Noční plavba

Popis zajímavých míst na Jadranu

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Uživatelský avatar
Bilardos
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 792
Registrován: pon zář 18, 2006 10:54 am
Reputace: 4
Bydliště: Uherský Brod

Noční plavba

Příspěvekod Bilardos » čtv črc 12, 2007 2:29 pm

Jak tak pročítám fórum, mnozí z vás volí jednou za týden noční plavbu. Popravdě při pohledu na rýbářské nástrahy (kanistry) si tuto plavbu moc nedovedu představit, protože se mě zdá nemožné tyto nástrahy uhlídat.
Pokud teda v noci vyrážíte, pravděpodobně volíte místa, kde víte, že si toto můžete dovolit.
Budu rád, když se podělíte o informace o těchto místech, případně za další rady, týkající se noční plavby (kotvení) na Jadranu.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » čtv črc 12, 2007 3:22 pm

Noční plavba patří k velmi oblíbeným atrakcím na lodi. Navíc dává prostor pro vzdálenější zaplutí od maríny a jistotu včasného návratu. Několik bodů. Mých.....
- Noční plavbu zařazuji až na zpáteční cestě. Je to o tom plánování návratu.
- Ideální je, když je "ideální" vítr. Tzn. že JE, není příliš prudký s ohledem na ne/zkušenost posádky a vane příznivým směrem. Křižování v noci při 5 bf s rodinkou poprvé na vodě, není nejvhodnějží zábava.
V tom případě plujeme na plachty a problémy s bójkami vrší odpadají.
- Pokud v noci motorujeme a motoruji nerad, držím se středu kanálu. Tam si dovolím tvrdit, že plastové kanystry nejsou. Když svítí měsíc, jsou tyto bójky i dost dobře vidět.
- Volba trasy. Pro posádku je atraktivní, když má co sledovat. Hledět 5-6 hodin do tmy asi nikoho bavit nebude. Atraktivní jsou třeba Pašmanský kanál, Korčulský kanál a oblast kolem Makarské.
- Jednoznačně všichni vesty. Toto pravidlo jsme museli naposledy porušit, protože když jsme je večer vytáhli, byli všechny dědské. Naštěstí to byli staří harcovníci.
- Jako kotvení na konci noční plavby volím jednoznačně bójky, nebo ponorkové sila, které znám. Prostě bezpečné vyvázání. Nad ránem není čas ani nálada nějak laborovat.
- Z mých fotek je patrné, že i když to je v létě, vozím s sebou stále kulicha a bezprstové vlněné rukavice. Jitra zde bývají chladná...
Uživatelský avatar
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 617
Registrován: ned led 21, 2007 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod Wlady » pát črc 13, 2007 1:36 am

Ahoj.
Všechno co napsal Baharis podepíšu a dodávám.
1) Držím se taky větších hloubek a vzdálenosti od pobřeží, takže víc než lan od vrší se bojím rybářských lodí. Čert věř tomu, že sítě opravdu vlečou tak, jak vystavují světla. Vypadají velmi malebně, ale neprohlížet z blízka, raději objíždět velkým = obrovským obloukem.
2) Nejraději jedu v noci v období okolo úplňku. Při čistém nebi je vidět skoro jako ve dne a má to nepopsatelné kouzlo, které je opravdu nutno okusit vlastními smysly.
3) Dobře promyslet zakončení cesty. Bude-li ještě potmě, poslechnout rady Baharise. Jednou jsem vyrazil na noční přeplavbu s jistotou, že budu kotvit ještě za tmy, ale jednalo se o mou milovanou, rozlehlou, členitou a především mi dokonale známou zátoku. Myslel jsem, že to bude brnkačka. Jenže cestou nás dostihla fronta před kterou jsme vlastně ujížděli (rosničkáři se trošku netrefili), zatáhlo se a k ránu se přidala mlha. No, aby to nebylo moc dlouhý...měl jsem problém vůbec trefit vjezd (na GPS jak známo spoléhati nelze) a kotvení se proměnilo v hodinový horor. Zbytek noci jsem pro jistotu strávil víceméně v kokpitu a ráno byl čerstvý jako leklá rybička.
Wlady
Uživatelský avatar
koudy
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 73
Registrován: ned zář 03, 2006 10:36 pm
Reputace: 0
Bydliště: Kladno

Příspěvekod koudy » úte črc 24, 2007 9:35 am

Noční plavba je super, je to drobet příjemný adrenalin. V Chorvatsku jsem to zatím nezkoušel, ale při obeplouvání Elby jsme dali takovou polonoční plavbu když jsme pluli z jihozápadního cípu do Porto Feraia. V dálce byla vidět osvětlená pevnina, po pravý straně občas zablikal některý majáček na Elbě (moc jich tam neni) a když jsme vplouvali do osvětlenýho přístavu, který je tak trochu schovanej za rohem, tak to je prostě nádhera.... :good:
Uživatelský avatar
Axel5
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 6
Registrován: pon dub 30, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Axel5 » pon srp 20, 2007 2:15 pm

No takovou polo-noční plavbu jsme si zažili loni ... měli jsme naplánovanou krásnou zátoku, ale protože jsme se zpozdili už tam bylo plno. A tak jsme museli pokračovat . Přiznám se, že když jsme něco málo po desáté zkoušeli zakotvit v jiné zátoce, byl to docela nevšední zážitek.
Každopádně letos máme naplánované hned dvě a už se na ně moc těším.
Uživatelský avatar
RadekS
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 253
Registrován: úte črc 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Nové Veselí

Příspěvekod RadekS » úte srp 21, 2007 9:46 am

V mých námořnických začátcích jsem plul na lodi FERA. Trasa byla vždy více méně pevně naplánovaná, motor se nepouštěl, takže se plulo nonstop. Za 4 roky jsem s ní absolvoval 9 týdnů na vodě a nočních plaveb bylo bezpočet ve vodách řeckých, chorvatských, italských a portugalských. Za celou dobu se nám podařilo trefit bójku jenom jednou. Chytla se nám potvora na kormidlo, a dost jsme se natrápili, než se nám podařilo vyprostit ( kanistr byl docela velkej). Teď už je to s nočníma plavbama slabší. Ale souhlasím se všemi, že je to nejkrásnější část námořní jachtingu, pokud teda není bezvětří a mrtvé vlny. Takové svítání nad pevninou, kormidlo v jedné, šálek teplého čaje ve druhé ruce, posádka spí a ticho kolem. Kurňa ještě dva měsíce a zase jedu. :jupi:
Uživatelský avatar
Achlamarin
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 135
Registrován: stř čer 27, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Achlamarin » úte srp 21, 2007 11:07 pm

O nocni plavbe mam historie. Minuly rijen jsem byl na prevodu z Portsmouth, Anglii do Cascais, Lisabon. V teto noci, Jsme nekdy uprostred Biskajseho zalivu, druha nocni smena, jsem na kormidle a smena bezi hladce s more 5 ale ustupujici a repro-bedny nad vchodem do podpalubi 5 metru prede mnou hraji energicky rock silnejsi nez vitr, ktery prave vije nekde z pravoboku kolem 25 uzlu, a vchod je uzavreny aby se spici smena nezbudila. Lod lita vpred rychlosti 11 uzlu s jednym refem na hlavni a kosatkou cislo ctyry, nad nami vsechny hvezdy jasnejsi vice nez tech na tomto teleskopu ve vesmiru, presto ze mesic je skoro uplnek, zkratka vsechny veci kvuli kterem to delame. Potom vitr trochu klesa na Beaufort 5 a more klesa trochu take. Na nebi prichazeji par bilych karfiolu a z pravoboku prichazi dalsi karfiol, vetsi nez ostatnich, a je sedivo-cerny. Zacina prset a dest se rychle posiluje, a s nim take vitr, ktery pada z toho mraku. Z levoboku ten jasny mesic sviti na nas a na mraky a na dest, a ja z toho vseho nic nevidim krome jednu hvezu ktera se momentalne nachazi nad pridi protoze jsem na kormidle. A pak nekdo rika, koukejte, a my koukame na pravobok, kde z niceho nic se vytvari duha, silna, jasna, bila, jenze jsou dve hodiny v noci, a pak dest se posiluje jeste vice a nad tou duhou se vytvari dalsi duha, a svitici mesic a silny dest je posiluje stale vice, a oni jsou bile, ale na chvily jakoby se dalo v nich poznat opravdove barvy duhy, a je to jako bila brana v cernem nebi jenze se neda fotit protoze je tma a vsechno se pohybuje, a jsme se opravdu zkusili.
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » stř srp 22, 2007 7:30 am

Achlamarine, působivý popis :)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů