VMP

Pořád stejný problém: kde a jaký průkaz na loď je potřeba, je či není uznáván atd.

Moderátoři: MARIS, Pepa, windward, vilma

Uživatelský avatar
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1721
Registrován: pon lis 26, 2012 1:00 am
Reputace: 102
Bydliště: Ostrava

Re: VMP

Příspěvekod Jarda885 » pát bře 17, 2023 12:34 pm

Zahajskej píše:.......na stránkách plavebního úřadu je uvedeno, že majitelé průkazů vydaných před novelou budou muset mít při kontrole při dovršení 65 u sebe potvrzení od lékaře. ....


Je někde uvedeno, který lékař toto potvrzení vystaví?
Pro ridičák to dělá běžný praktický lékař, pro námořní papíry má MDČR svůj seznam lékařů.
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: VMP

Příspěvekod david » pát bře 17, 2023 4:40 pm

Mně obvoďák současně s autem. Už tak třikrát. Bez problémů, má i správný tiskopis.
Uživatelský avatar
RACEK
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1114
Registrován: pát čer 26, 2009 2:00 am
Reputace: 100
Bydliště: Praha

Re: VMP

Příspěvekod RACEK » pát bře 17, 2023 6:29 pm

A co je vlastně důvodem, že jsou tyto prohlídky nově zavedeny?

Neslyšel jsem o tom, že by za posledních padesát let byla způsobená nějaká plavební nehoda, protože vůdce malého plavidla byl zdravotně nezpůsobilý.
Uživatelský avatar
Strycek_Bidlo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1171
Registrován: pon kvě 07, 2007 2:00 am
Reputace: 8
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Re: VMP

Příspěvekod Strycek_Bidlo » pát bře 17, 2023 7:28 pm

Dej státnímu úředníkovi stůl a důvod k existenci si už najde sám
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: VMP

Příspěvekod david » pát bře 17, 2023 9:20 pm

Vážení, vraťte papíry. Tohle platí od vydání vyhlášky 42/2015.
Uživatelský avatar
RACEK
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1114
Registrován: pát čer 26, 2009 2:00 am
Reputace: 100
Bydliště: Praha

Re: VMP

Příspěvekod RACEK » sob bře 18, 2023 8:54 am

Čech 70 let s gumákem 4 m a motorem 10 kW.

Pluje po rybníku za barákem, takže potřebuje VMP a lékařskou prohlídku od praktika každé dva roky.

Pluje v Chorvatsku do 1NM od pobřeží, takže potřebuje VMP-C a lékařskou prohlídku od praktika každé dva roky.

Pluje v Chorvatsku dál než 1 NM, takže potřebuje MDČR a lékařskou prohlídku od pověřeného lékaře jednou za 10 let.

Němec ani Slovák nepotřebují nic ani průkaz ani prohlídku?
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: VMP

Příspěvekod david » sob bře 18, 2023 8:54 pm

Pokud pluje na rybníku za barákem, tak nepotřebuje vůbec nic. To je totiž vodní cesta třídy O.
Husky
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 349
Registrován: stř čer 10, 2020 7:13 pm
Reputace: 35
Bydliště: I.Chomutov, II. Rovanjska

Re: VMP

Příspěvekod Husky » ned bře 19, 2023 8:46 am

RACEK píše:Němec ani Slovák nepotřebují nic ani průkaz ani prohlídku?



Slovák, Němec i Křovák musí dodržovat zákony země ve které se ráčí nacházet.

Nepatrný problém bude mít patrně Slovák s motorem do 10 kW v Chorvatsku. Jeho tuzemský byrokrat mu techničák na čamac nevystaví, ale chorvatský byrokrat mu zase bez techničáku neprodá vinjete a osiguranje (to do 20 KW není sice povinné, ale může se hodit). :mad:
Uživatelský avatar
Zahajskej
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 171
Registrován: stř zář 15, 2010 2:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Zahájí, okr.Mělník

Re: VMP

Příspěvekod Zahajskej » ned bře 19, 2023 9:55 am

Tady je problém jinde. Ano, lékařské prohlídky jsou již od 2015 dané výše uvedenou vyhláškou. Tady jde o způsob, jakým to je uvedeno v zákoně a jak si to vysvětluje ve výkladu Plavební úřad. V zákoně je uvedena platnost průkazu do věku 65 let, pak je prodloužena vystavením nového po předložení lékařského posudku. Ale průkazy vystavené před platností zákona jsou na dobu neurčitou, takže je nový zákon omezit nemůže, toto platí jen pro průkazy vystavené po 1.3.2023.. Ale SPS ti třeba vydáním nového průkazu po ztrátě vystaví již průkaz s omezenou platností, to není správné. Dále je v zákoně uvedeno, že při kontrole jsem povinen mít průkaz vůdce plavidla, nikoli lékařské potvrzení. Takže kontrola na něj nemá nárok, protože to není povinné, nemá se ho jak domáhat. Že napíší na své stránky, že to tak bude, nemá oporu v zákoně.
A propo, až se bude chodit do práce až do 68, makat bez lékařské prohlídky budeš muset, ale na loď či auto štempl od felčara budeš muset mít.
Uživatelský avatar
Andrejjeep
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 566
Registrován: pát lis 07, 2014 1:00 am
Reputace: 33
Bydliště: Hlavná dedina SK

Re: VMP

Příspěvekod Andrejjeep » pon bře 20, 2023 7:38 am

Husky píše:Nepatrný problém bude mít patrně Slovák s motorem do 10 kW v Chorvatsku. Jeho tuzemský byrokrat mu techničák na čamac nevystaví, ale chorvatský byrokrat mu zase bez techničáku neprodá vinjete a osiguranje. :mad:


Ten problém bude skutočne nepatrný, nakoľko Slovak s čamacom do 10kW vôbec do Hrvatska nemôže, totiž toto sa vzťahuje len na vnútrozemské vody a VMP, ktorý nemá oprávnenie ako u Vás na príprežnú plavbu "C". Tuzemský byrokrat je už tak lenivý že sa mu nechce vydávať technické pre gumáky a pramice z vyšším výkonom ako 5kW tak šupli do 11kW ale musíš byť držiteľom VMP.
Keď chce na more musí na iný úrad a tam mu ten technický vystavia. Aj keď je paradox že technickú pre námorný úrad vykonáva vnútrozemská plavebná správa pre rekreačné plavidlá.
Slovak má ten problém, že potrebuje dva preukazy jeden ma vnútrozemské vody a druhý na more. Z VMP na more nemôžeš, rovnako ako z preukazom námorného nemôžeš u nás na vnútorné vody.

A.
Husky
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 349
Registrován: stř čer 10, 2020 7:13 pm
Reputace: 35
Bydliště: I.Chomutov, II. Rovanjska

Re: VMP

Příspěvekod Husky » pon bře 20, 2023 1:12 pm

Takže jste na tom, bratia, ještě hůř než my a to je co říct.
Naštěstí jsou jiné cesty a jde to obejít.
Chorvat, aby jeho půjčovny čamaců více vydělávaly, dá voditel brodice každému (úspěšnost testů kolem 99%), kdo si řekne a zaplatí. Loni to bylo 700 kn (1 euro = 7,53450 kuna. fixní kurz), letos prý stejná taxa. Máš v tom i rádio, ale jejich papíry platí jen v Chorvatských vodách. Jak tě s tím chytnou v Albánii, nebo v Černé hoře tak tě zachrání úplatek, jak tě chytnou Řekové, máš smůlu. :mad:
Také je možnost získání polských papírů (platí všude) a nejspíš i jiných...
Uživatelský avatar
maximilian
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 175
Registrován: ned led 03, 2010 1:00 am
Reputace: 5
Bydliště: Bratislava

Re: VMP

Příspěvekod maximilian » úte bře 21, 2023 8:49 pm

Len upresnenie. Na pobrežnú plavbu po mori v Chorvátsku (max. 500 m od pevniny alebo ostrova, dĺžka člna < 3 m) na člne s motorom do 4 kW je pre našinca potrebný len preukaz VMP s rozšírením na oblasť C alebo chorvátsky preukaz voditelja brodice kategorja A.
Vyššie uvedený problém nastáva, ak je výkon motora medzi 4 kW - 10 kW.
Uživatelský avatar
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2096
Registrován: pát pro 18, 2009 1:00 am
Reputace: 39
Bydliště: Ústí-Brná

Re: VMP

Příspěvekod geus » stř bře 22, 2023 8:10 am

A nebylo to náhodou do 1nm.? od pevniny. A jak mi zabrání s mou lodi vyplout dál do moře nebo budu rychlý a už budu vm mezinarodnich vodách tam už na mě.nemuzou. přeci
Uživatelský avatar
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1721
Registrován: pon lis 26, 2012 1:00 am
Reputace: 102
Bydliště: Ostrava

Re: VMP

Příspěvekod Jarda885 » stř bře 22, 2023 12:24 pm

geus píše:......... už budu vm mezinarodnich vodách tam už na mě.nemuzou. přeci


Myslím, že víš, že mořská policie neprovádí běžné kontroly jako policie na silnici.
Do problému se můžeš dostat při nehodě, nebo jiném problému. Mít platnou licenci k vedení plavidla je důležité hlavně pro pojišťovnu. Potom taky při posuzování trestní odpovědnosti při velkém maléru.
Uživatelský avatar
Andrejjeep
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 566
Registrován: pát lis 07, 2014 1:00 am
Reputace: 33
Bydliště: Hlavná dedina SK

Re: VMP

Příspěvekod Andrejjeep » stř bře 22, 2023 2:18 pm

maximilian píše:Len upresnenie. Na pobrežnú plavbu po mori v Chorvátsku (max. 500 m od pevniny alebo ostrova, dĺžka člna < 3 m) na člne s motorom do 4 kW je pre našinca potrebný len preukaz VMP s rozšírením na oblasť C


Toto mi nejako nesedí, nakoľko na preukaze VMP mám implicitne kategorizované, že platí len pre vnútrozemské vodné cesty a to môžem viesť plavidlá do 20m dĺžky nad 20kW výkonu a nad 12m2 (výkonovo teda ja remorkér, a plachty aj škuner ak by bol do 20m dlžky .o)), teda kategórie A, B, C. D plte som akosi neuvažoval, že budem prevádzkovať.

O nejako rozšírení na oblasť C som zatiaľ nikde nepočul.
A na more z 4kW tak to akurát tak ako bay boat v prístave alebo pri kotvení.

A.
Husky
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 349
Registrován: stř čer 10, 2020 7:13 pm
Reputace: 35
Bydliště: I.Chomutov, II. Rovanjska

Re: VMP

Příspěvekod Husky » stř bře 22, 2023 2:18 pm

Pomorska policija i Lučka Kapetanija skutečně neprovádějí namátkové kontroly, tak jako dopraváci na silnicích, ale překvapivě rychle reagují na udání a pak bleskově konají. Zastaví tě zcela jstě, budeš li načapán jak jedeš v kluzu, podle jejich názoru, méně než 300m od nejbližšího pobřeží. O těch 300m metrech se nediskutuje, každá minuta argumentace stojí sprostého podezřelého cca bankovku 1000 Kn, resp. dnes její nom. hodnotu v eurech.

jinak mezinárodní vody, kam se chce psanec Geus skrýt před zákonem, začínají až 22nm od pevniny, ostrova ležícího v teritoriálních vodách Hrvatska :mad:
mimochodem, chorvatský mořský švestky mají sakra rychý čamace a umějí je řídit. Viděl jsem jak ulovili německého skůtra, docela snadno.
Uživatelský avatar
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2096
Registrován: pát pro 18, 2009 1:00 am
Reputace: 39
Bydliště: Ústí-Brná

Re: VMP

Příspěvekod geus » stř bře 22, 2023 10:18 pm

Tak já se tam skrývat nechci to neee. Ale když doplují k poslednímu ostrovů a pak se rozhodnu plout třeba do Itálie tak jak.pisete nikdo za mnou nepojede že.pluji někam daleko. Ale může to být opačné.popluji od.nekud a.priplavu svou lodi třeba do Chorvatska a co by udělali kdyby zjistili že mám jen naše vmp taky můžu tvrdit že nás bouře zahnala z Itálie k jejich vodám berte to jako příklad nikam se nechystam
Husky
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 349
Registrován: stř čer 10, 2020 7:13 pm
Reputace: 35
Bydliště: I.Chomutov, II. Rovanjska

Re: VMP

Příspěvekod Husky » čtv bře 23, 2023 10:16 am

https://lodninoviny.cz/Cruising/kde-jso ... ho-jadranu

Tohle může být užitečný odkaz, ale musíš mít koupenou tu správnou mapu a vědět kde jsi.
Ale mají Chorvati pod svojí jurisdikcí skoro 2/3 celého Jadranského moře.
Ještě větší bordel je v tom u pobřeží Turecka. Tam jim zase šéfují Řekové, někde jen pár set metrů od turecké pláže a řecký benga jsou na návštěvy z Turecka alergický, mají to v genech :mad:
Je to zkrátka o tom, že kdo má ostrovy, ten vládne moři a prostému námořníkovi nezbývá, než se podle toho zařídit
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Re: VMP

Příspěvekod Libor » čtv bře 23, 2023 3:15 pm

Mam pocit ze tu mapu davaji ke kazde zakoupene vinete.
Mam jich doma nekolik
Husky
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 349
Registrován: stř čer 10, 2020 7:13 pm
Reputace: 35
Bydliště: I.Chomutov, II. Rovanjska

Re: VMP

Příspěvekod Husky » čtv bře 23, 2023 3:54 pm

Mně na Lučka Kapetanija nikdy nic zadarmo nedali. Ani v Zadru, ani ve Starigradu. To není fér.
Příští tejden jdu kupovat vinjety na dva čamace, tak mu hned řeknu ať nakulí ty lepe morske kartice co má v šupleti :crazy:
Když to dostávaj jiný, chci to taky !
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Re: VMP

Příspěvekod Libor » pát bře 24, 2023 8:42 am

Nevim jestli se to nezmenilo..,
Ja i u nich zadny obtisk uz ores 10 let nekupoval.
Uživatelský avatar
Zahajskej
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 171
Registrován: stř zář 15, 2010 2:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Zahájí, okr.Mělník

Re: VMP

Příspěvekod Zahajskej » pon bře 27, 2023 3:51 pm

Vznesl jsem dotaz na Plavební úřad, jak je to s tím, že budou vyžadovat potvrzení od lékaře u průkazů vydaných před novelou, když v novele je uvedeno, že při kontrole je třeba mít platný průkaz, nikoliv ještě potvrzení, že ho nemohou vymáhat. Odpověď první, že mi odpoví. Odpověď druhá, jaksi dáma motala starý zákon s novým, ale nevysvětlila, protože asi nevěděla jak. Její odpověď jsem rozporoval a zatím čekám, co mi odpoví. Mám z toho pocit, že se někde stala chybka, zákon má díru, oni se jí snaží nějakou iniciativou zalepit, ale bez opory v zákoně jim nepomůže ani super lepidlo. Uvidíme, jak to bude pokračovat dál. Sice se mě to netýká, do věku 65 let mi ještě dost chybí, ale mám na dění okolo kocábek zde v tuzemsku ze strany legislativy a jejího vymáhání velkou pifku. Holt se Plavební úřad, potažmo SPS, snaží nějak zdůvodnit svou existenci, mnohdy dost prachbídně.
Vlastním sice jen gumák s 15HP motorem, ale mám pocit, že povinnosti sdílím i s vlastíkem zaoceánské lodi.
Jen na okraj, byl zde několikrát použit chorvatský výraz čamac. Chorvaté lodě, myslemo malé lodě, označují mnoho různými výrazy, ať už uvedený čamac, ale i brod, brodica, gumenjak.
A mapu jsem na kapitanátu dostal před mnoha lety. Bylo to poprvé a naposledy. Ještě ji někde mám.
Husky
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 349
Registrován: stř čer 10, 2020 7:13 pm
Reputace: 35
Bydliště: I.Chomutov, II. Rovanjska

Re: VMP

Příspěvekod Husky » pon bře 27, 2023 8:20 pm

byrokracie v tomto státě je obrovská, sps nevyjímaje. Obcházejí a ohýbají zákony a směrnice EU jak se jim zlíbí. Měl jsem s nimi onehdá spor ohledně přihlášení nového 2t. To je ona "slavná" směrnice "eu 30". ta venkoncem není tak špatná, má logiku a v metodických pokynech pro měření emisí dvoutakty dokonce zvýhodňuje. Prudce inteligentní byrokrat na sps si to zjednodušil tím, že odmítl a to vcelku podlým způsobem ( až po zaplacení správního poplatku) nový 2t přihlásit. Absence zdravého rozumu na sps je obrovská, ať již ohledně vmp nebo lo.

...k tomu čamacu. Chorvatština má skoro ke každému slovu synonymum a ne jedno, klidě i pět a víc (a to nemluvím o Dalmatštině) takže oni mé lámané chorvatštině docela rozumí a jim ani "censored" :crazy: mimochodem jsem teď na velebitském kanále a počasí je roztomilý. v noci přišla oluja a kiša, vzbudily mně takový rány, že jsem si v rozespalosti myslel, že jim Srbin zase vyhlásil válku. Dneska den začal jugem, který přešlo v buru, ale v poločase se na hodinu vyjasnilo a udělalo se 24°ve stínu... chtěl jsem na vodu, ale zatí si nechám zajít chutě. čamac vytáhnu až vyplujou rybáři.
Uživatelský avatar
jajarin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 423
Registrován: pon srp 15, 2011 2:00 am
Reputace: 25
Bydliště: Nymburk

Re: VMP

Příspěvekod jajarin » stř bře 29, 2023 2:06 pm

Ahoj, je mi 68 už musím mít prohlídku na řidický průkaz ,platí tato prohlídka i na VMP nebo musí být něco speciálního. Díky
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: VMP

Příspěvekod david » stř bře 29, 2023 8:45 pm

Kus vejš píšu, že mi oboje dělá obvoďák. Najednou, ale na dva formuláře. Na vodu je jinej, ale měl ho.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů