Solární zdroje a jejich použití na lodi

Palubní instalace, zařízení a výbava lodě pro plavbu.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Uživatelský avatar
stani119
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 332
Registrován: čtv led 24, 2013 1:00 am
Reputace: 24

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod stani119 » ned srp 20, 2017 11:37 pm

Tak podle toho co se tady píše solary instalovat nebudu, tři servisní baterie něco vydrží a když ne dobijeni motorem to napraví, nafta bude za babku, bo všecky auta budou na elektřinu :D
Uživatelský avatar
Sullaco
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 248
Registrován: pon říj 29, 2007 1:00 am
Reputace: 14
Bydliště: Sever Čech

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod Sullaco » čtv zář 21, 2017 9:56 am

Ahoj,

jen malý dotaz, má někdo delší zkušenosti s tím měřákem NASA BM? Jde mi hlavně o jeho přesnost kdy ukazuje odběr a kolik ještě kapacita baterie vydrží. Dosti by mi to pomohlo při hospodaření s energií na lodi.

Předem díky.
Beda
radioamatér
radioamatér
Příspěvky: 2300
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod Beda » pát zář 22, 2017 10:20 am

Sullaco píše:Ahoj,

jen malý dotaz, má někdo delší zkušenosti s tím měřákem NASA BM? Jde mi hlavně o jeho přesnost kdy ukazuje odběr a kolik ještě kapacita baterie vydrží. Dosti by mi to pomohlo při hospodaření s energií na lodi.

Předem díky.
\

O presnost nemusis mit starost, ta je OK. Trosku rozved cim nabijis jakym proudem a jaky mas nejvetsi oder v amperach. Ten merak asi nepocita Ah. Jestli ho mas, nebo se ho chystas koupit. Ten se asi na ten ucel co chces nehodi.
Dneska delaji k solarkam regulatory nabijeni MPPT, ty uz pocitaji Ah kolik doda solarko, kolik Ah jde do AKU a kolik Ah odejde do zateze. Nektere jsou jen na nabijeni, teda nemeri odber z AKU. Nektere maji na sobe displej kde najdes udaje, k jinym se displej musi dokoupit.

Nekde drive popisoval ten regulator co umi vse merit Baharis.

stani119 píše:Tak podle toho co se tady píše solary instalovat nebudu, tři servisní baterie něco vydrží a když ne dobijeni motorem to napraví, nafta bude za babku, bo všecky auta budou na elektřinu :D


To se nafty za babku nedockame... Vse zalezi jak jezdis na motor, nechat vrcet nejaky motor 100 kW na nabijeni asi neni nejlepsi. Pokud je vetsi odber nez nabijes za plavby, tak solarka a samostatny agregat. Pises tri servisni baterie, kolik Ah to ma. U solarek miva firma I4WIFI obcas akce, koupil jsem solarko 120W okolo 1500 kc
https://www.i4wifi.cz/Solarni-panely-1/Solarni-panely/
Naposledy upravil(a) Beda dne pát zář 22, 2017 10:31 am, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Sullaco
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 248
Registrován: pon říj 29, 2007 1:00 am
Reputace: 14
Bydliště: Sever Čech

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod Sullaco » pát zář 22, 2017 10:30 am

Ahoj,

upřímně, mám to na motorovém cruiseru, se kterým se toulám po Labi. Mám tam dvě 115 AH baterie, nabíjím klasicky na mole nabíječkou pokud okolnosti dovolí, dále samozřejmě alternátorem a hodlám si pořídit nějaký solární panel alespoň na částečné pokrytí denní potřeby. Na lodi běží celý den 12V lednice, sem tam čerpadlo na vodu, večer nějaká ta žárovka a když je ošklivo a mrňata nemohou usnout tak jim pustím na několik desítek minut LCD TV s krtkem. Jde mi o to, že mrňata konečně dorostly a já se chci začít toulat i někam dál a rád bych měl zkrátka přehled kolik mi kupříkladu zbývá energie při daném odběru atp. Spotřebu zatím změřenou přesně nemám.
Beda
radioamatér
radioamatér
Příspěvky: 2300
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod Beda » pát zář 22, 2017 10:43 am

david píše:Tos neobjevil nic nového. Zastínění dělá v podstatě šlus a solár dává prd. So!ar dá to, co teče nejslabším článkem, tedy podle jeho zapoj aeni. Pro rejpaly.
A že stání dva dny na bateriich s kompreskou nepoznáš, tak to bych chtěl vidět. A nebo máš tak 500 Ah v baterkách.


Davide zastinenim klesne proud, ale dnes uz delaji solarka ktere maji vlastni sekce treba po 6V preklenute diodou, tak jen poklesne napeti, ale proud je stejny. Chce to ale solarka 24V, nebo vic do serie a s tim si MPPT regulator poradi.

K tomu mereni spotreby. Ted jsem volal do
https://eshop.neosolar.cz/mppt-solarni- ... rgy-100-50
mam od nich regulator MPPT s s externim displejem co na odberu pocita Ah.....uz je nemaji, ted meri jen napeti a proud a to je pro Tvuj ucel k nicemu. Tak googlovat a hledat.

Co mam regulator co meri odebranou elektriku v Ah jde vyuzit ke kapacitni zkousce, AKU naladuju a na vystup zapojim autozarovku, diplej vynuluju a zapnu zatez. Vypne to az na hranici dovoleneho vybiti samo a podivas kolik Ah to ukaze, klidne u starsi baterky 115Ah i 30 Ah.
Uživatelský avatar
LadaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 575
Registrován: stř říj 09, 2013 2:00 am
Reputace: 97
Bydliště: Praha

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod LadaM » pát zář 22, 2017 5:34 pm

david píše:A že stání dva dny na bateriich s kompreskou nepoznáš, tak to bych chtěl vidět. A nebo máš tak 500 Ah v baterkách.

Davide, přehlédl jsem druhou část Tvého komentáře a chtěl bych upřesnit: Psal jsem "téměř nepoznám" ve smyslu toho, že mám v lodi starý analogový voltmetr a hlavně jsem jsem popisoval typický režim, kdy minimálně 2 x za den nastartuji motor při kotvení / přistávání a odplouvání. Souhlasím s Tebou, že kdybych opravdu někde jenom stál, nebo třeba na moři plachtil 2 dny v kuse, asi bych to na napětí servisní baterie poznal (mám 60 Ah). To se mi ale na Orlíku asi jen tak nepodaří :) Až pořídím přesnější měřidlo, co umí nasčítávat Ah tak poreferuji.
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod david » pát zář 22, 2017 10:53 pm

V pohodě. ;) Moje zkušenost je, že se 190 W v solárech a slunečném letním dnu versus kompreska + TV, WC, PC, pitná voda atd. to je jen tak tak 1/1.
Přijdou ale mraky a už soláru nestíhají. Pak se 345 Ah vydržím na kotvě max 3 dny na tak 50 - 60% baterek. Víc je cucat nechci, neb prudce klesá životnost a ty jsou kur va drahý.
Uživatelský avatar
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1655
Registrován: stř led 09, 2013 1:00 am
Reputace: 73
Bydliště: Lysá nad Labem

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod Zdenda12345 » sob zář 23, 2017 9:52 am

Mam dojem, že moje kompresorovka bere 4,5A (nechytejte mě za číslo).
Takže bez zdroje by těch 60Ah vydrželo tak 8h nepřetržitýho chodu. Jestli spíná 2/3- 20 min. běží a 40 min. ne, tak tu baterii max. za den vysosneš. Otázkou je, co to v praxi znamená vyplutí z a zaplutí do přístavu..... motoruješ celkem 30 min.? Jak moc tu baterii za půl hodinky těma cca 6A dobiješ?
Uživatelský avatar
LadaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 575
Registrován: stř říj 09, 2013 2:00 am
Reputace: 97
Bydliště: Praha

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod LadaM » sob zář 23, 2017 6:50 pm

Lednice má 35 W, necelé 3 A. Nezdá se mi, že by běžela třetinu času, spíš méně (a to přes léto bylo většinou dost teplo). Na noc jí nevypínám a opravdu nejsem schopen druhý den na voltmetru poznat úbytek. V podstatě mám 2 zaznamenané polohy - dobíjím a vybíjím :)
Největší zásluhu na tom asi má to dobíjením motorem - alternátor má 35 A a ty minimálně 2 půlhodinky za den bohatě stačí.
V této konfiguraci a při 7,5 m plachetnici nedává smysl "trápit se" se solárem. To už radši zainvestuji do větší baterky. I když mě to kutilsky láká - z principu :mad:
Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod Pavel-Sulc » ned říj 01, 2017 5:13 pm

Vážení, myslím, že tu srovnáváte nesrovnatelné. Solární články jsou různé konstrukce a vývojových stupňů. Podívej se na specifikaci SunBeam http://www.sunbeamsystem.com/en/. Má články ve skupinách aby nedošlo k ůplnému výadku nabíjení při částečném zastínění. Povrch je ve formě optických čoček aby bylo nabíjení i při šikmých úhlech dopadu slunečních parsků. Mám článek 50W a funguje skvěle.
Vím že experti semnou souhlasit nebudou.. ale je mi to jedno.. vím co mám a vím jak to funguje..mám praktické zkušenosti na vlastní lodi
Uživatelský avatar
Clouseau
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 416
Registrován: čtv zář 19, 2013 2:00 am
Reputace: 34
Bydliště: Brandýs nad Labem

zastínění solárních panelů

Příspěvekod Clouseau » úte lis 07, 2017 8:29 am

Zdravím!
Chci se zeptat, jaké máte zkušenosti s umístěním solárních panelů z hlediska jejich zastínění.
Budu umisťovat panely na loď a nevím, jestli ( a jak moc )bude tomu velkému vadit, že nad ním povedou výtahová lana.
Panely budu dávat flexibilní a chci je přilepit ( oboustranka? ) , aby se na ně dalo i šlápnout.
Prosím, mrkněte na fotky a napište, co si o tom myslíte a jak to případně vyřešit lépe jinak.
Díky moc za vaše postřehy !
Obrázek Obrázek
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod Anonym » úte lis 07, 2017 9:12 am

Pavel-Sulc píše:Má články ve skupinách aby nedošlo k ůplnému výadku nabíjení při částečném zastínění. Mám článek 50W a funguje skvěle.
Prospěšných informací není nikdy dost, to jo. Ale něco mě říkalo, že jsem toto už slyšel. Dal jsem tedy vyhledávač, a ono to tu Pavle zaznělo už 8x :)
Nestačí to už? ;)
Obrázek

Clouseau: Já ti nevím. Obestavět zrovna stěžeň, kolem kterého se dost často pracuje, to mě moc nepřipadá.
Setkávám se na kotvištích s majitelskými loděmi. Jsou poznat na první pohled nespočtem vychytávek a vylepšení. Ta tvá je čistá jako od výrobce, přirovnal bych ji k charterové lodi. To jenom na okraj.
Ty majitelské, co jsem alespoň odkoukal, mají panely většinou na zadní rampě, nebo na bocích na rellingu. Nevím jestli to je dobře nebo špatně, jestli se to líbí nebo ne. Jenom vidím zkušenosti starých až stařičkých jachtařů, různých manželských párů, kteří se plaví na moři celé léto. Né že si na víkend někam vypluje....
Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod Pavel-Sulc » úte lis 07, 2017 9:22 am

No vidíš Baharisi a Clouseau se ptá znova. Co s tím??? Kde je problém??? V hledání??
Vývoj techniky jde kupředu a přicházejí nové produkty a zkušenosti. Myslím, že zkušenosti majitelů lodí mohou být zajímavé, než chartrařů.
29 stran na tak jednouduchou problematiku je výkon. Dokola a dokola.
Teorie je jedna věc a praktické zkušenosti je to co se počítá a je rozhodující.
Promiň Baharisi, dávám znova:
20160706_170020.jpg
20160706_170020.jpg (88.19 KiB) Zobrazeno 9306 x
Naposledy upravil(a) Pavel-Sulc dne úte lis 07, 2017 9:41 am, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
LadaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 575
Registrován: stř říj 09, 2013 2:00 am
Reputace: 97
Bydliště: Praha

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod LadaM » úte lis 07, 2017 9:28 am

Počkej si, až budeš vyrábět rampu a pak to dej na ní :) Podle mě lepit něco na palubu na takhle malé lodi nedává smysl. Psal jsi, že máš motor s dobíjením. Na Orlíku budeš stejně pořád popojíždět, tak jestli tam neplánuješ televizní studio, tak bych to nejdřív zkusil bez soláru
Pokud opravdu lepit, tak asi na dekl hlavní lukny, resp. na tu bouli, pod kterou zajíždí. Po stranách stěžně bych to nedával, tam potřebuješ pevně stát. A určitě ten typ panelů, co psal Pavel Šulc, které relativně dobře snesou částečné zastínění, protože tomu se při této velikosti nevyhneš.
Uživatelský avatar
Clouseau
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 416
Registrován: čtv zář 19, 2013 2:00 am
Reputace: 34
Bydliště: Brandýs nad Labem

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod Clouseau » úte lis 07, 2017 10:10 am

Zdar!
No tak jak charterová, nebo čistá jak od výrobce mi teda moc nepřipadá :-) http://www.strihanividea.cz/faworyta.jpg
Ale to není podstatné. Omlouvám se, že jsem se zeptal na něco, co již bylo řečeno...ale šlo mi především o to,
jestli panelům vadí výtahy, které jdou nad nimi. Z reakcí předpokládám, že asi tedy ano, jelikož jde o jeden velký panel.
Zkusím tedy popřemýšlet o tom, že bych použil více menších různě umístěných panelů, nad kterými by nic nevedlo.
Myslel jsem, že na těch panelech nalepených na palubě se stát dá. Myslím, že jsem to tak viděl na několika lodích. Nebo se mýlím?
Chtěl bych použít nějaké takové ty levné semiflexibilní z číny : https://www.banggood.com/30W-12V-Mono-S ... rehouse=CN nebo https://www.banggood.com/30W-12V-Mono-S ... rehouse=CN
Bez solárů se neobejdu, to bych musel furt vrčet.
Díky různým elektrickým a elektronickým zařízením předpokládám podstatně větší odběr než jsem měl na předchozí lodi,
kde jsem si vystačil s 55Ah baterií a 15W panelem. Proto ta větší plocha. Motor je tam Honda 9,9, který by snad měl dávat 8A.
Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod Pavel-Sulc » úte lis 07, 2017 10:32 am

Clouseau, nevím jestli čteš správně.. našemu panelu nevadí ráhno, Tvé výtahy by také neměly vadit.
Záleží jaký panel zvolíš, většinou za cenu dostaneš odpovídající kvalitu a funkci. Je třeba srovnávat srovnatelné, funkci cenu a kvalitu.
My máme panel SUNBEAM http://www.sunbeamsystem.com/sv/.
Po panelu běžně chodíme při skládání plachet. Nekloužou, ale to vše tu již píši. Nechci opakováním dráždity Baharise.
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levný věci.
Hodně zdaru s experimeny.
Uživatelský avatar
Clouseau
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 416
Registrován: čtv zář 19, 2013 2:00 am
Reputace: 34
Bydliště: Brandýs nad Labem

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod Clouseau » úte lis 07, 2017 10:49 am

Díky Pavle! :-)
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod Anonym » úte lis 07, 2017 12:05 pm

Clouseau píše:Myslel jsem, že na těch panelech nalepených na palubě se stát dá.
Samozřejmě že se dá stát. Jenom bych na nich asi netančil....

I když jsou psané jako pochozí, určitě to na nich stopy zanechává. Pokud jdu kolem panelu a mohu si vybrat jestli stoupnu na něj nebo vedle, podvědomě volím vedle. Já spíše reagoval na stav kdy kolem stěžně, kde předpokládám nějakou činnost v situacích kdy nebudeš moct hledět kam dupeš, máš naplánovanou ze tří stran solár a ze čtvrté je lukna.

O stínění výtahy a ráhnem bych se nebál. Určitě se najde na fóru někdo kdo má osobní zkušenost a rád ti poradí. Třeba kdyby tu měl někdo vyzkoušené 50W panely SUNBEAM, to by bylo terno.
Uživatelský avatar
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2504
Registrován: čtv říj 26, 2006 2:00 am
Reputace: 201
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod geronimo » úte lis 07, 2017 12:42 pm

Mám panel Sunny Flexible Mono 60 Wp, píšou, že je pochozí, ohebný, vydrží šlápnutí bosou nohou i v botách, ale je to plast, který se poškrábe a zmatní a tím se sníží účinnost panelu. Mám ho na hlavní lukně a za první sezónu pár drobných škrábanců má a to po něm nechodím.... :?
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod david » úte lis 07, 2017 1:23 pm

Pokud jsi náhodou zvyklý chodit po lodi bosý, tak na panely si v létě nestoupneš, a když, tak jen jednou. Jsou poněkud žhavé. :hmm:
To je ostatně zde nezmíněná nevýhoda nalepených panelů. Proti těm, co mohou zespodu větrat jsou teplejší a tím mají větší ztrátu. Na 1°C cca 0,5% výkonu dolů. Mimo to taky sálají teplo do střechy a střechou do kajuty.
Uživatelský avatar
RACEK
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1114
Registrován: pát čer 26, 2009 2:00 am
Reputace: 100
Bydliště: Praha

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod RACEK » úte lis 07, 2017 3:33 pm

Nejlepší místo na upevnění panelu mě vyšlo na té podpěře pro stěžeň vzadu v kokpitu. Panel mám vystrčený od té podpěry směrem dozadu. Tam není zastíněný ničím a dává svůj plný výkon.
Když mám vyšší spotřebu, přidávám ještě jeden na střechu kajuty, ale nemám ho tam na pevno. Přivazuju ho tam provázky, na jednu nebo druhou stranu kajuty. Když jsem ho měl uprostřed zastíněný ráhnem, výkon byl čtvrtinový.
Uživatelský avatar
RACEK
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1114
Registrován: pát čer 26, 2009 2:00 am
Reputace: 100
Bydliště: Praha

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod RACEK » úte lis 07, 2017 4:53 pm

Nemám žádnou super fotku, ale snad je vidět, jak mám panel umístěný.
Přílohy
úprava.jpg
Uživatelský avatar
Clouseau
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 416
Registrován: čtv zář 19, 2013 2:00 am
Reputace: 34
Bydliště: Brandýs nad Labem

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod Clouseau » úte lis 07, 2017 4:56 pm

Díky moc za příspěvky a inspiraci!
Uživatelský avatar
Clouseau
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 416
Registrován: čtv zář 19, 2013 2:00 am
Reputace: 34
Bydliště: Brandýs nad Labem

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod Clouseau » čtv lis 09, 2017 6:24 pm

Jelikož nemám čas pročítat všechny diskuze a články zabývající se touto tematikou, zeptám se opět možná znovu na to na co se už někdo ptal :
Lze spojit paralerně dva panely s těmito parametry :
Panel 35W : Voltage: 18V, Vpmax: 18V, Voc: 20.6V
Panel 25W : Working voltage: 12V, open circuit max. voltage (V) is 21V
asi ne, nebot maji zrejme kazdy jiny pocet clanku a tim take jine napeti... ?
Diky
Uživatelský avatar
david1972
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 179
Registrován: pát zář 02, 2011 2:00 am
Reputace: 2

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod david1972 » čtv lis 09, 2017 9:46 pm

Zdravím,

podle mne to sice jde. ale musel bys použít dva různé regulátory a finančně se to nevyplatí.

D

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host