zkoušky na chorvatské papíry

Pořád stejný problém: kde a jaký průkaz na loď je potřeba, je či není uznáván atd.

Moderátoři: MARIS, Pepa, windward, vilma

Uživatelský avatar
Papito
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 263
Registrován: čtv lis 15, 2007 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: chebsko

Příspěvekod Papito » sob úno 27, 2010 5:22 pm

Tak trochu by to obrázek dát mělo, protože z toho vyplývá, že jeden předmět tě zkouší průměrně 20 min. Samozřejmě, že to neplatí vždy, když např. odpovíš na dvě otázky z angličtiny bez problému, tak jdeš dál i když to trvalo jenom dvě minuty a pod., jinde si tě zase vychutnají třeba 40 minut. Zkušební otázky zahrnují slušný objem znalostí. Např. z Colregu jich je 135, z navigace 30 kromě příkladu, 8 otázek z námořního práva, 36 z plavební nauky, 41 z meteorologie, 30 ze zdravovědy a 25 z angličtiny. Některé se dají zodpovědět jednou větou, jinde je to delší povídání, protože komisař dává ještě doplňující otázky. Záleží samozřejmě na tom, do jaké míry se o jednotlivou problematiku zajímáš a jaké s ní máš zkušenosti.Takže někdo může zjistit, že na řadu otázek zná odpověď "z voleje", jiný zjistí, že je znalostmi nepolíbený. Můj soukromý odhad je, že studiu musíš věnovat minimálně 40 hodin. Nautiku většinou každý zná, první pomoc také není složitá, námořní právo není obsáhlé, ale Colreg, navigace a meteo vyžadujou opravdové studium. Dost času vezme taky procvičování navigačních příkladů.Ne, že by to byla nějaká věda, ale bez procvičení se to nedá. Musíš si vědět rady s deklinací, deviací, dryftem, náměry, změnami kurzu a rychlosti. Pocvičit se v používání navigačního trojúhelníku nebo plotru, abys neodečítal hodnoty na druhé straně kružnice , nepletl si jednotky, nemusel přemýšlet kde a jak odměřit vzdálenost a rychlost apod. Veliký rozdíl je v motivaci - jestli to chceš umět anebo to považuješ za buzeraci, kterou musíš nějak překonat.
Uživatelský avatar
Strycek_Bidlo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1171
Registrován: pon kvě 07, 2007 2:00 am
Reputace: 8
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Strycek_Bidlo » sob úno 27, 2010 5:49 pm

Já tuhle dostal v jiném vlákně decentně vynadáno za třetí větu úvodní stránky mého popisu plavby kolem Rujány.
Ta moje věta byla samozřejmě myšlena trošku s nadsázkou, ale teď ani nevím jestli mám být rád, že se zde ukazuje, že ta nadsázka zas tak velká nebyla :?
Uživatelský avatar
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1379
Registrován: ned úno 01, 2009 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » sob úno 27, 2010 6:13 pm

Tak nevím. Na jednu stranu se tu český systém kritizuje jako zbytečně byrokratický až nemořsky pitomý (vizte vlákno o tom jak by to mělo být) a vynáší se UK, kde nejsou zkoušky povinné vůbec , na druhou stranu je leckdo ochoten odpřisáhnout, že ho při zkouškách Ministerstvo dopravy při zkoušce protahovalo pod kýlem a že to tak má jedině být a to je pravá cesta k jachtingu na rozdíl od Chorvatska, kde to v pravé poledne namažou i lachtanovi, když se bude zrovna plácat okolo, aby se tak zařadil mezi ostatní totální vzdělanostní ignoranty.
Jakási nejednotnost v tom, zdá se mi, panuje. :mad:
Uživatelský avatar
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1581
Registrován: sob říj 27, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » sob úno 27, 2010 7:21 pm

to lakomec,papito,baharis.
já to tedy pánové trochu upřesním.
informaci o tom, že zkouška byla srovnatelná mám od dvou mládenců, kteří mají české "C" a chorvatské papíry chtěli pro jejich větší "pružnost" co do velikosti lodi. U zkoušky jsem nebyl, takže toto info je takříkajíc z druhé ruky. Nemám ale pocit, že by si vymýšleli, neměli to zapotřebí. To zaprvé.
Zadruhé - nebyl tam navigační příklad (to ostatně zmiňuji již ve svém příspěvku s popisem kurzu.
A zatřetí - zkouška u komisařů MD trvá opravdu kolem 2 hodin. Ale většinu tohoto času člověk stráví čekáním, až se na něj u jednotlivých zkoušejících dostane. Možná, že v případě malého počtu uchazečů jsi u jednoho zkoušejícího dlouho. Já mám ale trochu jiné zkušenosti. Jenom např. colreg u kapitána Adamce trval cca 5 minut. O první pomoci nemá smysl mluvit vůbec, atd...
Já jsem se nezmínil nikdy o délce přípravy na zkoušku.
A těch cca 40 hodin o kterých mluví Papito, to může být ok.
Pokud jsou lidé u mě na kurzu, těch přibližně čtyřiceti hodin se jim v podstatě dostane.
Papito, poznámky v Hodoníně si dělalo dost lidí (musím se přiznat, že jsem mezi nimi nebyl...), a netroufám si odhadnout, kdo z nich měl jaké papíry.
Abych to shrnul - za mě, české zkoušky se velice mytizují a chorvatské obecně zavrhují. Oba přístupy nejsou v pořádku ale je mi to celkem lhostejné.
Záleží jen na jednotlivci, jak k věci přistupuje a jaká je jeho míra zodpovědnosti.

a ještě jedna poznámka:
předešlý příspěvek od jardyf je velice trefný
Uživatelský avatar
Papito
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 263
Registrován: čtv lis 15, 2007 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: chebsko

Příspěvekod Papito » sob úno 27, 2010 11:59 pm

zdt,
pod Tvůj příspěvek se podepisuji a myslím, že by mohl posloužit jako resumé tohoto tématu. A protože proces zapomínání důvěrně znám, učím se celý život. Nedělá mi to problémy, naopak. Je vzrušující nabývat nových vědomostí a znalostí a uspokojující, když si v praxi ověříš, že to funguje. Stále se pídím po informacích, které mi pomohou rozšířit znalosti o plavbě po mořích a každému doporučuji zabývat se kromě "povinných předmětů" také třeba oceánografií. Objevíte téma na celý život!
Jakákoliv zkouška na jakýkoliv průkaz by neměla být cílem, ale prostředkem. Cílem má být získání a neustálé zdokonalování znalostí a dovedností, abych mohl s čistým svědomím pozvat na loď lidi, za jejichž životy budu právě těmi znalostmi a dovednostmi ručit. Navrch bych přidal notnou dávku pokory a respektu před silami přírody. To se ale nikde nedá koupit.
Přeji hezký den,
Papito
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » ned úno 28, 2010 11:34 am

Asi jste si nevšimli, že patřím k té nemalé skupině lidí, jež se k otázkám úrovně zkoušek na jednotlivé průkaz, více jak rok nevyjadřují. Reagovat na stále stejné, většinou naprosto nekompetentní a zarputilé názory typu " jak ta chorvatská zkouška špatně připravuje k plavbě budoucí adepty", je škoda času.
Tentokrát ale činím výjimku.

Příspěvek, který tu napsal zdt bych nejradši přesunul na poslední místo a toto vlákno jednou pro vždy zamknul.

Samozřejmě tak neučiním a ani nemohu. Chci tím jen zůraznit objektivnost a nadčasovost onoho příspěvku, jako odpověď všem minulým i budoucím "úvahám" na toto téma.

Pepa
Uživatelský avatar
Papito
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 263
Registrován: čtv lis 15, 2007 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: chebsko

Příspěvekod Papito » ned úno 28, 2010 2:17 pm

Pepo,
před Tebou jsem ho navrhoval jako resumé tohoto tématu, čili shrnutí všeho řečeného a vyslovení závěru. Klidně to vlákno uzavři, protože všechno další co se tu objeví bude jenom pokračováním žvanění o ničem a pro nic.
Uživatelský avatar
FerenCS
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 637
Registrován: pát srp 10, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Zvolen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod FerenCS » úte bře 02, 2010 12:51 pm

Po posledných príspevkoch Papito, Pepa, zdt ... by som zhrnul do jediného slova: HOWGH! ;)
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pát čer 11, 2010 7:36 am

Ozzie píše:do Šibeniku je to skok. Robia sa skúšky každý utorok. O 11:00 sa prihlásiš a od 14:00 sú skúšky. keď sme to robili my bolo tam strašne vela ľudí, ale aj tak do 16:00 bol každý hotový. Skúšky nie sú ťažké položia Ti 3 otázky a keď ich vieš tak máš papiere. Jedná sa o dávanie predností, námorné značenie, povinná výbava a podobne. Na skupinu "A" som nedostal otázky z navigácie. Dôstojník sa pýtal po chorvátsky a ja som odpovedal ako som vedel. Na druhý deň o 10:00 som mal papiere v ruke.

Už jsem na to upozorňoval vloni, letošní rok to jen potvrzuje. Doba kdy dávali papíry zadarmo a všem, je ta tam. Vedl jsem letos tři kurzy a v každém termínu bylo vidět, že lidé odchází s nepořízenou, bez papírů a o cca 850 kun lehčí. Nejmarkantnější to bylo 18.5.10, kdy z prvních desíti uchazečů, šest vyletělo. Jeden si pak vyléval srdce u mola, že si "jen" spletl kurz s pozicí.
Nicméně při elementárních znalostech které jsou popisovány v tomto vlákně není problém. Stále mají zájem spíše pomoci, než někoho utopit. Ale asi si řekli vodsud-pocud.

Píši o zkušenostech se zkouškami "B".
Uživatelský avatar
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1581
Registrován: sob říj 27, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » pát čer 11, 2010 8:00 am

souhlasím s Baharisem, mám stejnou zkušenost.
Jen bych chtěl připomenout případným uchazečům o zkoušku, aby nepodceňovali v čem na zkoušku půjdou - potrhané "námořnické" tričko a olezlé kraťasy vám přidělají zbytečné problémy.
Zkouška je oficiální akt, kapitáni jsou v uniformách - neurážejte je prosím svým "neformálním" oblečením.
Uživatelský avatar
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1983
Registrován: stř pro 23, 2009 1:00 am
Reputace: 41
Bydliště: pri Malom Dunaji

Příspěvekod Ozzie » pát čer 11, 2010 8:31 am

Dúfam, že nikto nepochopil môj príspevok tak, že som chcel chorvatské skúšky zbagatelizovať. Ja som sa na skúšky pripravoval poctivo a mal som pocit, že aj ostatní uchádzači (väčšinou Češi) to brali vážne. Bolo tam dosť vystresovaných ludí, a každý sa učil do poslednej chvýle. Skúšajúci kapitáni opravdu vzbudzovali rešpekt aj uniformou ale aj všeobecným výzorom. Správali sa k nám veľmi priatelsky a pri rečových problémoch sa snažili rukami-nohami pomáhať.
Som ale presvedčený, že keby som nevedel odpovedať na tie spomínané 3 otázky, tak vyletím aj ja. Otázky ktoré kladú sú vždy o tých najdôležitejších veciach čo musí vedieť každý ktorý sa chce plaviť na mori.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pát čer 11, 2010 9:06 am

Ani v nejmenším Ozzie. ;)
Nic proti tvému příspěvku, pouze informace - upozornění. Nechápu prostě lidi, co tam lezou a neví ani co je to námořní míle. Nechtějí zase tak moc. Ale ty základy opravdu chtějí.
dakar
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 48
Registrován: stř zář 03, 2008 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Úvaly u Prahy

sos

Příspěvekod dakar » sob črc 24, 2010 10:58 am

podle nových informací letos do kopnce roku budou zkoužky postaru a od nového roku nové ceny a velké obřady na zkoužkách.
nedělám paniku,info je od zkoušejícího komisaře v Zadaru,kde jsem udělal 16,.07.2010 zkoužky.
Uživatelský avatar
tatinecek
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 406
Registrován: ned úno 11, 2007 1:00 am
Reputace: 6
Bydliště: Praha 6

průkaz

Příspěvekod tatinecek » ned črc 25, 2010 8:25 pm

Dakare, blahopřeju k průkazu.

Tatinecek
Uživatelský avatar
heavy
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 286
Registrován: čtv říj 08, 2009 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Příspěvekod heavy » úte říj 12, 2010 9:10 pm

Tak se musím přiznat, že jsem spachal HR papíry... po x letech první zkouška, nervozní jsem byl jak pes... :D. Yachtnet a jejich přiručka, má docela docela dost chyb. Tu podstatnou kterou sice kapitán několikrát říkal, ale ja jaksi nebyl nebyl na přímu...jsem měl při čtení z mapy.. zopakoval to při obídku před zkouškami takže OK :D. Chci si udělat ještě CZ papíry takže mám podanou žadost na radio a čekám termín ....snad jsem se nepřecenil.. :?
Uživatelský avatar
skyline
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 98
Registrován: úte bře 16, 2010 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod skyline » pát pro 17, 2010 1:13 pm

Ahojte viete niekto o tych "obradoch a novych cenach" nieco blizsie.
Pretoze by som si chcel buduci rok spravit papiere v Chorvatsku. Idem pred tym este na dve plavby s kamaratom co som bol aj minuly rok. Takze by som chcel ist niekedy v septembri nech mam obe za sebou a dostudujem a naskusam co sa bude dat.
Tak ak ma niekto nejake nove info ohladom cien a konkretnych novych poziadaviek tak mi prosim dajte vediet


Dik
Uživatelský avatar
mirinekk
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 646
Registrován: čtv led 08, 2009 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Kamenický Šenov

Příspěvekod mirinekk » sob pro 18, 2010 12:35 pm

To Dakar: Také se připojuji ke gratulaci od Tatínečka. Ale jak to, když jsme spolu mluvili, že jsi se ani nepochlubil? :)
Uživatelský avatar
yachtchartershop
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 14
Registrován: ned pro 19, 2010 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Louny
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod yachtchartershop » pon pro 20, 2010 11:12 am

Kámoš si ty chorvatský koupil za 450 euro, a pak dal dalších 2000 kuna a má áčko.
Na kurzu na moři nebyl, jen přijel zaplatil, a s papírama odjel.
No je toto normální?
Nevyznám se v tom co je lepší, chorvatské, české, anglické.
Jsou země kde papíry vůbec nepotřebuješ.
Viděl jsem tady nějakou petici proti těm českým, proč neudělat petici proti těm chorvatským, když je to úplně o ničem a po dvou minutách ho má každá mrdka.
[mod="alffa"]První varování :hmm: alffa[/mod]
Uživatelský avatar
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1379
Registrován: ned úno 01, 2009 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » pon pro 20, 2010 11:46 am

yachtchartershop píše:... a po dvou minutách ho má každá mrdka.

Nepřeháníš to trochu?
Uživatelský avatar
mirinekk
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 646
Registrován: čtv led 08, 2009 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Kamenický Šenov

Příspěvekod mirinekk » pon pro 20, 2010 11:52 am

Když si pořádně precteš téma ohledně petice tak zjistíš proč se psala. Já osobně si myslím že je jedno zda udeláš papíry české či chorvatské.Myslím že je hodně důležité, jak člověk získané vědomosti rozvíjí a jak se sám zdokonaluje.
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » pon pro 20, 2010 12:01 pm

yachtchartershop píše:Kámoš si ty chorvatský koupil za 450 euro, a pak dal dalších 2000 kuna a má áčko.
Na kurzu na moři nebyl, jen přijel zaplatil, a s papírama odjel.
No je toto normální?
Nevyznám se v tom co je lepší, chorvatské, české, anglické.
Jsou země kde papíry vůbec nepotřebuješ.
Viděl jsem tady nějakou petici proti těm českým, proč neudělat petici proti těm chorvatským, když je to úplně o ničem a po dvou minutách ho má každá mrdka.



ahoj Zdendo,

asi máš dost divný kámoše, když si za takový peníze musí kupovat něco, co jinej získá za pár minut. To fakt není normální.

Jestliže se nevyznáš v rozdílech papírů, nedokážeš se rozhodnout co je lepší, pak si nelámej hlavu žádnu peticí, to už je vyšší level.

Ušetřený čas věnuj zametání vlastního dvorku (překlad : zvyš kulturu psaného projevu svého).
Uživatelský avatar
skyline
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 98
Registrován: úte bře 16, 2010 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod skyline » pon pro 20, 2010 12:22 pm

Aby ma tu niekto zle nepochopil, ja som nehovoril ze si chcem papiere kupit. Ja som sa pytal kolko stoji skuska.
Pretoze viem ze to nieje jednoduche a more je nebezpecne aj pre ludi znalych a to boz pre ludi co o nom vobec nic nevedia.
Ale ako som hovoril moj kamarat sa plachti uz X-rokov takze nejake tie skusenosti ma a ja si tie skusenosti chcem snim naberat. A teroriu sa myslim dokaze naucit kazdy ale na slovensku by som musel osobytne robit cely kurz a za ten sa mi platit nechce ked mozem mat "instruktora" i ked laika ale myslim ze na to treba skusenosti co sa tyka po praktickej a tu teoreticku sa naozaj da naucit.

Ak teda bude niekto vediet poradit tak mi dajte info aby som vedel ze ako sa to teraz zhruba cenovo pohybuje.


Este raz dakujem
Uživatelský avatar
TashonkaWitko
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 828
Registrován: stř zář 23, 2009 2:00 am
Reputace: 8
Bydliště: Kurim u Brna CR

Příspěvekod TashonkaWitko » pon pro 20, 2010 12:26 pm

yachtchartershop píše:Viděl jsem tady nějakou petici proti těm českým, proč neudělat petici proti těm chorvatským, když je to úplně o ničem a po dvou minutách ho má každá mrdka
:-) :D Jen dotaz ... Čo vy si Kefalín predstavujete pod takým pojmom Petice proti Hrvatským papírům ? Jakože sebereme 100 podpisů a pošleme to .. kam vlastně ? Na Ministerstvo pomorstva či jak se to jmenuje ? ;)

A vážně .. Chorvatské papíry jsou imho jen dalším důkazem toho, že se Chorvaté, s požehnáním nejvyšších míst, rozhodli vytěžit potenciál turistického ruchu do maxima. Jsou to další peníze do kasy (skoro za nic), vyrábí to další zákazníky chartrovkám, vyrábí to další jachtaře utrácející své peníze všude kolem, ať dobrovolně či ne. Ty papíry nejsou a nikdy nebyly určeny k použití kdekoliv mimo HR vody - je to na nich ostatně i napsané. Nikdy nebyly určeny jako plnohodnotná náhrada průkazů jiných zemí. To, že je řada jejich držitelů tak používá už není Chorvatský problém. Je jim to naprosto jedno. Teď. A dokud to bude vynášet a dokud problémy nepřeváží výhody to asi tak zůstane. Zatím .. (teď jen taková spiklenecká teorie) - pokud by opravdu došlo časem k tomu, že se velké % rekreačních jachtařů znechuceně přesune z HR do okolních zemí, nedivil bych se, kdyby Chorvati přešli do protiakce - začali by velmi hlasitě zdůrazňovat, že tyto průkazy jsou platné jen v HR a tudíž jinde nesmí být uznávány (Ne NEMAJÍ, ale NESMÍ). Jsou to jejich dokumenty a mají na to právo. Řada rekreantů by pak mohla být postavena před volbu - nové papíry nebo návrat do HR vod ....

Jinak jen ze své zkušenosti .. moje zkouška v Zadaru cca 5 let zpět nebyla úplně zadarmo. Trvala asi 15 minut a to jen proto, že jsem vše okamžitě odpověděl. A správně. Pravda je, že otázky nebyly nikterak složité a cca 4 minuty mi kapitán vyprávěl nějakou zábavnou historku. Ano, české papíry byly o něco složitější, ale upřímně, v obtížnosti otázek jsem opět neviděl problém. Problém může být, že české MD-C není kvůli svým omezením pro praxi moc užitečné a že to chce alespoň B. A to už je učení trošku víc. NA druhou stranu, když když vás to baví, tak by to přeci neměl být problém ? A poslední - teď pár dní zpět mi můj kamarád říkal, že se bojí českých papírů kvůli angličtině (radio). Říkal, že by na zkoušku na MD už dávno šel, ale že tu angličtinu na 90% nedá ... tady ale "Babo raď "....
Janík
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 232
Registrován: úte bře 14, 2006 9:13 pm
Reputace: 0

Příspěvekod Janík » pon pro 20, 2010 12:34 pm

Kámoš je pašák.
Svůj k svému.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů