Stáří lodě

Zajímavosti o lodích, rady a tipy atd.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » pát kvě 18, 2007 9:31 pm

olaf píše:ahojky
potřeboval bych prosím poradit
olaf


Ahoj Olafe,
Na jakékoli úvahy jsi poskytl málo informací.
1. Jak je vysoký stěžeň?
2. Je k tomu ráhno? Jak je dlouhé?
3. Byla to jednoplachtová loď, nebo s kosatkou?
4. Bylo oplachtění „vrcholové, nebo nějaké osminové?
5. Nemáš foto?
6. Můžeš udělat případně jednoduchý nákres?

Jistě na té lodi budou stopy po umístění stěžně. Na stěžni pak bude kování nebo alespoň stopy po něm.
Z toho se dá usuzovat na jednu plachtu, nebo dvě i na to jestli bylo vrcholové či nikoli.
Pokud ten stěžen k té lodi ovšem skutečně patří. Mě taky prodali loď s jiným stěžněm.
To jsem měl sebou „odborníka, ten to ale nepoznal, jelikož před tím nikdy PAVII neviděl.

Pak se můžeme něčeho dopátrat, případně si můžeš podle Pepova výkladu (těžiště laterátu),
Navrhnout oplachtění sám. :wink:
alffa
Uživatelský avatar
teista
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 767
Registrován: úte srp 14, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Znojmo

Příspěvekod teista » ned pro 23, 2007 3:15 pm

Dobrý den, pánové a dámy - nevíte někdo ze zkušenosti, s jakou asi životností se počítá u lodí
stavěných z marine překližky a epoxylaminátu, s tím, že je třeba 2/3 kariery na slané vodě, s běžnou potřebnou údržbou?
teista
Uživatelský avatar
RadekS
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 253
Registrován: úte črc 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Nové Veselí

Příspěvekod RadekS » ned pro 23, 2007 4:44 pm

U takové lodě hodně závisí právě na té údržbě. Říká se, že dřevěná loď je na 40 let, ale nevím, jestli je myšlena obšívka z překližky, nebo klasika latě. Viděl jsem překližkovou loď, která je od jara do podzimu na vodě, o víkendech obydlená včetně vaření a 2x byla na moři. A ta loď má asi 25 let a vypadá na to, že těch 40 se dožije.

Majitel si ji sám postavil a podle toho se o ni stará. Než odjede, nechá ji vyvětrat, aby voda, která se přes noc vysráží na stěnách kajuty nedělala neplechu v uzavřené lodi, Zimuje pod střechou, přetírá.......
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » ned pro 23, 2007 5:25 pm

Asi najrozšírenejšia drevopreglejková plachetnica v ČSR bol Korzár, ktorý sa vyrábal fabricky. Mnohé z nich sú ešte prevádzkyschopné. Podobne to vidíme v inzerátoch v zahraničí, kde sa ponúkajú lode vyrobené v 60-80 rokoch. Životnosť takejto konštrukcie je velmi vysoká, okolo 50 rokov prevádzky by mala zvládnuť a asi aj viac, ale čo túto životnosť znižuje? Istotne je to vlhkosť ktorá sa dostane tam kam sa dostať nemala. Ak je napríklad medzi latou a obšívkou skulinka nevyplnená epoxidom, tak sa tam po čase dostane vlhkosť a deštrukcia môže pomaly začať. Podobné miesto je pri plutvovej skrini, vaňa kokpitu, miesta osadenia kovaní, okolo okienok a vetrákov a podobne. Čiže treba venovať zvýšenú pozornosť odvetraniu lode a to cez sezónu aj po sezóne. Rovnako treba sledovať neporušenosť vonkajšej obšívky a náterov. Je nevyhnutné používať kvalitné farby a laky a dodržiavať technologický predpis pri náteroch. Druhým problémom je hrdzavenie ocelových šroubov v dreve. Po 40 rokoch je odhrdzavených aj 50% hmoty. Zabrániť sa tomu dá používaním bronzových, alebo antikorových spojovacích prvkov.
Najznámejší preglejkáč z minulosti bola Niké pana Konkolského Ta dostala dobre na frak a rezonuje to aj v celej knihe o jeho plavbe okolo sveta, kam prišiel, tak všade je dlho opravoval. Vraj keď ju vyrábal, tak tam nemal jediný nerezový šroub, všetko čierne, maximálne mosadzné a tieto šrouby pracne nahrádzal nerezovými ku ktorým sa v cudzine dostal. Či je to pravda neviem, ale tak som počul od jeho známeho. Dôležité je to, že túto loď po rokoch nedbanlivého zaobchádzania a takmer zničenú dokázali zrekonštruovať. A to sa mi zdá ako velká výhoda takejto konštrukcie, že v podstate akákolvek deštrukcia sa dá opraviť.

Súčasný najznámejší preglejkáč je asi Karya Fandu Sýkoru. Loď už má tak cca 10 rokov a naplávala pravdepodobne viac ako všetky laminátky v Čechách dokopy. A to nehovorým o náročnosti plavby. Keď sa Fanda a Danuška vrátia s plavby, tak ich pôjdeme privítať a samozrejme plachetku prešmejdíme a skontrolujeme. Vzhladom k tomu že stavitel, majitel a moreplavec Fanda je pedant, tak verím že ta loď nás prežije všetkých.
Teda na záver, môj názor je že preglejkáč má velkú šancu na dlhovekosť, ale fatálne to závisí od stavitela a majitela lode.
Uživatelský avatar
vektor
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 100
Registrován: úte led 30, 2007 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Brno

koupě starší kajutovky

Příspěvekod vektor » čtv úno 21, 2008 11:56 am

Také se koukám po koupi nějaké starší lodě ...

http://www.boatshop24.com/web/de/suchen ... id=1545455

a majitel mi napsal :


Hello Mr. Skaroupka,

thanks for enquirement the offer of the boat "Balaton 24". As attachment I
send you further informations about the boat. The equipment you can find in
the list below. The boat is registrated in Austria. It is in a good
condition. I was the only owner and I used it since thirty years on Lake
Constance (never in salt water).
I finished the sailing saison end of September. Current the boat is out of
the water, stored for the winter on a place near the lake in Bregenz,
Austria. Pleas remark, the trailer is not for the use on public roads (no
brakes, no lights)! If you have further questions, please contact me
again.

best regards
Franz Kosik


co myslíte? Poslal i nějaké fotky ... vypadá hezky. Dík za názory
Uživatelský avatar
bobes
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 998
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Příspěvekod bobes » čtv úno 21, 2008 12:24 pm

Balaton 24 se mi líbí. Kotvil u nás v maríně, tak jsem ho prolezl. Vloni ho majitel prodal a teď jezdí jako čartrovka na Orlíku. Mají tam dva modrého a červeného.

Nebo jsem dnes našel tohle.
http://www.boote-yachten.de/code/segels ... 10&details

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů