zkoušky na chorvatské papíry

Pořád stejný problém: kde a jaký průkaz na loď je potřeba, je či není uznáván atd.

Moderátoři: MARIS, Pepa, windward, vilma

Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Re: zkoušky na chorvatské papíry

Příspěvekod Anonym » pon led 25, 2016 12:15 pm

Pokud tam půjdeš, tak samozřejmě že "B". O tom neuvažuj.

Zopakuj si na co se ptali v r.2008 a vloni ( Mark-X). Publikace od Romana je opravdu dobrá a dá ti i to všechno co není potřeba ke zkouškám, ale potřeba na lodi ano.
Jenom je věcí, jak člověk dokáže vstřebat suchou řeč písmen. Slovní výklad s praktickou ukázkou a vysvětlení spolu s mnemotechnickými pomůckami je nezastupitelné. Ale způsob jak se dopracuješ k základům plavební nauky je tvá volba a tvá zodpovědnost. Tak ať se ti daří.

EDIT:
MDČR "C" mě nedali, dokud školitel (Aleš Morávek) neodeslal na ministerstvo potvrzení o praxi a úspěšné zkoušce na rádio. Na "B" byly samozřejmě potřebné maile, stávající průkaz a rádio.

Já se k těm průkazům stavím trochu opatrně. Musí se uznat že náročnost RYA a jejich standardy, dávají jakýsi předpoklad plnohodnotného počátku. Ovšem zároveň si myslím, že dostačující základ pro středomořskou plavbu dá jakýkoliv kurz s dobrým školitelem. A po pár letech, po několika desítkách plaveb, pak už to je celkem jedno.

Diletant se sebelepším kurzem zůstane diletantem a vnímavý člověk s jakýmkoliv kurzem musí jít svými schopnostmi nad něj. Toť můj dlouhodobý konstantní názor.

:offtopic: Ale to se omlouvám, to jsme mimo téma. Na porovnávání průkazů a nekonečnou diskusi o nich tu je určitě vhodnější téma. :oops:
Uživatelský avatar
err_
bez hodnocení
Příspěvky: 2652
Registrován: ned črc 14, 2013 2:00 am
Reputace: 177

Re: zkoušky na chorvatské papíry

Příspěvekod err_ » pon led 25, 2016 12:42 pm

To radio na MDCR C, B uz neplati, ale mile tam samozrejme jsou. Na oboji.

Dotaz bych mel ale jeste jeden, zda tedy ty Chorvatske papiry plati i jinde, nez ve vysostnych vodach Chorvatska. Jeden pokus o uznani uz byl.
Uživatelský avatar
Michal1
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 111
Registrován: ned úno 16, 2014 1:00 am
Reputace: 10
Bydliště: Nové Zámky

Re: zkoušky na chorvatské papíry

Příspěvekod Michal1 » pon led 25, 2016 1:03 pm

Vďaka za radu a povzbudenie.
Pôvodne som rozmýšľal či vôbec ísť na tie skúšky, pretože niektorí ľudia z fóra písali že išli na náš preukaz VMP a nikto to neriešil, a niečo v tom zmysle mi potvrdili aj na skúškach na ŠPS Komárno keď som sa ich pýtal na použiteľnosť preukazu VMP v chorvátsku na gumák ( že to akceptujú, a že to stačí).
Určite praktický výcvik, pod dohľadom skúseného kapitána je na nezplatenie, ale na vozenie na gumáčiku pri brehu to považujem zatiaľ za trochu zbytočné.
Uživatelský avatar
tosotoso
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 303
Registrován: ned říj 06, 2013 2:00 am
Reputace: 25
Bydliště: Bratislava

Re: zkoušky na chorvatské papíry

Příspěvekod tosotoso » pon led 25, 2016 1:05 pm

Je na nich napísané, že platia IBA tam.Ak Ti ich niekto bude ochotný akceptovať inde, je to jeho vec a Tvoja zodpovednosť. V prípade nehody nemáš PLATNÉ papiere
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Re: zkoušky na chorvatské papíry

Příspěvekod Anonym » pon led 25, 2016 1:35 pm

Mnohokrát promílané a celkem bez závěru.

Opět můj soukromý. Neznám osobně a ani žádný z mých kamarádů a kolegů, nikoho komu by v cizině na HR papíry nedali loď. Taktéž neznám nikoho, koho by persekuovali za "neplatné" HR papíry. Stejně to platí i o LD, ale to jsem úplně mimo. Je spousta mýtů a "zaručených" informací které kolují jachtařským světem. Ovšem většinou stále stejná písnička: "Já jsem slyšel...."

Ovšem říká se to a opravdu jistotu mít asi nelze. Vzájemné uznávání dokladů způsobilosti se řeší dvoustrannými dohodami a já jich neznám. V každém případě se to musí řešit ještě před zaplacením zálohy mailovým dotazem na majitele lodě, zda na tyto a tyto papíry, půjčí tuto a tuto loď. Neznám případ, že by odpověděli NE.

V každém případě ale stále říkám, že český člověk má mít český pas, český řidičák a český kapitánský glejt. :)

EDIT: Máš pravdu, rádio neplatí. Neuvědomil jsem si to. Nicméně pokud jsi sám skipper, loď ti bez toho aby někdo to rádio měl, určitě nedá.
Uživatelský avatar
tosotoso
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 303
Registrován: ned říj 06, 2013 2:00 am
Reputace: 25
Bydliště: Bratislava

Re: zkoušky na chorvatské papíry

Příspěvekod tosotoso » pon led 25, 2016 1:48 pm

Baharis píše:český člověk má mít český pas, český řidičák a český kapitánský glejt. :)


O tomto som sa bavil so šéfom slovenského námorného úradu. Všetky "námorné" preukazy sú medzinárodné a akceptované všade, kde je jeho platnosť. On sám , podľa jeho slov, má každý preukaz iný, ale ani jeden slovenský. Mne osobne uznal chorvátske papiere pri robení slovenského "B"-čka, tak že nemám slovenské "C", iba "B"-čko. Avšak naplávané míle (2000 na "B"-čko) mi ako kapitánske uznal iba tie, čo boli naplávané v Chorvátsku, lebo " len tam som plával na platný preukaz".
Uživatelský avatar
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1721
Registrován: pon lis 26, 2012 1:00 am
Reputace: 102
Bydliště: Ostrava

Re: zkoušky na chorvatské papíry

Příspěvekod Jarda885 » pon led 25, 2016 4:11 pm

err_ píše:.........

Dotaz bych mel ale jeste jeden, zda tedy ty Chorvatske papiry plati i jinde, nez ve vysostnych vodach Chorvatska. .......


Několikrát na JI řešeno.

Rekreační jachting (na lodích do 24m délky) není zatím předmětem žádných mezinárodních dohod. Prů.erů je minimum, takže se řeší vždy jednotlivé případy. Vztah majitel lodi, nájemce lodi, pojišťovna lodi.
Chorvati vydali seznam "papírů", které platí v jejich vodách. Za Česko a Slovensko jsou tam jak ministerské papíry (podle námořních zákonů), tak papíry SPS s rozšířením na moře (podle vnitrozemských zákonů).

Snad v Itálii je stanovisko, že musíš mít buď italské papíry nebo papíry země, jejíž seš občan. Dokument neznám. V Itálii bych Čech nebo Slovák mohl mít problém s chorvatskými papíry. Někdo napsal, že jej takhle donutili vzít na loď profesionálního italského skipera. Je to tu někde na JI.

Čártrové podnikání je poměrně bouřlivě se rozvíjejíci segment trhu. Čártrovky se snaží vyhovět.
Uživatelský avatar
err_
bez hodnocení
Příspěvky: 2652
Registrován: ned črc 14, 2013 2:00 am
Reputace: 177

Re: zkoušky na chorvatské papíry

Příspěvekod err_ » pon led 25, 2016 5:28 pm

Jarda885:
Diky za info. To, co se tu resilo, jsem zaznamenal. Naposledy ale nekdy pred rokem s tim, ze jeste bude nejaka zmena. Tak jsem si relevantnost informace chtel osvezit v case. Spise mi jde o princip. Osobne to prilis neresim. Na vlastni lodi te asi zajima jen to, zda ti pojistovna skodu zaplati anebo ne. A pod Holandskou vlajkou po mne nikdo zadny papir chtit snad ani nemuze. Presto jsem si to MDCR radeji udelal. Prave jen kvuli te pojistovne.

Edit: Dal bych ti palec nahoru, ale zase je vlakno na hodnoceni asi zamcene :-)
Uživatelský avatar
Bilardos
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 792
Registrován: pon zář 18, 2006 10:54 am
Reputace: 4
Bydliště: Uherský Brod

Re: zkoušky na chorvatské papíry

Příspěvekod Bilardos » pon led 25, 2016 6:53 pm

Baharis píše:Neznám osobně a ani žádný z mých kamarádů a kolegů, nikoho komu by v cizině na HR papíry nedali loď.

Můj kamarád (bydlí o ulici vedle) takovou zkušenost má. V roce 2013 mě volal, jaké mám papíry, ža mu ve Španělku na HR průkaz nechcou půjčit katamarán. Konkrétněji jsme to nerozebírali (místo, chartrovka). Vím, že ten pronájem nakonec zrušil.
Uživatelský avatar
pavelmicek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 175
Registrován: pon čer 06, 2016 3:05 pm
Reputace: 18
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: zkoušky na chorvatské papíry

Příspěvekod pavelmicek » pon čer 06, 2016 11:31 pm

Maximální díky za tohle téma. Jeho praktická užitečnost je nesmírná. Sepsal jsem si všechny otázky, které zde zazněly do jednoho souboru. Klidně zde můžu poskytnout ke stažení. Za pár týdnů mě čeká zkouška v Zadaru.
Nicméně zaznělo zde pár otázek, na které jsem nenašel odpověď ani zde ani v knize Romana Verby, Staňte se kapitánem. Moc bych Vám byl vděčný za jejich zodpovězení:
1. POŽÁR NA LODI. (Odpověď: Posádku dostanu do bezpečí/mimo loď, odstraním z lodi vše potencionálně výbušné(plyn. bomby) pokusím se požár uhasit, volám MAYDAY?)
2. DOKLADY NA LODI / DOKLADY PŘI PŮJČENI CHARTEROVÉ LODI
3. ZÁCHRANNÉ PROSTŘEDKY NA LODI - (vesty v počtu osob na lodi, hasící přístroj, lékárnička, světlice, čer.pochodeň, dýmovnice?)
4. KONTROLA LODI PŘED VYPLUTÍM
5. DRUHY MAP - (Nautická mapa...jaká ještě existuje?)
6. CO DĚLAT S MOTOREM KDYŽ ČERPÁM BENZÍN - (je vypnutý? a dál?)

Děkuji

Pavel
Uživatelský avatar
RACEK
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1114
Registrován: pát čer 26, 2009 2:00 am
Reputace: 100
Bydliště: Praha

Re: zkoušky na chorvatské papíry

Příspěvekod RACEK » úte čer 07, 2016 8:18 am

Pavle, mě by docela zajímalo, proč jsi se rozhodl dělat papíry Chorvatské? Chorvatské ti někdo doporučil?
Děláš si i české?
Uživatelský avatar
Bilardos
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 792
Registrován: pon zář 18, 2006 10:54 am
Reputace: 4
Bydliště: Uherský Brod

Re: RE: Re: zkoušky na chorvatské papíry

Příspěvekod Bilardos » úte čer 07, 2016 8:25 am

RACEK píše:Pavle, mě by docela zajímalo, proč jsi se rozhodl dělat papíry Chorvatské? Chorvatské ti někdo doporučil?
Děláš si i české?

Prosim neplevelme tuto diskusi o tom ktere jsou pravejsi. O tom se diskutovalo mnoho jinde. (Sry za O.T.)

Odesláno z mého SM-J500F pomocí Tapatalk
Uživatelský avatar
RACEK
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1114
Registrován: pát čer 26, 2009 2:00 am
Reputace: 100
Bydliště: Praha

Re: zkoušky na chorvatské papíry

Příspěvekod RACEK » úte čer 07, 2016 8:32 am

Už se na nic neptám. :sorry:
Uživatelský avatar
pavelmicek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 175
Registrován: pon čer 06, 2016 3:05 pm
Reputace: 18
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: zkoušky na chorvatské papíry

Příspěvekod pavelmicek » úte čer 07, 2016 9:02 am

Přesto odpovím. České VMP mám (mezinárodní + plachty bez omezení). Nicméně pro plachtění v Chorvatsku potřebuji VHF (česká varianta s 5-ti letým omezením mě nevyhovuje, RYA je fajn, ale zase půjdu cestou nejmenšího odporu) dále český limit 1NM od pobřeží je pro mě svazující. Takže za úroveň českého VMP (teoretickou i praktickou) jsem vděčný, nicméně plachtění na Orlíku už mám za sebou a rád bych začal v Chorvatsku. Nabízí se něco lepšího, levnějšího a snáz dostupného pro chorvatské teritorium než chorvatský průkaz? :-)

S českým průkazem si půjčím do budoucna loď asi všude a trochu doufám, že i všude by mi uznali "chorvatské VHF"

P.
Uživatelský avatar
kolovratek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 173
Registrován: pon zář 01, 2008 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Holice

Re: zkoušky na chorvatské papíry

Příspěvekod kolovratek » úte čer 07, 2016 10:25 am

chorvatské VHF ti uznají jen v Chorvatsku. Šel jsem stejně jako ty, jen jsem nedělal české a nedávno jsem si udělal v Chorvatsku RYA včetně rádia , kdybych jel jinam.
Uživatelský avatar
pavelmicek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 175
Registrován: pon čer 06, 2016 3:05 pm
Reputace: 18
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: zkoušky na chorvatské papíry

Příspěvekod pavelmicek » úte čer 07, 2016 10:31 am

Kde se na zkoušku RYA v Chorvatsku dá přihlásit? Nějaký odkaz? Díky
Uživatelský avatar
RACEK
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1114
Registrován: pát čer 26, 2009 2:00 am
Reputace: 100
Bydliště: Praha

Re: zkoušky na chorvatské papíry

Příspěvekod RACEK » úte čer 07, 2016 10:47 am

Chorvatské mají územní platnost jen v Chorvatsku. A stejně jako jsi vyrostl z Orlíku jednou vyrosteš i z Chorvatska.

Jsou i české průkazy od MDČR nejen VMP. Víš to?
Uživatelský avatar
pavelmicek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 175
Registrován: pon čer 06, 2016 3:05 pm
Reputace: 18
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: zkoušky na chorvatské papíry

Příspěvekod pavelmicek » úte čer 07, 2016 11:48 am

Ano je to velmi pravděpodobné, že z Chorvatska vyrostu. Má to svůj vývoj a stejně se vyvíjí i to do jakých průkazů kdy a jak jdu. S MDČR jsem obeznámen. Jejich teoretická náročnost je mi sympatická, nepotřebuji řidičák na moře "zadarmo" ovšem podmínky doložení praxe + 5letý interval mě prostě přijde protivný a nepraktický. V dnešní době kdy musím myslet na milion věci co kdy kde vypršela čeho platnost je tohle další mínusový bod pro určitou nezávislost a bezstarostnost.
Suma-sumárům teď jsem z vlastního přesvědčení a svých praktických možností a potřeb rozhodnutý rozšířit si jachtařskou způsobilost o chorvatský průkaz a jakmile z toho vyrostu, půjdu dál a budu řešit dilema MDČR versus RYA.
Ale díky za tohle popichování, mezi řádky vás chápu, že je lepší podporovat náš námořní systém než zahraniční založený prakticky jen na turismu. Chápu to, souhlasím s tím, beru v potaz. Jsem začátečník a jakmile k tomu přirozeně dospěji, začnu se více pohybovat v jachtařských kruzích, získám pro věc jakýsi cit i já to třeba začnu aktivně praktikovat.

Nicméně stále bych ocenil zodpovězení mých zkouškových otázek, na které mám zatím jen rámcovou odpověď v rámci svého zdravého rozumu.

P.
Uživatelský avatar
MalyBob
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 299
Registrován: stř říj 21, 2009 2:00 am
Reputace: 10
Bydliště: Ostrava

Re: zkoušky na chorvatské papíry

Příspěvekod MalyBob » úte čer 07, 2016 12:25 pm

K bodu 5. DRUHY MAP
Nenapadá mne nic jiného, než rozčlenění dle měřítka viz http://www.hhi.hr/catalogmaps
Na lodi budeš mít velmi pravděpodobně dva díly Male Karte - tj.Obalne Karte s měřítkem 1:100.000

Otázka k rádiu
Nedávno se to tady řešilo - viewtopic.php?f=74&t=9897
Uživatelský avatar
RACEK
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1114
Registrován: pát čer 26, 2009 2:00 am
Reputace: 100
Bydliště: Praha

Re: zkoušky na chorvatské papíry

Příspěvekod RACEK » úte čer 07, 2016 12:49 pm

Máš mapy a navigační mapy, neboli charts.
U navigačních map jde o to, v jaké jsou projekci (merkatorově nebo gnómické) a jaké mají datum (WGS 84 nebo jiné).
Elektronické navigační mapy (rastrové a vektorové).

Právě chorvatské Male karte nejsou ve WGS 84, takže poloha z GPS musí být posunuta před vynesením.

Ale že by se na toto někdo v Chorvatsku u zkoušky ptal?
Uživatelský avatar
kolovratek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 173
Registrován: pon zář 01, 2008 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Holice

Re: zkoušky na chorvatské papíry

Příspěvekod kolovratek » úte čer 07, 2016 1:00 pm

na www.skolajachtingu.cz máš tam vypsaný kurzy, jezdí z Kaštely
Uživatelský avatar
pavelmicek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 175
Registrován: pon čer 06, 2016 3:05 pm
Reputace: 18
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Do Splitu radši né

Příspěvekod pavelmicek » úte čer 14, 2016 9:51 pm

SPLIT zkouška na Voditelj Brodice B, pondělí 13.6.2016

Každé pondělí do 12hod podat přihlášku + 820kuna zaplacených na poště + 40kuna kolek + 2xfoto + Pas. 15:00 začíná zkouška

V prvé řadě zkoušku ve Splitu moc nedoporučuji:
1. Není možné ji složit česky (tolerují určité odborné slovíčko v češtině, jinak chorvatsky a anglicky)
2. Průkaz vydají za 4-5dnů (naprosto nekompromisně, variantu pošty mi nenabídli)

Pořadí, ve kterém jsme chodili byl stylem, kdo má větší svaly první se narve do dveří.
Cca 30 lidí většinou chorvati + dva anglicky mluvící.
Po tom co jsem si vybojoval vstup ke kapitánům jeden už stihl odejít druhý hulil v okně, takže mě zkoušel jen jeden.

Byl jsem slušně oblečený, slušně jsem chorvatsky pozdravil, řekl že jsem z ČR a že bych rád odpovídal česky. Kapitán něco zadrmolil na toho u okna, trochu smíchu a otázka jak jsem na tom s angličtinou a jestli si představuju že budu do rádia taky mluvit česky. Říkám, že rádio zvládnu samozřejmě anglicky, ale celá zkouška by v angličtine byla pro mě asi nereálná.

OK.

1. Ukázal na kompasovou ružici. Co to je? Začnu jejím názvem, pak k čemu slouží pro jaké úkony v navigaci je důležitá. Těsně před tím než jsem začal hovořit o magnetické deklinaci mě stopl, že česky to nepůjde musím anglicky. V ten moment mě polil smrtelný pot. Na to jsem v žádném případě nebyl připravený. No budiž. Asi 20sekund jsem to rozdýchával a začal slovy Magnetic Declination....popsal jsem co to je, jakým vlivem je deklinace způsobena a jak přepočtu reálný kurz oproti kompasovému kurzu náhle mě stopl, že je to vše správně ale že nehovořím o Magnetic Declination ale o Magnetic Variation. To mě uzemnilo. Než aby bylo ticho, tak jsem začal o magnetické deviaci, toho neuspokojilo a pořád opakoval, že mám zmatek v pojmech. Bohužel jsem pojem variace neznal, pouze deklinace a moc jsem mu k tomu neměl co, jen jsem se snažil ještě podrobněji deklinaci popsat. Později jsem našel na Male karte Magnetska varijacija a na googlu že Magnetic Declination je synonymum Variation. Bylo to pro mě ze startu nepříjemné a to že mi neuznal Declination jsem nepochopil. Snažil jsem se nepropadat panice, odpověď dostal. 20 sekund ticho.

2. Co to je? Ukázal na maják, přesně na řádek s jeho textovým popisem B Bl 3s 7m 7M

3. Ukázal mou pozici kousek nad ostrov a že mám problém s motorem co udělám: volám přes VHF SECURITE na 16kanále a začínám odečítat souřadnice své polohy, načež mě nepříjemným gestem upozornil že na souřadnice není čas a nikoho zajímat nebudou, říka "tell me something more faster" po drobné odmlce mi to došlo a říkám že jsem jednu míli severně od ... ostrova, to už bylo v pořadku

4. Loď se potápí, co udělám? 3xMAYDAY this is 3x name of my boat, waiting for request...MAYDAY name. My position is... To stačilo

V ten moment přišel kapitán co kouřil a pokládal otázky na dřevěných lodičkách:

5. Mám motorovou loď, jak vypadají moje světla?

6. Přednost dvou motoráků na sebe kolmo plujících

7. Přednost plachetnice a motorové lodi na sebe kolmých

8. Popisuje situaci : Dvě motorové lodě. Já sedím v té která má přednost, loď která mi musí dát přednost nereaguje co já udělám? Odpověď : i přes to že mám přednost jsem povinen zabranit srážce a loď musím strhnout! Když jsem při simulaci na dřevěných lodičkách svou loď strhl vlevo oba vyjekli,že to snad bylo slyšet ven,že za žadných okolností loď neuhýba vlevo. Vím, že lodě proti sobě uhýbají vpravo a vím že více lodí proti sobě uhýbají vpravo do pomyslného kruhového objezdu, ale při téhle stupidní situaci mě to nenapadlo. Obzvláště když uhýbajíci loď chce pokračovat v původním kurzu musí vpravo učinit obrat o 360°, kdežto uhýbným manévrem vlevo stačí klasické esíčko za prdelí projíždějící lodě.

9. Co znamená modrá izobata? Mapa přede mnou nebyla klasická Male karte 1:100t takže jsem raději chtěl v klidu najít číslici 10 na modré izobatě abych neřek blbost, načež se mu nelíbilo co jako hledám, tak zbrkle říkám 10, něco zabrblal jakože to je přece jasné! 10

10. Ukázal na podmořský kabel. Co to je?

Žádné slavnostní "Dobro, hvala" se nekonalo prostě mávli na dveře a jdi. Tak já nechápavě jestli to jako mám. Jakože jo. A co průkaz? Za 5 dnů. Druhý smrtelný pot. Snažím se vysvětlit, že druhý den odjíždím. Tak ať prý druhý den příjdu na výdejnu a pokusím se je ukecat. Ok. Druhý den hned ráno ve výdejně slyším nekompromisně a stroze impossible.

Dokonce s drzostí to plážoví ignoranti dostanou v Šibeniku v plavkách na počkání. Ve Splitu toto.
px50@email.cz
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 2
Registrován: čtv čer 09, 2016 3:09 pm
Reputace: 0

Re: zkoušky na chorvatské papíry

Příspěvekod px50@email.cz » stř čer 15, 2016 10:20 am

Zkouška 14.6. v Sibeniku - zkouší se každé úterý
přihláška do 11ti hodin, zkouška od 15h, volají si podle svého systému, nemá smysl se nikam rvát.
Byl jsem slušně oblečen, cca ½ lidí ale byla v tílkách a žabkách, zkoušející v uniformách, takže to bylo minimálně trapné ....
Ceny jsou stejné, takže 820 kun + provize cca 9 kun zaplacených v bance + 40 kuna kolek, ...
Až na čekání mezi podáním přihlášky a zkouškou to šlo rychle. Odhaduji, že nás tam bylo cca 50, já byl odhadem tak 30. na řadě a zkoušku jsem měl v kapse kolem 15.30
Průkaz vydávají druhý den, ale zkusil jsem ukecat paní, kde jsem podával přihlášku, nechal jsem jí adresu a 40 kun a slíbila, že mi doklad pošle - uvidíme, zda dorazí ...
Mluvil jsem výhradně česky, zkoušejícím šlo v pohodě rozumět, má zkouška trvala cca 2 minuty, zkouší se ve dvou místnostech a jak už jsem psal, zvou si sami jakýmsi vlastním pořadím, nepátral jsem po systému.
mé otázky:
- určit souřadnice bodu na mapě
- přednost dvou motorových lodí ve dvou různých situacích (proti sobě a kolmo k sobě)
- jak daleko může speedboat od pobřeží
- k čemu je volání mayday a na jakém je kanálu
- charakteristika náhodně ukázaného majáku v mapě
hotovo, odchod, další ...

už to tady padlo: zkouška lehká je, ale možná i proto, že se na ní člověk učí a možná jsem měl štěstí. osobně jsem nechtěl věřit, jak lidi psali, že to je tak snadný a hlavně ty věci chci znát, takže jsem to nepodcenil a svědomitě jsem se na to naučil i přes to, co se tu píše...
Uživatelský avatar
mikel
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 73
Registrován: úte čer 29, 2010 2:00 am
Reputace: 7
Bydliště: Kolín

Re: zkoušky na chorvatské papíry

Příspěvekod mikel » pát čer 17, 2016 11:26 am

Sleduji Vaše postřehy ze zkoušek a musím souhlasit s poslední větou: " hlavně to chci znát". Je to fakt důležitý, i když projdeš zkouškou, tak pak až si sám poprvé stoupneš za kormidlo a sám budeš muset začít přemýšlet co kdy, jak udělat. ( odplutí, vyrolovat genu, zrefovat hlavní, jak couvat k molu v maríně atd. atd.). Znám mnoho lidí co mají zkoušky, ale nakonec se sami bojí si vzít loď a vyplout, ale bohužel jen tak se člověk naučí plně ovládat loď. Co se týče teorie, tak je ji potřeba dostat co nejrychleji do praxe a nebát se ptát zkušenějších.
px50@email.cz
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 2
Registrován: čtv čer 09, 2016 3:09 pm
Reputace: 0

Re: zkoušky na chorvatské papíry

Příspěvekod px50@email.cz » stř čer 22, 2016 8:53 am

tak papíry mi z sibeniku dorazily poštou týden po zkoušce, nekecali ... ;-)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů