Hlavní plachta

Že plachty jsou hlavním motorem jachty je známá věc. Vše kolem plachet a lan....

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Uživatelský avatar
jachtingFAN
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 17
Registrován: čtv črc 12, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Hlavní plachta

Příspěvekod jachtingFAN » čtv črc 19, 2007 9:31 am

Jak jsem už psal, jsem zatím totální laik.
Zajímalo by mě, jak se pracuje s hlavní plachtou, když nejde o typ, kdy se roluje do stěžně.
Viděl jsem nějaké fotky, kde je hlavní plachty smotána k hlavní otěži (snad to pojmenovávám správně). Jak se pak taková plachta vytajuje, stahuje a jde takovou plachtu vytáhnout jen částečně?
Uživatelský avatar
Ludek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 191
Registrován: stř dub 18, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Ludek » čtv črc 19, 2007 10:57 am

Asi mas na mysli tzv klasickou hlavni plachtu, ktera se stahuje (sprave refuje) a uklada na rahno. Pokud ano, tak s timto typem plachty se pracuje mnohem lepe nez s plachtou rolovaci do stezne. Plachta ma vzpiry, coz ji cini ucinejsim, protoze drzi tvar. Kazda plachta ma refovaci system s 2 nebo 3 tzv refy dle velikosti plachty. Systemy jsou ruzne nicmene refovani je velmi jednoduche. Lod das proti vetru, povolis vytah a pomoci refovacich lan plachtu dotahnes jak potrebujes. To jest na 1 2 nebo 3 ref, pokud tam je.
Pro lepsi refovani je lod vybavena tzv lazy jacky.To jsou takova tenka lana tvorici vice mene tojuhelniky. Jsou po oubou stranach rahna a vedou smerem ke stezni. Ty Ti pomuzou plachtu naskladat na rahno, takze ji nemusis honit po lodi.
Rolovaci plachta do stezne muze zpusobit spoustu problemu.Videl jsem spoustu poskozenych plachet diky nefunkcnimu rolfogu. Plachta se jednoduse znici. Dale pak mas velky problem v pripade, ze potrebujes rychle zrefovat a rolfog nefunguje. S plachtou nic neudelas.
System klasicke hlavni plachty je jednodussi a spolehlivjejsi. Kdyz uz rolovaci hlavni plachtu, tak jedine do rahna, ale to moc lodi nema.
Ludek
Uživatelský avatar
RadekS
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 253
Registrován: úte črc 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Nové Veselí

Příspěvekod RadekS » čtv črc 19, 2007 12:35 pm

Ještě se mi nestalo, že by se poškodilo rolování HP, ale vyloučit to nejde. V tom případě bych ale neriskoval poškození plachty a spustil bych ji celou dolů a nacpal do kajuty. Jinak refovacích systémů jak na ráhno, tak do plachty existuje více, některé jsou více jiné méně uspokojující. Při refování na ráhno se může použít systém, kdy je lano na zadním líku, a u stěžně se plachta navlíkne na háček - někdo tam musí jít, nebo refovací lano prochází plachtou od zadního konce ráhna k refovací kladce na zadním líku, pak zpátky na ráhno, pak do předu, na refovací kladku na předním líku a potom do kokpitu. Na vzdory velkému počtu kladek to funguje, a nikdo nemusí dopředu. Refování do stěžně může být mechanické na kliku (zase musí někdo ke stěžni), nebo pomocí lana podobně jako u kosatky.
Uživatelský avatar
jerryx
Site Admin
Příspěvky: 2450
Registrován: pát čer 16, 2006 12:00 am
Reputace: 87

Příspěvekod jerryx » čtv črc 19, 2007 12:37 pm

dovolil bych si trochu odporovat:
lepe se pracuje s plachtou do stezne.
ALE
1, musi to fungovat
2, pracuje - myslim tim ovlada
3, co se tyce trimovani - to je horsi, nikdy nemuzes dosahnout profilu plachty jako u klasicke spirove (kdyz rolujes plachtu do stezen, tak spiry nemas ;-))

jinak existuji asi 4 zpusoby kasani plachty:
1, normalni stazeni, refovaci oka
- bez lazyjacku to je fakt pakarna :x
2, jako 1, ale mas tam lazyjacky (to jsou ty pomocne rovnaci provazky)
- asi nejlepsi, ale ne nejpohodlnejsi 8)
3, rolovani do stezne
- viz vyse
4, rolovani do rahna
- neznam, moc se nepouziva, povazuji to stale za experiment
Uživatelský avatar
Ludek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 191
Registrován: stř dub 18, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Ludek » čtv črc 19, 2007 12:45 pm

Jasne.Plachtu spusti dolu pokud ji mas celou vyrefovanou. Pokud mas tu smulu ze se rolfog sekne a cast plachty mas uz ve stezni, tak se s tim da tezko neco delat.Jedine snad rucne plachtu sbalit a nejak ji zafixovat ke stezni. Nejvetsi problem dela vetsinou snek na kterem muze lano preskocit o zavit nebo nekolik zavitu.
Dle meho nazoru je klasicka plachta to nejlepsi, prestoze mnozi maji pocit, ze se s ni tezko manipuluje.Opak je pravdou.
Ludek
Uživatelský avatar
Ludek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 191
Registrován: stř dub 18, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Ludek » čtv črc 19, 2007 12:47 pm

Rolovani do rahna pouziva X-yachts. Maji to docela zvladnuty!
Ludek
Uživatelský avatar
jachtingFAN
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 17
Registrován: čtv črc 12, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod jachtingFAN » čtv črc 19, 2007 1:01 pm

Nevíte někdo náhodou o nějakém videu, kde by se daly tyto věci shlednout? Něco jako instruktážní video?
Uživatelský avatar
Ludek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 191
Registrován: stř dub 18, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Ludek » čtv črc 19, 2007 1:11 pm

O videu nevim, ale mozna je dobry napad ho vytvorit.Bylo by to vcelku jednoduche.
Ludek
Uživatelský avatar
libor.janko
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 526
Registrován: úte dub 11, 2006 12:57 pm
Reputace: 0
Bydliště: Svitavy
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod libor.janko » čtv črc 19, 2007 7:38 pm

Ahoj,
možná je lepší než video to sám vidět v reálu a zkusit si to. Na Lipně výcvik s plachetnicemi s klasickými plachtami né rolfokem dělá např. http://www.plachetnice.com a s p. Šámalem se určitě domluvíš a kompletně ti to ukáže a sám si to můžeš taky zkusit. Sám jsem byl u něj na výcviku. U mě na webu je i článek o tom výcviku.
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » pát črc 20, 2007 1:36 am

To all,
, rolovani do rahna
- neznam, moc se nepouziva, povazuji to stale za experiment


Jenom pro úplnost, uvedu ještě jeden způsob: „REFOVÁNÍ OKOLO RÁHNA“.
V českých zemích je to známo nejméně tak od první republiky.
Systémově se jedná o podobnost s „REFOVÁNÍM DO RÁHNA“ (jenom ještě jeden futrál navíc).
Jen je to tedy jednoduší. Vhodné jen pro menší lodě.
Negativum:
1) nelze použít kiking.
2) Ukotvení otěže musí být buď na konci ráhna na otočném čepu, nebo pomocí rolen. V případě „rolen“ hrozí poničení plachty.

To Ludek,

O videu nevim, ale mozna je dobry napad ho vytvorit.Bylo by to vcelku jednoduche.


Ludek, beru Tě za slovo. Jen do toho. ;)

To libor.janko,
U mě na webu je i článek o tom výcviku.

Co dát ten článek také sem?
Tady si ho přečte přece jenom více lidí. Co Ty na to? :?
alffa
Uživatelský avatar
Ludek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 191
Registrován: stř dub 18, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Ludek » pát črc 20, 2007 5:41 am

Ohledne rolovani do rahna jak jsem uz rikal snad jedna firma (jinde jsem to nevidel), ktera to zvladla je X-Yachts.Pro zajimavost je mozne podivat se sem http://www.x-yachts.com/seeems/9961.asp
Plachta muze byt celovzpirova, v pripade ze rolfog nefunguje je mozne ji normalne slozit na rahno.
Ludek
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » pát črc 20, 2007 7:52 am

Luďku, možná je víc názvů pro jednu a tutéž věc, ale není Tvá VZPÍRA spíš SPÍRA?

Jinak jsem byl taky překvapen jednoduchostí ovládání klasicky na ráhno refovací plachty. Naprostá pohoda a účinnost lepší než u rolovací (Bavaria 38 match).
Uživatelský avatar
Ludek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 191
Registrován: stř dub 18, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Ludek » pát črc 20, 2007 8:02 am

Spira i vzpira je to same.Pouziva se spira i vzpira. Ja pouzivam vzpira.Prijde mi trosku logictejsi, protoze je to nejaky prvek, ktery neco podpira nebo vzpira (asi od slova "vzeprit"). Asi je to vcelku jedno.
Ludek
Uživatelský avatar
RadekS
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 253
Registrován: úte črc 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Nové Veselí

Příspěvekod RadekS » pát črc 20, 2007 8:54 am

Rozára by z vás měl radost. (je to takovej obroditel jachtařské mluvy) Jednou jsem četl článek, kde si stěžoval, že mu Skořepka přepsala text v nějakém článku. Opravila výraz laťka na spíra, že by tomu nikdo nerozuměl. :whist:
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » pát črc 20, 2007 12:41 pm

Ludek píše:Spira i vzpira je to same.Pouziva se spira i vzpira.


No musím říct že se mě Ludek (coby lingvista), také líbí.
Vzít to přes vzpěrače, klobouk dolů, to by mě nenapadlo. :?
No není nad logiku. :lol:
Původně jsem se domníval že v případě „VZPÍRY“, se jedná o prostý překlep.
Že se tento výraz také používá jsem skutečně netušil.
Člověk se halt nikdy dost nevyučí. :shock:
alffa
Uživatelský avatar
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 171
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Příspěvekod Terra » pon črc 23, 2007 8:35 pm

Ludek píše:.
Rolovaci plachta do stezne muze zpusobit spoustu problemu.Videl jsem spoustu poskozenych plachet diky nefunkcnimu rolfogu. Plachta se jednoduse znici. Dale pak mas velky problem v pripade, ze potrebujes rychle zrefovat a rolfog nefunguje. S plachtou nic neudelas.
System klasicke hlavni plachty je jednodussi a spolehlivjejsi. Kdyz uz rolovaci hlavni plachtu, tak jedine do rahna, ale to moc lodi nema.
Ludek


Mohu potvrdit. Rolovaci plachtu na stezni bych nechtela ani za nic. Sice to vypada jako min prace a nemusis s tim pak "nic delat", ale nic neni horsiho, nez kdyz se ti v silnem vetru zadrhne a nemuzes zrefovat, to by mne asi kleplo. Ne ne v Anglii ji moc lidi nema, myslim ze vedi proc...
Uživatelský avatar
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 171
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Příspěvekod Terra » pon črc 23, 2007 8:37 pm

jachtingFAN píše:Nevíte někdo náhodou o nějakém videu, kde by se daly tyto věci shlednout? Něco jako instruktážní video?


Mam doma videokazetu s praktikami na lodi, ale je v AJ...
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pon črc 23, 2007 11:24 pm

Klasická hlavná plachta je to najlepšie čo na lodi môže byť. Preto som najradšej jazdil na starej Elan 31, k tomu kormidelná páka, proste super. Dnes už Elan 31 v podstate nie sú v ponuke, takže len závodné špecialy. Tie sú ale v inej cenovej hladine, tak všetci ostošesť rollujeme a nerefujeme. To sú krásne manévre, kasanie hlavnej plachty, zavesený na ráhne, to boli silné zážitky. Zo spírovou hlavnou plachtou to ma ešte bavilo trimovanie plachiet, špiónov tam bolo nalepených do aleluja. Dnes už len ťahám za špagáty. :hmm: Ťeším sa už na tu svoju loď a 9 plachiet čo k nej mám. Keď vytiahneš na druhom stehu kosatku a stiahneš v jej závetrí genu a tú uviežeš o reling, teda žiaden rolfok, to sa posádka naozaj nenudí.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pon črc 23, 2007 11:32 pm

Já jsem to štěstí neměl a žádnou poškozenou plachtu díky nefunkčnímu rollfoku neviděl. Naopak. Stále více a více lodí to má jako samozřejmost. Uznávám nevýhody roll do stěžně, ale pro rekreační jachting to považuji za ideální. Letos jsem už byl dva týdny na celou loď sám a v součinnosti s autopilotem si to nemůžu vynachválit. Asi trochu záleží na tom, pro jaký účel je loď vystrojená.
S nefunkčním roll jsem se ještě nesetkal. Pokud jde někdy něco špatně, tak se mě několikrát stalo, plachtu vytáhnout. Ale dovnitř jde vždy krásně. Co jsem si všimnul na lodích na Sardinii a Korsice, které si myslím někdy plují v náročných podmínkách, tak nemají na stěžni vinchnu jako v HR, ale pod ráhnem mají obyčejnou šroubovici, na kterou se při vytahování plachty navíjí lano. To se pak nahodí na vinchnu v kokpitu a refuje.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pon črc 23, 2007 11:57 pm

V tom máš pravdu kapitáne, že pre rekreačný jachting a najme keď si na lodi sám, resp. skoro sám, tak refovanie do sťažňa je super vec.
Uživatelský avatar
koudy
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 73
Registrován: ned zář 03, 2006 10:36 pm
Reputace: 0
Bydliště: Kladno

Příspěvekod koudy » úte črc 24, 2007 8:43 am

na dovolenou je rolování do stěžně pohoda, jen jednou jsme ji smotali nějak moc navolno a druhý den jsme ji vytahovali asi 2 hodky, chybama se člověk učí. :roll: Od tý doby víme že při rolování je potřeba plachtu napínat :crazy:
Uživatelský avatar
Achlamarin
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 135
Registrován: stř čer 27, 2007 2:00 am
Reputace: 0

jeste k hlavni plachte

Příspěvekod Achlamarin » sob črc 28, 2007 10:35 am

Ahoj vsicni ,

Je to muj prvni prispevek a i kdyz skoro vsechno kolem hlavni plachty uz bylo receno presto rad neco dodam.

Pred 30 lety, kdyz rolfok byl jeste novinka, a my jeste vetsinou deti ci dospivajici, jachtarska komunita byla skepticka vuci novemu zarizeni, podobne jako svet byl skepticky vuci nam detem – dokazou to v zivote? Dnes, jak Baharis a jine rekli, neni uz pochyb o spolehlivosti jib roller a pokud se dnes naskytne prusvih s nim, je to z pravidla chyba uzivatele nikoliv chyba systemu. Mluvim o spolehlivosti - nikoliv o efektivite - predni plachty, kde zadny rolfok nemuze byt tak perfektne serizen jako individuelne navrzena kosatka ci gena.

Rolovani do stezni je novy, pomerne, ale to neznamena zrovna nic spatneho. Tady bylo zmineno , ze v jinych zemich se to nerad pouziva protoze je to sice snadne ale nebezpecne pri bource. To hodne pripomina reakce tehdejsich jachtaru na noveho rolfoku.

Co vlastne mysli jedni z nejlepsich navrharu na svete o rolovanim do stezne? Jen tak jsem se podival do dve cisla z Yachting Monthly z lonska. Videl jsem tam nasledujici lode, ktery patri mezi nej nej, s rolovanim do steszni: Hallberg Rassy 43, HR 37, Island Packet 485, Moody 64, a Hylas 54 od German Frers. K tomu bych dodal Amel Super Maramu 2000, ze sve zkusenosti.

K tomu, ze V Anglii se to nerad pouziva, tato poznamka mi vraci ve zpominkach asi pet let zpatky , kdy jednoho dne jsem se setkal a hovoril s clovekem jmenem John Goode. On je editorem casopisu Sailing Today a reditelem Southern Sailing School v Southampton, Anglii. John je klasik, Brit, staromodny, zadny zavodnik, optimistou a zabavny. Nejak jsme se dostali k palchtam, a on projevoval velice pozitivni nazor o rolovani do stezni. On byl take na zacatku skeptik, a pak to vyskousel a dnes to vrele doporucuje.

Osobne si myslim, ze neexistuje jedna spravna odpoved. Mam rad lazy jacky a klasicke hlavni plachty, protoze je to supr s nima pracovat a vypadaji dobre. Ale je to tak mockrat jednodussi pracovat s rolovanim do stezni, a je to dnes tak bezny system, ze si myslim ze muzeme i tady rict, tak jako o rolfoku, pokud se to zasekne, je to chyba nasi, spise nez toho zarizeni. No a pokud jsme udelali chybu, muzeme se z ni naucit, a zmenit sama sebe misto celeho zarizeni.

Prejui prijemny vitr!

Lior
Uživatelský avatar
kully
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 23
Registrován: úte led 23, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Re: Hlavní plachta

Příspěvekod kully » stř srp 01, 2007 6:26 pm

ahojte!
Rozhodol som sa postavit svoju vlastnu lod.Kto by mi vedel poradit,ako vypocitam ulozenie stazna!

Kully
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř srp 01, 2007 6:57 pm

Ty Kulíku,
;) trochu lépe čti, nebo hledej. :P
Je to tady ve fóru, hned kousek vedle co jsi psal. :whist:
Nápověda: "Konstrukce plachetnice aneb jak si sám ......
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Re: Hlavní plachta

Příspěvekod alffa » stř srp 01, 2007 7:05 pm

kully píše:Kto by mi vedel poradit,ako vypocitam ulozenie stazna!
Kully

Ahoj kully,
Vítám Tě na našem webu.
Než položíš otázku, porozhlédni se po fóru, jestli už to není někde řešeno.
Odpověď by jsi mohl najít například v sekci:
Lodě (plachetnice i jiné) a vše kolem nich, výměna zkušeností
Topic:
Konstrukce plachetnice aneb jak si sám navrhnout a spočítat.
http://jachting.info/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=4543#4543
Pokud by Ti nebylo něco jasné, ptej se tam. :)
Díky, alffa

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů