Akumulátor - výběr

Palubní instalace, zařízení a výbava lodě pro plavbu.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Uživatelský avatar
deblik
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 37
Registrován: čtv zář 11, 2008 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod deblik » úte říj 28, 2008 11:35 am

halladin píše:Ono se dost dobre neda jednouduse nabijet ze dvou zdroju soucasne. Jaksi z principu.

Musí se to dát. Jinak by se nemohly stavět solární elektrárny, ve kterých jsou společně napojeny hektary solárních panelů


To si ovsem pane kolego pletete se serioparalelni spojeni vice zdroju energie s vicemene
stejnymi parametry jako to je v kazde svitilne s vice nez jednou baterii. 8-)
Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Příspěvekod halladin » úte říj 28, 2008 11:42 am

I když na ty panely nesvítí slunce úplně stejně ? Vždy nemusí.. část oblohy může být pod mrakem... a výstupní napětí a proudy v jednotlivých panelech se mohou lišit....
Uživatelský avatar
jenda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 103
Registrován: pát srp 11, 2006 2:26 pm
Reputace: 0

Příspěvekod jenda » úte říj 28, 2008 11:48 am

Jistěže se baterka dá nabíjet ze dvou zdrojů současně, ale podmínka je, aby se ty zdroje chovaly jako zdroj proudu (tj. jako něco co dává třeba 1A plus mínus nezávisle na tom, jestli na baterce je 10 nebo 14 V), protože baterka se zase chová jako zdroj napětí.
Jako s vodou - proud je průtok vody hadicí, napětí je tlak vody u dna sudu, čím vyšší hladina, tím vyšší napětí. Čerpadlo dodává průtok v jistých mezích nezávisle na protitlaku, hadice máme připojeny na dno sudu (prakticky samozřejmě kravina, ale jinak by ta analogie nefungovala). Takže zpětné klapky na hadicích od obou čerpadel a nějaké hlídátko min a max hladiny (kterému se marketingově vznešeně říká regulátor, což pořád nemůžu překousnout - kdo ví, co je regulátor, chápe proč).
Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Příspěvekod halladin » úte říj 28, 2008 12:03 pm

Jendo, to přirovnání s čerpadlem je perfektní, ale když mluvíš o tom hlídátku... Elektrice moc nerozumím, takže se jako blbec :cry: zeptám :
Jestliže dám na svorky baterie voltmetr, co naměřím ? Naměřím tam to, co tam tlačí alternátor, případně solar, anebo skutečné údaje z baterky ( podle momentálního stavu nabití, či vybití) ?
Uživatelský avatar
t0m
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 260
Registrován: pát srp 29, 2008 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod t0m » úte říj 28, 2008 12:06 pm

Současné nabíjení alternátorem a solarem: Jenda byl rychlejší a vysvětlil to pěkně, ale když to mám napsaný:
Alternátor i solar s regulátorem mají I - U charakteristiku a pokud bude přibližně stejně nastavené max napětí pro dobíjení, budou nejdřív nabíjet oba (maximálním proudem daný součet proudů zdrojů), pak začne omezovat proud jeden regulátor (nebo třeba oba), pak druhý a nakonec vypnou oba. Ale v praxi bych to viděl tak, že proti proudu z alternátoru bude proud ze solaru celkem zanedbatelný.

Funkce hlídání vybití a odpojení zátěže je samozřejmě u některých regulátorů přidána, ale náš off topic je teď regulace nabíjení. Ale proč ne, podle mého názoru to chce hlavně automaticky vypnout lednici při poklesu napětí. Dokonce kdybych to baslil, dal bych si tam poťáček s plynulým nastavením od "preferuji studené pivo" do "šetřím, dlouhá plavba". Ostatní bych nechal bez odpojování - nebo myslíš, že bude dobré, když ti vypnou pozičky, ušetří hluboké vybití baterie a způsobí kolizi s velkou lodí?
Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Příspěvekod halladin » úte říj 28, 2008 12:10 pm

Ale v praxi bych to viděl tak, že proti proudu z alternátoru bude proud ze solaru celkem zanedbatelný.

Ne nutně.... Na 5hp přívěšáku mám altík, dávající papírově 3A. Solar (50) mi (rovněž papírově) má dávat 2,97 A
Takže......
Uživatelský avatar
t0m
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 260
Registrován: pát srp 29, 2008 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod t0m » úte říj 28, 2008 12:11 pm

Halladine, to už je o Ohmovu a Kirchhoffových zákonech o to už je úplně :offtopic: Buď se svěř někomu, kdo ti to navrhne, nebo si o tom přečti nějakou literaturu.
Naposledy upravil(a) t0m dne úte říj 28, 2008 12:13 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
deblik
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 37
Registrován: čtv zář 11, 2008 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod deblik » úte říj 28, 2008 12:11 pm

halladin píše:I když na ty panely nesvítí slunce úplně stejně ? Vždy nemusí.. část oblohy může být pod mrakem... a výstupní napětí a proudy v jednotlivých panelech se mohou lišit....


I tak, ono se to srovna. 8-)
Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Příspěvekod halladin » úte říj 28, 2008 12:16 pm

t0m píše:Halladine, to už je o Ohmovu a Kirchhoffových zákonech o to už je úplně :offtopic: Buď se svěř někomu, kdo ti to navrhne, nebo si o tom přečti nějakou literaturu.


No jo, já myslel že mi někdo řekne A, případně B. A bude vymalováno. Bez studia oněch zákonů, které jsem se učil někdy před 35 lety. A dávno pustil z hlavy.
Uživatelský avatar
deblik
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 37
Registrován: čtv zář 11, 2008 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod deblik » úte říj 28, 2008 12:20 pm

halladin píše:Ale v praxi bych to viděl tak, že proti proudu z alternátoru bude proud ze solaru celkem zanedbatelný.

Ne nutně.... Na 5hp přívěšáku mám altík, dávající papírově 3A. Solar (50) mi (rovněž papírově) má dávat 2,97 A
Takže......


Jeste k prispevku vyse, jenze on se solar ani alternator jako idealni zdroj proudu nechovaji....

No a k papirovym udajum - pokud nebude letni superslunce a solar kolmo na slunecni paprsky,
pak vsadim boty, ze 3A nebudou. Ostatne jeste zavisi na napeti.

Pokud pripojis k baterce votmetr, nameris jeji napeti. Paklize pripojis alternator (v chodu) nameris
napeti, kterym baterku dobiji. Odpojis baterku, nameris neco vic - napeti alternatiru na prazdno.
To bych ale nedelal, muzou se v nem poskodit diody, prave tim vyssim napetim.
Uživatelský avatar
jenda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 103
Registrován: pát srp 11, 2006 2:26 pm
Reputace: 0

Příspěvekod jenda » úte říj 28, 2008 12:21 pm

halladin píše:Jendo, to přirovnání s čerpadlem je perfektní, ale když mluvíš o tom hlídátku... Elektrice moc nerozumím, takže se jako blbec :cry: zeptám :
Jestliže dám na svorky baterie voltmetr, co naměřím ? Naměřím tam to, co tam tlačí alternátor, případně solar, anebo skutečné údaje z baterky ( podle momentálního stavu nabití, či vybití) ?

Neptáš se jako blbec a i kdyby, kdo se zeptá, blbcem být přestane, kdo se nezeptá, ten jím zůstává.
Ta odpověď bude divná, ale naměříš tam to, co tam je. To nemachruju, vim že žo zní to debilně, ale ta baterka netuší, kdo do ní co tlačí. Ona má na sobě prostě nějaké napětí a to se snaží udržet. V závislosti na proudu se jí to daří líp (menší proud) nebo hůř (větší proud), ale snaží se.
Když zůstaneme u sudu, proud z baterky odebíráš dírou u dna, která klade protékající vodě nějaký odpor, a to v obou směrech. Když nabíjíš, máš trošku ztrátu tlaku (v hadici je víc), když vybíjíš, máš taky trochu ztrátu tlaku, ale s opačným znaménkem (v hadici je míň).
Ty ten mano(nebo volt :-) )metr strkáš někam do trubky kousek za výpustní otvor. Takže bez proudu (vody, elektronů) naměříš skutečnou halladinu vody (sorry, nemoh sem si pomoct :-) ) a když dodáváš nebo odebíráš, máš to měření nepatrně zkreslené. Tomu odporu se říká vnitřní odpor, nikdy se ho nezbavíš, ten tam prostě je.
Tolik teoreticky, prakticky když odebíráš normální proudy, tak tě u olověné baterky ten vnitřní odpor skoro nezajímá, protože je prťavý. Takže se vrátím na začátek, naměříš tam to, co tam je. Napětí baterky.
Uživatelský avatar
t0m
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 260
Registrován: pát srp 29, 2008 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod t0m » úte říj 28, 2008 12:31 pm

halladin píše:Ne nutně.... Na 5hp přívěšáku mám altík, dávající papírově 3A. Solar (50) mi (rovněž papírově) má dávat 2,97 A
Takže......


Když jsem to psal, nějak jsem nemohl najít, jak velký alternátor máš. Ovšem pokud se nepletu počítáš s 2x100Ah, tak tam se to srovná určitě. Tady jsou oba zdroje "zanedbatelné" proti velikosti baterie.
Uživatelský avatar
deblik
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 37
Registrován: čtv zář 11, 2008 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod deblik » úte říj 28, 2008 12:33 pm

halladin píše:No jo, já myslel že mi někdo řekne A, případně B. A bude vymalováno. Bez studia oněch zákonů, které jsem se učil někdy před 35 lety. A dávno pustil z hlavy.


Nojo, obcas se to hodi 8-) Ale zpet k problemu, uplne klidne bych k baterce pripojil pres diodu
solar. A alternator nechal tak jak je. Je to blbovzdorne a za dvacku.
Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Příspěvekod halladin » úte říj 28, 2008 12:35 pm

jenda píše: Takže se vrátím na začátek, naměříš tam to, co tam je. Napětí baterky.


Dík jendo. Ono to má praktický význam. Pokud tedy solární regulátor měří napětí ( skutečné) baterky, neměl by mu ten altík vadit, a solární panel by se měl odpojit, až po opravdovém nabití baterie, a ne jen kvůli tomu, že do ní nějakej altík něco tlačí.
Vyvozuju správně?
Ten regulátor to napětí baterie proste měřit musí, jinak by ji nemohl chránit.

Ne, Tome já mám 5.25 metrů dlouhou kajutovku . Jen jedna stovka. Ale když jsem byl týden na Dunaji , a plul jen na motor, měl jsem v lodi navíc aku vytažené ze starého favorita, a altík s ledničkou napojený na něj. Solar přes regulátor na tu stovku.
Uživatelský avatar
t0m
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 260
Registrován: pát srp 29, 2008 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod t0m » úte říj 28, 2008 12:42 pm

deblik píše:Jeste k prispevku vyse, jenze on se solar ani alternator jako idealni zdroj proudu nechovaji....


Nemůžeme takhle děsit laiky, leda bys ten ideální zdroj proudu vysvětlil. Při připojení na 2x100Ah baterii bude vnitřní odpor (když už ho Jenda tak pěkně vysvětlil) obou zdrojů o několik řádů větší než vnitřní odpor baterie. Takže tím zjednodušením na ideální zdroj proudu velkou chybu neuděláme. A jen tak mimochodem, fotovoltaický panel se ve velké části charakteristiky tomu ideálnímu zdroji proudu dost blíží.
Uživatelský avatar
deblik
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 37
Registrován: čtv zář 11, 2008 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod deblik » úte říj 28, 2008 12:44 pm

halladin píše:Ne, Tome já mám 5.25 metrů dlouhou kajutovku . Jen jedna stovka. Ale když jsem byl týden na Dunaji , a plul jen na motor, měl jsem v lodi navíc aku vytažené ze starého favorita, a altík s ledničkou napojený na něj. Solar přes regulátor na tu stovku.


Tak to bych se nebal nechat solar dobijet porad. Olovene baterky by mely snest trvale
prebijeni proudem 0,01-0,05Q. To je u te 100Ah 1-5A 8-))
Uživatelský avatar
t0m
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 260
Registrován: pát srp 29, 2008 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod t0m » úte říj 28, 2008 12:50 pm

halladin píše:Pokud tedy solární regulátor měří napětí ( skutečné) baterky, neměl by mu ten altík vadit, a solární panel by se měl odpojit, až po opravdovém nabití baterie, a ne jen kvůli tomu, že do ní nějakej altík něco tlačí.


Super, už to chytáš. Jenda odvedl dobrou práci. Já holt tak dobrej popularizátor nejsu.

halladin píše:Solar přes regulátor na tu stovku.


Stovka nebo dvě, v podstatě je to stále jedno. I v optimálním případě nabíjíš menším proudem než 1/10 kapacity (100Ah/(3+3A).
Prostě vyber nějaký raději jednoduchý regulátor pro solar, zapoj to a šťasnou plavbu.
Naposledy upravil(a) t0m dne úte říj 28, 2008 12:59 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
t0m
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 260
Registrován: pát srp 29, 2008 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod t0m » úte říj 28, 2008 12:56 pm

deblik píše:Tak to bych se nebal nechat solar dobijet porad. Olovene baterky by mely snest trvale
prebijeni proudem 0,01-0,05Q. To je u te 100Ah 1-5A 8-))


Souhlas, pak stačí ta dioda. Pokud je baterie dolévací a bude ji dolévat.
U bezúdržbové bych už byl opatrnej a gelovky atd jen s regulátorem.
Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Příspěvekod halladin » úte říj 28, 2008 1:01 pm

Baterka je Energo Bull, tuším bezúdržbová, regulátor mám tuším SL 5.

Má význam dávat diodu i k tomu altíku ? Všechno to mám propojeno přes autozásuvky, na každé je desetiampérová pojstka.
Uživatelský avatar
t0m
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 260
Registrován: pát srp 29, 2008 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod t0m » úte říj 28, 2008 1:06 pm

Ne, alternátor má už diody v sobě.
Uživatelský avatar
jenda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 103
Registrován: pát srp 11, 2006 2:26 pm
Reputace: 0

Příspěvekod jenda » úte říj 28, 2008 1:08 pm

halladin píše:
jenda píše: Takže se vrátím na začátek, naměříš tam to, co tam je. Napětí baterky.

Dík jendo. Ono to má praktický význam. Pokud tedy solární regulátor měří napětí ( skutečné) baterky, neměl by mu ten altík vadit, a solární panel by se měl odpojit, až po opravdovém nabití baterie, a ne jen kvůli tomu, že do něj nějakej altík něco tlačí.
Vyvozuju správně?
Ten regulátor to napětí baterie proste měřit musí, jinak by ji nemohl chránit.


Jo, taky to tak chápu, že to jenom hlídá. Vycházím z toho, že jsem někde na netu viděl rozpitvaný "běžný solární regulátor" a skutečně tam byla jenom dioda a ochrany.
Já bych si pod pojmem solární regulátor představoval pulzní měnič, který odebírá z panelu energii v optimu výkonu (maximální součin napětí a proudu, je k vidění v charakteristikách článků, třeba na solartecu) a nabíjí tím baterku, a to tak, že kulturně, tj. UI charakteristikou (vybitá - hrnu proud, nabitá - držím napětí).

Ať je to ale jakkoli (nabíjecí regulátor nebo "běžný solární regulátor"), pokud to má hlídat, tak to samozřejmě měří, takže solární větví bys neměl nic zkazit, když to výstupem připojíš na baterku, na které už visí jiný zdroj nabíjení.

Jen tak na okraj, kdybys tam chtěl dávat tu externí diodu: je to vaření z vody, dokud nemáme schéma toho regulátoru, ale ta přebíjecí ochrana je tam samozřejmě nějak nastavená. Jestli je nastavená vysoko (řekněme kolem 14 V), tak tě to moc netrápí, tam už je aku měkký, ale kdyby byla třeba na 13.3, tak kolem 13 V už jsou ty skoro 3 desetiny voltu, o které tě ta dioda připraví, docela znát, okrádáš se o kapacitu akumulátoru (pokud ten solární regulátor měří jenom uvnitř, tak vidí napětí ještě před tou tvojí externí diodou, takže vypně nabíjení o 300mV dřív). Pokud se nějak dobereš k tomu, že už tam ta dioda je vevnitř, žádnou vnější už tam nedávej.

Jak psal T0m, jak solár tak alternátor přívěsáku jsou proti tvojí baterce drobky, takže se to tam určitě nějak porovná. Solár i alternátor nejsou ideálná zdroje proudu, ale mají tvarově plus mínus podobnou VA charakteristiku, takže nejlepší způsob, jak by se to mělo porovnat, je aby kolena obou zdrojů byly na podobném napětí, ale to už na tebe možná mluvím čínsky. Kdyžtak mi napiš SZ, ať to tady nerozbředáváme...
Uživatelský avatar
t0m
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 260
Registrován: pát srp 29, 2008 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod t0m » úte říj 28, 2008 1:15 pm

A jestli je tvuj regulátor pro solární panely, tak dost pravděpodobně bude blokovat zpětný proud, tak tam taky diodu asi dávat nemusíš. Poznáš to tak, že při neosvětleném panelu změříš proud z baterie do solárního regulátoru. Tak do 5mA je to OK, to je vnitřní spotřeba regulátoru. Když bude brát víc, chce to diodu mezi solární panel a regulátor.
Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Příspěvekod halladin » úte říj 28, 2008 1:18 pm

Dík, jendo, pro mé účely to dokonale stačí. Čínsky se už učit nebudu ;)
Děkuju všem. :)
Naposledy upravil(a) halladin dne úte říj 28, 2008 1:20 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » úte říj 28, 2008 1:19 pm

halladin píše:Musí se to dát. Jinak by se nemohly stavět solární elektrárny, ve kterých jsou společně napojeny hektary solárních panelů

Třeba nenatloukaj jednu baterku ale hektary baterek :?:
Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Příspěvekod halladin » úte říj 28, 2008 1:24 pm

Třeba nenatloukaj jednu baterku ale hektary baterek

Jasně, ale taky ne každou zvlášť.
Tady u nás ( kousek od Nových Mlýnů III, prakticky na břehu) má bát solární elektrárna na 3 hektarech plochy. Obecní úřad pronajal pozemky.
Až to bude, skočím okouknout.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů