zkoušky na chorvatské papíry

Pořád stejný problém: kde a jaký průkaz na loď je potřeba, je či není uznáván atd.

Moderátoři: MARIS, Pepa, windward, vilma

Uživatelský avatar
koudy
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 73
Registrován: ned zář 03, 2006 10:36 pm
Reputace: 0
Bydliště: Kladno

zkoušky na chorvatské papíry

Příspěvekod koudy » čtv kvě 31, 2007 8:05 pm

zrarec lidi,
trochu jsem podcenil časové termíny na ČTU, a mám obavu že už asi nestihnu dodělat do léta radioperatérské zkoušky, a tudíž nebude ani průkaz. Teorii i praxi mám hotovou ale jak jsem psal, drobet jsem to časově podcenil takže mi napadla myšlenka udělat si ještě chorvatské papíry, abych začátkem září mohl jet. Jedu s rodinou první týden do Chorvatska cca 30km od Zadaru ale netuším co a jak tam chodí. Mám na mysli jestli musím posílat předem nějakou přihlášku nebo pod. Vlastně ani nevim kde tam je kapitanát. Budu vděčný za jakoukoli informaci, nebo kdyby se našel někdo kdo v tomto termínu bude dělat zkoušky a mohl jsem se přifařit....... .
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » čtv kvě 31, 2007 8:36 pm

Skúšky sú na kapitanáte v Zadare v stredu a piatok o 13,00. Kapitanát je na konci trajektového prístavu. Parkoviská sú platené podla zón, lístky sa kupujú v automatoch na parkovisku. Skúška stojí 855 kuna, potrebuješ 2x foto 3x3 cm.
Uživatelský avatar
koudy
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 73
Registrován: ned zář 03, 2006 10:36 pm
Reputace: 0
Bydliště: Kladno

Příspěvekod koudy » čtv kvě 31, 2007 8:43 pm

a je potřeba jim poslat předem nějakou přihlášku či něco podobného? nebo stačí se tam dostavit třeba hodku před a vrhnout se na to?
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » čtv kvě 31, 2007 10:07 pm

Stačí prísť a vedieť. Nezabudni kuny, eura neberú a samozrejme foto, preukaz dostaneš za chvílu. Ak by si tam išiel, napíš mi prosím ťa aké otázky si mal.
Uživatelský avatar
koudy
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 73
Registrován: ned zář 03, 2006 10:36 pm
Reputace: 0
Bydliště: Kladno

Příspěvekod koudy » čtv kvě 31, 2007 10:25 pm

jj, určitě dám vědět a moc díky
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » čtv kvě 31, 2007 10:49 pm

Denis píše: Ak by si tam išiel, napíš mi prosím ťa aké otázky si mal.

Ne ne koudy,
Napiš to sem. :wink:
alffa
Uživatelský avatar
koudy
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 73
Registrován: ned zář 03, 2006 10:36 pm
Reputace: 0
Bydliště: Kladno

Příspěvekod koudy » čtv kvě 31, 2007 10:52 pm

to je jasný že sem, určitě si to nebudu syslit pro sebe :D :D :D
Uživatelský avatar
Bilardos
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 792
Registrován: pon zář 18, 2006 10:54 am
Reputace: 4
Bydliště: Uherský Brod

Příspěvekod Bilardos » pát čer 01, 2007 9:56 am

S fotkou si příliš problémů dělat nemusíš, vezmeš co máš (klasický rozměr, co se tady fotí) a oni si to ořežou. Ale klidně si to nech udělat na tu velikost...
Zkoušky by se teoreticky dali dělat i jiný pracovní den, ale rozhodně se na to nedá spoléhat!!! Ofic je to jak píše Denis.
V Zadaru jedeš směr Trajekt. To Tě tam dovede. Pak jeď na pravou stranu dozadu (cca k mostu, at nechodíš daleko). Je dobré mít nějaké mince do parkovacího automatu. V pravo 3 kn /hod. v levo je to drahé!!! (cca 50kn / hod. - cenu jsem raději rychle zapomněl). Přejdeš most a na té rovince je to skoro v zadu. logicky po levé straně, protože po pravé bude moře. Poznáš to podle vlajek na budově. Základ, co potřebuješ vědět je:
- orientace na mapě (určení polohy, kurzu, vzdálenosti, značky na mapě, používání trojúhelníků, co je to nm apod.)
- přednosti, vyhýbání a přiblížení k někomu, kdo vypadl z lodi
- osvětlení lodí
- základy vysílačky (co a jak volat a na jakém kanále)
- abecedu (Alfa, Bravo ...) (čísla není potřeba)
- zvukové signály
To je tak základ, ale to neznamená, že se Tě nemůžou zeptat na něco dalšího !!!

POZOR!
Pouze s češtinou to bude složitější.
- nemusí rozumět vůbec, nebo ano, ale oni na Tebe budou mluvit po svém (HR).
- totéž mapa. Je velmi pravděpodobné, že dají před Tebe HR mapu, takže to chce vědět, jak třeba správně rozpoznat označení majáků, zapsaných HR

Víc mě nenapadá, když tak se ptej :-)
Uživatelský avatar
koudy
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 73
Registrován: ned zář 03, 2006 10:36 pm
Reputace: 0
Bydliště: Kladno

Příspěvekod koudy » pát čer 01, 2007 1:35 pm

Díky za cenný info, u tý mapy se dělaj výpočty kurzu s přihlédnutím k deviaci lodě, deklinaci mapy, snosu proudem atd, nebo to berou jednodušejc než naše MDS? S tím jazykem to bude zajímavý, snad se nějak domluvíme. Popř zkusím nasadit oblíbenou čecho-chorvat-angličtinu. Anglicky se vcelku domluvím, ale nejni to žádný zázrak.
Ostatně celý si to pochopitelně předem projdu podle našich skript. Přeci jen je to přes půl roku co jsem to dělal v Praze.
Uživatelský avatar
Bilardos
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 792
Registrován: pon zář 18, 2006 10:54 am
Reputace: 4
Bydliště: Uherský Brod

Příspěvekod Bilardos » pát čer 01, 2007 6:33 pm

koudy píše:Díky za cenný info, u tý mapy se dělaj výpočty kurzu s přihlédnutím k deviaci lodě, deklinaci mapy, snosu proudem atd, nebo to berou jednodušejc než naše MDS? S tím jazykem to bude zajímavý, snad se nějak domluvíme. Popř zkusím nasadit oblíbenou čecho-chorvat-angličtinu. Anglicky se vcelku domluvím, ale nejni to žádný zázrak.
Ostatně celý si to pochopitelně předem projdu podle našich skript. Přeci jen je to přes půl roku co jsem to dělal v Praze.

U mapy si myslím, že by se mohli spokojit s deklinací. S jazykem asi tak, zvládnout se to dá a anglicky určitě umí. Psal jsem to jen proto, aby byl na to člověk připravený. Ale jinak se to dá zvládnout a HR se chápat dá a oni CZ celkem rozumí.
Ale jak jsem psal, zdálo se mi vhodné na to upozornit.
Uživatelský avatar
koudy
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 73
Registrován: ned zář 03, 2006 10:36 pm
Reputace: 0
Bydliště: Kladno

Příspěvekod koudy » pát čer 01, 2007 7:45 pm

určitě, ještě jednou díky a dám určitě vědět jak dopadnu. Doufam že dobře, jinak jsem v létě v pr.... :D
Uživatelský avatar
koudy
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 73
Registrován: ned zář 03, 2006 10:36 pm
Reputace: 0
Bydliště: Kladno

Příspěvekod koudy » čtv čer 07, 2007 1:49 pm

A ještě se zeptám :) : zkoušky se dělaj v Zadaru a ještě i někde jinde? Já jen kdyby jsme náhodou nechytili ubytování tam co vždycky a jeli třeba někam jinam.
Uživatelský avatar
Bilardos
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 792
Registrován: pon zář 18, 2006 10:54 am
Reputace: 4
Bydliště: Uherský Brod

Příspěvekod Bilardos » čtv čer 07, 2007 2:11 pm

koudy píše:A ještě se zeptám :) : zkoušky se dělaj v Zadaru a ještě i někde jinde? Já jen kdyby jsme náhodou nechytili ubytování tam co vždycky a jeli třeba někam jinam.

v Tomto přehled nemám, ale zdá se mě málo pravděpodobné nesehnat ubytování v okolí Zadaru. Třeba Sukošan je od tama 10km a tam je ubytová na každém druhém baráku. A popravdě ani nevím, co tam ty lidi táhne, když tam kromě přístavu nic není.
Uživatelský avatar
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 617
Registrován: ned led 21, 2007 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod Wlady » čtv čer 07, 2007 5:59 pm

Ahoj.
S ubytováním si hlavu nelam. Privát seženeš kdekoli i v plný sezóně, natožpak v září...
Zkoušky se tutově dělají na všech větších kapitanátech (Split, Šibenik...dál bohužel nevím). Já osobně je mám ze Šibeniku, přímo uprostřed nábřeží, poznatelné z dálky dle CR vlajky..
Spíš bych si lámal hlavu, co by se asi dělo, kdybys je náhodou neudělal. Rodina v autě, loď zaplacená....ošklivá představa. :cry: Ne, že bych ti to přál :!:
Pak je tady druhá věc. Tady ti všichni tvrdí, že průkaz dostaneš za chvíli (mě to říkali taky). Skutečnost ale byla taková, že nám řekli, že nestíhají, že budou průkazy k vyzvednutí druhý den po 13té hodině nebo že je zašlou na domácí adresu. Takže bych ti vřele doporučoval, si ty termíny nastavit tak, aby jsi se nemusel chodit na tu zaplacenou loď jenom koukat. Vím, že ty kapitanáty mají ty zkouškové dny různé, takže to určitě za cenu menšího přejezdu možné bude. Krom toho, kdyby nedej pánbu, štěstěna měla taky dovolenou a někde bys vyhučel, máš potom ještě možnost někde na druhý pokus, byť by to tentokrát bylo v šibeničním termínu, před kterým tě tady varuju. Absolutně tě nechci strašit, já to dělal před čtyřmi lety, prošli jsme všichni a byla to naprostá brnkačka :!: .
Bohužel podrobněji ti poradit neumím (místa, termíny), ale snad se tu najde někdo jiný, chytřejší.
Jinak přeju hodně štěstí a příjemnou plavbu.
Wlady
Uživatelský avatar
dodo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 516
Registrován: pon lis 06, 2006 1:00 am
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dodo » pát čer 08, 2007 8:30 am

Prestoze tady prevlada nazor ze chorvatsky papiry daj kazdymu tak uplne pravda to neni. Kdyz to delal ja (nekdy 4-5 zpatky) tak to byla brnkacka jak pise Wlady ale neco se znat musi.

...treba ted minuly tyden si je byl delat kamos (myslim ze v Sibeniku). Z jejich party udelali vsichni v pohode (byli pres YachtNet) ale jinak pry vyhodili celkem 8 lidi :wink:
dodo
Uživatelský avatar
Irena
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 122
Registrován: sob dub 01, 2006 6:57 pm
Reputace: 0

Příspěvekod Irena » pát čer 08, 2007 9:02 am

To pravděpodobně měli kapitána Romana Verbu - no to by bylo,aby to neudělali!

ten windward je všude :D . V.
Uživatelský avatar
koudy
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 73
Registrován: ned zář 03, 2006 10:36 pm
Reputace: 0
Bydliště: Kladno

Příspěvekod koudy » pát čer 08, 2007 12:26 pm

Na jachtu tam jedu až v září, v červenci tam jedem jen tak na plácačku na pláži a právě při tý plácačce na pláži bych zajel na kapitanát na ty zkoušky. S tím že by mi to dali zadarmo nepočítám, ale jak jsem psal, ještě to mám v hlavě když jsem dělal teorii v Praze, před zhruba půl rokem. Drobet si to projdu a snad to udělám. Jediný z čeho mám celkem vítr je jak to bude s jazykem??? :shock:
Uživatelský avatar
koudy
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 73
Registrován: ned zář 03, 2006 10:36 pm
Reputace: 0
Bydliště: Kladno

Příspěvekod koudy » pát čer 08, 2007 12:28 pm

Úplně nejradši bych se vetřel s nějakým kurzem , jenže v červenci toho moc neni
Uživatelský avatar
Bilardos
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 792
Registrován: pon zář 18, 2006 10:54 am
Reputace: 4
Bydliště: Uherský Brod

Příspěvekod Bilardos » pát čer 08, 2007 12:57 pm

koudy píše:Na jachtu tam jedu až v září, v červenci tam jedem jen tak na plácačku na pláži a právě při tý plácačce na pláži bych zajel na kapitanát na ty zkoušky. S tím že by mi to dali zadarmo nepočítám, ale jak jsem psal, ještě to mám v hlavě když jsem dělal teorii v Praze, před zhruba půl rokem. Drobet si to projdu a snad to udělám. Jediný z čeho mám celkem vítr je jak to bude s jazykem??? :shock:

Neboj, kámoš neumí ani chorvatsky, ani anglicky a taky se domluvil a udělal to.
Uživatelský avatar
koudy
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 73
Registrován: ned zář 03, 2006 10:36 pm
Reputace: 0
Bydliště: Kladno

Příspěvekod koudy » ned črc 08, 2007 11:47 pm

Tak už jsem zpátky i s mokrejma papírama a musím potvrdit, že zadarmo je fakt nedavaj. Největší obavu sem měl z toho jak se s nima domluvim, když tam jedu jen tak naostro a ne s kurzem , ale místní zkoušející v Zadaru uměl celkem dobře česky a co nešlo v češtině šlo v aj.
Napřed sem si tam zajel a našel kapitanát podle návodu od Denise. Parkovný tam stojí od 3 do 5 kun/hod. S pani u okýnka (něco jako recepce) se v aj domluvil co chci a ona mi zavolala kolegu. S ním sem si lámanou češtinou domluvil že zkoušky dělaj i o prázdninách každou středu a pátek v jednu. Ve středu sem tam byl s dalšíma šesti lidma, tři chorvati byli z nějakýho kurzu, dva hr. byli solo a jeden skopčák. Ti z kurzu šli první a každej tam byl tak 10-15 min. Od nich sem vyzvěděl co a jak a čekal dál. Byl sem tam sám čecháček a zrovna supr náladu z toho neměl.Pak šel skopčák a po pěti minutách ho vylili, další chorvat v poho a posledního chorvata taky vylil, což mi optimizmu nepřidalo, ani sem neměl čas se ho zeptat na co ho vyhodil protože sem byl nařadě. Jeden týpek seděl u stolu proti mě , druhý u stolu vedle. Upřesnili sme nacionále, zeptal se mě jestli sem někdy byl na lodi, tak sem mu ochotně povyprávěl proč tam sem a že už sem u nás zkoušky dělal, i sem jim ukázal knížku , řek mu že poslední zápis je moje "praktická zkouška" a pár dalších keců kolem a kolem. Docela mi ti překvapilo že se o tom baví. Pak mi dal mapu abych určil polohu kterou tam měli zakreslenou, odpíchnul sem vzdálenost k majáku, ukázal že vím jak ji určit pomocí stupňů a minut na okraji mapy, změřil kurz od bodu A do bodu B, řek co znamená popis majáku na který ukázal. Pak vytáh dvě dřevěný lodičky, třikrát je nějak postavil ukázal odkud fouká a já mu řek která má přednost. pak ukázal na vysílačku která byla za mnou, zeptal se mě co to je, na co se používá, kterej kanál musím sledovat, vytáh krabičku marlborek a já to měl vyhláskovat, zeptal se mě co bych udělal kdybych měl požár na lodi, ukázal mi pár kartiček se světlama ( převážně malejch lodí) hrozně se oba smáli že používám divný termýn " lod ze předu ". Na závěr šeškrtal a oba podepsali papír kterej sem dostal když sem platil, potřásli sme si tlapkama a poslal mi do dveří č.6 kde seděla jedna "ljepa děva" tý sem odevzdal onen seškrtaný protokol, půjčil jí pas a za půl hodky si u ní převzal průkaz. :good: :good: :good:
Naposledy upravil(a) koudy dne čtv črc 12, 2007 1:14 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Bilardos
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 792
Registrován: pon zář 18, 2006 10:54 am
Reputace: 4
Bydliště: Uherský Brod

Příspěvekod Bilardos » pon črc 09, 2007 7:21 am

Super, jsem rád, že jsme mohli pomoct a hlavně, že jsi to zvládnul. 8)
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » úte črc 10, 2007 6:35 am

Ahoj koudy,
Také gratuluji. Navíc se mě moc líbí popis průběhu zkoušky. :)
alffa
Uživatelský avatar
pcworker
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 54
Registrován: pon srp 20, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Slovensko

Příspěvekod pcworker » pon srp 20, 2007 9:31 pm

Ahojte jachtári...
Som tiež čerstvým absolventom skúšok, ktoré prebehli 15.8.2007 o 14:30 v Šibeniku.
V našom kurze sme boli štyria: 3 češi, z ktorých dvaja boli na lodi prvý krát v živote, a ja.
Odhodlal som sa k tomuto kroku až po absolvovaní piatich týždenných plavieb ako radový člen posádky.
Na skúškach bolo odhadom asi 50 ľudí. Skúšali dve komisie: jedna brala prevažne Talianov a Chorvátov, druhá zvyšok.
Zavolali ma (našťastie) ako tretieho v poradí.
Otázky: zmerať na mape vzdialenosť medzi dvoma ostrovmi - zvládol som bez problémov (veľa skúšaných sa na tom pomýlilo, lebo mapa bola veľká, mala inú mierku než mapy na ktorých sme sa učili a nie každý si to uvedomil), čo znamená na mape písmeno P (pieskové dno), vyspelovat DRVENIK, ako a kedy sa realizuje volanie MAYDAY, drevené lodičky (po mne chceli motorové) - tu som sa raz pomýlil a skúšajúci na mňa vystrúhal takú grimasu, že som mal problém si spomenúť, ako to má naozaj byť. Ale spomenul som si. Potom mi ukázal na západ mapy, že koľko je to stupňov a po mojej odpovedi skonštatoval OK hvala a dal mi potvrdenie o úspešnom zložení skúšky. Celé to trvalo cca 8 minút, ale niektorí tam boli aj dlhšie. V chodbičke som počkal na mojich kolegov. Keď sme odchádzali, už bolo preskúšaných asi polovica (cca 25 uchádzačov) a všetci prešli. Preukazy vydávali až na druhý deň. Nám ich vyzdvihol zamestnanec spoločnosti, ktorá kurz organizovala. S komunikáciou typu Chorvátština / Slovenčina nebol problém, ale je vhodné (ako tu už niekto spomínal) ovládať základné Chorvátske jachtárske výrazy.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pon srp 20, 2007 9:49 pm

Blahopřeji oběma úspěšným "absoloventů" :clap: a děkuji za popis průběhu zkoušky. :thmbup: Může se hodit dalším.
Před lety jsem také absolvoval v Šibeniku a vidím, že se nic nezměnilo, včetně dřevěných motoráků :) Což je dobré pro další co půjdou na zkoušku v Šibeniku.
Uživatelský avatar
Ferdinand
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 321
Registrován: pát dub 21, 2006 1:07 pm
Reputace: 0
Bydliště: Předklášteří

Papíry

Příspěvekod Ferdinand » úte srp 21, 2007 7:21 am

V podobném stylu jsem dělal chorvatské papíry v roce 2003 v Poreči. Zkoušky se dělaly v neděli dopoledne a odpoledne jsem již odjížděl s průkazem. Domlouval jsem si to na kapitanátu v Rovinji.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů