SLÁVKY DISKUZE

Zkušenosti se stravováním na lodi, vaření, recepty, doporučení, zásobování atd.

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

SLÁVKY DISKUZE

Příspěvekod alffa » úte črc 03, 2007 11:43 am

tomaskre píše:.. Jen prozatím jsme dělali pouze ryby a slávky.


Ahoj tomaskre,
Je sezona a Monty je pravděpodobně na vodě.
Už se delší čas neozval a do podzimu se pravděpodobně neozve.

Zatím by jsi mohl přihodit také nějaký recept do společného klobouku. ;)
Třeba; jak vaříš a podáváš ty SLÁVKY ?
alffa
Naposledy upravil(a) alffa dne ned črc 22, 2007 11:54 am, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
tomaskre
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 166
Registrován: čtv úno 15, 2007 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

slávky

Příspěvekod tomaskre » úte črc 03, 2007 7:47 pm

.. ahoj..
slávky docela jednoduchý a docela i rychlý. Nejhorší je příprava, musí se oprat a oškubat jim"nožičky". To jen za předpokladu, že jsou koupený někde na trhu a že je trhovec už má vymáchaný. Jinak je to samej písek. Měli by se máchat cca 14 dní. Pak jen zalít vodou půl na půl s vínem (bijelo), kdo chce může nějaký koření, kapku oleje a vařit až se otevřou. Ty co zůstanou zavřený, vyhodit. A může se stolovat. Jako předkrm jsou super a nebo večer k pivu (vínu), jako zákusek.

Dobrou chuť. 8)

Sakra zase mě tečou sliny. :crazy:
V srpnu jedu na plážovku, ale na tohle se těším.

P.S. 8 lidí za 20 kuna(jako předkrm) a hlavní jídlo zůstalo z poloviny netknutý. :)
Uživatelský avatar
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 171
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Re: slávky

Příspěvekod Terra » stř črc 04, 2007 11:19 pm

tomaskre píše:.. ahoj..
slávky docela jednoduchý a docela i rychlý. Nejhorší je příprava, musí se oprat a oškubat jim"nožičky". To jen za předpokladu, že jsou koupený někde na trhu a že je trhovec už má vymáchaný. Jinak je to samej písek. Měli by se máchat cca 14 dní.


Máchat to 14 dní dobrý bože. No, slávky jsou určitě výborné a určitě mně napadne (napadá) i jiné způsoby jak tohle uklohnit, ale 14 DNÍ?! Hm, to mně trochu odrazuje. Na tom trhu to už počítám těch 14 dní machaj, co? Ty nožičky jim škubeš i když už se máchaj těch 14 dní ve vodě???

Jestli jo, tak asi vyřadím z jídelníčku. Tohle by mi asi nedělalo dobře. Kuchat rybu ok, ale trhat nožičky?!
Uživatelský avatar
tomaskre
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 166
Registrován: čtv úno 15, 2007 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

skolky

Příspěvekod tomaskre » stř črc 04, 2007 11:28 pm

ahoj,

Co mám vyzkoušený, Trogír a Šibenik tak je maj proprany dobře. Nožičky, nevím jak jinak bych to nazval, jsou takový přísavky, kterejma se drží u skály. Když to neodtrhneš je to o zuby.

Jo a a taky se dá k tomu přidat kořenovka, v kombinaci s vínem jiný koření není třeba.

Papap
Uživatelský avatar
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 171
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Příspěvekod Terra » stř črc 04, 2007 11:37 pm

To tomaskre: Tak přísavky zmáknu, já jen prostě nožičkový zvířátka nerada mrzačím.

Hm, už vím, co budu dělat až se na podzim vydám k moři. Půjdu si je pěkně koupit!!! Možná i na to moře bych se mohla juknout... :?
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

slávky jedlé

Příspěvekod vilma » čtv črc 12, 2007 7:18 pm

Pokud mne paměť neklame, tak jsme kdysi kdesi před dvaceti lety nalovili slávky, musely se pořádně umýt a oškrábat nožem, až byly fakt čisťoučké, potom jsme je hodili do vařící vody a ony se, myslím že samy, otevřely. Nic jsme z nich neodtrhávali, aspoň si nepamatuju...
(V knihách se uvádí, že na jednoho jedlíka je potřeba až kilo černých slávek, když se chceš opravdu najíst, nejenom zkoumat).
My jsme vařili vodu ve velkém hrnci, kolik bylo slávek už nevím, tak asi do půlky nějaké menší české igelitky.
Co bylo dále : Voda, vlastně teď už bujón, se po scezení dochutila 1-2 česneky (prostě hodně), samozřejmě utřít nebo rozmačkat ho, dolili jsme
tam tak 2 deci bílého vína (či kolik chceš?), taky hrstku petrželky nadrobno, ještě i (popraženou) strouhanku či drobky aby to mělo trohu konzistenci jídla a né náčiňové vody... Jinou příchuť to má s bobkovým listem a kořením typu divočina, když náhodou nemáš tu petrželku - je to ale myslím horší (jsem fanatik čerstvé petržele do polívky).
Pak jsem do toho bujónu vydlabala (ty smíšené pocity si jediné pamatuju naprosto přesně) ty vnitřky slávek a bylo to jako hotovo.
Bylo to fakt dobré, to musím uznat. Tak snad to někomu dodá odvahu k vařbě, jestli si v průběhu procesu uvědomíte, že je nutno udělat ještě něco, tak to samozřejmě učiňte, už je to dávno, co tato akce proběhla (ale přežili jsme všichni dodnes).
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

slávky jedlé

Příspěvekod vilma » čtv črc 12, 2007 8:59 pm

Pokud se vám to s tou vodou moc nezdá, nezoufejte, jsou ještě další způsoby, třeba :
1/ v jednoduchosti je krása : uvařit slávky v osolené vodě a vydlabávat.
Taky to bylo dobré, přírodní chuť. Nevím už, jestli jsme kořenili. Na písek si nepamatuju určitě.
2/ salátek : uvařené studené slávky smíchat se zeleninou a dressingem dle vlastní chuti.
3/ rizoto : uvařené slávky smíchat s rýží, i třeba s vařenou zeleninou, a udělat něco na způsob rizota. Dochucené s kořením kari (třeba možno přidat kari při vaření rýže už do vody) je to celé dožluta a má to jemnější chuť do oříšků. Jo, je možno přidat při vaření i arašídy nebo jiné ořechy. Je to všechno strašně rychle hotové, žádné tvrdnutí u plotny se nemusí konat, když si napřed promyslíte postup. Všechny ingredience uvařit, není třeba při tom hledět do hrnce, potom scedit, scelit, promíchat, kápnout oleje či ještě přidat koření.
P.S. nejvíc divné, co jsem kdy jedla a co umím pojmenovat, byli nějací cvrčci, tohle (slávky) vlastně není nic exotického - doufám, že jsem váhajícím dodala odvahy!!
Jestli alffa založí topic jak na cvrčky, poradím též, takhle nemůžu, bylo by to moc off topic a navíc málo jachtařské téma, že jo.
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Re: slávky jedlé

Příspěvekod alffa » čtv črc 12, 2007 9:23 pm

vilma píše:
Jestli alffa založí topic jak na cvrčky, poradím též, takhle nemůžu, bylo by to moc off topic a navíc málo jachtařské téma, že jo.


Ahoj vilmo,
Není třeba abych něco zakládal.
Nový topic si prostě a jednoduše založíš sama.
V sekci „Stravování na lodi“, klickneš na čudlík „Nové téma“.
Čudl se nachází vlevo nahoře. Vyskočí klasický příspěvkový formulář.
Napíšeš normálně recept.
Nyní jen nahoře vyplníš políčko „Předmět“.
Např.: CVRČKOVÁ MŇAMKA. :)
Odešleš, hotovo. Nový topic je založen. ;)
alffa
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » čtv črc 12, 2007 9:27 pm

Žádný recept napřidám, neb žádný neznám. Pouze malou zkušenost.
Vloni jsem kotvil s jednou rodinou v Male Nozdre na Kaprije, seděli v konobě na terase a čekali na rybu. V tom jsme viděli, že paní nese od moře síťovku plnou slávek. Pán z mé rodiny okamžitě zareagoval a zeptal se, jestli můžeme dostat i slávky. Prý ano.
Nevím, jestli to byly zrovna ty, co se nesly kolem nás. Ale jak jsme dojedli rybu, měi jsme na stole uvařené slávky. O písku nic nevím, ale byly výborné, otevřené a jak si vzpomínám, bylo tam hodně moc česneku. Konzumovaly se s chlebem, zapíjely červeným vínem. Tím chlebem jsme ještě vytírali tu šesnekovou šťávu ze škebliček. Zapíjeli barbarsky červeným vínem.
No a protože už před rybou jsme spořádali studený chobotnicový salát, jen jsme se odkotouleli na loď, břicha jak balóny. :good:
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod vilma » čtv črc 12, 2007 9:37 pm

ahoj, alffa : to byl jenom takový vtip, asi teda málo vtipný. Chtěla jsem si taky spíš ověřit, jestli by někoho zajímalo, jak se dělaj cvrčci. Když se kvůli nim musíš projít trochu do kopce a nedaj se nalovit z vody. To bych ještě zvládla, kliknout na nápis nové téma. Možná to jednou založím, když mi tu časem začne chybět Cvrčková mňamka !

ahoj, Baharis : jsem ráda, že celkem potvrzuješ moje údaje o vaření. Jinak jsi si velmi dobře všiml, zapíjí se červeným, ale vaří se s bílým, nepomíchat. Toto by bylo barbarské.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » čtv črc 12, 2007 10:37 pm

Áááá, tak taková je pravda! To víš, já se v těch pravidlech stolování moc nevyznám. Já si to přiřadil k rybím jídlům a ty už vím, že s bílým. :)
Poslední fo-paux jsem měl letos v jedné celkem nóbl restauračce v Zadaru (bude ve fotogalerii po mém příjezdu), kdy jsem začal odebírat příbory od talířku. :gun:
Uživatelský avatar
vektor
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 100
Registrován: úte led 30, 2007 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Brno

Příspěvekod vektor » pát črc 13, 2007 10:02 am

Já slávky vařím přímo v mořské vodě .... Jinak, Vilma podala stručný a výstižný návod :)
Uživatelský avatar
vektor
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 100
Registrován: úte led 30, 2007 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Brno

Příspěvekod vektor » pát črc 13, 2007 10:03 am

a máchat 14 dní??? to jsem neslyšel, myslel jsem, že jsou nejlepší čerstvý ....
Uživatelský avatar
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 617
Registrován: ned led 21, 2007 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod Wlady » sob črc 14, 2007 2:32 am

Ahoj.
Předesílám, že nejsem ani kuchařské embryo = spálím i vodu na kafe. Ale škebličky můžu a k nasbírání občas jsou, no a na vaření mám ženu :good: .

Vím, že teorie praví, že mlži filtrují v rámci shánění potravy písek... a ten je právě třeba dostat z jejich tělíčka pryč, protože není zdravej na zuby a taky je poměrně těžko stravitelnej. Tady se ale názory silně různí, někdo tvrdí máchat 14 dní, někdo to pojídá ihned a všichni si kupodivu libujou... Mimochodem, kdysi jsem četl v románu B. McDonaldové Vejce a já, že lovily slávky a právě proto, aby je nemuseli dlouhodobě máchat, měli na rychlé vypuzení písku fígl spočívající v celonočním ponoření do sladké vody s příměsí nějakých, snad kukuřičných, otrub či voštin nebo jak se to jmenovalo.
Copak tu sakra není nějaká kuchařská autorita, např. šéfkuchař z Mandarina, která by to rozlouskla. Nemám chuť riskovat svůj třetí keramický chrup dle návodu někoho, kdo je schonej bez následků zchroupnout i hřebíky... :hmm:
Wlady
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » sob črc 14, 2007 7:42 pm

Ahoj Wlady a ostatní gurmáni.
Maje teprve první keramický chrup, nevím zda budu dostatečnou autoritou, nicméně se podělím o zkušenost získanou minulý týden.
Slávky jsem si dával v minulých letech jen v konobách a samozřejmě mi mooooc chutnaly.Vyzbrojen rozpravou na tomto webu, říkal jsem si, že by nebylo špatné to vyzkoušet ve vlastní režii. Při návratu z Visu jsem zamířil do zátoky Vinišče /před Trogirem/, kde má údajně být nová marina / v semičkách není zakreslena/. Nová marina tam skutečně je a všichni si ji do sedmiček můžete dokreslit. Je docela malá, dvě mola, voda, eleltrika a nová malá sociálka. Velká je ve výstavbě. Hned vedle mola pláže i pro malé děti.
Po vyvázání zabloudil můj pohled na pontony, jedná se o plovoucí mola. Plováky nebylo vidět pod vrstvou slávek. Dovedete si představit moji radost. Se soumrakem, hlídadje „hafenmajstra“ jsme jich napaběrkovli půl kýblu, ani to nebylo vidět. Vznesl jsem k posádce řečnickou otázku, zda to někdo umí připravit. Jedna kamarádka, jež strávila nedávno asi rok kdesi na jihu USA, prohlásila, že se jich navařila více než brambor. Ustoupil jsem a nechal vše v pod její taktovkou. Slávky jsme pečlivě oškrábali /ony nožičky kterými se drží mola/ a opláchly. Shodli jsme se na tom, že se musí vyhodit ty, které ve vroucí vodě plavou nebo se neotevřou. Po vhození do vroucí vody plavala jedna a otevřely se všechny. Tak po 5 min. kdy byly všechny otevřeny jsme je ve vroucí vodě vymáchaly, vymíchaly a přehodily do druhého hrnce s vroucí vodou. Ta již byla ochucena. Koření, citron, víno, česnek bohužel na palubě nebyl. Dalších 8-10 min vaření a podávalo se. Příloha bílý chleba. Jako jediný vážný problém se objevila nejednotnost ve volbě vhodného vína. Z moci úřední jsem rozhodl v prospěch merlota, produkce Fr. ročník 2006, které je tak akorát plné na rozdíl od těžších pozdních sběrů a bariků. Nikdo neměl jediné zrnko písku a o poslední slávku byl sveden boj na nože, což vedlo k tomu, že jsem ji musel zabavit jako předmět doličný.
Kdo nevěří, ať tam běží – je jich tam ještě vagón. :P
P.S.
Z minulých let vím, že jsou i na molech v zátoce Luka na Brači
Pepa
Uživatelský avatar
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 617
Registrován: ned led 21, 2007 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod Wlady » ned črc 15, 2007 2:39 am

Ahoj.
to Pepa: Díky za konečně relevantní info!!! Možná to trochu bylo i tím, že byly poměrně vysoko nade dnem, ale to nevadí....už víme jak v tomto případě na to. Pokud se ozve ještě někdo, kdo je nasbíral blíže dnu, budeme mít kuchařku komplet.
PS: možná idiotská otázka. Pepo, žádná sůl?
Wlady
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » ned črc 15, 2007 10:56 am

To Wlady - ahoj
S tou solí, to mi fakt uniklo, ale nepovažoval bych to za důležité. Jemnou chutˇ slávek netřeba solí přebíjet, tedy snad slovem klasika "přiměřeně".
Snad jen dodám, že jsme je podávali klasicky v lastuře, kdy námořní bonton žádá, aby volná půlka lastury byla odlomena a použita jako lžička k vydloubnutí oné laskominy. Vyvařené lastury byly uschvány jako vhodný dárek pro děti - tedy výtěžnost 100%, žádný odpad.

Aby jste měli co závidět, přidám ještě jeden recept minulý týden ověřený.
Neptum odměnil naše rybářské úsilí jednoho odpoledne asi 20 rybami. Byly dle velikosti dosti nesourodé, cca od 8 cm do 18 cm. Tedy některé příliš velké pro úpravu alá šproty, ty velké ještě příliš malé pro samostatnou úpravu. Tedy nejběžnější úlovky na Jadranu.
Všem jsem odřezal hlavy,vykuchal a očistil, sůl paprika, mouka. prudce osnažil na oleji. Když se začali rozpadat, vytahal jsem ještě na pánvi páteře a drobné kousky ještě přepražil - na talíři skoro křupaly, s malými kostičkami naprosto žádný problén. podávalo se pokapané linetkou jako mandličky k vínu, ovšem v tomto případě je naprosto nezbytné rulandské šedé, pozdní zběr ročník 2005, opravdu jen v nouzi nejvyší lze použít malinko plnější chardone. U kvalitních vín pozor, nepřechladit-přišli by jste o jemné kyselinky.Podává se na palubě při západu slunce se zapálenou svíčkou, zvuková kulisa-jemné šumění příboje.
Pokuste si to představit v barvách
:cry:
co tomu říkáte???
:cry:
Naposledy upravil(a) Pepa dne úte črc 17, 2007 9:59 pm, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 617
Registrován: ned led 21, 2007 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod Wlady » pon črc 16, 2007 1:39 am

Ahoj.
to Pepa: bídáku, poslintal jsem si klávesnici :gun:
Škoda, že už jsem poněkud obstarožní a nevohebnej, jinak bych se ti vetřel do posádky alespoň jako plavčík...i za poloviční porce. :cry:
Wlady
Uživatelský avatar
vilma
moderátor
Příspěvky: 3179
Registrován: pon kvě 28, 2007 2:00 am
Reputace: 46
Bydliště: Olomoucko

slávky

Příspěvekod vilma » pon črc 16, 2007 9:21 pm

Ahoj Pepo,
Tvůj popis večerní hostiny je prostě kočkolapózní, něco jako bavorák s tenkýma gumama.
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » ned črc 22, 2007 12:00 pm

:admin: Ahoj všem,
Protože se nám topic „Jak na slávky“, zvrhnul trochu více do diskuzí a receptů pramálo,
založil jsem tedy nový topic, určený výhradně na recepty „SLÁVKY RECEPTY“.
Původní topic „JAK NA SLÁVKY“ je zachován pro vaše komentáře a diskuzi.
Pouze je přejmenován na: „SLÁVKY DISKUZE“.

Vlastní recepty tedy vkládejte prosím výhradně do „SLÁVKY RECEPTY“:
http://jachting.info/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=7013#7013
Děkuji, :thankyou: alffa
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » ned črc 22, 2007 10:10 pm

alffa píše::admin: Ahoj všem,
Protože se nám topic „Jak na slávky“, zvrhnul trochu více do diskuzí a receptů pramálo,
založil jsem tedy nový topic, určený výhradně na recepty „SLÁVKY RECEPTY“.
Původní topic „JAK NA SLÁVKY“ je zachován pro vaše komentáře a diskuzi.
Pouze je přejmenován na: „SLÁVKY DISKUZE“.

Vlastní recepty tedy vkládejte prosím výhradně do „SLÁVKY RECEPTY“:
http://jachting.info/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=7013#7013
Děkuji, :thankyou: alffa

Velmi dobře, velmi dobře.. :good:
Moc pěkně uděláno. Vysloužil jsi si pochvalu! Bude ti to přičteno k dobru.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů