Gumak do 3m delky 5Kw - Chorvatsko - co je treba?

Vše co souvisí s předpisy kolem plavby a technickou dokumentací lodí, včetně jejich regisdtrace. Přepravy lodí. Technickými prostředky pro dopravu lodí. Dále pojištění lodí, přívěsů, osob atd.

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

Uživatelský avatar
ditri
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 59
Registrován: čtv črc 12, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Gumak do 3m delky 5Kw - Chorvatsko - co je treba?

Příspěvekod ditri » čtv črc 12, 2007 10:57 pm

Omlouvam se za dotaz suchozemce ktery by rad zkusil alespon zakladni plavbu pri pobrezi a nema ani paru o tom co musi mit. Hledal jsem informace a zjistil jsem ze se ruzni. Jedni tvrdi ze na gumak do 3m a 5Kw nepotrebuji nic (v pujcovnach clunu, na serveru www.ihvar.cz v diskuzi) a druzi >http://www.cld.cz/2007/charter-chorvatsko_tisno-rady_pro_jachtare.html tvrdi ze doklady (ridicak na lod) jsou potreba jak to tedy je?

kdyztak dikes za info
Uživatelský avatar
Rabin
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 31
Registrován: pon pro 24, 2007 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod Rabin » stř pro 26, 2007 1:46 pm

Předpokládám že v Chorvatsku platí stejně jak v ČR , že na motor nad 4 KW je třeba průkaz VMP.
Ale takové malé prdítka asi nikdo nekontroluje -- lze přepsat taky číslo na motoru.
Ted me ale napada, pokud tam mas napsano 5 -- znamena to 5 HP (koní) a to je cca 3,7 kw.
5 kilowatové motory totiž dnes zpravidla nikdo nenabízí -- nejsou ve výkonové řadě.

Já mám ale stejný problém s neznalostí jak velká lod v CHorvatsku podléhá poplatkům.
Chci si postavit otevreny clun , který uvažuju použít i CHorvatsku.
Průkaz VMP mám, to mne netíží.
Ale pokud by byly rozměry snesitelné např. jako u nás pro lod bez tech. osvedčení --do 1000 kg.
Tak bych je zohlednil pri stavbe.

Poradí mi nekdo jaká velikost jeste není v CHorvatsku placená?

Díky, Geronimo
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » stř pro 26, 2007 2:08 pm

To Geronimo, ak chceš loď a plaviť sa na nej v HR, tak sa vykašli na to že je nejaký poplatok, je to pár korún. Neplatí sa do dĺžky plavidla tuším 2,8m. Okrem toho nevieš kedy ten poplatok vyčerpáš na 50 rokov dopredu. Z toho poplatku je totiž spolufinancovaná pobrežná záchranná služba. A tá tam naozaj funguje a docela splahlivo. Tiež sa môže stať že záchrannú službu spoplatnia ako u nás na Slovensku a to sú potom iné pálky.
Ditri, s takým krcátkom sa vôbec nezaťažuj či máš vodičák, techničák a podobne. Je to len o niečo večšie ako nafukovačka z Gumotexu, dávaj si len na jednu vec pozor a to aby si nezistil prečo sa tie kurzy vodcov malého plavidla organizujú. Ono pri mori nesvieti len slnko a je bezvetrie. Nechcem ti tu robiť kázeň, ale niečo málo som už pro mori v HR zažil.
Uživatelský avatar
Rabin
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 31
Registrován: pon pro 24, 2007 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod Rabin » stř pro 26, 2007 3:45 pm

Denisi, díky za rychlou odpoved.
Pokud je delka pod 3 metry tak není co řešit , to je příliš krátká malá lod.
O pár Kun mi nejde takže je to v pohode , spíš jsem línej vyrizovat tyto formality.
Kde to muzu pak prosím zaplatit? Na příslušném námořním uřade, nebo lze využít další místa - velké recepce kempů,hotelů ?
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » stř pro 26, 2007 4:17 pm

To Denis:Záchrana života na moři je zadarmo.Tolik námořní právo.Na tom se asi nic tak rychle nezmění ani u "censored" diktatur. :gun:

To Geronimo:Platí se za čluny nad 2.5 metru.Bývalo to cca 3 roky dozadu tři metry.Tam se za chvilku bude platit i za matračku...No a asi i za dlouhé ploutve. :D Platí se to na kapitanátě.Musíš mít pojistku a nebo si ji tam zaplatit. :mad:
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » stř pro 26, 2007 8:50 pm

Záchrana života je zadarmo, ale záchrana majetku nie. Ale aj to zachraňovanie života niečo stojí a niekto to musí zaplatiť. Nechcem o tom polemizovať, len upozorniť na to že ten poplatok nie je príliš vysoký a v súvislosti s nákladmi na dovolenku je prijatelný. Podla môjho názoru nestojí za to si kupovať nejaký čln dlhý 240 cm len preto aby som nezaplatil pár korún a kazil som si tým dovolenku. Takých poplatkov je v našom živote plno a nič s tým nenarobíš. Chceš ísť na dovolenku zo 6m člnom? Tak zaplať ten poplatok a užívaj si, alebo nechaj čln doma. Je to jednoduché.
S toho že na Slovensku spoplatnili záchrannú službu bola hotová celá krajina, ale nič nepomohlo a nechali to tak. Bolo to tuším pred tromi rokmi a vtedy zasypalo v Tatrách v lavíne 6 /7?/ mladých ludi z Čiech. To bol vtedy rekord a už bolo ten rok mŕtvych asi 10 Českých turistov a horolezcov. Horská služba začala štrajkovať a štát to začal riešiť po svojom. Spoplatnil záchranu života! Absurdita sa odvíjala ďalej, na jar sa stratil v škole v prírode malý chlapec, bolo vyhlásené pátranie, vrtulník lietal s termovíziou a chlapca nakoniec našli. Rodičom dali faktúru za zásah tuším cez 200 tis. sk. Teda štát platí pohotovosť, ale zásah si platí ten koho zachraňujú. Odporúčanie vlády : nech sa páči, poistite s v komerčnej poisťovni. Takže ak pôjdete do Slovenských hôr, tak sa poistite, záchrana života u nás nie je zadarmo. S tohoto pohladu sa mi to chorvatské zbojstvo nezdá až tak velké, akurát sa bojím kedy ich napadne spoplatniť aj požiarnikov. Dnes mi akurát dcéra hovorila, že v Nórsku sa za výjazd požiarnikov platí.
Uživatelský avatar
MartinB
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1112
Registrován: čtv led 19, 2006 8:02 pm
Reputace: 106
Bydliště: Praha

Příspěvekod MartinB » čtv pro 27, 2007 12:41 am

Monty píše:To Geronimo:Platí se za čluny nad 2.5 metru. Platí se to na kapitanátě.Musíš mít pojistku a nebo si ji tam zaplatit.


No oni po Tobě nejspíše budou ještě chtít: pas, oprávnění k řízení člunu (VMP), registraci člunu v ČR (na SPS, ale tady myslím takhle malé lodě registraci nepodléhají, čímž vznikají problémy v Chorvatsku), seznam lidí (jméno, pas, datum narození, teď nevím zdali tam nechtěli i bydliště) kteří na lodi budou jezdit - možný je myslím dvojnásobek maximálního počtu posádky.

Tedy tak to bylo, pokud se zase něco nezměnilo - typicky se něco mění až v květnu.
Uživatelský avatar
windward
moderátor
Příspěvky: 2767
Registrován: pát lis 16, 2007 1:00 am
Reputace: 62

Příspěvekod windward » čtv pro 27, 2007 8:19 pm

Nekteri kolegove meli problem s tim, ze nemohli predlozit registraci gumaku. Chorvati nehcteli slyset, ze v CR dany clun registraci nepodleha.

Ve snaze to presne zjistit jsem volal na SPS Prerov. I pres veskere vysvetlovani svizelne situace gumaky nebyly zaregistrovany. Urednici to zduvodnili tim, ze nemohou registrovat plavidlo, pro ktere registrace neni dana zakonem.

(Aby nedoslo k omylu. Pracovnici na SPS Prerov maji mou veskerou uctu. Jsou to opravdu lide na spravnem miste.)

Pak tedy jsem pozadal, aby pro urcity pocet gumaku bylo vystaveno potvrzeni, ze dane gumaky registraci nepodlehaji ze zakona, proto je nelze v CR zaregistrovat.

Potvrzeni byla prelozena do chorvatstiny a nadale jiz s tim problem v Chorvatsku nebyl.

Bylo to cca pred ctyrmi lety.
Uživatelský avatar
Rabin
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 31
Registrován: pon pro 24, 2007 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod Rabin » stř led 02, 2008 8:11 pm

Hmmm..... velmi, velmi zajímavé informace.
Znát je znamená ušetřit se spousty zdržování, problémů a nepříjemných překvapení.
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » čtv led 03, 2008 1:15 am

Geronimo píše:Hmmm..... velmi, velmi zajímavé informace.
Znát je znamená ušetřit se spousty zdržování, problémů a nepříjemných překvapení.


V Chorvatsku...??????Nevěř tomu...Tam Ti nepomůže ani voda svěcená...... :hmm:
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » ned bře 23, 2008 10:30 pm

Podle posledních zpráv chorvatského min. dopravy se od 1.1.2008 platí vigněta a je třeba VMP za člun od 3 metrů, nebo od motoru
o výkonu přes 5 Kw. Viz http://www.navycentrum.cz
Uživatelský avatar
kzeman
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 126
Registrován: čtv lis 29, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod kzeman » sob lis 07, 2009 7:33 am

Ohledně viněty v HR tu bylo napsáno dost, ale včera na výstavě (stánek Budějovice) mi bylo rečeno, že nutnost viněty v HR od délky 3m již neplatí, údajně bylo letos změněno na 2,7m, tak se dotazuji jestli o tom někdo něco neví.
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » sob lis 07, 2009 9:41 am

Na stránkách MMR.HR o tom nic není a na našich ministerských je starý předpis, který byl aktualizován v 5.4.2006 na 3m a 5kw. Stále platí, že je třeba VMP od 2,5m a 5kw.
Původně byla viněta od 2,5m. Jinak v sekci Chorvatsko-Jadran to máš celé i s odkazy, tak to tady zase nerozmazávej a čti. Nikde o 2,7m nic oficiálně není.
Uživatelský avatar
vovsky
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 689
Registrován: úte bře 18, 2008 1:00 am
Reputace: 15

Re: Gumak do 3m delky 5Kw - Chorvatsko - co je treba?

Příspěvekod vovsky » pon zář 04, 2017 7:15 pm

Tak,dnes jsem na Rabu přihlásil gumák,délky 2,9 m s motorem 5 k.Poplatek 95 kuníků.Vše rychle a bez problémů.
Uživatelský avatar
ferdas
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 628
Registrován: pon črc 16, 2007 2:00 am
Reputace: 36
Bydliště: Znojmo

Re: Gumak do 3m delky 5Kw - Chorvatsko - co je treba?

Příspěvekod ferdas » úte zář 05, 2017 9:21 am

Jak proběhlo přihlášení - resp. jaký doklad o plavidle..?
Uživatelský avatar
vovsky
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 689
Registrován: úte bře 18, 2008 1:00 am
Reputace: 15

Re: Gumak do 3m delky 5Kw - Chorvatsko - co je treba?

Příspěvekod vovsky » stř zář 06, 2017 9:58 pm

Přišel jsem na kapitanát, úřednici jsem řekl,že chci přihlásit gumeni čamac, položil před ni fakturu od motoru,fakturu od člunu,prohlášení o shodě od člunu,VMP,pas,a nějaký papír od Lloyda ,který jsem dostal od prodejce člunu.Ona všechny ty papíry prolistovala,nejvíce ji zajímal ten od Lloyda.Zeptala se jestli je to první přihlášení,řekl jsem že ano,pak se zeptala jestli mám domovsku registraciju,řekl jsem že nemám.Ona to naťukala do počítače,vytiskla papír,vybrala ode mně 95 kun ,řekla do videnija a byl jsem venku s papírem v kapse.
Munga
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 4
Registrován: sob pro 25, 2021 10:28 pm
Reputace: 0

Re: Gumak do 3m delky 5Kw - Chorvatsko - co je treba?

Příspěvekod Munga » sob črc 29, 2023 5:52 pm

Včera v Makarska - člun 3.3 motor 5hp v Hr neregistrováno. Kartička cs Loyd kde je člun a motor+ majitel. Průkaz VMP M/M20 14.2 eur celé max 5minut. Akorát nevěřte otvírací době. Prostě spíš náhoda je chytit a radeji nechodit v pátek jinak super jednání.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 1 host