Strašná búrka na mori

Počasí je jednou z nejvíce sledovaných témat při plavbě. Vše kolem počasí a jachtingu.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Uživatelský avatar
RadekS
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 253
Registrován: úte črc 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Nové Veselí

Příspěvekod RadekS » čtv črc 19, 2007 8:34 am

Já jsem největší vlny zažil na Jadranu. Byl to nějakej závod, asi Niké. Vracely jsme se z Palgruži, byla Bóra. Vlny něco přes 2 metry, pohoda. Mezi Biševem a Visem najednou vlny jak hrom. Kapitán a další to odhadovali na 5 metrů. Já si myslím, střízlivým odhadem tak poctivé 4. A když jsme se dostali trochu dál, tak zase jen 2,5. Zřejmě zafungovala tryska, možná zrovna šel příliv na sever, kdo ví? Jisté je, že Elan 31 to zvládnul a mi taky. Nevím klik funělo, v tý době nebyly anemometry na menších lodích ještě tak běžné.
Uživatelský avatar
Ludek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 191
Registrován: stř dub 18, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Ludek » pát črc 20, 2007 7:36 am

Mezi Visem a Bisevem jsem take parkrat zazil vcelku vysoke vlny. 3-4 m re relany udaj. 5 m se mi zda trosku nadsazene. Je to dano tryskovym efektem. Prilivovy proud tam skoro neni.
Ludek
Uživatelský avatar
RadekS
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 253
Registrován: úte črc 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Nové Veselí

Příspěvekod RadekS » pát črc 20, 2007 8:50 am

Konkrétně mezi Visem a Biševem může proud udělat až 1 Kn, což není málo.
Uživatelský avatar
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 171
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Příspěvekod Terra » pon črc 23, 2007 9:04 pm

ahoj vsem. Taky si prispeju svoji troskou do mlyna... Zazila jsem bourku v Biskajskem zalivu, kdyz jsme jej proplouvali z Anglie do Spanelska. Bylo to strasny. Nejhorsi na tom bylo, ze to trvalo celou noc a den. Bylo to uplne poprve, co jsem neco takoveho zazila, tak jsem z toho byla cela vedle a pulku noci promodlila ke vsem svatym i nesvatym. Bylo cca 8 az misty 9 forse (ceskou stupnici po mne nechtejte, protoze neznam jak se tomu rika), vlny byly obrovske. myslim kolem 5-6 metru. Vedeli jsme, ze to neni sranda hlavne ve chvili, kdy nas kapitan pozadal, aby ti, kteri jsou v podpalubi si na sebe navlikli nepromokave obleceni a vzali zachrane vesty. Pak pozadal first mate o prineseni vodni kotvy. Meli jsme hodne slusnou rychlost. parkrat nas zasahla vlna, ze jsme meli poct, ze nam to rozbije bocni okno, ale nastesti se tak nestalo. Nakonec jsme ani tu kotvu nepouzili a celou dobu jsme ridili lod na dalkove ovladani, za coz jsme dekovali, ze ji mame. Podobnou bouri jsem zazila jeste jednou v Atlantiku a opet u spaneslkeho pobrezi... Bylo to u Barbate, coz je kousek od Tarify a ne tak daleko od Gibraltarskeho pruplavu. Tenkrat den po nas priplula krasna plachetnice, ktera tam prisla o stezen...
Uživatelský avatar
janekz
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 176
Registrován: čtv zář 20, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod janekz » pon bře 31, 2008 4:17 pm

Bouřka na moři očima začátečníka. Jelikož nemám s čím srovnávat, nevím jestli tahle bouřka byla normální či ne. Bylo to takhle:

Na velikonočni pondělí (24.3.2008) jsme po obědě opustili marinu Sidi-Bou-Said u Tunisu. Vypluli jsme kurzem SZ směrem k západnímu pobřeží Sardinie. Předpověď byla příznivá - Z vítr síly 4-6 Bft (weatherfax, navtex, vhf radio). Vítr však předpovědi nedbal, stále sílil a stáčel se k SZ a tak jsme k večeru změnili kurz na SV na sicilskou Marsalu. To už foukalo přes 40 kn, surfovali jsme po vlnách (pod plachtami). Pak přišel mohutný poryv, který roztrhal genu. A pak další poryvy. Plachty (zbytky) šly dolů, nastartovali jsme motor a snažili se jet po vlnách (kurzem JV). Bylo jasné, že Marsalu netrefíme. Sloužil jsem půlku noci u kormidla a na vlastní oči jsem na windmetru viděl opakovaně číslo větší než 80 kn reálného větru. Modlil jsem se, abych neudělal chybu a nestočil loď bokem k vlnám. Samozřejmě harnesy a vesty. Několikrát vlna přeběhla přes kokpit, několikrát se loď šíleně nahnula a vybočila z kurzu.

Nicméně nad ránem přestalo pršet a občas mezi mraky vykoukl měsíc těsně po úplňku. Ten pohled na stříbrný kotouč mizející za obřími vlnami byl jak z nějakýho béčkovýho filmu a jen těžko na něj někdy zapomenu. Bylo to až přízračné. Tak jsme se nechali hnát větrem na holý stěžeň (chvílemi rychlostí přes 13 kn). Naštěstí nás vítr hnal podél jižního okraje Sicílie a nikoliv někam na pevninu. Minuli jsme ostrov Panteleria (viděli jsme majáky), ale nebyli jsme schopni k němu změnit kurz a schovat se v závětří. Až odpoledne se nám podařilo vlítnout do starého nákladního přístavu Licata na jižní Sicílii.

Kapitán tvrdil, že to byla normální bouřka na moři, nicméně jeho první pokyn po bezpečném uvázání lodě byl:"To chce panáka" a už jsme valili do krčmy :-)

Tak si to nějak přeberte. Jo a loď jsme měli normální 52ft charter laminátku, která evidentně nebyla zvyklá plout okénky salónu pod vodou a dost do ní tudíž teklo.

Ahoj, janekz

Ráno už nepršelo a vyšlo slunce. Foukalo už jen 40 - 60 kn, ale vlny byly furt obrovské. Mě připadaly jak paneláky, dle kapitána měly 4m.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pon bře 31, 2008 5:42 pm

To je asi relativní. Pro někoho to normální možná je, pro někoho ne. Pro mě teda ne. Alespoň zatím.
No, užil jsi si asi svoje. Tu zkušenost ti ale už nikdo nikdy nevezme a buď ji rád. Tomu už se dá říct Heavy Sea. :thmbup:
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pon bře 31, 2008 6:07 pm

80 kn je sila!
Uživatelský avatar
Strycek_Bidlo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1171
Registrován: pon kvě 07, 2007 2:00 am
Reputace: 8
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Strycek_Bidlo » pon bře 31, 2008 7:18 pm

A to je normální, mít při větru 40kn vytaženou genu? :shock:
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pon bře 31, 2008 7:46 pm

Janek řekne určitě víc, ale já v tom textu nevidím, že by byla jako vytažená celá. A já třeba v tomto počasí také měl kapesník na geně a ještě menší na hlavní. Protože loď byla v náklonu hodně návětrná, tak se to musí plachtama trochu vyvážit. Tak si to alespoň myslím.

Jinak Janek to nekapitánoval. Že ta gena povolila, za to odpovídá kapitán a je to jeho chyba, že neodhadl situaci. A pokud bych jako kapitán toto dopustil, nedovolil bych si žádat posádku o finanční spolupodílnictví....
Uživatelský avatar
Strycek_Bidlo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1171
Registrován: pon kvě 07, 2007 2:00 am
Reputace: 8
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Strycek_Bidlo » pon bře 31, 2008 8:01 pm

Jojo, jasně, to neni nic proti Jankovi. Ten napsal zajímavou příhodu.
Jenom když jsem si v té příhodě přečetl, že předpověď byla 4-6B, foukalo 8B a dopadlo to tak, že poryv roztrhnul genu a pak Plachty (zbytky) šly dolů, tak to je prostě první věc, která mě napadla. Protože o tom, že by ty plachty předtím narefovali, nepíše.
Tak jak jsem to z popisu pochopil, byl jsem prostě velkej divík :oops:
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pon bře 31, 2008 8:17 pm

Počítam že zrefované mali, pretože pri 40 kn to tak zvyčajne býva :) a keď dostane aj zrefovaná plachta v poryve náraz 60 kn a viac, tak ju môže roztrhnuť. Narolovaná gena na kapesník nie je búrkova plachta.
Uživatelský avatar
janekz
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 176
Registrován: čtv zář 20, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod janekz » pon bře 31, 2008 9:42 pm

Problém roztržené geny nebyl hlavním sdělením mého příspěvku, ale protože vás zaujal, musím uvést následující:

- v okamžiku roztržení geny jsem nebyl na palubě, ale spal jsem dole před svou hlídkou. Neodvažuji se soudit čí (zda vůbec něčí) chyba se stala. Ke kormidlu jsem přišel až poté, co loď jela na motor bez plachet. Hlavní plachta poškozena nebyla. Jak moc byly plachty zrefované nevím.
- u kormidla jsem stál (vlastně seděl) od osmi večer do půlnoci, pak jsem do osmi ráno kreslil polohu do mapy, abychom věděli kde jsme. Předtím i potom jsem spal (čti: pokoušel jsem se spát).
- náš kapitán je nesmírně zkušený a zodpovědný námořník. Nicméně jsme pluli dlouhé (několikadenní) etapy a tak nemohl být u plachet stále.
- na lodi bouřková kosatka nebyla a gena byla už dost opotřebovaná předtím
- žádná ze tří předpovědí počasí, které jsme si sami opatřili (předpověď na kapitanátu v Tunisu byla více než 14 dní stará) nic podobného nepředpovídala.
- loď byla Jeanneau 52.2, těžká 15tun a velmi stabilní

Více technických detailů po mně prosím nechtějte, jsem začátečník a neznám je. Nicméně ten windmetr a log jsem viděl na vlastní oči a zážitek mi opravdu nikdo nevezme.

Ahoj, Janek
Uživatelský avatar
tatinecek
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 406
Registrován: ned úno 11, 2007 1:00 am
Reputace: 6
Bydliště: Praha 6

Příspěvekod tatinecek » pon bře 31, 2008 10:06 pm

Myslím, že tohle je jeden ze smysluplných příspěvků. Velikost vlny je vždy subjektivní . Ovlivnuje ji předchozí zkušenost a zážitky. Předpověď počasí pro minulý týden pro oblast Lyonského zálivu byla okolo 25 -40 Kn Mistral s tendencí na NW až W. Předpovědi počasí je asi dobré sledovat na renomovaném www. Na Jadranu jsem vloni v září zažil na Velebitském kanálu cca 2 až některé 3 m vlny při stabilní 35 Kn Boře. JUgo u Dubrovniku , bez anemometru 35 Kn a vlny okolo 3 m v noci . Hodně záleží na lodi, kapitánovi a vlastní důvěře v sama sebe. Bemex měl minulý týden přeplavbu do Sukošanu, třeba někdo z nich popíše svoje zážitky.
Roztrnout starou plachtu není problém ani ve slabším větru .
Uživatelský avatar
BRUT
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 123
Registrován: ned dub 22, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod BRUT » pon bře 31, 2008 11:08 pm

no minule leto som tu niekde zachytil nejaky odkaz na tsunami na Pagu. V tom case som tam prave bol na dovolenke, bolo take obdobie, ze kazdy den burka, ale jeden den bola ukazkova...s udivom sme sledovali zufalcov ako sa prichadzali zachranovat na clnoch do nasej zatoky, lietali ako stuple v zachode. Ta tsunami vraj bola z druhej strany ostrova, teda od pevniny...zda sa mi to nejake divne, ja si pod tsunami predstavujem nieco dost skarede, neviete o tom niekto nieco?
Uživatelský avatar
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1581
Registrován: sob říj 27, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » úte dub 01, 2008 8:11 am

Chtěl bych ještě doplnit jankovu příhodu - byli jsme tam spolu. Gena byla navinutá a nekoukal z ní ani kapesníček. Problém byl, že vítr ji částečně rozvinul a poryvy byly tak silné, že během malé chvilky rozervaly lem plachty. Takže ne celou. Jinak jsme při 40-50 kn jeli jak na hlavní, tak i na genu (trochu zrefované) a bylo to super. Velikost vln je jistě subjektivní, ale když se 52ka v nich schovává jako skořápka od vajíčka...4m byly podle mě jisté a v nárazech bych přísahal i na větší.
I pro mě to byl životní zážitek, celá14ti dení plavba, nejen těch popsaných 36 hodin. :crazy:
Uživatelský avatar
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 833
Registrován: pon úno 11, 2008 1:00 am
Reputace: 2

Obří vlny

Příspěvekod Renda » úte dub 01, 2008 1:03 pm

David Křížek napsal zajímavý článek o obřích vlnách, které nás děsí v nočních můrách na:
http://www.minitransat.cz/manualy/obri-vlny-242.html
jsou tam i zajímavé další odkazy:
Více informací na: http://tv-antenna.com/heavy-seas/
http://www.fnmoc.navy.mil/PUBLIC/WAM/
www.esa.int/esaCP/SEMOKQL26WD_index_1.html
www.primidi.com/2004/07/22.html
Uživatelský avatar
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1581
Registrován: sob říj 27, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » úte dub 01, 2008 1:20 pm

to baharis
jak to zatím vypadá, nebude po nás chtít zaplatit ani charter. Myslím, že byl rád, že svou loď viděl v pořádku doma v Salernu. A ještě jeden detail. Potíž s genou nastala v okamžiku, kdy se utrhlo dno od zadní batisty u kormidla. Dno (přichycené dvěma malými vruty) spadlo na táhla kormidla a na okamžik nebylo možné s kormidlem ani hnout. Další náraz pravděpodobně kormidlo uvolnil a vše bylo zase OK. Takže si myslím, že trochu potrhaná gena je ještě dost nízká cena...Jinak jsme během plavby na lodi spoustu věcí odladili a tak jsme ji celkem slušně připravili na další plavbu. Zase se stejným kapitánem a na stejnou trasu. Nakonec, 19. dubna se kapitána na detaily můžete zeptat na školení navigace.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » úte dub 01, 2008 1:44 pm

Díky vám za další osvětlování této hezké a poučné příhody.

Ono přes klávesy se někdy těžko vykládá. Nic není černobílé a kdo tam nebyl, těžko může posuzovat. Je otázka kdo měl zrovna službu, jaké měl pokyny od kapitána, stav lodě, vývoj počasí, atd, atd.
Hlavně že jste tu slotu ve zdraví přežili. Ostatní je podružné. :)
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » úte dub 01, 2008 1:55 pm

Kurňa, teď mě to dochází!!!
Vínečko z Malty, zapisování do mapy, kapitán na školení - začínám tušit vašeho kapitána! Že vy jste pluli bez GPS a používali sextatnt! No jasně. Ještě jsem se bloud podíval do spoluplaveb a je to jasné.
To jste měli opravdu dobrého kapitána. :D
Uživatelský avatar
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1581
Registrován: sob říj 27, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » úte dub 01, 2008 2:09 pm

Je faktem, že když se vítr uklidnil "jen" na 40ku, tak mě to přišlo jako zábavná rekreační plavba.
Uživatelský avatar
tatinecek
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 406
Registrován: ned úno 11, 2007 1:00 am
Reputace: 6
Bydliště: Praha 6

Příspěvekod tatinecek » úte dub 01, 2008 10:27 pm

Tak jsem se díval na net a když foukne Mistral do Lyons Gulf tak se občas vyfukuje kolem Tunisu a Sicílie, teda dost často to dělá. A pak je lepší tam nebýt.Asi. Škoda že není fotečka , video...
Uživatelský avatar
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1581
Registrován: sob říj 27, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » stř dub 02, 2008 9:00 am

Ale fotečka i nějaké to video je, jen si musím uspořádat i další věci. Kromě toho, jak jsem se díval, na fotkách i videu tomu nějak chybí "šťáva". Jakmile si to nějak dám dohromady, zkusím sem něco zavěsit.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pát dub 11, 2008 10:39 am

[youtube]http://youtube.com/watch?v=Jld5pIUKhCE[/youtube]
[youtube]http://youtube.com/watch?v=EkGH98-xh3M[/youtube]
[youtube]http://youtube.com/watch?v=MnoTj7Jx4L4[/youtube]
[youtube]http://youtube.com/watch?v=NKusg6Jyc9Y[/youtube]
[youtube]http://youtube.com/watch?v=VsY87ykIBiY[/youtube]

A něco z Jadranu
[youtube]http://youtube.com/watch?v=um9di8LS4pw[/youtube]
[youtube]http://youtube.com/watch?v=slCO2Yx6PG0[/youtube]
[youtube]http://youtube.com/watch?v=4BL4eGcnhSo[/youtube]
[youtube]http://youtube.com/watch?v=LTn2SqEaCVs[/youtube]

a co takhle ;-) jx
takhle by to šlo, ale mělo to být někde napsané, jak se to dělá :whist: L.
Naposledy upravil(a) Libor dne pát dub 11, 2008 11:26 am, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
jerryx
Site Admin
Příspěvky: 2450
Registrován: pát čer 16, 2006 12:00 am
Reputace: 87

Příspěvekod jerryx » pát dub 11, 2008 11:22 am

Libor píše:Tak už ti klikaj.
Youtube mi nějak nejde vložit přímo :? , tak zatím takto.


uz jsem to spravil, ten tag nefunguje s touto adresou.
kvuli pripadnym nebezpecnym skriptum je v tag nadefinovana pevna adresa.
tzn. bude-li chtit tento tag pouzivat, tak funguje jen na videa odkazovana adresou http://youtube.com
Uživatelský avatar
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1581
Registrován: sob říj 27, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » pát dub 11, 2008 11:26 am

Ten 4tej filmeček asi přibližně vystihuje náš výlet do Afriky... :lol:

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů