High Sea

Pro ty co chtějí, nebo plují dál...daleko....

Moderátoři: windward, vilma, Pepa

toms
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 5
Kontaktovat uživatele:

High Sea

Příspěvekod toms » pon kvě 14, 2007 1:55 pm

Připadá mi to, že nám na foru něco chybí. Z hlediska různých druhů plaveb se tu věnuje pozornost jezerní plavbě, plavbám ve vyhlášených destinacích pro dovolenou na charterové lodi a nemalá pozornost se věnuje cruisařům na dalekých plavbách. Je tu ale další oblast kam je možno vyrazit si zajachtit - volné moře - High Sea. Není to sice tak přístupná oblast, ale tato alternativa a zpestření rodinných charterových plaveb tu existuje.
Ne každý má vlastní loď aby s ní na volné moře vyrazil nebo dostatek času na cruising. Nicméně čas od času se dá půjčit loď na delší plavbu nebo přeplavbu. Tyto možnosti nejsou tak obvyklé a mají svá specifika ať z hlediska sehnání lodě, sestavení posádky ale i zkušeností s oblastí plavby.
A tak zkouším nadhodit toto téma jako prostor pro výměnu poznatků a zkušeností v této oblasti.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 60

Příspěvekod Denis » pon kvě 14, 2007 11:51 pm

Na plavbu Chorvatsko - Kapverdy sme nezohnali nikoho. Nie je lahké dať dokopy ludí na takúto dovolenku. Lebo ona to ani dovolenka v klasickom zmysle nie je. Ak máš čártrovú loď bez windpilota, tak vlastne ideš zo služby do služby pri kormidle. A aj to musí stáť kopec peňazí. Preto si asi ludia kupujú a stavajú lode aby mohli takto plávať. Ak zoženiem do posádky dvoch, troch, alebo štyroch je potom úplne jedno. Ale keď si požičiaš na 3 týždne 40 stopovú loď, tak je sakra rozdiel či na nej idete traja ,alebo piati.
Teda keď niekde makáš, tak je docela problém ísť na takúto plavbu, povedzme že ideme z Talianska na Kanáre, najskorej sa musíš dostať k lodi a potom z Kanárov domov. Docela pakárňa a preto myslím jachtári uprednostňujú čárter priamo v nejakej lokalite. Trebars tie Kanáre. Zoberú si tam loď, priletia a odletia. A ak si to aspoň trochu slušne pripravia, tak nikto nemusí volať do roboty že príde o 3 dni neskorej pretože bola búrka a vietor fúkal opačným smerom ako mal.
Plavba na šírom mori je pre večšinu jachtárov nedostupná, pre pár z nich je to plavba raz za život a počítam tak zopár jedincov takto jazdí častejšie.
No a preto si na záhradách a v stodolách šolicháme tie naše plnomorské plachetnice, aby sme zažili ten pocit nevidieť na obzore zem.
toms
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod toms » úte kvě 15, 2007 12:17 pm

Ahoj Denisi,

ani mě nepřekvapuje že se ozýváš zrovna ty. Tvůj loňský příspěvek na téma Chorvatsko – Kapverdy je jeden z mála na foru, ne-li jediný na téma, které jsem nadhodil.
Jednoznačně s souhlasím že plavba na High Sea se dá těžko nazvat dovolenou. Já to tak rozhodně nenazývám prostě mám volno. Taková vymoženost jako windpilot na charterové lodi opravdu nehrozí. Takže nastává osvědčený systém hlídek u kormidla po čtyřech hodinách. Máme ve zvyku hlídky držet ve dvou a tak nám z toho vychází posádka šesti lidí. Tím jsem taky u počtu lidí na plavbu - min. 6 max. jeden navíc tj. sedm. Zkušenosti jsou, že přeplněná loď je horší než málo rukou. I když na takovouhle delší plavbu je problém sehnat i těch šest, to je pravda. Zase při tomto počtu to nevyjde finančně nijak hrozně. Zájemců není zase tolik a tak chartrovky dávají výhodné ceny. Spíš je problém se dozvědět o možnostech kdo kde nabízí takové OneWay chartry. Mimochodem od koho byla ta tvoje Gipsy 43 na Kapverdy, byla to jednorázová nabídka? Co tyhle plavby prodražuje je doprava. Sice všude inzerují LowCost aerolinky, ale ty samozřejmě jako naschvál nelétají tam kde máš loď.
Další možnost je půjčit loď z jednoho místa. Vždyť za čtrnáct dnů se dá najet 1500 nm a to je už pěknej kus Středozemního moře.
Vlastní plachetnice ti sice řeší některé problémy ale nemáš čas na trávit podstatnou část roku tak je velmi drahá hračka a tak zbývá charter.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » úte kvě 15, 2007 10:28 pm

Len tak pre zaujímavosť, máš niečo spoločné s týmto?: http://jachting.info/modules.php?name=F ... opic&t=520
vaše príspevky sa objavili v podstate v rovnakom čase. Teda nie že by mi to vadilo ak áno.
Píšeš v tom zmysle, že chodíš na takéto plavby, kde ste plávali? Finančne to nevychádza nijak hrozne, ale kolko to je asi ? Hlavne loď, je mi jasné že letenky sú trochu nevyspytatelné. Plávete cez sezónu, to je 6 - 9 mesiac, alebo mimo sezónu?
Tú našu loď vybavoval kamarát na výstave v Tulne, vie výborne po nemecky, bola to nejaká rakúska, alebo nemecká spoločnosť. Nezisťoval som aká. Bola to jednorazovka. Či to bolo platená preplavba neviem, to mi na nos nezavesil, ale chceli sme sa plaviť o 3 týždne dlhšie a tie bolo treba zaplatiť. Ale bohužial flákačov čo majú 7 týždňov volna plus týždeň na cestu sme nenašli.
Vlastniť 40 - 43 stopovú loď na takéto plavby je drahý špás, ale pokial sa človek uspokojí z 30 stopovou, tak je cena vysoko prijatelná.
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

High Sea

Příspěvekod Terra » úte kvě 15, 2007 11:17 pm

Ahoj, minuly rok jsem plula z Anglie pres Biskajsky zaliv do Bayony ve Spanelsku. Posadka citala 4 cleny a tak jsme se pravidelne stridali po dvou po 4 hodinach. Svoji rodinu bych na tuhle plavbu asi nikdy nevzala natoz pak deti, ale musim rict, ze zkusenost to byla k nezaplaceni.

Nejhezci po tom vsem bylo asi videt pevninu. Cesta trvala myslim 4 dny a kolik jsme najeli bych se musela podivat do lodniho deniku. Pokud to ale nekoho zajima, pak muzu dodat info.

P.S.: ten kdo zna jachtare, kteri pri slove Biscay se zacnou nervozne usmivat a vypravet o tom, verte jim... :twisted:
toms
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod toms » stř kvě 16, 2007 1:26 pm

Dobrý postřeh, ta nabídka na přeplavbu Malorka-Kanáry je od stejný crew.
Pozor, rozhodně nechci/nechceme vystupovat jako nějací zkušení mořští vlci. Podle mě to ani u středoevropanů co vidí v roce moře jenom v rámci svých pár týdnů dovolené ani není možné. A nějaká ta okružní plavba středomořím na Maltu, Korsiku nebo Sardinii nebo offshore regata typu Velikonoční regaty v porovnání se zkušenostma jiných není taky nic moc, ale jak už tady padlo většina jachtařů se na širé moře nevydá nikdy. Jinak z Atlantiku nějaké zkušenosti z oblasti mezi Francii a Irskem. Nicméně zde jsme měly tu smůlu nebo spíš štěstí, že nám Atlantik neukázal co opravdu umí.
Přes sezónu na oneway nabídku člověk nenarazí to je dost pochopitelný a stejně tak na výhodný lastminute na delší dobu a tak když chce někdo delší plavbu tak asi jen mimo sezónu. Ale hlavně taky počasí. Naplánovat si delší plavbu třeba ve středomoří v sezóně může být super, ale ono tam nefouká. A stejně tak někde na některých trasách se dá jet v určité době jen jednosměrně. Cena mimo sezonu už není zase taková + nějaká sleva a tak třeba na podzimní přeplavbu Malorka-Kanáry doufáme v cenu 3000 EUR za loď.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » stř kvě 16, 2007 1:45 pm

Len krátka doplňujúca otázka, na takú plavbu vyžadujú čartrovky preukaz B ?
toms
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod toms » čtv kvě 17, 2007 10:53 am

Nikdo z nás nemá české papíry. Tak tuto otázku neřešíme. Používáme starší chorvatské průkazy, které nemají omezení na oblast plavby, takže platí i pro oceánskou plavbu. Jen máme české průkazy radiotelefonisty platné ve světe. No popravdě řečeno charterovku v podstatě zajímá jen jedno kdo jí zaplatí škodu a ne průkaz.
Pajas11
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pajas11 » stř čer 13, 2007 12:23 am

Jak uz psal Denis,problem je sehnat lidi.Ja shanim 1-2 lidicky do posadky na pristi rok.Preplavba atlantiku z USA do Evropy a zatim to vypada,ze popluju solo.Lidi bud nemaji tolik casu,nebo se proste boji.A to hledam lidi jen na rozdeleni nakladu na plavbu,lod je moje,takze zadny prukaz,zadne charterove poplatky.
dan
s/y Hannah

Příspěvekod dan » čtv čer 14, 2007 12:18 am

to pajas: mas s tou lodi velke plany. :shock: mimochodem mas ji registrovanou u Coast guard nebo DNR?
Pajas11
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pajas11 » čtv čer 14, 2007 1:55 am

To Dan.Zatim je registrovana na stareho majitele,porad ma platny sticker.Ne u coast guard registrovana neni,bohuzel.A ty plany?No zivotni sen a je cas na splneni.
jerryx
Site Admin
Reputace: 54

Příspěvekod jerryx » čtv čer 14, 2007 8:09 am

dan píše:to pajas: mas s tou lodi velke plany. :shock: mimochodem mas ji registrovanou u Coast guard nebo DNR?

Pajas11 píše:To Dan.Zatim je registrovana na stareho majitele,porad ma platny sticker.Ne u coast guard registrovana neni,bohuzel.A ty plany?No zivotni sen a je cas na splneni.

registrace u Coast guard nebo DNR - muzete to rozvest ? at neumru uplne blbej :-)
alffa
Site building team

Příspěvekod alffa » čtv čer 14, 2007 10:47 am

Pajas11 píše:Ja shanim 1-2 lidicky do posadky na pristi rok.Preplavba atlantiku z USA do Evropy a zatim to vypada,ze popluju solo

Ahoj Pajas,
kde ty lidi sháníš? Je to někde tady? Nasměruj mě.
Nějak mě to asi uniklo. :oops:
alffa
Pajas11
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pajas11 » čtv čer 14, 2007 11:17 am

To Jerryx-Registrace u Coast Guard je v USA registrace lodi ,mas vyhody ze vis o ni uplnou historii,vsechny predchozi majitele atd.DNR-department of natural resources je registrace lodi na urovni jednotlivych statu.Vlastne registrovana lod pro rekreacni ucely,napr ve Wisconsin je platna 3 roky a potom se musi obnovit..To je tak jenom zhruba co si pamatuju.
Pajas11
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pajas11 » čtv čer 14, 2007 11:24 am

To Alffa.Tady jeste ne jenom jsem tady prihodil tohle http://jachting.info/modules.php?name=F ... opic&t=545 .Prozatim jsem rozhodil pozadavky mezi mistnimi.Zkusim to dat na forum behem par tydnu.Potrebuji zjistit presne data a i to bude problem.Chci vyrazit pristi rok v breznu a zalezi na tom jaka bude zima.Pokud bude tuha je problem s ledem.V illinois dokaze byt pocasi hodne nevyzpytatelne.Kazdopadne chci byt v evrope nejpozdeji koncem kvetna,pred zacatkem hurikanove sezony.
jerryx
Site Admin
Reputace: 54

Příspěvekod jerryx » čtv čer 14, 2007 11:36 am

Pajas11 píše:To Jerryx-Registrace u Coast Guard je v USA registrace lodi ,mas vyhody ze vis o ni uplnou historii,vsechny predchozi majitele atd.DNR-department of natural resources je registrace lodi na urovni jednotlivych statu.Vlastne registrovana lod pro rekreacni ucely,napr ve Wisconsin je platna 3 roky a potom se musi obnovit..To je tak jenom zhruba co si pamatuju.

dekuji, ale jeste prosim vysvetlit, jedna nahrazuje druhou ? nebo je u Coast Guard volitelna a DNR povinna ? ...
Pajas11
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pajas11 » čtv čer 14, 2007 11:45 am

jerryx píše:dekuji, ale jeste prosim vysvetlit, jedna nahrazuje druhou ? nebo je u Coast Guard volitelna a DNR povinna ? ...

Nejsem si jisty jestli nahrazuje,ale DNR je povinna.O registraci u Coast Guard jsem se moc nezajimal,tam jsou hodne prisne podminky a ja stejne casem chci registrovat lod nekde v karibiku(Belize?)
xtomp
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod xtomp » čtv čer 14, 2007 2:38 pm

Ahoj, při úvaze o koupi lodi v USA jsem narazil na otázku zda pro US registraci musím být občan USA. Každý říkal něco jiného. Jak to tedy je? Pajas ta máš ale asi americké občanství, nebo ne?
Pajas11
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pajas11 » čtv čer 14, 2007 2:45 pm

Ja a US obcanstvi?Kdepak!Ani nahodou,nemam zajem.Staci nekam priplout s US vlajkou a moc te mit radi nebudou,natoz vytahnout US pas.Pro registraci lodi u DNR nepotrebujes US obcanstvi,pokud bys jsi chtel nove registrovat o Coast Guard tak ano.Pokud koupis lod ktera je uz registrovana tak to jde.
Ludek
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Ludek » čtv čer 14, 2007 4:53 pm

Jednou z moznosti je dat se dohromady s nekym kdo potrebuje dostat lod na zimu treba nekam do Karibiku nechce se mu to delat samotnemu. Pak se da preplavba rozdelit na nekolik etap.Pred casem jsme takto pluli z Alicante na Tenerife. Obcas se na webu daji tyto preplavby najit.Muzu doporucit(bez reklamy) www.yachtcharter.cz. Tam je odkaz sportovni preplavby, kde se tu a tam neco vyskytuje. Da to trosku shaneni, ale s trochou trpelivosti a stesti se posadka da dohromady.
dan
s/y Hannah

Příspěvekod dan » čtv čer 14, 2007 9:34 pm

no ja se ptal spis proto,ze DNR neplati pro mezinarodni vody.to uz musis mit Coast guard registration.form obsahuje kolonky typu SSN,Green Card or passport number etc.,protoze coast guard casto kontroluje lode na hrancich teritorialnich vod treba jen pres vysilacku,vse musi sedet,taky se pri vypluti hlasi pocet osob,,jmena a cisla pasu,rozumime si,ze jo? :D.nenech se zmylit ze na jiznim michiganu nebo par mil od pobrezi po tobe nestekne ani pes. jinak v evrope se ti lod na americkych vlajkach nebo belize to je jedno docela prodrazi,nebot platis poplatky od kterych jsou lode registrovane v EU osvobozene.pro karibik by to bylo ok.pokud chces lod eu zaregistrovat potrbujes exportni papiry pro celniky,jinak ti tu nikdo registraci neudela.ja si tim procesem prosel a je to docela nakladna pakarna.co te muze potesit tak pokud ji mas registrovanou na sebe dele nez 6 mesicu jsi osvobozen od cla.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » čtv čer 14, 2007 11:15 pm

Dane, ako je to clo vysoké?
Pajas11
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pajas11 » pát čer 15, 2007 4:24 am

No Dane to s tim USCG jsem nevedel,ze musim mit tu registraci.Ja ale moc registrovanou lod v USA nechci.Premyslim nad Vanuatu.Poplatky a problemy s registraci v Evrope si projit nechci.Ta jejich byrokracie je priserna,i kdyz lod mit budu vice nez pul roku.Jinak s tou registraci u USCG by nebyl problem,SSN mam,jenomze rikam nechci,plout s US vlajkou na zadi je obcas jako cerveny hadr na byka.
alffa
Site building team

Příspěvekod alffa » pát čer 15, 2007 7:41 am

Pajas11 píše:No Dane to s tim USCG jsem nevedel,ze musim mit tu registraci.Ja ale moc registrovanou lod v USA nechci.Premyslim nad Vanuatu.Poplatky a problemy s registraci v Evrope si projit nechci.Ta jejich byrokracie je priserna,i kdyz lod mit budu vice nez pul roku.Jinak s tou registraci u USCG by nebyl problem,SSN mam,jenomze rikam nechci,plout s US vlajkou na zadi je obcas jako cerveny hadr na byka.

Ahoj Pajas,
neuvažoval jsi o registraci na Maltě?
Něco jsem zaslechl že je to výhodné a Malta je navíc v EU.
alffa
xtomp
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod xtomp » pát čer 15, 2007 11:11 am

Ja a US obcanstvi?Kdepak!Ani nahodou,nemam zajem.

Sorry nechtěl jsem se tě dotknou. No někteří si na tom naopak zakládají že mají U.S. pas.

Pro registraci lodi u DNR nepotrebujes US obcanstvi,pokud bys jsi chtel nove registrovat o Coast Guard tak ano.

Teď mi začíná svítat proč mě každý říkal něco jiného na téma amerického občanství a registrace lodě. A s ohledem na úmysl přeplout s lodí do Evropy pod americkou vlajou teď chápu proč mi bylo řečeno, že to není možné. A proč jiní říkaly, že není problém vlastnit americkou loď. No jo, ale asi jen ve vodách USA ale to mi už neřekly.

Víc hold lidí víc ví.

Zpět na