Gumové čluny Zodiac

Nejen na "velkých" lodích se plavíme ...

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1983
Registrován: stř pro 23, 2009 1:00 am
Reputace: 41
Bydliště: pri Malom Dunaji

Příspěvekod Ozzie » ned srp 21, 2011 8:53 pm

Pre upresnenie: Na fotke je Toyota Auris ktorá má nosnosť strechy 75 kg. Môj zodiac bez podlahy, teda balík na streche váží cca 32 kg. (celková váha 50kg) Podlaha ako som písal je na dne kufra.
Kýl: Zodiac sa fúka síce na 250, ale má najostrejší kýl a kapsa sa vôbec nerobí, lebo podlaha je vyššie o dobrých 5 cm ako šlauchy.
Míliš si to Tatas so Zoomom čo je iba lacná verzia Zodiacu.
Fastroller či Kadet? Výhoda Kadetu je, že je lacnejšia a má pevnú podlahu kde sa dá normálne pohybovať.
Fastroller je vcelku, to znamená, že nedá sa pri balení rozdeliť váhu. Nafukovacia podlaha je citlivá na teplotu a dosť sa prehýba pod váhou človeka a navyše ten čln vyzerá dosť plytký. Keď sa nafúkne kýl stred podlahy sa dosť zdvihne. podľa mňa jazdné vlastnosti sú veľmi podobné. Sú to veľmi kvalitné člny za ešte normálnu cenu. Treba povedať, že obydva člny sú vstup medzi gumáky. Sú určite kvalitné, ale prémiové člny sú cenovo úplne inde. Napr. Zodiac Futura, alebo Bombard Comando, alebo aj Quicksilver HD.
Uživatelský avatar
J
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 169
Registrován: sob srp 20, 2011 2:00 am
Reputace: 1

Příspěvekod J » pát srp 26, 2011 3:11 pm

Fakt nikdo nemá osobní zkušenost s Cadetem FR?
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » pát srp 26, 2011 4:40 pm

S tímto Cadetem ne ale zkoušeli jsme Suzumar 320 VIB (někde je tady i video a popis) s motorem Szuki 6HP. Ta podlaha je tvrdá (fouká se na 800mbar) ale
do středu do tupého V a dobře se po tom nechodí. Kýl není moc do V a i s tímto motorem to v jednom sice jezdilo ve skluzu (bylo nutno sedět na dně) ale
při jízdě bylo nutno člun stále usměrňovat do přímého směru. (Honit sem tam) Hlavně již na i malých vlnách. V zatáčce to silně odskakovalo do strany.
Je do asi daň za to nafukovací dno, které ani nemůže být moc do V. Většinou mají tyto čluny také snížený počet osob na palubě. Jedinou výhodu těchto
člunů bych viděl v možnosti jej rychleji rozbalit a sbalit. Osobně bych si raději koupil (pokud bych jej měl kam v zimě dát) Suzumar 310 RIB s laminátovým
dnem, který má i transportní obal (návlek) a vozil jej na zahradě na střeše sfouknutý. Ten by splňoval všechny výhody. Zajímavou cenu mají v Č. Buď.
http://czmarine.eshop-zdarma.cz/g53.Naf ... 0+RIB.html
Uživatelský avatar
lada0712
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 165
Registrován: pát lis 02, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod lada0712 » pát srp 26, 2011 9:08 pm

Ja jsem mel starsi model Zodiacu FR - 3m + 5 koni z nafukovaci podlahou a mel jsem i s pevnou podlahou Zoom 3,4m - 15 koni. Pokud ti mam poradit tak nafukovaci podlahu nebrat. Lepsi jizdni vlastnosti diky trochu vetsimu kylu: spis bych rekl ze to je blbost. Trida techto clunu bude jezdit zhruba stejne, tzn. ve vlnach blbe. U nafukovaci podlahy jakmile nafouknes trochu min nez je predepsany tlak uz se ti v tom bude blbe stat, clun se bude vlnit atd. U skladaci podlahy je to lepsi, ale ve vlnach taky pekne pracuje...
Nepsal jsi v kolika lidech chces jezdit, ale optimalni bych videl tech 3,4m nebo 3,8 m+ 15 k. Tak ci tak pokud bych si mel v teto tride vybrat znovu, sel bych rovnou do pevneho kylu a vozil bych ho do Chorvatska na strese auta, plovaky vyfouknute sbalene do skorepiny podlahy + motor v kufru.
Uživatelský avatar
J
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 169
Registrován: sob srp 20, 2011 2:00 am
Reputace: 1

Příspěvekod J » pát srp 26, 2011 10:46 pm

Dík, Asi jsem malinko podlehl té reklamě.... přišlo mi že FR bude jiný, než klasická nafukovací podlaha..... Nějaké to menší RIB bude asi lepší volba. Ještě jednou díky.
Uživatelský avatar
J
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 169
Registrován: sob srp 20, 2011 2:00 am
Reputace: 1

Příspěvekod J » pát srp 26, 2011 11:07 pm

S ženou a čtyřletou dcerkou. Takže max 200 kilo.
Uživatelský avatar
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1983
Registrován: stř pro 23, 2009 1:00 am
Reputace: 41
Bydliště: pri Malom Dunaji

Příspěvekod Ozzie » sob srp 27, 2011 6:27 am

Ak ešte môžem prispieť, keď budeš kupovať tak si kúp maximálný povolený motor. Ja mám ako som písal Zodiac 340 + 15 HP. Je to ideálné keď sme v ňom traja, ale pri štyroch dospelých by to už chcelo tých 20 HP čo je max povolený motor. Samozrejme treba zohladniť aj váhu motora. Taký Honda 20 BF váží iba 46 kg a je najlahší motor v tejto triede.
Keď si napr kúpíš RIB 310, tak si na to kúp kľudne 15 HP motor a budeš mať rýchli čln s výkonovou rezervou. Samozrejme treba si vybrať čln, kde taký motor môžeš namontovať. Pozor, nebrať ale čínské "Noname". Ten Suzumar 310 je v poriadku, ten si môžeš kludne kúpiť.
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » sob srp 27, 2011 9:34 am

On ten Suzumar (nevím jestli všechny tipy) se taky dělá v Číně.
Při uvažování o vhodném člunu, je třeba si bez prvotního nadšení velmi dobře a střízlivě rozvážit, co vlastně chci, kde s tím budu jezdit, jak často, v kolika
lidech, jak daleko, co budu sebou vozit, kolik jsem ochoten za to dát max. peněz (ono je kolem toho člunu ještě dosti jiných nákladných věcí), kde to budu
a jak skladovat apod, apod.
Pokud nechceš podléhat registraci a platit vinětu v HR, tak pro čtyři lidi (t.j. cca 200kg + člun cca 65kg + motor 6- 10HP cca 30kg =cca 300kg) ti na jízdu
rychlostí cca 10-12km/hod stačí motor 5-6HP. Pokud budeš chtít jezdit ve skluzu (což ovšem stejně nejde ve větších vlnách a nebo při obavách manželky
o bezpečnost dětí atd.) a nechceš platit, tak motor s papírem o úpravě na 5HP, např Selva 5xs Piranha (30kg). Ono tahat sám motor těžký 40kg není
vždy to nejlepší a je větší riziko, že ti spadne do vody. Nehledě na podstatně vyšší pořizovací cenu. Na pár hodin ježdění za rok stačí i levnější značky
(ne zrovna Parsun a pod) nebo starší motor aby si to člověk odzkoušel. Málokdo zůstane u toho prvního co si koupí, pokud toho z nejrůznějších důvodů
vůbec nenechá. Teď po sezoně se většinou dají se slevou koupit zánovní komplety u nás nebo v DE a A a přez zimu (hlavně po Novém roce) bývá větší
výběr.
Uživatelský avatar
J
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 169
Registrován: sob srp 20, 2011 2:00 am
Reputace: 1

Příspěvekod J » sob srp 27, 2011 9:51 am

No... :-), asi proto, že jsme ve fóru zodiac, jsem vybral Cadet Compact 300. Asi něco podobného, jako ten Suzumar. Snad to na malé vyjížďky při pobředží bude stačit. Co se týká motoru, tak se poohlížím po nějaké bazarové 9,9vítce. Člun bazarový nechci...
http://www.marina-shop.de/Schlauchboot- ... mpact.html
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » sob srp 27, 2011 11:38 am

Já z toho nic nemám ale při rozdílu vyšší ceny 10-11000 Kč oproti Suzumaru, bych asi uvažoval bez ohledu na vlákno fora. Ještě budeš potřebovat nafukovadlo
cca 4200Kč, manometr cca 900,-, kotvu, případně bojku, cca 20 lana, zámek na motor lišta 800 + nerez zámek, taška pod sedačku, nádrž 12l k motoru apod.
kolečka 2-4500,-Kč, vesty apod.
http://www.cluny-levne.cz/products/suzumar-310-rib/ http://www.suzukieshop.cz/nafukovaci-cl ... r-310-rib/
Naposledy upravil(a) tataS dne sob srp 27, 2011 12:02 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
J
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 169
Registrován: sob srp 20, 2011 2:00 am
Reputace: 1

Příspěvekod J » sob srp 27, 2011 11:47 am

Jo, to jsem si všiml, že je levnější... ale mě se nějak pocitově víc líbí ten Zodiac. Už s tím nic neudělám... už jsem ho objednal. Ještě mám jednu otázku... Viněta v chorvatsku platí pro kalendářní rok, nebo třeba od září do záři? Chci jet ještě v září tak na týden, tak když koupím vinětu, bude platit ještě celé příští léto?
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » sob srp 27, 2011 11:58 am

Platí rok. Někde se tady uvádí přesné ceny i platnosti.
Uživatelský avatar
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1983
Registrován: stř pro 23, 2009 1:00 am
Reputace: 41
Bydliště: pri Malom Dunaji

Příspěvekod Ozzie » sob srp 27, 2011 9:21 pm

To J: niečo mi našepkáva, že ten Zodiac čo si si vybral má ploché dno a ako taký je vhodný ozaj len ako bajboot. prever si to!
Ináč máš pravdu, Zodiac je Zodiac. Poctivo urobený čln z kvalitneho materiálu. Na začiatku som mal obavy, že te môj nemá chránič kýlu. potom som ale zistil, že keď brutálne nevybiehaš na breh, tak to ani nepotrebuješ. Podlaha je zo špeciálnej zosilnenej látky.
Uživatelský avatar
J
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 169
Registrován: sob srp 20, 2011 2:00 am
Reputace: 1

Příspěvekod J » sob srp 27, 2011 10:17 pm

Jéžiš, teď si mě nahlodal... jsem prohledal veb.... úplně rovné dno nemá. Ale klasické RIB to není. Co myslíš?

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » sob srp 27, 2011 10:47 pm

No jo ale zase budeš mít orig. Zodiac. Pořádné dno do V mají čluny RIB až s dvojitou podlahou. Jsou ale o dost těžší a dražší. Nejlepší je se na ně podívat někde v obchodě, nebo na výstavě. Těch pár stovek za benzín na objetí několika obchodů se vyplatí. Ona ta super kvalita už není co bývala. Některé ty jednoduché
laminátové (spíše plastové výlisky- což málokdo z výrobců uvádí) se taky dost kroutí a prohýbají. Jo a taky bývají problémy s upevněním zrcadla. Ty sklopná
mívají problémy se silnými a těžšími motory. Nejlepší jsou v celku s podlahou, u těch není tolik problémů. Až vystřídáš několik člunů, jako většina lidí tady, tak
to pochopíš. Proto kupovat první člun nový a drahý není dobrá investice.
Uživatelský avatar
lada0712
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 165
Registrován: pát lis 02, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod lada0712 » ned srp 28, 2011 12:35 am

No kazdopadne v delce kolem 3 metru je to zhruba u vsech clunu stejne, levnou Cinu nehodnotime. Suzumar 3,1m ma to dno velmi podobne jako Zodiac, mozna nepatrne vyklenutejsi. Takze nepanikar, na povozeni dcerky s maminou zcela dostacujici. :)
Uživatelský avatar
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1983
Registrován: stř pro 23, 2009 1:00 am
Reputace: 41
Bydliště: pri Malom Dunaji

Příspěvekod Ozzie » ned srp 28, 2011 7:16 am

Tá podlaha bude v pohode. Zodiac Compact 300 ako píše aj Tatas má sklápatelné zrkadlo a dá sa naňho zavesiť motor max 10 HP. Získal by si takto slušnú zostavu. Ten čln sa mi páčí hlavne pre skladnosť a svoju váhu. pozor ale, keby si v budúcnosti chcel kúpiť väčší čln, ten 10 HP motor bude slabučký. Mal som trojmetrový čln a podľa mňa to je len pre 3 osoby.
Uživatelský avatar
J
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 169
Registrován: sob srp 20, 2011 2:00 am
Reputace: 1

Příspěvekod J » ned srp 28, 2011 10:08 pm

ještě jsem našel jednu fotku....Obrázek
Uživatelský avatar
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1983
Registrován: stř pro 23, 2009 1:00 am
Reputace: 41
Bydliště: pri Malom Dunaji

Příspěvekod Ozzie » pon srp 29, 2011 7:51 am

No neni to plnohodnotný rib, ale jazdné vlastnosti budú minimálne také dobré ako pri nafukovacom kýle. Alebo ešte lepšie. Keď sa Ti to páčí kúp si to, určite budeš spokojný. A aký motor? Wohler ponúka Ymahu F8C s papierovou úpravou na 5 HP za cca 2.200.- EURO. Tým pádom by si nemusel ani registrovať.
Uživatelský avatar
lada0712
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 165
Registrován: pát lis 02, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod lada0712 » pon srp 29, 2011 9:06 am

Jizdni vlastnosti budou VZDY o neco lepsi nez nafukovaci kyl, pokud u Zodiacu vymysleli tento tvar dna urcite dobre vedeli co delaji....
V tomto clunu muzes jet ve vlnach tak rychle jak vydrzi tvoje posadka nebo ty sam, ve clunech s nafukovacim kylem a skladaci podlahou jsem vzdy musel brat ohled na podlahu.
Jo a rovnou si pripevni nadrz pevne k podlaze, taktez kotvu je dobre mit nejak uchycenou.
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » pon srp 29, 2011 9:38 am

Hlavně by měli mít všichni vesty, kdyby je při té dosažené závratné rychlosti sfoukl vítr. Podle fotek z prospektů je třeba mít tu vestu na sobě i při skládání
a nafukování člunů. Při vlastní jízdě jí již nemívají.
O těch lepších jízdních vlastnostech proti nafukovacímu dnu, bych zrovna u Suzumara silně pochyboval. Ten má ten nafouklý kýl opravdu tvrdý a o dost větší.
Je třeba po položení na vodu dofoukat vše na správný tlak. U toho buřtu pod podlahou se to ochlazením od vody smrskne z 350mbar až pod 200 a to je pak
na nic. Proto to chce výkoné nafukovadlo a manometr na tyto ventily. Nožní pumpou to málokdo zvládne našlapat, pokud se mu ta pumpa nerozpadne.
Uživatelský avatar
J
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 169
Registrován: sob srp 20, 2011 2:00 am
Reputace: 1

Příspěvekod J » úte srp 30, 2011 7:00 pm

Ozzie píše:No neni to plnohodnotný rib, ale jazdné vlastnosti budú minimálne také dobré ako pri nafukovacom kýle. Alebo ešte lepšie. Keď sa Ti to páčí kúp si to, určite budeš spokojný. A aký motor? Wohler ponúka Ymahu F8C s papierovou úpravou na 5 HP za cca 2.200.- EURO. Tým pádom by si nemusel ani registrovať.


Jaký motor? Letos si půjčuju 5HP Johnson od kamaráda... Přes zimu bych chtěl něco vybrat, ale určitě 10HP. Zatím jsem uvažoval o Mercury 9,9HP. Mercury proto, protože mám servis kousek, pár kilometrů. Pak je tu ještě servis honda..... A vlastně Yamaha prý servisuje ve všech motoservisech. S registrací nebo koupením viněty v Chorvatsku problém nemám... Jak je to se servisem Suzuki?
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » úte srp 30, 2011 7:17 pm

Provádí jej většina prodejců viz jejich stránky www. Je jich již v ČR řada. Těžko říci který máš blíže, když tajíš bydliště. Ono se toho při běžném servisu tam
moc nedělá a většinu zvládne člověk sám. Dle zákona schválnosti se něco podělá až po skončení záruky.
Jinak pro srovnání cen a ostatního je dobré se občas podívat do ceníků solidních prodejců a potom člověk neudělá takovou pitomost s koupí drahého bajbotu
s rovným dnem, na který jde pouze motor 10HP. To už je lepší ten Zoom za polovic. http://www.schlauchboot-discount.de/sch ... diac-1.htm
Naposledy upravil(a) tataS dne úte srp 30, 2011 9:44 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1983
Registrován: stř pro 23, 2009 1:00 am
Reputace: 41
Bydliště: pri Malom Dunaji

Příspěvekod Ozzie » úte srp 30, 2011 8:36 pm

Pri tejto triede asi rozhoduje cena a sympatia k značke. Tie motory sú pomerne rovnaké kubatúrou, váhou, ale aj cenovo.
So servisu by som ťažkú hlavu nerobil. Prvý servis by som nechal na predajcu a všetko ostatné by som robil sám. Výmena olejových náplní a premazanie sú veci čo zvládne skoro každý. Menil som už aj impeler, tiež jednoduchý úkon. Skôr je dôležitý prístup k náhradným súčiastkám. Asi najlepšie je na tom Yamaha. U nás na Slovensku Suzuki je biedné, ja kupujem vo Viedni. Záruku nerieším, lebo pri tejto triede jednoduchých a osvedčených motoroch čo sa môže stať? Veci ktoré sa stávajú sú z blbosti a na také záruka sa neuplatňuje.
Uživatelský avatar
bomba
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 512
Registrován: stř úno 27, 2008 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod bomba » pát říj 12, 2012 8:19 pm

Ahoj
Potřeboval bych poradit s nafukovacím kýlem na člunu Zodiac 310.Koupil jsem na ebay sterší člun,je zachovalý,ale v balíku přišelkromě podlah samostatný kýl,bohužel nevím jak se tam namontuje.Děkuji za jakékoliv rady.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů