motor Honda 4takt - BF 2,3HP - bude stačit ?

Firmy, technika, servis, údržba, zkušenosti apod.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
firewall
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 107
Registrován: čtv črc 26, 2007 2:00 am
Reputace: 0

motor Honda 4takt - BF 2,3HP - bude stačit ?

Příspěvekod firewall » pon črc 30, 2007 11:50 am

Dobrý den, ahoj


Objevil jsem na internetu motor Honda 2,3HP s dlouhou nohou 4takt. Mám 6m plachetnici Atol s pevným kýlem. Cena tohoto motoru je cca 21tis. Chtěl jsme se zeptat zda nemáte někdo zkušenosti s tímto motorem na plachetnici. Zda to utáhne nebo ne.Nebo jaký máte názor na výkon pro plachetnici. Také přemýšlím o starším Tohatsu 5HP-2takt za 16tis , stáří 7let. Prosím co bude lepší pro mojí plachetnici. Děkuji Lukáš
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pon črc 30, 2007 12:34 pm

Neznám váhu tvé lodě.
Pro porovnání ti pošlu parametry moje.
Loď prázdná 1250kg (dle projektu), zpravidla naložená mnohem víc.
První motor 2T Mariner 4HP - na přehrady v pohodě, ale na moři proti vlnám nebo proti proudu jsem cítil, že je tak na hraně bez velké rezervy.
Letos už na moři s motorem 2T Yamaha 8HP. To bylo jiné.
Fif má cca poloviční váhu (Avar Micro) a jezdil na moři myslím s právě vzpomínanou Hondou 2,3HP. Zkus se ho ještě zeptat.
Na přehrady, kde jsou vlny minimální, by to mohlo stačit. Záleží jakou máš váhu. Rezerva ve výkonu není špatná. A starý motor neznamená špatný. Ten Mariner jsem bral také starý, ani nešlo dohledat jak moc starý a běhá spolehlivě (po servisu).
Na přehrady tedy stačí, na moře bych volil silnější.
Naposledy upravil(a) Libor dne pon črc 30, 2007 1:13 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
smike
moderátor
Příspěvky: 1384
Registrován: pon bře 19, 2007 1:00 am
Reputace: 18

Příspěvekod smike » pon črc 30, 2007 1:07 pm

na české přehrady a plachetnice okolo 6m určitě stačí 2-2,5 koňák...
je lehčí (lepší manipulace, skladnější)
Mám Micro, na něm 4,5hp a je to zbytečné..
Uživatelský avatar
firewall
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 107
Registrován: čtv črc 26, 2007 2:00 am
Reputace: 0

4takt 2,3HP nový nebo starší 2takt 5HP

Příspěvekod firewall » pon črc 30, 2007 1:44 pm

ahoj, dík za odpovědi. Ted fakt nevím váhu mojí lodi nenaložené odhaduji tak na cca 750kg ale možná je to více,méně, opravdu netuším. Naky fotky mám tady na webu své lodi v sekci moje lod. Nevím zda mám koupit tu novou hondu 4takt 2,3HP za 21tis nebo starší . r.v. 2000 Tohatsu 5HP (moc nepoužívaný) 2-takt. za cenu 16tis po servisu. Do čeho by jste šli vy? Poradte pls. Děkuju
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pon črc 30, 2007 1:53 pm

Radit je těžké, každý má jiné podmínky.
Já bych volil Tohatsu 5HP a měl bych to i na moře, kdybych se vydal.
Obecně mi sedí celkem dobře dvoutakty - malé lehké, živé už odspodu.
A spočítej si jak dlouho by jsi za těch ušetřených 5 tis. mohl plout.
Uživatelský avatar
firewall
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 107
Registrován: čtv črc 26, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Tohatsu 5HP - zkušenosti

Příspěvekod firewall » pon črc 30, 2007 2:11 pm

Libor píše:Radit je těžké, každý má jiné podmínky.
Já bych volil Tohatsu 5HP a měl bych to i na moře, kdybych se vydal.
Obecně mi sedí celkem dobře dvoutakty - malé lehké, živé už odspodu.
A spočítej si jak dlouho by jsi za těch ušetřených 5 tis. mohl plout.


dík za názor. Asi bude lepší mít silnější motor, v každém případě se sjedu na ten motor kouknout a uvidím. Když bude vypadat a vrčet pěkně tak ho asi vezmu. Na moře se s mojí plachetnicí Atol asi nechystám. Myslím že na to fakt není. Rozměry...atd. Tam bych si spíše pronajmul nakou plachetnici. Jak máš umístěný tvůj motor na plachetnici? Máte tady někdo zkušenosti s tímto typem motoru Tohatsu 5HP-2T ?děkuji
Uživatelský avatar
smike
moderátor
Příspěvky: 1384
Registrován: pon bře 19, 2007 1:00 am
Reputace: 18

Příspěvekod smike » pon črc 30, 2007 2:11 pm

opravdu těžká rada..výkonově 2,3 hp stačí, na moře asi s Atolem nepojedeš, nová Honda = záruka, naproti tomu co psal Libor o dvoutaktu...
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pon črc 30, 2007 2:22 pm

Na moře se s mojí plachetnicí Atol asi nechystám. Myslím že na to fakt není. Rozměry...atd.

Tímto neargumentuj, v tom to není. :x
Podívej se na rozměry moje 6,5m + ploutev.
Nebo Fif - Avar Micro 5,5m ;)

Umístění viz foto. Je to pantograf co má 3 polohy (na fotce horní poloha).
Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Libor dne pon črc 30, 2007 2:35 pm, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
firewall
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 107
Registrován: čtv črc 26, 2007 2:00 am
Reputace: 0

moře - Atol

Příspěvekod firewall » pon črc 30, 2007 2:28 pm

To Libor - dobře, neříkám že moje 6m plachetnice by nemohla být na moři. Mohla samozřejmě, ale rozhodně to neplánuji (obtížný převoz, nedostatečná výbava lodi na moře..atd.) , budu s ní na přehradě. ale i tam občas pěkně fouká do zátoky, nebo naopak přestane foukat a velké vzdálenost ke kotvišti, ten motor 2,3 HP by asi možná stačil ale 5HP bude frčet určo lepší..uvidím jak bude vypadat.
Uživatelský avatar
Ferdinand
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 321
Registrován: pát dub 21, 2006 1:07 pm
Reputace: 0
Bydliště: Předklášteří

Motor.

Příspěvekod Ferdinand » pon črc 30, 2007 3:11 pm

Samo, kup si ten 5 Hp od Tohatsu, ale připrav se na to, že budeš jezdit pořád jen na volnoběh :D . Tady ty motory nemůžou mít moc naběhaný, kde ? a kdy ? Pár hodin za rok provozu ?
Uživatelský avatar
karel
Macher
Příspěvky: 434
Registrován: úte lis 21, 2006 1:00 am
Reputace: 14
Bydliště: Oleško , Praha západ

Příspěvekod karel » pon črc 30, 2007 4:16 pm

Víte o tom že už se nesmí dovážet nové dvoutaktní motory ? Otázka je jak dlouho bude trvat než zakážou i jejich provoz.Nerad bych si zkrátil 25 let po kterých už nesmím motor ať je v sebelepším stavu používat :?
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pon črc 30, 2007 4:55 pm

U nás v Bratislave je chlapík, čo vozí ojazdené motory z Nemecka a Švajčiarska, 5 k 4-takt starý 3 roky predáva za cca 22 tis Sk, čo je asi 18-19 Kč.
Ja som si kúpil na 5m plachetničku 5k 4 takt a kamarát má na Pirátovy tiež 5k 4-takt a je to akurát, má tam výkonovú rezervu a za normálnych okolností ide na malý plyn a motor len tak šepoce. Dvojtakt neber, pri pomalej jazde a ešte keď ti fúka vietor do kokpitu to dosť smrdí. Na gumáku mám 15k Yamahu 2-takt, tam sa dáva olej 1:100 !!! a žiadna sláva, smrdí a smrdí.
Uživatelský avatar
firewall
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 107
Registrován: čtv črc 26, 2007 2:00 am
Reputace: 0

chlapek ze Slovenska

Příspěvekod firewall » pon črc 30, 2007 6:59 pm

To Denis, máš na toho chlapka naky kontakt. Mohl by jsi mi ho prosim poskytnout.. mail, telefon, web, cokoliv. Co ty si myslis o tom 2,3HP stačil by na tu plachetnici ? Zase mit zbytečně silny když muzu mit za 21tis novy 4takt. Dík Lukáš
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pon črc 30, 2007 7:59 pm

Ja som od toho chlapíka kúpil už štvrtý motor a každý z nich bol bezchybný. 5k motory má vždy s dlhou nohou, vyzerajú ako z výkladu a na plachetnici majú najazdené pár hodín. Švajčiary a Nemci sú pedanti, večšina z nich sa stará, je to aj otázka prestýže. Tie dvojtakty čo som kupoval boli tiež dvoj-trojročné, ale bolo vidieť že ich ozaj používali. Ja som tú 15k yamahu obúchal ešte viac, ale jazdí ako hodinky. To že je ten motor starší by som sa nebál, keby mal 15-20 rokov, to by bolo iné. Samozrejme že ti 2,5 koňový motor bude stačiť, ale ja som zástancom dimenzovania motora na medzný stav. Vezmi si, že by si mal v lodi 4 ludí, 200 litrov vody a je poriadna búrka. Ten 5k motorek pojde na plné pecky a bude mať čo robiť. Ja som kúpil pre seba 5 k. S tou zárukou to vidím tak, že 3-ročný motor ktorý sa používal na plachetnici je už zabehnutý a preverený, ak na ňom aj bola uplatňovaná reklamácia, tak to môžeš brať aj tak, že už má muchy vychytané. :) Telefon ti pošlem v SZ. Pri kúpe vystavuje kúpnu zmluvu s overeným podpisom u notára.
Uživatelský avatar
firewall
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 107
Registrován: čtv črc 26, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod firewall » pon črc 30, 2007 9:05 pm

To Denis : dík za kontakt , pošli mi ho teda jako SZ, zkusím toho pána kontaktovat a uvidím. Bratislava taky neni zrovna moc blízko jsem kousek od Prahy
To Libor : Libore ten držák na motor jsi dělal nebo to je kupovany, z jakyho materialu co přesně je, kde se to da sehnat nebo jsou naky planky na vyrobu takoveho držáku na motor. Děkuji
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pon črc 30, 2007 9:13 pm

Dnes som bol s kamarátmi v Bratislavskej predajni Avar jachtu a prišiel tam česky rozprávajúci pán. Žiadna zvláštnosť, ale keď nám povedal, že prišiel z Mělníka pre držiak motoru, pretože v Prahe ani v Brne ho nemali, tak nám teda padla sánka. Ten džiak je z nerezu, sklopný a stojí menej ako 3000,-Kč, to sa neoplatí vyrábať a ani to tak dokonale nikdy nevyrobíš.
Myslím že taký dovozcovia ojazdených motorov budú aj v Čechách, ale možno majú vyššie ceny, ťažko povedať.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pon črc 30, 2007 10:06 pm

Libore ten držák na motor jsi dělal nebo to je kupovany, z jakyho materialu co přesně je, kde se to da sehnat nebo jsou naky planky na vyrobu takoveho držáku na motor. Děkuji

Ten držák byl už v ceně lodě a je z nerezu. Je podobný jako tento:
Obrázek
Jen tam mám plynové vzpěry jako jsou u 5. dveří u aut a po 4 letech úplně odešly.
Do 8HP stojí 90,-EUR. Hlavně je potřeba si pohlídat váhu motoru a dle ní volit držák.
Více zde
Oba motory, jak jetý Mariner, tak nový Yamaha, jsem kupoval u dealera Yamaha z Lipníku - viz odkaz v levém sloupci nahoře ( http://jachting.info/modules.php?name=C ... age&pid=12) , nebo přímo http://www.zizi.cz/
Uživatelský avatar
firewall
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 107
Registrován: čtv črc 26, 2007 2:00 am
Reputace: 0

držák motoru

Příspěvekod firewall » úte črc 31, 2007 12:59 am

To Denis: dík za kontakt, no tak snad nebude problém ten držák sehnat, vyrábět ho asi fakt nemá cenu, pže vyrobit ho tak aby fungoval tak pěkně jako ten kupovanej to asi těžko. A ten držák určitě něco vydrží, takže investice se vyplatí.
To Libor : Dík Libore za obrázky , ten na obrázku vypadá moc pěkně a bytelně. Něco takového budu muset koupit, koukal jsem na Avar yachtu a tam mají z duralu, lehký atd. ten by mohl stačit.
Dík :)
Už se těšim až budu mít jistotu, myslím motor. Ale jezdit jenom na plachty taky jde, hlavně se naučím, při velkym větru do zátoky, žádná sranda vyject. Ale pro začátečníka nejlepší škola bez motoru. Aspon se to naučim pořádně. Nastartovat motor je asi jednodušší.
Uživatelský avatar
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 617
Registrován: ned led 21, 2007 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod Wlady » úte črc 31, 2007 1:46 am

Ahoj.
Na jiném místě fóra se přiznávám ke své první mořské dovolené s půjčeným Atolkem. Pro účely tohoto topicu jen dodávám, že jsem tehdy přikoupil nový TOMOS 5 hp (samo dvoutakt, jiné ještě nebyly) a bylo to proti větru a vlnám tak akorát...Míň bych určitě nechtěl.
Wlady
Uživatelský avatar
firewall
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 107
Registrován: čtv črc 26, 2007 2:00 am
Reputace: 0

konečný výběr

Příspěvekod firewall » čtv srp 02, 2007 6:20 pm

Zdravim, tak nakonec vyhrál 4takt 2,5HP od Suzuki, nový motor se zárukou, hlavní rozhodování bylo kvůli tomu že tahat se s 25kg motorem na lodi a nebo s motorem ktery ma 13kg je celkem rozdíl a nakonec vyšel jenom o 1000kč dráže. Což myslím je vpohodě. Jediná nevýhoda je krátká noha ale to už by neměl být problém přizpůsobit pomocí držáku. Snad to teda půjde. Až ho otestuji tak napíšu jestli opravdu stačí výkonostně. Lukáš
Uživatelský avatar
Ave
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 216
Registrován: pát dub 04, 2008 2:00 am
Reputace: 1

Příspěvekod Ave » čtv čer 24, 2010 7:12 am

Pánové, obracím se na vás s dotazem, zda nevíte, kde by se dala sehnat tato: http://www.nauti.pl/pub/img/32.jpg deska na pantograf? Zatím tam mám dřevenou, ale časem bych ji raději vyměnila za desku z PVC, to dřevo přeci jen trpí více a plast je plast. Díky za jakýkoli nápad :)
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » čtv čer 24, 2010 7:30 am

V Praze mají ten polypropylén v tyčích i deskách ve Feroně. Musí se vzít celá deska nebo tyč. Ceny ale jsou dosti nelidové. Ten materiál je dosti tvrdý a bál bych se, že
po tom budou utahovací šrouby klouzat. Rozhodně kus kvalitní vodovzdorné překližky je praktičtější. Zrcadla se z ní taky dělají a vydrží zatraceně dlouho.
Uživatelský avatar
Ave
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 216
Registrován: pát dub 04, 2008 2:00 am
Reputace: 1

Příspěvekod Ave » čtv čer 24, 2010 12:12 pm

Díky...Ferona mě vůbec nenapadla...zatím jsem našla jen něco v Řempu
Uživatelský avatar
smike
moderátor
Příspěvky: 1384
Registrován: pon bře 19, 2007 1:00 am
Reputace: 18

Příspěvekod smike » čtv čer 24, 2010 12:53 pm

nebo zkus nějakého výrobce bazénů či jímek, jestli by se u nich nenašel podobný materiál.
Ti by mohli mít i nějaký zbytek a nemusíš pak kupovat desku

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů