radarový odražeč

Různá témata kolem ovládání lodě a bezpečnosti plavby

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

vojtaharok
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 48
Kontaktovat uživatele:

Re: radarový odražeč

Příspěvekod vojtaharok » pon pro 31, 2018 12:36 pm

Studie od QuinetiQ porovnávající různé radarové odražeče, na kterou tady odkazuje Err, se mi moc líbí: Stručná, přehledná, krásně jednoduše napsaná s jasnými závěry.

Pokud bych tedy používal "trubkový" odražeč, snažil bych se ho nainstalovat co nejvíce vertikálně a obecně jakýkoliv radarový odražeč co nejvýše. Z toho mi vyplývá buď zavěšení na sáling, upevnění ke stěženi, a nebo na zvláštní ("radarový", "větrněgenerátorový" apod.) stožár na zádi. Oblíbené zavěšení na vant nebo na zadní stěh bych nepoužil.

a) Zavěšení na sáling
Bez zajištění dolního konce by se odražeč divoce kvedlal, takže je potřeba od jeho dolního oka vést lanko někam k palubě (nebo k dolnímu sálingu, pokud má jachta 2 sálingy a odražeč je natažen mezi nimi). Dočasným řešením je použití vlajkového výtahu, kdy se odražeč vytáhne za horní oko až k sálingu. Dolní oko poslouží k nastavění vertikální polohy například tak, že jednak provlékne pružným výtahovým lankem a zároveň se k němu přiváže pomocné lanko, jehož druhý konec se upevní k patě stěžně. Vertikální polohu nastavíme vyvážením natažení obou lanek. Vlajkový výtah přitom zůstává plně fukční a lanko navíc nebrání pohybu po palubě.

b) Při upevnění ke stěžni (přibližně tam, kam se upevňuje radar) bych zvážil použití 2 odražečů, abych eliminoval mrtvý úhel od stěžně, a použil fixační prvky takové, aby se o ně nezachytávala případně neroztrhla gena.
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 76

Příspěvekod Jardasu » pon pro 31, 2018 12:38 pm

No, nakonec jsem skončil u kompromisu, objednal jsem si trubkový odražeč 5 cm v průměru a dám jej pod vrchol stěžně, tam nebude překážet a snad něco odrazí. My se moc s těmi plováky nenakláníme a stěžeň je dřevěný. No a někam na palubu, v případě potřeby, dám nějaký velký skládací odražeč, který by mi na stěžni nejspíš velmi překážel. U paty stěžně je na něj dost místa. V noci, ani za mlhy nejezdíme.

Co se týká poznámky Pavla, tak samozřejmě nejsem takový kaskadér, abych se přetahoval s nějakou nákladní lodí, i kdybych měl na to teoreticky "právo". Spíš mne zarazilo to, že na nás nezahoukal, nebo nás jinak nevaroval. Pravda, vysílačku jsem puštěnou neměl a počasí bylo bídné, pršelo, nebo spíše lilo jak z konve a bylo to na výjezdu z úzkého průlivu.

Hezký a úspěšný rok 2019 přeje Jarda
Voda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 13

Příspěvekod Voda » pon pro 31, 2018 8:32 pm

Nechci malovat čerta na zeď, ale jaká je pravděpodobnost na moři, za bouře, zásahu jachty bleskem? Přece jen stěžeň je široko daleko nejvyšší bod. Když se tomu ještě pomůže kusem železa na vrcholku, případně stabilizačním lankem. Možná i staženým do kajuty (jako náhradní anténa na rádio). To by v tom byl hrom aby se blesk netrefil :) .
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 76

Příspěvekod Jardasu » pon pro 31, 2018 9:16 pm

Dobra otazka, sice mimo tema, ale dobra. Take jsem o ni premyslel. Ten radarovy odrazec ale neni vodive spojen se zemi - tedy s vodou.
Zvoil jsem dalsi kompromis, nerezove lanko vantu mam delsi a v pripade bourky jej dam do vody. Asi nic moc ochrana, ale snad alespon neco... U drevenych steznu toho asi moc nevymyslis.
Jo a kovova ploutev a hlinikove nosniky plovaku jsou pospojovane.
err_
bez hodnocení
Reputace: 150

Příspěvekod err_ » pon pro 31, 2018 10:27 pm

Jakapak mala ochrana. Nekde jsem cetl snad fundovane ujistovani, ze pri vodivem spojeni s vodou dochazi k ionizaci a pravdepodobnost uderu se velmi snizuje. Bohuzel si jiz nevzpominam, kde jsem to cetl a jakou to melo skutecne vahu. Ale uplna sracka to nebyla, to bych si nechtel pamatovat.
Tusim nekde na RYA nebo Yacht.de nebo tak nekde.

Mam ocelovku, za bourek jsem casto na vode, tak me to hodne zajimalo. Ale jak psal
Jardasu
, je to mimo tema a diskusi o uderu bleskem bych se venoval jinde.

Zpět na