zkoušky na chorvatské papíry

Pořád stejný problém: kde a jaký průkaz na loď je potřeba, je či není uznáván atd.

Moderátoři: MARIS, Pepa, windward, vilma

Macek0585
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 570
Registrován: pon kvě 19, 2008 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Frýdek-Místek

Příspěvekod Macek0585 » stř črc 25, 2012 12:50 pm

Já jsem tady teda po delší době a koukám, jak nám to Chorvati "zjednodušili". Mám jejich průkazz 29.6.1998 a tady žádné A, B atd není, dokonce ani omezení mílí, tun atd. atd.....
Uživatelský avatar
windward
moderátor
Příspěvky: 2767
Registrován: pát lis 16, 2007 1:00 am
Reputace: 62

Příspěvekod windward » stř črc 25, 2012 1:14 pm

Macek0585 píše:Já jsem tady teda po delší době a koukám, jak nám to Chorvati "zjednodušili". Mám jejich průkazz 29.6.1998 a tady žádné A, B atd není, dokonce ani omezení mílí, tun atd. atd.....

Ahoj. Mas neuplnou informaci. Proste to nebylo uvedeno v prukaze, ale prukaz samotny byl vystaven na zaklade jejich namorniho zakona a v zakone vzdycky to bylo nejak definovano. Smozrejme, ze se i samotny zakon postupne menil, napriklad Chorvati nam to vylepsili tim, ze vytlak jachty zvetsili z puvodnich 20-ti tun na stavajicich 30 tun. Krome toho, jiz jsem vic krat poukazoval na to, ze stare zneni jiz neni platne. Prukaz v novem zneni je mozne si nechat vystavit na kapitanate, ktery puvodni prukaz vystavoval, za poplatek, tusim kolem 200 Kn. To neznamena, ze nemas platny prukaz, ale pouze to, ze neplati jeho stare zneni.
Macek0585
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 570
Registrován: pon kvě 19, 2008 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Frýdek-Místek

Příspěvekod Macek0585 » stř črc 25, 2012 2:42 pm

Jojo, to vím. V podstatě jej nepoužívám, když mám český, dělal jsem jej vlastně jenom kvůli rádia, protože se mi nechtělo do Prahy a byl jsem zrovna ve Splitu.
Uživatelský avatar
matt
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 116
Registrován: úte dub 05, 2011 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Turnov

Příspěvekod matt » stř črc 25, 2012 3:45 pm

info z dubna 2012

loni mi ukradli doklady a mezi nimi i chorvatský kap. průkaz B

Nové vystavení:
- v místě konání - Šibenik
- 2 pasové foto
- 40 EU
- kopie pasu
- kopie starého průkazu nebo jeho číslo (nebylo třeba)
Uživatelský avatar
windward
moderátor
Příspěvky: 2767
Registrován: pát lis 16, 2007 1:00 am
Reputace: 62

Příspěvekod windward » čtv črc 26, 2012 8:12 pm

matt píše:- 40 EU

Jakoze uredni poplatek na urade byl placen v eurech?
Uživatelský avatar
matt
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 116
Registrován: úte dub 05, 2011 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Turnov

Příspěvekod matt » sob črc 28, 2012 8:24 am

Zařizoval mi to p. Jelínek, který se celou sezonu pohybuje v okolí Šibeniku. Napsal si o tyto podklady a 40EU. Všechno mi zařídil a já si to jen vyzvedl v Mandalině na recepci, když jsme jeli v dubnu na FAJN regatku.

nicméně by to měl být chorvatský poplatek za duplikát
Uživatelský avatar
windward
moderátor
Příspěvky: 2767
Registrován: pát lis 16, 2007 1:00 am
Reputace: 62

Příspěvekod windward » ned črc 29, 2012 11:50 am

Peijde mi neobvykle, ze na urade chteli platit v eurech, prot jsem se zeptal. :-) Aspon ja jsem se s tim nikdy nesetka. Na druhe strane mam zkusenost, ze kolega zaplatil na kapitanate v Zadaru tusim 250 Kn, a to je cca 36 EUR. Takze se jedna o asi stejnou castku.
Uživatelský avatar
tajovsky
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 1
Registrován: stř črc 07, 2010 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod tajovsky » pon zář 17, 2012 2:31 pm

Zaciatkom septembra 2012 som robil skusky v Sibeniku. V skratke zhrniem ako prebiehali:
- utorok do 12.00 podana prihlaska na kapitanate, potrebny pas, dve fotky 3x2,5cm, 40 hrk kolok a 815 hrk v hotovosti vyplatene na kapitanate
- skuska zacala o 14,30, uchadzacov bolo vela, ale islo to svizne. Otazky som dostal (vsetko z mapy): odcitat vzdialenost medzi ostrovmi, hlbka, hlbka menej ako 10m, podmorsky kabel a ze sa nesmie v blizkosti kotvit, vyspelovat z mapy nejaky napis, co znamena may day a to je myslim vsetko. Bol som tam cca 1-2 minuty.
- streda 11:00 prebratie preukazu (boat skipper category "B").
Ucil som sa z knihy od Romana Verbu - Stante se kapitanem.
Je to fakt dobra ucebnica a mne velmi pomohla. Neberto to ako reklamu, je to moja skusenst s touto knihou. Je pisana presne na Chorvatske skusky.
Macek0585
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 570
Registrován: pon kvě 19, 2008 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Frýdek-Místek

Příspěvekod Macek0585 » pon zář 17, 2012 2:51 pm

Mám prosbu. Chi dát klukovi k osmnáctinám příští jaro kurz v Chorvatsku ukončený zkouškou. Nemám fakt nervy jej učit, můžete mi doporučit slušnou firmu?
Díky M.
Jen hlavně prosím bez komerce :gun: :gun:
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » pon zář 17, 2012 3:19 pm

Je určitě několik dobrých firem /jednu dvě bych mohl i jmenovat se zárukou/, ale více než na firmě to záleží na konkrétním instruktoru, jež na něho vyjde.
Proto bych nic nevymýšlel a strčl bych jej k Baharisovi. Jistě mu dá ze "známosti s tátou" řádně do těla. :rofl:
Řekl bych, že o to ti jde. Navíc máš hned možnost přímé rklamace. :)
PS: Zapomeň už na tu komerci, vidím že ti leží řádně v žaludku.
Pepa
Jsem zapoměl - nebo k Romanovi /Windward/.
Uživatelský avatar
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 06, 2006 9:53 pm
Reputace: 82
Bydliště: Metylovice

Příspěvekod Richard » pon zář 17, 2012 5:30 pm

Z druhé strany ... může být Darem trpělivý otec, který upevňuje otcovskochlapskou vazbu se svým synem tím, že jej připravuje na zkoušku. Je to nekomerční, oboustranně přínosné a oba si na to vzpomenou i po letech.

PS: Nekamenuj mne :lol:
Macek0585
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 570
Registrován: pon kvě 19, 2008 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Frýdek-Místek

Příspěvekod Macek0585 » úte zář 18, 2012 7:25 am

Nebudu, mám jiné nástroje :gun: :gun: :D :D :D .
Vazby už jsem tužil při tolika příležitostech, že při další příležitosti už by mohlo dojít na inzultaci nebo jak se tomu říká....
Uživatelský avatar
Akrastan
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 104
Registrován: pon srp 23, 2010 2:00 am
Reputace: 2

Příspěvekod Akrastan » úte zář 18, 2012 8:01 am

Byl jsem extrémně spokojen s Petrem Čechem (AAAyacht)...
Uživatelský avatar
brin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 234
Registrován: čtv bře 15, 2012 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod brin » úte zář 18, 2012 9:28 am

Kup mu to u Zdeňka. Zbavíš se ho, zjistí i stinnější stránky na moři a bude zase trochu dospělejší:-)
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » čtv led 03, 2013 2:16 am

Mám prosím trochu úsměvný dotaz, jaká je dolní :) věková hranice pro skládání zkoušky na chorvatské papíry ?
Kapitánovat se může oficiálně od věku třeba 18let - či jiného ??
Poznatky o nezralosti a nezkušenosti mládí nepoptávám, stačí jen ta čísla.
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » čtv led 03, 2013 12:27 pm

Můžete mi někdo odpovědět ?
Po dlouhých měsících konkrétní rada, co by mne i zajímala, ale zatím nic.
Uživatelský avatar
windward
moderátor
Příspěvky: 2767
Registrován: pát lis 16, 2007 1:00 am
Reputace: 62

Příspěvekod windward » čtv led 03, 2013 12:40 pm

Vilmo, prukaz "Vodelj brodice, Kategorija B" doposud byl od dovrsenych 16-ti let v den skladani teoreticke zkousky na kapitanate.
Uživatelský avatar
Pema
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 126
Registrován: čtv zář 15, 2011 2:00 am
Reputace: 5

Příspěvekod Pema » čtv led 03, 2013 12:49 pm

Uživatelský avatar
bedrich
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 516
Registrován: ned úno 04, 2007 1:00 am
Reputace: 22
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod bedrich » čtv led 03, 2013 1:01 pm

Mám na druhý straně chorvatský "průkazky" napsáno toto"
Na temelju članka 39, stavak 1. točka 2., 3., 4. Pravilnika o brodicama (NN br. 81/94) na prednoj strani navedena osoba smije s navršenich 15 godina starosti upravljati brodicama bez obzira na njihovu namjenu i granice plovidbe izuzev glisera i motornih brodica za gospodarske svrhe, a s navršenih 18 godina starosti i gliserima bez obzira na snagu motora, kao i motornim brodicama za gospodarske svrhe (izuzev za prijevoz putnika) čija je plovidba ograničena na odredeno područje.
Osoba koja posjeduje ovo uvjerenje smije rukovati pomorskom radiotelefonskom postajom na brodici dok plovi unutrašnjim morskym vodama i teritorijalnim morem Republike Hrvatske.
Ale je to 12 let starý, tak nevím jistě jak letos.
V nabídce chorvatského kurzu na Voditelja bordice kat. B s odvoláním na jejich příslušné ministerstvo píšou:

Nakon odslušanog tečaja ispit se organizira u Ministarstvu mora, turizma, prometa i razvitka. Ispit za voditelja brodice kategorije B može polagati osoba koja ima najmanje navršenih 16 godina života (čl. 52. Pravilnika o brodicama i jahtama iz Pomorskog zakonika). Potrebno je priložiti 2 fotografije u boji (3x 2,5cm), osobnu iskaznicu i vozačku dozvolu (ako je posjeduje).

Osoba koja posjeduje ovo Uvjerenje osposobljena je upravljati:

- brodicom za osobne potrebe;
- brodicom za osobne potrebe, snage porivnog uređaja veće od 15 kW, uz uvjet da osoba ima 18 godina života;
- brodicom za gospodarske namjene (prijevoz putnika);
- brodicom za gospodarske namjene (prijevoz tereta i ribarska brodica);
- jahtom do 30 BT za gospodarske namjene, koja se iznajmljuje bez posade;
- jahtom za osobne potrebe.

Uvjerenje o osposobljenosti za voditelja brodice, kategorije B, ima valjanost bez vremenskog ograničenja.


No a pak si jednu nedej :D
Uživatelský avatar
bedrich
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 516
Registrován: ned úno 04, 2007 1:00 am
Reputace: 22
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod bedrich » čtv led 03, 2013 1:07 pm

Koukám, že mě zase předběhli, tak jen doplním, že ta nabídka kurzu v druhý půlce mýho příspěvku je z října 2012.
Takže si taky myslím, že od 16 s omezením do 15kW od 18 bez omezení.
Uživatelský avatar
hawsepipe
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 171
Registrován: pát lis 13, 2009 1:00 am
Reputace: 11

Příspěvekod hawsepipe » čtv led 03, 2013 2:44 pm

Pro bedricha co cituje ze svého "starého" průkazu citace nového chorvatského zákona:


Članak 91.

(1) Osoba koja je do stupanja na snagu ovoga Pravilnika stekla Uvjerenje za upravljanje brodicom ovlaštena je upravljati brodicom ili biti član posade brodice kojom je ovlaštena upravljati ili čiji je član posade ovlaštena biti osoba sa uvjerenjem o osposobljenosti za voditelja brodice kategorije A, a sukladno Glavi X. ovoga Pravilnika.

(2) Osoba koja je do stupanja na snagu ovoga Pravilnika stekla Uvjerenje o osposobljenosti za voditelja brodice ovlaštena je upravljati brodicom ili biti član posade brodice kojom je ovlaštena upravljati ili čiji je član posade ovlaštena biti osoba sa uvjerenjem o osposobljenosti za voditelja brodice kategorije B, a sukladno Glavi X. ovoga Pravilnika.

(3) Osoba koja je do stupanja na snagu ovoga Pravilnika stekla Uvjerenje o osposobljenosti za mornara motoristu ovlaš­te­na je upravljati brodicom ili biti član posade brodice ili jahte kojom je ovlaštena upravljati ili čiji je član posade ovlaštena biti osoba sa uvjerenjem o osposobljenosti za voditelja brodice kategorije C, a sukladno Glavi X. ovoga Pravilnika.
Uživatelský avatar
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1721
Registrován: pon lis 26, 2012 1:00 am
Reputace: 102
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Jarda885 » čtv led 03, 2013 4:36 pm

2 hawsepipe:

V Chorvatsku se vcelku bez problémů domlouvám a místními.
Ale rozdíly mezi A,B,C článku 91 nechápu. Můžeš napsat v češtině, o co jde?

Nemusíš překládat. Jen napiš, prosím, o co jde.

Díky.
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » čtv led 03, 2013 5:13 pm

- kluci díky, jde mi o 16,5 letou dceru mých spolužáků, jinak extrémně zcestovalých a dobrodružných rodičů (takže i ona již má velké zkušenosti), tak snad se do těch paragrafů vejde
- nemám zatím čas pročíst odkazy v originále, ale moje tušení o hranici 16 a 18 mi nevyvracíte, díky.
Uživatelský avatar
bedrich
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 516
Registrován: ned úno 04, 2007 1:00 am
Reputace: 22
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod bedrich » čtv led 03, 2013 5:29 pm

Jojó, v originálu jsem to poslal, neb si netroufnu na kvalifikovaný překlad z chorvatštiny (z angl., span. můžu zajistit) a kostrbatýho strýčka Google zvládne každý. /jinak jsem Tě trochu podezříval, že nás chceš nasměrovat k otázkám lodním a ne filozofickokonfliktním/ :)
Uživatelský avatar
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1721
Registrován: pon lis 26, 2012 1:00 am
Reputace: 102
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Jarda885 » čtv led 03, 2013 7:16 pm

2 hawsepipe:

Podle Tvého doporučení jsem požádal strýčka Gugla o pomoc s překladem:

Článek 91

(1) Osoba, která je až do vstupu v platnost této vyhlášky, je stanovisko kapitánem oprávněn provozovat loď nebo být členem lodi posádky, která je oprávněna provozovat nebo je členem posádky bude osobou oprávněnou k osvědčení odborné způsobilosti pro kategorie lodí kapitána, v souladu s Název X této vyhlášky.

(2) Osoba, která je až do vstupu v platnost této vyhlášky, názorový vůdce "lodě oprávněna provozovat loď nebo být členem lodi posádky, která je oprávněna provozovat nebo je členem posádky bude osobou oprávněnou k osvědčení odborné způsobilosti pro kategorie lodí kapitána B, a podle hlavy X tohoto nařízení.

(3) Osoba, která je až do vstupu v platnost tohoto nařízení získala osvědčení o způsobilosti pro námořníky motorista je oprávněna provozovat loď nebo být členem posádky lodi nebo jachty, která je oprávněna provozovat nebo je členem posádky bude osobou oprávněnou k osvědčení o způsobilosti po dobu kategorií plavidel kapitán C, v souladu s hlavy X tohoto nařízení.


Zopakuji svůj dotaz:
Ve vztahu k čemu opravňuje licence A,B,C, rozdíly v článku 91 nechápu. Můžeš napsat v češtině, o co jde?

Díky.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů