lednice

Palubní instalace, zařízení a výbava lodě pro plavbu.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Příspěvekod david » čtv zář 11, 2008 9:29 pm

tataS píše:Těch 1000W invertoru bude asi málo pro náběhovou špičku motoru kompresoru na 240V. To je právě ta cena těch nových na 12V,
kde to řeší elektronikou. Pracoval jsem před revolucí v Tesle Eltos, kde bylo dosti el. součástek a zkušených inženýrů elektro a na
tomto problému si vylámali zuby. Osobně by mne zajímalo jak a jakými součástkami to vyřešili. Řešil jsem tu špičku u lednic v bytě
kde byl hlavní jistič 15A a běžný odběr okolo 12A a při měření vyskočil odběr chvilkově na 22A a spadl jistič. Tehdy to vyřešili
(ne zrovna předpisově) motorovým jističem s pomalou charakteristikou. Můžeš to vyzkoušet u normální lednice a akum. a tím invertorem. S tím ohřevem vody asi dosti snížíš účinnost chladiče lednice a bude slaběji chladit a tím zvýšíš el. spotřebu, protože
bude kompresor běžet déle. Nejlepším řešením je plyn. Je tam ovšem hlavní problém s dobrým odvětráním spalin a s únikem PB,
který se drží u podlahy a těžko se odvětrává.


kamarád na mém invertoru 6OOW bez problému kompresorovou lednici 5O l rozjel, i opakovaně, v tlaku. asi taky záleží odkud je.
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » čtv zář 11, 2008 9:51 pm

To je možné ten rozběh na 600W. Ono tam bude asi dost záležet na momentálním napětí aku. a jeho kapacitě. Otázka je jestli
to půjde i na 11,5V před vypnutím odpojovače aku. Rozhodně bych se více spoléhal na PB. Ty na 12/24V jsou spíše pro nákladní
auta a autobusy, tam nebývá takový problém s napětím. Rozhodně je to alchymie s tím chlazením a v různých odlišných podmínkách
to chce odzkoušet v různých režimech. Bude asi rozdíl u tebe na lodi na Vltavě a na moři v HR. Já jsem vozil v kombiku do HR
absporční 80l, která přez invertor 100W za jízdy fungovala asi na 50%. Museli se tam dát vychlazené věci a potom to teplotu udrželo.
Bohužel měla dvířka na výšku. Lepší jsou ty truhlicové, s těch ten chlad neuteče a tolik nenamrzá výparník.
Ale dát tam v HR teplé pivo, tak jej dřív vypiju, než se vychladí na těch 8°C. Tam to chce raději kompresor a stačí 40l.
Uživatelský avatar
Josef
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 397
Registrován: pon lis 06, 2006 1:00 am
Reputace: 3
Bydliště: Chomutov,ČR

Příspěvekod Josef » čtv zář 11, 2008 10:12 pm

Našel jsem trojkombinační chladničky českého výrobce zn. Meva. Nejlacinější je asi za 5500,-Kč. Mají tři druhy ve výrobním programu. Zde je adresa: http://www.meva.cz/urbanka/10.html

Snad to někomu pomůže.
Uživatelský avatar
Josef
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 397
Registrován: pon lis 06, 2006 1:00 am
Reputace: 3
Bydliště: Chomutov,ČR

Příspěvekod Josef » čtv zář 11, 2008 10:16 pm

Teď koukám, že mají i větší dvou kombinační 230V a plyn na vedlejší stránce.
http://www.meva.cz/urbanka/11.html
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » čtv zář 11, 2008 11:03 pm

Ty menší se silně podobají těm od Domestic. Když jsem koukal na agregát, tak vypadal tuze podobný. Ty kartuše příjdou dosti
draho. Lepší je 2-5kg lahev s regulátorem. Pozor na typ bomby a regulátoru!!! Ten od MEVY jde použít na bombu od Campingasu
ale obráceně ne!!! Ten PB od Campingazu v 2kg bombě stojí 1200Kč ale tuto bombu v Evropě vymění nebo naplní. Ta od Mevy se
jinde než u nás nenaplní. Snad pouze přez adapter závitů. Meva má závit W a campingaz M. Jsou velmi podobné ale ne oboustranně záměnné. Taky tak přípojné závity regulátorů.
Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Příspěvekod halladin » čtv zář 11, 2008 11:43 pm

Ty ledničky se nedají v e-shopu objednat.
Uživatelský avatar
Josef
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 397
Registrován: pon lis 06, 2006 1:00 am
Reputace: 3
Bydliště: Chomutov,ČR

Příspěvekod Josef » pát zář 12, 2008 8:24 am

Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » pát zář 12, 2008 8:30 pm

Asi ti uniklo, že se tady uvažoval o chladících boxech na PB. Kromě té Mevy 1500 jsem tam jinou nenašel. Výrobní program Mevy
je ale trochu širší.
Uživatelský avatar
Josef
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 397
Registrován: pon lis 06, 2006 1:00 am
Reputace: 3
Bydliště: Chomutov,ČR

Příspěvekod Josef » pát zář 12, 2008 11:48 pm

Pro TataS.
To ,že se tu jedná o plynové chladničky mi neuniklo. Na www.4ka.cz jsem našel chladničky jak Meva, tak fy. Waeco a jestě myslím Domestic a jednalo se o trojkombinace (12V,230V a pb). Teď , když jsem to kontroloval, jelikož jsem jejprve nepochopil tvojí reakci, jsem zjistil, že tato stránka, kterou jsem zde uvedl nejde otevřít, přestože dopoledne jsem v ní normálně listoval. Zato se omlouvám, možná tam mají momentálně nějaký problém a půjde otevřít později.
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » sob zář 13, 2008 8:44 am

Nic si z toho nedělej. Nic a nikdo není dokonalý -ani já ne. Ve svém vyšším věku říkám: A bude hůř!
Uživatelský avatar
Fulda
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 229
Registrován: pon lis 20, 2006 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Plzeň, Hracholusky,
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Fulda » úte úno 03, 2009 12:16 pm

To Libore co je to za ledničku, pochlub se.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » úte úno 03, 2009 12:53 pm

Fulda píše:To Libore co je to za ledničku, pochlub se.

Už jsem to tu někde popisoval, klasická autochladnička, dost velká...vejdou i největší PET láhve na výšku.
Peltier má maximum 20 stupňů proti okolí. Led to do whisky neudělá :hmm:

Davide nevím, ale zítra prý testuje strýček, tak uvidíme jestli se ještě ozve. :lol:
Taky to příležitostně otestuji.
Uživatelský avatar
Standa
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 84
Registrován: ned led 01, 2006 5:57 pm
Reputace: 0

Příspěvekod Standa » čtv úno 05, 2009 12:58 pm

To Libore ta lednička bere kolik amper? Jak ji provozuješ? Jede pořád nebo jen při solaru?
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » čtv úno 05, 2009 1:32 pm

Stando nevím kolik bere, to brzy dohledám, mám ji doma.
Už jsem to někde psal v souvislosti z solarem. Mám solar o rozměru cca 50 x 100 cm s výkonem 55Wp.
Byl k němu (tedy je) regulátor, který jsem vyřadil.
Baterku mám zatím malou 44Ah, druhá 44Ah už odešla, ale šlo to provozovat loni i s jednou. Lepší je mít kapacitu kolem 80 - 100Ah.
Až odejde i druhá vezmu 1 větší.
Provozuji tak, že domam naskládám nachlazené, proložím namraženými bloky k tomu účelu určenými (4 - 6 ks) a toto cestou je napojeno na autobaterii (vývod 12V v kufru).
Po příjezdu celkem malý nárůst teploty.
Potom už jede jen na solar, jak vyleze ráno slunko zapojím, a v rámci možností stavím pořád kolmo k němu pro co největší výkon.
Chladnička má kontrolní obvod, který ji při poklesu pod určitou hranici odpojí (nevím kolik, asi něco přes 11V). Ale slunko tu baterku rychle dobije, stačí po 15 - 20 minutách znovu zapnout. Večer po západu odpojím. Jinak to hlídá regulátor.
Ten obvod jsem vyřadil, protože hodnota napětí ležela v úzké oblasti, kdy to regulátor pouštěl do baterie a chladnička se často vypínala. Celý cyklus měl moc velkou prodlevu.
Mám ještě jednu starší autochladničku, ta tento obvod nemá a je schopná "vytáhnout" baterii až do prázdna - chladí déle, tedy v kuse pořád, ale musí se hlídat. Je ale zase menší, tak to skončí vždy na té větší a nemusí se hlídat baterie.
V noci nejede.
Uživatelský avatar
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 617
Registrován: ned led 21, 2007 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod Wlady » pát úno 06, 2009 4:17 am

to Standa:
Nevím přesně, pro jaké využití uvažuješ o nákupu chladničky pracující na principu Peltierova jevu, ale příliš bych Ti její pořízení nedoporučoval. Měl jsem ji ještě jako aktivní karavanista asi jako jeden z prvních u nás už cca před dvaceti lety. A urychleně jsem ji nahradil klasickou, zbastlenou, na PB i el. Vadily mi tři věci.

1. Velká spotřeba. Nevím už přesně kolik brala, ale používal jsem ji podobně jako Libor i cestou a měl jsem spočítáno, že za 2.5 hodin provozu "v klidu" už motor auta nenastartuji.

2. Hlučnost. Výměník musí být chlazený ventilátorem a ten měl k bezhlučnosti daleko. To samo může být už u dnešních modernějších výrobků jinak.

3. Výkon. Teoreticky má umět o 20` méně než je v okolním prostředí, ale zejména při teplotách okolo 35` jsem ten pocit rozhodně neměl. Venku horko, uvnitř "vlažno". Ale exaktně jsem to neměřil. Nicméně jsem měl dojem, že kovový výměník, který vlastně vytváří tepelný můstek, v případě že je lednice odpojena od zdroje, uvnitř spíš hřeje. Z následující logiky mi vyplynulo, že je při letních Středomořských teplotách naprosto k ničemu:

- nápoje nepoživatelně teplé, zejména PIVO
- pro uchování uzenin a polokonzerv (předpis většinou do 5`) nepoužitelná
- "normální" konzervy (i ty domácí) v pohodě těch 35-40` pár týdnů vydrží

Když jsem pak měl po revoluci možnost koupit venku obyčejný, ale kvalitní termobox, zjistil jsem, že v případě jeho naplnění zchlazenými potravinami + namraženými chladícími bloky v pohodě udrží přijatelnou teplotu 24-36 hodin, což na cestu k moři kamkoli v Evropě bahatě postačí. Na lodi okamžitě přeložím do chladničky a nikdy se mi nic nezkazilo. Podotýkám, že pravidelně vozím i samodomo konzervy ve skle. Mimochodem, prokládám je "nerozbitnými" Tatrankami a podobnými pochutinami, které teplo také nemusí, takže jsem nikdy ani nic nerozbil :D

Wlady
Uživatelský avatar
Standa
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 84
Registrován: ned led 01, 2006 5:57 pm
Reputace: 0

Příspěvekod Standa » pát úno 06, 2009 6:27 am

Lednici budu v podstatě používat jako Libor. Baterku mám 75Ah a solárko uvažuju zhruba se stejným výkonem.
Proto mne zajímají Vaše zkušenosti. Já mám překližkovou Sportinu, ta má 6m, tak pevný chladicí box nepřipadá v úvahu. Asi nejlepší vychází kompresorová autochladnička, ale rád vyslechnu Vaše zkušenosti a názory.
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » pát úno 06, 2009 8:12 am

[mod]to bude skvělé, ale nutno přehupnout do oddílu : LODĚ, sekce : Lodní technika, elektrika a výbava, topik : Lednička[/mod]
Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Příspěvekod halladin » pát úno 06, 2009 1:54 pm

Tak jsem znovu přeběhl skoro celej tenhle topic, a zjistil jsem, že tu mám dluh...
Než jsem loni na rozhraní července a srpna vyrazil na Dunaj, sliboval jsem , že napíšu zkušenosti s ledničkou.
Ledničku mám tuhle http://www.dalix.cz/eshop/64-boxy.html ,
a měl jsem ji při jízdě na motor připojenou na baterii vytaženou z Favorita, dobíjenou z Honda 5HP s dobíjením podle dokumentace 3 Ampéry (ve skutečnosti asi míň)
Při stání večer jsem přepojoval na baterii 100 Ah dobíjenou 50 W solarem přes regulátor. ( lednička ale zapojená přímo na baterii)

Ta autobaterie to přežila bez úhony, po vrácení do auta nastartovala napoprvé, s tou stovkou to dopadlo trochu hůř - uvolnil se mi jeden káblík, a ten solar nedobíjel. No a taky jsem z ní toho dobíjel víc....
Příště si troufnu zapojit oboje dobíjení na jednu baterii, a hlavně se nebudu během plavby babrat v zapojení - mám dojem, že ta lednička celou kapacitu dobíjení přívěšáku nesežrala.....a že by se s tou baterii o nějakou šťávu podělila.

Samotnou ledničku musím pochválit, otvírala se dost často, a nápoje chladila dobře, i když chlazení nebylo zapnuto na maximum..
Beda
radioamatér
radioamatér
Příspěvky: 2300
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » pát úno 06, 2009 3:33 pm

Delaji se i autolednicky na 12V, 230V a PB. Takze ma tri druhy napajeni. Staval okolo 12000,-
Uživatelský avatar
Svobodak
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 755
Registrován: čtv led 24, 2008 1:00 am
Reputace: 46
Bydliště: olomoucko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Svobodak » pát úno 06, 2009 3:42 pm

>Beda

jojo. Pouzivaji se hojne v karavaninku. Prevazne absorpcni princip. velikosti 60 - 180 l
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » pát úno 06, 2009 3:48 pm

Pokud se budeš obtěžovat s přečtením předchozích příspěvků v tomto topiku, tak se dočteš i o levnějších. Doporučuji.
to: Beda
Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Příspěvekod halladin » pát úno 06, 2009 3:52 pm

Beda píše:Delaji se i autolednicky na 12V, 230V a PB. Takze ma tri druhy napajeni. Staval okolo 12000,-


Jsou jich fůry, stačí prolistovat www.dalix.cz
A jsou opravdu i lacinější.
Uživatelský avatar
Svobodak
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 755
Registrován: čtv led 24, 2008 1:00 am
Reputace: 46
Bydliště: olomoucko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Svobodak » pát úno 06, 2009 3:52 pm

Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Příspěvekod halladin » pát úno 06, 2009 4:04 pm

2 svobodak

na těhle stránkách je všechno drahší, než u dalixe .
A pokud je to speciálně určeno pro karavany, pak jsou ceny skoro dvojnásobné.

Ovšem spořiví češi kupují spíše než speciální ledničky do karavanů spíše tyhle http://www.dalix.cz/eshop/68-boxy-waeco ... -mbar.html

Jen se tam musí dobastlit upevnění na podlahu.
Já ji koupil v listopadu na výstavě v Brně s veltržní slevou :-)
Uživatelský avatar
Svobodak
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 755
Registrován: čtv led 24, 2008 1:00 am
Reputace: 46
Bydliště: olomoucko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Svobodak » pát úno 06, 2009 4:17 pm

>halladin

...takova informace se urcite neztrati, diky.

Jeste k tomu karavaninku. Ja jen ze temer kazdy den jezdim kolem a vim, ze tam tyhle legracky prodavaji. Jen proto ten odkaz.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů