lednice

Palubní instalace, zařízení a výbava lodě pro plavbu.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Uživatelský avatar
pavel65
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 29
Registrován: pon čer 11, 2007 2:00 am
Reputace: 0

lednice

Příspěvekod pavel65 » pát čer 29, 2007 10:05 pm

ahoj všichni , měl by někdo jednoduchý a levný řešení jak uchovat v lodi chlad v lednici, chlazení s boxem na - 18 st C pod okolní tepl nějak nefunguje když jsou extr. horka.... a chlazený pivo je lepší než teplý !
Uživatelský avatar
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 171
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Re: lednice

Příspěvekod Terra » ned črc 01, 2007 11:55 pm

pavel65 píše:ahoj všichni , měl by někdo jednoduchý a levný řešení jak uchovat v lodi chlad v lednici, chlazení s boxem na - 18 st C pod okolní tepl nějak nefunguje když jsou extr. horka.... a chlazený pivo je lepší než teplý !


No my jsme v supermarketu kupovali pytlíky s ledem. Je to fajn, ale bohužel nijak extra dlouho to nevydrží... I když co zbyde použiješ na večerný třeba caipirugnu! :crazy:
Uživatelský avatar
dumber
1. DONÁTOR
1. DONÁTOR
Příspěvky: 96
Registrován: úte čer 05, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

pivo

Příspěvekod dumber » pon črc 02, 2007 5:01 pm

cau,

my sme to riesili tak, ze sme mali rybarsku sietku do ktorej sme piva nalozili a spustili ku dnu. Ale to sa da riesit iba ked stojis. Pivo vsak plava, takze je potrebne ho zatazit
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pon črc 02, 2007 9:05 pm

Pavle 65, to je aká chladnička, normálna kompresorová, alebo termoelektrická, /alebo jak sa to volá/ ?
Klasické riešenie je pivo v hospode a na lodi špricer, teda vínny strik s vodou, to sa dá piť aj nechladené. Pivo na lane som spúšťal až do 15m hĺbky a stále bolo ako odstáty moč. Takže pivo toliko točeno. Alebo lacnejšie riešenie je isť do samoobsluhy a tam majú bežne pivo v chladničke.
V auguste /v srpnu / idem na 2 týždne na maličkú plachetku bez chladničky, tak si opakujem všetky cestovatelské múdrosti ako nezomrieť na dehydratáciu.
Terrko, ty nás skúšaš, čo je to caipirugnu?
Uživatelský avatar
Ferdinand
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 321
Registrován: pát dub 21, 2006 1:07 pm
Reputace: 0
Bydliště: Předklášteří

Lednička

Příspěvekod Ferdinand » pon črc 02, 2007 9:54 pm

Celkem bych uvítal nějakou miniledničku tak na 30-35 litrů , přenosnou, ale ne napájenou z baterky, nýbrž na propan butan. Bohužel tak malou a přenosnou nikdo nevyrábí.
Uživatelský avatar
bobes
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 998
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Příspěvekod bobes » pon črc 02, 2007 9:57 pm

To jste teda klikaři, když potřebujete na lodi ledničku. My to máme s naším stěstím zařízeno zhruba takhle.
1. Když je teplo, jsme buď v práci, nebo doma, nebo se motáme kolem maríny a tam si to nachladíme v lednici na břehu.
2. Když náhodou vyjedem po cca ročním plánování někam dál ( ale pořád v Česku) máme to zařízeno tak, že je zima jako svi..., většinou prší a tak vaříme čaj s rumem. Mě víc rumu. :) Když se náhodou trochu oteplí tak kofolu s rumem.
3. Takže pokud budete jezdit s námi nikdy žádnou ledničku nebudete potřebovat!!!!!
Jinak na českých vodách Orlík, Slapy ta síťovka fuguje dobře. V 10 ti metrech je 7 stupňů. Na Kamýku je 7 stupňů všude!
Uživatelský avatar
Strycek_Bidlo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1171
Registrován: pon kvě 07, 2007 2:00 am
Reputace: 8
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Strycek_Bidlo » pon črc 02, 2007 10:12 pm

Denis píše:Terrko, ty nás skúšaš, čo je to caipirugnu?

Myslím že Terra měla na mysli tenhle podivný nápoj :?
Uživatelský avatar
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 171
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Příspěvekod Terra » pon črc 02, 2007 10:58 pm

Strycek_Bidlo píše:
Denis píše:Terrko, ty nás skúšaš, čo je to caipirugnu?

Myslím že Terra měla na mysli tenhle podivný nápoj :?


O děkuji. Presněji tedy řečeno caipirihna. Trochu jsem si to popletla. Holt se španělštinou nebo co to je za jazyk si nikdy nejsem jistá.

Každopádně mně chutná a večer po plavbě je ideální. Jen jí člověk nesmí vybumbat moc, protože po ní trochu bolí hlavinka. Každopádně. Nejedná se o žádné sladké pití a většinou jí nikdo moc nemusí. Z toho plyne: Zbyde víc na vás!!!!!!!!!!!! :oops:
Uživatelský avatar
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 171
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Příspěvekod Terra » pon črc 02, 2007 11:01 pm

bobes píše:To jste teda klikaři, když potřebujete na lodi ledničku. My to máme s naším stěstím zařízeno zhruba takhle.
1. Když je teplo, jsme buď v práci, nebo doma, nebo se motáme kolem maríny a tam si to nachladíme v lednici na břehu.
2. Když náhodou vyjedem po cca ročním plánování někam dál ( ale pořád v Česku) máme to zařízeno tak, že je zima jako svi..., většinou prší a tak vaříme čaj s rumem. Mě víc rumu. :) Když se náhodou trochu oteplí tak kofolu s rumem.
3. Takže pokud budete jezdit s námi nikdy žádnou ledničku nebudete potřebovat!!!!!
Jinak na českých vodách Orlík, Slapy ta síťovka fuguje dobře. V 10 ti metrech je 7 stupňů. Na Kamýku je 7 stupňů všude!


No, takže pokud je Vám moc vedro a chce bubat studený pivo, nebo spíš čajíček, víte koho máte kontaktovat.

Já budu kupovat malinkou lodičku na českou vodičku, tak to brzy zjistím.

BTW: ještě se daj koupit takový ty síťovaný tašky (na kapra)??? Jestli jo, brala bych jí jako povinnou výbavu!
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pon črc 02, 2007 11:04 pm

Vás tady tak poslouchám (čtu) a mám pocit, že jste dost zhýčkaní. Pokud jste četli PŘED PŘÍDÍ MYS HORN, možná si pamatujete, teplota vody dosahovala 30ti stupňů, v kajutě myslím přes čtyřicet. Pánové Ondráček a Parchomenko pili pivo vychlazené na 30°C!!! To jsou aspoň jachtaři! A vy tady o ledničce....
Pochybuji, že by při dlouhých přeplavbách někdo zatěžoval loď narvanou jídlem a vodu nějakýma PB lahvema. Prostě pokud nebude vymyšlena ledničky na fotočlánky, bude se pít teplé pivo. :crazy:
Uživatelský avatar
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 171
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Příspěvekod Terra » pon črc 02, 2007 11:11 pm

To Baharis: No my jí narvanou lahvema měli. Nějakejch 40 - 50 lahev vín a 2 kartóny pivečka. Předem upozorňuji, že to bylo na 3 měsíce a bylo nám líto to nechat doma. Každopádně doporučuji lahve rovnoměrně rozmístit, protože se může stát, že se vám bude zvedat příd, pokud do Vaší krásky narvete velkou zátěž na záď... Upřímně pít pivo o deset stupňů je určitě lepší než na 40, to ti jdou ty bublinky i nosem...
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pon črc 02, 2007 11:23 pm

Tak teď nevím Terrko, jak jsi to myslela. Žádné mrknutí, žádný úsměv/uškleb....
No, raději to upřesním. PB lahve = PropanButanové bomby. :?

Vinné lahve jsou samozřejmou součástí pitného režimu ;)
Uživatelský avatar
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 171
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Příspěvekod Terra » pon črc 02, 2007 11:27 pm

Baharis píše:Tak teď nevím Terrko, jak jsi to myslela. Žádné mrknutí, žádný úsměv/uškleb....
No, raději to upřesním. PB lahve = PropanButanové bomby. :?

Vinné lahve jsou samozřejmou součástí pitného režimu ;)


To Baharis: Podívej se pořádně na obrázek u mého jména... Co vidíš? Blondýnku... Aha!

Prostě mi nedošlo, že se jedná o tohle.. My jsme celkem litovali, že jsme si jich nevzali víc, protože jsme sehnali jen ty malý a to skoro vůbec nevydrží...
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » úte črc 03, 2007 12:14 am

A já tak doufal, že jsem se tentokrát spletl..... :cry:
Uživatelský avatar
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 171
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Příspěvekod Terra » úte črc 03, 2007 12:29 am

To Baharis: Nebuď drzej. :gun: Kdybys to napsal líp, tak i blonďté osazenstvo - já - pochopím bez problémů...
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » úte črc 03, 2007 12:36 am

:sorry: :oops: :oops:
Já to už prosím nikdy neudělám. Já už budu hodnej.....

Ale za mírnou úplatu můžu ke každému příspěvku posílat průvodní SZ. ;)
:offtopic: Dobrý, pojďme zase k ledničkám.
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » úte črc 03, 2007 4:37 pm

Tak jo; zpět k ledničkám.

Nejlepší jsou pochopitelně ty kompresorové. Žerou ale neurekom proudu a jsou drahé.
Ty nejdražší se dají dokonce zabudovat do jakéhokoli prostoru (tvarově).
Je to vlastně stavebnice. Izolujete nějaký vhodný kout a namontujete výparník.
Kompresor můžete mít třeba na druhém konci lodě (zjednodušený popis).
Tato varianta byla ale předem vyloučena.

Další možností jsou chladicí boxy (18 st C pod okolní tepl).
Žerou neurekom proudu, jsou levné a absolutně neúčinné.
Sám ho mám, tak vím o čem mluvím.
Výkon se dá trochu zvýšit:
1) Dodatečnou izolací prostoru kde bude box.
2) Nasávání co možná nejchladnějšího vzduchu, do tohoto izolovaného prostoru. Nejlépe někde pod podlahou (filtrovat).
3) Odtah teplého vzduchu nahoru (každá lednice topí).
4) Orientovat všechny přístupové otvory (dvířka) horizontálně aby nevytékal studený vzduch.
5) Box zapínat je-li v okolí chladněji. Například v noci (k ránu)-(časový spínač, nebo až se vrátíte z hospody). :lol: Když je v kajutě 50 stupňů, jen by jsi to ohříval. Také omezíš spotřebu proudu.
6) Vkládat nejlépe předchlazené zboží. Klidně tam naprat nějaké ty pytlíky s ledem jak píše Terra. Prostě používat to spíše jako izolovaný box.
Bohužel lednice z toho nikdy nebude. :!: Ale furt lepší, než facka od řezníka.

Existují levnější ledničky než lodní (co jachtař to milionář, tak ať platí :lol: ).
Jsou to lednice do karavanů. Vyděl jsem i kombinované EL / PB.
Dalo by se asi pořídit někde ve frcu, nebo na inzerát (internet?).

Pak je tu ještě možnost klasické absorpční ledničky.
Ty plynové bývaly na chatách, bez el.proudu. Vyráběl to ELEKTROSVIT.
Vlastnili jsme jí když se stavěl baráček. Provozovali jsme to v takové té stavební boudě.
PB láhev 2L ( propan-butan, po blondýny :wink: ) vydržela min.měsíc. :!:
Asi nejvýhodnější (cenově) provoz.

Má to ale také různá úskalí.
Absorpční ledničky (alespoň tehdy) vyžadovaly vodorovnou polohu.
V případě plynu, bude třeba zajistit veškerá bezpečnostní opatření.

O plynu (všeobecně) si můžete něco přečíst zde:
http://jachting.info/modules.php?name=F ... opic&t=408

Hezky mě tam chlapci rozebrali.
Plyn tedy nemohu doporučit. :!:
Sám ovšem touto cestou půjdu. Neznám nic, provozně levnějšího.

Pardon.
Ještě je zde keramická (neglazovaná, květináč) nádoba, překlopená dnem vzhůru, spodkem trčící ve vodě (nějaká miska).
Keramika nasává vodu, ta se odpařuje, vnitřek chladí. :wink:
alffa
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » úte črc 03, 2007 8:58 pm

alffa píše:Pardon. Ještě je zde keramická (neglazovaná, květináč) nádoba, překlopená dnem vzhůru, spodkem trčící ve vodě (nějaká miska).
Keramika nasává vodu, ta se odpařuje, vnitřek chladí. :wink: alffa
Ano, chlazení odpařováním vody řešily už i staré vojenské čutory, které jsme používali ve Skautu...

Já jako zastupce rodiny "čártristů" mám k tomuto problému daleko a neřeším jej. Ale pokud bych měl vlastní loď a plánoval nějaké delší vejlety, určitě bych na to šel z jiné strany. Musíte to soudruzi vidět tak nějak komplexně. ;)
Nejde přeci jen o ledňu. Navigace, poziční světla, UHF, VHF, osvětlení kajut, to všechno také žere proud. Tak kromě osazení známých alternativních zdrojů, proč si nepořídit agregát? Díval jsem se že takový maličký, 22 kg, 800 W střídavých i stejnosměrných, spotřeba do jednoho litru. Bratru, ať tratím, za 2.990 CZK.
A je vystaráno, ne? :crazy:
Nebo mě elektrikáři vyvedou z omylu? :?
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » úte črc 03, 2007 9:49 pm

No na vlastnické (majitelské) lodi je centrála téměř samozřejmostí.
Nic méně: 1L/hod = 24L/den. To celé x 3O Kč = 720 Kč.
Opět to celé x 30 dní = 21 600 Kč, co měsíc.
Jsem šetřílek celé to vydělím dvěma.
10 800 Kč
Při mém sedmitisícovém důchodu, asi ušetřím za centrálu i lednici.
Nezbylo by mě totiž na to pivo. :lol:

No jasně že kecám.
Ta centrála tam být musí !!! I kdyby nedej Bože, na pivo nebylo!
Jen plánuji nejméně 2 kW.

Jak to víš ?? že ten prťavec stojí 2 999 CZK ? :lol:
No asi Ti házej do schránky stejné reklamy:

Obrázek

alffa
P.S.
Pozor na to usměrnění. :!: Moc to nerozvádějí, což je podezřelé.
Uživatelský avatar
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 171
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Příspěvekod Terra » úte črc 03, 2007 10:19 pm

No, já bych možná ještě řekla, že kdybych měla jet znovu, tak vezmu přenosnou ledničku. Do té dám pouze alkohol a nic jiného a hromadu ledu. Nemám bohužel zkušenosti s tím, jak dlouho tyhle ledničky drží chlad, ale něco to vydrží, ne? Při přistání na pevnině možná mají i v Chorvatsku v marínách na prodej led a nebo si kupte přístroj na led a v maríně si ho udělejte sami...
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » úte črc 03, 2007 10:19 pm

No ale přeci ten agregát nepojede non-stop!!! Já měl za to, že s alternativní podporu tak 1-2 hoďky, bez ní max. 2-3 hodiny.
Zkušenější teoretikové to určitě dokáží spočítat, já vycházím z charterové praxe. Bez vnějšího zdroje stačí většinou 1-2 hodiny denně motorovat, aby to pokrylo naši spotřebu. Jen upozorňuji, že ledničku osobně každý večer vypínám. Pokud se do ní nechodí a je dobře namrazená, vydrží do rána a pak ji "kuchař" zapne.
Letáky sice hází, ale tyto ne. Po tom co ve mě uzrála ta myšlenka jsem nechtěl střílet úplně od pasu a zagooglil jsem:TADY
Uživatelský avatar
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 171
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Příspěvekod Terra » úte črc 03, 2007 10:21 pm

To baharis: Dělali jsme to s tou ledničkou stejně a bez problému. Místo motorování, což je blbý, jsme využívali ten duo gen o kterém jsem již mluvila.. Je pravda, že to dobíjení je mnohem pomalejší, ale zas žádnej motor a až si vzpomeneš, tak ho prostě vytáhneš z vody...
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » úte črc 03, 2007 10:26 pm

A bavíme se Terro o plavbě od maríny k maríně, nebo vyplout třeba na měsíc - dva? Já si myslím spíše o tom druhém....
Nehledě na to, jak drahé stání v marínách je. Za tu cenu by už mohli dávat ke každému parkingu jednu přenosnou ledničku plnou ledu v ceně.
No a že bych se v HR, nebo GR setkal v maríně, resp. obchodě s ledem, o tom nic nevím. To tak možná ve Španělsku. Nemají sice OBI, ale mají zase led. ;)
Uživatelský avatar
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 171
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Příspěvekod Terra » úte črc 03, 2007 10:37 pm

Baharis píše:A bavíme se Terro o plavbě od maríny k maríně, nebo vyplout třeba na měsíc - dva? Já si myslím spíše o tom druhém....
Nehledě na to, jak drahé stání v marínách je. Za tu cenu by už mohli dávat ke každému parkingu jednu přenosnou ledničku plnou ledu v ceně.
No a že bych se v HR, nebo GR setkal v maríně, resp. obchodě s ledem, o tom nic nevím. To tak možná ve Španělsku. Nemají sice OBI, ale mají zase led. ;)


Jako nebýt měsíc na pevnině??? Dobrý Bože, doufám, že tohle se mi nikdy nestane. Já miluju vodu a všechno, ale neprojít se po zemi, hm, to bych asi nemohla. No, jenže Baharisi, tohle nikdo neřekl, víš? V případě, že mám možnost pevniny, řeším to přenosnou ledničkou s ledem v případě že ne, kupuju duogen a solární panel. Možná namítáte že agregát je fajn, ale s prominutím je ti k ho he, když máš velký vlny, pak jej musíš přikurtovat a já upřímně ani nevím, kam bych to kurtovala a to pak stejně asi zapneš raději motor, ne? Zas na druhou stranu, do těhlech věcí investuješ, ale pak už je jen užíváš - samo mají nějakou životnost, ale neliju do nich naftu nebo benzín. Každýho jeho věc. Já mám jen ty nejlepší zkušenosti s těmahle věcma, proto je chválím. Když se ti agregát po to, tak jsi v háji a musíš najít náhradu (v případě, že jsi na tom širém moři)...

Jinak ve Španělsku v některých marínách skutečně je led k dostání a ve všech supermarketech. Zkuste se někdy podívat po uzavřeným chladícím boxu - takovým větším domácím mrzáku, třeba objevíte...
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » úte črc 03, 2007 10:38 pm

No, ta "alternativa" co napsala Terra, to vidím jako dobré řešení, Ale všechno to je o chechtákách. DuoGen stojí prachy, solární panely stojí prachy, dobrý agregát stojí prachy....
A čím víc zařízení člověk na lodi má, tím je větší předpoklad, že se něco pokazí.
Těžko říct. Můžme se bavit, můžeme navrhovat varianty, ale každý se pak musí rozhodnout asi sám, do čeho vrazí peníze.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů