Stavba katamaranu a zkušenosti s plavbou

Všechno možné o stavbě lodí, materiálech, způsobech spojování materiálů, technologiích, konstrukcích lodí a vše co s tím souvisí

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
Martin88
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 726
Registrován: úte zář 16, 2008 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Praha

Příspěvekod Martin88 » pát kvě 30, 2014 11:19 am

lynx píše:
Martin88 píše:Thor Heyerdahl přeplul ocean na rákosovém člunu, takže určitě se dá ledacos.

Martine, kterou plavbu myslíš?
Já vím o voru z balzy a o druhém z papyru.
Sorry, jen takové popíchnutí. :-)

L.

P. S. Tak ještě jednou sorry – teď jsem dohledal, že vor Tigris byl opravdu z rákosu. I když nevím, jestli na něm přepluli oceán. :-)

Knihu Fatu Hiva jsem četl před mnoha lety, co mi v hlavě utkvělo, že popisuje stavbu 2 rákosových plavidel, první se mu dost brzy po vyplutí rozpadlo,
druhé se rozpadalo a potápělo pomaleji, takže několik stovek nebo tisíc mil po oceánu skutečně plul, až na Fatu Hivu doplul, tam tuším přečkal 2.WW
Dle jeho vzoru jsem s kamarádem rákosový člun také stavěl, vlastně jsme to udělali přesně dle Thora, byl to náš první, takže se krátce po spuštění na potok
Kačák začal rozpadat také :D
Práve jsem dopočítal, že jsem knihu četl před 30ti roky :shock:
Uživatelský avatar
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1655
Registrován: stř led 09, 2013 1:00 am
Reputace: 73
Bydliště: Lysá nad Labem

Příspěvekod Zdenda12345 » pát kvě 30, 2014 11:22 am

Já vim o nějakym pokusu o přeplutí na rákosovym katamaranu. Ten se ale v průběhu plavby rozpadnul a posádku zachraňovali.


Z rákosu bych to fakt nestavěl. :)
Taky bych přehodnotil ten polystyrenovo - překližkovej sendvič. Je tu někde nějaký vlákno o polystyrenu a montážních pěnách. Doporučuju přečíst.
Uživatelský avatar
Felmirien
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 13
Registrován: pon kvě 26, 2014 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Felmirien » pát kvě 30, 2014 11:23 am

to Zdenda12345:
No naběhnul jsem si sám. :)
To to možné řešení jsem už popsal (ocelová lanka z konců plováků ke STĚŽNI :P ) - zkus si to trochu představit
Kroucení v jiných směrech je řešené samotnou konstrukcí / skladbou nosníků - úhlopříčky, kolmé nosníky ve třech místech
(koukni na animace - tam ty nosníky jsou, lanka ještě ne).
Hrubý odhad nákladů na plováky je cca 30 k, na takeláž 15 k, vlek 20 k a 5 až 15 k na dodělávky, rezerva, ... = 70 až 80 k
Motor a další méně potřebné věci budu dokupovat časem.
Do 100 k se vejdu, pokud by to šlo dobře, tak náklady možná stlačím i pod 80 k.

to Martin88:
Kontiki 2 jsem viděl v muzeu v Oslu, tuhle historii taky znám. :)
Fotit a natáčet budu, vyhazovat ne. 8)
Uživatelský avatar
Martin88
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 726
Registrován: úte zář 16, 2008 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Praha

Příspěvekod Martin88 » pát kvě 30, 2014 11:24 am

Nebo se mi spojily 2 knihy dohromady, kdo si to má po těch letech pamatovat :mad:
Uživatelský avatar
Felmirien
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 13
Registrován: pon kvě 26, 2014 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Felmirien » pát kvě 30, 2014 11:54 am

to Zdenda12345:
Vlákno jsem projel, ten sendvič je řešitelnej (výběr lepidel, ...), v momentě kdy ty žebra olepím tak už to bude lepení lamino - překližka,
navíc budu možná někde trochu šroubovat. (co nejtenčí šrouby a podložky - kvůli váze).
Hlavně je to asi nejlevnější řešení, který má potenciál fungovat ...
Ty vnitřní bloky pěny se asi pokusim před laminováním vztít dratěným kartáčem (viz to vlákno), navíc ty bloky ani nejsou stěžejní součástí nosné konstrukce, možná do nich vyřežu nějaké díry a dolaminuju vnitřky těch děr (budou držet z druhé strany jako háčky...).
Jakou pěnu použiju ještě přesně nevím (rozhodne cena / výkon / dostupnost).
A každopádně budu první testovat než začnu lepit něco na trupu ... :)
F
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pát kvě 30, 2014 8:17 pm

Felmirien, je fakt viedieť že nemáš žiadne skúsenosti, teda vulgo povedané, nevieš o čom hovoríš. Vôbec sa v tom nevyznáš, nepoznáš princípy. tak prosím ťa nevymýšlaj blbosti. Pokial by si o tom svojom sne len rozprával a písal, tak to bude super, ak ho začneš realizovať, tak to si tú hrôzu ani nechcem predstaviť. Ja ťa nechcem odraďovať, naopak. Ak chceš niečo postaviť, tak moc nevymýšlaj, kúp si projekt, alebo si ho sprav sám podla niečoho existujúceho a hlavne zvol materál ktorý zvládneš. Po celom svete tisíce nadšencov, amatérov, zvládli stavbu z preglejky. To je ten lacný a dobrý material určený pre ludí ako ty. Zabudni na oblé tvary, Garantujem ti že nedokončíš ani jeden plavák a ak sa ti to podarí, tak bude stáť za ho..o. A ak by si si aj nechal poradiť a staval preglejkovú šarpiu, teda plavák s lomenými tvarmi, tak ak budeš za dva roky hotový, tak poviem že si macher. Ešte raz , nechcem ťa odrádzan, stavanie lode je ušlachtilý koníček, ale zostúp na zem.
Uživatelský avatar
Felmirien
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 13
Registrován: pon kvě 26, 2014 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Felmirien » pát kvě 30, 2014 11:15 pm

Denisi, chápu tvůj pohled jako zkušenějšího, ale ne.
Koupit plány ani ježděnku, pro to se nerozhodnu dokud nenarazím na neřešitelný nebo jen velmi obtížně a nákladně řešitelný problém.
Znovu zopakuji, dělám to takhle složitěji mimo jiné právě pro ty zkušenosti.
Nechci žádný zázrak, prostě co se povede, to se povede (viz zmínky o pánech Heyerdahlovi a Wharramovi). Můžu se s tím patlat (času mám, kolik si ho na to udělám).
Sem to vše píšu kvůli zpětné vazbě a řešení konkrétních technických nedostatků (určitě se jich ještě najde mnoho). Jednoduše kvůli pomoci s návrhem a stavbou.
Napsal jsem výše, že konkrétní technická řešení zatím pouze sbírám a dávám si dohromady co bude vhodné. Jedním z hlavních materiálů bude překližka.
Tvar ještě nemám ujasněný, ty animace jsou pouze výplody mé fantazie (neřekl jsem, že tak budu stavět).
Za posledních několik dní jsem se posunul skoro o větší kus, než za rok.
Díky za upřímnost, i ta se cení. :)
F
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pát kvě 30, 2014 11:43 pm

Akurát som išiel vypnúť počítač. Som rád že si sa neurazil a nenahováram ťa na kúpu jazdenky, dokonca ani na kúpu plánov, hoci to by tebe ako totálnemu začiatočníkovi prospelo.
K tvojím predstavám, máš predstavu čo to je olaminovať 6m dlhý trup?
Vieš či je olaminovanie styroduru, alebo polystyrénu staticky dostatočné? A kolko by si tam toho epoxidu a skla mal naplácať? Nevieš! A ani sa to asi nikde nedočítaš. Ja som to robil, ale nie na nosných častiach, vyrobil som si lavičku do gumáku.
Kup si vodovzdornú okume, rebrá 10 mm, obšívka 6 mm. Sprav lomenú šarpiu, olaminuj len pod čiarou ponoru, resp. 10 cm nad čiaru a prípadne vystuž miesta úponov, spájania plavákov a podobne. Ostatné spoje preglejky prepáskuj, /sklotextilná páska a epoxid/ 2x to dobre celé natri epoxidom, potom dve vrstvy epoxidovej základnej a striekni to PU emailom a máš vystaráno. Dosť roboty budeš mať s výrobou kormidla, držiakov na spojky plavákov a ďalšie serepetičky. Uvidíš že sa vyhraješ aj bez polystyrénového sendviču a roboty to budeš mať na dva roky. A budeš rád ak to dokončíš.
Uživatelský avatar
Felmirien
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 13
Registrován: pon kvě 26, 2014 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Felmirien » sob kvě 31, 2014 1:11 pm

Díky Denisi,
možná to tak dopadne až začnu experimentovat s laminováním.
Právě o laminování se toho potřebuji naučit nejvíc (z technologických postupů)
- co na čem bude držet a jak aby to drželo, kolik vrstev a z čeho aby to bylo dostatečně pevné, ...
Že to bude obrovská hromada práce je mi jasné.
F.
Uživatelský avatar
ferdas
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 628
Registrován: pon črc 16, 2007 2:00 am
Reputace: 36
Bydliště: Znojmo

Příspěvekod ferdas » sob kvě 31, 2014 2:23 pm

Zdravím, Felmirien - mě to laminování čeká taky. A protože nerad experimentuju s tím, co jiní vyzkoušeli, pročetl jsem všechno, co se toho týká. Zkušenosti, fotky ze stavby, rady.. Je to zdlouhavá práce, musím z toho vyloučit i některé slepé uličky. Ale sedím v klidu u kompu, stahuju, ukládám a dělám si poznámky.

Pořád je to rychlejší a hlavně levnější, než vlastní experimenty.
Uživatelský avatar
Felmirien
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 13
Registrován: pon kvě 26, 2014 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Felmirien » sob kvě 31, 2014 3:13 pm

Hezký den ferdasi,
Každopádně budu také první pořádně pročítat, dělat poznámky, ...
Ale nakonec z toho co vyleze jako vhodné vyberu až vyzkouším.
Zjistit, že něco nefunguje při pokusu je pořád levnější než to předělávat na trupu.
Asi prohlásím toto léto za plánovací a testovací. :)
F

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů