Kam s fednry při plavbě +použití harnesů.

Různá témata kolem ovládání lodě a bezpečnosti plavby

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Uživatelský avatar
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 171
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Příspěvekod Terra » ned pro 30, 2007 7:54 pm

MARIS píše:Tak nevím,ale zdá se mě,že se tu zabydlel jeden nešvar(aspoň já si to myslím),a to,že když něco nevím,tak tu zavedu nový topic a on se někdo (hloupý) najde,kdo mě odpoví.Určitě dobrá věc,pokud by se jednalo o nový problém,tak by to také mělo být.Ale tady se mnozí a často ptají na věci,které již tady byly mnohokráte prodiskutovány,byly na ně fundované odpovědi a přesto se zase najde po čase někdo,kdo se ptá na stejnou věc,místo toho,aby si to nejdříve vyhledal ve vyhledávači.Už na to upozorňoval Libor a jiní,ale odezva žádná.A je to jen tím,že jsou někteří líní si nejen vyhledat ale i přečíst co zde již bylo napsáno.A tak se objevuje nový topic "kam s fendry" a pod.(promiň Terro).To aby moderátoři měli nonstop službu a pořád přesouvali někdy až naivní otázky tam kam patří.
Ano, každý nějak začínal,ale dříve když jsem se chtěl něco dozvědět,tak jsem musel študovat v knihách a časopisech.A to mě pak v hlavě něco zůstalo.A tady je jedinečná příležitost číst a číst jednotlivé topiky(vím,je to časově náročné)a dozvědět se prakticky vše,co se kolem jachtingu točí.
Omlouvám se,že jsem se takhle rozepsal,ono s přibývajícím věkem ubývá trpělivosti,ale nedalo mě to,abych se nevyjádřil. Tak šťastný a veselý.
MARIS

V pohodě, já to hledela, bohužel marně. Tak jsem založila nové. Nevím, co jsi myslel tím tak se objevuje nový topic "kam s fendry", ale to je jedno. Mně příjdou některé témata špatně zařazené - v sekcích, kde bych je neočekávala, ale nechci hanit něčí práci, protože nejde hlídat vše. Je to o tom, že jsem to prostě nenašla a nebyla jsem jediná. Někteří hledají jiní bohužel ne, chápu, že někdy ti opravdu nic nikdo neřekne a musíš to nastudovat, ale tak už to bývá...
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1416
Registrován: stř pro 26, 2007 1:00 am
Reputace: 33

Příspěvekod marks » ned pro 30, 2007 8:19 pm

Nemám nárok tady cokoliv obhajovat nebo hanět, ale tak trošku jsem to načal. Osobně se mi ten topic líbí i když mě to rychlí vytvoření taky zaskočilo. Taky sem ještě nevěděl co pod jachtingem je a díky tomu se tam pozastavil, tři dny marodím a nic jinýho nedělám, než že tu čtu a prohlížím a čtu a objevuju. Asi se tu nikdy nebude dát zařadit nic přesně protože to vždycky odběhne od hlavního tématu. Jasně že jde o praxi a čtení, ale myslím, že ten topic terra založila pro tradice které se předávají v pokoleních, mají své historky a historie, proto se tam marisi na tvoje příspěvky asi všichni těšíme. Příkladem je pro mě přejmenování lodi u baharise, v průběhu se našla tradice jak postupovat. Možná by se do topicu mohli přesouvat z jincýh jenom ty poznatky a pak je tam můžou znalci proprat. Taky se mi zdá, že oproti jiným dost píšu, nebojte to přejde hned jak vstanu z postele.
Janík
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 232
Registrován: úte bře 14, 2006 9:13 pm
Reputace: 0

Příspěvekod Janík » ned pro 30, 2007 8:27 pm

Denis píše:zdt, napísal si to tak kulantne, že keď si toto prečíta kníže Schvarcenberg, tak hneď ťa angažuje do svojich služieb. :)


Máš pravdu, Denisi, napsal jsem to jakobych stál dost dlouho ve frontě u krále Šalamouna...mám dva kamarády,staré jachtaře, čerstvé sedmdesátníky, kteří proplachtili skoro celý život a ti mne s chutí tepají a cpou do mne, k mé radosti, své zkušenosti a postřehy a já jsem za to vděčný. Bohužel psát nechtějí, i když by bylo o čem. A pro ně má fendry dole při plavbě jen "fakt strašný prase".
Lakomec

to zdt

Příspěvekod Lakomec » ned pro 30, 2007 8:57 pm

Nevím, kdo měl jaké štěstí a kdo se od oho učil, podle mě však platí jedno - jachting se nedá spoutat do pár pouček, co je ještě normální a co není. Taky pro každého z nás je jachting o něčem jiném. Někomu stačí být na lodi pořád v lihu a užívat dovolenou"bez bab", někdo je spokojený na regatách když si potřebuje dokázat něco sám před sebou nebo před kamarády, někdo má jachting spojený s pokorou před největším přírodním živlem, jiný takové věci neřeší a jen si užívá. Každý kapitán je kromě právních předpisů, které jsou jasně popsané povinen dodržovat ještě něco, co nikde napsané nanajdeš a přesto na to všichni odkazujou - dodržovat zvyklosti všeobecně přijaté a uznávané v námořní plavbě. A od toho je tady plavba kapitánů, aby jsme se mohli jeden od druhého naučit situace vyhodnocovat, vyřešit je a třeba změnit názor na válejíce se fendry na palubě.
Uživatelský avatar
Oliver
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 34
Registrován: pon lis 06, 2006 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Oliver » ned pro 30, 2007 9:01 pm

Máš asi pravdu,ale Oni také záčínali a neměli zkušenosti.Nazývat někoho k vůli zapomenutým fendrům prasetem to je dost silná káva.Je lepší poradit než odsuzovat.
Milan
Janík
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 232
Registrován: úte bře 14, 2006 9:13 pm
Reputace: 0

Příspěvekod Janík » ned pro 30, 2007 9:15 pm

Oliver píše:Máš asi pravdu,ale Oni také záčínali a neměli zkušenosti.Nazývat někoho k vůli zapomenutým fendrům prasetem to je dost silná káva.Je lepší poradit než odsuzovat.
Milan


Milane, prosím, přečti si pořádně co jsem napsal. Pouze cituji své starší a zkušenější kamarády a to ještě v uvozovkách. A těmito slovy, u džbánu vína, se vyjadřují jen pro mé uši. Kdyby Tě se zapomenutými fendry potkali na moři, mysleli by si své a zdvořile mlčeli Já Ti pouze sprostředkoval tuto míru prohřešku.
Ostatně, rada to je, žádné odsouzení.
Uživatelský avatar
Oliver
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 34
Registrován: pon lis 06, 2006 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Oliver » ned pro 30, 2007 9:33 pm

Janiku.Nemyslel jse to špatně.Při zkouškách jsme fendry měli na palubě celý týden.Potom při další plavbě se zkušeným kapitánem,který má vysokou aprobaci také.Při mojí první plavbě jako kap. jsem si je nechal nacpat do svojí kajuty.To jsem se ,ale dočetl až tady a to je asi přínos pro všechny.
Milan
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » ned pro 30, 2007 9:35 pm

Nemohli byste, prosím, hoši výše diskutující, podumat, jaká všeobecná pravidla/obyčeje existují a dosud nejsou zde na webu zmíněna a vepsat je stručně do topicu, který založila Terra ? A dodržet její styl, ať je to jednotné ?

Pokud ona nebo jiný ochotný jedinec přepíše, co už je zde na webu uvedeno, a k tomu třeba právě vy připojíte moudro své či těch starších kolegů učitelů, tak může vzniknout velmi zajímavý a užitečný topic. Není třeba čekat na plavbu, pravidla existují již nyní !
Uživatelský avatar
Oliver
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 34
Registrován: pon lis 06, 2006 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Oliver » ned pro 30, 2007 9:43 pm

OK omlouvám se Milan
Janík
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 232
Registrován: úte bře 14, 2006 9:13 pm
Reputace: 0

Příspěvekod Janík » ned pro 30, 2007 9:44 pm

Jasně, já vím. Bohužel zmiňovaní staří námořníci nejsou zasaženi naší internetovou globalizací. Škoda. Tak nám nezbývá než se ptát těch zkušeněnjších tady. Já tak dle možností činím. Ahoj :)
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » ned pro 30, 2007 9:49 pm

tak Janíku, taková odpověď se u nás neodbytnejch nepřijímá ! :)
Když někdo vzdoruje PC a netu, tak to není důvod ho nevytěžit a vše nezapsat. Prostě si zahraj na novináře nebo u toho vašeho vínečka nejen ťukej ale i nenápadně zapisuj na manžety! 8)
No, abych byla spravedlivá, nejsi první, kdo tu konstatuje, že má na někoho takového kontakt, dokonce i v rodině, ale ten dotyčný nemůže psát kvůli tomu svému stáří. Ach jo. :(
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1416
Registrován: stř pro 26, 2007 1:00 am
Reputace: 33

Příspěvekod marks » ned pro 30, 2007 10:04 pm

On se tu dá najít jeden důležitý důvod proč to téma udržovat. My jezdili ve dvou yachtách a kluci z druhý měli za sebou i nějaký regaty. Učení s plavbou šlo rychle, naše loď jezdila i při slabším větru a tak jsme plachtili od rána do večera. Poslední den jsme křížovaly mezi ostrovy na proplutí a s předností s námi najížděla jiná loď. Když jsme jim změnily směr za chvíly to otočili ale mi už stejně museli přehazovat navíc. Byly to starší kousci z německa a podle lodi se dnes taky zkušenost nedá poznat. Pokud někdo nedodržuje ty zásady které plachtění ctí, dá se na jeho případné reakce na moři připravit. Jasně,že to neplatí vždy ale vypovídající hodnotu to vždy má, ať už "prase" z neznalosti nebo z nezkušenosti. Pravděpodobnost že se schovanými fendry budou jezdit jen ty zkušení taky nebude velká ale bude to člověk kterého zákonitosti okolo jachtingu zajímají.
Janík
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 232
Registrován: úte bře 14, 2006 9:13 pm
Reputace: 0

Příspěvekod Janík » ned pro 30, 2007 10:07 pm

Vilmo, omlouvám se, já reagoval na Milana, Tvojí reakci jsem dostal na mail později. Proto ta jaksi nejasná souvislost...
Zaznamenávat je nejde z mnoha důvodů. A také občas jeden z nich píše do jednoho jachtařského periodika. Něco jiného jsou nahodilé poznámky a něco jiného souvislý text. To bych je svým způsobem okrádal. Ale samozřejmě se tak úplně nevzdávám.
Jinak tady dnes zažívám samá roztomilá napomenutí.Ahoj

:), dyk já nic ve zlým, jen dumám, jak třeba dát dohromady novej topic. V.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » ned pro 30, 2007 10:19 pm

Nerad se opakuji, na začátku jsem napsal svůj názor a považoval bych to z mé strany za uzavřené. Ale mám pocit, že se tu hraje na estéty, přikládá se tomu zbytečně velká pozornost a hlavně, mladí jachtaři začínají mít pocit že fendry na palubě je porušení jedenáctého přikázání. To mě nutí k tomu se vyjádřit ještě jednou.

- Dobrého kapitána nepoznávám podle toho jestli má fendry na palubě nebo ne, ale podle toho jak vede loď, jak má nastavené plachty, jak provádí přistávací manévry a jak se jeho posádka chová na kotvišti.
- To bylo "na palubě". Pokud uvidím loď s fendry spuštěnými dolů, jen se pousměji. Vypadá to opravdu hrozně a navíc při náklonu nepříjemně zatěžuje reling a hrozí ztráta. Ale viděl jsem mnohokrát že si to plachetnice na motor se spuštěnými fendry mastí z jedné zátoky do sousední. No. No tak dobře. Budu se dívat na druhou stranu.
- Místní rybáři, pokud si všimnete, mívají fendry spušťěné běžně. A nemyslím si o nich že to jsou nějací mastňáci. Jsou to opravdoví lidé moře, kterých si opravdu vážím. Větší lidé moře, než pánové s lulkou a kapitánskou čepicí, kteří ty psané/nepsané pravidla psali.
- Už jsem psal že pokud plánuji plavbu na 24 - 48 a více hodin, je vhodné a rozumné fendry schovat. Ale jak probíhá většina charterových plaveb? Dopoledne se vypluje, odpoledne připluje, přes den se ještě podle potřeby někde zastavuje třeba nakoupit. To by znamenalo (v extrému) odvázat, přivázat, odvázat, přivázat a odnosit osm lan, osm fendrů.

Řečeno slovy klasika: "I kdyby jste mě rozkrájeli na takovéhle nudličky", k tomu já své posádky nutit nebudu! Kdo chce, ať si váže. Je to hezké, nikomu to nezazlívám. Ale pokud mě chcete posuzovat jako kapitána, pojďme na plachty do desítky Beauforta, pojďme se celý den probíjet proti čtyřmetrovým vlnám, kdy každá druhá jde přes vás, vysaďme na břeh spokojenou posádku a odevzdejme nepoškozenou loď!
Hotovo, konec. Víc k tomu nemám co říct.
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1416
Registrován: stř pro 26, 2007 1:00 am
Reputace: 33

Příspěvekod marks » ned pro 30, 2007 10:27 pm

baharisovi
Musí to bejt mazec a to říkám se vší pokorou,ale kde u toho máš ty fendry? Nám padaly přes palubu a desítka to rozhodně nebyla.
Uživatelský avatar
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 171
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Příspěvekod Terra » ned pro 30, 2007 10:46 pm

To Marks: Nedráždi kobru bosou nohou... :crazy: Destíka už je mazec, zažila jsem jen párkrát minimálně tu 10 a nejdelé 36 hodin v kuse na širém moři. Vlny mi připadaly jak paneláky, byla to síla. Každopádně, dobrovolně to zažít nemusím... Takže za mě na toto téma končím... 8)
Naposledy upravil(a) Terra dne ned pro 30, 2007 10:57 pm, celkem upraveno 1 x.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » ned pro 30, 2007 10:50 pm

Mazec to byl, celkem jsem si to užíval, ale ne dlouho. Ze sedmi lidí čtyři "krmili" a ostatní se také přimlovali pro zbabělý útěk. Po třech réčkách jsme se uklidili do nejbližší zátoky. Kolik opravdu foukalo ani nevím, nebyl čas na sledování windmetru. Měl jsem jej přeplý na "skutečný" vítr a nejvíc jsem zahlédl 48 knots.

Odpověď na otázku kam s ním? tu už dal na začátku Ficcus. Provlečením úvazků kolem lanek relingu lze dosáhnout toho, že nesklouznou dolů. Stoprocentní to není a někdy se stane, že musím za plavby dolů je vytáhnout. Posádku tam neposílám.
Ale má představa a předsevzetí pro nadcházející rok je, že si pořídím osm úvazků s malými karabinami, navážu je na spodek fendrů a těmi karabinami je uchytím ve vodorovné poloze. Aby to bylo jednoduché a rychlé.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » ned pro 30, 2007 10:59 pm

To volné moře má Terko určitě výhodu i nevýhodu. Výhoda jsou dlouhé vlny, a nevýhoda, že se není kam uklidit.
Takové malé volné moře jsem zažil v Řecku, kde to bylo jen proti sedmičce, ale nešlo z ní utéct. Od ostrovu k ostrovu asi 45 mil.

Ty máš úplně jiné zkušenosti z "velkého" moře. To já ne. Já se jen mydlím kolem pobřeží. Ale zatím mě to vyhovuje a nějak mě to dál neláká. A nejde o strach, nebo něco podobného. Strach a peníze jsem měl málokdy. Prostě neláká. U těch ostrovů mě to připadá záživnější, víc action, pořád se něco děje.
Ale každý je jiný, že? :)
Naposledy upravil(a) Anonym dne pon pro 31, 2007 3:54 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 171
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Příspěvekod Terra » ned pro 30, 2007 11:09 pm

Baharis, kdybych si mohla vybrat mezi rozbouřeným atlantikem a 7 někde ve Středozemním moři, pak volím tu druhou možnost. Zažila jsem ve Středozemním jen 2 bouřky a taky mi celkem stačily, ale jak jsi řekl, když je nejhůř, máš se kam schovat. Teď to opravdu nemyslím špatně, jen jsem chtěla říct, že raději bych taky volila tu volbu u ostrůvků. Jenže já tu loď z Anglie musela do Středozemního nejprv dostat... :shock: Na peníze to tolik náročné nebylo, i když my měly svojí loď, takže tam odpadla ta největší investice... A v té desítce nebo co to bylo jsem v noci ztratila 2 fendry... měla jsem je blbě uvázané...
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1416
Registrován: stř pro 26, 2007 1:00 am
Reputace: 33

Příspěvekod marks » pon pro 31, 2007 5:39 pm

to Terra: Na kobru nikdy, šlápneš na ocas zaútočí ocasem, šlápneš na ocas zaútočí hlavou.Chtěl jsem to jen doplnit a zdá se,že to přirejpnutí baharis pobral tak jak jsem to myslel.
to Baharis: Psal jsi o uražení Neptuna vyvěšeným prádlem a to jsou asi ty věci co se neučí a taky nerozeznám jestli už se pak na toho pána moří neodvolává když se to potřebuje. Chápu úděl nováčků hledat si informace od zkušených, jen jsou někdy ty názory proti sobě. Tím už rozhodně nechci rozvíjet debatu kde vozíš fendry Ty.
Je rozdíl, když je tak velký vítr stabilní nebo proměnlivý? Určitě je asi rozdíl i hloubka dna a otevřenost moře, dotaz směřuju na porovnání osobních zkušenosti v praxi. Je to asi of topic, ale mě to napadlo s ohledem na fendry, neb mi to příjde že mi je musí moře urvat ať je uvážu k čemukoli.
Uživatelský avatar
mysacek
s/y Kirké
Příspěvky: 752
Registrován: stř říj 24, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Martinique
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mysacek » pon pro 31, 2007 9:14 pm

otazka fendru, susiciho se pradla a podobne patri mezi nepsanou "lodni etiketu".
michat etiketu s kapitanskych umem je s dovolenim hloupost. samozrejmne, ze nejlepsi je, kdyz je dobry kapitam zaroven estet, jenomze to je skoro jako jedla mochomurka... stejne tak vzacne :hmm:
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » pon pro 31, 2007 11:36 pm

Do značné míry souhlasím s názorem myšáčka.
Už mi ten topic připadá tak trochu jako silvestrovský kabaret.
Vždyť ta situace je jasná.
Jestli někdo vozí fendry 5-10-20 let na palubě /vyvěšené dolů záměrně asi nikdo/, vyvázané na příďovém koši, či na zádi nebo v úložných prostorách po sedačkou, případně v ložnice pod peřinu, je to jeho věc a těžko to bude měnit na základě stále se opakujících srdceryvných výlevů jedné druhé či třetí strany.
Těm co začínají a nevědí....pokud zatím poplujete s jiným kapitánem, udělejte to, co chce on nebo mu doporučte váš názor. Až budete sami kapitánovat, vemte na pomoc selský rozum a sami rozhodněte co vám v danou chvíli vyhovuje a co považujete za optimální.
Pokud UŽ V TOMTO VIDÍTE SKORO NEŘEŠITELNÝ PROBLÉM, buď vám Neptun milostiv, až narazíte na problém skutečný. Naprosto totéž s prádlem na relingu. Když v létě v hr kotvíte každý večer. žádný problém sušit až v zátoce. Až poplujete čtvrtý den někde na severu v dešti a nebudete mít ani jedny suchý trénky či tričko, máte vždy právo svobodné volby, zánět močovýho mněchýře a reling bez trenýrek nebo trenýrky na relingu. Co je na tom k nepochopení a věčné diskusi. Tímto ji ovšem v žádném případě neuzavírám, jen jsem zvědav, kdo další chytne na první šlápnutí a z jakého úhlu to zase začne pitvat.
Psáno 30 minut pře silvestrovsku půlnocí roku 2007 :crazy:

Pepa
Naposledy upravil(a) Pepa dne úte led 01, 2008 4:14 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 617
Registrován: ned led 21, 2007 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod Wlady » úte led 01, 2008 3:43 am

to Pepa :

Naprosto obdivuhodný příspěvek. Argumentačně dokonalý, jak je u tebe zvykem. Obsah klidně podepíšu. Už mi to téma připadá taky poněkud přepitvané... No a 30 min. před půlnocí jen tři překlepy...neuvěřitelné :good:

Wlady

PS : psáno 3h 30 min. po půlnoci...jenže já kvůli užívání ATB musím abstinovat :cry:
Uživatelský avatar
windward
moderátor
Příspěvky: 2767
Registrován: pát lis 16, 2007 1:00 am
Reputace: 62

Příspěvekod windward » úte led 01, 2008 10:41 am

Terra píše:...já tu loď z Anglie musela do Středozemního nejprv dostat...

Terro,

dovolim si vyjadrit "skromne" novorocni prani/otazku:

nemohla bys o teto plavbe hodit sem na web clanek? Urcite bys mistni "obyvatele" nesmirne potesila. :)
Uživatelský avatar
mysacek
s/y Kirké
Příspěvky: 752
Registrován: stř říj 24, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Martinique
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mysacek » úte led 01, 2008 4:13 pm

mokre tricko se da ususit tak, ze se do nej nacpou dva fendry a vyvesi se nekde na palube, tim se da vyresit nerudovska otazka kam s nim :crazy:

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů