Odsolovací zařízení slané vody

Palubní instalace, zařízení a výbava lodě pro plavbu.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Uživatelský avatar
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 171
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Odsolovací zařízení slané vody

Příspěvekod Terra » stř črc 04, 2007 9:12 pm

Ahoj všem!

Chtěla bych se zeptat, zda byste uvažovali (za předpokladu, že máte jachtu) o pořízení přístroje na odsolování slané vody - tzv. watermakery.

Tyto přístroje jsou poměrně dost nezbytné na dlouhé plavby a mají řadu výhod, ovšem jejich údržba je poměrně složitá a také záleží na čistotě moře, ale i tak, zajímalo by mně, jestli byste šli do toho a jestli je to tady vůbec k sehnání?

Máte s tím někdo přímo zkušenost?

Terra
Uživatelský avatar
vlado
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 75
Registrován: úte úno 13, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod vlado » stř črc 04, 2007 10:00 pm

clik na http://www.yachtwatermaker.com/ ,
skusenost nemam ,lutujem
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » stř črc 04, 2007 10:13 pm

Vzhladom k svojim finančným možnostiam by som si kúpil radšej radar. Možno by som uvažoval o tom malom ručnom, v prípade použitia ostrovčeka by sa asi hodil. Radšej nádrže na vodu a miesto na bandasky s vodou. Teda nádrže a bandasky.
Uživatelský avatar
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 617
Registrován: ned led 21, 2007 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

to Teraa

Příspěvekod Wlady » čtv črc 05, 2007 2:18 am

Ahoj.

Osobní zkušenost bohužel nemám, ale taky by mě velice zajímala. Uvažuju o stavbě či nákupu lodě a o desalinátoru též. Je jich už dneska moře druhů (zkus trošku zagoooglit... :D ). Výhoda je, že už jsou na 12 i 24 V (dříve pouze 220V). Žerou ale poměrně dost proudu, takže se asi bez generátoru stejně ani moc využívat nedají...
Wlady
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Re: to Teraa

Příspěvekod alffa » čtv črc 05, 2007 4:26 pm

Wlady píše: Výhoda je, že už jsou na 12 i 24 V (dříve pouze 220V). Žerou ale poměrně dost proudu, takže se asi bez generátoru stejně ani moc využívat nedají...
Wlady


No jsou i ruční. Na záchraném ostrůvku té elektriky asi moc nebude.
Je to ale málo výkoné a náročné na lidskou energii.
No ale když je žízeň......................
Osobně bych do toho asi nešel. To budu raději ždímat ryby. ;)
Teda leda že bych nějak zbohatl a už nevěděl co roupama. No tak snad, ano. :?
alffa
Uživatelský avatar
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2504
Registrován: čtv říj 26, 2006 2:00 am
Reputace: 201
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » čtv črc 05, 2007 6:50 pm

http://www.allroundmarin.com/Produkte/Produkte.html
Modell Survivor 35 cena 2138,- EUR (na ruční pohon)
Uživatelský avatar
vlado
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 75
Registrován: úte úno 13, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod vlado » čtv črc 05, 2007 7:58 pm

Dievcatko,tak ma napadlo ze Pepek námořník ma na svojej plachetnici Princess rucne odsolovacie zariadenie,ale pri mojom pobyte sme ho neskusali.
Skus mu poslat sukromnu spravu a ak sa neplavy ,tak podla mna ti rad odpovie,alebo v kontaktoch mas je web stranku a tak mozes mat info. z prvej ruky.Potom to tu zverejni prosim.
Este ma napadlo,neviem ci sme to preberali na jeho lodi ,alebo som to cital-chlapik s rucnym zariadenim povedal "nikdy ma nenapadlo ze na pohar pitnej vody sa tak narobim" - zmykal to pol hodinu a neviem ci viac tekutin nevypotil ako ziskal :)
tot vsjo
cau

Vlasne ,ak ti staci par litrov na pitie/nie sprchovanie/ tak si kup elekricke zariadenie + jeden z vacsich solarnych panelov.Ja to budem riesit tymto sposobom ,ak teda zacnem stavat.
Kvalitu hladaj tu http://www.landfallnavigation.com/watermaker.html
v.v.
Uživatelský avatar
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 171
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Příspěvekod Terra » čtv črc 05, 2007 9:35 pm

vlado píše:Skus mu poslat sukromnu spravu a ak sa neplavy ,tak podla mna ti rad odpovie,alebo v kontaktoch mas je web stranku a tak mozes mat info. z prvej ruky.Potom to tu zverejni prosim.


Ahoj Vlado, díky za zprávu, určitě zkusim a pak dám vědět :D
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » čtv črc 05, 2007 10:06 pm

Na tom nafukovacom katamarane pri preplavbe oceánu mali tiež ručný odsolovač. A zvládli to.
Uživatelský avatar
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 171
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Příspěvekod Terra » čtv črc 05, 2007 10:19 pm

No, myslím, že Pepek bude někde na té své princess... Dívala jsem se na netu, jediný, který se mi tam líbil a který vypadal, že je nejjednodušší na použítě, je de facto vlečný watermaker. Měl malý propeller a díky tomu nějakým způsobem - nezjišťovala jsem to uplně měnil slanou vodu na normální pitnou. www.yachtwatermaker.com

Koukala jsem na cenu těchlech věciček a tenhle vychází skoro nejlevnějc. Pouze okolo 1800 € na to se asi vykašlu.

Chtěla jsem vědět, zda byste to brali. Určitě je to svým způsobem výhoda, ale asi né nutnost. Co se týče ručního odsolovače, ten bych asi brala spíš, ale hlavně na záchraném člunu (voru chcete-li). Tam se asi dá využít dost.
Uživatelský avatar
jerryx
Site Admin
Příspěvky: 2450
Registrován: pát čer 16, 2006 12:00 am
Reputace: 87

Příspěvekod jerryx » čtv črc 05, 2007 11:57 pm

Denis píše:Na tom nafukovacom katamarane pri preplavbe oceánu mali tiež ručný odsolovač. A zvládli to.


ja mam pocit, ze prave tady po tom kreyson prohlasil vyse uvedenou vetu 'nikdy me nenapadlo, ze se na pohar pitny vody tak nadru' - myslim, ze rikal ze vetsi odsolovac se jim pokazil a maly byla hrozna drina
Uživatelský avatar
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 617
Registrován: ned led 21, 2007 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

to all

Příspěvekod Wlady » pát črc 06, 2007 5:14 am

Ahoj.
Tahle diskuze se mi jeví jako poněkud neproporcionální...

Na trajlerseileru při pobřežní plavbě je to vzhledem k ceně asi zbytečnost. I v případě (nedej bože ) ztroskotání, je to ke břehu kousek a krom toho mám silný pocit, že většina diskutujících, samo včetně mě, na lodi té vody při krátkých plavbách moc nepopije. Takovej fofr, aby se žádný pivko nezachránilo, snad poblíž břehu ani nastat nemůže...

Při dálkových plavbách bych to naopak skoro viděl na oba. O cennosti toho ručního na záchranném ostrůvku asi netřeba diskutovat...Osobně bych v tomhle případě ale bral i ten "velký", protože o (pro netrénovaného Evropana) nezávadnosti vody v tropických destinacích nechovám pražádné iluze. Zatímco voda z desalinátoru je nejenom sladká, ale v podstatě i "sterilní". Tohle by byl pro mě, bez ohledu na obsah lodních tanků, asi ten hlavní důvod. Samozřejmě, existují různé dezinfekční prostředky, ale při dostatečné koncentraci žádná chuťovka, o zdravotní "prospěšnosti" nemluvě. Skoro totéž platí bohužel i o všech filtrech, které slouží svému účelu jen chvíli. Vychytané mikroorganismy se v nich posléze úspěšně pomnoží a následně vypláchnou do kýžené sklenice "čisté" vody.

Wlady
Uživatelský avatar
kury
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 24
Registrován: pon říj 06, 2008 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod kury » sob pro 19, 2009 12:58 pm

a nevite nekdo jak je to s upravou vody?
jde preci o to ze je pro cloveka destilovana voda jako jed (temer)
nejsou v ni soli a podobne a to cloveku skodi ,odvodni se z tela elektrolity a umres tak nevim jak se to resi pri odsolovani nevite nekdo ?
Uživatelský avatar
mysacek
s/y Kirké
Příspěvky: 752
Registrován: stř říj 24, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Martinique
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mysacek » sob pro 19, 2009 1:42 pm

omlouvam se, zaqjimavy topic, ale necetl jsem cele- musim do prace. Odsolovacky musi jet, alespon jednou za tyden, jinak muzes filtry vyhodit... je to na urovni destiulky, pokud to chces dlouhodobe pouzivat, mel bys do toho strcit tabletku s mineraly...
Uživatelský avatar
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 617
Registrován: ned led 21, 2007 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod Wlady » sob pro 19, 2009 11:37 pm

Oni to vlastně nejsou filtry ale semipermeabilní = polopropustné membrány, skrzevá které se pod poměrně vysokým tlakem protlačuje slaná voda, resp. proleze právě jen ta "skorodestilka", správně řečeno demineralizovaná voda. Je pravda, že ty membrány jsou jednak nemravně drahé a jednak poměrně choulostivé. Ale způsob delšího odstavení, po předchozím propláchnutí a jakési konzervaci, samozřejmě existuje. V opačném případě by bylo každé posezónní odstavení lodi poměrně drahou legrací.

Ale jinak máš oprávněné obavy, jako jediný zdroj tekutin opravdu není voda z desalinátoru to pravé ořechové. Dá se to v takovém případě vyřešit zmíněnými minerálními tabletami nebo v nouzi i třeba nepatrným zpětným přídavkem mořské vody. Ale v reálu toho z tohoto zdroje zase asi tolik nepopiješ a jídlo solíš či často (přílohy) i vaříš v mořské vodě, což by mělo stačit. Nějaké to demineralizované kafe nezaškodí. Jen nebude moc dobré, protože tahle voda má nižší bod varu než "obyčejná" a i samotná chutná nevalně. Rozhodně je ale dobře vědět, že vypít naráz víc než litr demineralizované vody už může být i pro dospělého člověka problém ...

Wlady
Uživatelský avatar
pulrich
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 94
Registrován: sob zář 05, 2009 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pulrich » ned srp 22, 2010 4:07 pm

hmm, tak nevim - asi bude rozdil mezi urovni jednotlivych odsolovacu - kamarad mi na sve Amel 54 ukazoval svuj el. odsolovac. Pristavil sklenicku, zmacknul tlacitko, zahucelo to, rozsvitila se kontrolka "poor quality" a za chvilku "good quality" - krasne vychlazena sklenice te nejlepsi vody jako jsem ten tyden pil byla na svete .. chutnalo to jako evian ;-) .. no jo, ale byla to top class Amel 54
Uživatelský avatar
terrier
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 90
Registrován: pon říj 29, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod terrier » pon srp 23, 2010 6:01 am

:) :) Alain Bombard v roce raz dva tři přeplul atlantik bez odsolovacího zařízení. :good: Pil denně kolem litru mořské vody a tuto ředil ve svém těle vylisovanou tekutinou z ryb.
Uživatelský avatar
terrier
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 90
Registrován: pon říj 29, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod terrier » pon srp 23, 2010 6:54 pm

jo abych ještě doplnil, to na čem atlantik přeplul byl gumák zodiac délky cca 4,5 metru s malým stěžněm a plachtou vyrážel z Monaka a skončil na Barbadosu po zhruba dvou měsících z Gibraltaru.
Uživatelský avatar
pulrich
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 94
Registrován: sob zář 05, 2009 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pulrich » pon srp 23, 2010 7:03 pm

to: terrier

no, tento pribeh asi vsichni zname a kdo ho nezna, tak si o tom muze poucne precist a deep respect pred panem Bombardem a ostatnich - nechapu ale, jakou to ma souvislost s tematem?

podle tebe mam doma vyhodit lednicku, odpojit elektriku, plyn a vratit se do doby kamenne, protoze nasi predkove tak zili, jde to a rada dobrodruhu tyto experimenty obcas praktikuje?

fajn, je dobre byt pripraveny na preziti, kdyz vse ostatni zklamalo, ale proc PROC PROC BYCH SE PROBOHA MEL DOBROVOLNE VZDAVAT PITNE VODY, KDYZ NEMUSIM??? uf :-)

love
-pux
Uživatelský avatar
terrier
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 90
Registrován: pon říj 29, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod terrier » pon srp 23, 2010 8:12 pm

pulrich

promiň, že jsem ti ho připomněl, ale ne každý to četl jako ty nebo já a o této možnosti ví,

a má to takovou souvislost, že když je něco moc drahé a nebo se mi nechce dřít, tak za určitých předpokladů můžu pít i mořskou vodu. Nic víc nic míň. Svojsky jsem reagoval na otázku z prvního příspěvku, že odsolovač nepotřebuji pokud zrovna nedělám plavby přes oceány a i ty jdou v extrému přižít bez (pomíjím dnešní zněčištění mořské vody a nedostatek ryb). V první otázke taky nebylo specifikované kvůli čemu ho budu potřebovat jenom mám loď-mám mít i odsolovač?



neříkal jsem nic o lednicích, plynech a elektřine, ale když už si reagoval.... čeho se napije tvůj kamarád když mu na Amelu nepůjde šťáva?
Beda
radioamatér
radioamatér
Příspěvky: 2300
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » pon srp 23, 2010 8:28 pm

Delat vodu elekrikou, odparovanim jako se dela destilka je hodne narocne na elektriku, nejakou kW to bude chtit. Co jsme meli bylo asi o prumeru 50 cm a 100 cm vysoke a prikon asi 3 kW. Dela se voda DEMI kde jsou nejake membrany ktere pusti jen cistou vodu. Jak pise Mysak , musi se to obcas pustit i kdyz ji potrebovat nebudes a az ji budes potrebovat muze to byt vycerpane. Problem je s mineralama, ty tabletky asi dobre nefungujou,vetsina toho jen telem projde. Nekde jsem cetl ze je lepsi pridavat morskou vodu...kolik % nevim. Beda Skala na sve lodi mel udelane pod plachtama okapy a chytal destovou vodu. Na myti, prani, vareni brambor asi ty mineraly potreba nejsou.
Uživatelský avatar
pulrich
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 94
Registrován: sob zář 05, 2009 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pulrich » pon srp 23, 2010 8:34 pm

to: terrier

ok, rozumime si :-) .. kdyz kamaradovi dojde na Amelu stava, tak vytahne knihu od pana Bombarda, nalistuje a bude se snazit prezit - souhlas.

Na druhe strane by ale mel vedet, ze mu dochazi "stava" a taky "voda" mnohem driv, nez se tak stane a podle toho v predstihu jednat. Pokud uz je prece jen nucen pit slanou vodu a zdimat ryby, tak je to podle mne super krizova situace zrala na mayday mayday mayday - coz by s odsolovacem jaksi nemuselo byt treba (pokud je duvodem krize *jen* pitna voda).

ted uz jsme ale asi off-topic a proto peace :-)

skutecne by mne zajimaly prakticke zkusenosti s odsolovaci - ve svem komentari jsem chtel jen reagovat na kvalitu odsolene vody, ktera jak bylo naznaceno je temer zivotu nebezpecna "destilka" - na svuj vlastni mlsny jazycek jsem vsak zazil opak

--

BTW shodou okolnosti mi zase jiny kamarad vypravel, jak kvuli pocasi zustal skoro tyden na nejakem malem neobydlenem ostrove v recku, kde mu doslo veskere jidlo a byl pry nuceny zabit kozu, ktera se na tom ostrove pasla .. hmm tak nevim, jak moc kecal nebo ne, ale pribeh to byl hezky ;-)
Uživatelský avatar
TashonkaWitko
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 828
Registrován: stř zář 23, 2009 2:00 am
Reputace: 8
Bydliště: Kurim u Brna CR

Příspěvekod TashonkaWitko » pon srp 23, 2010 8:36 pm

terrier píše:nepotřebuji pokud zrovna nedělám plavby přes oceány a i ty jdou v extrému přižít bez (pomíjím dnešní zněčištění mořské vody a nedostatek ryb).
.....
čeho se napije tvůj kamarád když mu na Amelu nepůjde šťáva?

z tve logiky chapani veci mi vychazi jedine - dnesni jachty v podstate zbytecne protoze kdyz na to prijde, zvladne se to na gumaku. Takze co ted ? Zrusit cele JI forum, bo tu resime zbytecnosti? :crazy:

ad dotaz na vodu - mozna, az mu nepojede stava, bude pit balenou vodu, kterou ostatni vypili uz minuly tyden .... Boze :shock:
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pon srp 23, 2010 9:26 pm

Terrier, zabudol si dodať že pán Bombard z dôvodu dehydratácie a pitia slanej vody mal trvalo poškodené zdravie a ak sa dobre pametám, tak mu to pomohlo aj predčasne do hrobu. Ale boli tu spomínaný aj iný borci, napr. dôstojník nemeckej armády preplával atlantik na skladacom kajaku, na klepri. To si už neviem vôbec predstaviť. Verím že ak by títo odvážlivci mali ručné odsolovátko, tak by ho otestovali :D. Súhlasím že na čártrových lodiach :lol: je to zbytočnosť . Takže skúsenosti z odsolovacím zariadením tu budú asi nulové.
Uživatelský avatar
FordPerfect
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 130
Registrován: stř zář 24, 2008 2:00 am
Reputace: 5

Příspěvekod FordPerfect » pon srp 23, 2010 11:28 pm

No, vydrzal tu 80 rokov, takze predcasne snad ani nie. :-)
Hannes Lindemann ten Atlantik prevesloval pre istotu dvakrat z toho raz v Klepperi. Kniha sa da stiahnut tu (len po anglicky) a stoji za precitanie.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů