Solární zdroje a jejich použití na lodi

Palubní instalace, zařízení a výbava lodě pro plavbu.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Uživatelský avatar
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1655
Registrován: stř led 09, 2013 1:00 am
Reputace: 73
Bydliště: Lysá nad Labem

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod Zdenda12345 » pát zář 14, 2018 7:26 pm

Tak to nakonec vypadá, že altík málo dobíjí, nebo je baterie v pánu.
Chce to změřit co dává ten altík. Jak jsem psal, očistit kostry a ostatní kontakty a jestli to nepomůže, tak novej regulátor.

Kdysi mi na autě chtěli měnit všechno možný za kupu peněz. Téměř to nedobíjelo, vypínaly se za jízdy spotřebiče, posilovač apod. Nakonec byl problém jen v zaoxidovanym ukostření kabelu od baterie. Vyčistil jsem to a šlape to už několik let.
Všechno způsobil úbytek budícího napětí o cca 0,5V.
Přitom kolik autoelektrikářů si na tom vylámalo zuby. :D
nigel666
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 3
Registrován: sob pro 08, 2018 5:37 pm
Reputace: 0

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod nigel666 » stř bře 20, 2019 12:59 pm

všem krásný den
mám dotaz ohledně solárních panelů
rád bych do kajutovky instaloval solární panely, regulátor atd.
jsem omezen rozměrem střechy ve které je navíc střešní okno
můj plán je 2 panely po stranách střechy (do serie) a regulátor MPPT a 1-2 gelové trakční baterie
vlezou se mi tam cca 40wp a na netu jsem našel za rozumnou cenu tyhle. může někdo poradit jaký z nich popřípadě jinou variantu

https://www.vpcentrum.eu/solarni-techni ... -40w-2-27a

http://vysilackymilin.cz/detail/katalog ... poly_8643/

http://vysilackymilin.cz/detail/katalog ... -18v_8604/

http://vysilackymilin.cz/detail/katalog ... icky_4085/

díky za případnou radu
Beda
radioamatér
radioamatér
Příspěvky: 2300
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod Beda » čtv bře 21, 2019 4:51 pm

Na ty solary musi svitit slunicko, jinak daji malo. Kdyz je budes mit do serie staci aby byl zastineny jen jeden clanek na solarku a padne proud na nejako stovku mA. Kup si nejaky malej panel tak 10W ( stoji okolo 500 Kc ) a pohraj si s tim, kolik da kdyz na nej sviti slunicko, kdyz sviti z velkeho uhlu ze strany a kdyz nesviti. Pochodit po lodi, a uvidis.
Asi nejlepsi je umisteni na zadi lodi na samostatne konstrukci co nejvic nad more. Kazdy stin lana, nejake trubky snizi proud.

40W je hodna malo. Pisou max proud 2.7 A to da parkrat do roku. I pri plnem slunci to da pod 2 A.

To by mohl poradit kdo to na lodi ma kazdy breci ze ma elektriky na lodi malo pokud nema agregat.
Uživatelský avatar
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 717
Registrován: pát bře 30, 2007 2:00 am
Reputace: 80

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod Jardasu » čtv bře 21, 2019 6:41 pm

Béda má pravdu,
mám flexibilní panel 100W a jmenovitou hodnotu dobíjecího proudu jsem nedohnal, ani když jsem s ním laboroval a nakláněl proti slunci za plného osvětlení (což je na lodi nereálné). Za slunného dne reálně počítej tak s 50 procenty, ale i to je dobré, když nemáš dobíjení motorem. Při zatažené obloze to dává miliampéry. Ale i tak, každý miliampér dobrý. Reálná zkušenost. Co se týká typu panelu, nemám zkušenost, ale pohlídej si voděodolnost. To je asi základ.
Uživatelský avatar
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 717
Registrován: pát bře 30, 2007 2:00 am
Reputace: 80

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod Jardasu » čtv bře 21, 2019 6:47 pm

Jo a asi bych je dal paralelně, právě s ohledem na zastínění od stěžně, plachty, ráhna. Zkus to paralelně i sériově a uvidíš, co je vhodnější.
Uživatelský avatar
Termit
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 62
Registrován: pon dub 22, 2013 2:00 am
Reputace: 10

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod Termit » čtv bře 21, 2019 9:52 pm

Mám MPPT měnič Tracer 1210 a je zajímavé, že podle dokumentace z 18V (jeden panel) má lepší účinnost než z dvou panelů. Zase ale přivodními dráty poteče poloviční proud a pokud nebudou opravdu hodně tlusté, tak se zase ztratí část napětí na drátech, takže to vyjde tak šul nul.

Přesto bych dva panely zapojil raději paralelně, právě kvůli zastínění.
Uživatelský avatar
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 717
Registrován: pát bře 30, 2007 2:00 am
Reputace: 80

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod Jardasu » pát bře 22, 2019 9:01 am

Zjisti si z dokumentace panelu, zda není nutno při paralelním zapojení panelů dát k nim do série diodu. Nikterak jsem to nezkoumal, ale myslím, že by tam nezaškodila (tedy, pokud tam už není).
nigel666
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 3
Registrován: sob pro 08, 2018 5:37 pm
Reputace: 0

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod nigel666 » pát bře 22, 2019 1:54 pm

Diky za rady. Klidne to dam paraelně. Nic co by na lodi stinilo neni. Šlo ni spiš o to jak je rozdil v panelech 12v vs 18v
Centralu moc nechci aby mi nerušila ryby :-)
Tv, nabit telefon a sonar mi bude stačit.
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod david » pát bře 22, 2019 2:41 pm

žádnej, jen blbej popis. 12V bys navrch 12V baterku nedobil.
Uživatelský avatar
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 717
Registrován: pát bře 30, 2007 2:00 am
Reputace: 80

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod Jardasu » pát bře 22, 2019 11:02 pm

Přesně tak, "12 voltový" fotovoltaický panel dává naprázdno cca 18V, záleží na počtu článků, nepletu-li se, běžných je 36 článků.
Beda
radioamatér
radioamatér
Příspěvky: 2300
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod Beda » sob bře 23, 2019 12:45 pm

[*]
Jardasu píše:Přesně tak, "12 voltový" fotovoltaický panel dává naprázdno cca 18V, záleží na počtu článků, nepletu-li se, běžných je 36 článků.


Na prazdno da 20-21 V. Tech 18V udavaji jako bod kdy to da nejvetsi vykon Wp.
Na stitku najdes napeti pro max Wp a i pro napeti naprazdno. Proud max a do zkratu.

Na lodi nic nestini...tak mas motorak ?
nigel666
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 3
Registrován: sob pro 08, 2018 5:37 pm
Reputace: 0

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod nigel666 » sob bře 23, 2019 4:24 pm

Beda píše:[*]
Jardasu píše:Přesně tak, "12 voltový" fotovoltaický panel dává naprázdno cca 18V, záleží na počtu článků, nepletu-li se, běžných je 36 článků.


Na prazdno da 20-21 V. Tech 18V udavaji jako bod kdy to da nejvetsi vykon Wp.
Na stitku najdes napeti pro max Wp a i pro napeti naprazdno. Proud max a do zkratu.

Na lodi nic nestini...tak mas motorak ?



motorák :clap:
Beda
radioamatér
radioamatér
Příspěvky: 2300
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re:

Příspěvekod Beda » pát dub 05, 2019 2:59 pm

halladin píše:No jo Baharisi, od školy je daleko, viĎ ?
Taky mám ten problém Od promoce třicet let o maturitě a ZDŠ ani nemluvě)
Takže jsem si vzal Rozum do kapsy ( ještě z dob svého dětsví, ale tuším to vychází furt)
Výkon je napětí x proud ( U x I) je ve wattech
Práce je výkon x čas Watthodina, ( 1Wh)kilowatthodina (1kWh)


Podivej se na stitek solarka a uvidis tam tech udaju o amperach a voltech vic. Dneska se nejake solarko 20 Wp necha nove koupit okolo 400kc a DHLto doveze az do baraku za stovku, tak si s tim pohrajte, pise se porad dokola to stejne. Je to basa piva a pul kartonu retek. Date i tisicovku za flasku rumu....

Motorak, jachta zalezi na umisteni....aby to bylo co nejlepsi, tak solarko dat sikmo a za slunickem otacet lod kdyz bude zakotvena...To je problem pro mnohe, neni to hezke, da to moc prace atd. Tak se toho musi koupit tak 2x tolik. Pisou solarni panel, tak potrebuje slunicko. Ze nekde pisou ze dava i pri zatazene obloze..dava, ale nenabijes tim ani mobil.

Je zbytecne tady porad psat a rozumovat kdyz jste videli solarni panel na obrazku.
PodPetr
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 250
Registrován: pon led 12, 2009 1:00 am
Reputace: 29
Kontaktovat uživatele:

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod PodPetr » ned črc 07, 2019 3:20 pm

Ve Švédsku občas vidím malý solární panel na tyči a na kloubu, který lze otáčet všemi směry. Chci si udělat něco podobného na svou loď.
Bohužel jsem si ten kloub neprohlédl zblízka. Nevíte kde to koupit, nebo co je to za díl??
Uživatelský avatar
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 717
Registrován: pát bře 30, 2007 2:00 am
Reputace: 80

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod Jardasu » úte lis 02, 2021 9:08 pm

Ahoj přátelé,
mám dotaz z trochu jiného soudku, nicméně podobný problémům s lodní elektroinstalací.
Chtěl bych udělat mladým zálohování oběhového čerpadla kotle. Tam je věc jasná, koupit patřičně dimenzovaný sinusový záložní zdroj + 12V gelový akumulátor.
ALE chtěl bych k tomu také přidat dobíjecí solární panel. Zase věc v podstatě jednoduchá, solární panel + dostatečně výkonný MPPT regulátor + akumulátor.

ALE druhé ALE spočívá v tom, jak to zařídit, aby ten akumulátor byl pro oba systémy společný. Nevíte, zda existuje nějaké profesionální řešení podobného systému? Ono by v podstatě stačilo připojit na ten akumulátor solár přes diodu, ale obávám se, aby se akumulátor nepřebíjel, respektive, aby se "nepopraly" okruhy dobíjení akumulátoru z UPSky a MPPT regulátoru.

Nepotýkal jste se někdo s podobným řešením?

Teď jsem jedno zařízení objevil
https://www.solareconomic.cz/700W-230V- ... escription

Prosím, nemáte s ním zkušenosti?

Díky moc za nápady a zkušenosti.
Přeji všem zdraví, klídek a pohodu.
Jarda
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod Libor » stř lis 03, 2021 8:22 am

Nějak jsem nepobral myšlenku proč 2x akku....
Ten odkaz co jsi dal je zdroj bez akku. Připojíš akku a solar a máš vyřešeno. V čem je problém?
Uživatelský avatar
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 717
Registrován: pát bře 30, 2007 2:00 am
Reputace: 80

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod Jardasu » stř lis 03, 2021 11:00 am

Ahoj, máš pravdu, trochu jsem to pomotal tím, že jsem dal dotaz a sám si na něj odpověděl tím odkazem. Původní myšlenka byla jak propojit JEDEN akumulátor současně s UPSkou na 230 V a solárním panelem. Ten odkaz to řeší, ale zajímalo by mne, zda někdo nemá třeba ještě jiné řešení. Diky za případnou inspiraci. Mějte se.
Uživatelský avatar
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2096
Registrován: pát pro 18, 2009 1:00 am
Reputace: 39
Bydliště: Ústí-Brná

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod geus » stř lis 03, 2021 8:07 pm

Ale pokud ti proud vypadne vecer tak ti solar stejne nepomuze takze je to jen polovicni vyhoda. To je lepsi tam daz silnejsi baterku na 8hodi provozu aspon
Uživatelský avatar
LadaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 575
Registrován: stř říj 09, 2013 2:00 am
Reputace: 97
Bydliště: Praha

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod LadaM » čtv lis 04, 2021 10:13 am

Co je cílem - honit chvíli čerpadlo, aby se po výpadku neuvařil kotel? Pak bych solár neřešil, protože začínáš vždy s nabitým aku - klasická UPS.
Pokud chceš dál topit i bez proudu - má to utáhnout i ten kotel? Ten může vzít mnohem víc, než to čerpadlo. Stejně si ale myslím, že v naší topné sezoně nebude nějaký malý solár dostatečně efektivní aby to utáhl a ještě nabil na celou noc. Jaká je pravděpodobnost výpadku proudu? Existuje nouzový zdroj tepla (krbovky)?
V obytňáku mám připojený regulátor normálně na baterku. Zároveň se to přes EBL nabíjí z alternátoru, nebo z nabíječky po připojení k síti. Takže přebíjení bych se nebál. Regl prostě přestane dávat, když tam bude jiný zdroj.
Uživatelský avatar
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 717
Registrován: pát bře 30, 2007 2:00 am
Reputace: 80

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod Jardasu » čtv lis 04, 2021 2:43 pm

Ahoj chlapi,
včera jsme to se zeťákem probírali a dospěli ke stejným závěrům. Dáme tam klasickou sinusovou UPSku s větším externím akumulátorem. Na dochlazeni kotle v zimě to bude stačit a v létě to může posloužit pro nějaké nouzové napájení čehosi potřebného jak na 12V , tak i na 230V. Jenom chci, aby ta UPSka nepracovala při provozu s napětím ze sítě on-line, aby se nehuntoval akumulátor cyklickým provozem.
S tím solárem to byl úlet, uznávám.
Díky a mějte se.
Jarda
Uživatelský avatar
Jirka_TEC_Tce
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 516
Registrován: ned úno 25, 2007 1:00 am
Reputace: 28
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod Jirka_TEC_Tce » stř led 11, 2023 4:49 pm

Ahoj ve spolek, prošel jsem skoro celé vlákno a nikde jsem nenarazil na můj problém. Mám plachetnici s vestavěným dieselem s dobíjením altikem, dvě baterie s odpojovačem s polohami: 0, 1, 2, 1+2. Dále mám břehovou přípojku s nabíječku, inteligentní.
Mám připraven komplet solár a prosím o radu jak ho připojit k bateriím nebo jen k jedny a jak zapojit odpojovač-propojovač. Když bude v poloze 0, nechat solár připojen k baterii? Motorovou dobíjet jen motorem a obslužnou solárem? Máte někdo podobné uspořádání?
Díky za radu, schéma nebo popis. Jirka
Uživatelský avatar
vili69
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 64
Registrován: stř pro 03, 2014 1:00 am
Reputace: 28
Bydliště: v létě NL

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod vili69 » stř led 11, 2023 7:52 pm

Ahoj, já mám následující konfiguraci. Podotýkám, že to není žádný můj vynález, ale běžná holandská praxe těchto let. Takže: start. baterie plus bow a stern (12V), servisní baterie (24V), generátor, solár. Běžící motor - nabíjí se všechno. Břehová přípojka - nabíjí se všechno. Solár nabíjí pouze servisní baterie. Je připojen prakticky pořád. Generátor se chová jako druhá břeh. přípojka. Když jsem měl konfiguraci "všechno 12V", solár nabíjel pouze servisní baterii, motor obojí, ale břeh. přípojka pouze servisní. Pokud jsem chtěl dobít i motorovou, musel jsem ručně připojit a pak odpojit. To byla běžná praxe z let okolo 2005. Všechno bylo mnohem jednodušší. Takže se asi nedá říct, co je lepší, ale co chceš. Vždycky se nějaká výhoda i nevýhoda najde.
Uživatelský avatar
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2096
Registrován: pát pro 18, 2009 1:00 am
Reputace: 39
Bydliště: Ústí-Brná

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod geus » čtv led 12, 2023 11:08 am

Ještě to jde doplnit větrnou turbínou dnes už jsou levné i ty bezvrtulove a dobíjí to i v noci
Uživatelský avatar
Jirka_TEC_Tce
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 516
Registrován: ned úno 25, 2007 1:00 am
Reputace: 28
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod Jirka_TEC_Tce » čtv led 12, 2023 1:21 pm

Chlapi díky, ještě jak máte zapojený ten ,,propojovač-odpojovač'' baterií.
Díky, Jirka
Uživatelský avatar
PEPO
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 313
Registrován: stř lis 23, 2011 1:00 am
Reputace: 13
Bydliště: Furt pri vode

Re: Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod PEPO » čtv led 12, 2023 1:52 pm

Jirka_TEC_Tce píše:Ahoj ve spolek, prošel jsem skoro celé vlákno a nikde jsem nenarazil na můj problém. Mám plachetnici s vestavěným dieselem s dobíjením altikem, dvě baterie s odpojovačem s polohami: 0, 1, 2, 1+2. Dále mám břehovou přípojku s nabíječku, inteligentní.
Mám připraven komplet solár a prosím o radu jak ho připojit k bateriím nebo jen k jedny a jak zapojit odpojovač-propojovač. Když bude v poloze 0, nechat solár připojen k baterii? Motorovou dobíjet jen motorem a obslužnou solárem? Máte někdo podobné uspořádání?
Díky za radu, schéma nebo popis. Jirka

Prúd zo solaru by ti nemal ísť cez odpojovač akumulátoru.
Lebo ked ho odpojíš- odnesie si to regulátor na solar.To nechaj pod napatím stále a istenie cez poistku a následne na akumulátor.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů