Mljet

Popis zajímavých míst na Jadranu

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Uživatelský avatar
jojoch
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 127
Registrován: úte dub 17, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Mljet

Příspěvekod jojoch » stř kvě 23, 2007 9:21 am

ahojte

za čtrnáct dní se chystáme navštívit Mljet, cestou z Korčuly na Lastovo, takže západní část ostrova, jak je národní park .. prosím, je tu někdo, kdo tam v nedávné době byl a může poradit?

- kde jsou ideální místa ke kotvení
- zda se dá uniknout vstupnému 90,- Kn na osobu :)
- pokud ne, tak jestli je v tom vstupném nějaká atrakce - např. výletní loď po jezeru ke klášteru
- v jakých časech je ta výletní loďka po jezeře provozována
- jestli se dá někde najít lepší mapka a více informací, než je na poměrně strohém webu NP Mljet
- a vůbec - co se nevyplatí minout, abych si pak doma nerval vlasy... :D

díkec předem
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » stř kvě 23, 2007 4:25 pm

to jojoch - ahoj.
Byl jsem tam minulý rok, tak pár informací. Zakotvit můžeš jedině ve velké zátoce /8-10m/v jejímž levém západním rohu je řeka, kterou se do jezera dostaneš. Ještě před ústím řeky je menší hluboká zátoka, kde se dá rovněž kotvit. Na řeku se musí gumákem a bez motoru. Já jsem bohužel zůstal na lodi, na jezero se vydal zbytek posádky. Před cedulí zákaz motoru ukázněně vypli motor a dál pádlovali. Bylo to ale proti proudu a ve 4 osobách na gumáku to po půl hodině vzdali a otočili zpět. Jediná dominanta byl údajně neskutečný bordel na břehu a sem tam barák místních. Kdybych byl na tom gumáku, nechal bych motor táhnout na min. otáčky a děla že pádlujeme. Za celou cestu si jich nikdo nevšímal a nikdo nic nechtěl - ovšem nedopádlovali až do jezera. Následovalo šnorchlování v oné menší zátoce, o kterém bylo svorně prohlášeno, že bylo nejhezčí a nejzajímavějších z celé dosavadní plavby.
Závěr: Na řece nic není.Bez motoru to na gumáku až do jezera asi neupádlujete. S motorem a jako pádlovat by se to dalo zkusit - rozhodně do prvního vynadání nebo ke kase případně nájezdu vyběrčího. Jak dál by se vidělo. Pkud tam zastavíte prošnorchlujte břehy první malé zátoky.
Ahoj.
Janík
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 232
Registrován: úte bře 14, 2006 9:13 pm
Reputace: 0

Příspěvekod Janík » ned kvě 27, 2007 11:07 pm

Ahoj Pepo, prosím Tě, chystám se tam také - máš zkušenost z nějakých dalších mljetských kotvišťˇ? Mám představu ostrov na cestě na jih obeplout ze severu, přenocovat na jižním cípu a pak volně zpět směr lastovo. Zdá se mi, že sever je "plný" civilizace" a jižní cíp zase hospod s bójkami.
Jinak tu menší zátoku zařazuji do plánu. Dík za tip.
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » pon kvě 28, 2007 9:48 am

To Janík - Při plavbách do Dubrovníku jsem 4x kotvil na nejjižnějším cípu Mljetu v zátoce Saplunara. Krásná zátoka.Přímo v čedle zátoky je pláž dlouhá 40m ze skutečného jemného písku. Přímo před pláží můžete kotvit /6-8 m/. V levo vedle pláže jsou dvě restaurace ke kterým patří asi 5-6 bójí. Dvakrát jsme se u bóje vyvázali a i když jsme nešli na večeři, nikdo nic nechtěl. Docela hezké šnorchlování a ta pláž např. pro děti na koupání super. V pravo od pláže je asi 50m skalnatý břeh a potom betonové molo od kterého jde cesta do kopce. U tohoto mola se nevyvazovat. Patří vojenské posádce na ostrově. Jinak pohoda, idila a skoro nikdo tam není. Moc doporučuji. I letos mám tuto zátoku v plánu, včetně večeře /dlužím ji :D / Jinde jsem na Mljetu přes noc nekotvil a severní stranou ostrova nikdy neplul. Více ti tedy říci nemohu, Snad ještě, že do této zátoky se dá relativně bezpečně zapoluvat i v noci -osobně vyzkoušeno. V čele svítí restaurace i po zavírací době venkovní osvětlení, vjezd i zátoka je široká a bezpečná. Pouze hned před vojenským molem je malý útes tak 4 x 4 m. Podotýkám, že vždy když zaplouvám v noci do zátoky, mám v ruce vlastní 50w halogenový světlomet / velmi doporučuji-ty lodní, když už tam jsou, tak nesvítí//a problikávám si cestu, náhradní baterku mám po ruce.
Janík
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 232
Registrován: úte bře 14, 2006 9:13 pm
Reputace: 0

Příspěvekod Janík » pon kvě 28, 2007 7:11 pm

Saplunaru přidávám do plánu, ten tvůj popis je dost lákavý. A reflektor jsem po loňských zkušenostech už taky koupil. Popis zátoky se mi hodí, jestli se tam dostanu, tak může být dost pozdě.
Děkuju, Pepo, měj se.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů