Kam s fednry při plavbě +použití harnesů.

Různá témata kolem ovládání lodě a bezpečnosti plavby

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » ned čer 03, 2007 11:02 pm

Ale to vypadá docela dobře, to se mě líbí!!!
Škoda že ta fotka je dost nekvalitní. Zajímal by mě způsob uchycení a nějaké záběry z jiného úhlu. Pokud to bude jednoduché a praktické, nebráním se změně.
Řekněme si že ty fendry, pokud to není vlastní loď a nenadělám si tam držáky, opravdu JSOU na lodi problém. Aby to bylo praktické, estetické, bezpečné.....
Zatím jsem měl v plánu okopírovat jeden nápad, kdy jsem viděl na spodních okách pomocné provázky, kterými byly uvázány k zábradlí a zvednuty do horizontální polohy.
EDIT: Ale s tím prádlem by jsi se měl polepšit. Tebe Aleš neučil, že plout na plachty a mít rozvěšené prádlo uráží Neptuna???
Uživatelský avatar
dana
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 150
Registrován: pon led 15, 2007 1:00 am
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dana » ned čer 03, 2007 11:09 pm

Je to velmi jednoduche. stejny uzel co delas privazani pro jejich pouziti pouzijes pri uskladneni. Akorat to namrskas na prid :lol:
Uživatelský avatar
jerryx
Site Admin
Příspěvky: 2450
Registrován: pát čer 16, 2006 12:00 am
Reputace: 87

Příspěvekod jerryx » ned čer 03, 2007 11:09 pm

Baharis píše:Ale to vypadá docela dobře, to se mě líbí!!!
Škoda že ta fotka je dost nekvalitní. Zajímal by mě způsob uchycení a nějaké záběry z jiného úhlu. Pokud to bude jednoduché a praktické, nebráním se změně.

to tam jsou, ale uplne normalne privazany. akorat nakratko a u sebe

Baharis píše:Ale s tím prádlem by jsi se měl polepšit. Tebe Aleš neučil, že plout na plachty a mít rozvěšené prádlo uráží Neptuna???

1, ales me to neucil :-(
2, to pradlo se mi taky nelibi, ale ucel sveti prostredky. proste kdyz je mokry, tak je potreba ho nechat uschnout !! ale neboj, ono kdyz prifoukne, tak stejne musi dolu, protoze zacina litat :D
Uživatelský avatar
frog
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 52
Registrován: ned kvě 28, 2006 7:52 pm
Reputace: 0
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod frog » ned čer 03, 2007 11:34 pm

Předchozí diskuze jasně ukazuje, proč se neučit plachtit od jugošů. Na severu (Německo, Anglie, Polsko) se člověk prezentuje svou dobrou plavební praxí(nevím jak to celé jinak shrnout a definovat). A dle toho je přijímán a dle toho je tam k němu přistupováno.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pon čer 04, 2007 12:43 am

dana píše:Je to velmi jednoduche. stejny uzel co delas privazani pro jejich pouziti pouzijes pri uskladneni. Akorat to namrskas na prid :lol:
Ale jo. Dokážu si to představit na rovné hladině, když vaně příjemných 25 knt. Ale v třímetrových vlnách při řvoucí čtyřicítce to také musí pěkně lítat.

jerryx píše: 2, to pradlo se mi taky nelibi, ale ucel sveti prostredky. proste kdyz je mokry, tak je potreba ho nechat uschnout !! ale neboj, ono kdyz prifoukne, tak stejne musi dolu, protoze zacina litat :D
Dokážu ustoupit ve spoustě věcí, ale v tomto ne. Kamarád, nekamarád, z hrušky dolů, toto prostě nedovolím. Sušit až v zátoce a hotovo!!!

frog píše:Předchozí diskuze jasně ukazuje, proč se neučit plachtit od jugošů. Na severu (Německo, Anglie, Polsko) se člověk prezentuje svou dobrou plavební praxí(nevím jak to celé jinak shrnout a definovat). A dle toho je přijímán a dle toho je tam k němu přistupováno.
To máš pravdu, já to také tak nějak cítím. Ale já bych to tak černo-bíle neviděl. Oni chorvaté se dost perou se životem o živobytí a moře mají jako hlavní zdroj obživy. Na rozdíl od těch tebou jmenovaných. Co chorvati vlastně mají? Průmysl, zemědělství, nerostné bohatství? Dyď se podívejme jen třeba na tu jejich kamenitou půdu.
A co se týká jachtařské smetánky, tak když mám kotvit vedle němců (hlavně mladých), naskakují mě pupínky po celém těle. A vidět poláky jak se na desetkrát snaží zacouvat na muring, to také není příjemný pohled.
Nevím, no. Počkal bych až co kdo ukáže (jak píšeš) a pak hodnotil. Bez rozdílu národnosti, pohlaví, náboženství a podobných sraček.
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » pon čer 04, 2007 9:12 am

... fendry na kratší přeplavby neuklízím. Osvědčilo se mi při užití fendrů k jejich účelu je vázat na spodní reling a při plavbě je jen přehodím přes horní reling "dovnitř". Při délce vázacího lanka mezi fendrem a relingem cca 30 cm je to ok řešení. A vypadá to pak jak na jerryxově fotce, akorát jsou fendry rozmístěné podél boku.

Navíc na to mám posádku, že? Takže zadám úkol: Při plavbě budou fendry "uklizeny" tak, aby se nepletly pod nohy a při ostřejším plachtění nepadaly do vody. A mohu na ně pak vrhat vražedné pohledy, když se s tím dostatečně nepopasují :lol:

Hernesy jsem zatím na sobě zatím neměl. Moji plavčíci v nich ale povinně chodí do hospod a cestou zpět na palubu si je "scvaknu" karabinou k sobě. Jsou pak lépěji uhlídatelní :wink:
Uživatelský avatar
Johna
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 207
Registrován: pon bře 05, 2007 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Čelákovice - Roztoky - Liberec

Příspěvekod Johna » pon čer 04, 2007 9:19 am

Jojo, přesně takhle jsem si to přesně představoval. Bohužel ale na té Y36 co jsme byli teď, na to místo opravdu nebylo. Od stěžně (mezera asi 25cm) byl položen bajbot, který končil cca metr od rolfoku. Už takhle když se chtělo projít na příďový koš, tak to nebylo moc příjemné. Když by se tam daly ještě fendry (pokud by se vešly), tak by se muselo lezt právě přez bajbot. Co se týká harnesů, tak jsem pro názor natáhnout plochou smici od přídě k zádi až když by se čekalo že se budou muset použít. Během klidné plavby sundat. To je můj laický názor. Připomínám byl jsem na jachtě poprvé a rád se přiučím.
Uživatelský avatar
jerryx
Site Admin
Příspěvky: 2450
Registrován: pát čer 16, 2006 12:00 am
Reputace: 87

Příspěvekod jerryx » pon čer 04, 2007 9:23 am

Baharis píše:Ale jo. Dokážu si to představit na rovné hladině, když vaně příjemných 25 knt. Ale v třímetrových vlnách při řvoucí čtyřicítce to také musí pěkně lítat.

neni to tak hrozny, ale musi to byt dobre uvazany. ani pri spinakru to neprekazi :-)
Uživatelský avatar
jerryx
Site Admin
Příspěvky: 2450
Registrován: pát čer 16, 2006 12:00 am
Reputace: 87

Příspěvekod jerryx » pon čer 04, 2007 9:28 am

ficcus píše:Navíc na to mám posádku, že?

.. ale ja jsem tim nemyslel, ze to delam sam :D :D
ficcus píše:Hernesy jsem zatím na sobě zatím neměl. Moji plavčíci v nich ale povinně chodí do hospod a cestou zpět na palubu si je "scvaknu" karabinou k sobě. Jsou pak lépěji uhlídatelní :wink:

tohle je mooc dobry a povinne to zavedu, ponevadz nekteri to fakt potrebujou. akorat je nebudu cvakat ke me, ale jen mezi nima - prece jenom oni musi chodit spat uz po vecernicku :lol:
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » pon čer 04, 2007 9:38 am

jerryx píše:...
ficcus píše:Hernesy jsem zatím na sobě zatím neměl. Moji plavčíci v nich ale povinně chodí do hospod a cestou zpět na palubu si je "scvaknu" karabinou k sobě. Jsou pak lépěji uhlídatelní :wink:

tohle je mooc dobry a povinne to zavedu, ponevadz nekteri to fakt potrebujou. akorat je nebudu cvakat ke me, ale jen mezi nima - prece jenom oni musi chodit spat uz po vecernicku :lol:


ano, k sobě myšleno je mezi sebou a vedu si je pak jak smečku na vodítku :lol:
Uživatelský avatar
jerryx
Site Admin
Příspěvky: 2450
Registrován: pát čer 16, 2006 12:00 am
Reputace: 87

Příspěvekod jerryx » pon čer 04, 2007 9:46 am

ficcus píše:ano, k sobě myšleno je mezi sebou a vedu si je pak jak smečku na vodítku :lol:


to jsem pochopil, ja si je akorat nechci vodit - ja prece nepujdu spat po vecernicku :D. a kdyz nahodou netrefej a budou pohromade, tak uz si je najdu :lol: - teda, kdyz zaregistruji, ze chybi :D
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » pon čer 04, 2007 9:53 am

Baharis píše:...
A co se týká jachtařské smetánky, tak když mám kotvit vedle němců (hlavně mladých), naskakují mě pupínky po celém těle.


Jednou na Visu jsme v zátoce kotvili na kotvě a záď vyvázanou ke břehu. Byl tam i katr s německou posádkou průměrného věku 20 let. Dostatečně sobevědomí a lahce připití. Vpluli hlouběji do zátoky na menší hloubku a začali kotvit. To jsem je ještě moc nesledoval. Když za cca 2 hodiny 3x překotvovali, tak už jsem je sledoval se všemi fendry spuštěnýma na jejich stranu a ustanovenou hlídkou:) Od 19:00 do 7:00 následujícího dne provedli cirka 8 překotvovacích manévrů. Asi se moc nevyspali. A my taky ne :shock:

Víte s čím měli východoněmečtí soudruzi problém? Tipujte a já zítra vyhodnotím vaše odpovědi...
Uživatelský avatar
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 171
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Příspěvekod Terra » pon čer 04, 2007 7:53 pm

Co s fendrama? No my je vzdycky vazali dozadu na zad na tu zabranu (neptejte se mne, jak se tomu rika cesky, neb nevim) a aby se to nepostracelo cestou, tak jsme to jeste provlikali provazem. Vyhoda. Zadny zabrany prostor na palube. Nevyhoda. Musite pocitat s tim, ze to trva dyl nez to rozmotate, ale tak nejak mi to nevadilo.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pon čer 04, 2007 11:32 pm

Soudruzi z NDR to nedomysleli, asi vypustili málo reťaze...?
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » úte čer 05, 2007 2:35 pm

Denis vyhrál. Ale ne proto, že by uhodl, ale proto, že tipnul jediný :lol:

Kotevního řetězu vypustili dost. Ale všechen na jednu hromadu na kotvu pod přídí. A vždycky když fouklo, tak kotvili znovu. Stejně :wink:
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » úte čer 05, 2007 9:46 pm

To majú z kurzu. Vidíš jak to dopadne, keď niekoho v kurze nútia stokrát opakovať nejakú operáciu aby sa to dokonale naučil. Potom je chudák s toho celý zblblýa nevie riešiť situáciu. Teraz to pri nás robila Holandská super plachetnica a posádka samý šedý vlci. To je tá severská škola.
Uživatelský avatar
RadekS
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 253
Registrován: úte črc 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Nové Veselí

Příspěvekod RadekS » pon črc 16, 2007 2:48 pm

Co se týká fendrů, plul jsem na lodích od 31 do 49 stop, a vždycky se nám podařilo je někam nacpat, převážně do bakisty (holt pivo musí být někde jinde) :cry: a nebo těch velkejch komor úplně na zádi. Lepší je to u lodí velikosti kolem 38, a od 45 bývá nádherný a velký prostor na přídi. Na záchodě většinou bývá spinaker. :roll: Při krátkých plavbách cca půl hodinky ale posádku nebuzeruju a prostě je položíme na palubu.
Když dojde na harnesy, většinou dolezu obouruč na místo a tam se připnu. Situace kdy jdou vlny přes palubu se nám zatím vyhnula.
:good:
Uživatelský avatar
veselyroman
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 357
Registrován: pon zář 03, 2007 2:00 am
Reputace: 14
Bydliště: Mělník

Příspěvekod veselyroman » pon zář 17, 2007 4:41 pm

Mě teda učili, že fendry po vyplutí z přístavu nemají na palubě co dělat. Vždycky jsme je uklízeli do některé z batyst v kokpitu. Je ale fakt, že jsme "netrpěli" akutním nedostatkem místa na lodi, takže pro nás nebyl problém jednu batistu pro fendry obětovat. Do dneška mě nenapadlo, že by to na jiných lodích (kvůli místu) mohl být problém, takže jsem fendry na reelingu odsuzoval. Beru to tedy zpět. Jak je vidět, záleží na konkrétní situaci...
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1416
Registrován: stř pro 26, 2007 1:00 am
Reputace: 33

Příspěvekod marks » sob pro 29, 2007 7:28 pm

Byl jsem letos poprvý s klukama co dělali loni papíry v chorvartsku. Učili mě toho hodně ale o fendrech na palubě jim zřejmě vyučuijící kapitán(původem čech) nejspíš neřek nic, jinak by jsme to určitě probírali. Dokonce jsem myslel, že tam být musí kdyby se něco dělo, když nám jeden spad za jízdy dovody už mi to bylo podezřelí ale neznalec to těžko může vyřešit. Trošku mě zarazilo, když tu prošlo označení něco jako pochybná tradice, já myslel že základ yachtingu je právě v tradicích, možná proto se pak děje na lodích co se děje. Chápu, že už jste jinde, ale mi nováčci jen zíráme po okolních lodích a hltáme právě ty zákonitosti co se v papírech neučí. Nemusím sušit prádlo, ale když to nevím jezdím jak greenhorn, za greenhorna se nestydím, za ty hadry jo. Plet se nám záchranej člunek v lanech kosatky, vyřešil to sám, byl píchlej tak šel do podpalubí. Předtím jsme díky tomu stihli zamotaným lanem vyhodit kliku z šuplíku při přetahování. Samostatná kapitola je plechovka od piva, kam s ní po vypití. Jeli jsme na 36 bavaria, v šesti plný proviantu přesto by se na fendry klidně místo vyřešilo. Rád bych jel příští rok v rámci pravidel námořníků a věděl co všechno uráží Neptuna. mára
Lakomec

fendry

Příspěvekod Lakomec » ned pro 30, 2007 3:20 pm

Tak jsem se opět pěkně pobavil, děkuji všem diskutujícím, je to zajímavé. Nikdy jsem si netroufl nazvat půlhodinový přesun plavbou, nikdy jsem se ještě v zátoce nevyvazoval lanama, protože pokud tam není místo na kotvu a dostatečně dlouhý retěz, něco mi říká, že není bezpečná, a taky jsem ještě nikdy nezažil hladkou vodu při větru 25 Kn.
Jinak k těm fendrům a všemu ostatnímu - o každém z nás vypovídají jeho věci, ty řeknou ostatním vše, aniž by s náma někdo musel mluvit. Takže já se snažím chovat podle toho a jsem rád, když si o mě zkušení námořníci neříkají, že jsem idiot. Krásný nový rok
Janík
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 232
Registrován: úte bře 14, 2006 9:13 pm
Reputace: 0

Příspěvekod Janík » ned pro 30, 2007 4:09 pm

Kdysi jsem tady psal o své první plavbě, kdy moji kamarádi, také s čerstvými papíry,informaci o úklidu fendrů od svých školitelů nedostali. Já ano, ale byl jsem přehlasován. nakonec jsme jeden ztratili a stálo, myslím, okolo 100 kn, což je nejlepší pobídkou k jejich uklízení. Když není vůbec místo, tak je raději naházím do salónu. A prádlo za plavby, to je jako si dát k rollsu přidělat kouli na vozík. Plachetnice je přece velmi estetický objekt a vlající svršky vypovídají především o posádce. Mně osobně vadí i prádelní kolíček, což je asi už přehnaný...
Hezký Nový rok všem.
Uživatelský avatar
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 171
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Příspěvekod Terra » ned pro 30, 2007 6:40 pm

zdt píše:Vážení,
když pročítám tohle vlákno (a nejen tohle), nemůžu se zbavit dojmu, že jsou mezi námi jachtaři, (na př. Lakomec, Janík, frog, orko
a další), kteří perfektně znají jistá přísná pravidla chování na lodi, na moři, v marinách atd. Učili se tato pravidla kdysi od starých jachtařů a někteří dokonce na severu, ne v Jugošce...Dokáží dokonce podle těchto pravidel pohledem na okolo plující loď rozeznat, který kapitán nic neumí a je pro ostatní nebezpečný, kdo je dokonce idiot, která posádka na moře vůbec nepatří...Také bych to chtěl umět. Nemohli by tito znalci nám méně zkušeným a možná ne tak bystrým, kteří jsme neměli tak skvělé učitele, ta pravidla sepsat? Nemusí to být žádný román ukrytý v oddílu "Ke stažení", stačilo by jen heslovitě, za prvé, za druhé za třetí ...za desáté atd. No a na konci podpis. Já a jistě i další začátečníci si to přečtem a budeme to plnit. Pěkně jednotně, ku prospěchu nás všech!!!

Mám pocit, že s těmi pravidly je to jak s pravidly mariáše. Všichni tvrdí, že je znají, ale přesto se mariáš hraje v každé hospodě jinak, podle jiných zvyklostí a jiného výkladu. A i v mariáši si někteří myslí, že v sousední vsi jsou úplní idioti, kteří neznají mariáš.....

Zdeněk (zdt)


Ahoi Zdeňku,

bylo vytvořeno nové téma, protože určitě ani já neznám vše... Naleznete v sekci jachting, téma chování a jiné zavedené obyčeje na jachtě.

Terra
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » ned pro 30, 2007 6:56 pm

zdt, napísal si to tak kulantne, že keď si toto prečíta kníže Schvarcenberg, tak hneď ťa angažuje do svojich služieb. :)
Uživatelský avatar
MARIS
moderátor
Příspěvky: 1090
Registrován: sob říj 21, 2006 2:00 am
Reputace: 5
Bydliště: zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod MARIS » ned pro 30, 2007 7:47 pm

Tak nevím,ale zdá se mě,že se tu zabydlel jeden nešvar(aspoň já si to myslím),a to,že když něco nevím,tak tu zavedu nový topic a on se někdo (hloupý) najde,kdo mě odpoví.Určitě dobrá věc,pokud by se jednalo o nový problém,tak by to také mělo být.Ale tady se mnozí a často ptají na věci,které již tady byly mnohokráte prodiskutovány,byly na ně fundované odpovědi a přesto se zase najde po čase někdo,kdo se ptá na stejnou věc,místo toho,aby si to nejdříve vyhledal ve vyhledávači.Už na to upozorňoval Libor a jiní,ale odezva žádná.A je to jen tím,že jsou někteří líní si nejen vyhledat ale i přečíst co zde již bylo napsáno.A tak se objevuje nový topic "kam s fendry" a pod.(promiň Terro).To aby moderátoři měli nonstop službu a pořád přesouvali někdy až naivní otázky tam kam patří.
Ano, každý nějak začínal,ale dříve když jsem se chtěl něco dozvědět,tak jsem musel študovat v knihách a časopisech.A to mě pak v hlavě něco zůstalo.A tady je jedinečná příležitost číst a číst jednotlivé topiky(vím,je to časově náročné)a dozvědět se prakticky vše,co se kolem jachtingu točí.
Omlouvám se,že jsem se takhle rozepsal,ono s přibývajícím věkem ubývá trpělivosti,ale nedalo mě to,abych se nevyjádřil. Tak šťastný a veselý.
MARIS

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů