 26, 2008 11:04 pm

Já mám články z monokrystalického křemíku 102,5 * 102,5mm,0,59V,3,3Amp.Dal jsem za jeden 270korun.Články od Martase jsou za poloviční cenu a mohou mít stejnou účinnost.Nešla by hodit fotečka?
Uživatelský avatar
bomba
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 512
Registrován: stř úno 27, 2008 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod bomba » čtv dub 17, 2008 10:31 pm

Ahoj.Koukal jsem že ste se dostali od štíra na solar panely takdam něco do placu k výběru vhodného panelu 60 Watt-jaro-podzim světlo vod.čerpadlo radio.75-80Watt-.jaro-podzim světlo vod.čer.radio Truma,TV/SAT(2-3hod).120Watt jaro-podzim,světlo vod.čer.radio,truma TV/SAT,-160Watt celoročně-světlo v.čerp.radio Truma TV/SAT,Komp.lednice.Nikdy!!! nevěřte udávaným hodnotám jsou maximální tudíž obtížně dosažitelnétzvlab zkoušky vyplatí se koupit komplet s regulací dá se trochu ušetřit.Y mé vlastní zkušenosti je trochu výhodnější D nebo A pro příklad.cena panelů.SM45L-459,-,SM30L-309,-,kompletySM45-399,-MT60,85,120,170,240-649,-,799,-1079,-1149,-1399,-1899,- Snad se v tom vyznate jr to jenom oriantační jestli víte oněčem jiném dejte to do placu,já chci v létě posilovat systém takabych byl vobraze.Čau.
Uživatelský avatar
Strycek_Bidlo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1171
Registrován: pon kvě 07, 2007 2:00 am
Reputace: 8
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Strycek_Bidlo » čtv črc 16, 2009 2:34 pm

Dneska jsem náhodou objevil Solární generátor v kufříku, tak třeba by se to někomu mohlo líbit.
Uživatelský avatar
vlado
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 75
Registrován: úte úno 13, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod vlado » čtv črc 16, 2009 7:19 pm

Lacne KYOCERA Marine Solar panel a AIR X Marine wind generator na http://www.emarineinc.com/index.html
Uživatelský avatar
mysacek
s/y Kirké
Příspěvky: 752
Registrován: stř říj 24, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Martinique
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mysacek » čtv črc 16, 2009 9:19 pm

vlado, to je fajn, ale jak to dostaneš do čech? Zaplatíš dopravu a clo, když to bude jeden panel, tak se Ti to ve finále asi nevyplatí.

Kdo jste kde kupoval? Já zatím našel asi nejlevnější u Neosolaru.
Polykrystalická Koycera 130 za 15 740 s daní nebo monokrystalický SG100 za 12 190 s daní.
Jedu na týden do čech a chtěl bych solár pořídit.
Díky
Myšák
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » čtv črc 16, 2009 10:06 pm

Já mám od Conradu panel Sunset , dává 55W ve špičce (100 x 50cm) tehdy před 5 lety za nějakých 280,-EUR včetně propojovacího kabelu a regulátoru.
Dnes odpovídá asi tomuto: http://business.conrad.cz/websale7/SOL% ... f%2fmd5%7d
Beda
radioamatér
radioamatér
Příspěvky: 2300
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » pát črc 17, 2009 7:28 am

Strycek_Bidlo píše:Dneska jsem náhodou objevil Solární generátor v kufříku, tak třeba by se to někomu mohlo líbit.


Ta cena je dobra a asi se to vyplati koupit i kdyz to ma melej vykon, jde jich dat vice paralelne.
Tady u nas ty solarka davaji tak 70% toho spickoveho vykonu kdyz slunicko sviti na plne pecky. Podivejte se pres tmave sklo na slunicko a uvidite okolo nej pekny smog. Nad morem treba toho smogu tolika neni.

To Mysak
www.Alter-eko.cz
To je prodejna v Pardubicich. Maji i ty Kryocera kdyz ho nemaji na sklade do par dnu ho sezenou. Ja jsem koupil regulator CX10 od nich, drazsi jak ji nde, ale zase je to bez postovneho, tak se to skoro srovna. Maji tam i vetrne generatory
Uživatelský avatar
brtnik
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 40
Registrován: stř črc 15, 2009 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod brtnik » pát črc 17, 2009 12:58 pm

Když už bastlíme...Při připojení soláru na aku - pojistková skříňka ano, ale pojistka ještě v sérii s diodou, aby proud netekl zpět.
Panel mezi vanty - o strach, kdy jej někdo šlohne či alespoň neroztříská...
Každá baterie na lodi je malá :) . Dopracoval jsem se k užití vysloužilé modelářské bat. Honím chvilku ledkové světlo a rádio. Vím-sparta, ale stačí.
Měnič 12/230V+další pro NB(či nabíječku) je problém.1 mi odešel…Raději NB na 12V(moc se už nevidí) anebo spec.měnič (mám Voltcraft) 12/19V6A. Ostatní spotřebiče nabíjet či provozovat pomocí cajků přes zásuvku 12V. Je jich dost.
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » pát črc 17, 2009 1:39 pm

Takové soláry v kufru prodávají v Globusech již asi dva roky. Jsou taky s regulátorem a některé i s akumulátory na 12V. Největší
měli asi 50W.
Pro NTB existují měniče do auta 12/19V do autozásuvky.
Naposledy upravil(a) tataS dne pát črc 17, 2009 1:44 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Příspěvekod halladin » pát črc 17, 2009 1:41 pm

brtnik píše:Měnič 12/230V+další pro NB(či nabíječku) je problém.1 mi odešel…Raději NB na 12V(moc se už nevidí) anebo spec.měnič (mám Voltcraft) 12/19V6A. Ostatní spotřebiče nabíjet či provozovat pomocí cajků přes zásuvku 12V. Je jich dost.


Ke každdému ntb se dá koupit napájecí zdroj napájený z auto zástrčky. Jsou i universální, které mají výměnnou koncovku do ntb.

Mountfield rozdává k sekačkám a pod. mininotebooky, ke kterým prodává jako příslušenství měnič k z\astrčení do autozástrčky, do které se dává zástrčka napáječe, určená do el.sítě.
Kromě toho obsahuje USB zástrčku, přes kterou je možno dobíjet mobilní telefony vybavené datovým kabelem. Přes ten kábel se většinou dají mobily dobíjet bez nabíječky.

http://www.funbeat.cz/zbozi/fun-beat-me ... 2v-na-220v

Obrázek
Beda
radioamatér
radioamatér
Příspěvky: 2300
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » pát črc 17, 2009 6:17 pm

NB mam uz asi paty.....Tahame to po kopcich a maji mensi vydrz nez stolni PC. Rozlameme panty, obcas neco vylejeme do klavesnice.
S napajenim z 12 V mam takovou zkusenost ze to chce vyndat vnitrni baterku a potom jich vetsina chodi na 12 V autobaterku. Tenhle ma baterku 14.8 V, napajeci zdroj 19 V a v pohode bezi jeste pri 10.5 V. Jenom kdyz neni vnitrni baterka, tak to chce zjistit pri jakem napeti NB vypne a merit si to napeti. Jak neni vnitrni baterka, tak se prijde o rozdelana data, kdyz to chcipne. Ten menic je dalsi zrout elektriky.
Pri napajeni z autobaterky a vyndane vnitrni baterce to chce mit poradne pripojene, aby nedoslo k rozpojeni a hneda zase k pripojeni. Jeden NB si takhle vinou spatneho kontaktu z baterkou parkrat zapnul a vypnul a odnesl to HDD.

Pokud je solarko pripojene pres regulator, tak neni potreba zadna dioda, ma ho uz v sobe zabudovany a vetsina solarek ma na svorkovnici take diodu. U solarka je dulezite ho smerovat na slunicko, pokud to nejde tak ho dat vodorovne.

Co se tyka toho kufriku z Globusu, tak jsem ho videl za cenu pres 2000,-, ta cena z toho odkazu je dobra. Kdo si s tim chce vyhrat, tak na konci leta se vyprodavaji ty male solarni svetylka na zahradku, ted tady v letaku maji za 59 kacek. jako svetylko nic moc, ale koupit jich vic a rozebrat.....Ale ten kufr je lepsi.
Beda
radioamatér
radioamatér
Příspěvky: 2300
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: solární panely

Příspěvekod Beda » pát črc 17, 2009 6:28 pm

MaPa píše:Něco málo jsem našel na: http://www.jiranek.cz/solarni_panely.htm
Není to moc,ale alespoň něco :)


Takovehle stranky to chce hlidat. Oni obcas dostanou velkou zakazku a tak toho nakoupi vic a da to tak o tretinu levnejc.
Beda
radioamatér
radioamatér
Příspěvky: 2300
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » pát črc 17, 2009 7:09 pm

bernau1 píše:To Ferdinand
Jára Cimrman řešil věci tak úspěšně,že dodnes jsme na něho jako národní dědicové hrdí :D Jasan,že kvůli 1500 kč to nestavím,je to moje hobby,hrabu se v tom déle.Už jsem jich postavil více,ovšem ne s tak velkým výkonem.Za velkoobchodní cenu by to bylo mnohem zajímavější ;)

Podle mých počtů-13,8 V krát 3,5 Amp vychází 48,3W Nerozumím tedy,proč píšou např.50W u 2,8 Ampérového panelu... :( http://www.eles-solar.cz/cenik
Pravda je jak popisuje Jenda,stačí,aby třeba roh panelu byl ve stínu,a z panelu leze jen co dává ten nejméně osvětlený článek.Takže u plachetnice pozor nejen na ostrý úhel vůči sluníčku,ale podstatnou roli hraje myslím také zastínění plachtou,to může být při plavbě dosti často... ;)


Reaguju za dlouho, ale mozna to bude zajimat i dnes. Ten solarni panel pro 12V baterku dava nejvetsi vykon ve W pri napeti 17 V na solarku. Delaji se na to predradniky s impulsnim menicem, ale stoji to tak 50% ceny panelu ( 100W okolo 9000,-)a pisou ze to zvedne vykon az o 30%. Naprazdno davaji okolo 20 V. To se ale vyplati kdyz je tech solarek plne pole.

Jinak si to chce vzit nejaky panel na slunicko, zapojit ho ampermetr ( do skratu, vydrzi to ) a zkouset si polohy, kolik to da pri smerovcani na slunicko v azimutu a elevaci. Tezko se popluje celem ke slunicku a nebo porad jednou stranou. proto na lodi je nejlepsi to namontovat vodorovne. Dokonce se delaji panely po kterych se necha chodit.

Jinak kazdy solarni panel ted ma seriove cislo a kdyz se namontuje do solarni elektrarny, tak se musi na urad dodat cisla vsech panelu a faktury. Uz se nejake elektrarny rozkradli a tak aby to neslo pouzit do dalsi elektrarny...U domacich se to nekontroluje pokud si delas proud jen pro sebe. Takze opatrne pri nejakem vyhodnem nakupu, inzeratu.
Uživatelský avatar
Josef
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 397
Registrován: pon lis 06, 2006 1:00 am
Reputace: 3
Bydliště: Chomutov,ČR

Příspěvekod Josef » sob črc 18, 2009 11:04 am

Trochu bych doplnil Bedu o mé zkušenosti. Solární panel spolu s regulátorem dobíjení mám na lodi k dobíjení akumulátoru. Regulátor dobíjení i s panelem jsem už koupil s lodí. Regulátor je domácí výroby, měl několik nepopsaných kontrolek, tak že jsem vůbec nevěděl v jakém režimu vůbec pracuje. Regulátor jsem tedy rozebral rozkreslil na el. schema, doupravil, popsal kontrolky a namontoval ampérmetr, abych věděl skutečné dobíjení v průběhu plavby. Beda tady uvádí měření ve zkratu s ampérmetrem. Takto zjistí, jak správně uvedl maximální výkon sol.panelu. Největší pokud je, když na článek dopadá sluneční záření kolmo. Tuto hodnotu uvádělí i výrobci sol. článků. Sol.panel má na prázdno až 21,5V. Výrobce uvádí jmenovité napětí 17V. Pokud má článek 50W měl by dávat v ideálních podmínkách asi 3A. Pokud máme akumulátor v pořádku můžeme jeho vnitřní odpor zanedbat a měl by nám do akumulátoru téct proud 3A. Jelikož je sol.panel na lodi většinou přidělaný vodorovně (je to i v mém případě) je tento výkon využitelný tak asi 2h deně okolo poledne. Jakmile se začne sluníčko odklánět hodnota proudu rychle padá. Pokud je zataženo, nepo slunce překryje mrak hodnota proudu opět prudce klesne až asi na pouhou 1/4 proudu. Náklonem lodě ve větru, nebo překrytím slunce plachtou opět proud značně poklesne. Z mojich zkušeností bych doporučil použít Solární panel 2x až 3x výkonější (výkon udávaný výrobcem) než jakou mám spotřebu na lodi.
Beda
radioamatér
radioamatér
Příspěvky: 2300
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » čtv zář 10, 2009 8:28 pm

Nekdo psal ze se olovene akumulatory nesmeji spojovat paralelne. Za splneni podminek vyrobce se to muze, vetsinou staci stejny typ, stejna kapacita Ah a nekde doporucuji aby to bylo ze stejne vyrobni serie. Pri dobijeni ze solarka spojuju ruzne AKU paralelne, tam nehrozi poskozeni velkym nabijecim proudem a AKU se o ten proud podeleji. Aby se to nemuselo pri pripojeni spotrebicu odpojovat dela se na to diodovy oddelovac, aby to necucalo proud z druhe baterky. Pisou diodovy oddelovac, ale bude to nejspis spinane pri nabijeni tranzistorama FET, ktere maji maly ubytek napeti.
Beda
radioamatér
radioamatér
Příspěvky: 2300
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » čtv lis 05, 2009 5:24 pm

Solarni panely chce prodavat i ELIX.CZ a pisou ze za 60 kc za 1Wp coz by byla dobra cena
Zatim na tom pracujou, ale bude to cela vykonova rada
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » pon led 25, 2010 8:11 pm

Rozhlížím se po solárních panelech a nějak nevím, jak výkonný vybrat. Chtěl bych s tím dobíjet jednu autobaterii - 65 až 75Ah. Chodit mi na to bude Navman Multi 100 - ten má udávaný max. odběr 100mA - ten mám puštěný celý den, někdy i v noci, pak autorádio, to je tak 2 až 3 hod denně a občas nějaká ta žárovka, ale ty budu měnit za LED náhrady + poziční světla 3x po 10W, ale to nesvítí každý den. Lednici, ani další elektro nepřipadá v úvahu a světýlko kompasu to svítí stejně s pozičkama, ale to moc brát nebude.

Stačil by na to panel o těhle parametrech? :
Max.výkon: 50W
Max. výstupní napětí při zátěži 50W: 20,2V
Max. výstupní napětí naprázdno: 24,6V
Max. proud při zátěži 50W: 2,48A
Max. zkratový proud: 2,81A

Děkuji moc.
Beda
radioamatér
radioamatér
Příspěvky: 2300
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » pon led 25, 2010 9:31 pm

Tech 50W bude asi 50Wp, coz je vykon ktery to da pri maximalnim slunicku, bez smogu, to da par hodin za rok. Spis pocitej 40W. Urcite to nebudes smerovat optimalne za slunickem v azimutu a elevaci. To by slo na lodi jen kdyz bys stal na kotve. Tak to zase da mensi vykon. Tak pocitej tak 20W. Tak jestli to nebudes jeste dobijet pri motorovani, bude to asi malo.
Uživatelský avatar
martinp
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 80
Registrován: sob čer 02, 2007 2:00 am
Reputace: 5
Bydliště: Přerov

Příspěvekod martinp » pon led 25, 2010 11:20 pm

[font=Arial]Nejdříve si musíme spočítat spotřebu :

Varianta žárovky:
_______________odběr____doba provozu____spotřeba
________________________v_hod___________A/h
navman__________0,1________20___________2
radio___________0,6_________3___________1,8
žárovka_3ks_____3___________4___________12
pozičky ________1,25________8___________10

celkem__________________________________25,8Ah
výkon_________________________________0,3354KW/h


Varianta LED:
_______________odběr____doba provozu____spotřeba
________________________v_hod___________A/h
navman__________0,1________20___________2
radio___________0,6_________3___________1,8
LED_4ks_________1___________4___________4
pozičky ________1,25________8___________10

celkem__________________________________17,8Ah
výkon_________________________________0,2314KW/h



V aplikaci http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps3/pvest.php# si spočítáme denní výrobu
Pro 50W panel, budeme předpokládat horizontální uložení.
Nepíšeš kde se budeš toulat, takže pro zajímavost čísla pro okolí Zadaru a Lipno .

denní výroba v KW/h:
________________Zadar___________________Lipno
květen__________0,23____________________0,20
červen__________0,26____________________0,19
červenec________0,27____________________0,20
srpen___________0,23____________________0,17_
září____________0,18____________________0,17
říjen___________0,12____________________0,12

Z toho plyne že na jihu nám 50W panel vykryje spotřebu v případě požití LED světel.
U nás bych raději volil panely dva.
Pro dobíjení je vhodné zvolit některý z solárních dobíječu s ochranou akumulátoru

Čau
Martin

PS. jak se dají dělat tabulky ?[/font]

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host