Jaký levnější člun pro občasné použití na klidnou vodu?

Nejen na "velkých" lodích se plavíme ...

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » sob zář 13, 2008 8:49 am

Z uvedených příspěvků myslím vyplývá, že ty výkonnější el, motory se třeba i výkonem dají srovnat se spalovákem, ale potom narůstá
jejich váha a cena a hlavně k tomu aby ten výkon podali, tak potřebují velkou, těžkou a drahou baterii s drahou výkonnou nabíječkou
a tím jejich výhoda se překlápí v nevýhodu. S tím smradem u 2Hp 2taktu to tak strašné není, protože ty výfukové plyny jdou do vody.
Jinak se teď přechází na 4takty a ty již nejsou vůbec cítit. Přez zimu se dají najít nabídky na prodej málo jetých motorů, které výkonem
neuspokojili majitele. Na tomto člunu to chce opravdu slabý a lehký spalovák, tak max. 2,3 Hp. U toho el. motoru je třeba k baterii
ještě plastový obal, který není také levný. Při nabíjení aku. vznikají agresivní plyny, které pokud není aku. dobře utěsněn, obsahem
kyseliny sírové dokáží zničit ve svém okolí vše. A takovou baterii chceš skladovat doma ? Co když se dětem v rámci pokusů povede
propojit kontakty ? Potom spolehlivě vyhoří celý byt. Ty aku. z UPS taky nejsou výhra. Na ten výkon jsou dost drahé a musela by jich být hromada. To by stačilo na hodně slabý motor. Udávaná životnost je 2,5-3,5 roku dle teploty okolí a při výšším odběru asi 250-300
cyklů. Ten zde uváděný 12V/12Ah váží 4,27kg a má max. vybíjecí proud 480A po dobu max 5sec. a stojí cca 700Kč. Ten 100Ah
aku co zde jinde uvádí váží 22kg a používá jej s jedním z nejslabších motorů co existují. A musíš jej po 3měsicích nabíjet nebo
odejde dříve. Porovnání výkonů není jednoznačné. Jediný srovnatelný údaj jsou Waty ale u každého je to jinak a tak 1Hp=0,75kW je
pouze přibližné. I tak proti 2,3Hp potřebuješ asi 1,7kW a to je již dosti velký, těžký a drahý motor, který potřebuje velký, těžký
drahý aku. a s tím nikdo nic neudělá. Nejlépe se to dá srovnat s el. autem. Normální auto i to tvoje produkuje spoustu výfukových
plynů, kterými otravuješ i svoje děti a přesto si nepořídíš el. auto. A srovnej kolikrát je ten 2,3Hp motorek 4takt slabší a používáš jej
pouze několikrát v roce, přesto se nad ním ošklíbáš a ne nad svojí starou smradlavou Škodovkou či co to máš. Určitě při popojíždění
v kolonách se tvoje děti nadýchají toho smradu více než za pár hodin na vodě, kde není takový provoz.
O ekologii nejvíce mluví lidé, kteří sami jezdí v autech se silným motorem a nejsou schopni uznat, že by jim stačilo něco menšího.
A ty modní diezly jsou pro ovzduší také horší než benzíny. Na ten proud na Vltavě by asi el. motor nestačil. Kdysi jsem jel na dřevěné
pramici s Tummlerem 2,5Hp a za odpoledne jsme od Občanské plovárny přez zdymadlo dojeli do Radotína a zpět. Rychlost byla
asi jako pomalejší chůze, hlavně za Smíchovem, kde to teče rychleji. Tam bys asi musel hodně silně pomáhat vesly
Jinak pokud není místo v autě, tak je ještě střecha (omezená výška vozidla je 4m), nebo přívěsný vozík. Ale to jistě znáš.
Uživatelský avatar
Sullaco
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 248
Registrován: pon říj 29, 2007 1:00 am
Reputace: 14
Bydliště: Sever Čech

Příspěvekod Sullaco » sob zář 13, 2008 10:05 am

Ahoj, sorry že odbočuju, ale podobné řeči mne opravdu vždy rozesmějí:

slahoun napsal(a): ‹ Zvolit ›
Když po ránu vyrazí z romantické zátoky 3 motorové čluny, tak se za bezvětří ten smrad z nich válí nad hladinou ještě hodinu a všechny ryby zdrhnou kamsi.

Teď jsem se vrátil z HR a milý šlahoune, nevím co si kde viděl za motoráky, ale já když s kamarádem nastartuju 3.0L a 4.3L tak motory jen lehce šumí a po nějakém smradu či dýmu ani památky. Majitel apartmánu u kterého jsme přebývali rybaří a má na svém nafukováku nové Mercruisery Verado a to je teprve ticho jak po pěšině, nádhera. Užij si svůj nafukovací člunek, nic proti jemu ani tobě, vím že z něj máš radost jak to pěkně jede a jak je to výhodné, ale neroztrušuj prosím mezi lidi takovéhle bludy. Díky ;)
Uživatelský avatar
slahoun
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 49
Registrován: pát čer 29, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Mělník

Příspěvekod slahoun » úte zář 16, 2008 8:57 pm

To sullaco :
nemám žádnou zkušenost s množstvím emisí nebo hlučností tvých tří a čtyřlitrových motorů. Myslím, že jsem se o nich nikde ani nezmiňoval, nicméně abych neroztrušoval mezi lidi bludy, jsem ochoten prohlásit, že při výjezdu z romantické zátoky tvůj mekouš produkuje fialkovou vůni a alžbětínskou serenádu. Zas mi někdy napiš ať se pobavíme... :D
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » úte zář 16, 2008 10:05 pm

Ještě jsem neviděl, že by ryby prchali před smradem nad hladinou, zvláště když se tady většina lidí shoduje, že tam skoro
žádné nejsou!
Naposledy upravil(a) tataS dne úte zář 16, 2008 11:20 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Sullaco
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 248
Registrován: pon říj 29, 2007 1:00 am
Reputace: 14
Bydliště: Sever Čech

Příspěvekod Sullaco » úte zář 16, 2008 11:05 pm

To šlahoun: no zatím jsi pobavil mě. ;) Nejde vůbec o nějaké moje motory. Myslím, že v dnešní době žádný motor od renomovaných výrobců jako je Honda, Suzuki, Yamaha, Tohatsu, Mercury, Evinrude atd. nevytváří žádný extrémní hluk a žádnou kouřovou clonu tak jak jsi to velmi barvitě popsal. Leda že bys potkal někoho se zabudovaným motorem z Wartburga :whist: A co se týká těch ryb, je to asi tak jak to napsal tataS.
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » stř zář 17, 2008 8:37 am

Mě ten zvuk silných motorů připomíná ódu Pro radost se silnými chorály.
Uživatelský avatar
Tomm
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 46
Registrován: pon dub 07, 2008 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Tomm » stř zář 17, 2008 2:36 pm

tataS píše:Mě ten zvuk silných motorů připomíná ódu Pro radost se silnými chorály.



Jo, kultivovaný zvuk motedního silnéího motoru pohladí srdce snad každýho chlapa od tří do stodevadesát..
Uživatelský avatar
Sullaco
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 248
Registrován: pon říj 29, 2007 1:00 am
Reputace: 14
Bydliště: Sever Čech

Příspěvekod Sullaco » čtv zář 18, 2008 12:01 am

Tak tak :good:
Uživatelský avatar
valmez
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 6
Registrován: čtv úno 19, 2009 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod valmez » pon kvě 04, 2009 11:48 pm

Zdravím...dokázal by mi někdo jednoznačně odpovědět ktery z člunů SeahawkII a Sevylor fishhunter hf 280 je lepší? Tzn. materiál, odolnost atd.
Uživatelský avatar
Luky
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 211
Registrován: stř bře 11, 2009 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: okr. Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Luky » úte kvě 05, 2009 1:43 am

Ahoj, jednoznačně ti tady asi nikdo neodpoví jelikož asi oba nikdo neměl. Já měl SeahawkII se spalovákem 2HP a jelo to. Jen si na něm musíš hlídat podlážku, nám v HR praskla díky přetlakování od sluníčka a člun byl na nic. Oba čluny jsou nižší třídy a budou nejspíš vyráběny v jedné fabrice a ze stejného materiálu když jde na oba dát motor, Seahawk by měl být trošku pevnější jelikož na něj jde i spalovák. Být tebou raději se podívej po nějakém použitém gumáku z bazaru, za podobný peníz cca 10 000kč budeš mít člun i se zrcadlem ze silnějšího materiálu a jistotou že na něj můžeš dát česem i motor aniž by ses musel bát že tě podplave nebo tíhou potopí. Jak už jsem řekl já s ním také začínal ale teď mám gumák Zico Blů Line 320 a pokukuji po laminátu. Jak jednou okusíš větší a s dostatečně silným motorem tak budeš koukat po větším a lepším však uvidíš sám, tak se neukvap a skus juknout na www.plavidla.cz třeba se ti tam bude něco líbit.
Uživatelský avatar
Pepik
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 58
Registrován: pát led 05, 2007 1:00 am
Reputace: 1

Příspěvekod Pepik » úte kvě 05, 2009 8:10 am

A pokud by jsi nechtěl použitý člun, stáří mu stejně neodpářeš....
jukni také třeba také na čluny tady http://shop.jachting.info/index.php?mai ... x&cPath=73
Uživatelský avatar
valmez
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 6
Registrován: čtv úno 19, 2009 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod valmez » úte kvě 05, 2009 8:20 am

Luky díky moc za rychlou odpověď..Samozřejmě bazar na www.plavidla.cz sleduju a asi ještě počkám jestli se tam něco výhodného v brzké době neobjeví. Chtěl jsem ale nějaký člun,kde bych si dal elektromotor a jezdil s ním jenom tak na šolichačku po našich přehradách. Nemám momentálněambice s ním vyjíždět někam na moře a ani bych si to, po přečtení této diskuze, netroufl. Chci si prostě jenom zpříjemnit pár vikendů u vody, a tak mi docela přišly tyto čluny jako ideální volba..
Uživatelský avatar
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2380
Registrován: ned bře 02, 2008 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod tataS » úte kvě 05, 2009 1:20 pm

Hlavně si vždy, když tě chytne pokušení koupit nějaký ten člun z "hradčkářství" uvědom, že stačí velmi malé poškození a tu
hračku můžeš zahodit. Znám lidi, kteří to propíchli již při nafukování na čerstvě pokosené louce a tím pádem skončili s touto
kategorií hraček. Za cenu těchto nových hraček seženeš často velmi málo používaný "dospělý" člun,který ti bude dlouho sloužit.
Chce to min.2,6-3metry minimálně. O těch dvou "šidítkách" se tady již psalo. Z těch Sevylorů stojí za zmínku pouze T68!!!
U těch Super caravele jsou měkké podlahy a ohromné válce, přes které se špatně nastupuje a pádluje. Na většinu jsou ještě
ochranné návleky ze silonu se kterými ovšem cena dosti naroste. Vzhledem k tomu, že jich není moc vidět jezdit, tak na
jejich "výhodnost" přišlo více lidí.
Uživatelský avatar
mirus
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 371
Registrován: pon úno 11, 2008 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Brno

Příspěvekod mirus » úte kvě 05, 2009 2:16 pm

A je zbytečné vyhazovat peníze za získání vlastní zkušenosti s takovými výrobky ,i když ty jsou někdy k nezaplacení.
Uživatelský avatar
Neny
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 313
Registrován: úte úno 24, 2009 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Modra/SR

Příspěvekod Neny » úte kvě 05, 2009 5:50 pm

Ahoj všetkým.Ten Sevylor som kúpil v 98 a pár sezon slúžil na splavy riek-sázava,lužnice,hron,morava ale pri každom poškodení nastalo zdlhavé šitie a lepenie!Je to dokonca citlivé na ostré plutvy rýb(okoun) dnes sa už bežne predávajú lepidlá ktoré to dokážu rýchlo prilepiť ale netreba sa vzdalovať daleko od brehu :D
Uživatelský avatar
HonzaV
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 5
Registrován: úte úno 10, 2009 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod HonzaV » sob kvě 16, 2009 5:47 pm

Ahoj všem,protože jsem s člunem Intex Mariner 3 začínal a provozoval ho tři sezóny tady je můj pohled na věc.Sjezdil jsem s ním spoustu jezer a vodních toků po celé ČR,první sezónu pouze s elektromotorem Rhino VX34 a trakční baterií Banner 80A.Pro rekreační pomalou vyhlídkovou jízdu spojenou s koupáním to nemělo chybu.Další dvě sezóny jsem přikoupil čtařtakt Hodna BF2,3 se kterým to pochopitelně jelo o něco líp (dle gps 7km/h ) ale problém nastal na jaře 2009 na Labi kdy byl silnější proud a já stál při plném výkonu motoru proti proudu téměř na místě.Tehdy uzrálo rozhodnutí o koupi zodiaku a silnějšího motoru.Fakt že se motor Honda při plném výkonu měl snahu dostat pod loď musím potvrdit.Silnější a těžší motor si u tohoto člunu neumím představit.Uvedený vzduchem chlazený motor byl sice lehký cca 10kg ale velice hlučný v porovnání s motory chlazenými vodou.Prodal jsem tento člun v bezvadném stavu a během jeho používání nenastaly žádné komplikace,vzpomínám na něj v dobrém.Shrnutí: Pevný člun ze silného materiálu (ne igelit) vhodný k rekreačnímu požití na stojatou vodu,vhodný pohon elektromotor,na moře bych jej ale nedoporučil.
Uživatelský avatar
valmez
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 6
Registrován: čtv úno 19, 2009 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod valmez » pon kvě 25, 2009 12:50 pm

Zdravím pánové. Objevili jsme s kamarádem inzerát na gumový člun (odkaz níže) a potřeboval bych od vás nějaké reakce na kvalitu inzerovaného člunu atd. Předem moc díky.....http://www.lode-bazar.cz/inzerce/%E2%96 ... komet350-/
Uživatelský avatar
Renda
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 833
Registrován: pon úno 11, 2008 1:00 am
Reputace: 2

Wiking

Příspěvekod Renda » pon kvě 25, 2009 3:00 pm

valmezi, vypadá zajímavě. Wiking je značka, která dělá běžně tu kapotáž přídě a mívají i dřevěné výztuhy uvnitř trupu.
Záleží, co od člunu chceš... Chtělo by to vidět a nafotit detailněji vč. motoru.
Uživatelský avatar
jsekera
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 413
Registrován: ned úno 03, 2008 1:00 am
Reputace: 5

wiking

Příspěvekod jsekera » pon kvě 25, 2009 3:05 pm

shodou okolností jsem právě tento člun viděl o víkendu v jedovnicích a dokonce tahal 100kg vodního lyžaře, ovšem s 50PS motorem,
šel jsem se na něj podívat a příjemě mě překvapil, má pevný kýl(rozebíralelný z překližky) a chlapík ho spouštěl a tahal na sjezdu uplně sám, pomoc odmítal se slovy, že to za to nestojí, že je to lehounké. velikostně je to záležitost opravdu tak pro jednoho, max. dva, ale pak už se do člunu vejde sotva svačinka. shrnul bych to asi tak: lehce přepravitelný člun pohodlně pro jednoho, max 2 lidi, dobře ovladatelný, s plavebními vlastnostmi vysoce převyšujícími očekávání při prvním pohledu (tu dobrou ovladatelnost a příznivé plavební vlastnosti potvrdilo několik lidí se kterými jsme se na mole celý víkend potkávali)
pokud nehledáš člun na delší výpravy, ale na tzv. denní poježděníčko, myslím, že tě příjemě překvapí, tak jako mě
sek
Vstrom650
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 9
Registrován: úte úno 07, 2017 10:53 am
Reputace: 0

Re: Jaký levnější člun pro občasné použití na klidnou vodu?

Příspěvekod Vstrom650 » úte úno 07, 2017 11:02 am

Zdravím pánové. Měl bych na Vás dotaz. Plánuji si koupit nějaký nafukovací člun a popravdě nevím jaký nebo spíše, jaký druh. Zvažuji nákup nějaké kanoe (kajaku) např. od Sevyloru model Yukon a nebo poloraft v podobě Intex Mariner 3.
Jsme dva a malé mimčo a plánuji to vytáhnout spíše na rybníky a občas na nějakou stojatější řeku. Co se týče pohonu, rád bych jen vesloval, takže elektropohon a podobné věci zatím určitě řešit nechci, ale jak se říká, nikdy neříkej nikdy:)
Spíš řeším to, že pokud koupím ten Mariner 3, jestli se to dá v pohodě upádlovat. Kdysi jsem si koupil nějaký šunt v Baumaxu, 3,5m dlouhá kanoeraft či co to bylo a na Seči jsem to nemohl ukočírovat. Stačil lehký vítr a pádloval jsem o život a furt to člověka někam zanášelo až to dopadlo tak, že jsem vylezl z vody, vzteky ho rozřezal a hodil do popelnice:)
Takže to bylo takové ponaučení:) Na YT jsem viděl video, kde maník pádluje na Marineru 4 a teda nějak záživně to teda nevypadalo, ale ten je o něco širší a delší.
https://www.youtube.com/watch?v=EXpDTTQJcYE

http://www.domishsport.cz/letni-sporty/ ... leMerchant
http://www.svetkaravanu.cz/kajak-yukon
Uživatelský avatar
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2304
Registrován: ned led 02, 2011 1:00 am
Reputace: 43
Bydliště: Tynec n/L
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký levnější člun pro občasné použití na klidnou vodu?

Příspěvekod Viky_CZ » úte úno 07, 2017 2:05 pm

Ja osobne bych v zajmu vlastního zdravi nepohanel padlem nebo veslem nic, co nemá pevnej trup. Velmi bych doporucil si to rozmyslet, protože nafukovaci cluny mají proti laminatce nebo plastovce velky pasivni odpory.

Něco jako tohle by jelo pekne: https://www.pramice.eu/pramice-veslice/ ... -cm-modra/
Tohle mi prijde moc hezky: http://www.lodniobchod.cz/lode-cluny/pr ... rtyak.html
Vstrom650
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 9
Registrován: úte úno 07, 2017 10:53 am
Reputace: 0

Re: Jaký levnější člun pro občasné použití na klidnou vodu?

Příspěvekod Vstrom650 » úte úno 07, 2017 2:38 pm

Já chci nafukovací, abych to hodil do kufru. Navíc to použiji třeba 10x za rok. Tak přemýšlím, co by bylo docela v pohodě
Uživatelský avatar
Lemon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 281
Registrován: pon bře 10, 2014 1:00 am
Reputace: 43
Bydliště: Šumava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký levnější člun pro občasné použití na klidnou vodu?

Příspěvekod Lemon » úte úno 07, 2017 10:04 pm

Vstrom650 píše:Já chci nafukovací, abych to hodil do kufru. Navíc to použiji třeba 10x za rok. Tak přemýšlím, co by bylo docela v pohodě

Souhlas se s Vikym, gumák "neupádluješ". Já to zkoušel a je to fakt dřina. "Lepí" to na vodu, furt pádluješ, nebo vesluješ, (to je jedno :-) )
a furt to nejede.. na pramičce hodíš veslem a ještě chvíli to jede samo. Ke gumáku motor, pokud chceš člověkopohon, pořiď laminátku a vozejček za auto. Fackt!
Uživatelský avatar
Lachtan
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 448
Registrován: úte bře 25, 2008 1:00 am
Reputace: 22
Bydliště: Praha

Re: Jaký levnější člun pro občasné použití na klidnou vodu?

Příspěvekod Lachtan » stř úno 08, 2017 7:51 am

Neni lepší hodit "negumák" na střechu?
Vstrom650
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 9
Registrován: úte úno 07, 2017 10:53 am
Reputace: 0

Re: Jaký levnější člun pro občasné použití na klidnou vodu?

Příspěvekod Vstrom650 » stř úno 08, 2017 9:55 am

Možná ano, ale mám v plánu kolikrát jet i sám a to si nedovedu moc představit, jak to budu lomcovat na střechu, navíc každý rok mám jiné auto a furt řešit jestli auto má hagusy je taky na pytel. To je takový průser nějaký gumák? Který se dá normálně upádlovat? Jen se ptám...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host