VMP

Pořád stejný problém: kde a jaký průkaz na loď je potřeba, je či není uznáván atd.

Moderátoři: windward, vilma, MARIS, Pepa

err_
bez hodnocení
Reputace: 44

Příspěvekod err_ » čtv bře 19, 2015 8:13 pm

To ale nikdo u MDCR C nechce. Dokonce i zrusili deviaci, je jen deklinace a nejsou proudy. To je az v B.
A to, aby si clovek umel udelat namery a spravne cist mapu a vedel, co dela vitr, tak to muze umet i blizko brehu.
Ale to je muj nazor.

Naopak, ho s omezenim jedne mile MPZ 2 C opravnuje plout kdekoli. Prave i tech prilivech. A spatne na tom je, ze se nemuze vyhnout, protoze jsou mista, kde jsou prahy dal nez tech 1852m ...
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » čtv bře 19, 2015 8:21 pm

topper> tomu rozumim. Jak pisu, plul jsem s nim. Navic, nejsem zadny vlk. Jsem zelenac a jak kolikrat zjistuju, s velmi zakladnimi mezerami jak v ovladani lode, tak teorii. A proto to take pisu.

Zkousky MDCR C nejsou zasadne tezsi. Vlastne bych rekl nejsou vubec tezsi. Ale jsou tam uzitecne znalosti. A i kousek od brehu se ti muze stat, ze najednou kousek od brehu nebudes ... A proc mit prukaz do 1 Nm, kdyz s tim samym usilim muzes mit opravneni a tim napr. i kryti kompetence pro pojistovnu do 20 Nm?
DonTragedy
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 2

Příspěvekod DonTragedy » čtv bře 19, 2015 9:04 pm

Pretoze su tie preukazy na rozne veci.

U VMP ja ta NM z dovodu, ze mozes prejst z pristavu do pristavu za pekneho pocasia - nie je to primarne na plavbu medzi ostrovami.
Co sa tyka pripravenosti na prudy, priliv a podobne - tak 20NM od brehu, kde mozes s MDCR C - prekvapivo prudy a priliv moze byt, priprava na to v ramci preukazu ovbec nie je. Tak isto, ked s lodou budes chciet po vylete na mori plavat v Holandsku po kanaloch do "svojeho" pristavu, tak teoreticky potrebujes k MDCR C aj VMP, takze nie je jeden preukaz nadradeny nad druhy.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » čtv bře 19, 2015 9:12 pm

Ale to jsem prave psal. VMP na vnitrozemi, bez C. A C jen jako MDCR C.
To je jen muj nazor a nemusi byt spravny. Navic, nastesti, absolutne nezasahujici do soucasneho stavu veci.
Taze jen tak placam, coz mi prominte. Je to navic off-topic.
stouny
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod stouny » pát bře 20, 2015 8:04 am

topper píše:Takže když to shrnu:1) nemusím ho každých pět let obhajovat, takže můžu na moři plout třeba jen jednou za 6 let a furt mi bude platit

Je pravda, že toto je poměrně silný argument.

Možná to do tohoto vlákna úplně nepatří, ale to, že platnost MDČR C je na pět let, je minimálně škoda. Jsem rekreační jachtař, a nevím, proč bych měl za každou cenu dvakrát jet na plachetnici, abych jí v příštím období mohl opět řídit? Co když zrovna teď mi to podmínky nedovolí? Nový kurz, zkoušky, všechno? Přitom u zbrojního průkazu se podařilo (nevím komu, ale předpokládám, že se o to někdo přičinil) prodloužit platnost na 10 let. A ať mi nikdo neříká, že střelec (potažmo držitel zbraně) je méně nebezpečný, než velitel lodi. Prokazování praxe je také, alespoň u Cčka minimálně zvláštní. Musím snad u řidičáku, prokazovat, že jsem v posledních deseti letech řídil? Ne, a stačí to. U zbrojáku, že jsem si byl zastřílet? Také ne.
Stejně tak je to se zdravotními prohlídkami. Jak je možné, že na zbroják mohu jít ke svému obvodnímu a na jachtu musím chodit k pár vyvoleným, kterých je mj. v seznamu čím dál tím méně? Pokud mi to někdo vysvětlí, budu rád a dám pokoj, ale vážně mi to hlava nebere.
Ještě jednou se omlouvám za OT.
tkruska
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 15

Příspěvekod tkruska » pát bře 20, 2015 9:35 am

stouny píše:
topper píše:Takže když to shrnu:1) nemusím ho každých pět let obhajovat, takže můžu na moři plout třeba jen jednou za 6 let a furt mi bude platit

Je pravda, že toto je poměrně silný argument.

Zda se, ze jste konecne zjistili proc je tento prukaz pro rekreacni jachtare s vlastni malou lodickou k nicemu. Rekl bych ze je z pohledu vyuky a zkusenosti lespi si udelat RYA kurzy a mit papiry na cely zivot :D

Navic je tu spousta zavodnich jachtaru, kteri pluly pres atlantik bez jakychkoliv papiru a myslim, ze pokud je lod tvoje, tak je to kazdemu stejne burt.
Prukaz VMP C staci pro 99% pripadu a lze na to pujcit i lod v cizine. Navic pri plavbe jde v prvni rade o tvuj vlastni zivot, takze proc to zbytecne regulovat?
stouny
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod stouny » pát bře 20, 2015 10:32 am

tkruska píše: Rekl bych ze je z pohledu vyuky a zkusenosti lespi si udelat RYA kurzy a mit papiry na cely zivot :D

Zde je ale zase problém s angličtinou. Ne, že bych se nedomluvil, ale upřímně, nevěřím si natolik, abych kurz s anglickým instruktorem absolvoval, tzn. nalil do toho peníze a poté zjistil první den, hele, já, resp. on mi vůbec nerozumí. :-P
tkruska
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 15

Příspěvekod tkruska » pát bře 20, 2015 11:08 am

Prave ted overeno telefonatem na SPS Praha. Stavajici prukazi vydane do 12/2014 maji platnost do r. 2020.
Vymenu za novy provedou zdarma na zaklade zadosti, aktualni fotky a odevzdani stavajiciho prukazu. Nevim jestli staci odeslat postou. Zapomel jsem se zeptat.
Zahajskej
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 3

Příspěvekod Zahajskej » pát bře 20, 2015 11:37 am

Poslat lze poštou, ale vyzvednou se musí osobně, nebo někoho zmocnit k osobnímu vyzvednutí.
stouny
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod stouny » pát bře 20, 2015 12:13 pm

Zahajskej píše:Poslat lze poštou, ale vyzvednou se musí osobně, nebo někoho zmocnit k osobnímu vyzvednutí.

V půlce stránky je to rozepsané.
http://plavebniurad.cz/doklady-osob/vym ... sobilosti/
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 46

Příspěvekod Jarda885 » sob bře 21, 2015 1:38 pm

Posuzovat správný průkaz na plavbu, kterou zamýšlím, podle otázky "půjčí mi loď" není dobrý přístup.

Hlavní důvod by měl být odpovědnost, která se hodnotí v případě, že se dostaneš do situace, kdy bude způsobena újma na zdraví některého člověka nebo škoda na lodích nebo zařízení kolem.

Pokud nemáš správný průkaz, pojišťovna nebude plnit. V případě újmy na zdraví budeš nezodpovědná osoba a takto k tobě budou vyšetřovatelé přistupovat. Sedět v zahraničí ve vyšetřovací vazbě není žádný med. Dost pozdě na přemýšlení, že jsem si přece jenom mohl udělat jiný průkaz.

Myslet si, že se mi nemůže nic stát, považuji za výraz obrovského hazardu.
topper
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod topper » sob bře 21, 2015 5:41 pm

Souhlasím s každou větou, kterou Jarda napsal. Přesto dle mého názoru existuje charter na moři, kde VMP je průkaz dostačující a proto tento můj osobní příklad: V srpnu 2013 jsem si na VMP C v Biogradu na Moru půjčil Elan 210 a za celý týden jsem s ním neopustil Biogradský kanál, tudíž jsem ani díky ostrovu Pašman nepřekročil vzdálenost od břehu 0,75 NM. Krásná dovolená, užil jsem si to. V roce 2014 jsem na moři vůbec nebyl a letos to taky nevyjde. (Přednost u mě mají jezera a přehrady). Kdy zase pojedu na moře na nějakou podobnou "čudlu" ani nevím, ale určitě si to ještě někdy zopakuju. I takhle pro někoho zcela nepředstavitelně může probíhat charter na moři a teď co s průkazem MDCR C. Leda si na každou mojí mořskou dovolenou dělat nový, jenže za cenu nového průkazu mám na týden půjčený Elán 210 v Biogradu.
david2015
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod david2015 » sob kvě 23, 2015 10:21 pm

Nechci zakládat nové téma, tak to zkusím tady - je na Jižní Moravě nějaký kurz do 26.6. pro člun do 100kW na moře?
raschi
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 1

Příspěvekod raschi » ned kvě 24, 2015 2:23 pm

Tady máš seznam firem oprávněných k provádění praktických zkoušek pro VMP, včetně místa jejich působení a kontaktů.
Jinak dnes už není limit do 100kW a nad 100kW, ale do 20kW bez praktické zkoušky a neomezený výkon nad 20kW s praktickou zkouškou.

Termíny teoretických zkoušek na VMP jsou tady
Javis
nováček na fóru
nováček na fóru

Re: VMP

Příspěvekod Javis » sob kvě 14, 2016 10:36 pm

Zdravím pánové,
je to můj první příspěvek a rád bych vás požádal o nějaké postřehy možná i doporučení při získání ověření dovednosti pro VMP pro S-plachetnice bez omezení.Kde a jak postupovat ,zda se da nechat někde pod dozorem zaučit jak plachtit v praxi a na podzim bych dělal teorii. Mám pouze průkaz pro skupinu M100 ,kterou jsem udělal v 2013 a chtěl bych se (zatím než poberu zkušenosti) plachtit ve vnitrozemí(Mazury,Solina,Lipno,atd). Zatím jsem pouze pod dohledem jezdil s kámošem v polsku na Solinském jezeře.Bylo tam v červnu super,skvělé podmínky,pojedem zas.
Díky za odpovědi a sory pokud jsem v nesprávné sekci.
Danar
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 8

Příspěvekod Danar » ned kvě 15, 2016 3:32 am

Ahoj, jestli se nepletu, tak ted si muzes nechat vymenit prukaz S 80 a M100 a dostanes automaticky neomezeny. Nekde se tu o tom snad i psalo. Omlouvam se, ze to nedohledam, jsem na mobilu a je pokrocila hodina ;-)
Javis
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Javis » ned kvě 15, 2016 9:46 am

Danar píše:Ahoj, jestli se nepletu, tak ted si muzes nechat vymenit prukaz S 80 a M100 a dostanes automaticky neomezeny. Nekde se tu o tom snad i psalo. Omlouvam se, ze to nedohledam, jsem na mobilu a je pokrocila hodina ;-)

To je sice hezké, ale já si tu M100 dělal spíše s bratrancema tak nějak z hecu. Myslel jsem si ,že to využiju na Baťovým kanále nebo jinde. :) No jak už jsem psal řídil jsem Antilu 24 na solině s 5 lidmi a to mě dostalo. Ted se už jenom plachtit a získávat praxi možná i na moře. No a o co mi vlastně jde. Kde a jak, který instruktor u nás provozuje instruktáž při získávání "ověření praktických dovednosti pro S". Zda se při tom něco i naučili ,nebo to je jen formailita a hlavně z inkasovat zákazníka. Budu rád když mi prosím někoho doporučte.
Děkuji
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 35

Příspěvekod Zdenda12345 » ned kvě 15, 2016 12:17 pm

Tady je seznam pověřených osob:
http://plavebniurad.cz/dok-os/vmp/sezna ... enych-osob

Osobní zkušenosti s nimi ale nemám. Já jsem koupil loď a učil se sám aplikovat načtenou teorii do praxe. :)

edit: vlastně mám. Před léty jsem dělal M u Satrapy. Bylo to příjemně strávené slunečné odpoledne. Příjemný instruktor nám ukázal co a jak a pak jsme si to každý zkusili. Za kormidlem jsem byl sice jen cca 15 min., ale stejně se mi to líbilo. Něco jsem se i naučil. Nic jsem od toho neočekával. Potřeboval jsem jen praktickou zkoušku pro získání M. Zkoušku jsem pak udělal, takže to splnilo svůj účel. :) Pro lidi, kteří se chtějí i něco naučit, jsou jistě lepší kurzy.
Javis
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Javis » ned kvě 15, 2016 12:42 pm

Zdenda12345 píše:Tady je seznam pověřených osob:
http://plavebniurad.cz/dok-os/vmp/sezna ... enych-osob

Osobní zkušenosti s nimi ale nemám. Já jsem koupil loď a učil se sám aplikovat načtenou teorii do praxe. :)

edit: vlastně mám. Před léty jsem dělal M u Satrapy. Bylo to příjemně strávené slunečné odpoledne. Příjemný instruktor nám ukázal co a jak a pak jsme si to každý zkusili. Za kormidlem jsem byl sice jen cca 15 min., ale stejně se mi to líbilo. Něco jsem se i naučil. Nic jsem od toho neočekával. Potřeboval jsem jen praktickou zkoušku pro získání M. Zkoušku jsem pak udělal, takže to splnilo svůj účel. :) Pro lidi, kteří se chtějí i něco naučit, jsou jistě lepší kurzy.

Díky za odkaz. Pro VMP M to těch 15min asi stačí(jezdil jsem s motorovkou celé dopoledne i s parkováním u mola a pokud máš respekt k lodi a klidnější hladinu trochu rozumu ,tak se to dá ;) ). Vlastnit loď nebudu, bydlím východně v Třinci kde se nedá až tak jesdit , ale rád si ji pujčím na víkend s přáteli ,nebo rodinou jinde. Rád mám ve všem jasno a nejsem hazardér a proto čtu a čtu různé příručky,knihy ,ale chybí mi odborné prakticé rady i za jiného počasí než se plavím o dovolené( kvůli bezpečnosti).
pawlik
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 6

Příspěvekod pawlik » pon kvě 16, 2016 8:29 am

Poslal jsem ti SZ
Danar
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Danar » pon kvě 16, 2016 11:39 am

Javis píše:
Danar píše:Ahoj, jestli se nepletu, tak ted si muzes nechat vymenit prukaz S 80 a M100 a dostanes automaticky neomezeny. Nekde se tu o tom snad i psalo. Omlouvam se, ze to nedohledam, jsem na mobilu a je pokrocila hodina ;-)

To je sice hezké, ale já si tu M100 dělal spíše s bratrancema tak nějak z hecu. Myslel jsem si ,že to využiju na Baťovým kanále nebo jinde. :) No jak už jsem psal řídil jsem Antilu 24 na solině s 5 lidmi a to mě dostalo. Ted se už jenom plachtit a získávat praxi možná i na moře. No a o co mi vlastně jde. Kde a jak, který instruktor u nás provozuje instruktáž při získávání "ověření praktických dovednosti pro S". Zda se při tom něco i naučili ,nebo to je jen formailita a hlavně z inkasovat zákazníka. Budu rád když mi prosím někoho doporučte.
Děkuji

Já věděl, že nemám vytahovat mobil, natož něco psát, když usednu po celodenní práci v půl třetí ráno v hotelovém baru k pivku na dobrou noc :)

Omlouvám se, to jsem opravdu přehlédl, že nemáš S80. Já začal tak, že po přečtení snad 90% zdejšího fóra a různých článků na internetu jsem si domluvil cca půldenní plavbu s instruktáží na soukromé lodi (díky Geronimo za zprostředkování! :good: ). Pak jsme si s mojí polovičkou půjčili na Orlíku Štíra a v přiměřených podmínkách vyrazil zkoušet plachtit. Pak jsme zkusili s pár kamarády Balaton 24 (s čerstvými průkazy VMP) také na Orlíku a nakonec jsme předloni vyrazili jen sami dva na Mazury. Vždycky jsme pluli pokud opatrně, ke všemu novému přistupovali s respektem (například. kvůli komoře jsme zakotvili kus od ní, šli cca 1,5km pěšky a dloooouhou dobu se dívali, jak to dělají ostatní, než jsme do ní sami také vpluli). Snažili se dělat co nejméně blbostí a vyhýbali jsme se manévrům, na které jsme si nebyli jisti svými dvoučlennými schopnostmi - např. jsme ve větrném odpoledni raději zakotvili o kus dál v přírodě, než riskovat problémy při zaplouvání do stání u mola.
Tím chci říct, že jsme běžný praktický kurz neabsolvovali, jen ten půlden a pak opatrně zkoušeli. Na vnitrozemských vodách typu Orlík je to při zvážení počasí podle mě v pohodě. Letos, když dá Neptun a finance dovolí, chci jet na kurz na moře. Ještě nevím, jestli rovnou kapitánský, nebo "jen" competent crew. Z moře mám větší respekt a asi absolvuji víc plaveb jako posádka, než pojedu na své triko.
Tím tě v žádném případě neodrazuji od kurzu. Ten je skvělou a rychlejší cestou, jak se dozvědět a hlavně vyzkoušet co nejvíce. Jen jsem chtěl říct, že jiná cesta není nemožná, podobně jako ta Zdendova :)

EDIT: Pawliku, zvědavost cloumá mým majestátem, vždy, když čtu takový příspěvek :crazy:
veselyroman
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 13

Příspěvekod veselyroman » pon kvě 16, 2016 12:56 pm

Z toho seznamu pověřených osob jsem se osobně (v rámci nějakých typů kurzů přímo na vodě) setkal s Pavlem Burkertem a Martinem Hacmacem. Oba můžu vřele doporučit, zkušenosti předávat umějí velice dobře.
Od kamarádů mám pak ještě dobré refence na Bořivoje Odehnala
pawlik
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 6

Příspěvekod pawlik » pon kvě 16, 2016 1:12 pm

Danar píše:Pawliku, zvědavost cloumá mým majestátem, vždy, když čtu takový příspěvek :crazy:

Nechtěl jsem dělat reklamu, někdy je tu na doporučení pohlíženo zvláštně (aspoň mám ten pocit, konkrétní případy dohledávat nebudu).
Ale už to tady přede mnou zaznělo, tak snad mohu - doporučil jsem Martina Hacmace.
Je tvůj majestát uklidněn a nevyviklán? :crazy:
Danar
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Danar » pon kvě 16, 2016 1:29 pm

pawlik píše:
Danar píše:Pawliku, zvědavost cloumá mým majestátem, vždy, když čtu takový příspěvek :crazy:

Nechtěl jsem dělat reklamu, někdy je tu na doporučení pohlíženo zvláštně (aspoň mám ten pocit, konkrétní případy dohledávat nebudu).
Ale už to tady přede mnou zaznělo, tak snad mohu - doporučil jsem Martina Hacmace.
Je tvůj majestát uklidněn a nevyviklán? :crazy:

Libor se tady vyjádřil tak, že pokud se jedná o doporučení z pohledu zákazníka na základě dobré zkušenosti, tak to je v pořádku.
Od Martina Hacmace jsem měl půjčenou loď. S kurzem zkušenost nemám, ale přišel mi jako chlap v pohodě.

Můj majestát se již cítí býti uklidněn, děkuji za optání :)
Javis
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Javis » pon kvě 16, 2016 4:18 pm

pawlik píše:Poslal jsem ti SZ

Díky, odpověděl jsem taky pře SZ.
Ani nevím proč, zaučuju se tady, jak komunikovat na fóru. :shock:
Tenhle kontakt s ostatnimi zde, je u mě jak poprvé. ;)

Zpět na