lednice

Palubní instalace, zařízení a výbava lodě pro plavbu.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Uživatelský avatar
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 171
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Příspěvekod Terra » úte črc 03, 2007 10:44 pm

Domácí kutil určitě doma nalezne nechvalně známé skládací kolo ESKA, na který připevní řemen a určitě ještě něco a v rámci udržení kondice bude minimálně 4 hodiny v kuse šlapat jak magor, aby si pak po tom všem mohl dát úžasně trochu vychlazeného lahváče...
:shock:
Shrnutí - pravděpodobně levné

Výhody: zhubnete, budete mít lejtka jak kulturista a můžete zapojit i jiné členy posádky - hlavně ty rodinný, aby furt do ničeho nežvanili :crazy: ...
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » úte črc 03, 2007 10:47 pm

Baharis píše:Letáky sice hází, ale tyto ne. Po tom co ve mě uzrála ta myšlenka jsem nechtěl střílet úplně od pasu a zagooglil jsem:TADY

jj,
je to stejný zdroj.
Ty jsi Googlil a já skenoval. ;)

To Terra,
No jasně že v tom boxu to vydrží déle než v síťovce.
Nějaká ta přídavná izolace ale nezaškodí.
Voni ty boxy, ........ sojí docela za prd. ;)
alffa
Uživatelský avatar
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 171
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Příspěvekod Terra » úte črc 03, 2007 10:51 pm

To alffa: V tomhle se nevyznám. Tak nemůžu soudit... :?

Ale možná někdo zvládne výrobu přenosné ledničky??? Zkusila bych tak 15 polystyrén...

Nedá mi to, prostě myslím na Přemka Podlahu, kdy nějaký pán z něčeho neuvěřitelného a hlavně z něčeho, co bych si v životě při koupání do vany nedala, vytvořil výřivou vanu. Jestli tady takový "Přemek" je, ať promine... :lol:
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » úte črc 03, 2007 11:53 pm

Neviem čo riešite, v lodi je dieselový motor s 60 A alternátorom! A môžeš si tam dať ešte jeden prídavný alternátor. Liter nafty stojí asi 1 euro, spotreba za hodinu prevádzky je cca 2 l a ak je pri tom nabíjaní trochu elektroniky, tak účinnosť je vysoká. Načo potom ešte benzínový agregát, okrem toho výkonnosť takýchto zázrakov je dosť malá, prevádzka drahá a v Číne súdruhovia ešte nič dobré nevyrobili, takže asi by to boli zbytočne vyhodené peniaze. Leda že by si v lodi nemal dieslak. A ak nemáš prachy na iné riešenie, tak potom čínsky súdruhovia sú náramne šikovný chlapci, zlaté čínske ručičky. :D
K chladničkám, alffa to napísal všetko po poriadku a dobre. Kompresorová chladnička má sice vysoku spotrebu, asi 3A, ale ak má termostat tak nebeží stále, spotreba teda nie je až tak vysoká. A ta plynová / teda absorbčná/ je do lode na figu, lebo funguje naozaj len vo vodorovnej polohe.
Pametníci hovoria, že jedna z Českých jachtárskych legend / asi Béďa Skála? / mal na hriadeli od vrtule remenicu a stály náhon na alternátor, teda keď plachtil, tak sa vrtula točila a elektrárnička fungovala, niečo ako duogen, akurát to bolo za pár šušňov.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » stř črc 04, 2007 9:38 am

Denis píše:Neviem čo riešite, v lodi je dieselový motor s 60 A alternátorom!
Závidím ti Denisi, že v tom máš tak jasno. Pěkně jsi všechny usadil svou moudrostí a rozsekl to. Proč vlastně diskutovat?.... :?
Já v tom tak úplně jasno nemám. Předesílal jsem už výše, že toto není téma pro mé charterové plavby. Tam je ten motor jasný, naftu kdekoliv doplním, baterky dobiju. Pokud se nadhodí problém chlazení potravin na lodi, má smysl se o tom bavit v souvislosti různých typů delších plaveb. Čtrnáct dní, měsíc, dva, tři mimo dosah civilizace. A tam už to na diskusi je, protože paliva není nikdy nazbyt a přes tvé sebevědomí mám pocit, že dobíjení baterií centrálou je ekonomičtější ale hlavně (o to jde nejvíc), není potřeba takový objem zásob.
Ta spotřeba motoru na lodi 2l/hod je při dost malách otáčkách. Na jednu Mth mají psané 4 - 4,5 l. A dává teda 60 A. Dobře. Ale ta centrála má psaný jeden litr a výkon 800 A. Nejsem elektrikář teoretik (co se pokazí, to se pokusím opravit), tak nevím, co to znamená pro praxi, za jak dlouho se nabije ten, nebo onen typ dobíjení. Proto jsem to nanesl, že naši znalci (v dobrém slova smyslu) potvrdí, nebo vyvrátí....
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » stř črc 04, 2007 10:04 am

Denis píše:Neviem čo riešite, v lodi je dieselový motor s 60 A alternátorom!

To Denis,
Jak jsi došel k názoru, že pavel65 , má v lodi dieselový motor s 60A alternátorom? :?:
Vzhledem ke skutečnosti, že předem vylučuje elektrického žrouta, bych soudil, že spíš nemá. Ne?

No a právě proto, to tady přemíláme ze všech možných i nemožných stran.
alffa
Uživatelský avatar
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 171
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Příspěvekod Terra » stř črc 04, 2007 5:21 pm

No, ještě bych možná řekla, že lednička při dlouhé plavbě - cca 14 dní (měsíc i déle) bez zastávky bylo asi to poslední, co by mně trápilo. Co mašinka na pitnou vodu, aha?
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » stř črc 04, 2007 5:29 pm

Terra píše:Co mašinka na pitnou vodu, aha?


Aha,
Jenže tohle je topic o lednicích. Aha. :D

Jinak ale dobrý nápad, založ topic o odsolovačích a mašinkách na chytání dešťovky. ;)
alffa
Uživatelský avatar
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 171
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Příspěvekod Terra » stř črc 04, 2007 8:25 pm

alffa píše:
Terra píše:Co mašinka na pitnou vodu, aha?


Aha,
Jenže tohle je topic o lednicích. Aha. :D

Jinak ale dobrý nápad, založ topic o odsolovačích a mašinkách na chytání dešťovky. ;)
alffa


Baharis se tady oháněl myšlenkou delší doby bez pevniny, tak jsem k tomu řekla své. :P
Uživatelský avatar
pavel65
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 29
Registrován: pon čer 11, 2007 2:00 am
Reputace: 0

lednice

Příspěvekod pavel65 » stř črc 04, 2007 9:05 pm

ahoj, no tak díky za všechny podmětné příspěvky, občas i pro pobavení, ale dál, shrnu co používám : chladící box 20 l asi za 500 kč na dno 2 ks 2 litr. namražených flašek a vydrží cca 2 dni dle venkovních teplot
v boxu různá strava pro 4 lidi obden obměnovaná z kempů na Slapech atd.Jezdíme od hospody k hospodě a necháváme namrazit. Jenže čím víc lodí na přehradách tím hůř se u hospod kotví a ja ne a ne naučit hospodský namrzlou flašku dělat výmněnným způsobem , čekat 24 hod min. Mam novou Hondu s 3 A dobijení, ale při 5 000 otáčkách , takže po připojení bude dávat cca .0.5-1.5 A - málo na nějakou lednici , solár ach ta investice cca 10 000 kč a pak jak ho zabezpečit proti krádeži.
Centrála - už se tu psalo o ní psalo čínských 97 dcb a dvoutaktních smradlavých , to snad nee. čtyřtakt a 55 dcb joo.
To by se vše nějak technicky vyřešilo, dál lednice: do našeho známého boxu nějak nasouvat nebo vkládat chladící výměník,na flexi vedení- je takové pro chladivo ?, kompresor s výparníkem na zádi a příkon 65 W na 12 V, denní spotřeba tak 10-15 A co ? teorie nebo utopie,
A mimochodem přemluvit novou Hondu ,aby dobíjela jak má je zatim pro mě problém, ale s tim pudu do motorů a k prodejci zatím zdar plavbě
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » stř črc 04, 2007 9:28 pm

Terra píše:Baharis se tady oháněl myšlenkou delší doby bez pevniny, tak jsem k tomu řekla své. :P


Nojo no; … Terro,
To máš tak: ...... my muži, nejsme schopni příliš logického myšlení.
My si prostě nedokážeme odvodit, že v topicu „LEDNICE“ se dozvíme něco o odsolování mořské vody.
Tak jsme si to trochu zjednodušili a snažíme se (nepříliš úspěšně), dodržovat témata topiců.
Baharis měl na mysli volbu LEDNICE, vzhledem k délce pobytu na volné vodě.
Rozhodně tím nemínil zásobu nití na správku plachet, zásobu pohonných hmot či pitné vody.

Jde o to aby i ti co přijdou po nás, našli to co hledají.
Je mě jasné že blondýnám to nedělá potíže. :lol: No my hňupové, potřebujeme k tomu hledání alespoň nápovědu v podobě NÁZVU TOPICU.
alffa ;)

Edit:

To pavel65,
Přívěsné motory dobíjejí většinou magnetem nikoli alternátorem (no nevím čím dobíjí tvoje honda). :?:
Z magneta se toho moc vyždímat nedá. S tím se budeš muset smířit.
Na Slapech je asi ten systém co jsi popsal nejekonomičtější.
Jak napsal Denis: …. NEŘEŠ TO. :!:

Jedině snad ještě dodatečnou thermo-izolací, toho pasivního boxu.
Já měl zato, že mluvíš o tom „aktivním“ boxu s dochlazováním. :wink:
EDIT Baharis. :oops:
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » stř črc 04, 2007 10:07 pm

Svou moudrostí som nakrkol hlavne Baharisa, dokonca som ťa až usadil, tak teda prepáč, nabudúce sa budem vyjadrovať ohladuplnejšie. Ale čo ti mám povedať, keď sa bavíme o velkej lodi? Kúpiť si el. generátor Extol, keď mám v lodi dobrý dízlak, tak to je teda poriadna oná. A voziť v bandaskách benzín, keď mám ako hlavné palivo naftu tiež nie je bohviečo, už len skrz výbušnosť benzínu. Motor pri dlhých plavbách je vraj vhodné každý deň natočiť. Cez atlantik plávaš povedzme 40 dní, tak kolko minieš tej nafty? Spotreba vzhladom k výkonu alternátoru sa dá vyladiť, myslím že z dvomi litrami sa to dá zvládnuť. Ale ak by si išiel na takú plavbu, tak budeš mať na 100% ešte jeden zdroj el. energie. A znovu zopakujem, môžeš mať dva alternátory. Či beží aj druhý zavisí len od toho či tam nahodíš remeň na remenicu. Tiež je dobré si spočítať kolko máš pri takej preplavbe potrebu elektriny. To že máš chladničku narvanú pivom a posádka si dáva v tom sparne jedno orosené, to je trochu smiešna predstava. Ďalej máš 6 hod v noci zapnuté biele svetlo, ak tam dáš LED žiarovku, tak to máš 0,6A. GPS zapínaš tak 2x denne na 5 min, v kajutách máš tiež LED lampy. Teda aj s tou chladničkou minieš denne povedzme 20A, ak máš 200A batérie, tak ti stačí štartovať raz týždenne. Leda že by panstvo pozeralo celý deň DVD a hrajkalo sa na počítači. Dovolte mi jemne sa pousmiať. :D
K malým lodiam bez dizlaku, teda, než agregát z ČLR, tak radšej vojenský z výpredaju z motorom JAWA 250. Ostatne Libor to tu už raz popisoval ako to má on, má malý solár bez regleru priamo na baterku a termoelektrický chladiaci box, tzv. autochladničku. V HR mu to ten solár stačí utiahnuť.
Problémom tých autochladničiek je nedostatočná izolácia stien. Býva tam max. 2 cm polystyrénu, v lepšom prípade polyuretánu. A to je málo, chcelo by to tak 5cm PU.
Pavle, existuje chladiaci agregát na 12V za cca 350 Euro, ale zabudovať ho do tvojho chladiaceho boxu by bola škoda peňazí za agregát. Lepšie je spraviť k nemu bedňu z PU panelov. Pri montáži stavieb sa také kúsky bežne vyhadzujú. Z trakčnou 60-100A batériou a tvojou hondou ti bude slúžiť k závisti celého okolia.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » stř črc 04, 2007 10:15 pm

Ale Denisi, to není třeba! :)
Znáš mě - vždy s úsměvem... :evil:
Uživatelský avatar
kojot
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 61
Registrován: úte čer 05, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha-západ

Příspěvekod kojot » stř črc 04, 2007 10:21 pm

Zrovna jsem si chtěl koupit tu autoledničku a jak tady čtu tak jsou to vyhozené peníze. :( to nefungují ani tý dražší modely? :thankyou:
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » stř črc 04, 2007 10:46 pm

Ja mám tiež takú elektrickú autochladničku a zodpovedne prehlasujem že to funguje. Závisí čo od toho očakávaš. Orosené pivko nehrozí. Tiež ju používam v aute za jazdy, takže ma spotreba až tak netrápi. Do lode je to problém, beží v kuse. Ak má spotrebu 3A za hodinu, tak na druhý deň ráno máš vymlátenú batériu. Ale Liborovy to myslím funguje, v lete je v HR vela slnečného svitu, takže solár dáva docela dobrý výkon, teda viec ako má napísané v parametroch.
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » stř črc 04, 2007 11:08 pm

Ja mám tiež takú elektrickú autochladničku a zodpovedne prehlasujem že to nefunguje.
Pokud tedy ještě platí zadání tohoto topicu: „chlazený pivo“. :!:
Vše už jsem popsal na stránce 1.
Jenom dodám že poměr: CENA , PROVOZNÍ NÁKLADY : VÝKON, je absolutně nevýhodný.
alffa
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » stř črc 04, 2007 11:24 pm

A čo hovorím ja? Orosené pivko nehrozí!!!! Ale dá sa v nej napríklad udržať syr v takej konzistencii, aby si ho mohol strúhať na špagety. A keď kúpiš nachladené pivo v obchode, tak nejakú hodinku ti vydrží v pitnom stave.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » stř črc 04, 2007 11:55 pm

Ja mám tiež takú elektrickú autochladničku a funguje. Teda blbě. Koupili jsme ji vloni na cestu do Atén. Kdyby neměla ochranu baterie, do rána bych měl batérku před hotelem prázdnou. Když jsme ji zapnuli na lodi, normálně se propadly stěny baterek, jak to tahalo šťávu.
No na 12V naprosto nepoužitelná. Nevypíná a chladí stále, bez regulace o cca 20°C pod teplotu okolí. Je naštěstí i na 220V, tak ji sem tam používáme na chatě.
A to je jeden z nejdražších modelů....
Uživatelský avatar
bobes
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 998
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Příspěvekod bobes » čtv črc 05, 2007 7:28 pm

Taky ještě nikdo nevzpoměl nejstarší způsob chlazení nápojů a to způsob jaký používají beduíni na poušti a vůbec v teplých krajích. Vak z kozí kůže nebo jiné suroviny která propouští nepatrné kapičky vody, tyto se z povrchu odpařují a tím odebírají teplo vodě uvnítř vaku. Vlastně princip chladničky, který funguje bez elektřiny naprosto zdarma. ( Pouze musíte dávat pozor , aby vám při delších plavbách nedošly kozy) Stejný způsob používá vojenská polní láhev ( slangově feldflaška) , která je obalená plstí. Plst se namočí do vody a při schnutí ochlazuje rum uvnitř. Zkuste petku omotat mokrým ručníkem, dát jí na sluničko a uvidíte, že to funguje. Jinak právě jsme se vrátili z výletu a byla zima tak jako vždy když vyjedeme. Proto bod 3 stále platí!
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » čtv črc 05, 2007 8:00 pm

Ale vzpoměli Bobeši, vzpoměli.
Jen musíš víc číst. A od začátku. Alffa i já a bylo to 3.7. Hledej šmudlo! :P

:lol: jj. je to tak :lol: alffa :whist:
Uživatelský avatar
bobes
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 998
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Příspěvekod bobes » čtv črc 05, 2007 8:32 pm

Už to vidím, to jsem ale ....... Odvolávám co jsem odvolal a slibuji co jsem slíbil! :cry:
Bod 3 ale stále platí!
Uživatelský avatar
Olda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 100
Registrován: pát pro 09, 2005 2:26 pm
Reputace: 0
Bydliště: Sobotín

Příspěvekod Olda » ned črc 08, 2007 9:44 pm

Považuju ledničku na plachetnici za blbinu. Proto mám plachetnici, abych v klidu plachtil, a ne aby mi tam řval nějaký motor. To raději to teplý pivo. Mimochodem ať už pivo nebo PET zabalené v mokrém hadru, dávám na kajutu mezi genu a plachtu. Víc tam proudí vzduch a tím to taky víc chladí. Pivo se sice neorosí, ale důležitý je ten relativní chlad.
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » ned črc 08, 2007 9:54 pm

Olda píše:Považuju ledničku na plachetnici za blbinu..


To Olda,
Zajímavý názor. :?
Ti co mají rádi orosené pivo, si asi pořídili plachetnici proto,
aby mohli inkognito nasávat. :D
alffa
Uživatelský avatar
Olda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 100
Registrován: pát pro 09, 2005 2:26 pm
Reputace: 0
Bydliště: Sobotín

Příspěvekod Olda » pon črc 09, 2007 7:52 am

To alffa
Zajímavá dedukce. :?: :o :?:
Myslel, a dokonce dle mne i napsal, jsem to spíš naopak. A navíc mluvím pouze o sobě, jestli jste si všiml drahý Watsone. Tedy ještě jednou pro méně chápavé:
Mám plachetnici abych se pohyboval po vodě nezávisle, co nejlevněji a potichu. Nejsem ekologický aktivista, jen skrblík. A taky mi celkem vyhovuje čistý vzduch. Proto já osobně (a v této chvíli) nechci na lodi ledničku, protože je to velký žrout energie, kterou nechci platit ani čichat. A je mi jedno, jestli je tam pivo, nanuk nebo třeba chlazené kuře. Vše se dá oželet i na delší dobu. Tímto současně prohlašuji, že nemám nic proti motorům, ledničkám a už vůbec ne proti orošenému pivu (chybí mi tu oblizující se smajlík).
:thankyou: za pochopení, i když jsem to původně psal kvůli te PET láhvi v mokrém hadru, s bublinkovou vodou mezi plachtama.
p.s. ...a navíc bych ty krámy stejně neměl kam dát.
Uživatelský avatar
burdal1
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 29
Registrován: čtv dub 03, 2008 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod burdal1 » pát kvě 02, 2008 8:20 pm

Dovolil bych si po delsi pauze upozornit na reseni otazky, kterou daval Ferdinand nekdy zkraje tohoto vlakna.

http://www.mevatrade.cz/87x0.htm

Prakticke zkusenosti ovsem nemam.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host