Neplatilo se :-) a už se platí :-(

Popis zajímavých míst na Jadranu

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Uživatelský avatar
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1438
Registrován: pon lis 26, 2012 1:00 am
Reputace: 68
Bydliště: Ostrava

Re: Neplatilo se :-) a už se platí :-(

Příspěvekod Jarda885 » pon črc 16, 2018 3:08 pm

Novinka. V květnu v Brgulje ještě bóje byly. Bylo však zrušeno přistávání u mola. (mooringy, pacholata s elektřinou a vodou).
Uživatelský avatar
Ondrais
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 87
Registrován: čtv úno 18, 2010 1:00 am
Reputace: 11
Bydliště: Břevnov

Re: Neplatilo se :-) a už se platí :-(

Příspěvekod Ondrais » čtv črc 26, 2018 10:38 am

vjurek píše:Mala Rava - doplňění. Tady přešli na čistokrevné lupičství. ............................................
NAVRHUJU ZALOŽIT NOVÉ VLÁKNO - SETINA PROMILE MÍST V CHORVATSKU, KDE SE JEŠTĚ NEPLATÍ VÝPALNÉ.


Dovolím si podělit se o svou poslední zkušenost a pro mě nové zjištění, pro někoho možná ne.

V chorvatsku teď trávím poměrně hodně času. ( Neumím objektivně říci, jak na mě ta země, resp.její obyvatelé vlastně působí po cca 20.letech co jsem tam začal jezdit ). Skoro mám někdy pocit, že se tam začínám cítit se svými 1-2 strávenými týdny měsíčně cítit jako doma. Spíš ale vlivem toho jak na mě umí dýchnout ta příroda a co mi v některých momentech předvádí za úžasné scenérie. Je to někdy jak být na cestě do pravěku. Po kontaktu s místním obyvatelstvem je ale někdy všechno kouzlo pryč ačkoliv pocit že jsem stále v pravěku přetrvává.

Naivně jsem se ještě do nedávna domníval, že existuje možnost najít si někde mimo turisticky exponovaná místa opuštěný místo ( molo ) a tam se zdarma uvázat a přenocovat. Velice rychle mi to vysvětlila jedna slečna v bílém tričku s logem Županijska Lučka Uprava ZADAR v přístavu Luka na Dugim otoku. Vlastně si připadám jako úplný blbec, jak mě vůbec mohlo napadnout, a kde se to ve mě vzalo, že hodit provaz přes stoletý zrezivělý pachole by mohlo být zdarma. Vozil jsem teď jednu čerstvou rodinu s 15měsíčním dítětem, tak jsem preferoval vyvázání k molu před kotvením v zátokách.
Slečna přišla večer, řekla jen jestli bych se mohl posunout o kus dál, že čekají velikou loď. Ta nakonec připlula, nějaký asi 25-30m motorák. Byl jsem uvázaný na kraji starého mola, mimo mooringy s novými nerez vazákama a přípojkami 220V pro tyto stání. Tam jsem očekával platbu v případě využití služby. Slečna již dál nic neřekla až ráno v 9:00 si přišla pro platbu.
Divil jsem se jakto, že jsem uvázaný stranou ( vím že teď budu někomu pro smích :-D ) , tak jsem se trochu cukal, spíš ale z čisté neznalosti. Že jsem nic nevěděl, nikde ani nápis, ona ani slovo. Elektřinu jsem nevyužil, vodu také ne.

Vtipný byl ještě podržtaška z megajachty, který se do naší konverzace připojil. Začal vykládat jak toto molo stavěl jeho děda a že i to něco stálo a bla bla bla, pak už mluvil o kreténech a myslel si že mu neni rozumět. Ptal jsem se ho jestli i to moře tady dělal jeho děda. Evidentně se tu trochu do fantazie zapojilo vlastenectví, ale mě to zase trochu pomohlo osvětlit jejich národní mentalitu vnímání světa/své země. Tuhle zem tady postavil jejich děda a já tu jako vlastně nemám vubec do čeho kecat. Cedule marína tady prý byla, ale sfoukl jí vítr, bohužel. Asi také za života jeho dědy, akorát ji už nikdo znovu nepostavil.
Mezitím plynul čas a lednice mi stačila vybít baterii že jsem ani nenastartoval. Mávl jsem už nad tím rukou.

Platil jsem 29kn/metr za hozený lano. Za skvělé služby přivítání , nabídnutí možnosti stání, připojení elektřiny a čerpání vody s jasným vědomím ceny jsem náležitě poděkoval. Asi jsem si moc zvykl v Řecku na jiné jednání.
Jejich byznys jsem přirovnal k - postavím si na veřejném místě dětské hřiště, nechám tam 2h hrát si děti a pak půjdu s kloboukem vybírat po rodičích za hraní svých dětí.

Chtěl jsem pak po slečně aby mi teda vysvětlila, kde mám přijít na to že někde musím platit. Odkázala mě na tento seznam kotvišť, pro které platí nevím jestli stejné podmínky, chorvatštinu zas tak dobře neovládám.

http://www.cpa-zadar.hr/luke-lokalnog-znacaja

po rozkliknutí Luky
http://www.cpa-zadar.hr/luka/luka-luka/40.html

přístav Luka

podle ohraničení na obrázku by nutnost platit znamenala i pro uvíznutí voru na 2m pláži.


tímhle už jsem neměl energii se nějak prolouskávat
http://www.cpa-zadar.hr/media/pdf/Zakon ... 202017.pdf
Uživatelský avatar
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 625
Registrován: stř črc 16, 2008 2:00 am
Reputace: 13
Bydliště: okr. Jihlava

Re: Neplatilo se :-) a už se platí :-(

Příspěvekod Pavel63 » stř srp 15, 2018 7:35 am

Ahoj Ondro,

tak trochu si nedokážu srovnat to, že jezdíš do HR 20 let a přitom se divíš, že když se někde vyvážeš k molu, tak za to někdo chce zaplatit. No, budiž Tvůj příspěvek poučením pro začátečníky.

Jezdím do HR od r. 2001, nepovažuji se za znalce, ale pochopil jsem za ty roky (a zjistil tady na fóru nebo z jiných zdrojů) základní věci:

- pokud půjdeš na kotvu, neplatíš (s výjimkou různých NP, rezervací a pod.), samozřejmě v zátoce, kde jsou bóje, tak je vyhrazený prostor (patrně je dokonce i seznam pronajatých zátok na odkazu, který jsi zmínil, nestudoval jsem to), kde po tobě budou chtít zaplatit, i když si stoupneš na svoji kotvu. Přirovnal bych to k tomu, že si někdo pronajme louku, tam postaví nějaké zázemí a provozuje kemp. A ty přijedeš, někde na kraji postavíš stan a aniž by ses připojil na elektriku, šel na WC nebo do sprchy, tak se pak divíš, že po tobě někdo chce zaplatit.

- marína - o tom se asi nemusíme bavit. Platí se za místo, zázemí (někde napočítají i elektriku a vodu, aniž bys vytáhl kabel a hadici, někde se zeptají). Asi nejdražší stání.

- městská mola a nábřeží - záleží na konkrétním místě, někde nábřeží funguje stejně jako marína, jsou tam pacholata, muringy, voda a elektrika a na nábřeží k dispozici WC a sprcha. Jinde se dá kotvit kotva - molo, není tam ani elektrika nebo voda, a pes po tobě neštěkne. Mnohde jsou zejména v menších vesničkách mola, kde se dá vyvázat a nikdo po tobě nic nechce, ale vždy je nutné se zeptat někoho z místních, zda tam můžeš zůstat (třeba na 2 hodiny, abys mohl dojít na nákup, na zmrzlinu a podívat se po památkách), ať už je to na 2 hodiny a nebo někde třeba i na noc. Mola většinou využívají místní a může třeba v noci připlout rybářská loď, která tam má svoje "domovské právo" a v 11 večer tě vyhodí.
Pokud je molo jako oficiální přístaviště a platí se tam (typicky nábřeží v Trogiru, Šibeniku, Hvaru a spoustě dalších míst), obvykle jsou tam i mooringy, tak se tam dá vyvázat třeba na 2 hodiny zdarma, nebo po tobě chtějí zaplatit polovinu denní sazby.

- pokud zkrátka neznáš místní poměry, musíš počítat s tím, že při stání u mola po tobě někdo něco bude chtít, zejména v případě, že je molo vybavené mooringy, stojany s elektrikou a vodou. V malých rybářských vesničkách je dobré se někoho z místních zeptat, obvykle tam je třeba obchod nebo hospůdka a před ním sedí místní dědové, kteří ví, že támhle je volné místo, protože Slobodan bude 3 dny pryč, nebo naopak řeknou, že sem připlouvá každý večer výletní či rybářská loď. A nebo naopak ti 12-letý klučina poradí, že se můžeš do večera vyvázat k téhle rybářské lodi (a ještě ti pomůže s lanem), protože to je loď někoho z jejich rodiny a vyplouvají na lov až v 10 večer.

Mně osobně spíš vadí, když dopluju k pumpě, u pumpy je větší (odhadem 20 m) motorová jachta (shodou okolností pod českou vlajkou) a tankuje svých pár kubíků a bude jí to trvat ještě 3 hodiny. A pak už pumpa zavírá, když chceš v zátoce počkat na kotvě do rána, že natankuješ ráno, tak z neznámého důvodu se v celé zátoce vybírá za pobyt (u mola, na kotvě, kdekoli) a musíš zaplatit vlastně za stání "ve frontě", abys natankoval (posledně minulý týden, Vela Luka na Korčule).

Jinak samozřejmě vývoj jde kupředu a jednak přibývají místa a služby, za které se platí, ceny se za těch 20 let taky zvedají (zmrzlinu pamatuju ještě za 3 - 4 KU, dnes je 7 KU minimum).

Pavel.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: bedrich a 1 host