Kam s fednry při plavbě +použití harnesů.

Různá témata kolem ovládání lodě a bezpečnosti plavby

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Uživatelský avatar
jerryx
Site Admin
Příspěvky: 2450
Registrován: pát čer 16, 2006 12:00 am
Reputace: 87

Kam s fednry při plavbě +použití harnesů.

Příspěvekod jerryx » stř kvě 30, 2007 1:37 pm

Johna:
]Obrázek
2 Johna> teda fuj :roll:, takhle rozhazeny fendry po lodi. to ti to tam pri plavbe neprekazi :?:
NO FLAME :D

Protože už to nemělo s teplotou vody nic společného, přesunul jsem to do nového topicu. :wink: alffa

KAMERA CHVALI :D
uz jsem mel taky cukani ;-)


Taky jsem o tom uvažoval, ale vidím, že to nemusím hlídat... :D Dík, Libor
Naposledy upravil(a) jerryx dne čtv kvě 31, 2007 2:27 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Johna
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 207
Registrován: pon bře 05, 2007 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Čelákovice - Roztoky - Liberec

Příspěvekod Johna » stř kvě 30, 2007 1:50 pm

Nepřekáží, naopak se o ně dobře opírá :D . Co mě ale překvapilo, bylo množství lodí (mimochodem většina s českou posádkou) se spuštěnými fendry na moři. Byla to pěkná dovča (má první na jachtě) a už se moc těším na dalši :D
Uživatelský avatar
jerryx
Site Admin
Příspěvky: 2450
Registrován: pát čer 16, 2006 12:00 am
Reputace: 87

Příspěvekod jerryx » stř kvě 30, 2007 2:39 pm

Johna píše:Nepřekáží, naopak se o ně dobře opírá :D . Co mě ale překvapilo, bylo množství lodí (mimochodem většina s českou posádkou) se spuštěnými fendry na moři. ..


.. ja jsem asi ze stare skoly, svoji posadku buzeruju s vyvazovanim fendru na zabradli na spici, jeden vedle druheho :D, je to pak vic uklizene
Uživatelský avatar
Johna
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 207
Registrován: pon bře 05, 2007 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Čelákovice - Roztoky - Liberec

Příspěvekod Johna » stř kvě 30, 2007 2:43 pm

Jojo, to chápu. Vypadá to tak určitě líp. Příště navrhnu kapitánovi :)
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » stř kvě 30, 2007 2:59 pm

Johna píše:Jojo, to chápu. Vypadá to tak určitě líp. Příště navrhnu kapitánovi :)

Jestli je kapitán prase, ........ tak mu nic nenavrhuj. Vyměň ho. :!:
Uživatelský avatar
Johna
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 207
Registrován: pon bře 05, 2007 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Čelákovice - Roztoky - Liberec

Příspěvekod Johna » stř kvě 30, 2007 3:09 pm

To bylo možná moc silné. Jestli je zanechání fendrů na bocích (na palubě) prasečina, tak 99% kapitánů na jadranu jsou prasata.
Uživatelský avatar
jerryx
Site Admin
Příspěvky: 2450
Registrován: pát čer 16, 2006 12:00 am
Reputace: 87

Příspěvekod jerryx » stř kvě 30, 2007 3:56 pm

to asi bylo od alffy trochu silnejsi. ja jsem nechtel zadnej FLAME, to bylo jen pratelske rypnuti :lol:
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » stř kvě 30, 2007 4:04 pm

Johna píše:To bylo možná moc silné. Jestli je zanechání fendrů na bocích (na palubě) prasečina, tak 99% kapitánů na jadranu jsou prasata.

Naopak. To bylo moc slabé!
Neradil jsem Ti „hoď ho přes palubu“, dělá ostudu.
Jen jsem Ti poradil s takovým kapitánem neplout. Nedělá totiž ostudu jen sobě, své zemi,a všem námořníkům ale i tobě.
Když vlezeš do prasečáku, většinou tam bude 99% prasat chrochtat.
Začneš tedy chrochtat také?

Jakýkoli bordel na palubě, je nejenom krajně nebezpečný, je to také výraz absolutní neúcty k moři, námořníkům a lodi.
S takovým kapitánem bych nejel ani přes zátoku do protější hospody.

Pokud si v tom ale libuješ, tak proti gustu, žádný dišputát.
alffa
Uživatelský avatar
Irena
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 122
Registrován: sob dub 01, 2006 6:57 pm
Reputace: 0

Příspěvekod Irena » stř kvě 30, 2007 4:18 pm

My tedy také jezdíme zásadně se schovanými fendry a naprostým pořádkem na palubě-žádné ručníky a plavky apod.,před vyplutím musí vše nepotřebné zmizet z paluby a uklizeno je i v salonu - vše v zájmu bezpečnosti,ale tohle je fakt drsné!!!Vždyt toho kluka ani neznáš a nejel by jsi s ním ani přes zátoku?To jsi tak přísnej na všechny kolem sebe? :shock:
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » stř kvě 30, 2007 6:10 pm

Tie fendre sa do pivnice / do sklepa / nezmestia, na špici je bajbot, držiaky na lodi nie sú, tak sú teda na palube. Ale zaujímalo by ma napríklad kde si upínate popruh od harnesov ak idete vo vlnách ku sťažňu?
Alebo ak ste pri silnej búrke vo vestách a v harnesoch / ste?/ či máte pri sebe nožík?
Uživatelský avatar
Sarah
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 66
Registrován: čtv úno 01, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Sarah » stř kvě 30, 2007 6:45 pm

My dáváme fendry zásadně do bakysty. To je špatně?
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » stř kvě 30, 2007 7:07 pm

Sarah píše:My dáváme fendry zásadně do bakysty. To je špatně?

Ale vůbec ne. To je dobře. :)
V podstatě je jedno jaké místo si pro ně na lodi určíš. Hlavně by se neměli válet po palubě nebo plavat v moři.
alffa :wink:
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř kvě 30, 2007 8:08 pm

Tak, tak.
Nejsem až tak ze straré školy, ale nás učili, že s fendry na palubě jezdí jen "greenhorni"= zelenáči a je to velká ostuda.
Tak jsem se na to tak díval a předem, podle fendrů, jsem si otypoval posádku, co můžu očekávat a jak moc mám dávat pozor na jejich manévry.
Vždy to to mělo téměř 100% ní vypovídací hodnotu.
Není pravda, že na Jadranu téměř všichni jezdí s fendry na palubě. Viděl jsem i mnoho zkušených...Za vzor bych dal Angličany, to byla radost je potkat. O tom ale někdy příště.
Pokud se tedy nevejdou do bykysty, tak zpravidla skončily v nejbližší kajutě na podlaze.
Avšak nikdy na palubě!
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » stř kvě 30, 2007 10:04 pm

Do kajuty na podlahu tiež nevlezú. Libore to nie sú také soletky jak ty máš na lodi. Leda že by sme ich strčili na kóju pod spacák. Aj tak mi to nelezie do palice, loď za dva miliony, alebo aj šesť a oni nemajú pár chechtákov na držiaky na fendre. Možno na 40 stopovej niekde vlezú, ale na tridsiadke nikde.
Radšej mi povedzte kde si pripínate popruh od harnesov keď idete k sťažňu za zlého počasia.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » čtv kvě 31, 2007 8:47 am

To Denis: Mluvil jsem o Bavarii 38. Jeden kus téměř 80 cm a 40cm v průměry. Vyskládat tam všechny bylo možné. Jen už se kajuta za plavby nepoužívala.

Na své lodi je v pohodě vyskládám do boční bykysty. A ještě zbyde trochu místa.
Harnesy jsem ještě nemusel použít. Tak tvrdé moře nebylo.
Ale viděl jsem na některých lodích natažené samostané lano pro tyto účely od přídě po záď. Leželo volně na palubě. Bylo tam jen toto, tak šlo na něj dávat pozor a nezakopnout.
Uživatelský avatar
Irena
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 122
Registrován: sob dub 01, 2006 6:57 pm
Reputace: 0

Příspěvekod Irena » čtv kvě 31, 2007 9:11 am

Pokud bych měla svou lod,určitě bych natáhla ocelová lanka po obou stranách,která by sloužila jen pro použití harnesů - přejdeš od zádi až na příd bez přepínání a složité manipulace.
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » čtv kvě 31, 2007 1:29 pm

Irena píše:určitě bych natáhla ocelová lanka po obou stranách,.


Omlouvám se Ireno, musím ale oponovat.
Nepoužil bych ocelová lanka ale lana měká (yachtařská, horolezecká).
Nehrozí tolik poškození palubní výstroje a předních plachet.

Lana bych umístil stabilně (vyvázaná) na přední koš. Teprve v případě zhoršení počasí bych je rozbalil a přicvakl na zadní koš.
Pochopitelně na oba boky (středy), jak správně píšeš.
Má to výhodu že ty dvě lana můžeš sebou vzít i na charter.
Navíc se dají využít i k jiným účelům, jako lana pomocná.
Každý kousek špagátu, se může na lodi hodit. :wink:
Zdravím, alffa
Uživatelský avatar
orko
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 135
Registrován: čtv bře 29, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Příspěvekod orko » pát čer 01, 2007 8:49 am

Johna píše:Jojo, to chápu. Vypadá to tak určitě líp. Příště navrhnu kapitánovi :)


Nejde o to jak to vypadá jsou určitá pravidla,která správný kapitán má v krvi a ctí je,pokud jezdí s fendry je něco v nepořádku třeba nezná více věcí a pak může být i postrach pro okolí i vlastní posádku.Nechodme daleko podívejte se třeba na Slapy a chvíli pozorujte právě ty co jezdí s fendry a budete mit jasno, jsou to lidé pro které je jachting řádění na vodě.Pokud se pletu tak mě opravte třeba vy co jezdíte na Slapech s motorákama a fendry za vámi vlají.
Uživatelský avatar
frog
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 52
Registrován: ned kvě 28, 2006 7:52 pm
Reputace: 0
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod frog » pát čer 01, 2007 9:30 am

K harnesům:
na levoboku i na pravoboku mají být na ochozech(ta část paluby mimo kokpit a nástavbu) tzv. life line. Jsou napnuté od přeního sloupku zadního koše k zadnímu sloupku předního koše. Já používám oranžový popruh - dutý (horolezeckou smyci) s pevností 22 Kn. Když se na to šlápne, tak to nevadí, je dobře vidět, a pevnost zaručena. Člověk se nacvakne ještě z bezpečí kokpitu a pak může jít ke stěžni, nebo na příď manipulovat s kosatkou. Připomínám, máte li na harnesech dvě karabiny bez zámku, je třeba na life line připnout obě, proti sobě. Mají li karabiny zámek. stačí jedna, druhou se připnu k něčemu na místě manipulace.
Uživatelský avatar
Irena
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 122
Registrován: sob dub 01, 2006 6:57 pm
Reputace: 0

Příspěvekod Irena » pát čer 01, 2007 9:46 am

Super,díky
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pát čer 01, 2007 11:28 pm

S tým schovávaním fendrov to mierne povedané preháňate. A vlajku po západe slnka nestiahnete nikto! Pokud nejde vo život, tak jde vo "censored". Keď ide do tuhého, tak ich nahádžem do salónu medzi stôl a lavicu. Ta sa stalo raz. A keď je pohoda, tak cpať ich niekomu do kóje mi pripadá scestné. A do bakysty? Odtial sa stále niečo vyberá, to by šialene zavadzalo. Ak mi vadia na ochozoch, tak sa dajú skrátiť lanká. Ale niekdo má k ríši bližšie, niekto ďalej.
Frogu, čím ten popruh napínaš, len tak rukou?
Ak je zle a tie harnesy naozaj treba, tak sa dá lano /večšinou v lodi nejaké je/ natiahnuť okolo sťažňa, jeden koniec dať do stopra čo sa nepoužíva a druhý koniec na vinšňu. Jedna s tých dvoch sa tiež večšinou napoužíva.
Uživatelský avatar
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 617
Registrován: ned led 21, 2007 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod Wlady » sob čer 02, 2007 4:57 am

Ahoj.
Stejně jako Denis si myslím, že to s fendry přeháníte. Já je ukládám jen před delší přeplavbou (to vždy) nebo za horšího počasí. Kvůli pár mílím za mírného větru mi to připadá zbytečné, zejména proto, že na žádné charterovce na ně není pořádné místo. V batystě mi překáží a nemám chuť z pod nich dolovat lana na vyvázání v zátoce do které při kratší plavbě právě většinou mířím či jiné věci dle momentální potřeby. A zasolovat kvůli pochybné tradici kajutu mi připadá úchylné. Až budu mít vlastní loď, pořídím si držáky na sloupky relingu. Při troše štěstí a strategickém rozmístění těch držáků pak není nutné fendry ani odvazovat. Potom jsem je připraven ukládat i při plavbě "přes zátoku".
Pokud se týká "life line", frog tady popsal klasické umístění. Dávám přednost popruhu (vozím si ho sebou), kvůli bezpečnějšímu nášlapu. Moc ho napínat je ošidné, protože se o něj snáze zakopne. nejlépe je, když kopíruje palubu. Z hlediska funkčnosti to ale není zrovna ideální. Osobně bych dal přednost, a taky se to tak pokusím na své lodi realizovat, umístění hodně napnutého lana co nejblíže osy lodě. To jde ale bohužel při dodržení podmínky přechodu od přídě k zádi bez nutnosti přepínání jen na málo které lodi (dle typu nástavby a rozmístění příslušenství) realizovat.
Wlady
Uživatelský avatar
MARIS
moderátor
Příspěvky: 1090
Registrován: sob říj 21, 2006 2:00 am
Reputace: 5
Bydliště: zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

kam s fendry

Příspěvekod MARIS » sob čer 02, 2007 3:13 pm

I já si myslím,že to s fendry někteří přehánějí.Plavil jsem se již na mnoha lodích,mnohokrát více jsem jich potkal nebo viděl stát v přístavech,ale neuvědomuji si,že by měly koše na fendry.toto vybavení je vlastní pokud se nemýlím jen motorákům,ale možná už dobře nevidím.Já mám teto problém vyřešen tím,že mám na relingu natáhlou síť aby mě vnoučata nespadla do vody,a fendry se na ležato položí k síti.Takže nepřekáží,za plavby nevlají za lodí(to je opravdu hodně škaredé) a neznalou posádku nemusím stále učit,jak a kde se fendr správně přivazuje.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » ned čer 03, 2007 2:45 pm

Ahoj fšichni :D
Vrátil jsem se po týdnu domů, moc času nemám, v pátek jedu zpět a s mírným úžasem sleduji co vše se tady energicky řeší. Ten týden byl opravdu dost těžký, asi nejtěžší co jsem zažil. Jugo dosahovalo na otevřeném moři na trase Vis-Lastovo-Mljet běžně 40 knt, velmi často 45 a v nárazech až 48 knt. Za tři dny jsme nepotkali ani jednu plachtu!!! Ještě teď se se mnou všechno houpe.
Nezlobte se a v kontextu tohoto mě připadá vyřazování kapitánů kteří neschovají fendry ze svých řad jako velmi úsměvné. Až se za břicho popadám. A přidávám se do řady předchozích třech diskutujících.
Ano. Jsou věci, které se prostě nedělají. Během plavby není možné tolerovat pověšené fendry na boku, nebo pověšené prádlo. Ale pokud máte plně obsazenou charterovou loď a nemáte typ se dvěma WC, kdy to druhé použijete jako store, nemáte šanci fendry nikam uložit. Batysty jsou plné, kajuty jsou blbost a salon je to nejlepší z nejhoršího řešení v nouzi, jak už bylo napsáno výše. Prostě řadím se k těm nemožným kapitánům kterým stačí, že fendry jsou zajištěné u zábradlí tak, aby je voda nesplavila do moře.
A k těm, kteří stahování vlajky na noc kovažují za anachronismus.
Uživatelský avatar
jerryx
Site Admin
Příspěvky: 2450
Registrován: pát čer 16, 2006 12:00 am
Reputace: 87

Příspěvekod jerryx » ned čer 03, 2007 10:03 pm

tak, kdyz jsem vyvolal tenhle FLAME (to sem, ale fakt nechtel), tak jak to delame my:
Obrázek
takhle mame fendery, ale co se tyce ostatniho, tak treba pradlo, kdyz je mokre, tak na zabradli mame :-( - teda za plavby na mori, kdyz neprekazi. pri vjezdu do mariny ho schovavame, a kdyz zacne prekazet, tak samozrejme taky.

a jinak souhlasim s tim, ze prehanet se fakt nema. puvodne jsem si jen rejpnul ... (a to ja rad 8))

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů