radarový odražeč

Různá témata kolem ovládání lodě a bezpečnosti plavby

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

david
moderátor
Reputace: 158

Příspěvekod david » čtv led 19, 2012 10:31 pm

pepo, děuju za umístění fotky, mně to nešlo,při kopírování dycky jen černej obdélnik???
,
dal jsen to sem ne proto, aby se řešilo jestli vyšetřovatelé jsou volové a každej českej skoroplavec je chytřejší, či jestli je radarovej odražeč průnikem 2 nebo tří ploch
dal jsem to sem proto, aby vám námořníkům došlo, že odražeč není samospasitelná věc, že záleží jak je umístěný a zavěšený, taky na náklonu lodě, jaký je moře atd., a že pokud si radar na parníku nepřepnou na blízké detaily, tak jim splynete s mořem a vlnama a docela vobyčejně vás přežehlej

místo toho, aby jste to akceptovali jako danou věc, rozvinula se debata o kulovým a už pečete kuřata v mikrovlnce.

podobná expertíza v tomto odkazev výše o je o pozičních světlech. kašlu na to abych to překládal. je to poučné, koho to zajímá, ten si to najde

taky zkoumání a vyhodnocení nočního vidění je velmi poučné, a to nejen pro posádky ferry či jiného parníku
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 4

Příspěvekod Wlady » čtv led 19, 2012 11:39 pm

Doufám, že nebudu příliš OT, ale v této souvislosti by mne zajímalo, zda se na běžném konvenčním lodním radaru zobrazí tento nový typ či nikoli. Samozřejmě mám na mysli pokud je v činnosti...

Zdá se mi totiž pro použití na lodích "naší" velikosti jako ideální volba a bylo by neobyčejně milé, kdyby zároveň suploval i aktivní radarový odražeč.

Wlady
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 112

Příspěvekod Denis » pát led 20, 2012 12:21 am

To máš marný Davide. Čo si čakal? Viem že teba sa to netýka, nejaký odrážač, pre teba je to len technická zaujímavosť. Len jednu vec neviem pochopiť, ako sa môžu na mori zraziť dva super tankery, dve velké ocelové obrovské lode vybavené špičkovou technikou, z vycvičenou posádkou, s dôstojníkmi s vysokou školou a všetci ešte aj majú platné preukazy. A my tu riešime nejaký odrážač. Človek musí mať v živote asi aj trochu šťastia.
Všetko som to pochopil hlavne vďaka Dekovi, lebo to tu jasne napísal hrubými písmenami čierne na bielom.
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 148
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » pát led 20, 2012 1:01 am

Úplně mimo mísu a bez ironie: Davide, jako už vícekrát předtím, opětovně smekám svou pohlavní pokrývku před Tvou schopností odpovědět adekvátně k situaci :good:

Jinak ten případ, na který David poukazuje, se svého častu diskutoval hodně podrobně a vedl i ke změně předpisů pro službu na můstku.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » pát led 20, 2012 1:42 am

To ja taky smekám, ta mikrovlnka, to bolo super. Ale kde vzal to kuře?

Na základe prečítaného si kúpim presne tento odrážač, lebo viem že je účinnejší ako často požívané válcové. Umiestnim ho medzi zadne stehy na ležato, viem že v náklone doňho bude pršať. Ak by sa zadarilo a plavil by som sa dňom i nocou, tak doplním elektroniku. Najlacnejší radar je Furuno a stojí asi 1500 eur, multifunkčný radar GPS Simrad NX40 je za cca 1800 eur, najlacnejší AIS prijímač-ploter NASA je za super cenu 360 eur. Dostatok el. prúdu je riešitelné. Kto je bohč, tak si kúpi ešte niečo super. A samozrejme sa budem modliť.
FordPerfect
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 5

Příspěvekod FordPerfect » pát led 20, 2012 2:04 am

Denis, vola sa to kutovy odrazac. Odraza vzdy rovnobezne so smerom dopadu. Na rovnakom principe funguju aj odrazky na bicykli (plastoves, nie foliove -tie funguju inak). Viac napriklad na Wikipedii.
MB
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 1

Příspěvekod MB » pát led 20, 2012 8:36 am

Ahoj - jsem tu nový a budu se snažit nepřekážet. Praktická skušenost z druhé strany byť 16 let stará. Velká loď vás nevidí. Vachtový námořník pije kafe a kouká na druhou stranu. Radar je nastaven na menší citlivost aby furt nebuzeroval nějakýma odleskama. Tohle si musíte VŽDY říkat. I když máte přednost. Udělejte vše pro to, aby jste byli vidět. Světla, odražeč, aktivní odražeč. Plachta nesupluje odražeč! Investice do pasivního odražeče se vyplatí. Ne vždy máte elekriku. Stokrát se Vám nic nestane, po sto první Vás Filípínec přejede...Znám to i z jachty - jízda po Baltu bez elektriky, Tj světel, gps a pod....
Stanislav
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 33

Příspěvekod Stanislav » pát led 20, 2012 9:17 am

Při plavbě v Dánsku mi jednou padla mlha. Protože mám na lodi radar tak jsem ho zapnul. Protože bylo celkem klidné moře nastavil jsem si podle toho citlivost. Na přídi pozorovatel hlásí že nic nevidí. Já ale na radaru mám odraz! Vzdálenost se zmenšuje, odrazů přibývá formou malých teček pokrývají prostor před přídí Když už jsem si myslel že " je to rozbitý" hlásí hlídka že před přídí jsou sítě. Sítě které jsou těsně pod hladinou mají na koncových bójích povině odražeče. To byla v tomto případě dvě víčka od konzervy o průměru cca 10 cm spojená v pravém úhlu. To vše asi metr nad hladinou. Tak že jsem ty černé body nechal na boku a plul dál. Tak že radar dokáže zachytit poměrně malou plochu záleží na jeho nastavení v dané situaci. Stejně tak jsem pouštěl radar za dobré viditelnosti abych porovnal co se zobrazí a co ne. Nevím co používá obchodní loďstvo, ale tvrdím že má li loď na sobě kus železa (a z praxe vím že stačí přívěsný motor na dřevěné lodi) tak ji na radaru vidím. A když se tam plácá ta hliníková kostka tak ji nepřehlédnu ani při nejnižší úrovni rozlišení. Je pravda že tam budou další odrazy (třeba vlny) ale bude tam prostě "něco" vidět a budu tomu věnovat pozornost. Závěr: domnívám se že to není o technice ale o lidech. Kdo má na ten radar pořád koukat že.
Tu hlinikovou kostku jsem vozil pověšenou pod sálingem. Visela na nerezovém šeklu. PO cca 20 letech užívání se šekl prodřel tělem odražeče a odražeč padl na palubu. Od té doby pluji bez odražeče (ocelová loď). Když vidím že se něco blíží a nebere to na mne ohledy, uhýbám i když mám třeba přednost.
bedrich
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 19

Příspěvekod bedrich » pát led 20, 2012 10:06 am

Tak s tou "parabolou" jsem se evidentně uťáp. Hlavně že to odraží zpátky do stejnýho směru, jak jsem pochopil. Abych trochu napravil score, tak pro ty, kteří neměli čas číst či překládat celou nahoře zmiňovanou zpravu o nehodě, přidám pár závěrů vyšetřovací komise. Už ne o radarech a odražečích, ale pro jachtaře plachtící v noci vhodné.
1.) Jednak před vyplutím, dál i po každém rozsvícení zkontrolovat, zda zapnutá světla opravdu svítí, jak mají (časté poruchy žárovek, oxidace, ztmavnutí barevných krytů)
2.)Není vhodné používat v noci samozabarvovací skla brýlí (v tom konkr. příkladě měla "nestmavená" skla o 20% menší propustnost světla)
3) když je potřeba kouknout do mapy, používat osvětlení s červeným filtrem, neboť po přechodu z normálního osvětlení do tmy trvá očím plné přizpůsobení až 15 minut.
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Reputace: 73

Příspěvekod Richard » pát led 20, 2012 12:43 pm

Ještě k odražečům - lze použít rovněž RTE Radar Target Enhancer, produkují je firmy EchoMax A SeaMe. Jsou to aktivní odražeče.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » pát led 20, 2012 1:35 pm

[quote="FordPerfect"]Denis, vola sa to kutovy odrazac. Odraza vzdy rovnobezne so smerom dopadu. Na rovnakom principe funguju aj odrazky na bicykli (plastoves, nie foliove -tie funguju inak). Viac napriklad na [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Corner_reflector]Wikipedii[/url].[/quote]

Dík, podla nákresu vo wikipedii to vyzerá že najlepšie je dať odrážač naležato a nie pod nejakým uhlom.

Richarde vďaka, v poslednom čase pozerám len katalog SVB a tam som to nevidel. To je presne to čo som mal na mysli.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » pát led 20, 2012 1:38 pm

Stanislave a ty keď máš pustený radar, tak na druhom radare je ťa preto vidieť? Teda len preto že ho máš pustený? Pomiňme tu ocelovú loď.
Stanislav
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Stanislav » pát led 20, 2012 4:43 pm

Denisi to opravdu nevím. Spoléhám na ocelovou loď (vím jak vypadá odraz ocelové plachetnice na mém radaru, tak že mne musí každý radar vidět taky) a jak jsem řekl, neuhýbá on uhýbám já.
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 76

Re: radarový odražeč

Příspěvekod Jardasu » sob pro 29, 2018 5:41 pm

Vážení přátelé,
předně si jako OT dovoluji popřát všem pevné zdraví, štěstí a spokojenost v roce 2019.

A nyní můj dotaz, po loňské nepříjemné zkušenosti z jezera Mälaren, kdy na nás bez varování zezadu najížděla fakt velká námořní loď - naštěstí jsem se ohlédl a včas zmizel z cesty a najel si na její příďovou vlnu - jsem přesvědčen, že jsme na radaru vidět nebyli a nějakým vizuálním sledováním se posádka příliš nezatěžovala.

Pročítal jsem různé protichůdné názory a tak mám dotaz, existuje nějaký pasivní radarový odražeč, který alespoň trochu funguje i na malé dřevěné lodi?

Díky za názory.
Jarda
Stanislav
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Stanislav » sob pro 29, 2018 6:36 pm

Jardo, treba tenhle. Klidne ti ho venuju.
IMG_20181210_164552.jpg

Da se rozlozit a potom nezabere skoro zadne misto.
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 74

Příspěvekod Jarda885 » sob pro 29, 2018 6:41 pm

Možná něco takového:

http://shop.jachting.info/index.php?mai ... ts_id=2049

Montuje se to buď na stěžeň nebo na zadní stěh nebo vant. Čím výš, tím jsi lépe viděn.

Na velkých plachetnicích běžně, na Tvoji malou loď posuď sám.
err_
bez hodnocení
Reputace: 154

Příspěvekod err_ » ned pro 30, 2018 12:09 am

Kupodivu ten druh, co sem dal Jarda885 je lepsi nez ten velky. Resp. oba dva se na radaru chovaji jako tecka, ale alespon neco.
Ten trubkovy je specialne vyvinuty. Ja jej mam take. Jen vetsi prumer. Coz bych ti doporucoval take. Je to lehke. Vlastne je to plastova trubka, vevnitr ktere jsou hlinikove plechy. Ty jsou do poloviny prostrizene a vzdy po dvou vsunute do sebe. A to je v ruznych smerech naskladana cela trubka.

Je to lehke, i mala lodka to unese. Ja to mam na vantu nad salingem, ale vozi se to i na zadnim stehu.

DULEZITE:
Pokud bys do nej sel, nevyber si ne ten, co je v Jardove odkazu, ale takovy, co ma na obou koncich ocka na uchyceni.

Zhtx._269453.jpg
Libor
bez hodnocení
Reputace: 130
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » ned pro 30, 2018 9:18 am

Dela se jich nekolik druhu.S ockama i bez.
A asi 3 prumery a delky.
Jak budu mit chvili nasazim to do shopu kdyby sis chtel Jardo vybrat.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » ned pro 30, 2018 11:44 am

Jsou i lepsi varianty. Vlastne, jak se zda, je ta tuba, kterou mam, jednou z nejhorsich moznych variant. Dnes si to procitam a nasel jsem krasny test od RYA. Doporucuji precist. Je tam porovnani nekolika nejcastejsich typu odrazecu.
Je to pochopitelne i bez dobre anglictiny. Grafy jsou dostatecne vypovidajici. Pripadne Ctrl+C + Ctrl+V do translatoru v Googlu.

https://assets.publishing.service.gov.uk/media/547c705540f0b6024400008d/Radar_reflectors_report.pdf

---
Clanek na RYA a zdroje zde:
https://www.rya.org.uk/knowledge-advice/safe-boating/look-after-yourself/equipment-for-uk-pleasure-vessels/Pages/radar-reflectors.aspx

Pouzijte menu vlevo. Je tam spousta veci. I treba tolikrat zde diskutovana PLB.
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 76

Příspěvekod Jardasu » ned pro 30, 2018 2:31 pm

Ahoj chlapi,
díky moc za informace z praxe. To, že bychom s naší lodičkou brázdili vlny oceánu skutečně nehrozí, ale přece jen být viděn i přístroji není v dnešní době , kdy se na techniku spoléhá až příliš, k zahození.

Máme v úmyslu navštívit na delší dobu finská jezera a tam se dá také předpokládat provoz rychlých trajektů a velkých lodí s minimální posádkou.
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 192
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » ned pro 30, 2018 8:59 pm

Ahoj , na téma radarový odražeč existuje mnoho doktorských pojednání. Princip je ale jednoduchý – úhel dopadu se rovná úhlu odrazu. Paprsek se odráží zpět do antény radaru, který echo zobrazí. Pokud je Gain nastaven na maximu a AC Sea a AC Rain nastaven na minimum tak vidíš na klidné vodě v radaru racka. Jak je třeba tlumit vlny a déšť tak se ztrácí větší a větší objekty. Tlumení dělá radar většinou sám. Na velikost radar reflektoru je jednoduché doporučení – čím větší tím lepší. I když budeš mít gigantický odražeč nespoléhej že Tě posádka v radaru uvidí a vyhne se Ti. Třeba nemá kam třeba vzhledem k jiné lodi nebo hloubce. Drž se v takové situaci mimo plavební dráhu. Pokud jí musíš křížit tak co nejrychleji z ní zmizni. Že máš právo plavby Ti není nic platné, větší vždy zvítězí.
Vojenské lodě a letadla jsou stavěny jako „v radaru neviditelné“. Mají hladké rovné plochy obrácené šikmo vzhůru a dolů. Odražené paprsky radaru se zpět nevrátí. To je opak radarového odražeče
K32_HMS_Helsingborg_Anchored-of-Gotska-Sandoen_cropped.jpg
orion
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 4

Příspěvekod orion » pon pro 31, 2018 10:47 am

Koupi jsem si trubkový odražeč,jak popisuje Libor,ale nikde jsem nenašel nabídku na jednoduchý úchyt na ocel.lanko/stěh nebo vant/.
Poradí někdo?
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 74

Příspěvekod Jarda885 » pon pro 31, 2018 11:38 am

Pavel-Sulc píše:...nespoléhej že .....vyhne se Ti. Třeba nemá kam třeba vzhledem k jiné lodi nebo hloubce. Drž se v takové situaci mimo plavební dráhu. Pokud jí musíš křížit tak co nejrychleji z ní zmizni. Že máš právo plavby Ti není nic platné, větší vždy zvítězí.
......

Je to OFF TOPIC. :offtopic:
Pavle, tímto výrokem mateš.
V popisovaném případě nemáš právo plavby. Naopak, to co doporučuješ je přímo povinnost udělat.
V Tebou popisovaném případě se jedná o loď v úzké plavební dráze - Pravidlo 9 Colregu.

Termín "právo plavby" používají pouze závodní pravidla jachtingu. Colreg takový termín nezná.
Colreg rozlišuje "loď uvloňující cestu" - pravidlo 16 a "loď, které je uvolňována cesta" - pravidlo 17 . Obě mají povinnosti, žádná práva.
Konec OFF TROPIC.
Dál to nerozvíjejte, jsme ve vlákně o radarových odražečích. Když tak v jiném vlákně.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » pon pro 31, 2018 12:10 pm

orion píše:Koupi jsem si trubkový odražeč,jak popisuje Libor,ale nikde jsem nenašel nabídku na jednoduchý úchyt na ocel.lanko/stěh nebo vant/.
Poradí někdo?

Ahoj,
je nutne koupit ten s tema ockama. Pokud jej mas, vaze se to normalne stahovackou. Vzdy dve do krize v kazdem oku.
Pasky drzi nekolik let, ja to tak po dvou letech menim.

Nicmene, na zaklade odkazu, co jsem sem dal, zvazuji vymenu za jiny typ. Tobe bych radil totez.

A jen dodam, pokud byste nekdo chtel koupit odrazec aktivni, pripominam, ze jej nelze pouzivat spolecne s pasivnim. Na totez dbejte i u ostruvku s aktivnim vysilacem SART.
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 192
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » pon pro 31, 2018 12:31 pm

Připevním na zadní vant nerezovými svorkami na hadice.
20181231_122620.jpg

Jardo, promiň moje čeština je mizerná. vím to.
Naposledy upravil(a) Pavel-Sulc dne pon pro 31, 2018 12:41 pm, celkem upraveno 1 x.

Zpět na