Ma nekdo radu?

Věčné téma - opravy lodí všeho druhy a všemi dostupnými prostředky. Materiály, postupy. Dobré rady atd.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
Pajas11
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 135
Registrován: úte kvě 15, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Modra koule kousek od hvezdy nazyvane Slunce
Kontaktovat uživatele:

Ma nekdo radu?

Příspěvekod Pajas11 » úte čer 12, 2007 6:22 pm

Potreboval bych radu.Na moji lodi je tzv rubrail-ta deska okolo lodi-z tyku.Je rozeschly a nekdo pred tim udelal chybu.Zalil tyk epoxidem a vlastne ho natrvalo spojil s palubou.Zacal jsem tedy laminovat ten tyk.Nechavam ho ale otevreny zespodu,kvuli vode.Nedelam si iluze,ze bych ho dokazal uzavrit cely.Vzdycky se nejaka voda dovnitr dostane a mam pocit,ze je lepsi nechat otevrene a "dychajici,nez uzavrit uplne.Nevim jestli jsem to popsal srozumitelne,neznam ceske vyrazy.Kazdopadne bych byl rad za jakoukoli radu,nebo diskuzi.1 vrstva textilu a 5 vrstev epoxidu.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » úte čer 12, 2007 10:45 pm

Tá teaková doska ja v úrovni paluby, alebo nad ňu pár cm vyčnieva? Ale v zásade nech je ako chce, ja by som ju nelaminoval. Maximálne z hornej strany, ale z boku na 100% nie.
Uživatelský avatar
Pajas11
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 135
Registrován: úte kvě 15, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Modra koule kousek od hvezdy nazyvane Slunce
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pajas11 » úte čer 12, 2007 10:49 pm

Je kousek nad uroven paluby,problem je,ze nekdo na ni shora nalaminoval a to spatne,desku z nejakeho porezniho materialu.Vypada to hrozne.Na teaku mi barva drzet nebude a nechat to tak nemuzu.Vymena nepripada v uvahu.Je to vsechno zalaminovane dohromady.
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » úte čer 12, 2007 10:58 pm

Ahoj Pajas11,
nemáš foto? Nějak si to neumím představit. Obrázek napoví. :wink:
alffa
Uživatelský avatar
Pajas11
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 135
Registrován: úte kvě 15, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Modra koule kousek od hvezdy nazyvane Slunce
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pajas11 » úte čer 12, 2007 11:15 pm

Nevim jestli to neco napovi.Detail zatim nemam
Uživatelský avatar
Pajas11
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 135
Registrován: úte kvě 15, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Modra koule kousek od hvezdy nazyvane Slunce
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pajas11 » úte čer 12, 2007 11:21 pm

Uživatelský avatar
Pajas11
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 135
Registrován: úte kvě 15, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Modra koule kousek od hvezdy nazyvane Slunce
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pajas11 » úte čer 12, 2007 11:27 pm

http://img519.imageshack.us/img519/8164/p1000884ks3.jpg Tady je to trochu vetsi.Snad to pomuze.
Obrázek
Uživatelský avatar
dan
s/y Hannah
Příspěvky: 747
Registrován: ned úno 26, 2006 6:49 pm
Reputace: 2
Bydliště: Denia,Espana

Příspěvekod dan » úte čer 12, 2007 11:31 pm

muzete mi prosim nekdo objasnit proc neolaminovat kompletne cely rubrail,kdyz pominem to, ze laminovat teak je barbarstvi?proc by to melo dychat?
Uživatelský avatar
Pajas11
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 135
Registrován: úte kvě 15, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Modra koule kousek od hvezdy nazyvane Slunce
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pajas11 » úte čer 12, 2007 11:39 pm

Jo on uz to pomalu neni teak,ale troska a co se da delat,kdyz to uz nekdo zmrsil.Ma to uz 50 let.No dychat to nepotrebuje,ale jakmile se tam nejakym zpusobem dostane voda,bude pruser.No a uplne to zavrit na kdyz je to vlastne jedine flexi mezi palubou a trupem,takze by to prasklo,kdybych to udelal natvrdo.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » úte čer 12, 2007 11:50 pm

Na zalaminované drevo sa používa termín "mŕtve drevo" a stavitelia lode sa mu vyhýbajú jak čert krížu. Čím je ho menej, tým je menej problémov.
Uživatelský avatar
Pajas11
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 135
Registrován: úte kvě 15, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Modra koule kousek od hvezdy nazyvane Slunce
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pajas11 » úte čer 12, 2007 11:58 pm

Samozrejme Denisi,to chapu.Prave proto bych ho radsi asi nechal otevrene aspon zespoda.Mam obavu aby voda neodlepila laminat.Je to sice esteticka zalezitost,ale jakmile by teak vyhnil,byl by prave pruser.Jsou v nem srouby hul to deck joints.Snad jdou az na trup,ale riskovat to moc nechci.V lodenici mi kazdy radi neco jineho a proto se ptam tady.Kdo to videl,rekl zalaminovat.Vypada to nehezky,jen jak to uz si rozporuji.
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » stř čer 13, 2007 12:04 am

dan píše:muzete mi prosim nekdo objasnit proc neolaminovat proc by to melo dychat?


Aby to nehnilo!
Dřevo ale i ostatní biologický material, má totiž tuto tendenci, pokud nemůže "dýchat".
alffa
Uživatelský avatar
Pajas11
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 135
Registrován: úte kvě 15, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Modra koule kousek od hvezdy nazyvane Slunce
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pajas11 » stř čer 13, 2007 12:13 am

No zatim mi z odpovedi vychazi,ze nelaminovat,ale kdyz uz tak neuzavirat.Boky uz mam zalaminovane,tak to asi necham tak a nezavru to.Budu doufat,ze se to neoloupe.
Uživatelský avatar
dan
s/y Hannah
Příspěvky: 747
Registrován: ned úno 26, 2006 6:49 pm
Reputace: 2
Bydliště: Denia,Espana

Příspěvekod dan » stř čer 13, 2007 11:58 pm

no pokud je to v tak spatnem stavu jak rikas tak bych se pri castecnem olaminovani obaval,ze se bude teak dal rozesychat a zvetsujici praskliny se pak definitivne postaraji o to aby se tam dostala voda ktera muze navic kondenzovat na horni zalaminovane casti,a cely proces bude pokracovat.o dead wood jsem uz nekde neco cetl,ale rubrails jsou neprilis siroke a relativne pruzne takze jakasi flexibilita by snad mohla byt zachovana.ne kazdy olaminovany kousek dreva musi byt nutne dead wood,zalezi na tom do ktere casti konstrukce lodi je zabudovan.no a hniloby teaku bych se uz vubec nebal,copak lode sendvicove konstrukce nejsou z biologickeho materialu?nejlepsi by to samozrejme bylo vymenit,kdyby to slo,ze jo :(
Uživatelský avatar
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2504
Registrován: čtv říj 26, 2006 2:00 am
Reputace: 201
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » ned led 06, 2008 4:31 pm

Na stránkách http://www.saltydog.esmartguy.com/aboutme.htm popisuje Pajas11
smutnou událost o ztroskotání jeho lodi Falcon .
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » ned led 06, 2008 5:11 pm

Hotový horor, do posledného riadku som čakal šťastný koniec. Jediné šťastie teda bolo že sa im nič nestalo.
To nasadenie pri rekonštrukcii bolo obrovské, klobúk dole. Škoda že to mám cez 5 obrazoviek a nedá sa to moc čítať, je to poučné čítanie. Vyzerá to že nemali hĺbkomer.
Uživatelský avatar
Pajas11
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 135
Registrován: úte kvě 15, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Modra koule kousek od hvezdy nazyvane Slunce
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pajas11 » ned led 06, 2008 5:58 pm

Ale ne, hloubkomer jsem mel. Neprecetl jsem si mapy. Porad tam bylo 12 stop vody, ale 10ti stopove skaly. :shock: Takze az zarval hloubkomer, bylo to pozde. Prisel jsem o sroub a uz jsem se z toho nedostal. Kilak od pobrezi. Ale brzy svoji stranku updatuju, koupil jsem za posledni penize jinou lod a je na ni taky hromada prace. Neni tak dobra, ani pekna, ale je moje. Irwin 30' 1976 shoal draft. Je nachystana na Atlanticke strane Floridy. Opravit a vyrazit. :whist:
Uživatelský avatar
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2504
Registrován: čtv říj 26, 2006 2:00 am
Reputace: 201
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » ned led 06, 2008 6:07 pm

Tak držím palce, ať to napodruhé vyjde ! Ale je to drahá zkušenost ...
Uživatelský avatar
Pajas11
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 135
Registrován: úte kvě 15, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Modra koule kousek od hvezdy nazyvane Slunce
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pajas11 » ned led 06, 2008 7:00 pm

Diky moc. :) Musi to vyjit, uz ted jsem vlastne prisel o vsechno a zacinam uplne znovu. Tak s chuti do toho. :D
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » ned led 06, 2008 7:46 pm

Denisi, či Pajas11,
prosím, vymysli tomuto topicu příhodnější výstižnější název. Je přesunut do odpovídající sekce "Opravy a údržba...", ale nový název nechám na Tobě či Tobě. Díky.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » ned led 06, 2008 9:21 pm

No Pepa kdysi navrhoval založit, pro poučení, téma "Jak jsem vyrobil pr... (malér)... ;)
Ale on se asi ne každý dokáže pochlubit svojí chybou :?
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pon led 07, 2008 9:13 pm

Jestli si pamatujete, je to tak 4-5 let nazpět, vycházely v Yachtu články, jmenovalo se to Má horká chvilka, nebo tak nějak. Netrvalo to dlouho. A já si také myslím, že udělat něco podobného tady by bylo velmi dobré a poučné. Stále se učíme. Pokud by byl broblém začít, klidně můžu. Já se zase nežinýruju. Není toho moc, ale co vím, to povím.
Řekněte kam a můžeme začít.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pon led 07, 2008 9:39 pm

Ahoj Pajas 11, to bol teda prúser, asi by som sa dal radšej na rodeo. :D Hlavne že si to prežil. Ale potvrdil si teóriu, že učiť sa má na cudzej lodi a čárter rozhodne do seba niečo má. Ak by si mal loď požičanú, napr. v Chorvátsku tak dojdeš len o kauciu, resp. o poistenie kaucie. Držím ti naďalej palce, ale neviem či to bude stačiť. Možno by bolo lepšie na tom novom starom Irwingu najskorej vyraziť a až potom opravovať. ;) / to bol žart /.
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » pon led 07, 2008 10:20 pm

To Pajas 11
Když jsem si četl tvoje stránky, bylo mi tě opravdu líto. To tvé nasazení si nezasloužilo takový konec. Rozbor důvodu jsi asi učinil správný. ;)
Tuším, že prasklé lano výtahu hlavní plachty nebyl asi primární důvod ztráty lodě. Ovšem pouze na kosatku loď stoupe samozřejmě nesrovnatelně hůře a to mohl být jeden z důvodů, proč jste se nemohli dostat od pobřeží, kam vás hnal vítr. Přesto, kdyby se ti náhodou toto ještě někdy stalo, tento problém jsi mohl vyřešit běhen 20 vteřin.
V nouzi k vytažení hlavní plachty úplně klidně můžeš použít topenantu. Jnom ji převážeš z konce ráhna k hornímu oku hlavní plachty a problém je vyřešen.
Ale po boji je každý generál. :?
Pepa
Uživatelský avatar
dan
s/y Hannah
Příspěvky: 747
Registrován: ned úno 26, 2006 6:49 pm
Reputace: 2
Bydliště: Denia,Espana

Příspěvekod dan » pon led 07, 2008 10:44 pm

Ahoj pajas,je to smula,ale nejsi prvni ani posledni a podobne veci se stavaji i zkusenejsim tak si to moc neber.Hlavne ze se nikdo neutopil.Docela by mne zajimal ten hloubkomer,ten by snad mel byt nastaveny v takovem uhlu,aby zabiral nejakych 30m pred lodi,kde jsi mel nainstalovane cidlo,na pridi nebo na zadi?ne ze by te tech par metru zachranilo ale prece jenom...Jinak nevim jestli shoal keel je dobra volba,zalezi kam se chystas,ale na offshore to neni.Ja ho mam na HANNAH taky.Na druhou stranu pri svem dvoustopovem ponoru bych asi nad tema sutrama proklouzl,taky je to vyhoda pri spousteni na vodu,kotveni u brehu a doprave.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů