TOPENÍ NA LODI (všeobecně.)

Palubní instalace, zařízení a výbava lodě pro plavbu.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Gray
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 59
Registrován: stř říj 29, 2008 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Gray » pát led 09, 2009 10:11 pm

DTTO co kamna Procalor - krapet levnější. Věř mi, že určitě si taky zasmrdí někdy. Ale proti tomu nic. Zajistit dobré větrání a dát kvalitní čidlo na CO2 popř ještě kouřové tak asi no problem , podle chuti ....
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » pát led 09, 2009 11:39 pm

geronimo píše:Pokud by petrolej někomu smrděl našel jsem toto:
http://www.karavan.cz/index.html?pod=/_ ... -litru.htm

Hmm, ...... a dokonce za dobrou cenu.
:clap: Dobrý geormino. :)
alffa
Uživatelský avatar
JK
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 289
Registrován: pát kvě 11, 2007 2:00 am
Reputace: 6

Příspěvekod JK » sob led 10, 2009 12:55 am

Nevím co si představit pod pojmem dobrá cena. :whist:
Je to peněz jak za kozu. Tři a půl dne topíš a kanystr je v pr...
Tenhle petrolej je o třetinu levnější: http://www.procalor.cz/tekute_palivo.htm
Prej je dearomatizovanej. Přeloženo: nesmrdí tak moc.

Právě sme si odhlasovali že peníze na petrolej investujema do Jamesona.
Tři litry kořky nás taky zahřeje a nemusíme tolik větrat. :crazy:
Uživatelský avatar
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 617
Registrován: ned led 21, 2007 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

Příspěvekod Wlady » sob led 10, 2009 3:48 am

david píše:
Wlady píše:[

Wlady


dovolím si oponovat, PB topení v lodích jsou, výrobcem montované - např. Truma, dále i systémy bez ventilátoru spalovacího vzduchu - princip Wawky aniž by měly ve dně větrací díru. Dokonce je takhle vyráběný pidi kotel na ohřev vody pro centrální vodní topení a to chodí samotíží, bez oběhovky, absolutně bez spotřeby elektriky!!! Pravda je, že jsem na to koukal jak z jara. Konkrétně to je v jedné z plachetnic Honzy Janatky na Cindě, co dotáh z Hollandska a já to zprovozňoval.
Vono co neznáme, neznamená že neexistuje.
V karavanech se to vypíná ne proto aby nesfouklo, ale by při bouračce neunikalo.

slušný lednice mají automatický start při ztrátě plamenu - např. Elektrolux


Njn, když já naposledy karavanil cca před dvaceti lety ;) Tehdy jsme měli zbastlený všichni všechno (já i tu zmíněnou lednici), takže o nejrůznější průšvihy nebyla nouze. A asi právě proto mám z PB v prakticky nevětratelném prostoru lodě (rozuměj těsně nad a nedejbože i pod podlážkami) panickou hrůzu a zavírám ventil na bombě po uvaření každýho kafe :mad:
Smysl toho neuzavíratelného větracího otvoru u karavanů jistě není třeba vysvětlovat a právě nemožnost jeho instalace na lodi mi vadí, protože je to taková primitivně jednoduchá bezpečnostní pojistka pro případ selhání "složité" techniky. Pokud se zmůžu na vlastní loď, tak hodlám výrobce v každém případě donutit k instalaci topení i sporáku na naftu!

Jinak o samotížném topení už jsem taky něco slyšel. Topné médium je jistě možné jakékoli, spíš by mě zajímal systém, díky kterému to funguje. Ale obávám se, že to asi bude přesně ten případ, který běhá jen v klidu, protože za plavby by asi náklon vadil...předpokládám, že je to principiálně obdoba bytového samotížného topení. Pokud se mýlím, moc rád bych se dozvěděl cokoli bližšího...

Wlady
Beda
radioamatér
radioamatér
Příspěvky: 2300
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » pon úno 09, 2009 4:53 pm

Gray píše:Vím davide, už jsem o tom slyšel, hrůza mě obchází, když sem to slyšel. jen tak naokraj Bora prochází momentálně také velkolepou rekonstrukcí, už má dno z nerezu, taky se to tady probíralo.

Objednal sem si ty kamínka na petrák do kokpitu, v kajutě jsem zkoušel ty větší kamna , nejsou špatný, ale až ji dodělám a vezmu tam rodinku tak buduju v kokpitu takovej budník odhlučnenej, větranej a tam zavřu malou centrálu na 2kW a v kajutě budu mít elektrický topení a to olejový radiátor. Výfuk vyvedený zrcadlem ven a přívod vzduchu pro chlazení centrály malým ventilátorem na 12V přes teplotní čidlo, kdyby se centála ohřála hodně. Viděl sem to tak řešený na jedný lodi a funguje to.
+
Kdyz by uz mel bezet pro topeni agregat, tak je moznost si nechat nainstalovat klimatizaci ktera ma tepelne cerpadlo. To k premene na teplo potrebuje tak 1/3 elektriky, zbytek si bere ze vzduchu. Neco to stoji, ale usetri se tak polovina benzinu. V lete si tim zase muzes chladit.

V maringotce mame plynova kamna POHODA na 10 kg bombu PB, maji katalizator, kyslik zerou, ale maji nejake cidlo ktere pri nedostatku kysliku zhasne plamen. Odzkouseno. Ale stejne tomu cidlu neverim. Kazda technika nekdy selze a tady staci jen jednou. Pustit neco takoveho a jit spat bych take nesel. Zase staci neotevrit vetrani. Maji tam desitku za 9 kc...nedej si jich par. Kdo si chce topit otevrenym topidle v uzavrenem prostoru by mel mit nekde u kamarada ulozeno alepon par stovek, aby bylo potom v hospode za co brecet.
Uživatelský avatar
lvbor
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 100
Registrován: pát říj 17, 2008 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod lvbor » pon úno 09, 2009 5:49 pm

na vojně se říkávalo,,,,smrádeček,ale...teplíčko.
Uživatelský avatar
richardm
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 119
Registrován: stř led 02, 2008 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Lanškroun

Příspěvekod richardm » čtv úno 19, 2009 6:54 pm

to: geronimo a grey a jakýkoliv vlastník kamen TONYSUN R95-BMB

pánové pomocí tajných služeb jsem se dopátral že asi vlastníte výše zmíněná petrolejová kamna...?
Ve středu 25.2. odjíždím na delší plavbu z CH do Sýrie (a zpět) a už teď v teple kanclu se klepu zimou při představě jaká mi bude kosa. Na chorvatském pobřeží nachumelilo a mrzne. Snažil jsem se kamna objednat tady v e-shopu, ale momentálně nejsou skladem ale byly by koncem příštího týdne. Což už je pro mě pozdě. Mám tedy drzý dotaz, pokud teď kamna nepotřebujete, prodali byste mi je (s nějakým odstupným samozřejmě) a Libor by vám dodal nové koncem příštího týdne? :oops: Jelikož od pátku do neděle nebudu na netu, tak pokud by výše zmíněné šlo tak mě prosím zavolejte na 739020492.
Díky moc Richard Mráz
Uživatelský avatar
Olivero
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 124
Registrován: stř bře 12, 2008 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha/Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Olivero » pát úno 20, 2009 12:38 pm

Ak by si este nemal ten ohrievac vyrieseny tak skus http://www.atshop.cz/ mozno ze tam nejaky kus budu mat.Ale asi tam bude treba volat.
Uživatelský avatar
MontySail
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 72
Registrován: úte zář 14, 2010 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod MontySail » stř zář 15, 2010 8:22 pm

Chlapy,mám dvoje petrolejové kamínka doma.Přivezl jsem si je z Francie,kde se používají zcela běžně.Jedno 2kw a druhé 2.5 kw,tak kdyby je někdo chtěl jsou k mání.Jsou starší,ale jednoduché a spolehlivé.

howk
Monty
Uživatelský avatar
Morcak
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 1
Registrován: ned srp 23, 2009 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Morcak » stř zář 15, 2010 9:28 pm

Nemáte někdo zkušenosti s životností knotu u TONYSUN R95-BMB ?
A jak to je s naftovými kamínky. Smrdí víc než petrolejové ?
Uživatelský avatar
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2096
Registrován: pát pro 18, 2009 1:00 am
Reputace: 39
Bydliště: Ústí-Brná

Příspěvekod geus » stř zář 15, 2010 9:42 pm

Mám také jedny jsou zcela nové
Uživatelský avatar
fishmaster
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 755
Registrován: úte bře 09, 2010 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Libčice na Vltavou

Příspěvekod fishmaster » pát říj 22, 2010 4:24 pm

Ahoj.Jak je to s tím topením Tonysun.Funguje?Mám kajutu 2,5 na 1,8m.Vyhřeje ji to?Ctěl bych se plavit brzy na jaře a pozdě do podzimu.To je v noci okolo 0st.Větrání kajuty mám vyřešené.
Uživatelský avatar
heavy
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 286
Registrován: čtv říj 08, 2009 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Příspěvekod heavy » pát říj 22, 2010 8:21 pm

Jak je to s větráním? Mám vyzkoušeno, že s lih. vařičem ORIGO a s šamot. cihlou na 1 hořák. -2st. tak v kajutě (Antila 24) dostanu teplotu cca na 15st. Větrání musí být cca pro 1 osobu na šiřku dlaně. Možná jde i míň, ale kdo to bude zkoušet :mad: Extrémně záleží na kvalitě lihu LÍHO-BLANICE s.r.o. Mladá Vožice, téměř bez zápachu. Jak je to s pet. kamínky a víc lidmi v kajutě? Máte to někdo odzkoušené? Nerad bych se vzbudil tuhej :gun:
Uživatelský avatar
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2096
Registrován: pát pro 18, 2009 1:00 am
Reputace: 39
Bydliště: Ústí-Brná

Příspěvekod geus » pát led 06, 2012 9:58 pm

Nejlepší topení je toto Levné čisté ekologické a výkoné. údržba minimální spotřeba malá palivo co je zrovna po ruce :mad: Obrázek

Uploaded with ImageShack.us
Uživatelský avatar
fishmaster
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 755
Registrován: úte bře 09, 2010 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Libčice na Vltavou

Příspěvekod fishmaster » pát led 06, 2012 10:44 pm

Po první sezóně s kamínky tonysun musím jen chválit.Pokud se použije nesmradlavej petrolej a naučíte se je ovládat tak nesmrdí.Používal jsem je i v noci při spánku zapálené v kokpitu,otevřené dveře do kajuty a puštěný ventilátor,který do kajuty vhání vzduch.Žiju a hlava mě nebolela,takže v pohodě. :D
Uživatelský avatar
lebon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 351
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod lebon » sob led 07, 2012 9:19 am

Ahoj,jelikož mám jenom maličký kajuťáček ( 5m) tak používám ty malinké kamínka co prezentoval Alffa na předešlé stránce.Mám ho na podlaze v kokpitu (pod plachtou) a při otevřených dveří do kajuty jsem přez noc při venkovní teplotě 5st.dosáhl v kajutě 22st.Nehledě na to,že horní část topení funguje jako 1plotýnkový vařič.Vozím ho ssebou i na potápění,na korbě tranzita a je to bomba.Jsem maximálně spokojen s za 900,-se fakt vyplatí.
Beda
radioamatér
radioamatér
Příspěvky: 2300
Registrován: pon pro 01, 2008 1:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » sob led 07, 2012 1:03 pm

Pokud by si nekdo udelal HOMO-DOMO naftova kamna s kominem , tak se nam osvedcila rucni regulace ventilem z motorky. Na kontrolu nastaveni jsem urizl dno zkumavky o prumeru asi 20 mm, na kazdy kopnec jsem dal gumove spunty s hlinikovyma trubickama na benzinovou hadicku a nastavuju to podle kapani.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů