PMR 446 radiostanice

Vše o spojeni VHF, GPS, GSM, UMTS atd.

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

Uživatelský avatar
toms
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 244
Registrován: stř kvě 09, 2007 2:00 am
Reputace: 10
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

PMR 446 radiostanice

Příspěvekod toms » čtv kvě 10, 2007 1:43 pm

Máte někdo zkušenosti s používáním PMR446 radiostanic na lodi? Přemýšlím o tom si sadu na loď pořídit ze dvou důvodů. Jako řešení domluvy mezi členy hlídky za podmínek špatného počasí na palubě kdy má každý kapuci a neslyší druhého díl než na metr natož od kormidla ke stěžni nebo od navigačního stolku v podpalubí ke kormidelníkovy. A jako možnost dorozumívání dvou skupin posádky ať na břehu nebo mezi dvouma loděma. PMR446 radiostanice vidím jako jednoduché a levné řešení. Můj dotaz, ale směřuje s ohledem na množství věcí které pobyt na lodi už nevydržely a slané prostředí je udolalo, k praktické odolnosti vysílaček. Jestli někdo nemá zkušenost s požíváním konkrétního typu, který by bylo možno označit za jachtingu odolný.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » čtv kvě 10, 2007 2:34 pm

PMR používám už dlouho a všude je doporučuji. Nejde opravdu jen o loď a mezi loděmi, ale i komunikaci mezi auty, na lyžích, při ladění antény a kdekoliv jinde v běžném životě.
Před pár léty jsem se pokoušel na moři přimět ke komunikaci přes PMR Aleše, ale to se nepovedlo. Aleš není vysílačkový typ. To vždycky až v zátoce prohlásil, že ji měl někde dole a neslyšel.
S tou oddolností proti povětrnostním vlivům to je horší. Já mám už léta "cosi" z hypermarketu za pár korun a tam si iluze nedělám. Také je zbytečně nevystavuji dešti. Ale kdyby přeci jen nějaká odešla, můžu dokoupit jakoukoliv jinou. Není potřeba je mít v páru. Pokud by jsi je chtěl water resist, to by jsi musel šáhnout hlouběji do kapsy a je věc toho využití. Jestli se ti to vyplatí.
Když si dáš do vyhledavače "pmr" vyběhne ti sousta odkazů.
Uživatelský avatar
mba
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 29
Registrován: pát bře 10, 2006 11:35 am
Reputace: 0

Příspěvekod mba » čtv kvě 10, 2007 3:32 pm

Tiez sa pripajam k Baharisovmu nazoru, ze je to fajn veci kdekolvek vonku - na turach, bicykli, lyziach...:)

Co sa tyka vodeodolnosti su dve moznosti:
- su 'nativne' vodeodolne stanice, ale drahsie - v podstate profesionalne modely (cena cca od 3000,-/kus), ktore su konstruovane tak, aby vydrzali ponorenie do urcitej hlbky bez ujmy

- su vode neodolne (hypermarketove...az poloprofesionalne povedzme vlhkovzdorne), ktore sa ale daju dovybavit vodeodolnym puzdrom ('primerosom') - tu zalezi kolko investujes do vysielacky, pretoze puzdra stoja od cca 500,-SKK do 1000,-SKK podla velkosti

Co sa tyka prislusenstva, tak to je model od modelu rozne - niektore modely maju ako standartne prislusenstvo aj hands-free sadu, nabijacku atd., a niektore su len samotny pristroj a vsetko treba dokupit.

Len pre zaujimavost pripajam par liniek:
www.elix.cz
www.aquapac.info
Uživatelský avatar
jerryx
Site Admin
Příspěvky: 2450
Registrován: pát čer 16, 2006 12:00 am
Reputace: 87

Příspěvekod jerryx » čtv kvě 10, 2007 3:38 pm

i ja se pripojuji, moc dobra vec, akorat u te druhe vysilacky nesmi byt zadnej ptak upipanej !! - ponevadz to ji pak radsi vypnete ;-) (vlastni zkusenost :D)
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » čtv kvě 10, 2007 3:54 pm

No, od Elixu co uvádí mba mám už dlouho vyhlídlé SP-01P. Jak já bych je chtěl....
Jenomže ty moje staré né a né odejít a vyhazovat je, je mě líto. :cry:
Uživatelský avatar
karel
Macher
Příspěvky: 434
Registrován: úte lis 21, 2006 1:00 am
Reputace: 14
Bydliště: Oleško , Praha západ

Příspěvekod karel » čtv kvě 10, 2007 4:03 pm

PMR používám hlavně na kolech , když se někdo zpozdí hned víme jestli je na živu , s hlasovou aktivací jsou super i do auta , obvzláš't při tažení nepojízdného auta na laně.Na lodě je vozím , ale na komunikaci mezi loďmi . Dost příjemný je že mají na vodě o dost větší dosah než mají psaný. Taky mám neznačkový přístroje , pár za 1200,- kč ,made in supermarket.
Uživatelský avatar
Sarah
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 66
Registrován: čtv úno 01, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Sarah » čtv kvě 10, 2007 4:35 pm

To Baharis:
Velmi rychlá cesta, jak se jich zbavit je utopení (osobní zkušenost) :? Jinak my je taky používáme. Na lodi hlavně, když se posádka rozdělí a míří na různá místa.
Uživatelský avatar
boompaja
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 2
Registrován: stř dub 22, 2009 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod boompaja » stř dub 22, 2009 12:16 pm

2 Baharis: Vysílačky SP-01P nechtěj. Má to malé rozměry (malý repráček - špatná srozumitelnost i hlasitost - no prostě to chraptí). Špatně se to drží v ruce, klíčování je na nestandardním místě, a podle mě je prů..r baterka. Nedobiješ a ikdyž máš vypnuto, tak za týden si nezavoláš. Není nad tuškovky. Další bejkárna je anténa - pořádná anténa dělá dosah. Já bych vybral něco lepšího...
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » stř dub 22, 2009 12:30 pm

Díky za podmětné info. Kdyby jsi to napsal před dvěma lety, určitě bych to vzal v potaz. :lool:

http://jachting.info/modules.php?name=F ... 39&start=0
Beda
radioamatér
radioamatér
Příspěvky: 2300
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » stř dub 22, 2009 12:53 pm

Jsou stanice ktere maji VOX a da se k nim pripojit sluchatko s mikrofonem a ovlada se to hlasem. Delaji se solarni nabijece na AA akumulatory asi za 500,- kc. Tak si poridit dve sady akumulatoru. Jsou i ruzne dobijecky i stolni, ale nektere jsou vybavene automatikou co po nabiti prepne na udrzovaci proud nekolik mA, jine nabiji porad a v akumulatoru se to meni v teplo a to zkracuje zivotnost baterek a tak se doba nabijeni musi hlidat.
Nejlepsi je zadat si do googla PMR CB a hledat cesky a vyjede ti toho dost.
Nejake odkazy kde to popisuji jsou na
http://www.volny.cz/cb16/pmr.htm
http://www.cbradio.cz/pmr/indexpmr.php3 seznam stanic a je tam i vysvetleni funkci ktere se nechaji pouzit.
http://www.radiorytmus.cz/clanky/tema/cb-ham-pmr-10/
http://www.radiorytmus.cz/clanky/vysile ... ky-68.html

Delaji se i dvoupasmove stanice VHF/UHF. Ta ma v sobe AMA pasmo 144-146 MHz a sdilene kmitocty okolo 172 MHz, druhe pasmo ma AMA pasmo 430-440 MHz a kmitocty PMR. Tady se objevuje sabotaz ze starsi stanice nemaji spravny krok ktery je potreba na PMR. Nektere stanice umeji poslouchat soucasne jeden kmitocet VHF a druhy UHF . Stanice ktere umi WFM poslouchaji i FM rozhlas a III. TV pasmo.

Vsimnete si ze ty gumove anteny maji u konektoru ten konec silnejsi. Byva tam skovany filtr proti FM rozhlasu, ty stanice maji velky vykon a zahltilo by to vstup a stanice by mela mensi citlivost. Pri pripojeni na venkovni antenu se proto musi na vstup dat zadrz pro ten FM rozhlas. Na mori to uz ale nemusi vadit, kdyz bude vetsi vzdalenost od brehu. Uz se s tim urcite nekdo take setkal ze pri pripojeni venkovni anteny stanice hur posloucha. To ma na svedomi silna mistni stanice FM radia.

ty kluci CB-ckari to pouzivaji denodene a tak asi budou vedet dost veci okolo. CB provoz se ted vetsinou prestehoval na PMR.
Naposledy upravil(a) Beda dne stř dub 22, 2009 4:39 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Calvera
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 22
Registrován: pát zář 14, 2007 2:00 am
Reputace: 0

PMR

Příspěvekod Calvera » stř dub 22, 2009 4:10 pm

Vážení spolunámořníci,

ohledně PMR jsem asi před 2-mi roky dělal na trhu rozsáhlý průzkum (jelikož jsem vášnivý hráč paintbalu v přírodě a předávání informací je pro výhru zcela klíčové) a zakoupil PMR Intek 4040. Není to žádná levná srandička, (cca 1900 Kč jedna), ale po dvou rocích provozu ji nemohu než doporučit. Ve chvílích kdy ostatní PMR pouze chroptěly či mlčely, Intek byl v pohodě. Dosah v terénu i v zástavbě byl vždy perfektní. Intek jsem také vyzkoušel několikrát v Chorvatsku volání z lodi do konoby (("Kdy už půjdete?") - ("za 5 minutek, srdíčko....")), komunikace lod - město a byl jsem vždy spokojen. Při cestách komunikace auto - auto fungovala též dobře, ale nesmýš si myslet, že se v pohodě spojíte na 10 km.
Pokud si trošku zagooglujete, tak na radioamatérských serverech najdete desítky vylepšení Inteku (výkon 2W, externí anténa - ta by šla dát na loď a dosah je několikanásobný, odblokování LPD kanálů atp). Mechanická odolnost byla prověřena dvouletým intenzivním používáním.
Takže pokud mohu ze svojí praxe doporučit Intek je to pravé.
V Praze se dá sehnat třeba v Dáblicích u Elixu
Elix

Mimochodem tam najdete i užitečnou Marine ručku : DOLPHIN MR-8060
* Rychlá klávesa záchraného kanálu 16
* Nastavení mezinárodních kanálů, USA aKanadské kanály
* Kanál předpovědi počasí (meteo)
* Rorer Beep
* Zámek klávesnice
* Digitální Squelch
* Funkce monitor
* Auto Pewer Save
* Funkce VOX
* Sledování dvou kanálů (Dual watch)
* Nastavení vysílacího výkonu Hi-Lo
* Skenování paměti
* Tři druhy vyzvánění
* Velký dobře čitelný display
* Ukazatel stavu baterie
* Digitální S/RF metr
* Konektory pro externí náhlavní soupravu a nabíjení
* Rozměry: L60xD40xH245mm
* Váha 270g

za srandovních 2 190,-Kč, alu tu jsem netestoval, takže nemohu doporučit.


S pozdravem

Daniel Calvera
Beda
radioamatér
radioamatér
Příspěvky: 2300
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » stř dub 07, 2010 12:10 pm

PMR kanály a kmitočty podle VO-R/3/07.2005-16

1 446,00625 5 446,05625
2 446,01875 6 446,06875
3 446,03125 7 446,08125
4 446,04375 8 446,09375

http://www.volny.cz/cbov/zakladni/pmr-k ... itocty.htm
Radek Hrabůvka © 2003

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů