Navtex na mobil podruhé

Počasí je jednou z nejvíce sledovaných témat při plavbě. Vše kolem počasí a jachtingu.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Toto téma / možnost mě:

velice zajímá, jsem ochoten pomoci
10
67%
zajímá, chci ale jen předpověď
4
27%
vůbec nezajímá
0
Žádná hlasování
zaujalo, ještě o tom budu přemýšlet
1
7%
 
Celkem hlasů: 15
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » úte srp 28, 2007 1:12 am

Baharis píše:Pět stažených předpovědí x 26,18 = 130,90


Psal jsem to odpoledne.....
Uživatelský avatar
jerryx
Site Admin
Příspěvky: 2450
Registrován: pát čer 16, 2006 12:00 am
Reputace: 87

Příspěvekod jerryx » úte srp 28, 2007 1:28 am

Baharis píše:
Baharis píše:Pět stažených předpovědí x 26,18 = 130,90


Psal jsem to odpoledne.....


uz jsem to nasel GPRS roaming - Chorvatsko. taky by si sem mohl davat odkazy :P
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » úte srp 28, 2007 7:13 am

Ale Jerryxi, to už je jen takové haštěření a slovíčkaření. :D Ten kdo chce slyšet, ten slyší. Těch informací a také odkazů je v předcházející diskusi habakuk.

Baharis píše:To také není špatná myšlenka. Připojit se přes GPRS není problém. Jen upozorňuji, že že s tou cenou to alespoň u O2 tak není. Už jsem o tom nedávno psal TADY

Baharis píše: Mě jen ten Bilardosův nápad připadal zajímavý, celkem jednoduchý a levný. Pět stažených předpovědí x 26,18 = 130,90

Strycek_Bidlo píše:Já teď jenom mrknul na ceny roamingu pro Chorvatsko:
U tarifního T-Mobile :
WAP: 16,70 Kč/ za každých započatých 10kB
Internet: 29 Kč za každých započatých 100kB

U tarifního Vodafone :
WAP: 4,80Kč za každých započatých 10kB
Internet: 26 Kč za každých započatých 100kB.

A u O2 jsem našel:
WAP: 34,51 Kč za každých započatých 20kB
GPRS: 26,18 Kč za každých započatých 100kB


Ale zbytečně to nenafukujme mlácením prázdné slámy. To je o ničem. Dejte hlavy dohromady a pokuste se nastínit, jaké jsou možnosti - předpoklady varianty rozesílání SMS.
Bilardos, Uncle i já jsme něčím argumentovali. Zatím jsem ale nečetl žádný protiargument!!!
Uživatelský avatar
RadekS
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 253
Registrován: úte črc 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Nové Veselí

Příspěvekod RadekS » úte srp 28, 2007 7:18 am

Pokud to bude za bůra, tak je to pro tebe zajímavé? Když ti pošlu 5x SMS ze svého mobilu, tak je to za 6 kč včetně DPH. To nejsou žádné peníze. Horší je to s časem, sestavit předpověď. Je nás tady tisíc, kolik lidí je týdně na vodě a kolik jich je ve stejné oblasti? Pokud by mi nějaký automat ten text poslal na mobil, rozeslat to 10,20 lidem není problém, ale chce to agendu, komu poslat jakou předpověď ?
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9329
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » úte srp 28, 2007 7:32 am

Baharis píše:..... Řekněte že mě to bude stát za týden bůra a nebudu se bavit o načítání stránky. Pro první případ něco vím. Pro druhý případ mě schází jakékoliv nastínění možností....


Řekněme, že by to podle tarifu mohlo stát - 1 SMS denně po 1 - 3,-Kč = cca 7 - 21,-Kč.
U free brány zdarma ;)
Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Pánové,

Příspěvekod halladin » úte srp 28, 2007 8:31 am

možná by stálo za to prozkoumat nabídku Tmobile.hr Bohužel neumím srbochorvatsky, ale zahlédl jsem na jejich stránkách, že existuje nějaká karta SIMPA ( obdoba Twistu?), ke které je možno aktivovat web and Walk 5 mega za 15 kun.
Je to moc, nebo málo ? Posuďte sami.
Možná by stálo za to investovat do toho chorvatského twistu, případně tu kartu někomu dále přenechat.
Odkaz Chorvatský tmobile -
POznámka - mám na svých stránkách jednu ovečku, která je s tím webandwalkem úspěšně navštěvuje o sobotách a nedělích z chalupy. Na MDA má nahranou nějakou light verzi opery.
Uživatelský avatar
smike
moderátor
Příspěvky: 1384
Registrován: pon bře 19, 2007 1:00 am
Reputace: 18

Příspěvekod smike » úte srp 28, 2007 10:12 am

myslím, že v této fázi se debata o sms/wap může lehce přerušit a spíše se věnovat hlavní části: sestavování zprávy o počasí.
Zda je reálné, popřípadě jaké jsou jiné možnosti, aby toto bylo děláno dobrovolníkem, se zárukou toho, že se na to nevyprdne..,
že si jednou( možná dvakrát) denně sedne k PC a věnuje tomu pravidelně nějaký čas.
Protože, když už by toto fungovalo, mělo by to mít jakousi garanci jistoty funkce.
Pak také ten "operátor" :) by měl trochu vědět co dělá, nepředpokládám, že půjde pouze o kopírování textu, ale spíš převodu textu do daných zkratek.

jo a ono v luxusnější verzi projektu by mohlo fungovat oboje (sms/stránka wap) souběžně.... 8)
Uživatelský avatar
Bilardos
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 792
Registrován: pon zář 18, 2006 10:54 am
Reputace: 4
Bydliště: Uherský Brod

Příspěvekod Bilardos » úte srp 28, 2007 10:45 am

smike píše:myslím, že v této fázi se debata o sms/wap může lehce přerušit a spíše se věnovat hlavní části: sestavování zprávy o počasí.
Zda je reálné, popřípadě jaké jsou jiné možnosti, aby toto bylo děláno dobrovolníkem, se zárukou toho, že se na to nevyprdne..,
že si jednou( možná dvakrát) denně sedne k PC a věnuje tomu pravidelně nějaký čas.
Protože, když už by toto fungovalo, mělo by to mít jakousi garanci jistoty funkce.
Pak také ten "operátor" :) by měl trochu vědět co dělá, nepředpokládám, že půjde pouze o kopírování textu, ale spíš převodu textu do daných zkratek.

jo a ono v luxusnější verzi projektu by mohlo fungovat oboje (sms/stránka wap) souběžně.... 8)

Myslím si, že zárukou bude to, že pokud by se někdo na někoho vy... tak pak sám nemůže očekávat, že by mu někdo něco poslal. Také by bylo možné to dělat ve více lidech s tím, že by v tom systému bylo zveřejněno na jaké čísla to posílat a kdy odešla poslední zpráva a případně její znění. Tím by pak další dobrovolník věděl, zda je to odesláno či ne a mohl by napravit chybu jiného.
Uživatelský avatar
prochat
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 11
Registrován: pon dub 23, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod prochat » úte srp 28, 2007 3:51 pm

Frantisek píše:
prochat píše: pokud se jeji obsah od minuleho cteni zmenil, html stranku prevedl do plain textu, nahradil delsi fraze a vyrazy, ktere se opakuji, jejich zkratkami, rozdelil do zprav po 160ti znacich a nakonec pomoci starsiho mobilu pripojeneho pres ser. port k PC odeslal..


Zaujimave riesenie, podla toho co pises by sa to dalo pouzit na ktorukolvek oblast sveta, mozes sem dat na ukazku jednu takuto prijatu spravu?

Tady tedy prikladam praktickou ukazku zpravy pred a po nahrazeni v ramci meho reseni. Jak jsem psal drive, je to ze stranky http://prognoza.hr/jadran_e.html
puvodni obsah stranky:
WEATHER REPORT ISSUED BY THE MARINE METEOROLOGICAL CENTER SPLIT ON 28.08.2007 AT 1200 HOURS

WARNING
A RISK OF ISOLATED THUNDERY RAIN SHOWERS IN THE NORTH ADRIATIC DURING THE NIGHT AND TOMORROW.
SYNOPSIS
A field of mean or a little raised air pressure over the Adriatic is slowly weak
ening.
WEATHER FORECAST FOR THE ADRITATIC FOR THE FIRST 12 HOURS
Mainly W and NW wind 4-12 knots. In the North Adriatic during the night mainly SE and E, in the Velebit Channel NE wind, 5-15 knots. Sea 1-2, in the open of the South and during the night in the North Adriatic possibly up to 3. Visibility 10-20 km. Mostly clear and hot. Cloud increase is expected in the North Adriatic in the evening and a risk of rain during the night.
WEATHER FORECAST FOR THE NEXT 12 HOURS
Mainly light to moderate SE wind. Sea smooth or slight. Fine or fair, in the North Adriatic variably and mainly cloudy with a risk of rain or isolated rain showers and thunder.

PMC - Split
Description

po uprave delsich vyrazu a frazi:
WR: 28.08.2007 AT 1200 HOURS
WAR!
A RISK OF ISOLATED THUNDERY RAIN SHOWERS IN THE NORTH ADRIATIC DURING THE NIGHT AND TOMORROW.
SYN.
A field of mean or a little raised air pressure over the Adriatic is slowly weakening.
WF FIRST 12hr
Mainly W and NW wind 4-12 kn. In the North Adriatic during the night mainly SE and E, in the Velebit Channel NE wind, 5-15 kn. Sea 1-2, in the open of the South and during the night in the North Adriatic possibly up to 3. Visibility 10-20 km. Mostly clear and hot. Cloud increase is expected in the North Adriatic in the evening and a risk of rain during the night.
WF NEXT 12hr
Mainly light to moderate SE wind. Sea smooth or slight. Fine or fair, in the North Adriatic variably and mainly cloudy with a risk of rain or isolated rain showers and thunder.
[hr]
V tomto konkretnim pripade by se to rozdelilo do 5ti sms po 160ti znacich.
Rozhodne by se v textu naslo vice kandidatu na prevedeni na zkratky - potreboval jsem to mit tenkrat behem cca 4 hodin kompletne hotovy, takze jsem nahrazoval jen to, co bylo hned videt..
Na toto automaticke zpracovani by byly idealni stranky primo zobrazujici text NAVTEX zprav, kde je text primo "zhusteny", tim padem by bylo mene sms na jednu zpravu. Ale v dobe na zacatku leta se mi nepodarilo zadnou funkcni najit..

Libor píše:Řekněme, že by to podle tarifu mohlo stát - 1 SMS denně po 1 - 3,-Kč = cca 7 - 21,-Kč.

v mem pripade to bylo posilano z GOcka s tarifem Fun tzn. 2Kc/sms, stranka se meni 2x denne, prumerne 6 sms na jednu predpoved, tedy
6*2*7=84.. Tedy za cca 84Kc jsem mel cely tyden 2x denne predpoved na mobilu..
Uživatelský avatar
stefin
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 145
Registrován: úte dub 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod stefin » stř srp 29, 2007 8:51 am

Presel jsem na tento topic az ted a musim rici, ze neni snadne projit tolik prispevku. Nicmene jsem to udelal, ale az na svetle vyjimky jsem moc informaci neobdrzel. Osobne si myslim, ze reseni je fajn, ale ma jiste omezeni.
1. Pokud to nebude automat, je reseni pouzitelne pouze pro Jadran, kde je nas hodne a bude tedy snaha si navzajem pomoci. Jsou tady ale technicke problemy, ktere se musi vyresit nejdrive:
2. Dosah GSM - pred lety jsem to vedel presne, ted si jen matne vzpominam. Budu rad, pokud mne nekdo opravi, pokud se mylim. Stara NMT sit jela na 450MHz a mela dosah cca 70km, novejsi 900Mhz ma jen polovinu, tedy cca 35km a nejnovejsi 1.8GHz ma dosah jen 18km od BTS. Kdysi jsem tyto dosahy testoval v praxi na NMT siti (pri vyjezdech do zahranici) a signal byl tak do vzdalenosti 30km (tedy polovicni oproti teoretickemu dosahu). Mi z toho vyplyva, ze reseni pomoci SMS je pouzitelne pouze pro pripobrezni plavbu do 35km od BTS (pobrezi). Je ale fakt, ze pokud vyjedu z dosahu signalu, bude mi SMSka dorucena jakmile se priblizim na dosah.
3. Neplacene brany - denne (jiz vice nez 3 roky) dostavam cca 5SMS na 02 pre mail branu z automatu. Spolehlivost je velice vysoka (ztrata SMSky temer nenastala), problem je ale omezeni delky zpravy (z mailu se posle jen nekolik desitek prvnich znaku, nedojde k rozdeleni na nekolik zprav)
Uživatelský avatar
RadekS
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 253
Registrován: úte črc 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Nové Veselí

Příspěvekod RadekS » stř srp 29, 2007 11:33 am

Ve věcech šíření signálu nejsem odborník, ale pokud vím, tak dosah krátkých vln je závislý na přímé dohlednosti vysílače a přijímače (čím kratší vlny, tím větší vliv stínění třeba terénem), což na moři není problém, takže ten dosah může být větší, než se uvádí. Pro plavbu ve vnitřních vodách Chorvatska nevidím problém, zatím jsem tam nenašel místo, kde by se můj laciný mobil nechytal. Pravda je, že tam kde jiní mají jednu čárku, mě to ukazuje plný signál. Přes den to nekontroluji a večer jsme vždycky někde zašití (Vis, Žirje ..) Takže dostat večer SMS s prognózou na druhý den mi připadá dostupné a velmi komfortní.
Uživatelský avatar
stefin
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 145
Registrován: úte dub 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod stefin » stř srp 29, 2007 3:18 pm

V GSM technologii neni dosah telefonu limitovan ani tak dosahem signalu, jako spise dobou zpozdeni mezi BTS a telefonem. Proto se mesto pokryva 1.8 GHz, aby mohlo byt hodne BTSek na male plose a a tim zajistena potrebna kapacita soucasnych hovoru a mimo mesto se jede na 900 MHz, protoze by nikdo pokrytim v pasmu 1.8GHz diky velkemu potrebnemu mnozstvi BTSek pro pokryti uzemi nezaplatil.
Je tady nekdo, kdo muze potvrdit, ze mu na mori funguje mobil ve vzdalenosti vice nez 35 km od pobrezi (od BTSky)?
Uživatelský avatar
stefin
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 145
Registrován: úte dub 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod stefin » pát srp 31, 2007 7:20 pm

Tak si pripadam jako posel spatnych zprav. Jen jsem napsal sve obavy o dosahu GSM technologie, topic skoncil. To jsem opravdu nechtel. Ja jen chtel, aby nekdo potvrdil ci radeji vyvratil me obavy o dosahu. Opravdu nema nikdo zkusenosti?
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pát srp 31, 2007 7:57 pm

Podle mě to je jasné. Nesetkal jsem se na svých toulkách s místem kotvení, kde by nebyl signál. Přes den během plavby na mobil nekoukám. SMSky vybírám večer, nebo ráno před vyplutím. Jednou za den mě předpověď stačí. A když není, vztyčím ten nasliněný prst, podívám se na barometr a rozhlédnu po obzoru. Stejně se ještě nestalo, abych ráno nevyplul.....
Já spíše čekám na to, jaký model se zvolí, jestli bude zpoplatněn nebo ne, jestli se budu muset aktivně zapojit, a tak podobně.
Uživatelský avatar
stefin
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 145
Registrován: úte dub 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod stefin » sob zář 01, 2007 3:45 pm

Podle mne by bylo skoda vyloucit jednu z moznosti generovani zprav. Kazda ma svou vyhodu:
Rucni generovani umoznuje text prelozit, optimalizovat apod., na druhe strane je spolehliva jen jak jsou spolehlivi redaktori
Automaticka na druhe strane nebude nikdy obsahove tak kvalitni, jako rucni, bude ale spolehliva.
Ja bych to spojil. Udelal bych interface pro vysilani, treba databazi, odkud by si vysilaci program nacital zpravy pro odvysilani. Databaze by se zpravami plnila dvemi vstupy - automaticky a rucne. Rucni zprava by mela vyssi prioritu. Pokud by do doby vysilani zpravy rucne zadana zprava nebyla, odvysilala by se ta automaticka.
Otazka zpoplatneneho vysilani je, vzhledem k omezene delce bezplatne zpravy, asi vyresena.
Asi by nebylo pro admina prilis pracne vytvorit napr. databazovy interface, kam by zajemce o prijem zprav zadal informace o lokalite, kde bude plachtit a dobu od kdy do kdy chce zpravy vysilat a na ktere telefonni cislo. Podle techto informaci by se stanovila cena za odvysilani zprav. cena za zpravu by pokryvala skutecne naklady na odvysilani zpravy + neco navic, z ceho by se odmenovala "rucni podpora".
Zaroven by mohl existovat interface do databaze z techto stranek, takze by si zajemci mohli stahovat zpravy pro vybranou oblast i pomoci Internetu.
Jedna se o modularni reseni, rada modulu je dostupna, urcite nebude tezke sehnat aplikaci, ktera odvysila zpravy z db na seznam tel. cisel, aplikace na automaticke generovani zpravy tady take jiz byla zminena ...
Nejdrazsi bude tedy zajisteni GSM modulu, ten by ale v bazaru mohl byt dostupny za rozumny peniz, mozna nekomu lezi zbytecne doma.
Pokud se neco z toho bude realizovat, rad dle svych moznosti pomohu.
Uživatelský avatar
Bilardos
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 792
Registrován: pon zář 18, 2006 10:54 am
Reputace: 4
Bydliště: Uherský Brod

Příspěvekod Bilardos » stř zář 05, 2007 3:08 pm

Téma se nám zatím moc nepohlo. Každopádně kdyby někdo potřeboval posílat sms info o počasí, rád pomůžu ;-)
Uživatelský avatar
Fufunka
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 28
Registrován: čtv kvě 31, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Fufunka » ned zář 16, 2007 12:54 am

Ja nevim me prijde, ze je to vse kompromis ceny pripojeni (GPRS), dostupnosti signalu, kvality meteo sluzeb (aktualizace predpovedi, rozsah radio vs. web) atd..

Varianty:

1/ Nejlepsi pokryti signalu (radio):
----------------------------------------

Napr. lze v baziku sehnat levne SSB radio (starsi *Grunding Yachtboy ci nejaky klon cinanek - vhodne doplnit ext. antenou obyc dipolem) pripadne to pres ebay koupit rovnou ze skladu z ciny. Za 1.5l kvalitni worldradio/SSB za 1/3 cenu japoncika a levnejsi nez od de/cz distributora.

Lze predpoved (pripadne i Weather FAX) si natahnout pro demodulaci do nejakeho elektronickeho zarizeni, zatim jsem to videl jen fungovat na PC/Win/Mac je mozne, ze dnes to pujde i na handheldech, komunikatorech, linux mikropc a co ja vim. HW to narocne neni (zprava je hned a fax leze 8minut), pokud uz stejne uvazujete o levnem repas starsim palubnim notebooku na mapy a jine tak to muze byt posledni argument pro. Dulezity je jen audio vstup do ktereho to radio napichnete, software napr. SeaTTY. Freq. a vysiliaci cas pro vsechny regiony koule jsou na netu..

- vyhoda: max. pokryti, kvalitni predpoved pro Evropu od nemecke meteo sluzby (i pro Jadran), nulova provozni cena (kdyz radio a dekodovaci pristroj (PC) krmite primo napr. ze solaru a ne AA baterek)
- nevyhoda: porizovaci cena, nevim jestli amortizujete naklady nekolika set Kč až (malo) tisic,
pokud jste ale na vode nekolik mesicu v roce pak se to urcite vyplati..

Pro maniaky s digitalnim ladenim moc pekna aplikace s prehledem vsech stanic
(vecery pred zalehnutim lze travit chytanim ouchylnych stanic z celeho sveta):
http://www.radioexplorer.com.ru/en/screenshots.html

*Novejsi radia umi RTTY/NAVTEX. Jinak Grunding jako znacka dost upada takze nevim jak jsou na tom aktualni modely, min. G-80 existuje je nejaky hack..

Nejlepsi na trhu je bud DEGEN DE1103 (vulgo KAITO KA1103 alias Thieking ci Lektronix)
nebo novejsi revize: Eton E5 (pod zn. Grunding G5 tez v zamori)
http://www.radiointel.com/review-etone5.htm
http://www.radiointel.com/review-degende1103.htm


2/ Pri-pobrezni pokrtyti signalu mobil / GPRS roaming:
----------------------------------------------------------------

- vyhoda: sance slusne pokryti alespon 1x behem dne, nejmensi porizovaci naklady (mobil ma kazdy), stranka o pocasi 0.5-1.5kB pres GPRS levne
- nevyhoda: prijem (lze vylepsit malou gsm yagi) - sehnat si seznam/loakci BTS a pripadne
stelovat na zdroj signalu


3/ Dalsi varianty HAM, SAT atd..
--------------------------------------
Samozrejme jsou i dalsi moznosti, ale to uz chce bud radioameterske vybaveni
a mezinarodni licenci, nejake vlakno tady o tom take snad uz probehlo.

Pripadne jit pres satelit s malou helix antenou a nejakou dekodovaci krabici..
Myslim, ze se ty zarizeni delaji i u nas, highres fotky ze satelitu mit na lodi take neni
spatne, existuje spousta doplnkoveho sw co s tim umi kouzlit, teplota vody,
animace v case atd..

--
Jinak uz se to tu mozno zmininovalo lze na prakticky kazdem 3-4let starem a mladsim mobilu
surfovat na netu pres java prohlizec Opera Mini, existuji 2verze, ofiko a ruska,
vyhoda je SILNA komprese stranek vcetne obrazku, lze nastavit zalozky na preferovane
stranky atd.

Ofiko vyvojova vetev:
http://www.operamini.com/

Ruska vyvojova vetev (i angl./cz ovladani):
http://opera-mini.ru/

--

Lze pouzit i ruzne klony ICQ a podobnych pres Javu v mobilu:
JimmICQ, Jabber pro mobily atd. Hlavne ten druhy lze asi napojit na nejruznesi sw vyfikundace a preposilani z jinych aplikaci..
Uživatelský avatar
FD68
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 33
Registrován: pát zář 28, 2007 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod FD68 » čtv úno 21, 2008 9:47 pm

a co takle, není to velká stránka, ale funguje to http://prognoza.hr/karte.php?id=aladin&param=&it=
:crazy:
Uživatelský avatar
hanes
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 67
Registrován: čtv čer 21, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Hodonín

Příspěvekod hanes » úte kvě 27, 2008 2:16 pm

To Fufunka: Když už kupovat nějaký hardware, nebylo by jednodušší rovnou tohle http://www.yachtbits.com/nasa/target_na ... ceiver.php ? Za ty peníze to není tak strašný / za GPS většina z nás utratila mnohem větší peníz / funguje to po celým světě ....
Případně http://www.yachtbits.com/nasa/nasa_navt ... for_pc.php pro ty, kteří se bez obrazovky PC nemůžou obejít :-)
Uživatelský avatar
Meryl
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 236
Registrován: čtv srp 02, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Hradištko

Příspěvekod Meryl » stř kvě 28, 2008 10:21 am

To Hanes:

Myslím, že je lepší si koupit širokopásmové rádio (najdeš informace i zde),
které může přijímat NAVTEX, lepší model lze propojit s PC a přijímat dokonce synoptické mapy.
Uživatelský avatar
hanes
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 67
Registrován: čtv čer 21, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Hodonín

Příspěvekod hanes » stř kvě 28, 2008 10:55 am

Samozřejmě, širokopásmové rádio s výstupem na PC je asi tím nejlepším řešením i z pohledu že mám pak vše v jednom, ale přece jen kompletní cena vybavení (rádio, notebook, software) bude asi vyšší než jednoúčelový přístroj. Dále by se dalo mluvit o energetické náročnosti, spolehliovosti, ale to bychom se už dostali úplně off topic.
Pokud uvažujeme jako oblast plavby Chorvatsko, tam asi není potřeba žádného zvláštního vybavení, zprávy o počasí jsou k mání přes palubní vysílačku celý den v angličtině a chorvatštině.
Uživatelský avatar
Meryl
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 236
Registrován: čtv srp 02, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Hradištko

Příspěvekod Meryl » stř kvě 28, 2008 11:35 am

Tak já ale uvažuji, že bez notebooka nejezdím. Jsem maniak.
Rádio by snad mohlo tím SW být už vybavené (doufám).
Já jdu určitě do téhle varianty.
Už z toho důvodu, že si lodě půjčuju a nedovedu si moc představit,
jak a kam upevňuji navtexovou anténu, aby se zas dala sundat bez poškození lodi.
Uživatelský avatar
hanes
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 67
Registrován: čtv čer 21, 2007 2:00 am
Reputace: 1
Bydliště: Hodonín

Příspěvekod hanes » stř kvě 28, 2008 12:24 pm

Notebooka s sebou taky vozím a teď co jsem u Jerryxe viděl EEEčko tak už vím jakej s sebou beru příště :-)
Radio SW vybavené určitě nebude, ale je ho dostatek na internetu, spousta je toho i jako freeware.
Lodě si taky půjčuju a k tý anténě pro Nasa Navtex přijímač je i nacvakávací úchyt na zábradlíčko, takže montáž i demontáž velmi jednoduchá. Ono i k tomu širokopásmovýmu rádiu budeš potřebovat nějakou lepší venkovní anténu, na bičík to v podpalubí chytneš tak maximálně v dohledu pevniny, mezi ostravama už by to asi bylo hodně poslabší.
Uživatelský avatar
Meryl
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 236
Registrován: čtv srp 02, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Hradištko

Příspěvekod Meryl » stř kvě 28, 2008 12:44 pm

Upřesni, prosím, co to je to EEEčko ? Myslím, že na podzim půjdu do nového NB. Díky.
Uživatelský avatar
Johna
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 207
Registrován: pon bře 05, 2007 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Čelákovice - Roztoky - Liberec

Příspěvekod Johna » stř kvě 28, 2008 12:58 pm

Naposledy upravil(a) Johna dne stř kvě 28, 2008 1:00 pm, celkem upraveno 1 x.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů