Výbava na šnorchlování

Vše kolem potřeb k potápění, jachting o potápění tak nějak patří k sobě.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 617
Registrován: ned led 21, 2007 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

to Pepa

Příspěvekod Wlady » čtv čer 21, 2007 1:54 am

Ahoj.
Tisíceré díky za podrobné vysvětlení a velká omluva za to, že jsem tě v souvislosti s touto problematikou nařkl z pesimismu :oops: .
Mám kousek přírodovědného vzdělání, takže barotrauma a Kesonova nemoc v malíku. Jenže jenom teoreticky a s přesvědčením, že se to týká dlouhých pobytů a velikých hloubek :!: . Ani ve snu by mě nenapadlo, že musím sčítat denní ponory do mizerných tří metrů, když jsem se kdysi potápěl opakovaně na nádech do deseti a více... Ten přístroj jsem chtěl opravdu k těm popisovaný nouzovým účelům, ale pokud bych přežil, nepochybně bych to dříve či později zkusil i hlouběji. No, člověk se holt celej život učí a nikdy není dost chytrej. Doufám, že si tvůj příspěvek přečtou všichni mě podobní inteligenti, díky čemuž se moje hloupost a tvoje námaha v dobré obrátí :lol: .

V každém případě ještě jednou díky. Vím co jsem vědět chtěl a nějak se s tím musím popasovat.
Wlady

PS: Mimochodem, nedá mi to, i když už je to asi úplně mimo původní téma tohoto topicu. Zajímá mě reálné nebezpečí barotraumatu. Vždycky jsem si myslel, že se to silně přehání = stoupám-li s plícemi natlakovanými např. na ty 3 atm. tak přeci musím mít v závislosti na poklesu vnějšího tlaku silné, takřka "nepřekonatelné" nutkání k výdechu, protože mám v plicích 3x více vzduchu než bych měl na hladině. To je opravdu možné "udržet" uvnitř a vystavit se nebezpečí této choroby nebo to dokáže jen extrovní trouba s mimořádně silnými žvýkacími a mezižeberními svaly?
Uživatelský avatar
mba
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 29
Registrován: pát bře 10, 2006 11:35 am
Reputace: 0

Příspěvekod mba » čtv čer 21, 2007 1:20 pm

Bilardos píše:Na základě vašich rad jsem si udělal závěr, že bude nejlepší vyhledat v okolí nějakou specializovanou prodejnu, kde mi i s konkrétním výběrem poradí a hlavně by tam neměl být problém rovnou pořídit dioptrická skla.
No je více než pravděpodobné, že takové skla bych na supermarketovou masku nedsehnal.


Kupoval som asi pred dvomi tyzdnami masku Technisub LOOK s vymenitelnymi sklami. Dioptricke skla sa dodavaju odstupnovane po pol dioptrii. V specializovanej predajni ti to na pockanie vymenia, alebo to dokazes aj sam - nesmie sa poskodit silikonove tesnenie ! :)

V zasade su dva systemy masiek s dioptrickymi sklami:
1. dioptricke skla su priamo vsadene namiesto povodnych na maske
2. maska ma nedioptricke skla a vo vnutri je upevnena vlozka priblizne v tvare beznych okuliarov s dioptrickymi sklami

V optike ma lamali na druhy system, ale odhliadnuc od premrstenej ceny sa mi to zdalo byt prilis krehke.


Inak AHOY ! :)
Uživatelský avatar
MARIS
moderátor
Příspěvky: 1090
Registrován: sob říj 21, 2006 2:00 am
Reputace: 5
Bydliště: zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

technika k potápění

Příspěvekod MARIS » pát čer 22, 2007 5:45 pm

tak nevím,vznesl jsem dotaz v rubrice technika k potápění,a prý to sem nepatří? :(
To Baharis:po prolistování asi 15ti katalogů jsem to našel a sice v katalogu EMS-MARINE.Je to letošní katalog,a je na netu: www.ems-marine.com . je to myslím přesně pro nás a hned tři druhy. Ale ty ceny :roll: :roll: :roll:

ObrázekObrázek
.............. Obrázek
Uživatelský avatar
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1112
Registrován: čtv led 19, 2006 8:02 pm
Reputace: 106
Bydliště: Praha

Příspěvekod MartinB » sob čer 23, 2007 11:04 am

Pro Wladycho - barotrauma.

Jsou známe případy, kdy barotrauma vzniklo z hloubek 3-4m. Vzduch se snaží z plic uniknout, někdy "jen" naskočí vzduchová bublina pod kůži na krku nebo hrozí protržení a zkolabování plic - to už je dost špatné a nebo i poškození srdce/aorty a vzduch pak vletí rovnou do mozku - to už Ti nikdo nepomůže :cry:

Věc se má tak, že pokud se nadechneš a zadržíš dech, zavřeš tu záklopku v hrtanu/hlasivky a pokud vznikne uvnitř přetlak, nelze ji už vědomě uvolnit a vydechnout. V podstatě je zajímavé, že povolí vše kolem, jen ne ta záklopka. Takže pokud se pod vodou někde nadechneš musí se při stoupání stále pomalu vydechovat a stoupat pomalu. I rychlý výstup může barotrauma způsobit, protože nikdo neví jestli nemá nějaké zúžení v plicích - výsledný průběh podobný.

Při potápění na nádech (na hladině!) barotrauma v podstatě nehrozí s tím, že je lepší nevynořovat se moc rychle.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » sob čer 23, 2007 11:45 am

MartinB píše: Při potápění na nádech (na hladině!) barotrauma v podstatě nehrozí s tím, že je lepší nevynořovat se moc rychle.
A právě o "Potápění na nádech to tu je. Tak proč tu kurňa píšeš o barotrauma? :evil:
Pokud někdo bude hledat informace i potápění s přístojem, nepoleze asi do topicu "Výbava na šnorchlování". Je to logické??? :?
Uživatelský avatar
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 617
Registrován: ned led 21, 2007 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

to Baharis

Příspěvekod Wlady » sob čer 23, 2007 5:10 pm

Ahoj.
Nenadávej těm chudákům ty nadutej moderátore :P :!: .
Je to moje chyba. Já jsem se ptal a oni mi laskavě odpověděli a jsem jim za to vděčnej. Pokud někdo zaslouží po čenichu, tak jsem to já a hrdě se k tomu hlásím.
Wlady
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » sob čer 23, 2007 5:56 pm

Pánové,
Nemůže za to nikdo. :!:
K tomuto nedorozumění došlo následkem rozdělení, původně jednoho topicu.
Nyní rozděleno na „Výbava na šnorchlování“ a „Potápění s přístrojem“.

Bohužel topic sice na jednotlivé příspěvky rozdělit jde, jednotlivé příspěvky ale zatím nikoli.
Proto oba vaše příspěvky, nyní obsahují vlastně dvě themata.
Nebylo ani ve vaší, ani v Baharisově moci to udělat jinak.

Tady je alespoň vidět, kam vede odbíhání od thematu. :lol: Lumpové ;)
alffa
Uživatelský avatar
1thais
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 35
Registrován: pon srp 13, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: hradecko

Příspěvekod 1thais » pát srp 24, 2007 9:45 am

PEPA

..fotečky pěkný,doporučení taky jen trošku dlouhý,ale ty nevíš,že se říká o potápění: dívej se a nesahej! :P
V Egyptě to mají dobře ošetřené-do moře bez rukavic!

PS: při zkouškách v Chorvatsku se mě zeptal zkouš. komisař na jachting,co udělám když mě píchne jedovatá ryba.Nejdřív jsem na něj koukala a potom nasledovala ta horká voda,ale co to má společného s jachtingem :?
AdsBot [Google]
Příspěvky: 0
Registrován: ned říj 25, 2015 1:10 am
Reputace: 0

Příspěvekod AdsBot [Google] » pát srp 24, 2007 3:50 pm

Ahoj všichni šnorchlisti. Nedávno jsem si přečetl jednu knížku o potápění a dozvěděl se něco nového. Věděl jsem, že nelze pod hladinou dýchat volnou hadicí z hladiny, někdo to tu zmiňoval jako klukovský pokus. Bylo mi jasné, že to prostě dýchací svaly neutáhnou. Ale co jsem se dozvěděl nově je to, že je to extrémně nebezpečné se o to jen pokoušet. Rozdíl tlaku na tkáni v plicích způsobí zaplavení plic krví (membrána to neudrží) a udušení. A to už v takové hloubce, kde se člověk ještě nadýchnout dokáže. Prostě plíce nejsou dělané na podtlak. To jen pro ty, kterým nestačí říkat, že se něco nemá dělat, pro ty, kteří potřebují vědět proč (jako já).

A k tomu lepšímu vidění pod vodou. Podle mne běžná oční dioptrická vada způsobuje rozostřené vidění. Pod vodou se obraz vždy trochu tetelí a je mázlý a mozek to předpokládá, takže jedno hledisko lepšího vizu "dioptrika" pod vodou asi bude subjektivní. Druhý aspekt je ten, že obraz je díky lomu vody opravdu větší. Takže dopadá na větší plochu sítnice a mozek má k dispozici "větší rozlišení" :)
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pát srp 24, 2007 5:07 pm

Jak to že sa nedá dýchať pod vodou cez trubičku! Na vlastné oči som videl Winetua ako dýchal cez rákosovú trubičku!
Uživatelský avatar
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 617
Registrován: ned led 21, 2007 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod Wlady » sob srp 25, 2007 2:43 am

Ahoj.
to Denis: Já taky Denisi, ale tady byla míněna poněkud delší a objemnější trubička :crazy:

to Lubor: Ten klukovský pokus jsem byl já a musím říci, že mě tvé vysvětlení neuspokojilo. Dýchání při atmosférickém tlaku funguje proto, že v hrudní dutině obklopující plíce je mírný podtlak, objem této dutiny je možno aktivně měnit pomocí dýchacích svalů a plíce samy jsou pružné (u kuřáků mého kalibru hodně málo :( ). Takže, otevřeš-li ústa, atmosférický tlak, který je vyšší než interpleurální, ti žene vzduch do plic které se postupně roztahují. Chceš-li dýchat hlouběji, roztáhneš dýchacími svaly hrudník, což obnoví onen podtlak a vytvoří prostor pro další roztažení plic = prohloubení nádechu. Při výdechu, prostě dýchacími svaly zmenšíš objem hrudníku a zbytek práce vykoná pružnost plicní tkáně která se samovolně smrští, protože normální atmosférický tlak dokáže svou pružností překonat. Mimochodem právě výdech je u většiny plicních onemocnění díky poškození plicní tkáně a ztrátě flexibility problém Člověk říká "nemůžu se nadechnout", ale ve skutečnosti je problém v nedostatečném výdechu a nemožnosti dostat do plic zaplněných vydýchaným vzduchem vzduch čerstvý s potřebným obsahem kyslíku. Popisuji tento děj podrobněji proto, že jsem si vždycky myslel, že už při dýchání trubicí o vnitřním objemu řekněme 3-5 l (jeden nádech), o objemnější ani nemluvě, dochází k podobné situaci = člověk by vlastně opakovaně vdechoval "svůj" vlastní vydýchaný vzduch zevnitř trubice (samozřejmě mluvím o našem primitivním pokusu, kdy jsme trubici používali opravdu jako šnorchl). Což by ve svém důsledku vedlo díky postupnému zvyšování obsahu CO2 k bezvědomí atd. Tohle má dle mého soudu logiku a přežití našich pokusů připisuji zejména tomu, že jsme je poplatni době konání nečinili v teplé čisté mořské, nýbrž studené špinavé říční, vodě. Asi jsme tehdy zkusili pár nádechů v nevelké hloubce a vyplavali...příliš už nevím, bylo to cca před 45ti lety. Ani délku té hadice už si ani přibližně nepamatuji.
Rozepisuji se takto obšírně proto, že jsem zřejmě podobné povahy jako ty a mám-li už nějaké nařízení či doporučení bez újmy na svém duševním zdraví respektovat, dožaduji se zdůvodnění PROČ ? Snad nás nějaký odborník rozsoudí. Nezpochybňuji principiálně tebou napsané, ale chybí mi tam nějaká logická souslednost dějů a to co o procesu dýchání vím mi k pochopení skutečné příčiny tebou popisovaných hrůz nestačí...
Wlady
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » sob srp 25, 2007 9:44 am

To Wlady,
Ještě že jsi se přiznal. Málem jsem se totiž přiznal k autorství zmíněného příspěvku také.
Už si nějak nepamatuji co jsem napsal a co ne. :cry:
Ale na to potápění s hadicí si pamatuji velmi dobře. Nemám to sice tak teoreticky podloženo jako ty nebo Lubor, vím ale že to potápění bylo úspěšné (téměř).

Dokonce i ta zmínka o studené a špinavé říční vodě sedí.
Coby parchanti (tak 8iletí) jsme trávili celé léto na Cindě (Císařská louka = ostrov na Vltavě).
Celý den se živili chlebem (krajíček 15 haléřů) ti movitější mázlý hořčicí (20hl) a hlavně byli furt ve vodě.
Ryli jsme bahnité Vltavské dno a lovili říční škeble (bylo jich tehdy mraky).
No potápět se jen tak na nádech jako všichni ti amatéři okolo, se nám zdálo příliš neprofesionální. Tak se začali vymejšlet ty různé dýchací aparáty, systém hadice + plovák.

Nevětší problém byl se sháněním materiálu.
Copak plovák, to byla sranda, stará duše ze smeťáku, zalepit díry, něco špagátu a hotovo.
Horší to bylo s hadicí. Kde by se taky vzala v městském bytě vhodná hadice, žejo.
Po neúspěšných pokusech s pospojovanými hadicemi od vysavačů, jsme přešli na zahradní hadice místních zahrádkářů. Tímto se jim dodatečně omlouvám, no tehdy to byl prostě jediný zdroj a v zájmu vědy, jdou morální předsudky stranou. :whist:
Bohužel se také příliš neosvědčili. Byli příliš těžké a hlavně neohebné. Jó, a děsně smrděli.

Nakonec to jistila místní SBĚRNA. Pod záminkou odevzdávání papíru a tub od zubní pasty "STOMA", jsme tam byli skoro denně.
Dnes se tom říká tipování. Tehdy jsme prostě očihovali neobjeví-li se něco zajímavého.
Nakonec byl to zdroj pro naše kola.
Jednou tam dorazila zásilka plynových masek. No to byla žeň.
Hned po setmění proběhla akce „útok na zimní palác“, ta sběrna měla i podobnou bránu. :lol:
Kdo zná ten film, dokáže si živě představit.
Akce proběhla úspěšně a mi ověšeni dlouhými, kulatými plechovkami, se rozprchli k domovům.
Masky jako takové se sice později ukázali jako nepoužitelné (asi jsme měli malé hlavy),
Zato hadice se projevili jako vynikající.
Po jejich spojení a opatřením náustkem, vznikla docela docela vyhovující konstrukce.
Bylo to lehké, dostatečně ohebné a dobrého průřezu.

No nic méně:
Přesto že jsme se potápěli do hloubek tak okolo dvou metrů, dýchání už bylo dost obtížné.
Tady bych se přiklonil k vývodu Lubora. Asi to chtělo přece jenom alespoň mírný přetlak. :?
Rozhodně nešlo o nějaký půl hodinový pobyt pod vodou.
Bylo to vždy jen pár nádechů. No i tak jme byli na sebe náležitě hrdí.
Dodnes se divím že jsme to všichni přežili.
No; mi byli ještě kluci „vočkovaný satanem“, dnešní počítačové generaci bych následování, rozhodně nedoporučoval.
To jsem se zase rozkecal. ;) Ahoj, alffa
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » sob srp 25, 2007 6:46 pm

No alffa, skvělý. Kam se hrabe upatlaných Bylo nás pět. Kdybych TODLE vyprávěla večer děckám před spaním, tak neusnou do rána. A abys byl v obraze, dnešní počítačová generace šnorchluje každý večer ve vaně.
Uživatelský avatar
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 617
Registrován: ned led 21, 2007 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod Wlady » sob srp 25, 2007 7:12 pm

Ahoj.
to alffa: Příběh krásnej i technická výbava na nejvyšší úrovni. My to provozovali rovnou u dvorku (jsem dítko křtěné Jizerou). Hadice pouze obyčejná zahradní (dokonce vlastní...tedy dědova). Maska původně žádná, pak jsme v dědovo poměrně slušně vybavené dílně vyrobili z plexiskla a traktorové duše obstojně vypadající masku. Funkčnost byla díky malé pružnosti dosti již zpuchřelé gumy spíše mizerná. Ale na fotkách to vypadalo krásně. Kouzelná doba a nádherné vzpomínky...Jo, a byli jsme čtyři a kupodivu jsme se všichni dožili věku, zatím, téměř důchodového...
Wlady
AdsBot [Google]
Příspěvky: 0
Registrován: ned říj 25, 2015 1:10 am
Reputace: 0

Příspěvekod AdsBot [Google] » pon srp 27, 2007 9:56 am

Tak nevím, jestli v té knížce strašili víc, než je nutné. Ale fakt tam psali o velkém nebezpečí poškození tkáně plic při pokuse dýchat delší trubkou z hladiny. Právě toho Vinetoua tam uváděli jako nebezpečný příklad a varovali.
Pak je tam samozřejmě problém se zpětným dýcháním vydýchnutého vzduchu jak psal Wlady. Proto jsou prý na šnorchly nějaké normy, které mimo jiné omezují maximální délku a snad i objem trubky.
Když jsem si v té knize přečetl o tom nebezpečí poškození plic, tak jsem se podivil, že ještě nevymřela mužská populace, protože jsme to asi zkusili všichni. Tak to třeba nebude tak horké a pud sebezáchovy nás ochránil. Kdybych měl kluky, tak bych je ale pro jistotu důrazně varoval.
Uživatelský avatar
Johan
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 18
Registrován: pon srp 20, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Šnorchlové potápění

Příspěvekod Johan » úte srp 28, 2007 10:47 am

Dovolím si přispět se svou troškou do mlýna. Pokud jde o dioptrie pod vodou, tak u krátkozrakosti se používají lepené vložky na vnitřní spodní části masky. U dalekozrakých tvoří čočku celý průzor. Ne ke všem maskám se ovšem optická skla vyrábějí. To je třeba zjistit už při nákupu. Výměnu "na koleně" nedoporučuji, jednak to není jednoduchá věc a navíc hrozí poškození ne zrovna levné masky. Proto doporučuji nakupovat masku v potápěčské prodejně, kde vám dají všechny potřebné informace.Jako materiál masky jedině silikon.(pozor na laciné "igelitové "napodobeniny).Je pružný a hlavně při šetrném zacházení má podstatně delší životnost než guma nebo nepěněný neopren.Pozor na silikonový olej ,kterým se konzervovaly dříve gumové masky, naleptává totiž silikon! Pokud jde o barvu tak doporučuji černou. Nevypadá tak efektně , ale je měkčí než silikon průhledný.Pokud jde o obavu z příliš dlouhého šnorchlu, chtěl bych připomenout, že nebezpečí není tak velké. Z dlouhého šnorchlu, pokud se potopíte na jeho délku, se pod vodou stejně nenadechnete. Vaše plíce k tomu nemají potřebné svaly. Pokud jde o hloubku ponoru, doporučuji nepřekračovat šest metrů. Pro nezkušeného je to dost. Hlavní důvod je ovšem to, že pokud se vůbec chcete v moři ponořit, musíte si pořídit zátěžní opasek, jinak se budete plácat na hladině a nebo se maximálně s vypětím všech sil dostanete metr nebo dva pod vodu. Zátěž, asi jeden nebo dva kilogramy, to je potřeba vyzkoušet. Rozhodně bez neoprenu ne více! A teď to hlavní! Se zátěží se snáz dostanete do hloubky a přitom, pokud přestanete kopat ploutvemi vynoříte se automaticky na hladinu. Vyfouknete šnorchl a můžete dál podnikat další výzkumy. Pokud se potopíte více jak šest metru (přibližně),budou vaše plíce stlačeny tlakem vody natolik, že pokud přestanete kopat ploutvemi, nezačnete stoupat k hladině ,ale naopak klesat ke dnu! Pokud jde o vyrovnání tlaku ve středním uchu je potřeba dodržovat zásadu nepotápět se z rýmou. Dnešní masky s"nosem", umožňují snadné vyrovnávání tlaku, Stisknete "nos" na masce a fouknete do uší. To je celý trik. Pokud ovšem začnete foukat do nosu až v době kdy cítíte bolest v uších , je možné, že už se vám tlak vyrovnat nepodaří. Proto musíte foukat preventivně už pár decimetrů pod vodou. Přeji čistou vodu a mnoho krásných zážitků.
Uživatelský avatar
BRUT
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 123
Registrován: ned dub 22, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Re: Šnorchlové potápění

Příspěvekod BRUT » úte srp 28, 2007 2:53 pm

Snorchlista, ktory sa bez opasku s olovami nedostane pod vodu a plácá sa 1-2 m pod hladinou nech radsej sedi na brehu, alebo snorchluje na zahrade v nafukovacom bazene, inak si ublizi.
Olovena zataz sa pouziva na dovazenie potapaca s komplet vystrojou..t.j aj s flasami, plus prifukovacia vesta, ktorou kompenzuje vztlak v hlbke. Maximalne sa moze oovo pouzit na kompenzaciu hrubeho neoprenu, ktory dost nadlahcuje, ale bezne sa snorchluje v tenkych cca 2-4 mm neoprenoch, kde s tym nemoze byt problem. No a co sa tyka vobec pouzitia neoprenu...nevidim dovod ho pouzivat v teplom mori, iba ak ako ochranu proti koralom a inym potvoram.
Naposledy upravil(a) BRUT dne úte srp 28, 2007 3:03 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
stefin
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 145
Registrován: úte dub 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod stefin » úte srp 28, 2007 2:54 pm

Rad bych upresnil, ze zatez neni az tak potreba pro vlastni potopeni (i kdyz to s ni jde lepe). Pokud chci plavat pod vodou, neni problem se ponorit do hloubky 10 i vice metru bez zateze. Sila ploutvi lehce vztlak prekona (pokud alespon to trochu umim). Problem nastava pokud chce potapejici se chvili setrvat na miste. Bez zateze nezbyva nic jineho nez se bud za neco zachytit a nebo plavanim na miste se snazit vyrovnat vztlak. Pak je zatez vyhodou. Osobne se mi s ni nikdy nechtelo k mori vlacet a tak jsem ji pouzival pouze pri ponorech v neoprenu, kde je nezbytna.
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Re: Šnorchlové potápění

Příspěvekod alffa » úte srp 28, 2007 2:55 pm

BRUT píše:quote="Johan" Hlavní důvod je ovšem to, že pokud se vůbec chcete v moři ponořit, musíte si pořídit zátěžní opasek, jinak se budete plácat na hladině a nebo se maximálně s vypětím všech sil dostanete metr nebo dva pod vodu. Zátěž, asi jeden nebo dva kilogramy, to je potřeba vyzkoušet. Rozhodně bez neoprenu ne více! A teď to hlavní! Se zátěží se snáz dostanete do hloubky a přitom, pokud přestanete kopat ploutvemi vynoříte se automaticky na hladinu. Vyfouknete šnorchl a můžete dál podnikat další výzkumy.

Tak


Tak co jako :?: Co je to za příspěvek? :gun:
Uživatelský avatar
Johan
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 18
Registrován: pon srp 20, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Potápění se šnorchlem

Příspěvekod Johan » stř srp 29, 2007 8:30 am

Vzhledem k tomu že se potápím s kvalifikací už třicet let, chtěl jsem pouze sdělit své zkušenosti. Nikomu je nevnucuji a pokud se někdo domnívá, že bez zátěže je potápění jednoduší , nehodlám mu to vyvracet.Jen se domnívám, že kdo chce, může si to vyzkoušet sám. Síla ploutví sice pomůže , ale v moři je to o něčem jiném, než v bazénu se sladkou vodou.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř srp 29, 2007 8:40 am

To Johan
Allfa reagoval na Bruta !!! Ne na tvůj příspěvek. Tvůj je naopak velice fundovaný .. :good:
Je tam jen citace části tvého textu a Brut se v tom asi zamotal, tak že z toho je nesmysl. ;)
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Re: Potápění se šnorchlem

Příspěvekod alffa » stř srp 29, 2007 9:59 am

Johan píše:Vzhledem k tomu že se potápím s kvalifikací už třicet let, chtěl jsem pouze sdělit své zkušenosti. Nikomu je nevnucuji a pokud se někdo domnívá, že bez zátěže je potápění jednoduší , nehodlám mu to vyvracet.Jen se domnívám, že kdo chce, může si to vyzkoušet sám. Síla ploutví sice pomůže , ale v moři je to o něčem jiném, než v bazénu se sladkou vodou.


To Johan,
Je to jak píše Libor. Regoval jsem na uživatele BRUT.
Jeho příspěvek reagoval na tvůj a omezil se na jedno slovo „Tak“.

Později mě napsal SZ s tímto vysvětlením:
zdar alfa, to je len prva reakcia na prispevok nad tym, kde autor pocitoval potrebu vyjadrit sa za kazdu cenu aj k veci, s ktorou zrejme nema ziadnu skusenost. Taketo prispevky povazujem za dost nebezpecne a pokial sa nejaky zaciatocnik zacne dovazovat olovami, jeho sance na nevynorenie sa poooodstatne zvysuju. Len tolko.


Jak zřejmo tvou zušenost podcenil.

No já se potápím bez kvalifikace 55 let, a mám zkušenosti jiné než Ty.
K moři jsem se dostal poprvé až ve 33 letech.
Neměl jsem žádný šnorchl, masku, natož ploutve.
Mohu Tě ujistit že jsem se do těch 10 metrů potápěl jen tak, prostě na hubu.
Pravda, dolu se muselo doplavat. Nahoru to bylo zadara.

Výbavu na šnorchlování jsem si pořídil teprve před třemi roky.
Musím přiznat že pohoda i když do deseti metrů se už halt nepotopím.
Nedělal bych to ani s tím závažím. Prostě pud sebezáchovy. ;)
Ahoj, alffa
Uživatelský avatar
stefin
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 145
Registrován: úte dub 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod stefin » stř srp 29, 2007 10:32 am

Johan ma 100% pravdu o vhodnosti pouziti zavazi, na druhou stranu se vetsina lidi potapi i v mori bez zavazi. Duvodem pro to bude jednak to, ze zatimco maska, ploutve a snorchl patri i mezi naprostymi loiky k potrebam, bez kterych se neobejdu, o zavazi toho moc nevi. Dela to i nabidka sportovnich supermarketu kam vetsina lidi chodi nakupovat vybavu na "potapeni" a kde sezenou oblibenou trojkombinaci (maska, ploutve a snorchl) ale zavazi vetsinou ne.
Ja jsem zacal s profi potapenim pred 25 lety a musim priznat, ze pokud jsme jezdili k mori snorchlovat bez auta, tak jsem zavazi take netahal, i kdyz jsem doma mel - bylo postradatelne (nestalo za ty 2 kila v krosne navic).
Uživatelský avatar
RadekS
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 253
Registrován: úte črc 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Nové Veselí

Příspěvekod RadekS » stř srp 29, 2007 11:52 am

Jak se tady psalo o dýchání přes hadici, taky jsem o tom uvažoval, ale když jsem si to zkusil na suchu, zjistil jsem že vlastně jen honím vydýchaný vzduch sem a tam. Chce to náustek podobný jako na automatice, nádech z hadice výdech do vody. Bohužel jsem se zatím nedostal k realizaci. Původní úvaha byla o použití v hloubce kolem 1 metru max. 2 - opravy lodě, kontrola při převzetí, čištění dna před závodem a tak. Teoreticky jsem si odvodil, že ve větší hloubce bude problém s nádechem. Ale nevím co by to dělalo při delším pobytu pod vodou - zvýšená námaha při překonávání tlaku vody na hruď. Tady by možná mohly být ty problémy o kterých píše Lubor.
Uživatelský avatar
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 617
Registrován: ned led 21, 2007 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod Wlady » stř srp 29, 2007 3:19 pm

Ahoj.
To RadekS: Kdybys lépe četl, mohl sis ten pokus ušetřit. Tento problém jsem dosti podrobně výše popisoval ve svém příspěvku a je bohužel zcela neoddiskutovatelný. K tomu co uvádíš bych se, ovšem striktně jen pro potřeby údržby podponorové části trupu (= max. 2, ale spíše okolo 1m hloubky), také přikláněl. Rád bych, aby se nám k tomu vyjádřil nějaký skutečný odborník, už proto, že netuším zda v takovém režimu může nějaká automatika fungovat. Strašidla uváděná Luborem se mi zdají přehnaná...A to ze dvou důvodů :
1)Už jsem tady též popisoval (a nebyl jsem sám), že jsme to jako kluci bez následků opakovaně absolvovali...No je pravda, že náct už nám s nějakým menším odstupem bylo...
2)Jsem toho názoru, že budu-li dýchat příslušně upravenou hadicí, je to čistě otázka výkonnosti mých dýchacích svalů a vitální kapacity plic, do jaké hloubky se budu schopen ještě alespoň "trošku" (rozuměj dostatečně) nadechnout. Ty strašáky se mi nezdají především protože mám dojem, že v tomto případě jsou moje plíce zcela odděleny od okolního (vodního) prostředí a vlastně je nemohou nijak pocítit = ani o něm "nevědí". Jediné co poznají, je zhoršená možnost roztažení hrudníku, ale když si na mě v leže na pláži usednou dvě dítka mého známého (jejich oblíbená zábava), je to myslím v principu to samé. Sotva funím, ale přežiju...
Wlady

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů