Korsika - Před plavbou a po ní

V předmětu vždy uveďte jméno ostrova jehož oblast popisujete.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Korsika - Před plavbou a po ní

Příspěvekod Anonym » čtv črc 05, 2007 8:54 pm

Tak se nějak stalo, že než jsem se nadál, mám koupenou letenku a příští týden v pátek odlétám kapitánovat na Korsicu. Usínám trochu s obavami, nějakou dobu jsem se odhodlával, ale nakonec mě to nedalo a ptám se:

Má někdo zkušenosti s plavbou a hlavně kotvením podél jižního a západního pobřeží Korsiky? Jaké tam jsou zvláštnosti, zásady, zvyky, na co si dát pozor...?

Vyplouvám sám ze Santa Teresa na Sardinii, přeplouvám do Bonifacia na Korsice s lodí Oceanis 393 a tam naberu jeden manželský pár, s kterým to tam mám pojezdit. Jediné co mám, jsou kvalitní mapy v GPS. Kupovat pilotbook už je pozdě, bylo to moc narychlo. Také nějaký dobrý odkaz na popis oblasti, nebo lodní deník by bodnul. Nejlépe v rodném jazyce....
Předem díky, jestli nějak pomůžete.
Naposledy upravil(a) Anonym dne pát srp 21, 2009 11:55 pm, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
bobes
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 998
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Příspěvekod bobes » čtv črc 05, 2007 9:08 pm

To jsi šťastný člověk. Jeden můj kamarád, mimochodem výborný jachtař má jedno krásné přísloví " Ještě se nikdy nestalo, že by něco nějak nedopadlo".
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » sob črc 07, 2007 11:48 am

Až se budu považovat za "výborného jachtaře", také si to možná řeknu. :P
I když s podtextem, kauce 3000€ je skoro sto litrů, nic o té oblasti nevíš, ani nikdo z posádky, co tam ty vole lezeš. Jen snad že to je výzva a vše nové mě zajímá.....
No nic. Když nikdo nic neví a neporadí, budu si muset poradit sám. :cry:
Uživatelský avatar
Ludek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 191
Registrován: stř dub 18, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Ludek » ned črc 08, 2007 8:48 am

Kolem Korsiky jsem naposledy plul v zari 2005. Priprav se na to, ze nam muze foukat 6-7 a nekdy in 8 NW nebo NE. Maestral, ktery zveda tak 4-5 m vlny. Pokud poplujedte severnim smerem, tak budete stale krizovat v dost silnem vetru a vlnach. Doufej, ze ma posadka nejake zkusenosti s takovymi podminkami.
Zapadni pobrezi je plne neoznacenych melcin. Zadne navigacni znaky. Jsou tam prevazne kameny, vcelku dobre skryte pod hladinou. Plout tam jen podle GPS je totalni blbost. Nepresnost polohy, ktera stale exituje muze byt docela problem. Porid si dobreho pilota a mapy, pokud nebudou na lodi. Nejvice nebezpeci je mezi Bonifaciem a Ajaciem. Dale na sever je to lepsi, ale doporucuji udrzovat od pobrezi dostatecnou vzdalenost.
Na jiznim cipu navigacni znaky jsou, ale take doporucuji velkou opatrnost.
Daji se najit pekne zatoky na kotveni nebo jen koupani. Pokud budete chtit do mariny, tak doporucuji napred se ohlasit VHF.
Se zvysenou opatrnosti se to da zvladnout ale ja bych kolem Korsiky vyrazil se zkusenejsi posadkou.
Zalezi co kdo od takoveto plavby ocekava.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » ned črc 08, 2007 9:31 am

No sláva!!! Díky Luďku za odpověď.
Co se týká toho větru a vln, už nějaké signály mám. Jen s tím, že převažuje ten západní vítr a od něj ty vlny. Od tebou uváděného směru NE by snad mohlo být moře trochu chráněné a vlny menší. Dostal jsem typ na www.meteoam.it a zatím tam je klid. Kdyby tak vydržel....
Jak to je s posádkou zatím zjišťuji. Mám to zprostředkovaně, ještě jsem s nimi ani nemluvil. Na moři už prý 3x byli, ale v jakých podmínkách, nevím.
V pilota na lodi doufám. I když, jak jsem se narychlo pokoušel zjistit co je na trhu, mám pocit že byl jen v italštině. A předpokládám, že jej tam také budou tak mít. Tak se podívám alespoň na obrázky. Rozumím Attenzioe a Azzardo.
Trochu mě zaskočila tvá nedůvěra k mapám GPS. Mám mapy z počátku tohoto roku a na Jadranu i v Egejském moři jsou naprosto přesné a věrohodné. V mapových podkladech nikdy nechybělo nic, co by bylo na papírových mapách, nebo pilotbooku. Odchylka od reálu, při viditelnosti všech družic na moři a zapnutém WAS už nemůže být větší, než 3-5 metrů. Máš k té nedůvěře nějaký hlubší podklad?
Můšeš prosím tě trochu upřesnit vaši plavbu? Kde jste třeba kotvili, jaké tam byli podmínky, nějaké zvyklosti - odlišnosti od Jadranu. Alespoň nějaké typy do začátku, než se rozkoukám...
Moc díky!!! :good:
Uživatelský avatar
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 171
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Příspěvekod Terra » ned črc 08, 2007 11:50 am

Ahoj,

nevim, jestli ti tohle bude k necemu, ale alespon par zminek.

http://www.charterworld.com/index.html? ... ht-charter

http://www.korsika.cz/casopisy/clanek.asp?id=19

Jinak Korsiku taky inzeruje www.princess.cz coz by mel byt odsud Pepek namornik, tak se s nim zkus zkontaktovat, ale asi bude nekde na mori. Nicmene nevidim duvod, proc by nemeli poradit. My jsme myslim pilot book Korsiky meli, ale bude asi na lodi, tak moc nemuzu slouzit. :cry:
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » ned črc 08, 2007 3:49 pm

Určitě to Terrko k něčemu bude. :) Jsem rád každé maličkosti.
:thankyou: Díky moc!
Uživatelský avatar
antoninmarek
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 1
Registrován: ned črc 08, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Korsika

Příspěvekod antoninmarek » ned črc 08, 2007 5:57 pm

Ahoj,
Asi pred mesicem jsme Korsiku obepluli behem deseti dnu.
Dobry pruvodce je http://www.imray.com/record.cfm?i_stock_code=566B
Trvej na vydani pri pujceni lode. Bez dobrych map je plavba velke riziko, Dobre mapy jsou i v digitalni forme. Vyplati se dat pozor na trajekty.
Predevsim mezi Korsikou a Capraii a Italii. Do uziny v Bonifaciu doporucuju plout jen za dne a dobreho pocasi. Dobre zatoky, ktere muzu doporucit jsou Campo Moro, 41°38' N 8°48' E , Girolata 42°20'53" N 8°36'50" E, Doporucuju najit zatoky s moznosti vyvazat se na boje, ktere se plati. Z pristavu muzu doporucit Bonifacio, Calvi, Capraia, pripadne dalsi. viz http://www.corsica.net/corsica/uk/sejou ... /index.htm
Dobre je poslouchat i predpoved pocasi , ktera se da naladit na vysilacce.
prikladam jeden info dokument s odkazy
Preju priznivy vitr a statny navrat.
Tonda
Uživatelský avatar
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 171
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Příspěvekod Terra » ned črc 08, 2007 6:08 pm

Baharis píše:Určitě to Terrko k něčemu bude. :) Jsem rád každé maličkosti.
:thankyou: Díky moc!


No, budu doufat. Vim, ze to moc neni, ale treba budes vedet, jakemu mistu kvuli miliarde dalsim lidem se vyhnout...
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » ned črc 08, 2007 9:00 pm

Hlavne si neber Taliansky slovník, pilot bude asi po francúzky.
Uživatelský avatar
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 171
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Příspěvekod Terra » ned črc 08, 2007 9:04 pm

No, vzhledem k tomu, ze spada do Francie tak asi to bude pravda. Ale taky zalezi na tom, z jakeho pristavu popluje. Od toho bych odvozovala i ten slovnik... Za predpokladu, ze ji budou mit.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » ned črc 08, 2007 9:44 pm

Že by bol na Francúzkom polovýsostnom území nejaký taliansky prístav? A keby tam bolo v tom francúzkom pilotovy niečo po anglicky, alebo po nemecky, tak to istotne čiernou fixkou prečiarknu! :)
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Re: Korsica

Příspěvekod Anonym » ned črc 08, 2007 10:01 pm

Baharis píše:Vyplouvám sám ze Santa Teresa na Sardinii, přeplouvám do Bonifacia na Korsice s lodí Oceanis 393......
Terra na to trochu kápla, Denis špatně čte. ;)
Nic to nemění na tom, že všem kdo konstruktivně pomohli vřele děkuji :thankyou: :thankyou: :thankyou:

EDIT: Baharis
Naposledy upravil(a) Anonym dne pon črc 09, 2007 8:08 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » ned črc 08, 2007 10:24 pm

Aj tak by som si ten FR slovník zobral. Myslím že to zvládneš v pohode. Hlavne aby si mal tú správnu kotvu. ;) Držím palce.
Uživatelský avatar
Ludek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 191
Registrován: stř dub 18, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Ludek » pon črc 09, 2007 7:40 am

My jsme vyplouvali z Italie (Punta Ala) k jiznimu cipu Korsiky a pak smerem na sever podel zapadniho pobrezi a zpet to Punta Ala kolem Elby. Asi trosku jina trasa nez planujete vy ale zapadni pobrezi je asi zajimavejsi. Ohledne odchylek GPS nevim co se delo v roce 2005 nicmene opravdu doporucuji kontrolu polohy dle klasicke navigace a dostatecnou vzdalenost od ostrova. Neda se kolem nej plout tak blizko jako kolem ostrovu v Chorvatsku, ktere padaji hned do more.
Nase privni zastavka byla tusim v Bonifaciu, pak Ajaccio a Calvi a pak uz jsme byli na Elbe. Mezitim jsme kotvili nekde v zatokach, ale to uz presne nevim kde. Bonifacio a Calvi doporucuji, Ajaccio moc ne. V Calvi je dobra marina.
Nevim, kde vsude jsi plul.V marinach neocekavej, ze Ti nekdo s pristanim pomuze jako v Chorvatsku. Taky te tam nikdo na zadne misto nenavede. Co je volne je volne a kdyz Te nikdo nevyzene, tak je misto Tvoje. Nekde jsou klasicke mooringy, nekde bojky pro vyvazani pride. Do marin se nahlas VHF aby vedeli, ze nekdo pripluje. Doporucuji vyvesit na vlajku Korsiky (to je ta hlava cernocha) a ne jen francouzskou vlajku. Jinak tam asi nic az zase tak specialniho neni.
L.
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » pon črc 09, 2007 10:11 am

No tý jo, posouváš svůj amatérský rekreační jachting o vrstvu vejš ;)
Nemám co bych ti poradil, tak jen opatrně a užij si to :good:

Jen stručné věty kamaráda: Vypluli jsme z jižní Francie na Korsiku a v těch 4m vlnách jsme všichni zvraceli. Byl to super jachting! ;)
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pon črc 09, 2007 10:38 am

Díky Tonto, díky Luďku.
Ficcusi, taky to tak cítím. Dnešní předpověď pro danou oblast: vítr 7-8, moře 4. :shock:
Ještě mám před odjezdem osobní setkání s účastníkem tamní plavby a snad už pak budu moct dělat průvodce po Korsice. :crazy:
Díky všem za účast. Ještě spousta zjišťování, zařizování, balení. Ale jsem někde viděl v podpisu: Zahákovat a hrrr na ně!!! :D
Uživatelský avatar
Ludek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 191
Registrován: stř dub 18, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Ludek » pon črc 09, 2007 10:45 am

Jo.Takhle to tam fouka skoro porad. Na 39ce to bude vcelku zazitek.
Preji dobry vitr, alespon stopu vody pod kylem a stastny navrat.
L.
Uživatelský avatar
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 171
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Re: Korsica

Příspěvekod Terra » pon črc 09, 2007 6:57 pm

Baharis píše:
Baharis píše:Vyplouvám sám ze Santa Teresa na Sardinii, přeplouvám do Bonifacia na Korsice s lodí Oceanis 393......
Denisa na to trochu kápla, Denis špatně čte. ;)
Nic to nemění na tom, že všem kdo konstruktivně pomohli vřele děkuji :thankyou: :thankyou: :thankyou:


Eh, sakra, je tu nejaka Denisa? Denis jo, ale Denisa???
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pon črc 09, 2007 7:32 pm

Bol to asi pokus o vtip, ale som ho nepochopil, tak to radšej prejdem s nonšalantným mlčaním. ;)
Luďku, to si myslel ako že to bude na 39-ce zážitek? Ta loď je akurát, alebo malá?
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pon črc 09, 2007 8:15 pm

No dobře, upsal jsem se. :oops: Už to je spravené, děkuji za upozornění.

Malá Denisi. Ta loď je do těch podmínek malá. Už o tom mám náznaky z více stran....

Ale pokud by jsi chtěl na spoluplavbu se svou lodí, bude nás víc, nebudeme se bát vlka nic.
Uživatelský avatar
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 171
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Příspěvekod Terra » pon črc 09, 2007 8:27 pm

Baharis píše:No dobře, upsal jsem se. :oops: Už to je spravené, děkuji za upozornění.

Malá Denisi. Ta loď je do těch podmínek malá. Už o tom mám náznaky z více stran....

Ale pokud by jsi chtěl na spoluplavbu se svou lodí, bude nás víc, nebudeme se bát vlka nic.


Mala? Ja nevim. Znam lod (28-cka), ktera preplula Biscay v celkem drsnych podminkach bez problemu. To zvladnes, neboj.
Naposledy upravil(a) Terra dne pon črc 09, 2007 8:50 pm, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 06, 2006 9:53 pm
Reputace: 82
Bydliště: Metylovice

Korsika

Příspěvekod Richard » pon črc 09, 2007 8:43 pm

Obeplul jsem Korsiku asi před pěti lety. Západní pobřeží je krásné - skály, zálivy, pláže ... Přeji Ti, Baharisi, příjemnou a bezpečně adrenalínovou plavbu.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pon črc 09, 2007 8:50 pm

Ale dyď já se nebojím. Jen mám trochu obavy z neznámého. :oops: To je normální. A sleduji vývoj počasí v oblasti... :shock: Momentálně vítr 7-8 moře šest z desíti. Jak vypadá deset, nechci ani vědět.
Ještě to upřesním. Ono to nevoní nám, "jadranistům". Naši známí mořeplavci by si určitě chrochtali.

Na tu větu o spoluplavbě Denisi zapomeň. To jsem asi nepsal já, to byl určitě někdo jiný. Ani už nevím, kdo. ;)
Uživatelský avatar
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 171
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Příspěvekod Terra » pon črc 09, 2007 8:55 pm

To "neboj" jsem tak nemyslela, jak vyznelo, tak snad to neberes spatne. Myslim, ze se to uklidni. Jak uz tam dlouho takhle fouka?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů