VMP

Pořád stejný problém: kde a jaký průkaz na loď je potřeba, je či není uznáván atd.

Moderátoři: MARIS, Pepa, windward, vilma

Javis
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 12
Registrován: čtv kvě 05, 2016 10:01 pm
Reputace: 0
Bydliště: Třinec

Re: VMP

Příspěvekod Javis » pon kvě 16, 2016 4:48 pm

Danare ,tak jako ty přibližně se chovám já. Stále čtu ,sním připravuji svou rodinu na to ,že část příštích dovolených bude strávená na jachtičce. Opatrnosti nikdy není dost, hlavně když posádka popíjí a až na jedno ,dva jsou nepoužitelní k řízení a pouze špičkují pro adrenalinovou plavbu. Ale já se nedám ! :x Ať je to kámoš nebo rodina, pořádek musí byt a pouze zakotvení ,nebo v marině možno piť.

No, když jste se tady pěkně rozepsali, tak jak to teda vypadá ,když si nějaký ten kurz zaplatím? Má představa je ,že se nalodí cca 4-nezkušení a instruktor, který nás seznámí s lodí(lana,plachty,uzly) a potom ukáže základní manévry+ odplutí ,přistání a zakotvení. Taky něco kolem bezpečnosti,jako je muž přes palubu ,převrácená loď atd. Pak nás postupně po jednom nechá kormidlovat lod cca 45min a doplnuje zkušenosti při manévrování lodi.
Je to tak ,nebo máte nějaké jiné zkušenosti?
Díky za odpovědi
Uživatelský avatar
pawlik
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 142
Registrován: úte kvě 05, 2009 2:00 am
Reputace: 8

Re: VMP

Příspěvekod pawlik » úte kvě 17, 2016 10:28 am

VMP jsem dělal v době, kdy ještě praxe na plachetnici nebyla vyžadovaná. Nicméně se ti pokusím shrnout svoje dojmy jak z lekce Martina Hacmace na Orlíku tak potom z mořských kurzů.
S Martinem jsme byli s manželkou na jednodenní plavbě, kde se nám věnoval, ukazoval co a jak hlavně s ohledem na Orlík, kde celkem žádné velké nároky na přístavní manévry nejsou - maríny jsou obvykle v zátokách, kde tolik nefouká, při vracení lodí bývá na molu někdo, kdo pomůže a tak. A taky bez jakýchkoli zkušeností jsme taktak stačili pobrat základy plachtění, obratů, uzlů a těch přístavních manévrů. Po tomhle dni jsem byl schopen půjčit si lodičku na Orlíku a dál se učit.
Potom jsem si udělal chorvatské papíry. Ten kurz mi moc nesedl, byla tam parta lidí, co s loděmi uměli, a potřebovali se naučit teorii a na lodi si jen tak zajezdit a udělat dovolenou. Teorii jsem uměl z knížek, zato v ovládání lodi jsem byl outsider, lektor neměl moc trpělivosti a tak jsem se učil spíš okukováním.
Proto jsem jel ještě na zdokonalovací kurz, tam to už bylo lepší, hodně jsme cvičili přístavní manévry, byla noční plavba, a po kurzu jsem měl pocit, že běžné situace zvládnu. Ještě jsem ale věděl, že při nějaké krizovce bych měl velké problémy.
Tak jsem udělal asi nejlepší tah svého jachtařského života, přihlásil jsem se na zdokonalovací kurz s Romanem Verbou. Drahé, náročný dril, ale všechno perfektně vysvětlené a donekonečna opakované. Celý týden jsme cvičili přístavní manévry, dál na moři jsme byli jen jednou, v jugu jsme ovládali loď v jednom, lovili MOBa na motor i plachty, rozhodně to nebyla žádná projížďka. Ale po tomhle kurzu věřím, že loď nerozbiju a nikoho neutopím.

Jako shrnutí - hodně bude záležet na tom, kolik času a peněz budeš chtít výuce věnovat. Pokud se domluvíš a zaplatíš si to, pojedeš sám a dobrý lektor se bude věnovat jen tobě celou dobu. Na straně druhé, i pozorováním ostatních se dost naučíš. Myslím, že lepší je jednak si sám zkoušet a jednak pozorovat, jak to dělají ostatní a jaké chyby dělají. Ideální je podle mého názoru menší parta, kde jde všem o totéž. To se jedná o VMP.

Na moři se ten týden asi bude lišit podle toho, jestli se budeš připravovat na papíry nebo jestli budeš potřebovat vypilovat nějaké konkrétní dovednosti.

EDIT: slovosled...
Uživatelský avatar
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1721
Registrován: pon lis 26, 2012 1:00 am
Reputace: 102
Bydliště: Ostrava

Re: VMP

Příspěvekod Jarda885 » úte kvě 17, 2016 11:04 am

Prosba.

Jsme v topicu VMP.

To jsou vnitřní vody.
Nároky na kurz jsou jiné než na moři.

Prosím, nepleťme sem moře.
Uživatelský avatar
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1805
Registrován: čtv zář 27, 2007 2:00 am
Reputace: 152
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: VMP

Příspěvekod Felix » úte kvě 17, 2016 11:25 am

Tak ono to jistým způsobem souvisí, protože držiteli minnisterských námořních dokladů se započítává zkouška z ovládání lodě a na VMP dělá jen teorii.
Uživatelský avatar
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1655
Registrován: stř led 09, 2013 1:00 am
Reputace: 73
Bydliště: Lysá nad Labem

Re: VMP

Příspěvekod Zdenda12345 » úte kvě 17, 2016 11:43 am

Já bych tu to moře tak striktně nezakazoval. I s VMP se dá vyrazit na moře.
Přijde mi to jako pěkné vlákno pro začínající jachtaře. Dozví se tu nejen něco o papírech, ale hlavně o tom jak se naučit jachtat v různých lokalitách.
Uživatelský avatar
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1721
Registrován: pon lis 26, 2012 1:00 am
Reputace: 102
Bydliště: Ostrava

Re: VMP

Příspěvekod Jarda885 » úte kvě 17, 2016 1:11 pm

Felix píše:........ držiteli ministerských námořních dokladů se započítává zkouška z ovládání lodě a na VMP dělá jen teorii.



Položme si otázku proč asi.
Praktická zkouška na moři je mnohem náročnější než zkouška u plavební správy na vnitřní vody.
Jinak by se na plavební správě nikdy nevzdali samostatné zkoušky.

Pro VMP nepotřebuješ tak náročnou zkoušku. Proto diskuze o praktických kurzech a zkouškách na moři ve vlákně o vnitřních vodách spíš odradí než získá nového adepta.
Uživatelský avatar
veselyroman
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 357
Registrován: pon zář 03, 2007 2:00 am
Reputace: 14
Bydliště: Mělník

Re: VMP

Příspěvekod veselyroman » úte kvě 17, 2016 2:05 pm

Já jsem byl nejdříve na dvoudenním kurzu u Martina Hacmace. První den jsme až na zastávku na oběd ztrávili na vodě. Tuším, že jsme byli čtyři kurzanti a postupně jsme se vystřídali u kormidla jak při přístavních manévrech, tak plavbě (na motor i plachty). K tomu Martin nahazoval témata z Řádu plavební bezpečnosti, případně odpovídal na naše dotazy k plavbě. Jestli si dobře pamatuju, tak kotvení/přirážení ke břehu jsme zkoušeli jen lehce (na Orlíku není moc co řešit, protože vody bývá dost - pokud ji nevypustí)...
Protože jsem neměl žádného plavby znalého kamaráda a chystal jsem se spíše svoje kamarády s plavbou seznamovat, ihned po tom, co jsem udělal VMP jsem si u Martina (i když přesně řečeno tehdy to ještě byl tuším AZ yachting) objednal jednodenní prohlubovací kurz. Martin zrovna nemohl, tak mi místo sebe dohodnul Jirku Čecha. S ním jsem pak strávil den pilováním hlavně přístavních manévrů.
Z moře mám výborné zkušenosti s Pavlem Burkertem, tam je na trénování sice víc času (většinou týdenní pobyt), ale řeší se víc věcí, než na vnitřních vodách, tak se to úplně nedá srovnávat.
Javis
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 12
Registrován: čtv kvě 05, 2016 10:01 pm
Reputace: 0
Bydliště: Třinec

Re: VMP

Příspěvekod Javis » úte kvě 17, 2016 4:20 pm

Vidím , že jste tu většinou "odchovanci" z Orlíku a slyším samé chvály na Martina Hacmace. :) No ,já jsem se rozhodl ,že si určitě tu praxi s ověřením dovedností pro VMP udělám na Orlíku. :good: Jen se pokusím u nás někoho přesvědčit (naočkovat) ať jede se mnou kvůli dopravě a hlavně ve dvou se to lépe táhne (pije). Pak zkusím dohodnout termín ,cca od Srpna mám čas a bude víc foukat ke konci prázdnin. Myslím si ,že už musím udělat zásadní rozhodnutí a ne jenom uvažovat. Díky za příspěvky s osobními zkušenostmi.
Mrkva
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 93
Registrován: pon zář 05, 2016 1:50 am
Reputace: 6

Re: VMP

Příspěvekod Mrkva » pát pro 22, 2017 3:36 am

Ahoj vsichni,
trosku rozvirim vody tohoto poodumreleho tematu. Mate nekdo nejake zkusenosti s poverenymi osobami pro VMP I+M+C+S? U koho ma smysl tu praxi delat a u koho jsou to jen vyhozene penize? (Popravde by asi idealni byl nekdo kdo mida razitko a pujdu dal, ale nikdo takovy se asi nenajde)

(Nasledujici odstavec je tu asi offtopic, ale budu rad kdyz me nekdo pripadne vyvede z omylu, klidne v SZ. Kdyby se tu diskuze nahodou nejak rozjela, muzu poprosit o vytrhnuti do zvlastniho vlakna? Diky).
Zkratka shanim jaka kombinace dokladu mi pokryje co nejsirsi spektrum situaci - aby se uredni siml nazral a ja nestravil pul zivota na urade a nezaplatil desitky tisic za vselijake kurzy. Co jsem tak ruzne vypozorval - v zahranici se typicky vyzaduje (od nejcasteji urady kontrolovaneho po nejmene):
1) pojisteni odpovednosti (to by nemel byt problem).
2) Papiry na radio - tady je to jasne, ideal by bylo LRC, kdyby ovsem nekdo delal kurzy. Takze SRC a k tomu (na pripadne KV/SV) bud HAM nebo VFN.
3) Papiry na lod - VMP/ICC? Tady bych trosku sazel na to ze nikdo nebude doklady kontrolovat dal nez 1Nm od pobrezi a pripadne nebude ten limit vubec resit. Rozhodne mi to stoji za minimalizaci blbnuti s prokazovanim naplutych mili a obnovovanim prukazu. A jako bonus muzu i do vnitrozemi.
Diky za odpovedi, M
Uživatelský avatar
Jirka_TEC_Tce
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 516
Registrován: ned úno 25, 2007 1:00 am
Reputace: 28
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: VMP

Příspěvekod Jirka_TEC_Tce » sob pro 23, 2017 3:25 pm

Ahoj, osoby pověřené ověřují praktické dovednosti dle osnovy SPS. Tzn., že si někoho vybereš, domluvíš termín zkoušky, dohodneš se zda přistavíš svou loď, která musí splňovat požadovaná kriteria (délka a výkon motoru) nebo budeš požadovat zajištění lodě. To je za předpokladu, že ovládáš požadované manévry a znáš Pravidla plavebního provozu. Pak zaplatíš za zkoušku 1500 - 2000 kč. Pokud ovládání lodě nezvládáš, přihlásíš se do kurzu, který může být zakončen praktickou zkouškou. Ne každá pověřená osoba pořádá kurz, ale pouze ověřuje a v případě úspěchu i potvrdí složení zkoušky.
Jirka
Mrkva
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 93
Registrován: pon zář 05, 2016 1:50 am
Reputace: 6

Re: VMP

Příspěvekod Mrkva » sob pro 23, 2017 10:07 pm

Ahoj,
jo, to mi je jasne. Proto se ptam na reference - kdo dela kurzy ktere za neco stoji?
Diky
saddik
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 5
Registrován: pon kvě 24, 2021 3:23 pm
Reputace: 0

Re: VMP

Příspěvekod saddik » pon čer 14, 2021 10:31 pm

Ahoj všem, pokusím se exhumovat téma. Velice bych ocenil doporučení nebo zkušenosti (ať už pozitivní nebo negativní) s firmami/lidmi pořádajícími kurzy plachtění zakončené zkouškou VMP. Mám v plánu VMP S+M+C, tedy včetně ověření praxe. Nicméně o papíry mi jde až sekundárně, primárně se chci začít učit v praxi (tedy hledám opravdu výuku, nikoli formální kurz) a kurz VMP mi přijde jako rozumný odrazový můstek k půjčování malých lodí (klidně pro začátek i prcků, na které VMP netřeba) na přehradách. Papíry samotné vnímám jako motivační bonus a takový trochu bič na sebe sama.

Zatím jsem zde našel reference jen na p. Hacmace na Orlíku, což mám i rozumně blízko, nicméně reference jsou staré a na internetu je kurzů přehršel... Cena není primární kritérium, ale ocením, když bude kurz co nejvíce "kompaktní", čili maximum se vyřídí na jeden zátah.

Díky za každý tip.
Uživatelský avatar
RACEK
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1114
Registrován: pát čer 26, 2009 2:00 am
Reputace: 100
Bydliště: Praha

Re: VMP

Příspěvekod RACEK » pon čer 13, 2022 8:13 am

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/na ... .seznam.cz


Chápu to správně, že VMP vydané před 2015 se musí vyměnit? A že už na to nezbývá moc času?
saddik
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 5
Registrován: pon kvě 24, 2021 3:23 pm
Reputace: 0

Re: VMP

Příspěvekod saddik » pon čer 13, 2022 10:19 am

RACEK píše:Chápu to správně, že VMP vydané před 2015 se musí vyměnit? A že už na to nezbývá moc času?


Já myslím, že jo. Ten článek je teda matoucí, jak do toho motaj kurz v Chorvatsku, který je evidentně na papíry MDČR a ne VMP/VRP. Taky nepomůže, že v celém článku není uvedený správný název oprávnění, kterého se to týká, ale níže vkládám tiskovou zprávu MDČR (z 16. března!) ze stránek Plavebního úřadu (https://plavebniurad.cz/), kde to je asi jasné...

Lidé, kteří mají neplatný průkaz způsobilosti k vedení a obsluze plavidla by neměli odkládat jeho výměnu. Platný průkaz je potřeba si kvůli chystané změně zákona vyřídit před polovinou letošního roku. Jedná se o doklady vydané před prvním lednem 2015.

Po nabytí účinnosti připravované novely zákona o vnitrozemské plavbě již nebude možné oprávnění k vedení a obsluze plavidla doložit neplatným průkazem, a to ani kvůli jeho výměně. Lidé totiž stále drží neplatné průkazy mnoha druhů a je potřeba, aby měli doklad aktuální a platný.

Předpokládaný termín začátku platnosti zákona je první červenec letošního roku a na výměnu průkazu tak zbývá ještě několik měsíců.

Týká se to oprávnění vůdců a členů posádek plavidel jiných než malých včetně plaveckých služebních knížek i průkazů vůdců malých a rekreačních plavidel, a to bez ohledu na to, zda mají na průkazu způsobilosti uvedeno datum platnosti nebo je na průkazu uvedena platnost bez omezení.

O výměnu je možné požádat na jakékoliv pobočce Státní plavební správy. Je třeba podat žádost o výměnu průkazu způsobilosti (nejpozdější datum podání žádosti je den přede dnem nabytí účinnosti novely zákona o vnitrozemské plavbě, předpokládá se 30. června 2022) a přiložit průkaz, který má být vyměněn. Taková výměna je bezplatná. Pokud žadatel starý průkaz Státní plavební správě neodevzdá, zaplatí se žádostí správní poplatek sto korun.

Neplatné průkazy způsobilosti není možné vyměnit elektronicky prostřednictvím aplikace na http://www.portaldopravy.cz, neboť jde o větší množství různých druhů průkazů vydávaných v období mnoha desítek let.

V současné době Státní plavební správa eviduje zhruba padesát tisíc neplatných průkazů. Jedná se o vůdce jak malých a rekreačních plavidel, tak o vůdce a členy posádek plavidel jiných než malých.

Držitelů průkazů způsobilosti vůdců plavidel a členů posádek plavidel včetně plaveckých služebních knížek vydaných po 31. prosinci 2014 se toto upozornění netýká, jejich případnou dočasnou platnost upraví připravovaná novela zákona o vnitrozemské plavbě.
Uživatelský avatar
Jirka_TEC_Tce
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 516
Registrován: ned úno 25, 2007 1:00 am
Reputace: 28
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: VMP

Příspěvekod Jirka_TEC_Tce » pon čer 13, 2022 10:40 am

Ahoj, průkazy se měnily postupně, ve vlnách, podle data vydání. Několik let zpátky SPS vyhlásila ,,amnestii" a vyměnili i již neplatné průkazy. Teď asi přišly na řadu ty, které byly vydány těsně před r. 2015.
Ještě bych rád upozornil na moji nedávnou zkušenost. Držiteli námořního průkazu MD je odpuštěno Ověření praktických dovedností při vedení malého plavidla. Nemusí dokládat praktickou zkoušku a dostane VMP bez omezení plochy plachet a výkonu motoru.
Jirka
Uživatelský avatar
RACEK
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1114
Registrován: pát čer 26, 2009 2:00 am
Reputace: 100
Bydliště: Praha

Re: VMP

Příspěvekod RACEK » pon čer 13, 2022 10:58 pm

Průkaz VMP jsem měl z 1991. No a podle nějakého nařízení jsem si ho musel v roce 2013 vyměnit za nový.
Takže mám průkaz vydaný před 2015.
No radši zítra zavolám na SPS.
Uživatelský avatar
RACEK
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1114
Registrován: pát čer 26, 2009 2:00 am
Reputace: 100
Bydliště: Praha

Re: VMP

Příspěvekod RACEK » stř čer 15, 2022 11:30 am

Všechny průkazy vydané před rokem 2015 je stále možnost vyměnit a je potřeba je vyměnit do 30.6.2022.

Po tomto datu to již nebude možné. Toto datum je nyní jako konečné, ale prý bude ještě lehce prodlouženo.

Každopádně je SPS přetížená, kupodivu nejvíce oddělení dokladů osob.
Uživatelský avatar
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 3502
Registrován: pon říj 01, 2007 2:00 am
Reputace: 410
Bydliště: Praha

Re: VMP

Příspěvekod lynx » stř čer 15, 2022 12:16 pm

Svůj původní průkaz VMP jsem byl nucen vyměnit v roce 2018. Jestli SPS za rok či dva přijde s „nutností“ tenhle průkaz taky vyměnit, udělám dvě věci:
a) na výměnu se vykašlu, protože na průkazu je Platnost do: bez omezení,
b) zvážím zorganizování hromadné žaloby na SPS, protože tak obchází neomezenou platnost průkazů a drasticky ji zkracuje.
Nemusíme si vše nechat líbit!
Uživatelský avatar
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1721
Registrován: pon lis 26, 2012 1:00 am
Reputace: 102
Bydliště: Ostrava

Re: VMP

Příspěvekod Jarda885 » pát čer 17, 2022 2:12 pm

Petře,

žaloba na SPS podle mne nemá smysl.
SPS realizuje změnu zákona, která neomezenou platnost starých průkazů zrušila.

Zákon č. 187/2014 Sb., kterým se mění zákon č. 114/1995 Sb., o vnitrozemské plavbě.
Uživatelský avatar
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 3502
Registrován: pon říj 01, 2007 2:00 am
Reputace: 410
Bydliště: Praha

Re: VMP

Příspěvekod lynx » pát čer 17, 2022 8:24 pm

A ta změna zákona obsahuje retroaktivitu? To obvykle bývá protizákonné. Konec konců buď SPS nebo MD už jeden podobný soud prohrála/prohrálo. Sám takový průkaz mám.
Uživatelský avatar
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1721
Registrován: pon lis 26, 2012 1:00 am
Reputace: 102
Bydliště: Ostrava

Re: VMP

Příspěvekod Jarda885 » sob čer 18, 2022 4:13 pm

Pak se soustřeď na zneplatnění novely zákona.

Mimochodem. Tato novela zneplatňuje i průkaz, o kterém ministerstvo prohrálo v minulosti soudní spor.
Takže je taky neplatný. Ale je vás pár, co je máte. Nikdo to řešit nebude.
Husky
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 349
Registrován: stř čer 10, 2020 7:13 pm
Reputace: 35
Bydliště: I.Chomutov, II. Rovanjska

Re: VMP

Příspěvekod Husky » ned čer 19, 2022 12:01 pm

Arogance moci, arogance byrokrata.
I když pohrajeme soud, stejně tě zařízneme a ukážeme hrstce pitomců naši moc

"Ale je vás pár, co je máte. Nikdo to řešit nebude."

Ale to se pleteš, bude. Když neohnu hřbet a jsem si jistý svým právem, tak po těch soudech byrokraty (stát) proženu za mimomajetkovou újmu.
Za neprávem zabavený řidičák bych , po konzultaci s právníkem, požadoval cca 3 mil za každý rok. Soud se sice potáhne , stáhne mi to na asi na 1,5 mil. , ale stím se dá počítat a čas hraje pro mně.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Re: VMP

Příspěvekod Libor » ned čer 19, 2022 8:20 pm

Docela se divim. Jeden soud prohrali a koleduji si o dalsi.
Nebo pocitaji snad s tim ze nikdo nepujde do sporu kvuli financnin nakladum na zahajeni sporu ….,
Uživatelský avatar
RACEK
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1114
Registrován: pát čer 26, 2009 2:00 am
Reputace: 100
Bydliště: Praha

Re: VMP

Příspěvekod RACEK » ned čer 19, 2022 9:25 pm

To co mě překvapilo, že i když jsem si průkaz vyměnil za plastovou kartičku v roce 2013, tak si v roce 2022 musím vyměnit plastovou kartičku za jinou plastovou kartičku.

A když tak neučiním, tak mi propadne a již nepůjde vyměnit. A budu muset znova na zkoušku. A ti co nemají námořní průkaz, budou muset i na ověření praktických dovedností.

Což mě přijde dost nefér.

Třeba můj táta má VMP z roku 1982. V roce 2004 si ho nechal vyměnit. A když si ho nyní nevymění znova, tak o průkaz přijde.

A bude muset na ověření praktických dovedností a to přesto, že má o 40 let delší plavební praxi, než nějaký šmudla, který to za peníze ověřuje.

Takže když si táta nevymění průkaz, protože vůbec neví, že si ho má vyměnit, bude muset proplout komorou s nějakým ověřovačem i když už komorou proplul nejméně tisíckrát?

A spousta lidí pluje v ČR jen občas a vůbec nevědí, že je potřeba je vyměnit jinak o ně definitivně přijdou.
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: VMP

Příspěvekod david » ned čer 19, 2022 9:41 pm

Stejně nepochopitelné je obnovení vysílačky a průkazu operátora každých pět let. Navrch nemůžeš požádat dřív než dva měsíce ?předem a když to prosereš, děláš zkoušku znovu. Jak u blbejch na dvorku.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů