Solární zdroje a jejich použití na lodi

Palubní instalace, zařízení a výbava lodě pro plavbu.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » úte led 26, 2010 5:52 am

Děkuji moc za názorné vysvětlení. Teď už si to budu umět propočítávat sám :good: Pokud tedy omezím odběr energie, tak by se s tím panýlkem dalo vyžít, protože ty udaný odběry byli opravdu maximální, a ještě jsou ještě místa k šetření - Navman nejede celý den s osvětlením, tudíž nižší spotřeba, pozičky mi nejedou celou noc a někdy nejedou vůbec a pak když to všechno dobře propojím, tak může panýlek dobíjet, i když na lodi nebudu - tudíž odběr žádný, takže by to mělo jít.

A jaký kdo používáte regulátor k soláru??
Beda
radioamatér
radioamatér
Příspěvky: 2300
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » úte led 26, 2010 9:14 am

Pouzivam regulator CX10 je to rizene mikroprocesorem a lze bez problemu pouzit na 12V i 24V. Ma to nekolik stupnu hladiny napeti a upozorni to pisknutim, kdyz se to jeden stupen snizi.. Ma to asi 3-4 stupne napeti. Tak to upozornuje na stav, Ma to i indikaci stavu na LCD displeji.
http://www.ecoshop.cz/vyrobek/64/0*14_fv-regulatory/
Beda
radioamatér
radioamatér
Příspěvky: 2300
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » úte led 26, 2010 9:47 am

Beda píše:Pouzivam regulator CX10 je to rizene mikroprocesorem a lze bez problemu pouzit na 12V i 24V. Ma to nekolik stupnu hladiny napeti a upozorni to pisknutim, kdyz se to jeden stupen snizi.. Ma to asi 3-4 stupne napeti. Tak to upozornuje na stav, Ma to i indikaci stavu na LCD displeji.
http://www.ecoshop.cz/vyrobek/64/0*14_fv-regulatory/

Ten regulator pri vybiti take vypne spotrebice a tak nejake dulezite veci pro navigaci, vysilacku mit pripojene primo na AKU a ostatni nedulezite veci pres ten vystup pro spotrebice na regulatoru.

Jak pise kolega naplacato je to na lodi to nejlepsi, ale je to zranitelne.
Stare provedeni melo vepredu nekolik vrstev folie z umele hmoty a sklo bylo vespod, ted je to obracene, sklo navrchu a je to cele ve vakuu svarene. Na vrchu to miva jen par desetin silnou bezpecnostni folii, nektere jen samotne sklo. Jak to popraska je vetsiniu konec, dostane se tam voda a prestana to fungovat, zoxiduje to.
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » úte led 26, 2010 12:11 pm

Děkuji za info, ten vypadá dobře. Takže baterku připojím do regulátoru, solár panel taky a na vývod pro spotřebiče můžu připojit rozvodnou desku a mělo by to šlapat, bez regulátoru nic připojovat nepotřebuji, zatím na lodi není vybavení bez kterého bych se neobešel. A odpojovač aku dát asi dvakrát, že? Jeden přímo na aku a druhý za regulátor ke spotřebičům, abych mohl baterii dobíjet i za nepřítomnosti a všechno ostatní mít odpojené.
Beda
radioamatér
radioamatér
Příspěvky: 2300
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » úte led 26, 2010 12:26 pm

Ty odpojovace OK. Je se setkal s tim ze kdyz mel TV pripojenou na vystup z regulatoru pres spotrebice vypinala mu TV a tak otravoval servis az mu menili zdroj v TV a delalo to dal....Kdyz jsem mu to zapojil primo na AKU ma pokoj. Ono to vypina o dost driv nez se vytluce baterka. Dal bych jeste primo na AKU voltmetr, ne nejaky barograf. Aby bylo videt kolik aku ma . Na AKU byva napsane na jake napeti se muze vybijet, ten regulator vypna drive.
Uživatelský avatar
Fulda
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 229
Registrován: pon lis 20, 2006 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Plzeň, Hracholusky,
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Fulda » úte led 26, 2010 12:48 pm

Ahoj Charlie
Podle mě všechny odběry musíš mít až za regulátorem, kvůli regulaci napětí.
Já to mám udělané takhle. Solár, regulátor, baterie - baterie, odpojovač, rozbočení okruhů, pojistky, spotřebiče. Ta baterka ti vyrovnává výkyvy napětí, když solár dává málo.
Když odcházím z lodi vypnu odpojovač a solár přes týden stále dobíjí.
Petr
Beda
radioamatér
radioamatér
Příspěvky: 2300
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » úte led 26, 2010 1:18 pm

Fuldo, na AKU nevyleze napeti vic nez treba v aute kdyz jedes a nebo na lodi kdyz se motoruje, to je na nejakych 14.1- 14.2 V a to musi kazdybezny spotrebic na 12 V vydrzet. Musi byt delane tak aby to fungovalo i za jizdy auta atd. Problem by mohl byt kdyz by se to nabijelo bez regulatoru, tak tam muze napeti vyhoupnout i pres 17V a to uz by neco nemuselo prezit. Ta regulace je v podstate stejna, vsechny ty regulatory udrzujou napeti na stejne urovni, jen ty ze solarka maji vystup 12V a ma to za ucel chranit baterku pred nadmernym vybitim.

edit je to blbe pochopil Jasne ze za regulatore, primo na AKU, snad jsem nepsal zapojit to pred regulator, tam muze napeti vyhoupnout az na 20V. Vetsina solarnich regulatoru ma ale extra vystup 12V a ten se pri poklesu asi na 11V vypne a z aku by se jeste neco mohlo odebirat. To se potom pohlida voltmetrem podle toho na jake napeti se ten typ baterky muze vybijet.
Uživatelský avatar
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1379
Registrován: ned úno 01, 2009 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » úte led 26, 2010 1:33 pm

martinp píše:[font=Arial]Nejdříve si musíme spočítat spotřebu :

Varianta žárovky:
_______________odběr____doba provozu____spotřeba
________________________v_hod___________A/h
navman__________0,1________20___________2
radio___________0,6_________3___________1,8
žárovka_3ks_____3___________4___________12
pozičky ________1,25________8___________10

celkem__________________________________25,8Ah
výkon_________________________________0,3354KW/h


Varianta LED:
_______________odběr____doba provozu____spotřeba
________________________v_hod___________A/h
navman__________0,1________20___________2
radio___________0,6_________3___________1,8
LED_4ks_________1___________4___________4
pozičky ________1,25________8___________10

celkem__________________________________17,8Ah
výkon_________________________________0,2314KW/h

?[/font]

Nějak se v tom ztrácím - vážně ty sestavy budou brát 335,4 W za hodinu (231,4 W /h v případě LED)? nějak se k těm číslům nemůžu dostat. Mohl bys ten výpočet rozvést? Klidně jen ten s těma žárovkama... dík
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Příspěvekod david » úte led 26, 2010 1:56 pm

ne, to je celková spotřeba za den - 24 hod.
Uživatelský avatar
Fulda
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 229
Registrován: pon lis 20, 2006 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Plzeň, Hracholusky,
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Fulda » úte led 26, 2010 1:57 pm

Jistě Bedo rozumíme si, ale Charlie psal "za regulátor ke spotřebičům". Proto jsem mu psal to pořadí komponentů.
Petr
Uživatelský avatar
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2096
Registrován: pát pro 18, 2009 1:00 am
Reputace: 39
Bydliště: Ústí-Brná

Příspěvekod geus » úte led 26, 2010 2:36 pm

Já to mám tak,že peru všechno pouze do hlavních kontaktů jak Solární panely ty mají 3krát 170w asi 22ampér do toho mi jde dobíjení z motoru a nebo břehová přípojka tam je nabíječka s regulací a rovnou na tom všem je napojený měníč na 220v 3000vatů. Proto už raději používám spotřebiče na 220
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » úte led 26, 2010 3:07 pm

No jeden odpojovač dám mezi regulátor a baterku - abych v případě jakýchkoliv problémů mohl kompletně baterku vyřadit a druhý dám mezi regulátor a rozvodnou desku (spotřebiče) abych mohl veškeré odběry odpojit a zachovat tak dobíjení baterie ze soláru. Neb je to tak špatně?
Uživatelský avatar
Fulda
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 229
Registrován: pon lis 20, 2006 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Plzeň, Hracholusky,
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Fulda » úte led 26, 2010 4:21 pm

Charlíe přečti si pořádně můj příspěvek. Pořadí komponentů. Žeň to vše přes baterku. Když ti klesne napětí na soláru, tak to potáhne baterka.
Petr
Uživatelský avatar
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1379
Registrován: ned úno 01, 2009 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » úte led 26, 2010 4:48 pm

Charie: Ještě jsem koukal na ty výpočty spotřeby. Pokud vezmu proudové hodnoty podle martinap. tak celá ta sestava, když to zapneš najednou, bude mít příkon 59,4 W (na 12V síti). Což znamená, že bilance s 50W panelem je mírně minusová.
Pokud jsem spočítal časy použití jednotlivých spotřebičů, dostal jsem se na 268Wh, čemuž by odpovídala potřeba cca 5 a půl hodiny ideálního osvitu panelu. Myslím si tedy, že pokud budeš tím solárem dobíjet baterii a bude slušně svítit slunce, mělo by to vycházet plus minus plichta. A když tak vždycky můžeš vypnout to rádio :D
p.s. počítal jsem to pro žárovky. Ty LEDky bilanci vylepší.
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » úte led 26, 2010 6:01 pm

to JardaF: Já myslím, že by to měl ten solár vykrýt, přes den pouším Navmana (hloubka, rychlost) večer chvíli posvítím v salonu, když se vaří a zapnu rádio - předpověď, muzika, prostě večerní pohodička. Občas večer motoruju (bohužel bez dobíjení) tak svítím pozičkama a kompasem. Takže najednou mi to v 90% případů nepojede. A já jsem na lodi hlavně víkendově, takže by se přes týden mohla baterka zase dobýt, a když jsme tam celý týden, tak si kdyžtak nějakou spotřebu odpustím. No a vždycky je možnost panel rozšířit.
Beda
radioamatér
radioamatér
Příspěvky: 2300
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » úte led 26, 2010 6:37 pm

`Porad je tam nejake nedorozumeni. Kdyz je regulator napeti, tak se zadny spotrebic nesmi zapojit pred nej, to je na solarko. Kdyz bude aku nabite, tak se tam bude objevovat napeti az 20V kdyz regulator prerusi nabujeni,

Pripojeni spotrebicu se potom muze zapojit na vystup 12V pro spotrebice, pokud ho ten regulator ma ( asi vetsina ) ten CX10 ho ma. To ohlida aku pred vybitim na nizke napeti. Druha moznost je zapojit spotrbice primo na akumulator. Ten regulator ma tri svorkovnice, jednu pro pripojerni solarka, druhou pro pripojeni aku a treti pro pripojeni spotrebicu 12V.

Motorujes, nenabijis. Jaky mas typ motoru, asi zavesny, vetsina zavesnych motoru je schopna take dodavat proud pro nabijeni, nektere maji i regulator, jednodussi ne. Napis typ a nekdo poradi, je tady par lidi co to maji v maliku.
Uživatelský avatar
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2096
Registrován: pát pro 18, 2009 1:00 am
Reputace: 39
Bydliště: Ústí-Brná

Příspěvekod geus » úte led 26, 2010 6:52 pm

Beda píše:`Porad je tam nejake nedorozumeni. Kdyz je regulator napeti, tak se zadny spotrebic nesmi zapojit pred nej, to je na solarko. Kdyz bude aku nabite, tak se tam bude objevovat napeti az 20V kdyz regulator prerusi nabujeni,

Pripojeni spotrebicu se potom muze zapojit na vystup 12V pro spotrebice, pokud ho ten regulator ma ( asi vetsina ) ten CX10 ho ma. To ohlida aku pred vybitim na nizke napeti. Druha moznost je zapojit spotrbice primo na akumulator. Ten regulator ma tri svorkovnice, jednu pro pripojerni solarka, druhou pro pripojeni aku a treti pro pripojeni spotrebicu 12V.

Motorujes, nenabijis. Jaky mas typ motoru, asi zavesny, vetsina zavesnych motoru je schopna take dodavat proud pro nabijeni, nektere maji i regulator, jednodussi ne. Napis typ a nekdo poradi, je tady par lidi co to maji v maliku.
Nepochopil jsem té větě (Motoruješ-nenabíjíš) a to z jakého důvodu
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » úte led 26, 2010 6:56 pm

geus píše: Nepochopil jsem té větě (Motoruješ-nenabíjíš) a to z jakého důvodu

Co je na tom k nepochopení?
Prostě jeho motor nemá dobíjení. Co je na tom divného :?: :shock:
alffa
Uživatelský avatar
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2096
Registrován: pát pro 18, 2009 1:00 am
Reputace: 39
Bydliště: Ústí-Brná

Příspěvekod geus » úte led 26, 2010 7:09 pm

alffa píše:
geus píše: Nepochopil jsem té větě (Motoruješ-nenabíjíš) a to z jakého důvodu

Co je na tom k nepochopení?
Prostě jeho motor nemá dobíjení. Co je na tom divného :?: :shock:
alffa
To on tam nenapsal,že jeho motor nemá dobíjení to bych pochopitelně chápal on to blbě formuloval.
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » úte led 26, 2010 7:18 pm

Píši motoruju, bohužel bez dobíjení - protože motor dobíjení nemá. S Fuldou jsme si již zapojení vysvětlili, on nemá regulátor s vývodem na spotřebiče, proto to nedorozumění.
Uživatelský avatar
martinp
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 80
Registrován: sob čer 02, 2007 2:00 am
Reputace: 5
Bydliště: Přerov

Příspěvekod martinp » úte led 26, 2010 8:06 pm

Dovolil jsem si spáchat malé schémátko.
Ti co mají motor bez dobíjení si odmyslí část s nápisem alternátor :)
Charli odpojovačů můžeš dát kolik chceš nic tím nezkazíš (namaloval jsem ti dva),
ale nezapomeň na pár pojistek. Můžou se hodit. :?

Obrázek
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » úte led 26, 2010 8:49 pm

Na tú rozvodnicu by to nemalo ísť z akumulátora namiesto z regulátora?
Uživatelský avatar
martinp
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 80
Registrován: sob čer 02, 2007 2:00 am
Reputace: 5
Bydliště: Přerov

Příspěvekod martinp » úte led 26, 2010 9:09 pm

Právě že ne, takto je řešena ochrana akumulátoru proti zničení hlubokým vybitím
Dovolil jsem si vykrást popis co dělá solární regulátor:
Regulátory slouží pro řízené dobíjení a ochranu akumulátorů proti přebíjení proudem z fotovoltaických solárních panelů.
Jsou srdcem solárních fotovoltaických systémů, kde se používají společně se solárními panely, akumulátory, elektrospotřebiči a se střídači.
Vhodný regulátor volíme podle pracovního (nominálního) napětí v systému, podle typu akumulátoru, proměnlivosti teploty v okolí akumulátoru, podle proudového výkonu panelů, celkového příkonu elektrospotřebičů a podle nároku na automatizaci obsluhy a sledování funkce fotovoltaického systému. Dále mohou zajišťovat řadu funkcí, které ochraňují akumulátory.
• ochrana proti přebíjení
• ochrana před hlubokým vybitím připojenými elektrospotřebiči
• nadproudová ochrana
• ochrana před trvalým přetížením výstupním proudem
• ochrana před přepólováním akumulátoru
• optimalizují činnost fotovoltaického systému
• ochrana proti vybíjení akumulátoru přes solární panel za nepříznivých světelných podmínek
varianty regulátoru :
• Reguluje dobíjení odpojením při dosažení max. napětí akumulátoru
• Stejně jako varianta 1., navíc má teplotní kompenzaci max. regulačního napětí
• Reguluje dobíjení odpojením při dosažení max. napětí akumulátoru a také při poklesu napětí akumulátoru pod bezpečnou mez odpojí připojené elektrospotřebiče
• Kombinované výše uvedené varianty s pulzní regulací proudu
• Sběr dat
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » úte led 26, 2010 9:13 pm

Takže prúd tečie z batérie na rozvodnicu cez solárny regulátor?
Uživatelský avatar
cervik
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 264
Registrován: čtv led 31, 2008 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod cervik » úte led 26, 2010 9:36 pm

PRE Martimpa. ! Je to blbosť , alebo to máš blbo nakreslené . Nemôžeš predsa akumulátorom prechádzať / alebo nabíjať /!!! solárny článok !. Máš tam zásadnú chybu. V tomto zapojení Musíš medzi Aku a Solar zapojiť všetko ostatné , čo k tomu patrý, ale aj tak to neni na 100 % !!! :x

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů