Ochrana vod - odpadní nádrže.

Palubní instalace, zařízení a výbava lodě pro plavbu.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Jsem pro používání odpadních nádrží:

bezpodmínečně
1
17%
pouze v případě odpovídající možnosti vyprazdňování
4
67%
v žádném případě, protože to nic neřeší
1
17%
 
Celkem hlasů: 6
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Ochrana vod - odpadní nádrže.

Příspěvekod Libor » ned srp 19, 2007 5:17 pm

Jak už v topicu vodoinstalace bylo zmíněno a také jsem na toto téma narazil při procházení zahraničních fór, je téma fekálních a obecně tanků na odpadní vodu celkem živě diskutované téma.

Proto mě zajímá názor Vás čtenářů a návštěvníků tohoto fóra.

Je možné se dočíst o házení skleněných láhví a jiného odpadu přes palubu, což v některých případech poslouží jako úkryt pro mořské živočichy. Lze pozorovat neskutečně nahromaděný odpad jako umělé pobřeží, či útesy. Typický příklad - lodní vraky.
Ale skutečně by měl každý odpad, včetně láhví atd. zůstat na palubě do té doby, než jej bude možné patřičným způsobem zlikvidovat na pevnině.

Také téma fekálních tanků je velmi diskutované - takový tank je užitečná věc, ale povinná by měla být jen v případě, že je možné je patřičně na pobřeží vypraždňovat.

Pokud se budeme držet toho, že na toaletě skončí jen to co předtím zpracoval žaludek, neměl by ani v zátokách nastat nějaký velký problém. Příroda za pomocí ryb má účinný recept pro zlikvidování (kdo to někdy pozoroval ví jak rychlá je "rychlá rota životního prostředí")

Toaletní papír, vložky a kuchyňský odpad nepatří do toalety nejen kvůli životnímu prostředí, ale i z praktických důvodů, což jistě může potvrdit každý skipper, který musel řešit ucpaný záchod.

Odmašťovače jsou v první řadě nejpoužívanější prostředky pro mytí nádobí, které by měli zůstat v dřezu (pokud není k dispozici tank na odpadní vodu) a teprve po vyplutí ze zátoky vypuštěny.

Zůstává nám ještě sprchový gel a šampón - zde ale nepomůže ani nejlepší a největší tank na odpadní vodu, pokud je použitá sprcha na "badenplatu" a to je v jižních oblastech nejoblíbenější místo pro tělesnou hygienu....

Jak se tedy na to díváte? Třeba má někdo nějaký tip jak se zbavit odpadních vod a nakládat s odpady na lodi.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » ned srp 19, 2007 6:36 pm

Já se na to dívám tak, že téměř všechny pobřežní města, městečka, vesnice, kempy a velké zaoceánské lodě používají moře jako žumpu a moře dělá co může, aby to strávilo. Pokud jde o živočišný odpad, tak se mu to celkem daří. Jaké má ještě rezervy nevím. Ale obsah našich střev a zbytky od jídla ještě určitě zvládne. Dokonce jsem někde četl, jaké odpadky se mohou do moře házet. Běžné odpadky z kuchyně tam byly.
Daleko horší to je s odpadem, který není biologicky odbouratelný. Zmíněné pet-lahve, igelitky a podobné, to je hrozné svinstvo a tady bych byl velmi přísný.
Tisíce charterových lodí brázdí noře po celém světě a tank na odpadní vodu nemá. Pokud někdo uvažuje o tanku, má to smysl tehdy když je třeba v maríně a nechce se mu na vzdálené sociální zařízení. Ale po vyplutí na volné moře je stejně vypouští do vody.
Já považuji tank na odpadní vodu zbytečný. Pokud jej i v maríně budete mít kam vyprázdnit :?: , stejně obsah skončí v moři.
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » ned srp 19, 2007 8:03 pm

Vidím to úplně stejně jako Baharis.
Snad jen dodám.
Pokud již některá charterová loď , z těch, na kterých jsem plul, měla tank /asi ve třech případech/, technik při předávání nikdy neopomenul zdůraznit, abych jej nepoužíval. Tanky byly vždy jako nové.
Pokud někdo tank montuje, asi již automaticky s dvojcestným /nebo kolikacestným ?/ ventilem na pumpě od WC a tím se z tanku obsah po opuštění přístavu pumpuje do moře.
Praktikuji - v přístavu WC nepoužívat. Stejně se každý těší na pořádné WC a no moři to rozhodně nevadí.
Když jsem si děla chorvatské papíry, na toto téma jsem si se zkoušejícím kapitánem docela dlouho povídal, Jeho postoj byl naprosto totožný s tím co uvádím nebo napsal Baharis.
Vodu z dřezu bych opravdu neřešil. Jde jen o těch pár kapek jaru. V přístavu bych se jej snažil nepoužívat-za dne. Totéž patí samozřejmě o umyvadle.
Ty úvahy týkající se vodoinstalace /tazatel promine- zapoměl jsem jméno/ byly místy skoro absurdní - čistou, tlakovoou vodu pro WC a pod. - tedy, pokud jsem to pochopil. Pokud někdo nechce pumpovat, prodávají se již WC /lodní/ s el pumpou - stačí držet čudlík atd..
Ovšem může se stát, že jsou lokality, kde vám WC zapečetí. Údajně např Bodamské jezero.
Uživatelský avatar
stefin
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 145
Registrován: úte dub 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod stefin » pon srp 20, 2007 8:54 pm

Souhlasim s ostatnimi, ze odpadni nadrz je luxus, ktery komplikuje a prodrazuje instalaci. Na volne vode se stejne odtoky vypousteji do okolni vody a v marine je lepsi pouzivat stabilni WC. Jenze jsou nocni rychle pripady, kdy kazdy metr kratsi vzdalenosti k WC je dobry. Pak je jednoznacna volba pouzit lodni zachod nez bezet v pyzamu pres celou marinu. Vypustet ale obsah WC v marine bych se zdrahal. V techto pripadech mi pouziti odpadni nadrze pripada smysluplne.

to Pepa: pri patrani po WEBu se mi nepodarilo narazit na zadny elektricky zachod, ktery by obsahoval cerpadlo pro nasavani vody. Zrejme je to pro to, ze se predpoklada, ze na lodi jiz rozvod tlakove vody je a ten kdo jej nema, pouzije externi cerpadlo. Na druhe strane jsem u ovladacich tlacitek zachodu nikde neobjevil tlacitko spousteni externiho cerpadla, vzdy se ovladala jen odpadni pumpa. Proto se mi zdala moznost zavedeni pitne tlakove vody do zachosu vhodna k diskusi, nebot setrila jedno cerpadlo a navic odstranovala problem jak cerpadlo ridit. Osobne to ale nepovazuji za vhodne, nebot pitne vody je na lodi vzdy malo.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pon srp 20, 2007 9:31 pm

To stefin
Elektro WC je plno, stačí se trochu porozhlédnout dál za hranice:
http://www.svb.de/sanitaeres+kuehlung+h ... rd+wc.html
http://www.svb.de/sanitaeres+kuehlung+h ... rd+wc.html
nebo jen kit pro přestavbu na elektro:
http://www.svb.de/sanitaeres+kuehlung+h ... pumpe.html
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » pon srp 20, 2007 9:40 pm

To stefin
Vezmu li v úvahu počet tvých nocí v marině za rok /nechci tě podcenit, tak řekněme průměrného jachtaře/ a k tomu přiřadím pravděpodobnost výskytu rychlého případu, vychází mi to tak na jeden případ za pět let. V tom případě klidně tu toaletu použij, věř, že kterékoli moře ti to odpustí.
Lodní WC s elektrickým ovládáním vody existuje. Prohlížel jem si jej na webu, ale v této chvíli ti neřeknu kterého obchodu, Rozhodně to byla adresa napsaná zde v nějakém topicu. Hledej, tolik jich zase není.
Namontovat tlačítko čerpadla je věc vcelku velmi jednoduchá a myslím, že ji netřeba řešit.
Horší již je tvé neustálé koketování s použitím sladké vody ke splachování WC. Pokud chceš, tak si to udělej, ale už se snad o tom tady nezmiňuj, řada lidí bude mít boule na čele, jak mlátí hlavou do stolu. Napíšu to slušně - dle mne je to nemyslitelné, nesmyslné a ne nevhodné jak píšeš. V této souvisloti je třeba říci, že na moři je vody nejen málo, ale je limitující pro vše podstatné a důležité, včetně tvého života. Pokud ji budeš lít do WC, troufnu so vyslovit soukromý názor, že budeš nejspíše první lodí na světě.
Pepa
Uživatelský avatar
stefin
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 145
Registrován: úte dub 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod stefin » úte srp 21, 2007 7:55 am

To Libor
dekuji za velice uzitecne odkazy
To Pepa
dekuji za trpelivost, nenapsal jsem to moc natvrdo, ale do WC poustet pitnou vodu NECHCI, jen jsem se snazil vysvetlit,z e mne to napadlo jako nejjednodusii reseni z hlediska zapojeni, z ostatnich duvodu ale nepouzitelne. Navic predpokladam plavbu predevsim po Vltavske kaskade, kde problem s pitnou vodou takovy jako na mori neni.
Uživatelský avatar
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 06, 2006 9:53 pm
Reputace: 82
Bydliště: Metylovice

Odpadní nádrž

Příspěvekod Richard » úte srp 21, 2007 8:02 am

Zcela osobitým a jistě fungujícím způsobem by bylo splachování balenou vodou ...
K odpadním nádržím - v USA a i v různých regionech Evropy je stanoven třímílový limit. Pro lodě kratší než 65 stop jsou stanoveny tři třídy zařízení MSD (Marine Sanitation |Device)
Typ 1 - ničí splašky tak, že nejsou vypouštěny pevné částice - odpad je ošetřen chemicky a pak vypouštěn do moře.
Typ 2 Podobně jako typ 1 s tím, že zpracování má přísnější standardy.
Typ 3 - Tento typ zahrnuje pevná i přenosná WC - odpady jsou schraňovány v odpadních nádržích a ty jsou pak vyprazdňovány mimo třímílový limit nebo pomocí pump v přístavech.

Lodě nad 65 stop mohou mít jen MSD typu 2 nebo 3.
Je legální mít WC s Y ventilem před odpadní nádrží, kterým volím, zda odpad vyprazdňuji přímo do moře popř. skladuji v odpadní nádrži. Existuje mnoho variant zapojení - důležitá je správná instalace jednotlivých komponent. Pravidla se zpřísňují a je tendence omezit MSD typu 1 a 2.
Uživatelský avatar
dodo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 516
Registrován: pon lis 06, 2006 1:00 am
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dodo » úte srp 21, 2007 9:40 am

pokud si dobre pamatuju tak o odpadnich nadrzich se nekdo zminoval v jedne z prednasek letos v Libstate. Nepamatuju si to presne ale bylo receno neco ve smyslu ze napr. v Nemecku jsou fekalni tanky na rekreacnich lodich povinne (nevim jestli jen u novych lodi nebo u vsech) a podobny trend se zacina prosazovat i v dalsich evropskych zemich a je otazkou pristich par let kdy to bude vyzadovano vicemene vsude (aspon teda co se Evropy tyka).

Ja osobne jako nejlepsi reseni vidim to co napsal uz Richard mit WC s Y ventilem pred fekalnim tankem (byt treba relativne malym - par desitek litru) a prepinat.

dodo

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host