zkoušky na chorvatské papíry

Pořád stejný problém: kde a jaký průkaz na loď je potřeba, je či není uznáván atd.

Moderátoři: windward, vilma, MARIS, Pepa

yachtchartershop
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod yachtchartershop » pon pro 20, 2010 1:37 pm

Janík píše:Kámoš je pašák.
Svůj k svému.

přesně tak, já mu to říkám taky, že je "censored" :(

[mod="alffa"]Je zřejmé, že dobré slovo od Vilmy, jsi si k srdci nevzal. :hmm: Tedy druhé varování :!: alffa[/mod]
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » pon pro 20, 2010 2:22 pm

TashonkaWitko píše: A poslední - teď pár dní zpět mi můj kamarád říkal, že se bojí českých papírů kvůli angličtině (radio). Říkal, že by na zkoušku na MD už dávno šel, ale že tu angličtinu na 90% nedá ... tady ale "Babo raď "....

Jako celoživotně se snažící naučit se anglicky, se střídavými úspěchy, myslím, že by se měl začít učit anglicky. Skipper by mě zvládat v angličtině komunikovat, můžou se stát situace, kdy to bude třeba nezbytné. A navíc - vždyť je to tak krásný důvod, tak krásnej bič, jak se k tomu studiu dokopat. ;) Učit se kůli koníčku! To je dobrá motivace.
Sám vím, jak je to těžký.
TashonkaWitko
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 4

Příspěvekod TashonkaWitko » pon pro 20, 2010 2:58 pm

To máš Jardo, svatou pravdu ... bez té angličtiny to musí být v .... (už jsem to chtěl napsat otevřeně, ale moderátoři jsou dneska nějak při chuti :mad:). Mně moje angličtina taky občas štve, ale zjistil jsem, že se bez větších problémů na obecných věcech domluvím, tak namísto další motivace tím omlouvám svojí lennost :? Nicméně, když někdy vidím cizím jazykem zcela nepolíbeného krajana, jak se v cizině "motá", říkám si, že to musí bejt děsnej pocit ...

Ale .. teď jsem koukl na MD a vypadá to, že na MD-C chtějí omezený průkaz radia. Pokud si to pamatuju dobře, omezený je bez angličtiny. Nebo alespoň byl. Teprve až na MD-B chtějí všeobecný. Možná by to tomu kamarádovi pomohlo. Řeknu mu to. Ale jak jsem už říkal, ono to Cečko (podle mě) je tak trošku na ... no k ničemu. Jiná otázka je, proč je radio povinné. Zda by pouze nestačilo mít v posádce někoho, kdo všeobecné radio má - prostě radiotelefonista. Proč to musí být zrovinka "kapitán". NIcméně pravdu máš v tom, že skipper by měl být stejně schopen v angličtině komunikovat, neb mohou nastat situace kdy v ní komunikovat prostě bude muset. A úplně na závěr .. nejsem si jistý, jak moc na těch zkouškách "z rádia" berou tu anglinu vážně. Tedy dneska. Pokud já si pamatuju, tak před těmi cca 5 lety to zas tak kritický nebylo.
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » pon pro 20, 2010 3:02 pm

jo jo, souhlas. Já to chápu jako dvě oddělené věci - jedna věc jsou požadavky na průkaz MD, a tady si můžeme přiznat, že průkazy obecně jsou u nás, navíc jako u státu bez moře, někdy kapánek absurdní a druhá věc je, že ta anglina se prostě hodí, nejen na lodi a i najmě na lodi.

(A já zase žeru cukroví a zase žeru cukroví místo toho abych cvičil a cvičil a učil se a učil se anglicky!! :gun: )
TashonkaWitko
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 4

Příspěvekod TashonkaWitko » pon pro 20, 2010 3:12 pm

:D to je tím, že rozděluješ věci na příjemné (cukroví) a nepříjemné (učení, nedejbože cvičení) :crazy:
Mně se osvědčilo spojit příjemné s užitečným .... mám 1x týdně hodinu angličtiny, ale mám ji v hospodě !!! Prostě se s učitelem sejdem, a hodinu klábosíme anglicky na téma, co nás zrovinka napadne. A protože je to v hospodě, ještě nikdy se mi nestalo, že by se mi tam nechtělo nebo že bych se snad netěšil ;) (jen chtělo paní hospodskou přesvědčit, aby nás na tuhletu akci pouštěla do jinak uzavřeného salónku. Abychom nebyli v hospodě za blbce ;) )
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » pon pro 20, 2010 3:22 pm

Good idea! :good:
Vajan
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Vajan » stř pro 29, 2010 4:19 pm

HR papiry jsem delal take Sibeniku. Mozna pomuzou tyto poznatky.
Prijel jsem tam v patek rano, udelal prihlasku ke zkousce a dovedel se, ze zkouset se bude odpoledne. Velke prekvapeni nam pripravila urednice, kdyz vyridila prihlasky nas nekolika (asi sedmi) lidi a zeptala se s usmevem, proc jsme si nepodali skupinovou zadost, kdyz jsme jedna grupa. Ze by pak stacil jeden kolek a ne 7. Takze nas okminila o dost penez. Doporucil bych ti, okoumat nekde na webu, kdy maji zkusebni terminy. Ten nas patek, pokud se nemylim, byl domluveny nejak nestandartne. Zkouska probehla rychle, ale dukladne. Rychly sled otazek na zacatku zpomalil pouze muj dotaz, zda mam odpovidat chorvatsky nebo anglicky. Dostalo se mi odpovedi, ze kdyz jsem Cech, necht tedy odpovidam cesky. Nejvetsi prekvapeni ovsem nastalo, kdyz jsme si chteli vyzvednout prukazy. Rekli nam, ze v Sibeniku je vydavaji pouze v utery, at si teda pockame. Byl patek, vecer jsem jel domu, tak jsem vyzvedaval prukaz az nekdy za tri mesice, kdy jsem musel jet do Sibeniku a pak se vracet do Biogradu, kde jsem si pujcoval lod. To vydavani pouze v utery vychazi snad z nejake povery, rikali chlapi v marine. Z jake, to uz si nepamatuju.
Je to uz nekolik let, vsechno muze byt jinak, ale chorvati se moc nemeni. Treba to pomuze.
rakatokap2001
nováček na fóru
nováček na fóru

to:Tashonka Witko

Příspěvekod rakatokap2001 » čtv pro 30, 2010 12:26 am

a do které hospůdky chodíte,rád bych se přidal -pokud by to bylo možné ??? OTAs
starmar
nováček na fóru
nováček na fóru
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod starmar » úte led 11, 2011 5:04 pm

Přátelé, v souvislosti s HR glejtem mám tento dotaz:

Mám svou loď, mám ji v Chorvatsku, s chorvatskou registrací a chorvatskou vlajkou. Založil jsem si tam papírově i "d.o.o.", čímž jsem vyřešil problém vozit si na své lodi kohokoliv atd. O to teď ale nejde. Zatím si na ní jezdím s papírama MDS. Abych se úplně "infiltroval" do hrvatského systému, rozhodl jsem si udělat letos na jaře i nějaký jejich glejt.
No a tady jsem někde v příspěvcích četl, že s tímto jejich glejtem se mohu toulat jen v jejich vodách, dokonce že to na těch papírech je nově uvedeno. To mi hlava nějak nebere. Vždyť i Chorvaté musí mít nějaké licence, které je opravňují plout i někam dál, ne?

Když to vztáhnu na naše licence, my moře nemáme, ale glejtů máme tři...kýble,nicméně mimo jiné mají tuším i podmínku, že je musím vlastnit pluji-li na lodi s českou vlajkou.

Chorvaté takovou podmínku nemají, na lodi s jejich vlajkou mohu mít i uznané licence jiných zemí.

Poradí mi někdo, o jaký chorvatský glejt se mám ucházet, abych mohl vést svou 12 metrovou loď, s chorvatskou vlajkou (registrací) i mimo chorvatské vody, třeba do Řecka a zpět?

Děkuji za odpověď
Pepa
moderátor
Reputace: 11

Příspěvekod Pepa » úte led 11, 2011 5:24 pm

starmare, určitě ti stačí "glejt MDS" pro veškeré tvé potřeby a nemyslím si, že by jakkoli bylo nutné se "infiltrovat" do "hrvatského" systému.
Další přesné informace nalezneš
FORUM
JACHETNÍ REVÍRY
CHORVATSKO
DŮLEŽITÉ....HR předpisy atd.

Pepa
hawsepipe
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod hawsepipe » úte led 11, 2011 9:43 pm

Pro starmara dotaz na HR "papiry" a jejich použití k plavbě mimo HR vody:

v HR maji tyto PZ průkazy způsobilosti - tak jak stoupá rozsah oprávnění:

voditelj brodice A
voditelj brodice B
-------------------------------
voditelj brodice C
zapovjednik jahte A
zapovjednik jahte B

Voditelj brodice A a B jsou de-iure určeny je pro vedení lodi v rámci teritoriálních vod HR (bez ohledu, že jsou "tiše respektovány" jinde).

PZ počínaje voditeljem brodice C a další jsou již pro "mezinárodní plavbu" tedy k vyplutí z ter. vod HR do vod jiných zemí nebo na "volné moře".

Principiálně je ještě rozdíl mezi voditeljem brodice a zapovjednikem jahte:
voditelj brodice = jsou rekreační papíry.
zapovjednik jahte = pro nájemné placené skippery

Pro seznámení se s detaily je třeba si přečíst na stránkách HR ministerstva celé znění jejich Vyhlášky "pravilnik o brodicama i jahtama" - tam vše je. Ovšem musíte umět chorvatsky, anglický překlad na netu myslím nemají.
Standa83
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Standa83 » úte kvě 03, 2011 5:08 pm

skyline píše:Ahojte viete niekto o tych "obradoch a novych cenach" nieco blizsie.
Pretoze by som si chcel buduci rok spravit papiere v Chorvatsku. Idem pred tym este na dve plavby s kamaratom co som bol aj minuly rok. Takze by som chcel ist niekedy v septembri nech mam obe za sebou a dostudujem a naskusam co sa bude dat.
Tak ak ma niekto nejake nove info ohladom cien a konkretnych novych poziadaviek tak mi prosim dajte vediet

Dik

Dělal jsem zkoušku 26.4.2011 v Šibeniku. Podle všeho se nic nezměnilo, maximálně kosmeticky.. Poplatek byl asi i nadále 855 kuna. Ráno vyplnit přihlášku, odevzdat foto, zaplatit a dostavit se v 15:00 na zkoušku. Tam si vyvolávají, zřejmě podle pořadí podání přihlášky. My sme ji podávali ráno kolem půl osmé, tak sme šli na řadu prakticky hned. Zkouška proběhla v anglo/čecho/chorvatštině.. Ukazujou na mapě a ty odpovídáš jak chceš, rozumí všemu. Často mě ani nenechali doodpovědět, stačilo když pochopili že odpověď znám :).. Zkouška zabrala asi 3 minuty (přečíst maják, souřadnice, vzdálenost, potrubí, kabel (plus jak daleko od něj nemohu kotvit) Příklad míjení dvou lodiček + přednost, vyspelovat název ostrova, jak daleko od pobřeží je povolena rychlá plavba, co je mayday a jak jej hlásit. Na nic dalšího se mě neptali, nebo si to alespoň nepamatuji :oops:

Další den v 11 sme si měli zajít pro papíry. :)
matt
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod matt » úte kvě 03, 2011 11:37 pm

jj souhlasim se Standou, dělali jsme zkoušky letos spolu. Mě se ptali snad eěště na míň věcí než jeho. Navíc jsem tam měl snad ještě určení kurzu... Eště doplnim, že fotky jsou potřeba 2 + 2 kolky, které jde zakoupit v trafice nebo když budeš milej, tak ti to zařídí ta pani, co přijímá přihlášky.

Jinak kapitanát v Šibeniku je přímo na nábřeží - je to taková kamenná budova se zelenejma okenicema a je v ní i knacelář společnosti "Jadrolinija". Přihlášky s epodávají v prostředním vchodu a zkoušky se dělají v tom uplně levém vchodu v prvním patře. Zaparkovat je nejlepší hned u autobusovýho nádraží nebo hned vedle u benzinky na parkovišti cca 5kun/hod.
Peter99
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Peter99 » ned črc 31, 2011 10:39 am

Zdravím
vie niekto poradiť ako sú termíny na skúšku v Šibeníku?
Koniec augusta 2011
Aké sú poplatky na kat A
Ďakujem
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 5

Příspěvekod Ozzie » ned črc 31, 2011 12:06 pm

Píšem o tom na strane 6, tak to prečítaj
Radek
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Radek » úte srp 02, 2011 9:55 am

Zdravím všechny, já jsem dělal zkoušky v Zadaru a jak píše Standa83, zkoušky se dají dělat i v češtině, problém to není. Samozřejmě je ale důležité přijít dostatečně připravený. Pokud zkoušející vidí a pozná, že zkoušený znalosti má, tak nedělají žádné větší problémy, ale spíš se snaží poradit a popřípadě navést ke správné odpovědi.
potkanus
nováček na fóru
nováček na fóru
Kontaktovat uživatele:

Průběh zkoušky v Zadaru v září 2011

Příspěvekod potkanus » pon zář 19, 2011 3:50 pm

Ahoj,
7. září 2011 jsem dělal zkoušky v Zadaru, takže zde uvádím stručné informace pro případné zájemce:

Zkoušky na kapitanátě v Zadaru probíhají každou středu a pátek kolem jedné (čas se může lišit +- o hodinu).
Není nutná žádná předchozí registrace. Je potřeba pas, 2 fotografie, 855,- kuna v hotovosti.

Ve středu ráno jsme dorazili do Zadaru a šli na kapitanát, příslušná úřednice tam s námi vyplnila formulář, vzbrala 855 HRK a fotografie a sdělila nám, abychom dorazili do jiné budovy kapitanátu v 13,30 na zkoušky.
Zkoušet se začalo asi ve 13,15. Bylo tam celkem 11 uchazečů: Chorvaté, Němci, Švýcaři a 2 Češi. Zkoušeli dohromady 4 inspektoři, s Čechy komunikovali chorvatsko-česky.
Zkouška trvala kolem 15ti minut, za kterých se stihlo probrat dost otázek. Pro názornost uvádím, na co se zeptal inspektor mě:
1. určit polohu bodu na mapě
2. určit kurz k danému bodu
3. určit vzdálenost k danému bodu
4. poznat několik mapových značek (podmořský kabel, skála, maják + jeho charakteristiky)
5. pokládal na stůl dřevěné lodičky a já říkal, která dává přednost
6. Měl obrázky různých pozičních světel, měl jsem poznat u několika z nich o jaké plavidla se jedná a kterým směrem pluje
6. Telefonní číslo na záchrannou službu na moři v Chorvatsku (9155 - nevěděl jsem)
7. Jaké volání a na jakém kanále použiji v případě, že je nškdo z posádky zraněn, není to vážné, ale potřebuji radu (nerozuměl jsem tomu v Chorvatštině a myslel si, že se jedná o vážné zranění s ohrožením života, takže jsem místo PANPAN řekl MAYDAY - doporučuji, abyste v případě nejasnosti raději poprosili o zopakování v angličtině)
8. vyspelovat jméno ostrova
9. Jak daleko od pobřeží mohu jezdit rychle (popletl jsem 200m místo 300m)

I přes několik výše zmíněných kixů jsem průkaz dostal stejně jako valná většina ostatních, jeho vystavení trvalo asi půl hodiny, takže tak.
prikolica
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: -1

Příspěvekod prikolica » ned led 29, 2012 2:50 pm

Ak si chcem urobit papiere v Chorvatsku je potrebne mat nejaky doklad o praxi na mori? Alebo to nevyzaduju? Jedna sa mi o papire na plachetnicu.
smike
moderátor
Reputace: 13

Příspěvekod smike » ned led 29, 2012 2:59 pm

nemusíš mít napluto nic čili nevyžadují... :)
dexter
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod dexter » pát úno 10, 2012 10:17 am

hmm, mne osobne to pride hlupe - pripada mi to ako kupit si vodicak na trhu od cianana. Ale kazdy je strojcom svojeho stastia sam.
A ked mas na to gule a nemas strach kludne to tak urob.
tu je dokonca AKCIA na chorvatske papiere http://www.zlavadna.sk/Bratislava/Zlava ... vba-jachta

ked som si to precital tak som chvilu myslel, ze to je recesia ale zjavne nie je. ;(
smucek
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 5

Příspěvekod smucek » pát úno 10, 2012 10:49 am

Takovýchto nabídek je plný internet, to není nic zvláštního.
dexter
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod dexter » pát úno 10, 2012 1:44 pm

ok mna to prekvapilo, ja som si robil papiere na slovensku+ prax v chorvatsku a skusky neboli ziadna prdel. Ani skusanie, a vyzadovalo sa toho naozaj velmi vela. A som aj rad pretoze su to vsetko veci co sa zidu. Samozrejme, ze si to musi clovek nasledne stale opakovat a ucit z praxe, ale toto je fakt sila ;) no ved kazdy nech si robi co chce.
Dnes aj vodicak na auto sa da "kupit" a tak to aj obcas na tej ceste vyzera.
DarkDruid
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod DarkDruid » pát úno 10, 2012 3:11 pm

Já jsem asi malinko nechápavý, ale co tě na té nabídce až tak překvapilo? Pokud dobře vidím, tak týdenní praxe na lodi tam je, stejně jako jsi ji nejspíše měl ty (kvality instruktora z toho inzerátu jen těžko vyčteme, takže to opomíjím) a o náročnosti zkoušky se tam nic nepíše. Z toho tedy vyvozuji, že jak jsou náročné chorvatské papíry, víš už odjinud. Takže co je konkrétně na téhle nabídce tolik překvapujícího? :)
dexter
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod dexter » pát úno 10, 2012 6:22 pm

To je jedno nebudem to dalej rozoberat. Mam na to svoj nazor na zaklade preziteho, preto ma to zarazilo.
DarkDruid
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod DarkDruid » pát úno 10, 2012 6:47 pm

Dobře. Pokud to vyznělo jako napadení tvého názoru, tak se omlouvám. Tak to myšleno rozhodně nebylo, jen jsem to opravdu vůbec nepochopil (resp. chápu pohrdání některých lidí chorvatskými papíry, ale na tomhle kurzu nic moc divného nevidím - tedy kromě ceny, ale o té to počítám není) a čekal jsem, že pokud někdo napíše svůj názor na veřejné fórum, tak je ochoten o něm diskutovat (proč by ho sem jinak psal?) a já bych se rád poučil. Proto jsem se zeptal, jiný důvod v tom opravdu nebyl, ale ok. ;)

Zpět na